tJAARCANC No-82 HET NIEUWE AVONDBLAD MAANDAc8FEBRUARn9: Weer de Lutine. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden. Telet. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAG EN UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIeN15 regels 0.15. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIeN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.—, overlijden 400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim f 100,—, éèn lid duim 50.—, alle leden wijsvinger 60.—, één of twee leden wijsvinger ƒ25—, alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk ƒ30.enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. 400. bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. IJMUIDEN Jubileumconcert „De Kennemer Zangers". Medewerkers Kennemer Dameskoor en Excelsior. In ons blad van 2 Pebr. j.l. hebben wij reeds uitvoerig geschreven over het jubileum van het mannenkoor „De Kennemer Zangers", di recteur de heer P. Grin Jr., dat het eerste lustrum vierde met een'druk bezocht concert in het Patronaatsgebouw. Onder de genoo- digden waren afgevaardigden van verschillen de plaatselijke zusterverenigingen, die dooi den voorzitter, den heer Jan Butter, hartelijk verwelkomd werden, alsook de medewerkers van dit concert. Spr. gaf daarna een kort resumé van de ups en downs van het koor in de afgeloopen vijf jaar, die we als bekend mogen veronder stellen. Spr. noemde de vereeniging een be wegelijke; De Kennemer Zangers hebben zich dienaangaande in dien tijd niet onbetuigd ge laten, maar het gaat nu weer excelsior en men is vol goeden moed voor de toekomst van het jonge koor. Het flink bezette ensemble opende met „De Zoekers" van Ol. Koop en openbaarde hier mede, dat er sinds kort serieus gestudeerd is. Er schuilen onder de zangers nog vele natuur stemmen, die door den heer Grin nog wel bij gewerkt zullen worden. Dat er een behoorlijke koorklank geproduceerd kan worden, hoorden we in het veel uitgevoerde Omhoog, dat men vlot en verdienstelijk van klank ten gehoore bracht. In den groep tenoren staan krachten met zeer behoorlijk materiaal; de klank kan, als men met deze stemmen studeert, meer open en klaarder worden. Het was in Heinze zeker goeden zang, welke zijn ten beste gaven. Stevig van toon en muzikaal waren de bas sen, die voor den dirigent een prettige steun waren. Ook het middenregister gaf blijk, dat het met de studie ernst geweest was. De inzet van „Een Vrouw" deed veel goeds verwachten;, van de eenheid, van klank had dir. Grin in deze compositie veel werk ge maakt. De tenoren gaven er helder en dui delijk partij en het geheel was gelukkig, ook van maat en dynamiek. De Gravers van Olman was eigenlijk te moeilijk, al geven wij toe, dat de weergave ons meeviel. Er was zonder twijfel alle aandacht op de repetities aan gewijd; als het meer in gezongen wordt, zal dit een mooi programma nummer worden. Dit viel in het ff nu reeds te beluisteren; het was een goede beurt. In de peuze bestond er gelegenheid tot com plimenteeren, waarvan de voorzitter van IJmuiden's Mannenkoor, de heer H. Oosten dorp, als eerste een vlot en sympathiek ge bruik maakte. Hij deed zijn felicitatie van een bloemenmand vergezeld gaan. Daarna volg de mevr. Boogaard namens het Kennemer Da meskoor. Voor het Kennemer Dameskoor was deze avond het officiëele debuut. Het stond voor een zware taak, omdat een vrouwenkoor eigen lijk iets onvolledigs is en men het evenwich tige der mannenstemmen slechts noode mist. Daarin was hier voorzien, door mej. Born dé pianobegeleiding te doen verzorgen en zij deed het beschaafd en bescheiden. De dames zongen Angelus en Avondrust van v. Rennes; het laatste vooral was beschaafd en muzikaal. Heldere, klare, frissche sopranen en welluidende, donkere altstemmen vormen het veelbelovende materiaal van dit