De Wereldjamboree. De Ned. Herv. Kerk te Baarn. Belangrijke restauratie in verband met het huwelijk van Prinses Juliana. Een doopvont van 900 jaar. (Van een speeialen verslaggever.) Het feit dat binnenkort het Paleis in Soestdijk bewoond zal worden door het Kroonprinselijk paar, brengt ook een belangrijke verandering met zich mede voor de Ned. Herv. Kerk op den Brink te Baam. Sedert eeuwen reeds hebben de Koninklijke gasten welke op het Paleis Soestdijk verblijf hielden, de gewoonte, in Baarn ter kerke te gaan en dat ook de Prinses en de Prins deze traditie zullen handhaven blijkt wel uit het feit, dat zeer binnenkort begonnen zal worden met de restauratie van de Koninklijke bank, welke daarin in 1674 is aangebracht op last van Stadhouder Willem III, die toen Hooge Ambachtsheer van Baarn was. Hij toch werd in dat jaar eigenaar van ,,de Hofstede aen Zoestdijk", waar hij een buitenplaats liet bouwen, die nu nog het Hoofdgebouw vormt van het tegenwoordige Paleis. In datzelfde jaar droegen de Staten van Utrecht hem Baarn, Soest, Eembrugge en de beide Eemnes- sen als Hooge Ambachtsheerlijkheden op. Woensdag 21 October 1682 vond een alge- meene biddag in ons land plaats, op welken dag Stadhouder Willem III te Soestdijk ver bleef, waar hij als gast ontving Corn. Tromp, met wien hij in de kerk te Baarn den bidstond bijwoonde. Het Engelsche wapen dat zich be vindt in het midden van den luifel boven de Koninklijke bank. wijst er op, dat deze Prins ook koning van Engeland was. Het wapen is omgeven door het devies „Hony soit qui mal y pense", hetgeen ook als devies voorkomt bij de bekende Engelsche orde van den Kousen band. De bank die door de eeuwen heen het eigen dom is gebleven van de Kon. Familie, is tegen woordig na de belangrijke verbouwing van de kerk in 1888 geplaatst aan de Zuidzijde, d.w.z. tegen den muur, welke het verst van den Brink gelegen is. Een speciale ingang is aan die zijde aangebracht, waardoor de Kon. Fa milie een gemakkelijken toegang heeft tot de voor haar bestemde plaatsen. De tegenwoordige bank biedt ruimte voor hoogstens 3 personen; alleen de middelste plaats is behoorlijk verlicht door een kleine opening in den luifel, waardoor het licht van het daarboven gelegen kerkraam valt. In opdracht van de Koningin zal nu bij de verbouwing der kerk in het vorig jaar bleef de bank n.l. onveranderd een ingrijpende restauratie plaats hebben. De bank als zoodanig zal in het vervolg geen dienst meer doen, maar worden weggebroken. Daarvoor in de plaats komen dan 3 fauteuils in Engelschen stijl, met trijp bekleed. De luifel zal worden vergroot en zal ook de voor de Kon. bank gelegen kerkbank overdekken, want ook deze is bestemd voor kerkgangers uit het Pa leis en zij zal door enkele fauteuils in den zelfden stijl worden vervangen. Het geheel zal iets meer breedte in beslag nemen, zoodat het kerkbestuur genoodzaakt zal zijn een der twee banken, welke aange bracht zijn tusschen het kerkpad en de Ko ninklijke plaatsen en dus voor gewone kerk gangers bestemd zijn, op te ruimen. Tevens zal een aantal banken, die in het schip van de kerk staan en welke den stati- gen aanblik van de kerk iets ontsieren door haar onharmonieuzen vorm en haar eenigs- zins armelijke uitvoering plaats maken voor een even groot aantal stijlvolle stoelen. De