Culdensobligaties dollar-obligaties. Het clearingverdrag met Duitschland. DINSDAG 2 FEBRUARI 1937 voor Aanbod van de Koninklijke. „Warrant" voor aankoop van een aandeel. De directie der Koninklijke Neder - Iandsche Petroleum Maatschappij maakt in een communiqué bekend, dat zij bereid is, alle nog- niet ge- incasseerde en nog- niet verjaarde coupons harer 4 pet. dollar obligatie- leening, vervallen vóór 26 September 1936, te betalen tegen overgifte daar van ten kantore van de Nederlandsche Handel Maatschappij te Amsterdam op basis van de arresten van den Hoogen Raad van 13 Maart 1936 en het gerechtshof te 's Gravenhage van 11 Januari 1937. Aangezien sinds 26 September 1936 de omstandigheden op monetair ge bied in Nederland geheel zijn veran derd en het arrest van den Hoogen Raad en dus ook het arrest van het gerechtshof daarmede uit den aard der zaak geen rekening hebben kun nen houden, acht de directie deze uitspraken niet van toepassing op ooupons, vervallen na dien datum. Daar echter ten aanzien van de coupon, vervallen 1 October j.l., reeds vóór 26 September een aanbod was gedaan tot verzilvering op basis van f 2.46 per dollar, blijft dit aanbod ge handhaafd. Teneinde ook voor de toekomst tot een oplossing van de bestaande moeilijk heden te geraken, is de directie bereid tot 1 Maart 1937 de uitstaande 4 pet. dollar-obligaties om te ruilen tegen obligaties van f 2500, rentende 4 pet. Deze obligaties zullen, evenals de uit staande dollar-obligaties, 1 April 1945 vervallen en te allen tijde a pari af losbaar zijn, mits hiervan 75 dagen van te voren kennis zal zijn gegeven. Aan deze obligaties, voorzien van coupons, waarvan de eerste vervalt 1 April 1937, zal zijn toegevoegd een warrant die den houder het recht geeft tot het koopen van een aandeel van f 1060 Koninklijke Petroleum Maatschappij en wel tot en met 31 Maart 1940 tegen den koers van 450 pet. en van 1 April 1940 af tot en met 31 Maart 1943 tegen den koers van 500 pet. Deze warrant blijft van kracht ook bij vervroegde aflossing der obli gaties. Nadere details zullen zoo spoe dig mogelijk worden bekend ge maakt. Naar wij vernemen is dit aanbod door de Koninklijke Petroleum Maatschappij aan de obligatiehouders gedaan, nadat besprekingen welke tusschen de Koninklijke en de ver- eeniging voor den Effectenhandel zijn ge voerd, niet tot overeenstemming hebben ge leid. Egalisatiefonds niet in strijd met Nederlandsche belangen. Antwoord van de regeering aan den heer Pollema. Op vragen van het Eerste-Kamerlid Pol lema betreffende het Egalisatiefonds heb ben de voorzitter van den ministerraad en de minister van financiën geantwoord: Naar de overtuiging van de ministers is de politiek van het valuta-egalisatiefonds in overeenstemming met de in de memorie van toelichting betreffende de wet van 30 Sep tember 1936 omschreven bedoeling om on- gewenschte invloeden van kapitaalverplaat singen en speculatieve bewegingen tegen te gaan. Overigens leenen zich de operaties van het fonds, zooals reeds in de vorenbedoelde memorie van toelichting werd medegedeeld, niet voor bespreking in het openbaar. Dit stelsel van geheimhouding, een en an der in overeenstemming met de ten deze in het buitenland bestaande praotijk, is des tijds door de Staten-Generaal aanvaard, met dien verstande, dat artikel 4, lid 3, van evenvermelde wet aan de regeering de ver plichting oplegt te gelegener tijd rekening en verantwoording af te leggen van de in het fonds gestorte gelden. In het huidig stadium is een in bijzonderheden tredende beant woording van de eerste drie vragen dus niet mogelijk. De ministers zijn van oordeel, dat de hui dige gestie van het Egalisatiefonds in gee- nendeele met de Nederlandsche belangen in strijd is; het staat integendeel voor hen vast. dat indien men rekening houdt met alle daarvoor in