Hevdt's Grondwetsherziening vordert. l/aot koeken. noot Ueydt Jonge Jacobus gezonken Bij Ruwe handen PUROL PLUS FOURS Moeilijkheden door sneeuw en vorst Schepen uit het ijs bevrijd. VRIJDAG 29 JANUARI 1937 TWEEDE KAMER Inkomen Kroon en vergoeding Kamerleden gewijzigd. „Staatssecrefarissen" kunnen benoemd worden. DEN HAAG Donderdag. In wel zeer rustige sfeer vond tot dusverre het debat over de herzieningsvoorstellen plaats. Dit constateerde Minister De Wilde met blijdschap om vervolgens op te merken, dat inderdaad deze ontwerpen van zeer be perkten aard zijn. Wat nog geenszins wil zeg gen, dat ze geen beteekenis in de praktijk van ons staatsrecht zullen hebben. Minister De Wilde. „Het volk ls er niet om den vorst", doch de vorst om liet volk". Aldus Willem de Zwij ger indertijd. Doch hetzelfde geldt ook voor het vrije woord, voor het parlement enz. Niet als zoodanig behooren die instellingen be schouwd te worden, doch in verband met de reehten en belangen van de volksgemeen schap. Ais er dus dreigende verwording in ons parlementaire stelsel waarneembaar is, dan moet men met het oog op de idealen van ons volk, streven naar bescherming van dat stel sel tegen uitwassen: vandaar dat thans nood zakelijk is zich tegen revolutionair willende parlementsleden, parlement en volk, te be schermen. Het geloof door de Regeering in ons volk gesteld, en in de kracht welke daarin huist, heeft het kabinet tenslotte tot het inzicht ge bracht, dat met het oog op excessen Op het gebied der drukpersvrijheid, wijziging van art. 7 der Grondwet achterwege kan blijven. Mede omdat in de oogen der Regeering reeds onder het huidige Grondwetsartikel de strafwet scherpere maatregelen mogelijk maakt. In te genstelling met Ir. Albarda ziet spreker niet veel nut in eventueele invoering van het recht om bladen te dwingen, rechtzettingen van on juiste beweringen of betichtingen (het ant- woord-recht, oftewel „droit de réponse) op te nemen. Tegenover dien afgevaardigde en te genover Mr. Coops betoogt de Minister, dat een z.i. met behulp van de strafwet mogelijk te maken „verschijningsverbod" iets anders is als censuur: dit laatste beteekent immers, dat men een te publiceeren artikel eerst moet laten goedkeuren, voor het mag verschijnen. Een verschijningsverbod zou alleen een straf beteekenen, op te leggen na een vergrijp. Overigens kan men er toch zeker van op aan, dat in ons land, ging de wet ooit de deur voor zulk een straf openstellen, er tevens alle ge- wenschte waarborgen in zouden voorkomen tegen willekeur of misbruik. In dit verband deed de Minister op wijlen prof. Buys en prof. Kranenburg 'n beroep, die hij blijkens eenige citaten aan zijn zijde wist. De door Ir. Albarda noodzakelijk geachte toekenning van een j aarlij ksehe vaste ver goeding voor de Eerste Kamerleden (inplaats van presentiegeld per bijeenkomst voor de niet in Den Haag wonende senatoren) vond Mi nister de Wilde geenszins noodzakelijk of ge- wenscht. Het lidmaatschap van dat college laat veel meer tijd om zich aan een vollen werkkring daarbuiten te wijden dan met het Tweede Kamerlidmaatschap het geval is. En wat de in Den Haag wonende senatoren be treft, daarvan bestaat er maar één! Op dit oogenblik is het niet de tijd om de samenstelling der Eerste Kamer binnen de Grondwetsherziening te betrekken, zoo kreeg Mr. Joekes te hooren, wien Excellentie De Wilde toegaf, dat theoretisch een andere wijze van benoeming van den voorzitter van onzen Senaat juister zou zijn doch praktisch is hieraan van geen