^WEERBERICHT VERWACHT WORDENDE SCHEPEN IJMUIDEN TURNWEDSTRIJDEN VAN DEN N. A. S. B. De turn wedstrijden van den Neaerlandschen Arbeiders Sport Bond zijn voor de af deeling IJmuiden een succes geweest. De uitslagen luiden n.l. als volgt: Dames 1ste graad: IJmuiden, no. 1 met 187 punten; Haarlem, no. 2 met 172 pnt. Dames 2e graad: Unruiden, no. 1 met 184 pnt.; Santpoort, no. 2 met 177% pnt. Dames 3e graad: IJmuiden, meisjes A, no. 1 met 170 pnt., IJmuiden, dames, no. 2 met 167 pnt.; Bever wijk, no. 3 met 154 pnt.; IJmuiden, meisjes B, no. 4 met 145 pnt.; Haarlem I, no. 5 met 124% pnt.; Haarlem II, no. 6 met 120pnt. Haarlem III, no. 7 met 107 pnt. Heeren 1ste graad: Haarlem, no. 1 met 116% pnt. Heeren 2de graad: IJmuden, no. 1 met 185 pnt.; Beverwijk, no. 2 met 172 pnt.; Haarlem, 110. 3 met 144 pnt. Heeren 3e graad: IJmuiden, no. 1 met 149 pnt. Het hoogste aantal punten, dat men behalen kon, was 200. De eerste prijswinnaars komen in aanmerking voor de kampioenswedstrijden op nader te bepalen plaats en tijd. HARDDRAVERIJ VEREENIGING ..IJMUIDEN". Het bestuur van de Harddraverij Vereent ging „IJmuiden" dat na vele weken weer in voltalligheid bijeenkwam heeft met vreugde de groote animo geconstateerd om weer een draverij te houden. Geizen het tekort van de draverij in September achtte het bestuur zijn plicht, de voorbereiding ditmaal zoo te treffen, dat de volgende draverij een betere kans van slagen zal krijgen. Dit hoopt men in de eerste plaats te bereiken door een groote ren toeloop van nieuwe leden. In Februari gaan de kwitanties in zee en het bestuur verwacht, dat iedereen zijn verplich tingen na zal komen. De draverij zal weer gehouden worden op een Donderdag in September. Wanneer het ledental niet achteruit gaat, zal het vuurwerk ook weer op het programma staan. Wegens drukke werkzaamheden van den heer B. van der Kolk is in diens plaats als le penningmeester gekozen de heer W. Snijders. Het bestuur hoopt binnenkort eenige belang, rijke mededeelingen te kunnen doen. IIEDEN GEEN TRAWLERS NAAR ZEE VERTROKKEN. Hedenmorgen zou een vijftal trawlers naar zee vertrekken. In verband met het slechte weer is echter geen enkele boot uitgevaren. BEVERWIJK UITBREIDINGSPLAN. Het hoofd van het gemeentebestuur van Velsen brengt ter openbare kennis het Raads besluit van 26 Januari 1937, no. 11, waarbij is bepaald, dat een plan van uitbreiding wordt voorbereid voor het gedeelte der gemeente, dat wordt gevormd door de kadastrale perceelen gemeente Velsen, sectie H. nos. 4814, 5292 (ged.), 686, 687, 688, 5291, 4881, 4882, 4496, en 5290, liggende aan den Hagelingerweg, den Driehuizerkerkweg en de Schaepmanlaan te Driehuis. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeentesecretarie ter inzage liggen verzoeken met bijlagen van: a. L. C. Hol, te IJmuiden, om vergunning tot het oprichten van een vischconservenfabriek, in het perceel Loggerstraat no. 38; b. C. L. Kolsters te IJmuiden, om vergun ning tot het oprichten van een garnalendro- gerij, in het perceel Loggerstraat no. 6; en c. T. Winkel te Velsen, om vergunning tot het uitbreiden van zijn brood- koek- en ban ketbakkerij, in het perceel Wijkerstraatwej nos. 178/180. Op Woensdag 10 Februari a.s. des voormid dags 11 uur, zal ten Gemeentehuize gelegen heid bestaan om bezwaren tegen die verzoe ken in te brengen en mondeling en schrifte lijk toe te lichten. MARKTPRIJZEN Tarbot per K.G. f 1.50—1.20 Griet per 50 K.G. f 33—20 Tongen