nieuwe koor. Als de aanwijzingen van den dirigent betreffende de nuanceeringen nog strenger dan nu worden opgevolgd, zal de waarde van het Kennemer Dameskoor zeker stijgen. Voor het mannenkoor is het damesensemble een belangrijke medewerker, dat de concerten van de K. Z. naar wij hopen nog dikwijls zal kunnen opluisteren. Dat is na het meerstemmige Sterrennacht wel verdiend. Het blijft altijd een genoegen de muzikaal uitgevoerde composities van de arb. mandoli neclub Excelsior en haar kunstzinnigen diri gent Joh. B. Kok te hooren. Voor hen is deze avond een gelukkige propaganda geweest want we hooren hen zoo weinig buiten den eigen kring. Scherp van rhythme en nuanceering was de Russische marsch en de „Rhapsodie fantas- tique" van de hand van den directeur. Qua bezetting is het orkest (want daarvan mogen we wel spreken) evenwichtig en de le den hebben hun nummers „in de vingers", zoo dat het samenspel in alle onderdeelen hecht is. Terecht wisten de mandolinisten een dave rend applaus los te spelen. Het slotnummer van dit vlot afgewerkte concert was de onsterfelijke Donauwals van Strauss voor mannen- en vrouwenkoor, (de combinatie: gemengd, was gelukkig gevon den), die met enthousiasme gezongen en ont vangen mocht worden. W. LEDENVERGADERING DER S. D. A. P. In de laatst gehouden ledenvergadering van de afdeeling Velsen der S. D. A. P. werd de beschrijvingsbrief voor het op 27 en 28 Februari en 1 Maart te houden congres be handeld, Een uitvoerige gedachtenwisseling vooral over de militaire paragraaf volgde. Met bijna algemeene stemmen sprak de vergade ring zich uit voor het standpunt van de meer derheid van den Partijraad. Tot afgevaardigden naar het congres werd aangewezen de heer W. F. Visser en tot plaats vervanger de heer J; Stark. Het door den heer Hogeweg uitgebrachte verslag van de gewestelijke jaarvergadering werd goedgekeurd. Besloten werd op Dinsdag 16 Februari een „instuifavond" te houden. Als spreker zal op treden de heer S. Sanders. De vischhandel in 't gedrang. Ernstige ontstemming tegen de consentverdeeling. Aanvoer ver beneden vraag. De uitvoering van het in 1935 afgekondigde vis ch- c on tin gen te erin g sb eslu it heeft zich nim mer in den bijval der vischhandelaars mogen verheugen. De actie tegen dit besluit is in den afgeloopen week weer opgeleefd, nadat het aan den Rotterdamschen vischafslag tot inci denten is gekomen, die hun oorzaak vinden in de verdeeling der invoerconsulenten hier te lande, aldus lezen we in het Rott. Nwsblad. Het is een vaststaande feit, dat de Neder- landsche visscherij niet in staat is, geheel aan de behoefte aan schelvisch, kabeljauw en heilbot te voorzien, zoodat steeds invoer uit Noorwegen heeft plaats gehad. Deze invoer nu is in 1935 gecontingenteerder werden een twaalftal consenthouders aangewezen, die de visch mochten invoeren, terwijl als basis jaren de jaren 1930'31 en '32 werden ge nomen. De hoeveelheid visch, die de concent- houders in genoemde jaren hadden aange voerd, gaf dus den doorslag voor de hoeveel heid, die elk hunner in de komende jaren zou den mogen invoeren. Reeds onmiddellijk na de afkondiging van het besluit waarschuwde de Rotterdamsche Kamer van Koophandel in een nota van 41 bladzijden druks tegen deze contingentee- ringspolitiek. „Een belangrijk nadeel, aldus de nota, is, dat bij de bepaling van het toegelaten per centage van invoer het verleden tot maatstaf voor de toekomst wordt gemaakt. Dit leidt tot verstarring, want met nieuwe mogelijkheden wordt geen rekening gehouden. Zoo ooit een profetie bewaarheid is gewor den, is het wel deze. De verstarring in den handel is hier een feit geworden en het is tegen deze verstarring, dat o.m. de Rotter damsche Vereeniging van Vischwinkeliers in het geweer komt. Wat is nl. het geval? De betrekkelijk wei nige consenthouders