het nieuwe avondblad 22e JAARGANG No. 73 DONDERDAG 28 JAN. 1937 IJMUIDEP COUPANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents Incasso, per kwartaal 11.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Keestaagen Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie P. W PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVEKTBNTleN: 1a tegels J 0.75. Elke regei meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeeungen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIeNOPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnês van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig m de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; f 600.- bij overlijden: ƒ400- bij verlies van een hand. voet ot oog. t 250- bij verlies var, -ïen duim, f 150 - oy -erlies van een wijsvinger: 50- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Opvarenden van 'visschers-, marine-vaartuigen enz, f400- bij verdrin kingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van i 2000.-, indien hetzelfde ngeval den dood van vijf of meer abonnés mocht ten gevolge hebben. Alleen de abonne(e) zelf is verzekerd, een Polis is niet noodig. IJMUIDEN Algem. Ledenvergadering IJmuiden's Bloei. Gisteravond hield de Vereeniging IJmuiden'; Bloei in Hotel August haar jaarvergadering, De vergadering werd bijgewoond door den bur gemeester. Alvorens de vergadering te openen, sprak de voorzitter no ar is W. A. Dolleman woorden van waardeering ter nagedachtenis van den heer W. P. F. van Deventer, directeur der Ver- eeniging voor Vreemdelingenverkeer in Ne derland. Eveneens memoreerde de voorzitter het overlijden van den heer E. G. Beukman. die langen tijd lid der vereeniging is geweest. Hierna hield de heer Dolleman zijn gebrui kelijke jaarrede. Rede van den voorzitter Was ik in de laatste vijf jaren wel verplicht mijn openingsrede in een mineurstemming uit te spreken, thans geloof ik wel een meer opti mistisch geluid te mogen doen hooren, en dat is tenslotte al een bijzonder groot voordeel. De mineurstemming doet alles onplezierig aan voelen; daarom .verheugt het mij dubbel,- dat ik die stemming thans verlaten kan, juist ook al omdat zoo juist is komen vast te staan dat wij in het visscherijbedrijf alhier voor een staking gespaard zullen blijven, doch ik ver heel mij daartegenover absoluut niet, dat het nog lang geen „couleur de rose" is. In IJmui den zeker zijn wij er nog bij lange na niet, terwijl de politieke onzekerheid in Europa er het noodige toe bijdraagt om de meer opti mistische geluiden nog veelal te doen ver stommen. Het jaar 1936 vormde in ons land ongetwijfeld de grondslag voor eenig herstel na de slechte jaren, welke achter ons liggen. Alle redeneeringen van hen, die krachtig den gouden standaard in Nederland verdedigden, ten spijt, heeft het door onze Regeering, „ge lukkig verplicht", loslaten van dien standaard tot heden een invloed ten goede uitgeoefend, wat een opleving is er niet op gevolgd; men denke hierbij slechts aan de scheepvaart, aan den scheepsbouw en aan onze Indische cultu res. Zeker, er zijn ongetwijfeld takken van nij' verheid en handel, die van opleving weinig of niets bemerken, doch bemerkten deze soms ook terstond iets van den eersten val in 1930 na de hoogconjuctuur van de daaraan voor afgaande jaren? Wat werd er in de jaren 1930 en ,1931 nog niet met volle kracht aan den huizenbouw gewerkt, terwijl de fondsen-beur zen al dieper en dieper in het moeras ver zonken. Men vergete niet, dat de welstand in allerlei takken van handel en bedrijf niet op eens terug komt, doch zich geleidelijk ont wikkelen moet; de afbraak is ook geleidelijk gegaan, en evenals- de malaise als een rollen de sneeuwbal om zich heen greep, zal