per K.G. f 1.701.40 Groote schol per 50 K.G. f 24—22 Middelschol per 50 K.G. f 31—26 Zetschol per 50 K.G. f 36—35 Kleine schol per 50 K.G. f 31—15 Bot per 50 K.G. f 14—12 Schar per 50 K.G. f 15—7 Tongschar per 50 K.G. f 45—32 Rog per 20 stuks f 21.5020 Vleet per stuk f 105.30 Kleine poon per 50 K.G. f 105.30 Groote schelvisch per 50 K.G. f 4540 Middelschelvisch per 50 K.G. f 41—34 KI. middelschelvisch p. 50 K.G. f 4024 Kleine schelvisch per 50 K.G. f 24.11.50 Kabeljauw per 125 K.G. f 52.5029 Groote gullen per 50 K.G. f 16.5014 Kleine gullen per 50 K.G. f 14.50—11.50 Wijting per 50 K.G. f 148 Heilbot per K.G. f 0.78 Leng per stuk f 4 Koolvisch per stuk f 0.830.21 BESOMMINGEN Trawlers: De Witte Zee, IJm. 167, ÏOO m. f 1620 Limburgiia, IJM, 54, 100 m. f 1240 Adriatic, IJM. 18, 60 m., f 990 Julie Streiff IJM. 159, 15 m. f 610. Gerberdina Johanna IJM 38, 520 m. f4330. Loggers: KW 28 f 730, KW 46 f 920 Kotter: E 390 f 790 Stoombeugers: VL 197 f 210, VL 190 f 220 Versche haring: SCH 56 f 140. SCHADE DOOR STORM De Gerberina Johanna IJM. 38 heeft ern stige schade door het stormweer geleden. De scheepsboot, en de bezaan zijn weggeslagen en ook andere voorwerpen gingen over boord. TERUG WEGENS SLECHTE KOLEN. De Julie Strijff IJM. 159 is teruggekeerd wegens slechte kolen, de trawler had slechts 15 manden visch aan boord. Woensdagavond, is een buitengwone al>ge- meene vergadering gehouden van het be stuur met de deelnemers en de vertegen woordigers van het Maatschappij Zieken fonds „Beverwijk en Omstreken". In deze vergadering zijn zeer belangrijke besluiten genomen to.v. de ziekenlhuisver- pleging der verzekerden. In de eerste plaats werd besloten tot uitbreiding van de rech ten met interne verpleging, hiervoor komen dus in aanmerking de ziektegvallen die niet direct operatie of observatie noodig maken. Ook in gevallen waarin b.v. de sociale edu catie onvoldoende is kunnen verzekerden eventueel rechten op ziekenhuisverpleging doen gelden. Dit beteekent een zeer belang rijke vooruitgang omdat volgens den thans bestaanden toestand de verzekerden slechts recht hebben op 6 weken ziekenhuisverple ging mits observatie of operatie noodzake lijk was. In verband met dit besluit werd de wekelijk- sche contributie voor de verzekerden van 18 jaar en ouder met 1 cent per week verhoogd. Deze regeling zal op 1 April a.s. in werking treden. Vervolgens werd besloten tot instelling- van een aanvullingsfonds voor ziekenhuis verpleging van onbeperkten duur. De aanslui ting bij dit fond is verplichtend, zij betalen voor deze onbeperkte ziekenhuisverpleging 3 ct. per week. Dit geldt voor alle betalende ver zekerden. Voor gezinnen bestaande uit man, vrouw en 4 kinderen beneden 16 jaar moet deze vrijwillige bijdrage voor het aanvullingsfonds worden betaald. Voor meer kinderen beneden 16 jaar is deze bijdrage niet verschuldigd, zij deelen evenwel ook in de rechten van verple ging. Met nadruk werd er op gewezen, dat dit aanvullingsfonds facultatief is en dat de ver- 1 zekerden van het Maatschappij Ziekenfonds 1 In verband met den ijsgang op het IJselmeer zich daarbij vrijwillig kunnen aansluiten. Dit is de veerdienst EnkhuizenStavoren met in- aanvullingsfonds wordt afzonderlijk beheerd I gang van heden volledig gestaakt, Ant. Stathatos (Gr.) Amstelland x) Adalia (Du.) Alkmaar (Ned.) x) Adamas (Gr.) Algorab (Ned.) Agamemnon (Ned.) Amstelkerk (Ned.) Akenside (Br.) Alcinous (Ned.) x) Aurora (Ned.) Ariadne (Ned.) AGENDA TE HAARLEM. Heden: DONDERDAG 28 JANUARI Stadsschouwburg: Het Zevende Gebod, Ge zelschap Esther de Boer-van Rijk. Aanvang 8.15 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: „Het meisje' van buiten". 