VERWACHT WORDENDE SCHEPEN Sneeuw vertraagt treinverkeer. IJMUIDEN Werkloosheid weer gedaald. De stand der werkloosheid was op 23 Jan. 1937 en op 23 Jan. 1936; Bouwvakarbeiders 558 680 Metal bewerkers 286 356 Houtbewerkers 43 44 Landarbeiders 64 62 Have n arbeiders 116 12.1 Visschers 203 261 Kantoorbedienden 44 49 Losse arbeiders 759 773 Overige beroepen 318 341 Arbeiders Tooneel vereeniging „Palvu". „De Doofpot". Mannen boven de 18 jaar Mannen onder de 18 jaar Vrouwen boven de 18 jaar Vrouwen onder de 18 jaar 2391 2687 138 194 19 35 20 41 Totale werkloosheid 2588 2957 Het aantal werkloozen was dus 369 minder dan in dezelfde week van 1936 en 22 minder dan de vorige week. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: M. EindhovenStarink, z., Cre- merlaan 5, Santpoort; D .Graveroakervan Os, d„ Koningstraat 3, IJmuiden; M. van dei- Doesvan der Steen, d., Trompstraat 65, IJmuiden; G. KorverGlas, d., Marconistraat 26, IJmuiden; M. A. Schipperde Vries, z., Kanaalstraat 194, IJmuiden; C. Zijlstra Groen, z., Dennenstraat 13, IJmuiden. Overleden: F. H. Hagedoorn, 56 j., echtge- noote van N. Schutte, Trompstraat 30, IJmui den; M. C. Mijnders, 55 j., eohtgenoote van D. v. d. Wel, Eiland 14, IJmuiden; L. J. Witte- man, 49 j., eehtgen. van H. C. Zonneveld, Wal- ravenstraat 17, Velsen-N- DRANKWET. Bij Burgemeester en Wethouders van Velsen Js ingekomen een verzoekschrift van A. Krij ger van beroep bestuurder, wonende te IJmui den om een verlof B, voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank in het schaft lokaal van het perceel Trawlerkade no. 59 te IJmuiden. Vöór 5 Februari 1937 kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk be zwaren bij Burgemeester en Wethouders voor noemd inbrengen. HAARLEMSCHE DAMOLUB—«D. C. IJ. A.s. Maandag staat D. C. IJ. een belang rijke wedstrijd te wachten. Dan zal te Haar lem gespeeld moeten worden tegen de Haar- lemsche Damclub. Deze wedstrijd zal de be slissing brengen, welke van beide cluhs af- deelingskampioen wordt. Beide clubs staan boven aan de ranglijst. IMPORT VAN VISCH. Importeurs zorgden voor consign atievisch, bestaande uit heilbot en schel'visch, waarvoor geode prijzen werden gemaakt. Onder de heilbotten waren exemplaren van 70 k.g. Ned. Vereen, van Huisvrouwen Voorlichting bij huishoudelijken arbeid. Voor de afdeeling Velsen-Umuiden d'er Ne- derl. Vereeniging van Huisvrouwen sprak Dins dagmiddag in „Kennemerhof" mevr. A. E. Douwes DekkerJolles, lid van het hoofdbe stuur der veeniging, over „Doel en werken van het Instituut tot voorlichting bij huis houdelijken arbeid". Mevr. A. GroosmullerVoet leidde de spreekster bij het gehoor in. Mevr. Douwes Dekker memoreerde de stichting van de ver eeniging en de punten, die een der oprich- sters, Anna Polak, naar voren gebracht had in de eerste vergadering d!er jonge vereeni ging. Via het ijveren voor de verbetering van het huishoudelijk artikel, practischer wo ningbouw en het zoo economisch mogelijk be steden van het huishoudbudget kwam de Ned. Vereen, van Huisvrouwen tot de oprichting van een centraal bureau, waar alle huishou delijke artikelen op hun practisehe waarde gekeurd konden worden. Het doel er van