hebben zich vereenigd en vormen aldus een groep, die grooten in vloed heeft op aanvoer, afzet, kwaliteit en prijs. De afnemers zijn wel genoodzaakt met den aanvoer en de geboden kwaliteit genoe gen te nemen, omdat zij eenvoudig nergens anders terecht kunnen. i Verscheidene malen is getracht, dan aan voer aan den Rotterdamschen vischafslag te verruimen, doch deze pogingen zijn gestrand op het onmiddellijk ingrijpen der consent houders, die met de hun eenmaal verleende rechten kwamen aandragen. Zelfs een adres aan den minister van winkeliers- en ven ters-organisaties is op deze wijze zonder suc ces -gebleven. De overtuiging of ze al of niet gegrond is, laten we in het midden der Vischhan- delaren, dat de consenthouders door het klein houden van den aanvoer en het laat verschij nen op den afslag de vischprijzen noodeloos opdrijven, is de directe oorzaak geweest van de incidenten, welke zich op den Rotter damschen vischafslag hebben voorgedaan. De groep consenthouders, welke een zoo overwegende invloed op de vischmarkt uit oefent is overigens niet voor uitbreiding vat baar. Eén dezer consenthouders b.v. impor teert sinds lang geen visch meer en heeft zich metterwoon in Finland gevestigd. Het hem toegekende consent is nu den anderen con senthouders ten goede gekomen, maar het is duidelijk, dat op deze wijze de groep steeds kleiner wordt en er vroeg of laat een soort directorium voor den vischhandel moet ont staan. Geen verbetering voor IJmuiden. De contingenteering werd destijds inge voerd, om verruiming van werkgelegenheid te scheppen voor de IJmuider vissehersbevol- king. Dit pogen heeft echter schipbreuk ge leden; het aantal trawlers, dat uitvoer, was onmiddellijk na de contingenteering belang rijk kleiner dan daarvoor. De Scandinaviërs hebben nl. hun vischgronden zorgvuldig ont zien en brengen dan ook steeds groote. cou rante visch aan de markt. De vischgronden, waar de IJmuider visschers op aangewezen zijn, zijn echter in den loop der tijden vrij wel doodgeviseht, zoodat de aanvoer der IJmuider visschers, wat deze vischsoorten be treft, belangrijk minder in kwaliteit is. De vischwinkeliers voeren aan, dat de smaak van het publiek zich niet laat dwin gen in dier voege, dat het mindere soorten visch zou willen gaan eten, zoodat de be staanszekerheid der groote groep kleinhande laren ernstig in gevaar komt. Het zijn al deze f eiten, die de schaarschte aan versche visch in het bijzonder te Rot terdam in de hand werken. Volgens den kleinhandel is er afzet te over voor een veel grootere hoeveelheid visch. Opnieuw zal der halve bij de regeering worden aangedrongen op spoedige verruiming van het contingent, daar de handel hier te lande door deze maat regelen ernstig wordt gedupeerd. Voorts zal worden gestreefd naar een wij ziging' in de positie der consenthouders. Men wijst op de overeenkomsten met Frankrijk, die aldus geregeld zijn, dat het contingent niet ter beschikking van Nederlandsche con senthouders wordt gesteld, doch ter be schikking van de Fransche regeering. Deze kan dan het product leveren aan die afne mers in Nederland, die de leverancier daar voor het beste beschikt acht. Ertsaanvoer. Zaterdagavond kwam van Caen het Fran sche stoomschip „Honfleuraise" aan de Hoog ovens met een volle lading-ijzererts. (Zekere heer Tj. Stobbe te Leeuwar den heeft een nieuw toestel ge construeerd, waarmede hij eerlang in staat hoopt te zijn de schatten uit de Lutine te bergen.) Daar is dus weer een optimist, Die eerlang met geweld of list, 't Lutine goud omhoog wil halen; Hij heeft met eigen vindingskracht, Een heel nieuw toestel uitgedacht, Dat naar zijn meening niet zal falen. Er is al zoo veel geprobeerd, Dat geen effect heeft gesorteerd, En zelfs geen goud uit de Lutine, Dat, als succes hem wordt bereid, Hij dit om zijn vasthoudendheid