het nieuwe avondblad 22e JAARGANG No. 80 VRIJDAG 5 FEBRUARI 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 cis., per maand 40 cents plus 2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT'. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnês. - Levenslange ongeschiktheid f 600.—overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet of oog ƒ200.—, beide leden duim t' 100.—, één lid duim ƒ50.—, alle een oi twee leaen wijsvinger j 25.—, alle leden anderen vinger 15.—. één of twee leden anderen vinger 5.—, arm- of beenbreuk ƒ30.—, enkelbreuk f 15.—, polsbreuk f 15.—. Opvarenden van visschers-, marii bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. leden wijsvinger f 60. marinevaartuigen enz. ƒ400. Drie Artikelen. Het is altijd belangwekkend het verband te zoeken tusschen de uitingen van verschillende schrijvers over verschillende, elkaar min of meer rakende onderwerpen. Dikwijls leidt dit combineeren tot belangwekkende gevolgtrek kingen. Zoo zullen den lezer van twee bijdra gen van vaste medewerkers in ons blad ongetwijfeld de artikelen van Prof. dr. B. Schrieke over het Koloniale Vraagstuk, in November in ons blad verschenen, in herinne ring komen. Prof. Schrieke toonde daarin o.a. aan, dat het bezit van koloniën geen genees middel is voor overbevolking. Hij gaf daar een paar statistische commentaren bij, die velen de oogen geopend zullen hebben. Immers, het lijkt zoo eenvoudig en logisch als een overbe volkt land om koloniën roept „om er zijn be- volkings-surplus in te vestigen". De practijk heeft evenwel bewezen en bewijst ook tegen woordig nog steeds, dat daar geen kans op is. Ik citeer hier het een en ander uit prof. Schrieke's artikel in ons nummer van 7 No vember: „Overbevolking" blijkt slechts een relatief begrip te zijn, dat in hoofdzaak van het eco nomische ontwikkelings-stadium van een land afhankelijk is. Uit Europa emigreerden in de laatste vijftig jaar in totaal 40 millioen men- schen, waarvan er echter 21 millioen weer te rugkeerden, zoodat aan netto-emigratie over blijft 19 millioen. Daartegenover staat, dat de bevolking van Europa in diezelfde periode toe nam met 175 millioen zielen, terwijl zich slechts 500.000 Europeanen blijvend in alle ko loniën tezamen vestigden". Dit zijn dus de cijfers voor heel Europa. Bij een toeneming der bevolking van 175 millioen heeft zich een half millioen blijvend in de ko loniën gevestigd Maar dan de afzonderlijke landen: In alle Duitsche koloniën tezamen, zegt prof, Schrieke, woonden in 1914 nog geen twintig duizend Duitschers. Vergelijkt men het aantal Nederlanders, dat zich in 59 jaar (1865-1924) in Nederlandsch- Indië heeft gevestigd met dat hetwelk zich, uit Nederlandsch Indië komend, in Nederland heeft gevestigd, dan blijktdat het laatste aantal het eerste met ruim 17000 overtreft! Japan had in tien jaar tijds (1925-1935) een bevolkingsaanwas van 7.8 millioen. In dien tijd steeg het aantal Japanners in de Japansche koloniën met nog geen driehonderdduizend, terwijl daartoe niet alleen immigranten be hoorden maar ook „de natuurlijke aanwas" dat wil dus zeggen de uitbreiding der families van reeds-gevestigde Japanners. Tot zoover mijn citaten uit prof. Schrieke's betoog, die in zijn motiveering opmerkte dat de lagere bevolkingsklassen ongaarne emigree- ren en dat voor hen, tengevolge van het nog lagere levenspeil van de inheemsche massa in de koloniën, daar ook geen bestaansmoge lijkheid is. Nu de twee andere artikelen die ik met: prof. Schrieke's beschouwingen in