was contact te zoeken met de fabrikanten, hun te wijzen op de tekort komingen van hun artikelen, de mogelijke verbeteringen, welke er in of aan zouden kun nen worden gebracht, opdat de huisvrouw door het practischer te maken er meer nut van zou kunnen hebben. Langzamerhand heeft het instituut de sym pathie van den fabrikant en de huisvrouw weten te winnen, zoodat velen zich tot dit bureau om inlichtingen wenden. Ook bieden veel fabrikanten hun waren, artikelen of ap paraten ter keuring aan, zoodat het insti tuut, dat te Den Haag gevestigd is, een be langrijk centraal punt voor de voorlichting van de huisvrouw gebleken is. De rijkskeurder ir. Voerman te Den Haag, werkt aan het instituut mede als teehniker en analyst voor het huishoudelijk artikel. Na de analyse krijgen de bestuursleden van het in stituut het artikel ter eigen onderzoek mee naar huis. Op de eerstvolgende bestuursver gadering, na een probeeren van een maand, brengen de dames rapport uit en beoordeelen of het praedicaat goedgekeurd door de Vereen, van Huisvrouwen door dit artikel mag worden gevoerd. De practisehe keuring van technische ap paraten als b.v. gasfornuizen wordt verricht door die z.g. gasstichting, een commissie uit de directeuren en technici der Nederl. gas fabrieken, aangevuld met een lid van het hoofdbestuur der Huisvrouwenvereeniging. De electrische apparaten keurt de KEMA; de practisehe keuring geschiedt op het instituut of bij de huisvrouw thuis. Het Rubberinstituut, het Rijksvezelinstituut, de vereen. Brandstoffeneconomie, de Ned. normalisatiecommissie en de bond v. Wasch- industrieëlen zijn alle gewaardeerde mede werkers van het instituut. Voor het keuren eischt het bureau van den fabrikant een geldelijke bijdrage; het goed- keuringsmerk geldt voor hoogstens twee ja ren. Het kan na bijbetaling verlengd worden. De leden der Ned. Vereen, van Huisvrouwen kunnen gratis advies vragen aan het insti tuut, dat eiken dag met vragen overstroomd wordt, vragen van allerlei aard en uit ver schillende oorden van ons land en Ned. Indië. Op de demonstraties d'er verschillende af- deelingen mag slechts met aanbevolen en gekeurde artikelen, gedemonstreerd worden. Een aantal dezer artikelen was dezen middag ter bezichtiging aanwezig, evenals de moder ne miniatuur-keuken. Deze keuken is, als modelkeuken zoo goed geslaagd, dat vele architecten verzochten ze in hun projecten te mogen overnemen: het geen juist de bedoeling der vereeniging was! Mevr. Douwes Dekker demonstreerde daar na de miniatuur-keuken en de verschillende huishoudelijke voorwerpen welke deze be vatte; de belangstelling voor deze fraai ver vaardigde modellen was groot. De presidente heeft, nadat mevr. Douwes DekkerJolles haar rede beëindigd had, de spreekster dank gebracht voor haar interes sante mededeelingen over dit voor de huis vrouwen zoo nuttige instituut. De doofpot, het eertijds zoo nuttige huishou delijke instrument, langzamerhand gedegra deerd tot den domper voor gebeurtenissen in het politieke en maatschappelijke leven heeft reeds veel op zijn geweten, zelfs een tooneel stuk. Voor vele van deze pennevruchten zou in derdaad zulk een potje een zegen voor de tooneellitteratuur