het herstel dit evengoed in andere richting doen. Wanneer de werkloosheid stationair blijft, is dit reeds een teeken van vooruitgang, daar men hierbij toch voorzeker aan de voortdu rend bijkomende werkkrachten moet denken; vermindert de werkloosheid, dan is dit een dubbele vooruitgang, daar de nieuw aanko mende werkkrachten worden geabsorbeerd en werkloozen van voorheen te werk worden ge steld. Al zijn ze duur gekocht, dan zijn de mérites van het handhaven van den gouden standaard niet te miskennen; de aanpassing, welke het gevolg van deze handhaving is geweest, heeft de nuttige werking der devaluatie dubbel naar voren gebracht. Dat er in IJmuiden nog heel wat gebeuren moet, wil de bloei van vóór 1930 zijn terug gekeerd, zal een ieder met mij eens zijn: IJmuiden is inderdaad zwaar getroffen; het verdwijnen van meer dan een derde deel van de visscherij vloot is een factor, welke aan een algeheel herstel niet kan doen denken. Zelfs indien het kapitaal aanwezig ware om de vis scherij vloot meer op peil te brengen, dan nog zou ik geen algeheel herstel verwachten. IJmuiden heeft helaas opgehouden de visch- markt voor een belangrijk buitenlandsch af zetgebied te zijn en zal dat m.i. ook niet meer worden; de directe en indirecte tolmuren tus- schen de Europeesehe naties zouden daarvoor moeten verdwijnen; hieraan gelooven, is in de huidige internationaal politieke omstandighe den vrijwel ondenkbaar. Het binnenlandsch vischverbruik, gepaard aan een zoover mogelijk doorgedreven uit voer, moet IJmuiden als visscherij plaats op de been houden; men kan gemakkelijk betoogen, dat IJmuiden in zijn vroegeren welstand te ruggebracht zou worden, wanneer Nederland naar verhouding evenveel visch als Engeland consumeerde, doch Nederland is nu eenmaal helaas geen visch-etende .natie; het vleesch is hier naar verhouding van den prijs te goed en visch eten kost nevens de visch zelf ook nog geld. Wil IJmuiden geholpen zijn, dan moet er naast de visscherij nog iets anders bijkomen; IJmuiden los- en laadhaven zou ons er voor zeker in korten tijd brengen; het gemeente bestuur zij hier diligent; op den duur kan het m.i. niet uitblijven; wat ligt IJmuiden hier voor niet gunstig! Een begin, hoe simpel ook, is voldoende om verder op voort te bouwen; in dien er een begin is, zal de drang naar uit breiding in een haven als IJmuiden van zelf komen; eerst zoo noodig de gelegenheid voor kleinere schepen; de uitbreiding der outillage en de grootere schepen volgen dan van zelf. De voorspoed welke voor IJmuiden hieruit kon volgen, kan men zich bijna niet indenken. En dan is er nog een tweede punt: Ik ben absoluut geen deskundige op marinegebied, doch vraag mij af: waarom moet Den Helder alles van onze marine hebben? Heeft IJmui den ons militaire zeewezen niets te bieden? Uit een oogpunt van defensie zal het overbrengen van een gedeelte van onze marine naar IJmui den toch zeker niet aanvechtbaar zijn; de verdediging van het Noordzeekanaal, de slag ader van Amsterdam, is toch ongetwijfeld een belangrijke factor, die meespreekt. In het zich sterk uitbreidend bouwbedrijf van de vooraf gaande jaren kwam in 1936 een kentering; het nieuw ontwerpen en reeds door den Raad der gemeente Velsen goedgekeurde uitbreidings plan, waaraan veel nuttig werk is verricht, brengt het bouwen van woningen in goede banen; aan het bouwen buiten de daarvoor in het uitbreidingsplan bestemde gedeelten wordt een einde gemaakt, hetgeen onze gemeente niet anders dan ten goede zal komen. Met spanning wordt uitgezien naar het de finitief besluit der Regeering om tot den bouw van den tunnel onder het Noordzeekanaal te Velsen over te gaan; ongetwijfeld zal onze gemeente hier in hooge mate door gebaat zijn. Uit de