verband breng. Het eerste is een uiteenzetting van onzen Londenschen correspondent A. K. van Riemsdijk, in ons nummer van gisteren ge publiceerd over schuchtere pogingen der Brit- sche regeering om de emigratie naar de Do minions weer eens te bevorderen. De Domi nions zijn, op een uitzonderings-geval in Aus tralië na, dat zich nog tot een zeer kleine immigratie beperkt, heelemaal niet willig. Zij tobben zelf nog met werkloosheid. Hier ziet u dus een tweeden vorm van de door prof. Schrieke bedoelde geringe bestaansmogelijk heid temidden van inheemsche bevolkingen. Het is niet voldoende koloniën te hebben. Zij moeten het tot een zeker welvaartspeil, tot een zekeren levensstandaard en tot een zekere vraag op hun arbeidsmarkt gebracht hebben eer zij voor immigranten aantrekkelijk zijn. Die vraag is in de practijk, vergeleken met het overmatig aanbod, dat de overbevolking in de moederlanden oplevert, maar heel klein. En dan komt prof. Schrieke's andere motief de lagere bevolkingsklassen emigreeren on gaarne. Dat heeft men in alle landen onder vonden. Vijftien jaar geleden, toen de Engel- sche Dominions arbeiders noodig hadden, heb ik in Engeland een officiëel-geleide campagne voor vestiging van arbeiders in de Dominions meegemaakt. De resultaten waren bedroevend. De meeste arbeiders beschouwden vestiging in Australië en Canada, landen toch met gun stig klimaat, als niets minder dan een ver banning. Het bleek dat de meerderheid het al verschrikkelijk vond in een andere stad in eigen land te gaan wonen, dat velen zelfs tegen vestiging in een andere buurt in dezelf de stad opzagen als tegen een bergJa, er waren er die ronduit verklaarden dat zij er niet toe te bewegen zouden zijn hun straatje te verlaten. Op dit punt kom ik tot mr. Elias' beschou wing in dit nummer over de duizend minia tuur-wereldjes, levend in één enkele stad van een half millioen zielen als Den Haag, over hun gebrek aan onderling contact (behalve dan in het centrum) en over hun gebrek aan kennis San eikaars districten en buurten, Mr. Elias beschouwt dit blijkbaar als een eigenaardig heid van Den Haag. Het is misschien in de residentie extra sterk, maar het is overal zoo. Bewijst dit alles niet duidelijk, hoe dwaas het is te meenen dat men bevolkings-over- schotten zoo maar naar koloniën zou kunnen overplanten? Wij bezitten trouwens sinds eeuwen prach tige koloniën. In tegenstelling met de meeste koloniale bezittingen van andere landen le veren zij ons groot materieel voordeel op. Maar terwijl wij een bevolking van 8 millioen zielen hebben, 400,000 werkloozen en zeer zeker een bevolkingsoverschot, beloopt het totale aantal Nederlanders in den Oost nog geen honderdduizend En niet alleen in arbeiderskringen ziet men tegen vestiging in Indië op.voorzoover de arbeidsmarkt in Indië die vestiging mogelijk maakt, want deze beperking moet er altijd nadrukkelijk bij. Zoo is het weer eens zeer belangwekkend, eenige artikelen met elkaar in verband te brengen en te overdenken. R. P. IJMUIDEN BONTE-AVOND NIEUW HOSANNA. Gisteravond heeft de Christ. Zangvereeni- ging „Nieuw Hosanna" een bonten avond ge geven in het Herv. Vereenigingsgebouw, Kal- verstraat. Ofschoon op dezen avond, door een zangvereeniging georganiseerd, geen lied ten gehoore is gebracht, kan er van een goed geslaagden avond gesproken worden. Het gebouw was goed gevuld en waar deze avond bedoeld was, zooals de voorzitter, de heer H. Geerlofs zeide, om de kosten van een concours, waaraan Nieuw Hosanna ge woon is deel te nemen, te