zijn. Waarmede we niet willen beweren, dat Jaap van der Poli's vondst, dat den naam van dit ouderwetsche appa raat draagt, voor zulk een doofpot in aanmer king zou komen. Want het satyrieke blijspel, dat ons op pun tige wijze den stroom van conflicten voor speelt, welke er ontstaan als de door een nieu wen geest bezielde jeugd poogt zich los te ma ken van het hofjes- en horretjesleven van sommige ouderwetsche gezinnen, en voor zich opeischt: Ruim Baan, loont de moeite van het instudeeren. De centrale figuur van de Doofpot en te vens in zekere mate zijn personificatie is de figuur van Cornelia, de geloovige moeder, die juist door haar fanatiek drijven in bovenge noemde richting, het uiteenvallen van het geheele gezin veroorzaakt. Mevr. de Boer gaf deze Cornelia destijds ge stalte en bij de arbeiderstooneelvereeniging „Palvu" Dinsdagavond in den Thalia Schouw burg was het mevr. Heiligers, wie deze taak op de schouders gelegd was. Dank zij haai- stevig opgezette Cornelia en omringd met geroutineerde Palvu-spelers als Boersma, van Dijk, en mej. de Waal genoot „De Doofpot" een vlotte vertolking. De muffe sfeer in 1, had nog even scherper aangezet mogen worden, maar de frissche noot, die broer Jaap (Boersma) aan het spel gaf, deed dit snel vergeten. Jozef was een redelijk timide persoon, Beu kers de vlotte vriend van oom Jaap uit Indië via Parijs en tante Chrisje het bedeesde, geloovige zieltje. Een sterke Palvu-speler als oom Jaap had weinig moeite in sommige speelscènes het tempo eens allegro aan te zetten. Zoo was het eerste bedrijf een goede inzet voor Palvu. In 2 had de scène van Jozef en Frau Kranz na tuurlijk daverende lachsalvo's tot gevolg; be ter was o.i. het tafereeltje van haar met Jaap, uitstekend het amusante onderhoud der twee I broers. 's Samenspel was zeer verdienstelijk vooral aan het einde van het tweede bedrijf klopte het als een bus.: Een woord "van lof voor de venijnige creatie van Cornelia door mevr. Heiligers, die tezamen met Jozef zich zoo beijverd heeft, de veel- eischende rollen in dit blijspel naar hun ca paciteiten te verwerkelijken. Er blijven natuurlijk wenschen aangaande deze tweede donateursvoorstelling: ten eerste de uitspraak niet alleen der Fransche woor den maar ook van het Nederlandsch, dat ver waarloosd werd. Aan dit laatste diene men toch werkelijk meer aandacht te schenken, want het wordt er achter in de zaal niet beter verstaanbaar op. Spelfoutjes als het verkeerd overloopen van Marietje, het gaan zitten op een reeds bezetten stoel waardoor de opstelling verandert zijn kleinigheden, die men door de vingers kan zien. Uit de wegloop- en liefdescène van Marie tje met Beukers had nog meer gehaald kun nen worden, maar het publiek was reeds best tevreden met het vroolijke spel van Palvu. De derde voorstelling in April a.s. zal ons het tooneelspel Een Moeder van Cor Hermus te zien geven. Regisseur H. van Dokkum opende de voor stelling met een inleidend woord en memo reerde het 10-jarige jubileum van Palvu in October a.s. De toeloop van donateurs is stij gende, dus gaat Palvu een gelukkig seizoen tegemoet. De afgevaardigden van de afdeelin- gien Haarlem, Krommenie en Uitgeest van den Bond van Arbeiderstooneelvereenigingen heeft hij o.m. hartelijk welkom geheeten. The Red Rhythm Boys waren de producers van pauze- en balmuzieik. w. Supportersvereeniging Storm vogels. Een goed geslaagde feestavond. GESLAAGD. Voor het examen ter verkrijging van het Mercurius-diploma Engelsche Handelscorres pondentie is geslaagd de heer W. Prins Jr. alhier. BESOMMINGEN. Trawlers: Cornells IJm. 15 320 manden f 3470. Irene IJM. 89. 