Alleen al, ruimschoots zou verdienen. Er wordt weleens als feit betreurd, Dat niets romantisch meer gebeurt In 't nuchter zakelijke heden; Men vergelijkt dit gaarne dan, Met romantiek van 't hoogste plan, In 't middeleeuwsche grijs verleden Ik heb maar altijd het idee, Dat in die dagen lang gelêe, Zeer weinig romantiek mocht heeten; En 'k vind, dat er in dezen tijd, Van veel waaraan men aandacht wijdt, 't Romantisch kantje wordt vergeten. Men speelt met de Lutine wel, B;i uitstek een romantisch spel, Al is het slechts om goud begonnen; Maar heusch, het oogmerk was weleer. Ook in den regel niet veel meer, Dan dat er goud mee werd gewonnen. Dus wij vernemen binnenkort, Op 't punt van de Lutinesport, Weer- andere belevenissen; Maar slaagt men in zijn jacht naar buit, Dan is helaas het sprookje uit, Dan zal men de Lutine missen. P. GASUS. SCHEEPVAARTBERICHTEN. Scheepvaartbeweging. In de afgeloopen week kwamen alhier bin nen 58 stoomschepen, 18 motorschepen en 2 zeesleepbooten, tezamen 78 schepen tegen 65 schepen in de vorige week. Naar zee vertrok ken 54 stoomschepen, 19 motorschepen teza men 73 schepen tegen 61 schepen in de voor afgaande week. Uit- en naar zee passeerden er in de laat ste week in totaal 151 schepen of 25 schepen méér dan in de week tevoren. Beslag gelegd. Op verzoek van een werf te Rotterdam is er beslag gelegd op het te Amsterdam liggende Grieksche stoomschip „Mount Kitheron". Naar men weet bevindt het schip zich op het oogen- blik in het Dok van de Amsterdamsche Droog dok Mij. Het aan den ketting leggen is ge schied in verband met een vordering van de werf voor herstelwerkzaamheden aan een schip van dezelfde reederij (n.l. Kulukundis Brothers te Syra). Sleepreis. Zaterdagmorgen j.l. arriveerden in de haven van Amsterdam het EngeLsche tank-stoom schip „Cape St. Agnes", komende van Blyth en gesleept door de Britsche zeesleepbooten „Queenscross" en „Charrycross". Genoemd stoomschip heeft sedert 1 October 1931 te Blyth opgelegen en zal thans in één der dok ken van de Amsterdamsche Droogdok Maat schappij belangrijke herstellingen ondergaan. Reparaties uitgevoerd. Het Russische motorschip „Kosarew", het welk in het Amsterdamsche Droogdok te Am sterdam eenige reparatie heeft uitgevoerd vertrok gisteren (Zondag) naar Rotterdam. IJzerverscheping. Het Nederlandsche stoomschip „Aurora" ar riveerde Vrijdag van Amsterdam aan het Hoogovenbedrijf waar het een partij ijzer heeft geladen. Inmiddels is het schip via Rot terdam daarmede naar een haven in de Mid- dellandsche zee vertrokken Charles Lindbergh en zijn echtgenoote, die een vliegtocht naar Egypte ondernemen, bij hun aankomst te Rome door den fotograaf gesnapt. Vischschaarschte blijft aanhouden. Vierde partij haring naar Rusland? De stoomtrawlers en loggers welke Zaterdag ochtend te IJmuiden markten, brachten nog weinig visch aan, waardoor de prijzen, vooral van tarbot en tong, nog zeer hoog waren. Ook in den haringhandel is het zeer kalm; de exporteurs verzenden weinig. De voorraad van de vangst 1936 is weliswaar niet groot meer dank zij de belangrijke partijen, door Rusland afgenomen doch wil men de ha- ringvisscherij in het a.s, seizoen met succes beginnen, dan moet eerst schoon schip wor den gemaakt. Er is momenteel sprake van een vierde leve ring aan Rusland. Mocht deze tot stand komen hetgeen wel te verwachten is dan zal de haringvoorraad zoo goed als geruimd zijn. OM HET DAMKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Drie D. C. IJ.'ers onder de deelnemers. In de maanden Maart en April zal het jaar- lijksch toumooi om het damkampioenschap van Nederland gespeeld worden. Tot 14 Februari is de inschrijving open gesteld voor rechthebbenden. De IJmuidenaars Dukel en Ligthart hebben reeds ingeschreven. Door de fraaie kans die C. Suyk nu heeft gekregen om