bestrijden, daar twijfelen wij niet -of men heeft door dezen avond een aardig zetje in de goede richting gekregen. Het programma bestond uit tooneel en voordrachten. Het eerste kwam de heer J. Klees op planken met een voordracht geti teld: de Koopman en de Chinees. Wist deze hiermee al direct de lachspieren van de be zoekers in beweging te brengen, niet minder werd gelachen om het tooneelsfcukje: Het gehoor van neef Adolf. Verder werd de avond gevuld met voor drachten en een klucht getiteld: „Een slip pertje". Dit was wel het hoofdnummer waar mee het meeste succes geoogst is. Deze klucht speelt zich af in een Brabanfcsch dorpje, echtparen komen bij elkander op visite. De beide heeren spreken af, om buiten hunne vrouwen om, een autotochtje naar Antwer pen te maken. Zij zijn nog niet ver weg of zij hebben pech en keeren stilletjes naar huis terug. Zij verstoppen zioh want moeder de vrouw mag het niet weten. De vrouwen weten niet waar de mannen zijn of blijven. Het wordt laat in den avond. De vrouwtjes worden bang en vragen den tuinman, de wacht bij hen te houden waartoe deze di rect bereid is. De tuinman bij de vrouwen en de mannen verstopt in de kast, een scène waardoor allerlei zotte verwikkelingen ont staan die tot onbedaarlijke lachsalvo's aan leiding geven. Tijdens de pauze werd een verloting gehouden. Nieuw Hosanna heeft met dezen bonten avond weer opnieuw een succes kunnen boeken want hij is in alle op zichten goed geslaagd, HET PROGRAMMA VAN R. C. BREDERODE. Voor a.s. Zondag zijn de volgende wedstrij den vastgesteld: Schoten 3Brederode 1 10 uur Brede rode 2R. C. H. 9 10 uur Bloemendaal jun.«Brederode jun. 12 uur Zaterdagmiddag 2 uur: V. V. IJ. adsp.Brederode adsp. Het feest der Zotheid begonnen Traditioneele reuzen in den carnavalsstoet te Nice. Concert a Capella Koor. Het IJmuidensch a Capella koor, directeur -de heer P. Grin Jr., dat Donderdagavond een con cert in het gebouw voor Chr. Belangen gaf, had meer belangstelling verdiend. Het feit, dat er denzelfden avond meer uitvoeringen gegeven werden (waar blijft toch het overleg tusschen de vereenigingen onderling?) zal er niet vreemd aan geweest zijn. Ook de heer- schende griep hacl slachtoffers gemaakt zoo wel onder de zangers van het koor als onder het medewerkende orkest Concinere. De heer P. Mooy opende bij ontstentenis door ziekte van den voorzitter. Bortniansky's Du Hirte Israel klonk zeer verdienstelijk; het kon bij het inzetten bij de mannenstemmen wat fijner, edeler; het geheel klonk fraai in evenwicht en beheerscht van nuanceering. Directeur Grin liet het zeer breed zingen en juist daardoor viel de toonvastheid van het ensemble des te meer op. Idealen was een schrede omhoog; hoe fijn tjes van aanzetten was telkens het dansen, hoe ingetoomd de forti. Nergens verruwde de zang en de registers ware» egaal op elkander afgestemd. Welluidende sopranen, een klank rijke altengroep, tenoren die niet behoefden te foreeeren en een groep bassen die zich er harmonisch bij aansloot. De laatste kan wel licht nog wat versterking hebben. Frisch en gerhythmeerd klonk het Gulden Hoofd van Bonset, een vroolijk contrast met het ietwat matgezongen Wiegeliedje van Roeske. De stralende harmonieën der eerste compositie beeldde -de dirigent in kleurrijke accoorderi uit; voor de tintelende opvatting en directie ons compliment. Extra hartelijk heeft het publiek voor het a capella koor geapplaudis seerd voor dit gloedvol gezongen en welover wogen genuanceerd gezongen nummer. Mej. Nelly Zwaan zou ons laten