statistische gegevens betreffende het scheepvaartverkeer door en in IJmuiden blijkt dat in 1936 6558 zeeschepen de sluizen passeerden tegen 6265 in 1935, terwijl voor het hoogovenbedrijf 102 schepen met 490686 ton erts in 1936 aankwamen tegen 101 schepen met 429000 ton erts in 1935; en voor de papier fabriek te Velsen in 1936 76 zeeschepen met 470.220 M3 papierhout aankwamen, tegen 71 schepen met 417.415 M3 papierhout in 1935; hier zien wij dus een niet onbelangrijke op leving. Had het visscherij bedrijf zijn stijgende ten dens van de laatste maanden van 1936 verge leken bij het voorgaande jaar kunnen hand haven, dan zouden de totale besommingen in het visscherij bedrijf van 1936 niettegenstaan de de staking in den zomer van dat jaar die van 1935 hebben kunnen overtreffen; Decem ber 1936 bleef echter bij December van het voorgaande jaar circa 85.000 aan omzet in den Rijksvischafslag ten achter; tegenover rond 6.338.000.in 1935 bedroeg die om zet in 1936 rond 6.230.000 of rond 108.000 minder. Typeerend voor het tra wlvisscherij - bedrijf was weer die laatste week van Decem ber, waarin de versche visch bijkans waarde loos bleek te zijn tegenover de daaraan voor afgaande weken, toen het product zeer duur was; vischetend Nederland had toen blijkbaar iets anders te eten en de visch werd versmaad met het gevolg: een belangrijk verlies voor de reederijen. Moge het visscherij bedrijf voor dergelijke in zinkingen in 1937 zooveel mogelijk gespaard worden en de opleving, welke men op velerlei gebied mag waarnemen ook in het nieuw in getreden jaar aan de gemeente Velsen ten deel vallen. Hiermede open ik deze vergadering. De voorzitter deelde mede, dat eenige- be richten van Verhindering waren ingekomen, o.a. van Mr. Vorstman der Vereeniging Sant- poorts Bloei. Nadat de notulen der vorige vergadering waren voorgelezen, werden de jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester uit gebracht. Beide verslagen werden goedge keurd. De voorzitter zeide, naar aanleiding van het verslag van den secretaris, dat de laatste woor den het meest treffend zijn. Zij geven een blijk van de liefde voor de vereeniging van den secretaris. Een ijverig plaatsvervanger moet het werk voortzetten, maar het zal zeer moeilijk zijn zulk een ijverig plaatsvervanger te vinden. Het is niet uit te spreken, wat de heer Schuiten maker voor de vereeniging geweest is. Spreker kan zich de toekomst van IJmuidens Bloei niet indenken zonder den heer Schuitenmaker. Hij hoopt dat, dan al niet als bestuurslid, de heer Schuitenmanker nog vele jaren als lid voor de vereeniging gespaard mag blijven. Hierna kreeg de kascommissie gelegenheid, haar verslag uit te brengen, waaruit bleek, dat boeken en bescheiden van den penningmees ter in orde waren. Begrooting 1937 Vastgesteld werd de begrooting voor het ver- eenigingsjaar op een eindbedrag van 1025. Onder de inkomsten is een bedrag van 900 geraamd voor contributie van leden; onder de uitgaven is o.a. geraamd 400 voor onder houd secretariaat, 125 voor drukwerk, 150 voor contributies en abonnementen, 100 voor onderhoud verkeershuis enz. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat herkozen werden de heeren W. A. Dolleman, H. Lastdrager, G. Voet en G. Heijkoop. Geko zen werd de heer Ir. A. Verhoef. Voor de aanvulling, van het bestuur met één lid werd gekozen de heer M. Roos. Bij de rondvraag prees de heer AUard het werk van de vereeniging. Hij verzocht het be stuur, bij de regeering aan te dringen op ver laging van de lasten, die op de bedrijven wor den gelegd, in het bijzonder wat de erfpacht betreft. Dit is in het belang van IJmuiden. Verder sprak de heer Allard zijn vreugde uit over de aanwezigheid van den burgemeester. Ook acht hij