enkele behoefte gebleken. En nu het vraagstuk van z.g.n. machti gingswetgeving. Dikwerf kan het noodig zijn alleen de groote lijnen in de wet vast te leg gen, om de verdere uitwerking aan de Regee ring over te laten. Nu kan men nooit te voren in algemeene bepalingen aangeven hoever dusdanige overdracht van regelende bevoegd heid dient te gaan. Het is slechts doenlijk dit van geval tot geval, van materie tot materie door de Staten-Generaal zelf te laten uit maken. Intusschen is zeker de bestudeering waard de d'oor Mr. Goseling aangeroerde vraag, of niet in de toekomst in de Grond wet voorschriften moeten worden opgenomen, waardoor de Regeering in geval van econo mische crisis bijzondere bevoegdheden zal heb ben, gelijk nu onze hoogste staatswet bevat, wanneer het land „in staat van oorlog" of „in staat van beleg" verkeert. Tenslotte gaf de Minister aan Ds. Lingbeek (Herv. Stk.) een lesje in verdraagzaamheid en in wat Groen van Prinsterer hieromtrent dacht. Hiermee waren de algemeene beschouwingen over alle herzieningsvoorstellen te zamen be ëindigd, waarop allereerst de twee ontwerpen aan de orde kwamen, die respectievelijk be trekking hadden op het inkomen van de Kroon enz. en op dat van de Tweede Kamerleden. Mr. Goseling (R.K.) ware het veel aan genamer geweest als men dank zij een bij 't schriftelijk overleg gevonden oplossing over deze voorstellen thans had kunnen zwijgen Doch een algemeen bevrediging schenkende oplossing was uitgebleven. De R.K. woordvoerder stipte terloops aan. dat eenheid van lijn in de voorgestelde ver lagingen niet te bekennen viel. Het verminde- gagspercentage toe te passen op het inkomen van het staatshoofd, van een koningin-wedu we, van de Kamerleden loopt immers vrij sterk uiteen. Spr. vraagt zich af, of men niet ten deele onder indruk van zekere „demagogie" tot het voorstel was gekomen, om de parlementaire schadeloosstelling thans te doen dalen. Het ware natuurlijk verkeerd als het Parlement uit beroepspolitici zou bestaan, doch, zooals de Minister juist dezen middag nog terloops had opgemerkt, het lidmaatschap van de Tweede Kamer laat in het algemeen niet toe bovendien een vollen werkkring te vervullen. Niet aanlokkelijk acht deze afgevaardigde het in deze ontwerpen voorgestelde instituut van grondwet, wijzigende wetten, waardoor n.l. met behulp eener gewone, dan echter met 2/3 meerderheid aangenomen, wet de bedra gen later gewijzigd zullen kunnen worden. De ervaring heeft bewezen, dat zonder wette- lijken dwang de Kamerleden (en hetzelfde geldt voor de Kroon) uit eigen beweging, ge heel en al vrijwillig, tot verlaging van hun inkomen overgaan, als zulks billijk te ach ten is. De R.K. fractie, aldus sprekers slotwoord, zal stemmen tegen verlaging van het inkomen van de Kroon van f 1.200.000 op f 1.000.000, tegen verlaging van de parlementaire scha deloosstelling en tegen het voorstel om met behulp van Grondwetwijzigende wetten daarin later weer verandering te kunnen brengen. Mr. Donker (s.d.) bepaalde zich tot de opmerking, dat ook weer voor intrekking of amendeering van de bedoelde Grondwet- wijzigende wetten eveneens een meerderheid van 2/3 noodig zou zijn, waarna zijn partijge noot Vliegen bepleitte het door de staats commissie voorgestelde bedrag van f4500 voor de Kamerleden vast te stellen, wat z.i. heusch niet te veel ware, men moest ook eens beden ken, dat 2/3 der afgevaardigden buiten den Haag wonen, zoodat deze allen reeds heel wat verblijfkosten maken. De heer v. d. Heuvel (a.r.) achtte het