aanmerking komende factoren, die gestie in 's Lands belang niet gemist kan worden. i De operaties van het fonds moeten worden beoordeeld naar hetgeen het algemeen be lang vordert, los van de vraag, of deze voor het fonds winst of verlies kunnen opleveren. Overigens achten de ondergeteekenden het in verband met de uiteindelijk te verwachten herwaardeering van den goudvoorraad van de Nederlandsche bank weinig aannemelijk, dat. wanneer de rekening van het fonds de finitief zal kunnen worden afgesloten, voor 's rijks schatkist een verlies zal zijn bij te passen. Bij de door het fonds gevoerde politiek wo id t rekening gehouden met de wensche- lijkheld om een al te groote en daardoor schadelijke geldman te te voorkomen. Het bedrag van driehonderd millioen gulden aan schatkistpapier, dat volgens de wet van 30 September 1936 ten laste van het fonds kan worden uitgegeven, is tot dusver voor dit doel voldoende gebleken. De ministers zijn van oordeel, dat van een in gevaar brengen van de resultaten van de aanpassingspolitiek, zooals deze vóór 27 Sep- tember 1936 is gevoerd, bij de huidb"» «"«tie yam het fonds ge-aa sprake te. Vliegtuigen brengen hulp. Toestel op Urk geland. K. L. M. helpt ook Denemarken. Het F VII Fokkervliegtuig PH-A.E.B. is Maandagmiddag, bestuurd door den vlieg tuigbestuurder Von Weyrother, naar het ten gevolge van het ijs in het IJselmeer ge- isoleerde eiland Urk vertrokken, en daar te gen 2 uur geland. Het vliegtuig had 600 K,G. post aan boord. Op Schiphol lag 800 K.G. voor het eiland bestemde post gereed, waarvan echter bij deze eerste vlucht 200 K.G. werd achtergelaten, teneinde het vlieg tuig, welks bestuurder het landingsterrein op het eiland eerst eens wilde verkennen, niet te zwaar te belasten. Op den terugtocht werden 10 zakken post en een passagier mee genomen Ook een K.L.M.-vllegtuig- naar Denemarken. De Deensche luchtvaartmaatschappij Det Danske Luftfartselskib (D.D.L.) heeft een Nederlandsch vliegtuig met bemanning van de K.L.M. gecharterd voor het uitvoeren yan vluchten naar verschillende door het ijs ge ïsoleerde Deensche eilanden, teneinde deze van post en levensmiddelen te voorzien. Maandag is het één-motorige Fokker-vlieg tuig van het type F VII A (PH-A.C.T. van Schiphol naar Kopenhagen vertrokken, waar het vroeg in den middag is aangekomen, be stuurd door den piloot Fuchs, die vergezeld is van een boordmecanicien en een radio telegrafist. Het zal van de omstandigheden afhangen, hoe lang de D.D.L. van de diensten van het Nederlandsche vliegtuig met bemanning ge bruik zal moeten maken. LOODGIETER VAN HET DAK GEVALLEN. De bijna zeventig jarige loodgieter B. was Maandagmiddag in de Kraayenlioflaan te Nij megen bezig met het herstellen van een dak goot. Plotseling brak een deel der goot af en plofte de man van ongeveer acht meter hoogte op de straatsteenen. De ongelukkige bleek beide beenen te hebben gebroken en ernstige inwendige kneuzingen te hebben opgeloopen. Bioscoopbond stelt Nieuwe Leden- en Zakenbesluit buiten werking. Andere regeling getroffen. Hoofdbestuur mag beslissingen nemen. De ledenvergadering van den Nederlaind- schen Bioscoopbond heeft besloten het z.g. Nieuwe Leden- en Zakenbesluit, welk besluit op 17 Februari a.s. expireert, met ingang van dien datum buiten werking te stellen. Het hoofdbestuur werd machtiging verleend om „op aanvragen van de leden tot toestem ming voor het gaan exploiteeren van andere dan hun bestaande zaken, bedrijfstakken van een filmfabriek daaronder begrepen, schriftelijk en gemotiveerd te beslissen". Op voormelden datum treedt dit nieuwe be sluit in werking en blijft van kracht totdat door een algemeene ledenvergadering andere voorzieningen getroffen zijn, uiterlijk tot 1 September 1937 of tot den datum waarop de koninkl. goedkeuring op de inmiddels gewij zigde statuten