het van belang voor de vereeni ging dat de heer Verhoef in het bestuur is ge kozen. De heer K. de Jong verzocht het bestuur, te overwegen, op sportgebied iets te doen, wat in het belang van IJmuiden zou kunnen zijn, als het organïseeren van wedstrijden enz. De heer Baarda bracht hulde aan den heer Schui tenmaker voor het vele werk, dat deze voor de vereeniging heeft gedaan en vraagt, of het niet mogelijk is, dat dit jaar voor de vereeni ging iets bijzonders wordt gedaan, als het or ganiseer en van een groote visscherij tentoon stelling. Na nog eenige opmerkingen en vragen over het aandoen van de haven door toeristensche pen, waaruit bleek, dat dit jaar geen reizen met de Tarakan gemaakt zullen worden, kreeg de burgemeester het woord. De burgemeester herinnerde aan zijn eerste contact met de vereeniging tijdens een rond tocht door de haven van IJmuiden. Hier heeft hij den heer Schuitenmaker leeren kennen als een gepersonificeerd „IJmuidens Bloei". Spre ker betreurde het, dat de vergadering zoo slecht bezocht is. Verschillende deelen onzer samenleving ontbreken. Wij Nederlanders zijn degelijk en saai, is in het verslag' van den secretaris gezegd, maar wij zijn ook dank baar. Tot zijn spijt heeft spreker geconsta teerd, dat op de stations in ons land geen propaganda voor onze gemeente wordt ge maakt. Het gemeentebestuur is dankbaar voor het werk van den heer Schuitenmaker, met wien spreker herhaalde malen in contact is De overstroomingen in de Vereenigde Staten hebben den omvang van een nationaje ramp aangenomen. Een veelzeggend beeld van de stad Poplar Bluff in den staat Missouri. geweest. Ook het gemeentebestuur betreurt het heengaan van den heer Schuitenmaker. In hem heeft spreker gezien den loods van het schip van IJmuidens Bloei. De voorzitter dankte den burgemeester voor deze vriendelijke woorden, aan het adres van den heer Schuitenmaker gericht. De heer Schuitenmaker voerde daarna het woord. Uit zijn woorden sprak duidelijk, wat het scheidende bestuurslid voelt voor IJmui den. We hebben in IJmuiden steeds werkers: kranige figuren gehad, aldus spreker. Er is veel kwaads over IJmuiden gezegd, maar dan heeft men te veel naar de minder goede ele menten gekeken. Ernstige, voortvarende wer kers, die wat over hebben voor de gemeente, hebben we in de gemeente nog. Maar we moe ten er rekening mede houden, dat de beste werker niets kan doen zonder gereedschap. We hebben in sommige opzichten het getij niet mee gehad, maar daarom behoeven we ons niet als een weesjongen te laten behandelen Wan neer we een goeden aanlegsteiger hebben, is er geen enkele reden dat toeristenschepen, naar de haven van de Hoogovens worden gestuurd. Maar er is nog een groote toekomst voor IJmuiden weggelegd. Spreker dankte den bur gemeester voor de tot hem gerichte woorden en sprak den wensch uit, dat de burgemeester nog lang aan het hoofd van de gemeente mag staan. De voorzitter sloot de vergadering met een woord van dank, in het bijzonder tot den bur gemeester en hij nam afscheid van den heer G. Tennell, die niet meer in het bestuur te rugkeert. MOEDERCURSUS WITTE KRUIS. Men schrijft ons: Te beginnen Dinsdag 2 Februari a.s. 's avonds om zeven uur zal in het Witte Kruis-gebouw aan de Kennemerlaan 125 te IJmuiden een moedercursus wordengegeven door zuster N. Nieuwpoort, docente van de Prov. Commissie voor Kinder hygiëne. Vrouwen en meisjes boven achttien jaar, kunnen voor slechts f 1 dezen cursus volgen en zullen hier op eenvoudige practsche wijze raadgevingen worden ver strekt, die voor moeder en kind van het aller grootste belang zijn. Het bestuur van „Het Witte Kruis" ver trouwt dan ook, dat velen zich voor deze leer zame lessen zoo spoedig mogelijk zullen aan melden. Het