Regeeringsvoorstel juist, al gaf hij toe, dat het heel moeilijk is om uit te maken, wat in deze billijk is, aangezien het eene Kamerlid veel meer om der wille van zijn functie op het Binnenhof opoffert dan het andere. De communist de Visser rekende voor, dat het inkomen van de Kroon, gezien- de opbrengst van de Kroondomeinen f 1.700.000 bedraagt, zoodat z.i. op dit inko men heel wat meer bezuinigd had moeten en kunnen worden. Daarentegen achtte hij ver mindering van de parlementaire schadeloos stelling een wijken voor verwerpelijke dema gogie. Niet aanvaardbaar achtte hij het door gaan van het pensioen van een oud-Kamerlid, tijdens diens Ministerschap. Overigens moest hij van vermindering van hèt pensioen niets hebben. Minister De Wilde verdedigde allereerst het denkbeeld om met behulp eener met 2/3 meerderheid van de geheele Kamer aange nomen wet verlaging of verhooging in de par- lementarie schadeloosstelling aan te brengen. Men moet vooral ook bedenken, dat vrijwillige verlaging nog wel; doch verhooging zonder grondwettelijke basis niet mogelijk'zou zijn' Onderscheid maken tusschen de verschillen de afgevaardigden t.o.v. de schadeloosstelling is niet mogelijk. Men moet het aldus zien, dat het Kamerlidmaatschap een eere-ambt is, dat men moet kunnen bekleeden zonder daardoor onbillijke schade te leiden. De Minister geeft toe, dat in de practijk de voorgestelde verlaging neerkomt op het terug brengen van f 400 op f 3000, aangezien in de practijk de kosten voor het gros der afgevaar digden zeker op f 1000 neerkomen. Ten einde te vermijden, dat door verwerping van het door de Regeering voorgestelde bedrag, het huidige bedrag van f 5000 gehandhaafd blijft, wat toch ook (vrijwel) niemand wenscht, brengt de Mi nister deze verandering in het ontworpen ar tikel, dat de schadeloosstelling f 4500 zal be dragen. Bij de replieken verklaarde Mr. Gose ling zich tenslotte bij het zooeven veranderde Regeeringsvoorstel te zullen neerleggen. Het amendement-Donker om vast te leggen, dat een wet tot intrekking of wijziging van een wet die het oorspronkelijk grondwetsbedrag voor het inkomen van de Kroon veranderde ook 2/3 meerderheid moet verwerven, gaat er met 4427 stemmen door, waarop de regeering later bij de afdeeling over de reglementaire schadeloosstelling soortgelijk amendement overnam. Maar 't voorstel om die 2/3 zelfs bij amendementen bij de behan deling van een dergelijk wetsontwerp te ver langen bleek bij zitten en opstaan, door de overgroote meerderheid te worden afgewezen. Waarop het nieuwe artikel, dat het mogelijk moest maken het grondwetsbedrag met behulp van een „grondwet-wijzigende wet" later te veranderen dank zij socialisten, liberalen, vrij zinnig democraten alsmede het gros van anti revolutionairen en Christel ijk-his torischen met 4428 werd aangenomen. Zonder hoofdelijke stemming nam de Ka mer vervolgens de artikelen aan, waardoor het inkomen van de kroon op 1 millioen zal komen, dat van een honingin-weduwe op 2 (in plaats van 3) ton, en een Prins-gemaal voortaan 2 ton uit 's lands kas zal genieten. De Kamer kwam nu aan de artikels-gewijze behandeling toe van de voorschriften om trent de parlementaire schadeloosstelling en het pensioen van oud-Kamerleden. De heer v. d. Heuvel (a.r.) bepleitte zijn amendement om dit laatste niet te laten doorgaan als iemand Minister is. Daarnaast zou hij tevens nog gaarne in andere geval len cumulatie met bedoeld pensioen tegen gegaan willen zien. Hiervoor droeg een amen dement Suring (R.K.) zorg. De