verleend zal zijn. Kamercandidaten C. D. U. De Christelijk Democratische Unie zal voor de a.s. verkiezingen voor de Tweede Kamer in alle kieskringen de volgende eandidatenlijst indienen: l.H. van Houten, Groningen; 2. H. Postuma, Leeuwarden; 3. R. van der Brug, Gouda; 4. H. Steketee, 's-Gravenhage; 5. J. J. Geitz, 's-Gra- venhage; 6. ds. I. Faber, Schoonoord; 7. A. D. Veenhof, Groningen; 8. L. P. du Bois, Amster dam; 9. J. K. Riemersma, Enschedé; 10. S. Noordhoff, Zwolle; 11. G. B. Neering, Ouder- Amstel; 12. E. de Haan, Heerenveen. NATIONALE UNIE DER NEDERLANDSCHE SOROPTIMIST CLUB. Het nieuwe dagelijksch bestuur van de Na tionale Unie is thans samengesteld als volgt: mej. N. C. A. van Dobben, Utrecht; presidente; mej. J. M. van Tricht, Arnhem, vice-presi- dente; mej. M. Kehrer, Amsterdam, secr.- penn. en mevr. A. H. Loeff—Bokina, Haarlem, 2e secr. Door list uit de gevangenis ontsnapt. Brutaal stukje van jongeman. Na enkele uren weer ingerekend. De 21-jarige W. B. te Groningen, die in het Huis van Bewaring aldaar was ingeslo ten wegens diefstal van geld, dat hij had buitgemaakt bij een zeer groot aantal brutale inbraken, heeft Maandagmiddag kans gezien enkele uren vrijheid te veroveren. Hij zeide een stuk van een lepel te hebben ingeslikt waarop hij naar het academisch ziekenhuis werd overgebracht, Daar oordeelde men op neming echter niet noodzakelijk. Tijdens zijn behandeling slaagde de jongeman erin uit het ziekenhuis te ontsnappen. Uit een telefoncel belde hij de politie op en deelde mede, dat hij zich op vrije voeten bevond, doch zich den volgenden ochtend zelf weer zou melden, mits men hem maar zijn gang liet gaan. Natuurlijk kon de politie niet op dit voorstel ingaan. Onmiddllijk werd een onderzoek in de stad ingesteld, met het resultaat dat de man na korten tijd in een logement werd aangetroffen. Intusschen had hij ook nog kans gezien een fiets te stelen. Het bericht van dezen diefstal kwam bij de politie binnen, kort na dat zij haar mannen had uitgezonden om den vluchteling op te sporen. Men vermoedde toen reeds, dat B. aan dezen diefstal niet vreemd was. Dit bleek inderdaad juist te zijn, want men ontdekte het gestolen rijwiel in de woning van een zijner familieleden. B. is na zijn kortstondige vrijheid naar het Stijging van den broodprijs? Bakkers telegrafeeren den minister. Verlaging tarwe-heffing' en crisis-lasten gevraagd. De Nederlandsche Vereeniging van Werkge vers in het bakkersbedrijf heeft het volgend telegram naar den minister van Landbouw en Visscherij gezonden: Nederlandsche Vereeniging van Werkgevers in het bakkerbedrijf protesteert met klem te gen herhaalde verlaging der bonificatie aan de maalindustrie, waardoor bloemprijs sinds 26 September reeds gestegen met ruim f 1 per 100 K.G.; wijst op in verband hiermede urgen te noodzakelijkheid tot verhooging in het ge- heele land van broodprijzen, waartoe zij thans haar leden zal moeten adviseeren en acht zich in geen enkel opzicht verantwoordelijk voor de nieuwe lasten, welke hiermede voornamelijk aan minst draagkrachtige gedeelte der bevol king zullen worden opgelegd; geeft eerbiedig in overweging door verlaging der heffing op tarwe dan wel van den prijs der vita-tarwe deze anders noodzakelijke broodprijsver hoo ging te voorkomen en adviseert uwe excellen tie dringend ook andere thans te zwaar op bedrijf drukkende crisislasten op grondstof fen zoo spoedig mogelijk te verzachten. Beperkte vestigingsvrijheid voor bakkerijen. Te Amsterdam en Rotterdam. Maatregel van tijdelijken aard in afwachting van andere regeling. Op de vragen van den heer Pollema in ver band met het instellen van een vergunnings stelsel voor het bakkersbedrijf te Amsterdam en te Rotterdam heeft de minister van Han del geantwoord, dat hij op grond van de hem ter kennnis gekomen berichten en