60 manden f 1980. Bloemendaal IJM. 71, 100 manden f 1560. Jacqueline IJM. 10, 255 manden f 3260. Clazina Jacqueline IJM. 10. 255 m. f 3260. Martha IJM. 165, 130 manden f 2530. Beatrice IJM. 118, 135 manden f 2750. Marie Elizabeth IJM. 114 65 manden f 1750. Zeehond IJM. 70, 60 manden f 1680. Emma IJM. 77, 50 manden f 1520 Loggers: RO 9 f 1420. IJM. 20 f 660, KW. 60 f 790, KW. 91 f 440, KW. 155 f 940, KW. 130 f 1030. Versche haring: Sch. 50 f 459. Schip Ant. Stathatos (Gr.) Amstelland x) Adalia (Du.) Alkmaar (Ned.) x) Adamas (Gr.) Algorab (Ned.) Agamemnon (Ned.) Amstelkerk (Ned.) Akenside (Br.) Alcinous (Ned.) x) Aurora (Ned. Breda Boskoop (Ned.) Bintang (Ned.) Bloemfontein x) Bennekom (Ned.) Bera (Noor) Baarn (Ned.) British Endeavour (Enj Bameveld (Ned.) x) Bacchus (Ned.) Clytoneus (Br.) Ceres (Ned.) Calypso (Ned.) Costa Rica (Ned.) x) Cape St. Agnes (Eng.) Dolius (Ned.) - Dovrefjell (Noor) x) Eurylochus (Br.) x) Elsa S. (Fin) Eurybates x) (Br.) Freiburg (Du.) Gorbea Mendi (Sp.) Graig (Br.) Heidelberg (Du.) Hilversum (Ned.) Halle (Du.) Hebe Hanau (Du.) Hercules (Ned.) - Ilse (Zw.) Joh. de Witt (Ned.) x) Kurmark (Du.) Kotlin (Rus) Laomedon (Eng.) x) Luneburg Laurent Meeus (Belg) Marika Protopapa (Gr. Mount Kitheron (Gr.) Melampus (Ned.) x) Moena (Ned.) x) Nereus (Ned.) Oropos (Gr.) Poelau Bras x) Polydorus (Ned.) Patricia (Du.) Poelau Tello x) Pluto (Ned.) Poseidon (Ned.) Buenos Aires Buenos Aires Pt. Limon Chili Rosario Zuid Afrika Alexandrië Hamburg Huelva (v. IJm.) Hamburg Hamburg Chili Chili Batavia Z. Afrika Hamburg (via Antw.) Antwerpen Chili Abadan Hamburg Tarragona Batavia Zwarte Zee Zwarte Zee West Indië Blyth Batavia Aruba Ned. Indië Hernösand Batavia verm, aankomst Laatste bericht 5 Febr. 5 Febr. 9 Febr. Rhea (Ned.) Reggestroom (Ned.) Serooskerk x) Springfontein x) Saturnus (Ned.) Stella (Ned.) Sendeja (Sp.) Salabangka (Ned.) x) Simaloer (Ned.) Tela (Ned.) Thetis (Gr.) Titus (Ned.) Tarakan (Ned.) x) Tiberius (Ned.) Van Rensselaer Venezuela (Ned.) Waterland (Ned.) x) Zuiderkerk (Ned.) x) Zonnewijk (Ned.) Zaanland (Ned.) x) Buenos Aires Londen Ned. Indië Concepcion Ned. Indië Danzig Ned. Indië Levant Cardiff Batavia Ned. Indië Leningrad Batavia Ned Indië Houston Buenos Aires Oslo Batavia Hamburg Lissabon Buenos Aires Batavia Batavia West Indië Batavia Stettin Hamburg Midd Zee West Afrika Japan Zuid Afrika Alexandrië Alexandrië Bilbao (v. IJm.) Batavia Batavia Buenos Aires Buenos Aires Midd. Zee Batavia Midd. Zee (via Hbg.) West Indië Hamburg Japan Buenos Aires Buenos Aires 27 Jan. 27 Jan. 9 Febr. 27 Jan. 12 Febr. 31 Jan. heden 4 Febr. 31 Jan. 2 Febr. heden 12 Jan. heden 3 Febr. 3 Febr. 4 Febr. 31 Jan. heden 10 Febr. 29 Jan. Jan 30 Jan. 5 Febr. 1 Febr. heden 19 Maart 27 Febr. 14 Febr. heden 28 Jan. 30 Jan. 15 Febr. 20 Jan. 1 Febr. 3 Febr. 12 Febr. 4 Febr. 31 Jan. 15 Febr. 5 Maart 22 Jan. van St. Vincent. 