minister van Binnenlandsche Zaken nam de wijzigings-voorstellen van de heeren v. d. Heuvel en Suring over, nadat deze het nog technisch verbeterd hadden overeen komstig een advies van Mr. de Geer (c.h.) Z.h.st. nam de Kamer daarop de artikelen aan, waardoor de parlementaire schadeloos stelling f 4500, het jaarlijksch pensioen van oud-Kamerleden f 120 per jaar, tot een maxi mum van f 2800 zal bedragen alsmede het zooeven vermelde cumulatieverbod en voorts het artikel waardoor een Grondwetwijzigende wet die bedragen zal, kunnen veranderen. Eindstemming over deze en over alle andere ontwerpen volgt aan het slot van heel den revisie-arbeid. Bij de algemeene beschouwingen over de afdeeling, waarin de Regeering het benoe men van Ministers zonder portefeuille mo gelijk wil maken, bestreed de heer De Vis- s e r (commun.) dit voorstel. Met het oog op een Minister-President, die dan geen porte feuille zal hoeven te torsen achtte deze af gevaardigde dit niet noodig Dr. Colijn, die wel 2 departementen onder zich heeft, is z.i. het levende en levendige bewijs van de on juistheid der stelineg, dat zulks noodzakelijk zou (kunnen) wezen. Bovendien ziet spr. in verzacht en geneest Doos 30, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Adv. Ingez. Med.) dit voorstel de bedoeling om hét kabinet ten koste van den invloed van het Parlement te versterken* De heer v. D ij k (a,r.) achtte het eerste argument niet juist, maar overigens lokte hem het opnemen van Ministers zonder por tefeuille in een Regeering niet toe. Hierin zag hij slechts een ongelukkige nabootsing van wat elders wel bestaat. Hoe zit het dan met de verantwoordelijkheid van zulke Mi nisters? Men moge bij de toepassing van dit instituut in de toekomst de allergrootste be perking aan den dag leggen. Minister de Wilde zette uiteen, dat er zich omstandig heden kunnen voordoen, waarin opneming van een of meer van dergelijke titularissen nuttig kan zijn. Ook deze artikelen nam de Kamer z. h-. st. aan. E. v. R. TERAARDEBESTELLING LUIT.- GENEftAAL K. A. PFEIFFER. Donderdagmiddag is op Oud Eik en Duinen te !s-Gravenhage het .stoffelijk overschot- van den luit.-gen. der artillerie b. d. K. A. Pfeiffer ter aarde besteld. Aan de groeve hebben luit.-gen. Seyffardt, luit.-gen. Reyn- ders en gen.-majoor Roldanus het woord ge voerd. VOOR SCHAATSENRIJDERS! EN RIJBROEKEN. PRIMA MODELLEN. IN GROOTE SORTEERING *4*4 ANEGANG DE SPECIAALZAAK IN BROEKEN. Bemanning gered. yy Eén der redders verdronken. LISSABON, 28 Januari (A.N.P.) De „Jonge Jacobus", het Ne- derlandsche stoomschip, dat voor de Portugeesche kust in nood verkeerde, is gezonken. De bemanning is gered door het Nederiandsche stoomschip „Achilles" van de Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij. Bij de redding sloeg een lid der be manning van de „Achilles" door een overkomende zee over boord. De man kon niet worden gered en is verdronken. De diefstal van de postauto te Eindhoven. Verdachten op vrije voeten gesteld. De Eindhovensche politie heeft twee man nen, die gearresteerd waren in verband met den Maandagavond gepleegden postautodief stal Donderdagavond op vrijen voeten ge steld. De politie vond geen termen aanwezig om hen nog langer in arrest te houden. (Adv. Ingez. Med.) GESCHONDEN 2Vi CENTSTUKKEN. 