adviezen omtrent den toestand in de bakkerij tot de overtuiging is gekomen, dat onverwijlde maat regelen ter beperking van de vestigingsvrij heid in dit bedrijf noodzakelijk moesten wor den geacht. De aanbieders der hem ter verbindendverkla ring voorgelegde ondernemersovereenkom sten hadden zich als voornaamste middel tot saneering van den toestand, in de bakkerij de invoering van een minimumprijsregeling ge dacht. De minister meende echter dat deze minimum prijsregeling, die de ongezonde vestigingen, die als de kern van het euvel worden beschouwd, zou moeten bestrijden, niet een deugdelijk middel zou zijn om tot een ge zondmaking van het bakkerij bedrijf te gera ken. Hoewel hij de algemeene verbindendverkla ring van de voor Rotterdam of Amsterdam gesloten ondernemersovereenkomsten im de bakkerij, meende te moeten afwijzen was hij daarbij van oordeel dat bij de afwijzing van 't vei'zoek om algemeen verbindendverklaring, gezien de moeilijkheden in de bakkerij, het doen een een mededeeling omtrent de moge lijkheid van andere maatregelen niet achter wege kon blijven. Hij heeft zich ter zake be raden en is daarbij tot de conclusies geko men, dat van een eventueele toepassing van de hopelijk spoedig tot stand te komen midden standsvestigingswet en het bakkerijbedrij f een verbetering in den toestand van deze branche zou kunnen worden verwacht en heeft van dit inzicht aan belanghebbenden mededeeling gedaan. Kennisneming van de ontvangen adviezen schonk den minister de overtuiging, dat de toestand in de bakkerij zoodanig is, dat on verwijld ingrijpen noodzakelijk was. Boven dien bestond er z.i. gegronde vrees voor een verderen voor het 'bedrijf verderfelijken toe vloed van nieuwe vestigingen in de bakkerij, in afwachting van later te treffen maatre gelen. Hoewel erkennende, dat de toepas sing van de landbouw-crisiswet ten deze niet zonder bezwaar was, doch anderzijds overwe gende, dat het betreffende artikel dier wet vrijheid tot onderwerpelijke toepassing geeft, heeft hij gemeend aan de bedoelde bezwa ren geen doorslag gevende beteekenis te moeten toekennen en derhalve zijn ambtge noot van landbouw eri visscherij verzocht, hem zijn hulp te yerleenen voor een voorloopige af sluiting van 'het bakkersbedrijf te Rotterdam en Amsterdam op basis van de landbouw-cri siswet. De minister wijst er daarbij op, dat deze op lossing slechts als een zeer tijdelijke is be doeld die zal gelden tot het moment, waarop omtrent toepassing van maatregelen op basis van de aanhangige middenstandsvestigings wet zal zijn beslist, of wel maatregelen op anderen grondslag zullen zijn genomen. AGENDA VOOR BEVERWIJK WOENSDAG 3 FEBRUARI Luxor Theater, Breestraat: „Het Witte Goud" en „De fatale Bruid;", 8 uur. DONDERDAG 4 FEBRUARI Luxor Theater, Breestraat: Revue „Groote Polonaise" met Louis Davids, 8.15 uur. AGENDA TE HAARLEM Heden: DINSDAG 2 FEBRUARI Gem. Concertgebouw: Kenau. 2.30 en 8 uur. Filmvoorstelling. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Cinema Palace: „Vrouwen en Soldaten". 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De tuin van Allah", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Zinga" Song of Free dom, 2.30, 7 eh 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Drie Pleegvaders'" 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. WOENSDAG 3 FEBRUARI StadsschouwburgUitvoering H. T. C. 8 u. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avond*. Slechts geringe wijzigingen in bestaanden toestand. Ook overeenkomsten met Italië. De regeling met Duitschland. Het is langzamerhand voor onze exporteurs op Duitschland zoo geworden, dat met een zekere belangstelling de maand December tegemoet wordt gezien. In de laatste jaren toch werd tegen overgang van Oud en Nieuw een nieuw clearing- en handelsver drag met onze Oostelijke buren afgesloten. Ditmaal was het niet anders. Op den 23sten December had de onderteekening plaats. Wij zigingen van groot belang bevatten de nieuwe overeenkomsten niet. Het nieuwe clearingverdrag is geldig tot 31 December 1937. In vergelijking met het vorige is alleen artikel 4 ingrijpend gewij zigd. Te beginnen met 15 Januari worden in de Nederlandsch-Duitsche clearing twee re keningen aangehouden. De eene is een z,g. guldens-rekening, waarop alle vorderingen in guldens worden aangehouden, de andere bevat alle vorderingen in marken. In ver band met de moeilijkheden om dit gewijzigde artikel reeds op den lsten Januari Jn wer king te doen treden, werd de 15de Januari als begindatum vastgesteld. Ook het nieuwe handelsverdrag geldt tot 31 December '37. De eenige wijziging is feite lijk, dat een regeling voor den export van Nederlandsch zout naar Duitschland niet meer in het verdrag is opgenomen. Daar naast is met betrekking tot den uitvoer van land- en tuinbouwproducten meer aan de Duitsche wenschen tegemoet gekomen, voor zoover betreft de prijsverlaging, terwijl de hoeveelheden van den uitvoer verhoogd zijn. Op het punt der z.g. centrale levering van bepaalde land- en tuinbouwproducten is de positie ongeveer dezelfde gebleven. De in- voer-contingenten voor Duitsche artikelen zijn nagenoeg ongewijzigd. Deze zijn ver laagd voor muur- en wand tegels, dames- confectie en badkuipen en verhoogd voor tricotage, pluche, fluweel en trijp. Voorts is overeengekomen, dat 18 procent van de Duitsche exportopbrengst, welke tot nu toe tot afbetaling der 'achterstallige vor deringen diende, in de eerste plaats gebruikt zal worden tot vereffening van de nieuwe achterstanden in de clearing. Zoodra deze betaald zijn, ligt het in het voornemen, dat nader overleg gepleegd zal worden tusschen de officieele instanties over de verdere be steding der vrijgekomen gelden. Waarschijn lijk, zal dan de Duitsche import verhoogd worden. Enkele dagen geleden zijn door Duitsch land eenige nieuwe maatregelen getroffen, in verband met het Nederlandsch-Duitsche clearingverdrag. -Zoo blijkt, dat betaling van transportverzekeringpremies en scheeps- vrachten bij den uitvoerhandel en de om slag-, haven- en bunkerkosten van de scheep vaart zijn uitgesloten. Bij den invoer kunnen dergelijke betalingen echter onder bepaalde voorwaarden bij wijze van compensatie ver rekend worden. Een dezer voorwaarden is het vervoer op schepen van met name genoemde Nederlandsche reederijen. Uitgezonderd van de betaling op deze wijze via de clearing zijn, in tegenstelling met de oude regeling, be doelde betalingen, die niet voortvloeien uit den handel in Duitsche- en Nederlandsche goederen, maar uit handelsverkeer in alge- meenen zin. Wel vallen onder het clearing verdrag belastingbetalingen van in Duitsch land woonachtigepersonen naar Nederland, indien geen andere betalingsmogelijkheid aanwezig is. In speciale gevallen kan deze vorm van betaling ook gebruikt worden voor loon-overschotten, of besparingen van Ne derlandsche arbeiders in Duitschland. In be paalde gevallen kunnen stortingen voor za kenreizen en douanerechten de voorkeur ge nieten. Sterk beperkt zijn de rechtstreeksche verrekeningen buiten de algemeene clearing. De particuliere compensaties, waartoe de toe stemming was verleend, mogen worden afge wikkeld, nieuwe aanvragen worden echter afgewezen. De regeling met Italië. Het handelsverkeer Nederland-Italië heeft door de destijds getroffen sanctiemaatrege len ernstig te lijden gehad. In Januari 1037 zijn te Rome de voorloopige handels- en clearingovereenkomsten tusschen beide lan den onderteekend. In de periode 1 Januari 30 Juni 1937 zullen de invoeren in beide lan den, waarvan de betaling over de clearing zal plaats hebben, zich verhouden als 110 (in Nederland) tot 100 (in Italië), een