blijkt helaas maar al te dikwijls waar te zijn, dat door onvoeldoende voorlich ting veel dingen gebeuren die zeer nadeelig zijn voor moeder en kind. Vooral a.s. moeders wordt ernstig aangeraden aan de cursus deel te nemen en kan men zich hiervoor opgeven 's avonds tusschen 5 en 7 uur, bij den admini strateur der vereeniging, Witte Kruisg-ebouw te IJmuiden GRATIA-PLATO. Een goed geslaagd adspirantenfeest. Dezer dagen vond in het Wapen van Velsen het j aarlij ksche feest der adspiranten van Gratia-Plato plaats. Zooals ieder jaar, was dit weer een echt vroolij'k kinderfeest. Door welwillende medewerking van het hoofd en personeel van school J, die met de kind-eren van deze school een herhaling gaven van het zangspel „Jan Lustig" en de kinder operette „Juffertje Hap" van hun j.l. gehou den St. Nicolaasfeest, kon den kinderen iets zeer moois geboden worden, waar zij eenige uren met genoegen naar geluisterd hebben. En omdat de ouders der adspiranten met hun kinderen mede móchten komen, was het voor dezen ook een zeer genoegelijke avond. Het was echt: vóór kinderen, door kinderen. Zoowel het zangspel als de operette, maar vooral deze laatste, werd met veel elan ge speeld en het was een voldoening voor de spe lende kinderen, zoowel- als voor het personeel, telkens het dankbare applaus te mogen ont vangen. De dames mevr. v. Rooyen, mej. Scholts, mevr. Kots die de muzikale begeleiding ver zorgde alsmede de heeren Faber en Kots verdienen grooten dank voor hun medewer king, die de voorzitter van Gratia-Plato hen niet onthouden heeft. Als wij van de medewerkers nog noemen mej. A. Stol, die met haar dansjes en Filip Hil- lebrink die met zijn voordrachtjes den avond mede opluisterden, dan kunnen wij zeggen dat de adspiranten van Gratia-Plato met vol doening op hun feestavondje zullen terug zien. Het spreekt van zelf dat de noodige tracta- ties niet ontbraken,- zoodat de feestcommissie alle eer van haar. werk gehad heeft. Jaarvergadering „Concordia' Afscheid van den heer K. Meijer. In de algemeene jaarvergadering van de Harmonie-Vereeniging „Concordia", gehouden in het repetitielokaal in de Prins Hendrik straat sprak de voorzitter de heer K. Meijer bij de opening zijn beste wenschen uit tot direc teur, bestuur en leden der vereeniging en her innerde met voldoening aan het succes dat Concordia met haar nieuwen-directeur 28 Juni op het concours in Artis in Amsterdam heeft behaald, waar Concordia met een eersten prijs in de eere-afdeeling werd beloond, alsmede aan de concerten op het Willemsplein en in Velserbeek, op Koninginnedag en bij de ver loving van het vorstelijk paar. De voorzitter deelde mede, dat hij na rijp beraad met een bedroefd hart besloten heeft, het voorzitterschap neer te leggen, omdat hij geen werkend lid is en zich volgens het regle ment niet herkiesbaar mag stellen. De heer Meijer wilde het aanstaande bestuur op het hart drukken, Concordia trouw te blij ven en met liefde en kameraadschap onder leiding van haar eminenten directeur voort te gaan, opdat de vereeniging beter mag worden dan ze in de 42 jaar van sprekers lidmaat schap is geweest. Het neemt niet weg, dat spreker met hart en ziel Concordiaan blijft. Als er weer wordt deelgenomen aan een con cours zal spreker niet thuis kunnen blijven en ook zal hij nog dikwijls de repetities bezoeken. Het spreekt vanzelf, dat deze mededeeling van den voorzitter, die van de oprichting af lid is geweest, op de vergadering diepen indruk maakte. Men kan de werkelijkheid niet direct aannemen: Concordia zonder den heer Meijer als voorzitter. De notulen en de verslagen van secretaris en penningmeester werden onder dankzeg ging zonder op- of aanmerkingen goedge keurd. Bij punt 5 van de agenda: bestuursverkie