's Rijks betaalmeester schrijft ons: Eind November 1935 is reeds gewezen op het in vrij groot aantal voorkomen van 2Va- centstukken voorzien van een inkeping. Deze stukken, als opzettelijk geschonden, hebben opgehouden wettig betaalmiddel te zijn en zijn dus waardeloos geworden. Er zijn se dert dien uitgebreide en kostbare maatrege len genomen om de circulatie van deze stuk ken te zuiveren en er kan dan ook met vol doening van een zeer merkbare verbetering te dien opzichte worden gesproken. .Toch komen nog altijd verspreide exemplaren in den omloop voor. Laat ieder medewerken aan 'de verwijde ring van deze munten door te weigeren een dergelijk geschonden stuk in betaling aan te nemen. Wegen geheel versperd. De vorst mag den schaatsen rijders groote vreugd bezorgen, die echter wel eenigszins' ge temperd zal worden door den feilen, snijdenden Oostenwind, welke somtijds stormkracht krijgt, toch bezorgt deze onver wachte koude velen groote moeilijkheden. De scheepvaart wordt belemmerd, op sommige plaatsen is het wegverkeer ge stremd, de spoorwegen onder vinden hinder en dan de moei lijkheden in de vele gezinnen, waar geen geld is voor vol doende brandstof. Postvlucht naar Ameland en Schiermonnikoog. Schiermonnikoog had Donderdag ook al geen verbinding meer met het vasteland, aangezien de postboot 's ochtends te Oostmahorn aan den grond raakte tengevolge van den lagen waterstand. Ook de motorredding boot „Insulinde" van de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschap pij zit in de haven van Oostmahorn vast. Hedenochtend om half elf zou de K. L. M. een postvlucht ondernemen naar Ameland en Schiermonnikoog. Het vliegtuig zou vertrekken van Eelde, waar de post ingeladen wordt. De toestand op de overige Wadden eilanden is nog normaal. Veerboot terug in Enkhuizen. De beide veerbooteh va:n den veerdienst Enkhuizen—Stavoren zijii Donderdagmiddag uit het ijs bevrijd, en in de'haven te Enkhui zen binnengeloopen. De passagiers konden zich met den eerstvolgenden trein- naar hun woon plaats begeven. Donderdagmorgen om acht uur verlieten de stoombooten „Sirena" en „Jhr. van Geusau" van de N.V. Eerste Urker Stoomboot Maat schappij de haven van TJrk met bestemming Enkhuizen. Donderdagmiddag om .viér uur is de „Jhr. van Geusau", na een zeer moeilijke reis, te Enkhuizen aangekomen. De „Sirena" evenwel is pas veel later met veel moeilijkheden te Enkhuizen binnengesleept/ Gewoonlijk wordt deze tocht yolbracht in tijd van anderhalf uur. De dienst op Kampen ondervond weinig ver traging en had op normale wijze plaats. Motorschip behouden binnengebracht. De sleepboot „Geesje", welke Donderdag middag was uitgevaren om een motorschip, dat in het ijs bij Marken bekneld zat, hulp te gaan bieden, is er in geslaagd het schip, dat de „Avontuur" bleek te zijn, behouden te Schel- lingwoude binnen te brengen. Ook Marken geïsoleerd. Het Buiten IJ is geheel bedekt met een dikke ijslaag, waardoor het scheepvaartverkeer dooi de Oranje-suizen vrijwel stilgelegd is. Er komt geen schip meer binnen. Alleen voor stoom schepen met zeer krachtige machines is de vaart nog mogelijk. Voor zeil- en motorvaar tuigen is dit echter uitgesloten. Tengevolge van den zwaren ijsgang' is het niet meer mogelijk het eiland Marken per vaartuig te bereiken. De N.Z.H.T.M. heeft haar bootdienst naar het eiland Donderdagmorgen gestaakt, waardoor het geheel geïsoleerd is. Het is nog niet mogelijk het vasteland van het eiland af loopend over het ijs te bereiken. Wegen in Twenthe's Noordoosthoek onbegaanbaar. Door den straffen Oostenwind zijn verschil lende wegen in Noord-Oost-Twenthe geheel onbegaanbaar gemaakt. De verbinding tus schen Oldenzaal en Ootmarsum, Weerselo en Tubbergen is geheel verbroken. Het