en ander in verband -met een bij het Nederlandsche Clearinginstituut te openen speciale rekening voor handelsvorderingen van vóór 1 Augustus 1935, alsmede voor vorderingen wegens uit voer naar Italië na 18 November 1935. Zoo wel de betaling van den invoer uit Neder land in Italië, als die uit Italië in Nederland, kan alleen over de claring plaats hebben. Evenals bij de nieuwe regeling -met Duitsch land geldt ook hier, dat compensatietrans acties uitgesloten zijn, alleen die, welke reeds waren goedgekeurd, mogen afgewikkeld wor den. De regeling der betalingen voor den handel tusschen Ned.-O.-Indië en Italië ge schiedt na 1 Januari 1937 buiten de clearing om. Het verkrijgen van betaling voor den uitvoer van koloniale producten naar Italië geschiedt dus geheel voor eigen verantwoor delijkheid der exporteurs. De invoer van Italiaansche goederen, voor zoover deze in Ned. O.-Indië aan een invoerregeling zijn on derworpen, zal alleen kunnen geschieden op compensatiébasis, Voor deze compensatie transacties is de goedkeuring noodig der des betreffende clearinginstituten. De vereffe ning van den achterstand bij de clearing, zoo wel voor den uitvoer uit Nederland als uit Ned. O.-Indië, zal met voorrang over de clea ring .geschieden. Teneinde uitbetaling te kun nen verkrijgen van de guldensvorderingen, voortvloeiende uit den Nederlandschen ex port naar Italië, is van 5 Januari 1937 af bij het Crisis-Uitvoerbureau een visum voor de copie-factuur noodzakelijk. Doorvoer-goederen kunnen over de clea ring niet betaald worden. Ook in die geval len -is dus het risico voor den betrokkene. In de voorloopige handelsovereenkomst is een regeling opgenomen voor den invoer van Italiaansche goederen, voor zoover deze in ons land aan contingenteering zijn onder worpen. Deze contingenten komen overeen met die in het handelsaceoord van 29 Juli 1935, met uitzondering van die voor -kunst zijden garens, kunstzijden weefsels, zoomede kousen en sokken, welke met 10 procent werden verlaagd. De bepalingen, betreffende invoerrechten en monopolieheffingen, zijn onveranderd in de nieuwe overeenkomst overgenomen. MOLLERUS. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1887 2 Februari: In de gisterenavond alhier gehouden vergadering van hoofdingelanden is tot heemraad van den Haarlemmermeer polder benoemd de heer J. Blokland Jz,, te Hardingsveld, sedert 1873 hoofd ingeland van dat waterschap. LANGS DE STRAAT V erkeersconflict. Miezerig sijpelt sneeuwwater in de verza digde putten, of vormt plassen waarin een grauw en triest wolkendek weerspiegelt. De dooi is ingetreden en van de grauw-vuile sneeuwhoopen loopen miniatuur-beekjes van drabbig-vies vocht, een wegzoekend tusschen harde ijsbultjes en verdwijnend, geruisch- loos, over de trottoirbanden in de volle goten. Van de boomen drupt een trage regen van groote droppels die met een spattering val len In groote plassen, of met feillooze zeker heid landen in jaskragen van argelooze en voorzichtig schuifelende wandelaars. De we gen zijn schier onbegaanbaar, want hoewel het dooit, en zelfs snel dooit, bedekt een venijnig, glibberige onderlaag het wegdek, zoodat wandelaars en wielrijders slechts met groote moeite vooruitkomen. Op de trottoirs lijken stevige en wei-geschoeide burgers op pas-beginnende koorddansers die de malste en gevaarlijkste capriolen uithalen om in evenwicht te blijven. De auto's rijden langzaam en onvast met een zoemerig geluid van de handen in de natte verraderlijke gladderigheid en sullen stumperig in de -bochten. Voor mij uit rijdt een jongen op een mon- ster-groote bakfiets en hij zingt opgewekt en met lange uithalen een populaire Schlager. Hij effent onbewust voor mij den weg, want ik volg angstvallig in het door hem nage laten spoor. En daar ik slechts oog heb voor zijn wielspoor in de papperige