hooren hoe een solo uit Haydn's Schöpfung weergegeven moest worden. Wij willen er niet veel van zeg gen. Slechts dit, dat het de haar beschikbare stemmididelen te boven ging. Haar stem spreekt goed aan in het lage re gister; in -de hoogte klinkt ze af en toe gekne pen. Het geluid van de sopraan is sinds we haar het laatst hoorden veel beheerschter gewor den en dit is haar optreden ten goede geko men. Nu nog terdege oefenen in het medium en de hoogere klank. De voordracht van de liederen met pianobegeleiding was zeer ver dienstelijk; de begeleiding van de piano en het orkest was voor de delicaat klinkende zaal te luid. Concinere liet zich onder haar dirigent, den heer D. Klut Sr. nog afzonderlijk hooren met een tweetal dansen van Boris Lensky, In the Moonlight van Ketelbey en Ganne's bekende Marsche Lorraine. Boris Lensky en Ketelbey konden vooral van de 1ste violengroep zeer voldoen; het waren werkjes die men aan kon en dit viel dadelijk te hooren. De stemming had beter kunnen zijn. (contrabas!) De marsch was minder gelukkig, maar deze is nu -ook juist niet een v-an de gemakkelijkste voor een dilettanten-orkestje. Stevig van toon zijn de cello en bas, die goed door klinken; het koper hield de -dirigent terecht beschaafd- gedempt. Van het instudeeren der cantate Lentefeest van Herwaarden had directeur Grin met zijn koor ernstig werk gemaakt. Het spijt ons, dat we hetzelfde niet- kunnen zeggen van de dames en heeren van het orkest, want de orkestrale begeleiding was, mild geoordeeld, droevig. Al was de tijd van voorbereiding kort, de violisten hadden met thuis studeeren er toch wel iets aan kunnen verbeteren. Van het koor, dat hier bijzonder op -dreef v/as en van het warme timbre der baritonsoli van -den heer G. Nat hebben we genoten. De duetten van den laatste met de sopraan gingen beiden vlot af en klonken zeer verdien stelijk. In den koorzang waren tal van goede momenten, zoowel aan bas- als diskant. De heer Grin leidde met vaste hand; een woordje apart voor den pianist, die in het orkest de eenige was, die zijn taak aan kon. W. IN HET DOK. De Derika 7 IJM. 417 en de IJselmond IJM. 78 zijn in het do-k geplaatst voor reparatie van stormschade. Ook van eerstgenoemden traw ler was het bezaanzeil weggeslagen. GOEDE RESULTATEN VAN „WERKT VEILIG". Het is bekend, dat de bedrijfsleiding aan het hoogovenbedrijf het devies „veiligheid voor alles" hoog tracht te houden door het nemen van alle mogelijke voox-zorgsmaatregelen, waar voor bovendien zonder ophouden propaganda wordt gemaakt. Onder leiding van een veilig heidsingenieur werken veiligheidscommissie om het aantal ongevallen zooveel mogelijk te beperken en de gevolgen daarvan zoo gering mogelijk te doen zijn. In het jongste nummer van „Samen" vin den we van de hand van den veiligheids ingenieur F. W. E. Spies een stukje, waaruit blijkt, dat deze veiligheidsmaatregelen niet zonder resultaat zijn gebleven. Zoo lezen we, dat in 19301931 55% van de ongevallen direct bij de verbandkamer werden gemeld. In 19351936 was dit 95%. Een gevolg van het feit, dat steeds meer directe hulp wordt ingeroepen was, dat het aantal infectiegevallen dat in 1930—1931 op 100 ongevallen zes bedroeg, in 19351936 was gedaald tot één. Van welk een economische beteekenis deze directe meldingen zijn blijkt dat het aantal verzuimdagen per periode per 100 vaste arbei ders bedroeg bij Hoogovens in 19301931: 21, in 1935—1936: 9 en bij Mekog resp 31 en 9. Hoewel de daling bij de afdeelig Mekog ten deele door het stopzetten van de