zing sprak de vice-voorzitter, de heer C. Tol eenige treffende woorden tot den scheidenden voorzitter. Van de oprichting in 1894 af, aldus de heer Tol, bent u onafgebroken lid geweest en sinds 1908 waart gij vlce-voorzitter, sinds 1921 voorzitter. Bij de oprichting heeft u de klarinet gekozen en bent u met de tweede partij begonnen. Door uw ijver en liefde voor de vereeniging bent u tot solo-klarinettist op geklommen en hoe gij gewerkt hebt; een blik op het vaandel is noodig om daarvan het bewijs te zien. Alles wat daar aanhangt heeft u mee helpen verdienen. Gij waart altijd een goed raadsman. Als de vereeniging in het don ker zat hadt gij altijd een opwekkend woord. Spreker hoopte, dat de heer Meijer nog tal van jaren met de zijnen een goede gezondheid mag genieten. In aansluiting hierop sprak de heer W. A. Broek als oudste bestuurslid den scheidenden voorzitter woorden van dank namens de ver eeniging toe. Hij bood den heer Meijer het eere-lidmaatschap aan en verzocht hem, de vereeniging met raad en daad te blijven bij staan. Ook eenige andere leden spraken hierna nog eenige woorden. Het bestuur maakt van deze gelegenheid gebruik, de oud-leden uit te noodigen, eens een repetitie-avond bij te wonen. Er wordt ge regeld gerepeteerd eiken Dinsdag in het lokaal Prins Hendrikstraat. Er zijn nog verschillende instrumenten disponibel. Ook andere muziek liefhebbers zijn welkom, evenals leerlingen. Het bestuur is thans samengesteld als volgt: C. Tol, le voorzitter, S. Meijer, 2e voorzitter, L. G. Huijbers, secretaris, W. A. Broek, pen ningmeester, J. Dekker, archivaris, C. Krab en Th. Brandhoff, commissarissen. V. V. ROOD-WIT VOORUIT De trainingsavond van de V. V. Rood-Wit Vooruit zal deze week Vrijdag gehouden wor den in Café Royal wijk aan Zeeërw-v 8 uur. Jongens van 12 jaar en ouder, die willen spelen in de adspirant-elftallen kunnen zich opgeven bij M. J. van Toorenburg, Zeeweg 39rood. Contributie 5 ets, per week. Faillissement Boaz Bank. Het rapport van den curator. In het kort meldden wij gisteren reeds het een en ander omtrent de gisteren in het Pa leis van Justitie te Haarlem gehouden veri ficatievergadering' van de lijst van de voor- loopig erkende schuldvorderingen van de in staat van faillissement ver-keerende Cöop. Spaar- en Voorschotbank Boaz alhier. Hieronder volgen nog' eenige nadere bijzon derheden uit het rapport van den curator Mr. F. van der Goot. De lijst bevat de namen van 207 spaar ders wier totale vorderingen bedragen f 43604,97. Voorts zijn er 15 andere crediteuren, waar van de voornaamste zijn G. D. Jimmink, boekhouder f 582 (pref). Kerkvoogdij Ned. Herv. Kerk f 12686,58, School vereeniging Chr. Onderwijs f 1675.08. L. P. Tismeer f 765, Ds. Creutzberg f 2911,75. Het totale passief is vastgesteld op f 61806,58 concurrent en f 652,53 preferent, benevens een hypothecaire vorde ring van f 4300, vermoedelijk slechts ten deele door het onderpand gedekt. In zijn rapport merkt de curator o.a. op, dat het bedrijf van de bank, ook in moeilijke tij den, toen de gouden dagen voor IJmuiden voorbij waren, bij beleidvol beheer zich zou hebben kunnen handhaven. Zonder daarvoor ook maar eenigszins de outillage te bezitten, heeft deze spaarbank de allures aangenomen van een crediet-instelling. die zich heeft la ten verleiden tot interessen in speculatieve zaken als bouw- en visscherij-ondernemingen, Wanneer de B. B. haar middelen vastzette in een Coöp. Wasch- en Strijkinrichting, een Scheepshypotheekbank enz. moet ook worden geconstateerd, dat blijk is gegeven van een ondoelmatig beheer en de noodzakelijke liqui diteit der spaarsaldi is verwaarloosd. Voor ongeveer f 10.000 ere diet staat uit bij ca. 40 leden-middenstanders en ongeveer f 