brij, daar heeft hij zijn volle aandacht over voor de omgeving. Hij voelt zich volkomen zeker in den zadel, want hij kan wel glijden maar niet vallen! Dat eene wiel méér geeft hem een be nijdenswaardige vastheid, die een zekere wangunst opwekt bij tweewieligen en voet gangers. Hij knikt opgewekt tegen sullende tegen liggers en lacht goedig tegen angstige auto mobilisten. Hij bestuurt zijn voertuig tijdelijk met het eene been, al malend met het andere en steekt triomfantelijk met beide handen een sigaretje op! Om zijn beenen zwabbert een wijde broek die betere dagen heeft gekend en die van onderen is saamgebonden door middel van twee broeksveeren. Zijn jasje is kaal en bevlekt, om zijn hals zwiert een das met grauwe strepen die een-maal, lang ge leden, wit moet geweest zijn, terwijl zijn hoofd is bedekt met een oude versleten pet. Ik koester een stille hoop. dat deze voor mij zoo veilige voorganger mijn richting uit moet, zoodat ik in zijn kielzog heelhuids thuis kan geraken. Maar het is anders beschikt, want reeds heft hij den linkerarm horizontaal, teneinde het overige verkeer te kennen te geven dat de zijstraat ter linkerzijde zijn weg is! Met een draait hij reeds naar links en gaat den rijweg oversteken. Een rauwe klaxongil klinkt als antwoord op deze manoeuvre. Een zeer klein muisgrijs autotje komt aangesuld, wendt in verwar ring het stuur naar links, slipt weg en komt eindelijk tot staan, met den neus naar meergenoemde zijstraat en vlak naast -de bakfiets. Ook de jongen staat stil. Hij bekijkt geamuseerd het kleine geval, dat hem niet in 't minst heeft doen verschrikken. In dat kleine wagentje zit een naar verhouding veel te groote heer, met een rood en verschrikt gezicht. De jongen glimlacht goedig tegen hem, blij om den goeden afloop, als tegen een kind dat geschrokken is. Als de heer zijn schrik een beetje te bo ven is, draait hij plots nijdig het raampje naar omlaag en brult: „Je moet uitkijken Ieelijke boerekinkel met je gammelen vod- denwagen; je rijdt niet alléén op den weg, sufferd!" En in de daarop volgende stilte zegt de jongen: „Probeert u nou-us één keer in uws leven héér te blijven, óók al is-ut moeieluk!" Hij tikt op onnavolgbare wij-ze aan zijn gore pet, zet zijn handrem los en rijdt zon der om te kijken de straat in. Het heertje ziet grauw en verdwijnt roekeloos snel, P. H. K. Bestelt de „Nederland" een nieuw schip? Onderhandelingen zijn gaande. Naar de Tel, verneemt, worden thans onder handelingen gevoerd tusschen de Stoomvaart Maatschappij „Nederland" en de Nederland sche Scheepsbouw Mij. betreffende den bouw van een nieuw passagiersschip ter vervanging van het indertijd verbrande s.s. „P. C. Hooft". Naar het blad ter oore kwam zou de prijs van een dergelijk schip thans ca. f 11 millioen be dragen. Van de directie der Stoomvaart Maat schappij „Nederland" verneemt het dienaan gaande, dat de onderhandelingen nog steeds worden gevoerd, doch dat tot dusver nog geen opdracht is verstrekt. Japan koopt in ons land een fokstier. De directeur van een Japansche gouverne mentsboerderij heeft in Friesland den tien maanden ouden stier „Deyne-Marnix", die reeds tweemaal met een eersten prijs is be kroond, aangekocht. Vóór den oorlog is veel Friesch fokvee naar Japan verkocht en mis schien worden nu de oude relaties weer hersteld,. Sportieve zakenreis naar Indië. De heeren ir. J. E. F. de Kok, directeur-gene raal van de „Koninklijke", en H. Schmidt Crans, chef-instructeur van de Nationale Luchtvaartsehool, vertrekken Woensdag per sportvliegtuig naar Nederlandseh-Indië. Wel licht, maar dat staat nog niet vast, gaan zij ook naar China, De reis draagt zoowel een sportief als een zakelijk karakter. Morgenochtend om acht uur vindt de start plaats op het vliegveld Ypenburg.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 2