luifel zal in zijn geheel van een bovenlicht worden voorzien, waardoor alle plaatsen van de Kon. Familie behoorlijk licht zullen ont vangen. Aan eventueele bezoekers van de kerk zal het opgevallen zijn, dat zich voor den fraai gerestaureerden eikenhouten preekstoel ook een zeer bijzonder doopvont bevindt. De ouderdom van dit doopvont is 900 jaar en wijst er op, dat dus in den Frankischen tijd reeds een kerk of kapel in Baarn heeft ge staan, waarvan echter geen verdere overblijf selen gevonden zijn. Dit doopvont is in ge bruik geweest tot 1580, het jaar waarin de kerk aan de Hervormden kwam. In dat jaar werd het uit de kerk verwijderd en begraven. Eerst bij de verbouwing van 1888 werd het teruggevonden en weer aan zijn vroegere bestemming gewijd. Nu, na langen tijd, Soestdijk weer door een jong Prinsenpaar bewoond zal worden en het te verwachten is, dat bij de geboorte van een prinsje of prinsesje de doopceremoniën in de Baarnsche kerk zullen worden voltrokken, zal het interessant zijn te vernemen, dat een der gelijke plechtigheid ook op Zondag 18 Juli 1820 reeds heeft plaats gevonden. Op 13 Juni van dat jaar was op het Paleis een prinsje geboren, een zoon van den toen- maligen kroonprins, later Konink Willem II en zijn gemalin, de Russische prinses Anna Pavlovna. Deze Koninklijke doopeling was Prins Hendrik, de ook van de Koningin, die door zijn belangstelling voor de zeevaart is bekend geworden en die ook op het Paleis Soestdijk heeft gewoond. In verband met de belangrijkheid, welke de bewoning van het Paleis Soestijd meebrengt voor de Herv. Kerk in Baarn, twijfelen wij er dan ook niet aan, dat het resultaat van de nu spoedig te beginnen werkzaamheden met be langstelling tegemoet zal worden gezien. Wij mop°n dan pok vertrouwen, dat het stemmige, intieme karakter van het kerkgebouw er zoo mogelijk nog door zal worden verhoogd. De ramp van de Jacobus". Jonge Koningin betuigt haar deelneming. 's-GRAVENHAGE, 3 Februari. H.M. de Ko ningin heeft telegrafisch de reederij van de „Jonge Jacobus", de fa. Wambersie en Zn., te Rotterdam, verzocht, haar deelneming te willen overbrengen aan de nagelaten be trekkingen van de slachtoffers van de scheepsramp van de „Jonge Jacobus". HET VERBLIJF VAN DE KONINGIN TE ZELL AM SEE. Uit Zeil am See: H.M. de Koningin heeft zich gisteren met de aanwezige hofdames per auto begeven naar het terrein van de interacademiale wedstrijden, waar het gevolg is achterge bleven, om de wedstrijden bij te wonen. H.M. maakte een wandeltocht in zuidelijke richting. Feest met noodlottige gevolgen Papoea's aan vergiftiging overleden. MANOKWARI, 3 Febr. (Aneta— A. N. P.). Na een dansfeest van Papoea's te Sagewin in de afdeeling Serong, waarbij schildpadden werden gegeten, heeft zich een massa-vergif tiging voorgedaan. Twaalf Papoea's zijn overleden, een is ernstig ziek, de overige deelnemers zijn waarschijnlijk buiten gevaar. Japansche regeering heeft een slechte pers. China verwacht nieuwen militairen en economischen druk. Uit Tokio: De avondbladen wijden hoofd artikelen aan het nieuwe ministerie, dat zij op zeer koele wijze ontvangen. Zij noemen het ministerie te zwak om een werkelijke op positie op te wekken. De Nitsji Nitsji schrijft, dat het niet schijnt dat de natie vertrouwen kan hebben in een kabinet, dat