60.000 is belegd bij zes nauw geliëerde in stellingen en personen, waarvan ongeveer f 20.000 reeds is afgeschreven. De dekking voor deze vorderingen is zeer onvoldoende en daarom is het voorbarig ten aanzien van het bij realisatie daaruit te ver wachten bedrag voorspellingen te doen. Aan de inning van de vorderingen is on voldoende aandacht besteed. Bij de liquida tie wordt er naar gestreefd, de schuldenaars aansprakelijk te stellen. In enkele gevallen is op de borgen wel verhaal gezocht. De afwikkeling der kleine eredieten kan ge leidelijk geschieden, maar de liquidatie van de grootere rekeningen biedt meer moeilijk heden. De schuld ad f 10.000 van de combi natie Maris-Hagenaar biedt op het oogenblik niet de minste kans op verhaal. Het crediet van de Scheepshypotheekbank rond f 25000 heeft tot zekerheid de borgtocht van eenige weinig krachtige bestuursleden, met wie ge poogd wordt een regeling te treffen. De cura tor heeft de beschikking gekregen over de activit dezer hypotheekbank. Dit is o.a. de stoomtrawler Margaretha en het mag verwon dering wekken dat de B. B. verzuimd heeft, voor haar vordering hypotheek te nemen. Dit is voor den boedel te nadeeliger nu is toege laten, dat het schip door eenige onvermo gende personen inde vaart is gebracht en aldus scheepsschuld is ontstaan van eenige duizen den guldens. Thans zullen andere vorderingen moeten worden voldaan vóór dat de B. B. aan de beurt is. Ook voor de hypothecaire vor deringen op andere booten zal men geduld moeten hebben. Misschien kan de stijging der materiaal- prijzen eenige verbetering tengevolge hebben. De opbrengst van het onroerend goed zal vermoedelijk de eerste hypotheekhoudster niet kunnen bevredigen. Thans woruen de leden herinnerd aan hun aansprakelijkheid tot een bedrag van f 25. Nu de insolventie een feit is, zal worden be raden wat te doen tegen sommige onwilligen. Met sommige leden is een regeling getroffen. Verder heeft de curator onder de oogen ge zien de vraag of aansprakelijkheidstelling van het bestuur moet worden overwogen. Hiervoor zal met den rechter-commissaris worden over legd of tegen bepaalde bestuursleden en leden van den raad van toezicht een vervolging zal worden ingesteld. Een lid van het bestuur heeft reeds de opbrengst van zijn fondsen- bezit bij de B. B. gestort. De curator schroomt eenig percentage voor uitkeering te noemen. Het percentage van 28 pet., genoemd in het accountantsrapport zal op den duur vermoedelijk wel worden be reikt. Voorts blijkt nog dat de opbrengst van de Inviemo ad f 1800, binnen is, terwijl er nog een slooppremie van f 750 verwacht kan wor den. Thans is er nog een scheepserediet op de Johanna. Het ergste is zoo besloot de curator, dat toen men zag dat het scheef ging, men door ging alsof er niets aan de hand was. Als tijdig de borgen waren aangesproken en was inge grepen, was veel te redden geweest. NOG EENS DE ORANJEFILM. De muziekvereniging Juliana heeft met de vertooning van de „Oranj'efilm" gister avond enorm succes gehad. Het Herv. ver- eenigingsgebouw, waar de vertooning plaats had, kon bij deze gelegenheid de belangstel lenden niet bergen, zoodat laatkomers teleur gesteld terug moesten keeren. Alvorens de filmvertooning plaats vond, sprak de heer J. van Gelder een kort inleidend woord waar in hij zijn groote voldoening uitsprak over de groote opkomst en voor de activiteit van Ju liana. waardoor velen in de gelegenheid ge steld werden de vertooning te kunnen bij wonen Hierna werden door de .aanwezigen twee coupletten van het Wilhelmus gezongen. Door dezen avond heeft „Juliana" onge twijfeld als muziekvereenigïng een goed suc ces gehad wat haar zeker ten goede zal komen.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1