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De Golem". 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Amsterdam bij nacht". 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Wittebroodsweken", 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. VRIJDAG 29 JANUARI Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscopen, nieuw programma. AGENDA VOOR BEVERWIJK VRIJDAG 29 JANUARI Kennemer Theater, Zeestraat: „Wiener Sangerknaben" en „De Papsoldaat", 8 uur. Luxor Theater, Breestraat: „Het Witte Goud"' en „De fatale Bruid'", 8 uur. Vergadering van het Maatschappij Ziekenfonds. Uitbreiding van de Ziekenhuisverpleging. De Bilt voorspelt: Stormachtigen tot krachtigen, later wellicht afnemenden Noordoostelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, nu en dan opklarend, weinig of geen sneeuw, strenge tot matige vorst des nachts, overdag matige tot lichte vorst. BAROMETERSTAND Hoogste 777.1 m.M. te Stensele. Laagste 727.2 m.M. te Biarritz. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur Neiging: Achteruit. Opgave van: MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 83 IJmuiden Telefoon 5460. HOOG WATER TE IJMUIDEN: Vrijdag v.m. 4.49 uur; n.m. 4.59 uur, Zaterdag v.m. 5.26 uur; n.m. 5.38 uur. Zondag v.m. 6.04 uur; 'n.m. 6.17 uur. 28 F. 22 F. 22 F. 745 m.M. waarvoor aansluiting is gezocht bij den groep Kennemerland van Maatschappij fondsen. Gewezen werd op het voorbeeld van IJmuiden dat thans reeds 4000 verzekerden telt die bij het aanvullingsfond zijn aangesloten. De ver hooging van 3 ct. per week voor deze vrijwil lige aansluitingen is maximaal. Verwacht wordt dat in de toekomst deze bijdragen zul len kunnen worden verlaagd wanneer het aan tal aangeslotenen zich uitbreidt. Deze vergadering werd ook bijgewoond door Dr. Eggink, secretaris-penningmeester van de Huisartsencommissie van de Ned. Maatschap pij tot bevordering van de Geneeskunst er door den heer Van den Berg als vertegenwoor diger voor de Ned. Maatschappij voor Phar- macie. VEERDIENST ENKHUIZEN—STAVOREN GESTAAKT. Schip verm. aankomst Breda Boskoop (Ned.) Bintang (Ned.) Bloemfontein x) Bennekom (Ned.) Bera (Noor) Baarn (Ned.) British Endeavour (Eng Barneveld (Ned.) x) Bacchus (Ned.) Clytoneus (Br.) Ceres (Ned.) Calypso (Ned.) Costa Rica (Ned.) x) Cape St. Agnes (Eng.) Cordillera (Du.) x) Dolius (Ned.) Dovrefjell (Noor) x).. Eurylochus (Br.) x) Eurybates x) (Br.) Freiburg (Du.) Gorbea Mendi (Sp.) Heidelberg (Du.) Hilversum (Ned.) Halle (Du.) Hebe Hanau (Du.) Hercules (Ned.) Joh. de Witt (Ned.) x) Kurmark (Du.) Kotlin (Rus) Laomedon (Eng.) x) Luneburg (0Du.) Laurent Meeus (Belg) Marika Protopapa (Gr. Mount Kitheron (Gr.) Melampus (Ned.) x) Moena (Ned.) x) Me'don (Br.) x) Montferland (Ned.) x) Oropos (Gr.) Odysseus (Ned.) Poelau Bras x) Polydorus (Ned.) Patricia (Du.) Poelau Tello x) Poseidon (Ned.) Rhea (Ned.) - Reggestroom (Ned.) Springfontein x) Saturnus (Ned.) Stella (Ned.) Sendeja (Sp.) Salabangka (Ned.) x) Simaloer (Ned.) Tela (Ned.) Thetis (Gr.) Titus (Ned.) Tarakan (Ned.) x) Tiberius (Ned.) Ulysses (Ned.) Van Rensselaer Venezuela (Ned.) Varing (Zw.) Waterland (Ned.) x) Zuiderkerk (Ned.) x) Zonnewijk (Ned.) Zaanland (Ned.) x) Buenos Aires