klaarblijkelijk zoo onmachtig is. SJANGHAI, 3 Februari (A.N.P.) In Chi- neesche kringen heeft men den indruk, dien men heeft van de nieuwe Japansche regeering heden als volgt samengevat: Deze boven de partijen staande nieuwe Japansche regeering beteekent een spoedige hervatting*van den militairen en economi schen druk van Japan op China en maakt het noodzakelijk dat China zich moet voor bereiden op het, ergste, al blijft het 't beste hopen VERKEERSSTREMMING TE SPAARNDAM. De K.N.A.C. bericht, dat de weg op den Spaarndamschen dijk ter plaatse van de brug over de groote sluis te Spaarndam van 12 Februari a.s. 8 uur tot 12 Maart a.s. 24 uur voor het geheele verkeer zal gesloten worden, in verband met een verzwaring van die brug MMKÏ EIKICUTIN MARKTBERICHT. PURMEREND, 2 Febr. 1937. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 17 par tijen, wegende 42000 K.G. Handel matig. Hoog ste prijs 20. Kleine Boerenkaas, laagste prijs 6.—, hoog ste prijs 17.50 per 100 K.G. Boter, aanv. 184 K.G., laagste prijs 1.61, hoogste prijs 1.63 per K.G. Runderen, aanvoer 386 stuks. Vette koeien, aanv. 210 st., laagste pr. 62, hoog ste pr. 70 p. K.G., handel vlug; Gelde Koeien, aanv. 91 st., 80—160 p. stuk, handel matig Melkkoeien, aanv. 75 st., 110225 p. st., han del matig; Stieren, aanv. 10 st., 4555 ct. p. K.G., handel matig; Paarden, aanv. 14 stuks, -ƒ 130 p. stuk, handel stug; Vette kalveren, aanv. 50 st., 30—60 ct. per K.G., handel matig; Nuchtere kalveren voor de slacht, aanv. 510 stuks, 512 p. stuk.Nuehtere kalveren voor de fok, 10—15. Vette Varkens voor de slacht, aanv. 266 st., 4146 ct. p. K.G. Magere varkens, aanv. 52 st., ƒ16f24 p. stuk; Biggen, aanv. 271 stuks, 7—ƒ15 per stuk; Schapen, aanv. 783 stuks, 15ƒ31 per stuk; 15ƒ31 per stuk; Bokken, aanv. 16 st., 5 15 per stuk. Kipeieren, ƒ3.253.65 -p. 100 st.; Eenden- :ieren ƒ2.60 p. 100 st.; Piepkuikens ƒ0.671/-' 0.75 per Kilo; Oude kippen en hanen ƒ0.35 .42'/2 per Kilo; Konijnen, ƒ0.401.60 p. stuk; Eenden 30—60 ct. p. stuk; Duiven 40 ct. p. paar. 4536 Kippeneieren A ƒ3.30ƒ3.60. COöP. CENTRALE FIERVEILING PURMEREND G.A. 90.000 Eendeneieren ƒ2.70 a f 2.75; 80.000 Kip peneieren 70/80 K.G., ƒ4—5.80; 65/66 K.G. 3.00—3.60; 63/64 K.G. 3.25—3.45; 60/62 K.G. 3.15 a 3.30: 58/59 K.G. .f3.10 a 3.25; 56/57 K.G. 3 a 3.20; 53/55 K.G. ƒ2.90 a 3.10; 50/52 K.G. ƒ2.80 a 2.90. MARKT WOERDEN. Aanvoer 46 partijen kaas: Met Rijksmerk le kw. f 2123. Met Rijksmerk 2e kw. f 19 AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. Vette kalveren 218. le kwaliteit 58—64 ct, 2e kwalitiet 5257 cent, 3e kwaliteit 4651 ct. per K.G. levend gewicht. 51 Nuchtere kalveren f 711 per stuk. 245 varkens: Vleeschvarkens, wegende van 90110 K.G. 3054 ct. zware varkens 52—53 ct. vette varkens 5253 ct. per K.G. slacht- gewicht. Aangevoerd 2 wagons geslachte runderen uit Denemarken. DONDERDAG 4 FEBR. 1937 Regeeringsmedeiverking staat nog niet vast. Het wachten is op voldoende inlich tingen van het Hoofdkwartier. HAARLEM Woensdag. Onze Haagsche correspondent meldt ons: In tegenstelling met het gisteren in het Handelsblad verschenen bericht moeten wij helaas mededeelen, dat nog steeds van de zijde van het Hoofdkwartier der N.P.V. niet voldoende uitsluitsel aan de regeering' is ge geven, waardoor zij haar medewerking aan de