20 Jan. vaii Bahia. 21 Jan. van Trinidad. 23 Jan. van Tocopilla 8 Jan. vertrokken. 26 Jan. van Dar es Salam. 24 Jan. te Izmir, in lading. in lading, vertrekt 30 Jan. in lading. 14 Jan. van Curasao. 21 Jan. van Paita. 25 Jan. van Triëst. 16 Jan. van Kaapstad. 24 Jan. te Antwerpen. 25 Jan. vertrokken. 25 Jan. te Valparaiso. 15 Jan. vertrokken, in lading. 23 Jan. vertrokken. 13 Jan. van Belawan. 24 Jan. van Lissabon. Jan. van Derindje. 19 Jan. van Barbados. 23 Jan. gesleept. 25 Jan. van Port Said. 9 Jan. vertrokken. 25 Jan. te Marseille. 21 Jan. van Elseneur. vertrekt 29 Jan, 25 Jan. van Colombo. 10 Jan. vertrokken. 25 Jan. vertrokken. 19 Jan. van Port Said. 21 Jan. van St. Vincent. Jan. van Pt. Said. Jan. van Gdynia. 24 Jan. van Macassar. 25 Jan. van Yera. 24 Jan. van Lizard. 20 Jan. van Colombo. 22 Jan. van Macassar. 23 Jan. vertrokken. 24 Jan. van Gibraltar. 24 Jan. van Gibraltar. 18 Jan. vertrokken. 21 Jan. van St. Vincent 17 Jan. te Assens, vertrekt 13 Febr. in lading. 21 Jan. van Vigo. in lading. 22 Jan. van Marseille. 23 Jan. vertrokken. 25 Jan. van Pto Colombia, in lading. 25 Jan. van Brunsbuttel. 27 Jan. vertrokken. 24 Jan. van Lissabon. 21 Jan. van Winnbah. 22 Jan. te Rotterdam. 24 Jan. te Antwerpen. 17 Jan. van Izmir. 24 Jan. te Samos. in lading. 23 Jan. van Aden. 24 Jan. van Singapore. 24 Jan. van Madeira. 23 Jan. van Madeira. 24 Jan. te Calamata. 20 Jan. van Belawan. 21 Jan. van Izmir. 21 Jan. van Trinidad, vertrekt 30 Jan. 22 Jan. vertrokken. 23 Jan. van Colombo. 17 Jan. van Montevideo, vertrekt 5 Febr. x) Schepen voorzien van een x zijn grooter dan 6000 bruto register ton. VISSCHERD EN SCHEEPVAART TE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN Hoogovens Hoogovens Binnenhaven Nederl. Fransch Duitsch s.s. S.S. Midsland P. L. M. 24 Ida Joerk Newcastle Melilla Gent kolen erts bijlegger In de Willem Barendsz heeft de supporters vereeniging „Stormvogels" ter gelegenheid van het 1-jarig bestaan, gisteren een feestavond gehouden. Wij kunnen direct beginnen met te zeggen, dat het een fijn avondje is geweest en de vele Storm vogelssupporters zullen aan dezen avond met genoegen terug denken. De avond werd geopend door den voorzitter, den heer Th. v. d. Putte die zijn groote tevreden heid over de opkomst uitsprak. Hij was er ver zekerd van dat deze avond eer) gezellige avond zou worden. Hij dankte dan ook de feestcom missie' die alles zoo keurig voor elkander had weten te brengen. Met nog een opwekkend woord om zich als lid of donateur voor de ver eeniging op te geven, eindigde de heer v. Putte zijn toespraak waarna hij de verdere leiding van den avond overdroeg aan den voorzitter van de vereeniging, den heer H. Sterteveld. Deze bracht in herinnering, hoe de V. V. Stormvogels nog maar één jaar het bezit is van een supportersvereeniging. Tot dusver had de V. V. Stormvogels nimmer behoefte gevoeld aan een dergelijke vereeni ging. Maar de tijden veranderen. Nu de sup portersvereeniging er is, wil hij deze niet graag missen. Als voorbeeld noemde hij de Code der