Buenos Aires Pt. Limon Chili Rosario Zuid Afrika Alexandrië Hamburg Huelva (v. IJm.) Hamburg Hamburg West Indië Chili Chili Batavia Z. Afrika Hamburg Antwerpen Chili Abadan Hamburg Tarragona Batavia Zwarte Zee Zwarte Zee West Indië Blyth Hamburg (v. IJm.) Batavia Aruba Ned. Indië Batavia Ned. Indië Buenos Aires Ned. Indië Concepcion Ned. Indië Danzig Ned. Indië Levant Batavia Ned. Indië Leningrad Batavia Ned. Indië Houston Buenos Aires Oslo Batavia Hamburg Ned. Indië Hamburg Buenos Aires Stettin Batavia Batavia West Indië Batavia Hamburg Midd Zee West Afrika Zuid Afrika Alexandrië Alexandrië Bilbao (v. IJm.) Batavia Batavia Buenos Aires Buenos Aires Midd. Zee Batavia Midd. Zee (via Hbg.) Zw. Zee West Indië Hamburg Ornskoldsvik Japan Buenos Aires Buenos Aires 5 Febr. 5 Febr. 9 Febr. 15 Febr. 31 Jan. 4 Febr. heden 27 Jan. heden 9 Febr. 27 Jan. 12 Febr. 31 Jan. heden 31 Jan. 4 Febr. 31 Jan. 21 Febr. 12 Jan. 3 Febr. 3 Febr. 4 Febr. 31 Jan. 28 Jan. 30 Jan. 5 Febr. 1 Febr. heden 19 Maart 27 Febr. 14 Febr. 30 Jan. 15 Febr. 20 Jan. 1 Febr. 3 Febr. 12 Febr. 4 Febr. 31 Jan. heden 15 Febr. 5 Maart Laatste bericht 22 Jan. van St. Vincent. 20 Jan. van Bahia. 21 Jan. van Trinidad. 23 Jan. van Tocopilla 8 Jan. vertrokken. 26 Jan. van Dar es Salam. 24 Jam te Izmir, vertrekt 30 Jan. in lading, vertrekt 30 Jan. 27 Jan. vertrokken. 23 Jan. van Terceira. 14 Jan. van Curasao. 26 Jan. van Cristobal. 25 Jan. van Triëst. 26 Jan. van Dakar. 24 Jan. te Antwerpen. 28 Jan. vertrokken. 25 Jan. te Valparaiso. 15 Jan. vertrokken, in lading. 23 Jan. vertrokken. 13 Jan. van Belawan. 26 Jan. van Ouessant. 22 Jan. van Derindje. 26 Jan. van Fayal. 23 Jan. gesleept, vertrekt 30 Jan. 25 Jan. van Port Said. 9 Jan. vertrokken. 26 Jan. van Marseille, vertrekt 29 Jan. 25 Jan. van Colombo. 10 Jan. vertrokken. 25 Jan. te Marseille. 26 Jan. van Madeira. 23 Jan. van Pt. Said. 26 Jan. van Gdynia. 24 Jan. van Macassar. 25 Jan. van Yera. 20 Jan.'van Colombo. 22 Jan. van Macassar. 23 Jan. vertrokken. 24 Jan. van Gibraltar. 24 Jan. van Gibraltar. 18 Jan. vertrokken. 21 Jan. van St. Vincent. 21 Jan. van Assens, vertrekt 13 Febr. in lading. 23 Jan. van Singapore vertrekt 6 Febr. in lading, in lading. 25 Jan. van Gibraltar. 23 Jan. vertrokken. 25 Jan. van Pto Colombia, in lading. 27 Jan. vertrokken. 24 Jan. van Lissabon. 21 Jan. van Winnbah. 27 Jan. van Antwerpen. 26 Jan. van Gibraltar. 24 Jan. te Samos. in lading. 23 Jan. van Aden. 24 Jan. van Singapore. 24 Jan. van Madeira. 23 Jan. van Madeira. 24 Jan. te Calamata. 20 Jan. van Belawan. 21 Jan. van Izmir. l Jan. te Bourgas. 21 Jan. van Trinidad, vertrekt 30 Jan. 21 Jan. vertrokken. 22 Jan. vertrokken. 23 Jan. van Colombo. 17 Jan. van Montevideo, vertrekt 5 Febr. x) Schepen voorzien van een x zijn grooter dan 6000 bruto register ton. lAAT/TEjtRICUTIN Nederlandsche stoomschip in nood. „Jonge Jacobus" in den storm op de Portugeesche kust. De bemanning in de reddingbooten. ROTTERDAM, 28 Januari. Bij de Middellandsche Zee vaart Compagnie, directie Wambersie Zn,, hier ter stede is radio-telegrafisch bericht ont vangen, dat het stoomschip „Jonge Jacobus" van deze ree- derij in den storm voor de Por tugeesche kust in nood verkeert. Het schip bevindt zich in zin kenden toestand en de beman ning, bestaande uit 25 koppen, is vannacht om twaalf uur in de reddingbooten gegaan. De Dieseltreinen. (Speciale corr.) UTRECHT, 27 Januari. Naar wij ver nemen is men momenteel bij de