Wereldjamboree zou kunnen verleenen. Zoo is bij voorbeeld ook volkomen onjuist dat definitief besloten zou zijn dat de uitgifte van de Jamboree-postzegels doorgaat; op dit oogenblik houdt men zich begrijpelijkerwijze bezig (deed men dit niet dan zou men im mers nooit meer op tijd hiermede klaar kun nen komen) met voorbereidingen, die aan een eventueele uitgifte van postzegels steeds vooraf moeten gaan. Doch ook met niet meer dan dat. Hieruit te concludeeren dat de re geering thans het jawoord heeft gegeven, ware ten eenenmale onjuist. Opnieuw mochten wij hedenochtend ver nemen dat, zoodra de regeering de overtuiging zal hebben, dat zij de verantwoordelijkheid kan aanvaarden, wat haar eventueele mede werking aan de Jamboree betreft, (in den vorm van regeeringssubsidie, medewerking der Spoorwegen, uitgifte van postzegels enz.) zij haar beslissing onverwijld zal nemen. Deze overtuiging heeft de regeering op het. oogenblik echter nog niet; de in haar oogen hiervoor noodige inlichtingen van padvinders- zijde moeten haar nog altijd bereiken! Het wachten is dus op het van den kant der leiders van de Padvindersbeweging te leveren bewijs van een zoodanige eensgezind heid, dat men mag aannemen, dat de Jam boree inderdaad zal kunnen slagen. De molens van het Hoofdkwartier malen helaas wel zeer langzaam 1 Moskou verontwaardigd. Protest bij de Mexicaansche regeering wegens de activiteit van Trotskï. LONDEN, 3 Febr. (D. N. B.-A. N. P.). Volgens de „Daily Telegraph" heeft de ge zant der Sovjet Unie in Mexico van zijn re geering opdracht gekregen bij de Mexicaan sche regeering een protest in te dienen wegens de aan Trotski verstrekte verblijfsvergunning. De Sovjet-Russische regeering wil de regeering van Mexico volledig verantwoordelijk stellen voor Trotski's optreden. Moskou eischt dat Trotski onder speciale bewaking gesteld en verhinderd wordt in contact te treden met personen buiten Mexico, of dat hij uit het land wordt gezet. Steeds stijgende goudvoorraad Blijkens den laatsten weekstaat van de Nederlandsche Bank is de goud voorraad wederom met f 50 millioen vermeerderd, welk bedrag de Bank van het Egalisatiefonds heeft ont vangen. De totale goudvoorraad be draagt thans 869 millioen. Sneeuwstormen woeden over Japan. Een trein gekanteld, 30 slachtoffers. TOKIO, 3 Febr. (Domei-A.N.P.) In het Noord-westen van Japan en op het eiland Hokkaido woedt een zware sneeuwstorm. In de prefectuur Yamagata is een trein gekanteld, waarbij dertig slachtoffers vielen. Aanslag in tehuis voor ouden van dagen. Verpleegde met een zakmes „bewerkt". SCHIJNDEL, 3 Febr. - Gisternacht heeft in een tehuis voor ouden van dagen aan den Boschweg te Schijndel de 65-jarige H. van G. een aanslag gepleegd op F. van V. en dezen met verschillende messteken verwond. Van G., die in het tehuis werd verpleegd, had sedert eenigen tijd een geschil, vermoe delijk over een testament, met Van V„ die eveneens in genoemd tehuis was opgenomen. Sedert de komst van een broer van Van G. werd de veete nog grooter, zoo zelfs, dat beide broers niet tegen Van V. spraken. Den laat sten tijd echter is nog door de zusters, noch door de verpleegden een verscherping van het conflict waargenomen. Gisternacht circa half twee is H. van G. uit een eigen slaapkamertje op zijn kousen naar boven gegaan en de