Zeevaart waarbij een paar letters een geheel zin kunnen beteekenen. Zoo wilde hij ook in de vlag der supporters en der voet balvereniging geplaatst zien de letters: I. N. hetwelk beteekent: laten wij bij eikander blij ven, wij hebben elkander noodig. Nadat de heer Sterteveld zijn opwekkende toespraak geëindigd had kwam de familie Hofman onder luid applaus voor het voetlicht. Nadat de heer Hofman als conferencier den gang er had ingebracht werd door het duo eenige levens liedjes gezongen. Oogstte het duo hiermede een luid applaus niet minder was het bij het komisch gedeelte van hun repertoire. In het bijzonder kwamen de lachspieren in beweging bij de opvoering van de transformatieschets „Een half uurtje op het bureau Comedia". Om het geheele repertoire te bespreken is over bodig het is genoegzaam bekend, dat wat van de fam. Hofman verwacht wordt zij ook ten volle instaat. Dit werd bewgzen door het luide applaus, dat na ieder nummer, door de zaal klonk. In het bijzonder scheen aan het applaus geen einde te komen bij het optreden van de beide dochters, Truus en Jeane. Deze kwamen op als instrumentalisten, imitatrices en tapdancers. Buitengewoon goed. Onder lui de bijvalsbetuigingen betrad bij de pauze de heer Sterteveld het tooneel om de familie Hof. man reeds dank te zeggen voor hetgeen door haar gepresteerd was. Als blijk van waardee ring bood, de heer Sterteveld, den heer Hof man een, met bloemen versierd, vaatje haring aan, waarbij hij den wensch uitsprak dat zoo dikwijls den heer Hofman haring zou nutti gen hij terug zou denken aan den prachtigen feestavond in IJmuiden. Na de pauze werden nog een 5-tal komische nummers gegeven waarna er gelegenheid was voor de danslustigen om, onder leiding van den heer Martens hun danslust bot te vieren. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 1,55—1.30. Griet per 50 K.G. f 38—22. Tongen per K.G. f 1,50—1. Groote schol per 50 K.G. f 2216.50. Middelschol per 50 K.G. f 24.50—20.—. Zetschol per 50 K.G. f 37—31. Kleine schol per 50 K.G. f 31—7. Bot per 50 K.G. f 13,50—9.50. Schar per 50 K.G. f 18—7,50. Tongschar per 50 K.G. f 61—36. Rog per 20 stuks f 20.50. Vleet per stuk f 2,50—1.30. Middelpoon per 50 K.G. f 10. Groote schelvisch per 50 K.G. f 42—32, Middelschelvisch per 50 K.G. f 39. Kleine middelschelvisch p. 50 K.G. f 32—30. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 28—17,50. Kabeljauw per 125 K.G. f 67,50—31. Groote gullen per 50 K.G. f 1712. Kleine gullen per 50 K.G. f 18—10. Wijting per 50 K.G. f 157. Heilbot per K.G. f 1,20—0.72. Leng per stuk f 1.90—0.67. Koolvisch per stuk f 1,650.25. Versche haring per kist f 87.40. Klein middel hake per 50 K.G. f 40. Kleine hake per 50 K.G. f 2314.50. FEESTCONCERT „SOLI DEO GLORIA". In 't gebouw „Concordia" vierde de Chr. Gem. Zangvereeniging „Soli Deo Gloria" Dinsdagavond haar le lustrum. Te ruim acht uur riep de voorzitter, de heer Andrea, de aanwezigen een hartelijk welkom toe waarna spreker het wel en wee der vereeniging ge durende de afgloopen vijf jaren in herinne ring bracht. Het koor zong achtereenvolgens .Avond klokken" (Bortmansky) en „Nachtgezang" (C. v. d. Linden). Beide nummers werden door