den meestertitel te winnen, zal vermoedelijk ook hij aan dit tournooi deel nemen. IJMUIDEN—KOOG AAN DE ZAAN. Voor Dinsdagavond is in hotel Kennemer- hof vastgesteld de wedstrijd IJmuiden II— Koog aan de Zaan I. Weet IJmuiden ook de zen wedstrijd te winnen, dan zal het afdee- lingskampioenschap haar wel niet meer ont gaan. Tevens wordt de wedstrijd IJmuiden IV— Koog aan de Zaan H gespeeld. Jubileum Mr. A. Bruch. Groote belangstelling. HAARLEM Zaterdag. Zooals wij meldden is het heden 25 jaar geleden, dat mr. A. Bruch lid van Ged. Sta ten van Noord-Holland en oud-wethouder van onderwijs alhier, als advocaat en pro cureur bij de Haarlemsche Rechtbank werd beëedigd. Mr. Bruch mocht hedenmorgen bij deze gelegenheid te zijnen huize reeds vele bewij zen van belangstelling ontvangen in den vorm van tientallen bloemstukken en vele brieven, kaartjes en telegrammen. Om 10 uur begon ten kantore van den ju bilaris een receptie, die zeer druk bezocht was. 0.a. kwamen hun opwachting maken afgevaardigden van de Nat. Vereen, voor Handelsonderwijs; directie en commissaris sen van de P.E.G.E.M. en het College van Regenten van de Strafgevangenis. Onder de talrijke bloemstukken waren er van: de Provinciale bedrijven; den Raad van Toezicht op de Prov. bedrijven, de directie van de P.E.G.E.M., den administrateur van de P.E.G.E.M., de Unie van Chr. onderwijzers en onderwijzeressen, de Nat. Vereen, voor Han delsonderwijs, de Woningstichting Patrimo nium en de Boaz-Bank en voorts van vrien den en relaties. Mr. M. Slingentoerg, minister van Sociale Zaken, had zijn bezoek tegen 12.15 uur doen aankondigen. Van de receptie van hedenmorgen valt voorts te vermelden, dat nog hun gelukwenschen kwamen aanbieden: de kantonrechter en de griffier van het kantongerecht, dr. Th. van der Waerden, gedelegeerd commissaris en de heer J. van Oldenborgh, directeur van de Provin ciale Bedrijven, de oud-kantonrechter mr. W. G. del Baere, de president'van de rechtbank mr. G. Sluis en verder afgevaardigden van de Unie van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeres sen, de woningstichting „Patrimonium"; de anti-rev. kiesvereeniging „Nederland en Oranje"; de raad van toezicht en discipline der Orde van Advocaten, de Chr. Besturenbond, de Chr. Middenstandsvereeniging en de Volks universiteit. AARTSBISSCHOP OUD-KATHOLIEKE KERK ERNSTIG ONGESTELD. In den gezondheidstoestand van den aarts bisschop der oud-bisschoppelijke cleresy van Utrecht, Z. D. H. W. Francisous Kenninck, is een ernstige wending gekomen, zoodat herstel uitgesloten moet geacht worden De patient, die reeds een paar jaar lijdende is, heeft een aanval zijner ziekte te doorstaan gehad', zoo dat hij nu gedeeltelijk verlamd te bed ligt. De leeningen van Noord-Holland. Toewijzing zal uiterst gering zijn, Bij de inschrijving op de 3V2 procent lee ning is voor conversie een iets grooter aantal 4 procent obligatiën aangemeld dan er 3 1/2 procent obligatiën beschikbaar zijn, zoodat er op deze inschrijving een reductie zal moeten worden toegepast, op de vrije in schrijving kan derhalve geen toewijzing plaats vinden. Op de 3 procent 10-jarige leening is voor een zoodanig bedrag ingeschreven, dat de toewijzing uiterst gering zal zijn. BERUCHTE ROTTERDAMSCHE DIEVEN BENDE STAAT TERECHT. In de zomermaanden van het vorig jaar zijn te Rotterdam een groot aantal inbraken ge pleegd in de huizen van vooraanstaande en gezeten burgers, waarbij ook ingebroken is bij den president van de rechtbank. In totaal werd door de inbrekers voor duizenden guldens buit gemaakt. Na lang speuren wist de politie de hand te leggen op de bende, die al deze inbraken op haar geweten had. Donderdag hebben een aantal van haar leden en eenige helers terecht gestaan. Tegen den 35-jarigen glazenwasscher J. van O. werd acht jaar gevangenisstraf