slaapzaal, waar ne gen oudjes sliepen, binnengedrongen om zich op den aldaar slapenden Van V. te wreken. Hij bracht hem met een groot zakmes verschil lende snij wonden toe aan hoofd, hals en handen. Toen een surveilleerende zuster op het hulpgeroep haastig kwam toeloopen, was de dader reeds op zijn kamer terug. Direct werd geneeskundige hulp ingeroepen en de politie gewaarschuwd. De toestand van den gewone werd bij onderzoek niets levens gevaarlijk geacht. De gemeentepolitie arresteerde Van G., die op het politiebureau te Schijndel werd opge sloten. Hongerstaking in de Chevroletf abrieken. Arbeiders weigeren de fabrieken te verlaten. FLINT 3 Febr. (Havas-ANP.) De stakers, die de Chevrolet-fabrieken bezet houden, hebben een verklaring afgelegd, van den volgenden inhoud: „Onze staking met ge kruiste armen wordt van nu af aan een hon gerstaking." Dit staat in verband met de omstandigheid, dat de soldaten der nationale garde acht mi trailleurs voor de fabriek hebben opgesteld en weigeren toe te staan, dat den arbeiders levensmiddelen worden gebracht. De vakvereenigingsleider Lewis is uit Wash ington vertrokken, waar hij den aan de ont ruiming, zooals die door het gerecht bevolen is, te bieden weerstand zal organiseeren. De directie der General Motors heeft ver klaard, dat zij bereid is te, onderhandelen met de stakers, wanneer de werkplaatsen ont ruimd zullen zijn. FLINT, 3 Februari. (Reuter.) Nu de sta kers op bevel van het gerecht vandaag voor hedenavond acht uur de bezette werkplaat sen zullen moeten ontruimen, hebben zij een telegram gezonden aan gouverneur Murphy, luidende: „Wij hebben besloten in de fabriek te blij ven. Wij maken ons geen illusies over de of fers, die dit besluit met zich mede zal bren gen. Wij verwachten volstrekt, dat, wanneer 'n gewelddadige poging gedaan wordt om ons uit de fabriek te zetten, velen onzer gedood zullen worden." Staking bij Goodyear in Akron. AKRON, (Ohio) 3 Februari (Reuter). Fa briek no. 2 van de Goodyear Tire and Rub ber Co, waar 5000 arbeiders werken, is te middernacht gesloten, n.adat een twistgesprek was ontstaan, waarbij een vice-president der onderneming met geweld verwijderd werd. TENTOONSTELLING VAN WERKEN VAN H. F. BOOT AMSTERDAM, 3 Februari Ter gelegen heid van den zestigsten verjaardag van den kunstschilder H. F. Boot op 8 Februari a.s. zal in het Stedelijk Museum een tentoonstelling van zijn werken worden georganiseerd. Deze tentoonstelling wordt a.s. Zaterdagmiddag om half vier geopend. Het dorp der acrobaten. Merkwaardige traditie wordt in Russisch dorp hooggehouden. De bewoners van het dorpje Tsovkra in de Kaukasus weten nog alles af van het be zoek, dat indertijd hun voorouders gebracht hebben aan den Franschen koning te Ver sailles. Deze bergbewoners, die van vader op zoon handige acrobaten zijn, waren in de ge legenheid hun kunst te toonen aan het Hof van Peter de Groote, waarna zij naar Frank rijk werden gezonden, om maandenlang met groot succes op te treden voor het Fransche Hof. De Sovjet-regeering heeft maatregelen getroffen om de inwoners van Trosvkra in de gelegenheid te stellen hun traditioneel beroep van acrobaat te blijven uitoefenen. Paarlen op den bodem der zee. Statig en rustig gleed de toeristenboot door de golven van een uiterst kalme zee, waarbo ven de