Spoorwegen doeide, om de zooveel duurdere benzinetrac- tie, die in een enkel geval wordt toegepast (op de lijn ZwolleKampen) te vervangen door Dieseltractie. Reeds zijn sedert eenigen tijd proeven op dit gebied gaande, in verband waarmede men een der vierassige rijtuigen, die op deze lijn rijden, heeft omgebouwd tot Dieselmotorwagen. Met dezen wagen is al proef geheden o.m. op de lijn van Zwolle naar Groningen. Een en ander heeft den in- drnik gedwekt, dat het de bedoeling zou zijn om dergelijke rijtuigen ook op dit traject te gebruiken. Dit behoort echter geenszins tot de plannen der Spoorwegen. Dat er een proefrit juist op de lijn naar Groningen gemaakt werd is niet meer dan een betrekkelijke toe valligheid. Overigens is de omstandigheid, dat de Spoorwegen plannen hebben tot den ombouw van de motorwagens wel een bewijs, dat men ondanks de tegenslagen, die men eenigen tijid met de D. E. treinstellen heeft gehad' toch het vertrouwen in de Dieseltractie niet verloren heeft. Het spreekt wel vanzelf, dat, had men tenslotte met de D. E. treinstellen meer in het bijzonder met de Dieselmotoren daarin gebruikt geen bevredigende erva ringen opgedaan, men zeker niet zou zijn overgegaan tot het maken van plannen be treffende de invoering van Dieselmotoren ook op de motorwagens. DAMES-HOCKEY. PROEFWED STRIJDEN TE O VERVEEN. Na de eenigszins teleurstellende wedstrijden van 17 Januari is het bestuur van den Ned. Dames Hockeybond toch voortgegaan met de selectie van speelsters voor de beide nationale ploegen en heeft twee elftallen samengesteld, die Zaterdagmiddag op het veld aan den Zee weg zullen oefenen. Het zijn een voorloopig A- en B-elftal, zoodat omtrent een definitieve opstelling nog niets met zekerheid bekend is. Als tegenstanders zullen fungeeren voor de A- >loeg een heeren-, en voor de B-ploeg een •ongensteam; deze wedstrijden beginnen resp. te 2 en om 3 uur. De opstellingen zijn alls volgt: Voorloopige A-ploeg: d.: H. Andreas (B. D. H. C.) a.: H. Vreede (Rood Wit) en M. Rollin Cou- querque (H. O. C.) m.: A. de Vletter (B. D. H. C.), D. v. d. Velde (H. O. C.) en T. Broese v. Groenau (Kiev.) v.: T. Leeuwenberg (Rood Wit), T. Terwindt (A'dam)W. v. Bueren (B. D. H. C.), N. Tei legen (H. H. IJ. C.) en N. de Ruiter-Hofland (Gooi). Voorloopige B-ploeg: d.: Eggels (Union), a:. T. Richter (Be Fair) en G. Meevers (B. D. H. C.). m.: W. Offerhaus (H. D. M.), Keip (Gooi) en P. Henny (H. H. IJ. C.). v.: Ingenhausz v. Schaik (H. D. M.), N. Bosch (H. H. IJ. C.), P. v. Grinsven (A'dam), N. v. d. Brandeler (B. D. H. C.) en E. Exalto (H. H. LJ. O.). Binnenhaven VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART TE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN Duitsch s.s. Phoebus Rotterdam bijlegger SCHAATSENRIJDEN. Ijsbanen in Haarlem en Om streken geopend. Het ijs op de banen van de IJsclub voor Haarlem en Omstreken aan de Kleverlaan is nog niet van de vereischte goede kwaliteit, om de leden in de gelegenheid te stellen, daar te rijden. De banen blijven dan ook vandaag gesloten. Op het ijs op de tennisbanen nabij de Ruïne van Brederode en aan den Wagenweg over -den Hout kan naar hartelust gereden worden. Dit is ook het geval op de tennisba nen in Groenendaal, waar de leden van de IJsclub „De Volharding" tegen 50 pet. reduc tie toegang hebben. Als er één groen-wit vlaggetje op de tram staat, dan is dat het bewijs, dat deze banen ook vanavond ge opend zijn. Staan er twee