fosfaat- fabriek (die door vele verbouwingen en experi menten nog al ongevallen had) veroorzaakt is, laten toch, aldus ir. S., beide bedrijfsgroeoen een flinke verbetering zien. Vergadering der N. S. B. Ir. A. A. Mussert spreekt in Thalia. De Kring Kennemerland der N. S. B. beleg de gisteravond een openbare vergadering in Thalia, waar als spreker optrad Ir. A. A. Mus sert, algemeen leider. De zaal was geheel bezet. Te ruim half negen werd de vergadering door den kringleider den heer P. Kok ge opend. De heer Mussert verkreeg daarna het woord. Hij herinnerde aan een bezoek aan het kring huis te Amsterdam waar hij 'n kaart zag waar op Europa, het avondland, als een Westkaap is geteekend. Dit is het avondland, van welks ondergang de Oosterlingen reeds 30 jaar lang spreken. De ondergang van het Avondland was aanstaande, maar die komt niet, omdat op den drempel van den ondergang een breed massief komt, die een blok kan vormen, dat heerschen kan over de wereld. De generatie van heden maakt mee de geboorteweeën van den nieuwen tijd. Wij maken mee den onder gang van het liberalisme, van het socialisme, van het kapitalisme. Wij verheugen ons er over, dat het oude ten onder gaat, want wan neer het zoo zou blijven als het thans is, zou dat meer dan treurig zijn. Wie niet zou ge voelen dat deze maatschappij ten onder gaat, heeft geen hersenen. Wij willen herstellen de goddelijke ordening van ons volk, voorzoover onvolkomen menschenhanden dit kunnen doen. Spreker wil iets zeggen over de beschul diging dat de nationaal-socialisten halve Duitschers zijn. Het nationaal-socialisme is internationaal. Het werd geboren in Italië en Duitschland, het komt ook hier, al zal het dan wat later komen dan elders, zooals wij steeds achteraan komen.lederen dag wordt het groo- ter en sterker. Wij hebben, zeide spreker, sympathie voor een ander volk, voor het Duitsche en het ïtaliaansche volk, we heb ben ook sympathie voor Franco. Er wordt haat gepredikt tegen het Duitsche volk, in de eerste plaats door de Joden. Het nationaal- socialisme heeft een einde gemaakt aan de heerschende positie der Joden. Wij zijn geen anti-semieten, aldus spreker, maar ook in ons land zullen wij een einde maken aan de heer schappij der Joden. De Marxisten prediken eveneens de haat en de boycot tegen Duitsch land. Ir. Mussert besprak nog de sancties, het geen, aldus spreker, tot gevolg had, dat men in Italië zeide: houden jullie je rommel maar, we maken het zelf. Deze sancties hadden een verminderde export tot gevolg. Opruiende Marxistische lectuur wordt nu in de export artikelen verstopt. Dit heeft natuurlijk een belangrijke toeneming van den export tot ge volg. (Gelach). Ir. Mussert besprak de con ferentie van Londen, van Ouchy en van Oslo. Londen en Ouchy hadden geen resultaat en van Oslo verwacht spreker ook geen resultaat, want de export naar Duitschland is viermaal zoo groot als de export naar de Scandinavi sche landen. De taak van ons volk is, te zijn een brug tusschen Engeland en Duitschland. Men doet dit niet, maar voert een haatpoli- tiek tegen Duitschland. Verder besprak de heer Mussert het staats socialisme in Rusland, waar feitelijk alles be hoort aan Stalin, al heet het ook dat de grond van den boer en de fabrieken van de arbei ders zijn. De gouden standaard was een aanbidding van het gouden kalf, zeide spreker. Drie jaar lang moest de gouden standaard worden ge handhaafd en toen moest de gouden stan daard wreg en was het ook goed. Goud heeft geen waarde voor het voortbestaan van een