heldere hemel koepelde. Toonbeeld van vrede en rust. De passagiers hadden zich allen ter ruste begeven, om weer krachten te vergaren om een nieuwen dag met alle emoties en alle vreugden, die vacantiedagen in topvorm kun nen verschaffen, te genieten. Inderdaad was de vacantiestemming aan boord van de Orania voortreffelijk. De passa giers, die uit alle deelen van het land toeval ligerwijs bij elkaar waren gekomen, vormden zoo'n harmonisch geheel, dat het leek, of ieder met de grootste nauwkeurigheid was gewikt en gewogen, alvorens tot het gezelschap te zijn toegelaten. Men kwam elkaar met de grootste voorkomendheid tegemoet; er werden na tuurlijk wel groepjes gevormd, doch zonder die hinderlijke uitsluiting van anderen, zooals zoo vaak voorkomt. Er werd geping-pongd, ge tennist, gebridged, geflirt, gedanst, zwaar ge boomd, licht geschertst, enfin men bracht den tijd aan boord door, zooals te doen gebrui kelijk is, en iedereen amuseerde zich buiten mate. Iedereen? tenminste bijna iedereen. In een groot gezelschap zijn er altijd Nurksen. Van die lui, die de zon niet in het water kunnen zien schijnen, die jaloersch zijn en zich ergeren als er wat onschuldig en nu ja ook wel wat niet-onschuldig geflirt wordt. En dat is toch eigenlijk dom, want wat is over het algemeen flirten aan boord? Een aardige tijdpasseering waardoor de reis nog interes santer wordt, en voor de rest: „wat vuur en wat rook", zooals Emil Hullebroek indertijd zong. Emmy dacht er ook zoo over. Hemel, als je nu eenmaal vacantie hebt en als alles zoo gezellig is, dan ben je toch ook anders dan anders! Je voelt je vroolijker, jonger, opgewek ter dan anders, je bent geneigd tot dingen, waar je in je gewone dagelijksche leven niet aan zou denken! Bij een werkelijke, echte va cantie laat je alles, wat aan je leven-van- allen-dag herinnert, thuis. Geen zorgen, geen moeilijkheden, alles laat je rustig achter je, je hebt nu vacantie en geniet, zooveel je ge nieten kunt. Je drinkt de vreugde met volle teugen. Je leeft intens! En als daar dan nog zoo'n beetje geflirt bij komt, dat maakt alleen alles nog wat zonniger. Over veertien dagen is alles weer voorbij! In die stemming maakt Emmy zich dan ook absoluut geen bezwaren om te luisteren naar de vriendelijke, vleiende woorden, die de heer Van Steen haar bij elke voorkomende gelegen heid zei. Ze had een heel prettig tafeltje van vier ge troffen in de eetzaal. Haar tafelgenooten waren de heeren Van Berghum, Flink en Van Steen. In het begin was het viertal hoogelijk met elkaar ingenomen, men apprecieerde el- kaars conversatie, vond elkaar geestig, grappig en ontwikkeld en sloot in gedachte reeds eeuwige vriendschap met elkaar. De vrien delijkheden, die Van Steen Emmy zei, betee- kenden voor de beide andere heeren niet veel meer dan de uitingen van een galant man tegen een aantrekkelijke vrouw. Op den duur irriteerden evenwel de ge regeld weerkeerende lofzangen van Van Steen op Emmy's „golvende lokkenpracht", „opalen mondje", „zielvolle oogen", „paarlenrijtje van haar tandjes" Van Berghum dermate, dat, aLs hij tegen Emmy over Van Steen sprak, zijn vriendelijkste benaming „die windbuil" was. We weten het al. Em vond die tijdelijke aanbidding heusch niet zoo onaangenaam, ze aanvaardde Van Steen's complimentjes, voor wat ze waren