het betrekkelijk kleine koor onder lei ding van haar dirigent, den heer S. Wiersma, zeer goed vertolkt. Het kinderkoor „Nachtegaaltje", onderaf- deeling van S.D.G. versterkt door eenige grootere nachtegalen voerde daarna uit ..Nacht" en „Rondedans" (C. van Rennes), welke de kleinen frisch en vlug zongen. Bij het mooie Wiegeliedje (Brahms) kon de zang ons niet bekoren. Van „Soli Deo Gloria" hoorden we ,,'t Geu zenvendel op den thuismarsch" (IH. W. de Wolf)Dit zware nummer vroeg dikwijls veel, bijna te veel van de niet al te sterk bezette registers. Trauergesang. (Blummer) kon zeer goed voldoen. Een aardige afwisseling bracht een trio bestaande uit de heeren Starreveld. v. d. Mik en v. d. Kerff met een tweetal num mers voor viool, piano en fluit, welke zeer verdienstelijk ten gehoore werden gebracht. Een extra optreden was de solozang van mevr. Nelly de Jong nl. Maria's Wiegelied (OVDax IReger) en „Moederke alleen" (Wierts). Beide liederen zong zij mooi en zij oogstte een 'hartelijk applaus. Nadat „De schoonste feestdag" (C. van Rennes) op niet onver dienstelijke wijze was uitgevoerd werd ge pauzeerd. De eere-voorzitter van Soli Deo Gloria, Ds. Johs. Bronsgeest, hood in gloedvolle bewoor dingen namens de leden aan het bestuur der vereeniging een prachtig vaandel aan, daar bij den wensch voegende dat het Soli Deo Gloria bij deze vereeniging steeds meer in vervulling zal mogen gaan. Een hartelijk ap plaus volgde op deze rede waarna voorzitter Andrea het woord nam om den eere-voor zitter en leden hartelijk te danken voor dit prachtige vaandel. Thans werd door „Nach tegaaltje" opgevoerd „Schimmenspel Hanje- Maat" en „Op het IJs" (H. van Tusschen- broek) Dit alleraardigste nummer viel zeer in den smaak en werd heel goed weergegeven. De avond werd beëindigd met een nummer van Paardekooper nl. Ochtendgloren. Can tate voor gem. koor en orchest. De begelei ding door het symphonie-orchest „Conci- nere", dir. de heer D. Klut. was uitstekend Ook dit zware werk werd door Soli Deo Gloria bevredigend vertolkt. S.D.G. kan op een goed geslaagd feestcon- cert terugzien. WOENSDAG 27 JAN. 1937 Storm blijft razen over de Noordzee. Een zware winter voor den zeeman. Uit de berichten van binnengekomen sche pen blijkt, dat het noodweer op de Noordzee blijft aanhouden, waardoor het leven van den zeeman wel bijzonder zwaar is. Nog voortdu rend komen trawlers met schade binnen. Zoo hebben de Mary IJM. 189, de Gloria IJM. 37 en de Alma IJM. 44 alle het bezaanzeil verloren. Al is deze schade op zichzelf niet zoo aanzien lijk, wanneer een trawler tijdens storm geen bezaanzeil kan voeren is het schip zooveel moei lijker bestuurbaar, waardoor de kans op een ongeluk vergroot wordt. De kans op meer schade aan dek en op verlies van de scheeps- boot is eveneens veel grooter. Nadere berichten melden, dat de Alkmaar IJM. 31 en de Petten IJM. 49 eveneens in nood weer hebben verkeerd. Van eerstgenoemden trawler zou het dek ontzet zijn, terwijl van de Petten de brug érnstig beschadigd is. Tal van trawlers moeten voor het repareeren van de stormschade eenige dagen blijven lig. gen. De zeeman heeft des winters een hard leven. Dezen winter wel bijzonder