autover keer is daar onmogelijk. Woensdag en Don derdag zijn tientallen auto's en tractors in de sneeuw, welke op sommige wegen over groote afstanden meer dan een meter hoog ligt, vastgeraakt. De autobusdienst Ootmar sumTubbergenAlmeloOldenzaalWeer selo is Donderdagavond stopgezet. De ver binding kon gistermiddag met enkele bussen met groote moeite en urenlange vertraging worden onderhouden. Gisteravond bleek ech ter elke directe verbinding onmogelijk. De weg Ootmarsum-Denekamp is nog tamelijk goed berijdbaar, hoewel daar gistermiddag een vijftal auto's vastzat. De meeste belem mering ondervindt men in de liooge esch- gronden, vanwaar de sneeuw in de lager ge legen straatwegen vastwaait. Groote groepen werkloozen zijn bezig de verbinding zoo spoe dig mogelijk te herstellen. De Ned. Spoorwegen, die reeds veel hinder van de sneeuw en de vorst hebben ondervon den en nog zullen ondervinden, moesten giste ren op het emplacement Watergraafsmeer buiten het Muiderpoortstation te Amsterdam krachtige maatregelen nemen om het spoor wegverkeer tusschen de hoofdstad en Amers foort aan den gang te houden. Vele sporen werden n.l. onder zand, dat door den Oosten wind werd opgejaagd, bedolven. In aller ijl werden eenige groepen wegwer kers gerequireerd, om de hoofdsporen, voor het doorgaand treinverkeer bestemd, zandvrij te maken. De zandverstuivingen op dit ran geerterrein waren echter van dien aard, dat het samenstellen en het verdeèlen van vele goederentreinen, hetgeen op dit emplacement plaats vindt, geheel moest geschieden op het emplacement Rietlanden. Huis dreigt in te storten. Verkeer in Weesperstraat te Amsterdam stopgezet. De Weesperstraat tusschen nieuwe Hee- rengradht en Nieuwe Keizersgracht te Am sterdam is Donderdagmiddag half vijf voor het verkeer gesloten, omdat een der huizen op instorten stond. Het perceel no. 8 is de zer dagen gesloopt en ten gevolge daarvan is de blootgekomen bouwmuur van perceel no. 10 van de fundeering gegleden. In den loop van den middag hoorden de bewoners een verdacht gekraak, de deuren begonnen te klemmen en toen bemerkte men dat het geheele gebouw begon te wijken. De brandweer werd gewaarschuwd en deze liet dadelijk het huis door de bewoners ontrui men. Ook den bewoners van perceel no. 12 werd aangezegd, dat ze hun woning hadden te verlaten. Ingenieurs en opzichters van bouw- en woningtoezicht waren daarna ook spoedig ter plaatse. Zij achtten het gevaar groot, dat de bouwmuur zou bezwijken. Om het gevaar daarvoor zoo klein mogelijk te maken werd het verkeer in de straat stopgezet, waardoor voortdurend gedreun voorkomen werd. De brandweer toog dadelijk aan het werk om den muur te stutten. Om half negen is de brandweer met stutten opgehouden om dat de toestand te gevaarlijk werd en zij er geen menschenlevens aan mooht wagen. De brandweer is toen ingerukt. Het rij verkeer bleef ook ook daarna nog gestremd, terwijl het voetgangersverkeer werd toegelaten. N.V. EERSTE NEDERLANDSCHE RIJWIEL EN MACHINEFABRIEK, VOORHEEN H. BURGERS TE DEVENTER. In de Donderdag gehouden algemeene ver gadering van aandeelhouders in bovenge noemde vennootschap, werden balans, ver lies- en winstrekening, sluitende met een verlies van f 14.897.29 (v. j. f 16.282.98) goed gekeurd. Het verlies wordt op reserve-reke ning afgeboekt. Als commissaris werd her kozen Mr. J. C. Th. Resius. Doodelijk ongeluk tengevolge van de gladheid. Donderdag is de 65-jarige vrachtrijder H. Kuyntjes uit Nieuwaal (nabij Zaltbommel) terwijl hij naast een wagen hooi