vlaggetjes op, dan is de groote baan op Leeuw en Hooft ge opend, maar die blijft vandaag gesloten. De banen van de IJsvereeniging St. Moritz aan den rechterkant van de Amsterdamsche Vaart, even buiten de Poort, konden heden morgen weer geopend worden. Het ijs is .heel goed en betrouwbaar. In Zandvoort zal nog even gewacht moe ten worden, eer de schaatsen ondergebon den kunnen worden. Het ijs in den vijver in de duinvallei is nog niet betrouwbaar. De Zandvoortsdhe liefhebbers kunnen in- tusschen wel terecht op het ijs van de ten nisbaan Rinkel. In Spaarndam kan vandaag niet gereden worden. In Velsen is de gelegenheid tot nu toe be perkt tot de ijsbaan op de tennisbanen van „Brederode". Wind en sneeuw zijn oorzaak, dat de groote banen in den polder nog steeds onberijdbaar zijn en ook voor de sproeibaan bij de Visschershaven hebben de elementen de kansen voor de schaatsenrijders ongun stig beïnvloed. Wij waarschuwen er met nadruk tegen te gaan rijden op ijs, waarvan men niet zeker is, dat het volkomen betrouwbaar is DONDERDAG 28 JAN. 1937 Omtrent den toestand van de beide Be verwij ksche ijsbanen kunnen wij mededee- len dat de baan van den heer Slotemaker gelegen achter het Sportpark bij doorgaand vriezend weer Vrijdag tegen den middag zal worden opengesteld. Dank zij de lichte dooi die Woensdagmiddag is ingetreden en het weder invallen van de vorst in den nacht van Woensdag op Donderdag is het ijs van zeer behoorlijke kwaliteit. De tweede baan gelegen aan de Adrighemstraat bevindt zich niet in zulke gunstige omstandigheden, de felle Oostenwind heeft hier op de vorming van 't ijsvlak een nadeeligen invloed gehad. De Bridge-wedstrijd NederlandrOostenrijk. Uit Amsterdam: In de zesde zitting heeft Nederland opnieuw acht matchpunten verlo ren. Toen waren nog 64 spelen te spelen. In de zevende zitting wisten de Nederlan ders 24 matchpunten te heroveren, waardoor deachterstand van 70 op 54 werd terugge bracht. Wel werd door de Nederlandsche ploeg nog niet op volle kracht gespeeld, maar toch was deze sterker dan de Oostenrij'ksche. Indien in de laatste zitting, die hedenavond half negen wordt gespeeld, de Nederlanders op volle kracht spelen, zullen zij er misschien nog in kunnen slagen, de remise-zone te bereiken. In scorepunten ging Oostenrijk ook achteruit. Zij staat thans nog slechts 200 scorepunten voor, hetgeen bij een aantal spelen van 200, dat thans gespeeld is, een miniem verschil uit maakt. Ernstige gevolgen van buren ruzie. In hooger beroep clementer straf geëischt. Op 23 Juli van het vorig jaar, kreeg de los- werkman P. B. uit Zaandam ruzie met zijn buurman den arbeider K. De verhouding tusschen beidé mannen was den laatsten tijd sleoht. B. verweet zijn buur man, dat hij in zijn gezin stookt en hem on gelukkig had gemaakt. Na een korte woordenwisseling had verd. den ouden man een vuistslag in het gezicht ge geven. De man sloeg voorover en kwam met het hoofd tegen een stapel hout terecht. Verd. was erg geschrokken en hij had dén boek houder van een naburig kantooi- verteld, wat hij gedaan had. De man bleek er sleoht aan toe te zijn; enkele dagen later is hij in het ziekenhuis overleden. De rechtbank te Haarlem veroordeelde den arbeider B. wegens zware mishandeling den dood tengevolge hebbend tot negen maanden gevangenisstraf. Dinsdag diende de zaak voor het Amster damsche hof. „Ik heb recht op zelfverdediging", zeide ver dachte. „Hij pakte een stuk hout op en