geëischt, evenals tegen den 30-jarigen kleermaker J. H.; tegen den 33-jarig;en glazenwasscher J. N. van O. werd 7 jaar geëischt; tegen den 37-jarigen machinebankwerker H. H. P. zes jaar; tegen den 45-jarigen bankwerker W. S. vijf jaar en tegen den 51-jarigen koetsier A. J. L. eveneens vijf jaar. Tegen drie helers werd resp. drie jaar, vier jaar en een half jaar geëischt. Het Koninklijk paleis te Soestdijk. Verbouwing in vollen gang. Prinselijk paar niet vóór April in ons land terug. Naar wij vernemen zullen in het hoofdge bouw van het paleis Soestdijk op de eerste étage zes vertrekken voor het prinselijk paar worden ingericht, waarin zij tijdens de ver- bduwing van het. Anna Paulowna-gedeelte verblijf zullen houden. Deze kamers, twee zitkamers, twee slaap kamers, een badkamer en een eetkamer, bene vens de hal zullen van centrale verwarming worden voorzien. Het hak- en sloopwerk voor dezen aanleg is reeds in vollen gang en opge dragen aan de firma Van Breukelen en Heuf- fels te Soest. De aanleg van de centrale ver warming, vernieuwing van warm en koud-wa- terleidingen inbegrepen, is gegund aan de N.V. Maatschappij tot aanleg van centrale verwar ming. Electrische en sanitaire installaties v.h. Slotboom en Zoon te 's-Gravenhage. Deze aanleg moet uiterlijk 8 Maart gereed zijn, zoodat in verband met de verdere in richting der vertrekken, als schoonmaken, opnieuw leggen der kleeden enz., waarmede ongeveer drie weken zullen verstrijken, de komst van het vorstelijk paar niet vóór April te verwachten is. Na deze verbouwing zal met de groote ver bouwing van de toekomstige woning, het Anna Paulowna-gedeelte, een begin worden gemaakt waarvoor de aanbesteding in de laatste week van Februari zal plaats hebben. Zooals be kend is deze verbouwing een onderdeel van het Nationaal Huldeblijk. De indeeling der vertrekken na de verbouwing is in overleg met H.M. de Koningin en het Vorstelijk paar als volgt vastgesteld: De tegenwoordige bibliotheek, welke gelegen is aan de achterzijde van het paleis en uitziet op 't schitterende park met vijver, een schep ping van den destijds zeer beroemden Haar- lemschen kunstarchitect J. D. Zocher, zal als werkkamer voor den Prins worden ingericht. Onmiddellijk daaraan grenzend komt de werkkamer van de Prinses. De bibliotheek zal naar een der vertrekken aan de voorzijde wor den overgebracht. De zit- en eetkamer van het vorstelijk paar zullen ook op het prachtige park uitzien, evenals een tweetal zitkamers voor de hofdames. In het sousterrain, waar de keukenprinses Dirkje van Ree uit Katwijk den scepter zal zwaaien, zullen de keuken en de linnen- en glaskamer, alsmede de wijnkelder worden ondergebracht. Deze vertrekken be vinden zich thans nog in den rechtervleugel. Behalve de bibliotheek zal slechts nog het slaapvertrek van het prinselijk paar op den straatweg Amersfoort-Amsterdam uitzien. Het slaapvertrek, alsmede twee badkamers en twee slaapvertrekken voor de hofhouding komen op de eerste verdieping. Al deze vertrekken zullen van centrale verwarming worden voorzien. Bij het zwembassin achter in het park zul len twaalf kleedkamertjes worden gebouwd. Behalve de beide hofdames, die in het paleis hun intrek zullen nemen, zal het personeel, dat slechts uit tien personen zal bestaan, uit wonend zijn. Twee lakeien en twee chauffeurs hebben zich reeds met hun. gezinnen in de gemeente Soest gevestigd, in verband met de mededeeling van H. M. de Koningin, dat zij dicht in de nabijheid van het paleis moeten wonen. Ook de particuliere secretaris van den prins, jhr. ir. W G. Röell, zal zich na zijn huwelijk in de gemeente Soest vestigen. Als diens toekom stige woning wordt genoemd, de buitenplaats „Braamhage" te Soestdijk. Wij konden daar van evenwel geen bevestiging krijgen.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1