liep, door de gladheid van den weg gevallen. De man kwam zoodanig op het hoofd terecht, dat hij korten tijd na het ongeluk is overleden. Het vliegtuigongeluk te Senlis. Piloot A. R. Somer ter aarde besteld. Donderdagmiddag is te Stadskanaal onder zeer groote belangstelling ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer A. R. Somer bestuurder van het, nabij Senlis in Noord- Frankrijk, verongelukte vliegtuig PH-MAG. Aan de geopende groeve is gesproken door de heeren J. N. Montauban van Swijndrecht, namens den raad van beheer en commissaris sen van'toezicht der Nationale Luchtvaart- school;, luit. Asjes, namens collega's, van Weer den Poelman, namens de jachtvliegtuigeriaf- deeling Soesterberg, den heer Carstendijk, se cretaris der Noord-Brabantsche Aeroclub en eerevoorzitter der Eindhovensche zweefvlieg- club, tevens afgevaardigde van het gemeente bestuur van Eindhoven, den heeft Reynders, namens de directie van het vliegterrein Ypen- burg en namens de Nederiandsche sportvlie gers en den heer Bergmeyer, burgemeester der gemeente Oristwedde. De gestolen geldkist. Tegen twee verdachten twee jaar geëischt De rechtbank te Rotterdam heeft Donder dag de behandeling voortgezet van de straf zaak tegen twee van de drie mannen die wor den verdacht te zijn betrokken in den op 1 October 1936 op klaarlichten dag gepleegden diefstal van een kist met bijna 7000 gulden in klinkende munt, uit een goederenwagen van de R.T.M., welke stond op het terrein van de Gemeentelijke Handelsinrichtingen aan de Rosestraat te Rotterdam. Het geld was be stemd voor de suikerfabriek te Puttershoek en afkomstig van de Incasso Bank te Rotterdam. De beide mannen, die nu weer terecht stón den, de los- werkman J. J. F. van B. en de spoorlijnarbeider A. van der F., beiden wonen de te Rotterdam thans gedetineerd, hielden ook hun onschuld vol. Na een langdurig en moeilijk getuigenver hoor. waarbij zelfs een der getuigen, den schoenmaker J. T., een vervolging wegens meineed werd aangezegd, achtte het O.M. toch het bewijs van schuld geleverd en eisehte tegen beide verdachten twee jaar gevangenis straf. Tirol's bevolking eert de Koningin. Aardige attentie in de avondschemering. Nadat reeds Woensdagavond ter eere van Koningin Wilhelmina hoog in de bergen ten Noorden van Innsbruck zich een vlammende W in het nachtelijk duister had afgeteekend, heeft Donderdag opnieuw bij het invallen van de duisternis de bevolking aan de Koningin een aardige attentie bewezen door het doen oplaaien in de vallende avondschemering van een driekleurig vlammenlint, in rood, wit en blauw, in de nabijheid van het op een hoogte van 2.250 meter gelegen topstation van den Noordelijken kabelspoorweg aan de Hafelekar, CULTUREEL-LITERAIRE STICHTING „DR. WILLEM KLOOS" OPGERICHT. In „Diligentia" te 's-Gravenhage is Woens dagavond de cultureel-literaire stichting „Dr. Willem Kloos" opgericht. Op voorstel van den voorloopigen voorzitter, den heer L. G. Roos, sprak de vergadering zich in principe uit voor de benoeming van dr. Kloos tot eere-voorzitter der stichting. De heer Roos gaf vervolgens een korte uit eenzetting van het doel en streven. Het doel der stichting is den leden van den groot- Nederlandschen stam belang in te boezemen voor goede literatuur in het algemeen en voor die der groote dichters en schrijvers van den groot-Nederlandschen stam in het bijzonder, om daardoor mede te werken aan de algeheele cultureele verheffing van den mensch,

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 2