wilde me slaan". Pres.: „Maar hij deed het niet". Neen, dat moet verd. toegeven. „Maar ik kende hem al 15 jaar; hij was en driftkop". Pres.: ,,'t Was geen portuur; je tegenpartij was al bijna zeventig jaar. Requisitoir. De procureur-generaal achtte het vrijwel zeker, dat verd. met een zwaar en scherp voorwerp had geslagen. Het beroep op noodweer gaat z.i. niet op. Wel zijn er ver zachtende omstandigheden. Spr. requireerde negen maanden gevange nisstraf, waarvan zes maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar. Het dorp der Methusalems. De oudste bewoner is 180 jaar. Voor de Britsche Academie van Wetenschap pen hield Lord Wigniton een voordracht over zijn laatsten onderzoekingstocht door China. Zooals bekend werd Lord Wigniton als leider van deze uit vijf leden bestaande expeditie door de Engelsche regeering naar Azië gezonden om de economische inrichting van het Gele Rijk te bestudeeren. In deze voordracht maakte de Lord melding van een dorp in het district Tating van de provincie Kweitsjau, dat slechts bewoond wordt door lieden van om en bij de honderd jaar. Dit dorp ligt aan den oever van de Jangtse. De oudste bewoner moet reeds 180 jaar zijh. Hij' gelijkt op een mummie. Van menschelijke trekken is bij hem weinig meer te bespeuren, maar toch geniet hij nog een goede gezond heid en voorziet het dorp geregeld van brand hout. De dorpsherbergier is een man van 102 jaar. De meeste van zijn klanten zijn, evenals hij, de 100 reeds gepasseerd. De regeeringscommissaris van het district Tating schenkt aan dit dorp der Methusalems voortdurend zijn bijzondere zorg en waakt ervoor, dat de oudste burgers van het Gele Rijk geen .gebrek lijden. (K.W.P.) CULTUREEL-LITERAIRE STICHTING „DR. WILLEM KLOOS" OPGERICHT. In „Diligentia" te 's-Gravenhage is Woens dagavond de cultureel-literaire stichting „Dr. Willem Kloos" opgericht. Op voorstel van den voorloopigen voorzitter, den heer L. G. Roos, sprak de vergadering zich in principe uit voor de benoeming van dr. Kloos tot eere-voorzitter der stichting. De heer Roos gaf vervolgens een korte uit eenzetting van het doel en streven. Het doel der stichting is den leden van den groot- Nederlandschen stam belang in te boezemen voor goede literatuur in het algemeen en voor die der groote dichters en schrijvers van den gi'oot-Nederlandschen stam in het bijzonder, om daardoor mede te werken aan d.e algeheele cultureele verheffing van den mensch. DE KOLIBRI NIET DE KLEINSTE YOGEL. Tot nu toe werd de kolibri als de kleinste vogel der wereld beschouwd, doch thans heeft professor Witmar van de Smitlison- Universiteit op de Hawaii-eilanden een vo gelsoort aangetroffen, niet grooter dan een bij. Ondanks hun nietigheid zijn deze vogel tjes zeer dapper en strijdlustig; zij vallen zelfs grootere vogels aan. Zij zijn zoo schit terend van kleur en glans, dat zij bij hun vlucht doen denken aan fonkelende edel- steenen. (K.WJP.) DUELLEERENDE JOURNALISTEN. Paris Midi" meldt, dat Serge Veder, de dra maturg en journalist, en Charles Michelson, de administrateur van de „Ami du Peuple" op een particuliere bezitting bij Parijs een duel op den degen hebben geleverd. Toen zij voor den derden keer trokken werd Michelson in den arm gewond, waarmede een einde kwam aan het. gevecht. Het blad vermeldt niet de ooi-zaak van het gevecht. Er wordt niet medegedeeld of de te- genstaanders zich verzoend hebben.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 6