volk. Daarvoor heeft alleen ax-beid waarde. Het Mammonisme, mengeling vaxi het libe ralisme en Marxisme denkt alleen In goud. Het ïtaliaansche exx het Duitsche volk zullen er komen, want het werkt. En ons laxid komt er niet, want het wex-kt niet. We zullen de eer van den arbeid herstellen. Voorts besprak de heer Mussert de grondwet-herziening. Deze grondwet-herziening zal tot gevolg hebben, dat de persoonlijke vrijheid nog meer aan banden wordt gelegd. Over het militairisme sprekende zeide Ir. Mussert, dat de nationaal-socialisten zijn voor den vrede. Maar bij den veroveringsoorlog van Italië hitsten de Marxisten op tot oorlog- tegen Italië. Wij staan tusschen de keuze, ons land te verdedigen of niet. Willen we ons niet verdedigen, dan hebben we geen leger noodig, Nederland wil zich verdedigen, maar men heeft er geen geld voor over. De nationaal-socialisten willen een geoefend en goed uitgerust leger en een goede vloot. Niet als de Hertog Hendrik, die 36 jaar oud is en 10 K.M. vaart als het den wind niet te hard tegen heeft. Wij willen schepexx die ge lijkwaardig zijn aan die van andere naties, al zullen wij er niet zooveel hebben. Wij zijn geen militairisten, maar wij stellen het bloed van onze jongens hooger dan den inhoud van onze portemonnaie. Aaxi het slot zijner rede zette spreker de taak van het nationaal-socialisme uiteen, waartoe in het bijzonder behoort de opvoeding onzer jeugd tot volwaardige menschen. Ook de zorg voor den ouderdom zal moeten wox-den weggenomen, niet met een ouderdomspen sioen van drie gulden maar door de zekerheid van een onbezorgden ouden dag. De N. S. B. gaat de verkiezingen in als een partij tegen alle anderen. Het nationaal-socia lisme wil met elkaar ons volk opbouwen en wij zullen overwinnen. Dat alle andere mach tegen tegen ons staan verheugt spreker. Dit beteekent dat het nat.-socialisme iets goeds wil brengen. Om te dokken. Het Nederlandsche stoomschip „Sint Anna- land". het welk van Newcastle een lading steenkolen aan het Hoogovenbedrijf gelost heeft, is voor de jaarlijksche schoonmaak beurt naar Amstex-dam opgevax-en waar het ligplaats heeft genomen in. het Amsterdam- sche Droogdok. Zangconcours in het Patronaatsgebouw. Van den Ring Noord-Holland van den Kon. Bond van Chr, Zang- en Oratorium- vereenigingen. De ring Noord-Holland van den Konink lijken B'oxid vaxi Chr. Zang- exx Qratorium- vereenigïngen in Nederland zal op den eer sten Pinksterdag een zangconcours houden in de groote zaal van het Patx-onaatsgebouw. Dit jaarlij ksche concours werd vorig jaar te Bergen georgaxiiseerd. HAARLEMSCHE ORKEST VEREENIGING. De Haarlemsche Orkest Vex-eeniging geeft hedenavoxid in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem een concert onder leiding van Frits Schuurman; de soliste Is Paula Lixxd- berg (zang). Het pi-ogramma, dat zal wox-den uitgevoex-d, luidt: Ouverture Figaro's Hochzeit van Mo zart, 3 werken voor strijkox-kest van Purcell en Dvorak's Symphonie Aus der neuexi Welt, De soliste brengt o.m. ten gehoore Mahler's Kindertotenlxeder en een solocantate voor alt en orkest van B. Marcello: „Dopo tante e tante pene". HET PROGRAMMA VAN STRAWBERRIES Voor a.s. Zondag luidt het programma als volgt: Heeren: Strawberries 3—B. M. H. C. 8. 12.30 uur. Strawberries 1—H. H. IJ. C. 2, 14 uur. Dames: Strawberries 1—Ti O. G. O. 10.30 uur. B. D. H. C. 6Strawberries 2, 9.30 uur. Zaterdag 14.30 uur wordt gespeeld: Strawberries a—B. M. H. C. c De stand ixx de promotieklasse A is thans: gesp.gew.gel.verl.pnt. v.