hard. SANTPOORT „OPA" BELIëN OVERLEDEN. In den ouderdom van 89 jaar is ten huize van zijn zoon te Beverwijk overleden de heer Jan Beliën, bij de oudere Santpoorters bekend als „Jantje" Beelen", bij de kinderen als „Opa". Het kleine, pittige mannetje was bij velen hier ter plaatse bekend en de „ras-echte" Santpoorters kennen hem, die jaren lang in de smederij van wijlen den heer P. Keers werk zaam was geweest, allen. Voor hen, durven we gerust zeggen, is met den overledene weer een stukje oud-Santpoort heengegaan. Treinen in Drente ingesneeuwd Ook autoverkeer onmogelijk. Berichten over ingesneeuwde trei nen kwamen tot nu toe alleen uit _'t buitenland en dan voornamelijk uit Amerika. Thans zijn echter ook in ons land, „waar we nooit eens een echten winter hebben", treinen inge sneeuwd en wel op de lijn Coevorden- Stadskanaal en Assen-Stadskanaal van de Noord-Ooster Locaal Spoor weg Maatschappij. De trein uit de richting Coevorden, di« Dinsdagmorgen te zeven uur te Emmen moest arriveeren, kwam twee uur te laat aan, door dat hij te Zuidbarge bleef steken, De rails waren ter plaatse onder een sneeuwlaag van ruim één meter bedolven. Boeren hebben de spoorbaan vrijgemaakt, waarna de reis kon worden voortgezet. Ook de trein uit Gassel- ternijeveen, welke te acht uur te Emmen aan kwam, moest worden opgehouden, zoolang de stremming te Zuidbarge duurde. Later in den ochtend is door den aanhou denden sneeuwval opnieuw stremming op getreden in de omgeving van Gasselte, waar door de trein, welke te ruim negen uur te Emmen moest aankomen, pas tegen half twaalf arriveerde. De ochtendpost van tegen den middag nog niet binnen, ook de ochtend bladen waren niet ontvangen. Het verkeer op den weg EmmenGronin gen werd eveneens ernstig belemmerd, door dat nabij het dorp Odoom de weg door dikke sneeuwlagen geheel versperd was. Tientallen auto's, waaronder vele bussen, zijn onverrich- terzake teruggekeerd. Daardoor werden velen die de markt te Groningen wilden bezoeken, of een bezoek wilden brengen aan het zie kenhuis, gedupeerd. Gemeente-personeel van Odoorn had te gen half twaalf den weg zoover vrijgemaakt, dat met de noodige voorzichtigheid, bij één tegelijk de auto's konden passeeren. Het kostte groote moeite den weg vrij van sneeuw te houden. Ameland geisoleera. Het eiland Ameland is al vier dagen geïso leerd. De veerboot ligt in de haven van Hol- werd en kan door den lagen waterstand een gevolg van den Oostenwind niet varen. Het eenige communicatiemiddel is de tele foon. De eilanders behoeven voor uithonge ring echter nog niet bevreesd te zijn, want de wintervoorraad op Ameland is nog voor vele dagen toereikend Voorzichtig met' sneeuw ballen gooien. Kinderen gooien dikwijls met sneeuwballen naar automobielen, motorrijders en fietsers. Welke noodlottige gevolgen dit kan hebben behoeft hier niet uiteen gezet te worden. Een bestuurder, die door een sneeuwbal geraakt wordt, kan door den schrik zeer gemakkelijk het stuur kwijt raken met groote kans op een verkeersongeluk. Ongelukken zijn reeds voor gekomen en tegen bovengenoemd euvel kan dus niet genoeg gewaarschuwd, worden.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 6