en deed geen moeite hem wat te remmen. Deze avond was een extra feestavond ge weest, er was gedanst tot laat in den nacht en natuurlijk had Van Steen zijn lofzangen weer in alle toonaarden gezongen. Met een norsch gezicht had Van Berghum moeten aanzien, dat Em bijna alle dansen met Van Steen deed. „Bah, was dat een manier van Emmy om zich zoo het hof te laten maken door dien windbuil! Moet je zien, hoe ze tegen hem lacht en hoe ze hem aankijkt! Nu heeft hij het zeker weer over haar tandjes! Bah, wat een vent! Ah, wacht, nu gaan ze naar 't dek, „een ommetje maken", zoo als ze dat noemen en dan straks natuurlijk samen over de ver schansing leunen en dwepen in de mane schijn. Het is gewoonweg walgelijk en van Emmy onwaardig. Maar er zal een eind aan komen, het moet nu uit zijn, absoluut uit!" Van Berghum wond zich hoe langer hoe meer op. Woedend en brommend gaat hij naar zijn hut. Hij is een man van de daad, nu hij eenmaal heeft gezegd, dat het uit moet zijn zè.1 het ook uit zijn. Emmy is in diepen slaap, moe als ze is van al het dansen en de zeelucht. Alles is rustig en stil in haar hut. Maar daar maakt zich uit het duister een gestalte los. De schim loopt geruischloos naar de waschtafel, pakt iets op en werpt het de patrijspoort uit.. Emmy verroert zich zelfs niet in haar slaap, terwijl er zich toch een drama aan haar voltrekt, want„het paarlenrijtje" is mèt het glas in de diepte der zee verdwenen. Den volgenden morgen aan 't ontbijt vraagt Van Steen aan Van Berghum: „En mijnheer Van Berghum zullen we van daag niet het genoegen hebben uw vrouwtje te zien", waarop Van Berghum heel rustig antwoordt: „Neen, mijnheer Van Steen, en ik heb zoo'n idee, de nog resteerende dagen ook niet!" En de tafel voor vier bleef voor de rest van de reis een tafel voor drie. VOETBAL". Het 40-jarig jubileum van E. D. O. Voetbaltournooi op Zondag 14 Februari. Zooals onze lezere weten bestaat de Haar- lemsche voetbalvereniging E. D. O. eerst daags veertig jaar. Dit zal o.a. gevierd worden met een voetbaltournooi, waaraan behalve door E. D. O. ook zal worden deelgenomen door de verenigingen Haarlem, Ajax en H. B S. Dit toumooi heeft plaats op Zondag 14 Februari en zal op één dag gespeeld wor den. De muziekvereniging „Harmonie-Crescen do" zal deze wedstrijden opluisteren. CRICKET IN AUSTRALIë. Australië 2de innings all out 433. Brad man scoort 212. Engeland heeft 392 runs noodig om de match te winnen. ADELAIDE, 3 Februari. Op den 5den dag hervatten Bradman en. Gregory de 2de innings voor Australië op AllenFames en Voce, die de eerste overs afwisselend bowlden. B'radman probeerde zoo snel mogelij k de sc'ore te verhoogen en nam elke kans daartoe waar, goed gesteund door Gregory. Wanneer ook Leyland in den aan val betrokken is en het totaal met 31 runs verhoogd is tot 372, valt het 5de wicket, dat van Gregory, die voor 50 door een prachtig staaltje fielden van Barnett run out gaat. De stand voor het 5de wicket had 135 runs opgeleverd. Met Chipperfield samen werkt Bradman een no-ball van Voce hard naar de boundary en bereikt daar mede zijn dubbele century. Als één man stonden de duizenden toeschouwers op en brachten den Australischen captain een gïootsche ovatie. Bradman. De 400 stonden inmiddels op het scoring- bord; Allen geeft Hammond den nieuwen