-t. Leiden li 8 2 1 18 38—18 Alkmaar 10 7 1 2 15 33—15 H. D. M. 2 11 6 0 5 12 32—29 H. H. IJ. C. 2 10 5 1 4 11 24—31 Studenten 10 3 3 4 9 17—23 Strawberries 10 3 2 5 8 21—23 B. M. H. C. 2 9 3 2 4 8 22—25 Kieviten 11 o 1 10 1 13r-41 DE TUIN VAN ALLAH. De inhoud van de hoofdfilm van het nieuwe programma van „De Pont", „De Tu-in van Al lah" met Mariene Dietrich en Charles Boyer geven wij hieronder verkort weer. Na den dood van haar vader, dien zij ja-ren lang heeft verzorgd, staat Domini Enfilden alleen in de wereld. Het reizen en trekken bevalt haar echter niet en op aanraden van de Moeder-Overste Josephine van het kloos ter, waar zij in haar jeugd werd opgevoerd, gaat zij naar Noord-Afrlfca om in de een zaamheid der woestijn zichzelf terug te vin den. Ter zelf der tijd -blijkt, dat uit het Trap pistenklooster bij Tunis een monnik ont vlucht is. Het lot voert deze beide mexxschen, Domini en een man die zich Boris Andx-owski noemt, in de zelfdé spoorweg-coupé, An- crowski wekt de belangstelling van het meis je, mede door zijn nogal vreemdsoortig ge drag. In Beni Mora aangekomen engageert Do- mini Batouch, die niet alleen kruier en gids, xnaar bovendien dichter en filosoof is, om haar op haar verderen weg als gids te dienen. Nadat Domini op weg naar het hotel ken nis gemaakt heeft- met den priester, Vader Roubier, ziet zij dien avond Boris bij het dansen van de Ouled Nail-meisjes. Irena, de eex-ste danseres, tracht den neef van Batouch te dooden. In het gedrang komt Domini in het gevaar, maar zij wordt door Boris gered. Hij brengt haar naar het hotel en den volgenden dag rijden zij samen naar de oase van Sidi Zerzour, waar zij kennis maken met graaf Anteoni, die al jaren lang in de woestijn woont. Als eenige Arabische meisjes nieuws gierig de Europeanen bekijken, ontdekt een van haar om Boris' hals een crucifix. Boris geeft vreemdbewogen het kruisbeeldje aan het meisje, doch zijn vex-warring en zijn vreemdsoortig gedrag zijxx noch Domini, noch graaf Anteoni ontgaan, die zich in stilte daarover verwonderen, en geen aannemelijke verklaring kunnen vinden. Een week later, tijdens een bezoek met graaf Anteoni aan den bazaar, laat Domini zich de toekomst voorspellen door een zand- ziener, die haar „groote vreugde" voorspelt, welke gevolgd zal wox-den door droeve tij-den. Dagelijks zwerven Boris en Domini door de woestijn. De man zinspeelt er op, dat er in zijn leven dingen zijn. die hij liever vergeet en donkere plaatsen, die maar donker moe ten blijven. Domini voelt zich echter zeer aan getrokken tot den vreemden man, ofschoon Vader Roubier haar waarschuwt voor Boris, De priester heeft nl. ook reeds opgemerkt, dat Boris zich ongewoon gedraagt wanneer er ge- sproken wordt over dingen van religieuzen aard en hij acht 't zijn plicht om Domini in bescherming te nemen. Boris voelt dat hij zijn groeiende liefde voor Domini moet tegengaan en besluit om Beni Mora te verlaten. Doch Domini houdt hem terug en de ontmoeting, die een afscheid had moeten zijn. eindigt met een belofte van eeuwige trouw. Vader Roubier voltrekt, hoe wei met. innerlijken tegenzin, bet huwelijk. En gelukkiger dan ooit aanvaardt bet jonge paar een romantische huwelijksreis naar de eenzame gebieden der woestijn. Als ware no maden van de Sahara trekken zij met hun karavaan over de onafzienbare zand vlakte en er is niets anders dan hun geluk. Maar hun geluk is niet van langen duur. Domini komt spoedig te weten, wie haar man iseen ontvluchte monnik.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1