bal. Hammond's inswingers blijken uiter mate gevaarlijk te zijn. Op 422 gaat Brad man eindelijk c. en b. Hammond voor 213 (14 x 4), een der schitterendste innings ooit door Bradman gespeeld. Het was Bradman's 25ste dubbele century sinds 1929 in 1ste klasse- en testcricket gescoord. Het geheele Engelsche team cheerde en al les juichte toen Bradman naar het paviljoen terugkeerde. Chipperfield en Oldfield hielden tot de lunchpauze stand (422-6). Na de pauze begon Allen wederom met Hammond en Fames. Hammond bowlde be ter dan ooit te voren. Chipperfield trachtte een bal van Hammond vooruit te spelen, raakte dien even en was c. Ames b. Hammond voor 31; eenzelfde lot onderging Oldfield voor 1. Een fraaie vang van Hammond op first slip maakte een einde aan O'Reilly's innings b. Fames 1. Mc. Cormick werd voor 1 door Hammond gebowld en op 433, inclusief 27 extra's sloot de 2de innings van Australië. Hammond nam 557 K. Farnes 289, G. O. Allen 0—61, Verity 0—54, R. W. V. Robins 0—38 Barnett 015, Leyland 06 Engeland moet nu 392 runs maken om do „Ashes" op Australië te heroveren. Wederom begonnen Barnett en Verity op Mc. Cormick en Mc. Cabe. De Australische fastbowler leverde den batsmen aanvankelijk wel eenige moeilijkheden op. Met de score op 20 zet B'radman Fleetwood Smith en O'Reilly wederom aan. Vooral Verity heeft moeite met den googly bowler die dan ook op 45 voor 17 runs Verity's wicket „clean bowled" neemt. Vijf runs later gaat ook Barnett op first slip c. Chipperfield, b. Fleetwood Smith voor 21. Bij de theepauze is de stand 552. Ham mond 4 x en Hardstaff 5 x. Dit Engelsche paar brengt na de thee door safe cricket de 100 op, ondanks het zeer goede bowlen van de Australiërs. Op 108 komt aan de goede innings van Hardstaff (43) een einde, als O'Reilly zijn mid-stump weg pikt. Hammond en Leyland spelen rustig verder en zonder wicketverlies komt het einde van den 5den dag. Engeland 2de innings: 1483. Hammond 39 en Leyland 17 not out. Nog 244 runs heeft Engeland noodig met 7 wickets in handen. De kans is er, als de re gen tenminste wegblijft. Interessant is de strijd ongetwijfeld. PAARDENSPORT. HET INT. CONCOURS-HIPPIQUE TE BERLIJN. Uit Berlijn: Dinsdag is te Berlijn het in ternationale ooncours-hippiquevoortgezet met een spring wedstrijd op tijd, met twee paar den. Van de twintig ruiters, die aan dezen wedstrijd deelnamen, kwam onze landgenoot luit. Greter uit met de paarden „Trixie" en „Ernica". Hij eindigde, tezamen met den Fransch- man luit. Des Roches op de vierde plaats. Het concours werd gewonnen door den Duit- schen luitenant Temme. M. L. BILJARTEN. MOONS BELGISCH KAMPIOEN 45—2 Uit Antwerpen: De barragepartij tusschen Moons en Van Belle, welke de beslissing moest brengen in bet Belgisch kampioen schap biljart cadre 45—2, is door Moons na een spannenden strijd gewonnen, Hij heeft daarmede den Belgischen titel gewonnen. De uitslag was: pnt. brt. h.s. gem. Moons 400 12 94 33—33 Van Belle 359 12 97 20.81 De eindstand van het kampioenstournooi luidde: gesp.gew.verl.pntbrt.alg.gem.h.s. Moons 6 5 1 2378 63 37.75 265 Van Belle 6 4 2 1970 58 33.96 260 Gabriëls 5 3 2 1632 44 37.09 302 Verbist 5 2 3 1481 64 23.14 116 v. d. Woestijne 5 1 4 1357 60 22.62 118 De Doncker 1 962 51 18.86 243

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 8