u Spel verruwing bij Voetbal. Een enqaete over de remedie. t. h. b. d. s. v. SCHERMEN. het v. v. ij. tooneel' „het generaalsvrouwtje", LUIDSPREKERS Lessen Personeel gevraagd Personeel aangeboden Huizen gevraagd Muziek instrumenten Rijwielen Auto's Diversen Watersport Tennis Er is den laatsten tijd in woord en ge' schrift veel te doen geweest over de spelverruwing bij het voetbal, onze wintersport bij uitnemendheid. Ieder een en dat beteekent zeer, zeer velen die het met deze populaire sport goed meent, moeten deze symptomen zeer aan het hart gaan. Voetbal is een te mooie sport, om niet alle maatregelen te nemen, om ervoor te zor gen, dat het ook inderdaad.... sport blijft Het is een forsche, mannelijke sport en de beoefenaar moet tegen een duwtje kunnen. Dat is best, maar zoodra er overbodige ruw heden en geniepigheidjes in het geding ko men, zoodra spelers hun zelfbeheersching kwijt raken en de vriendschappelijke ver standhouding bedorven wordt, moeten de lei ders van de sport in het geweer komen, om de gevaren te bezweren, voor zij de kans heb ben gekregen, zoo erg te worden, dat zij niet meer bezworen kunnen worden. Ter bescher ming van de sport, ter bescherming van het genoegen, dat de spelers eraan kunnen en wil len beleven. Men mag den huidigen stand van zaken niet overdrijven. Er worden ook thans iederen Zondag talrijke wedstrijden gespeeld, waarin niets onvertogens voorvalt. Gelukkig wel. Maar men mag de in den laatsten tijd ge- signaleerde gevallen ook niet te lichtvaardig opvatten. Als er een kwaal aan hét opkomen is, moeten de dokters spoedig ter genezing in grijpen. Zooals ook de medicus bij lichamelijke kwalen onmiddellijk handelt, voor het ver ergert. De zaak is nu maar dat het juiste ge neesmiddel gevonden wordt De wenscli om te trachten een bijdrage te leveren in het zoeken naar dit geneesmiddel heeft er ons toe geleid, de opinie te vragen van eenige vooraanstaande figuren in Haar- lemsche voetbalkringen. Met de publicatie van de resultaten dezer enquête vangen wij hier onder aan. In volgende nummers van ons blad zullen de meeningen van nog meer personen weergegeven worden. De heer A. van der Aart, voorzitter van den H. V. B., consul van den K. N. V. B. en lid van de Algemeene Vergadering van dien Bond, vindt het spel iets ruwer dan vroeger als ge volg van de mentaliteit der spelers, die moei lijker is dan voorheen. Zoo iets kan men niet door strenge straffen uitroeien. In den H. V. B. volgt men het systeem, dat een eerste over treder niet zoo streng gestraft wordt als een recidivist. Dit systeem blijft gehandhaafd, want het komt zelden voor, dat een eenmaal gestrafte speler wederom voor de strafcom- missie moet verschijnen. De uitzonderingen worden zoo snel mogelijk uit den Bond verwij derd. Het samenbrengen van spelers uit verschil lende clubs in vertegenwoordigende elftallen is voor hen niet alleen zeer leerzaam, doch ver kleint de kans op animositeit tusschen de vereenigingen. Het is jammer, dat de circulaire van de commissie voor de strafzaken van den K. N. V. B. inzake ruw spel, die kennelijk voor de spelers bedoeld was, ook onder de aandacht van de scheidsrechters is gebracht. Hierdoor ls veel kwaad gesticht; de zaak is tot onnoo- dige proporties opgeblazen en het gevolg is ge weest, dat een aantal arbiters de strengste straffen hebben uitgedeeld, waar dit geens zins noodzakelijk of zelfs gewenscht was. Zeer veel zorg moet worden besteed aan de opleiding van de scheidsrechters. Daaraan kan nooit genoeg aandacht worden geschon ken. Aanschouwelijk onderwijs, d. w. z. het bijwonen van een wedstrijd onder beproefde leiding, waarbij op de moeilijke problemen ge wezen wordt, zou zeer veel nut sorteer en. Daarnaast dient te worden onderzocht, of een scheidsrechter de noodige leiderscapaci teiten bezit. Heeft hij die, dan is het niet noo- dig, dat hij meerdere jaren in lagere klassen blijft fluiten. Tegenwoordig heeft elke arbiter de kans om tot de eerste klasse van den K. N. V. B. op te klimmen; het controle-systeem door rapporteurs over de bekwaamheden van de scheidsrechters werkt zeer goed. Het aanstellen van neutrale grensrechters ls practisch niet uitvoex-baar; in de plaatselij ke bonden zijn daarvoor geen geschikte perso nen beschikbaar, teiwijl in den IJ. N. V. B. de financiëele bezwaren te groot zijn. Ter beteugeling van ruw spel en voor een geregeld vei-loop der wedstrijden zijn goede scheidsrechters een eerste vereisehte, thans moet men nog roeien met de riemen, die men heeft. De promotie- en degradatiewedstrij den hebben geen of weinig invloed op de verru wing van het spel; het grooter aantal straf zaken is eenvoudig een gevolg van den groei Van het voetbalwezen in ons land. Dr. C. Spoelder, voorzitter van H, F. C., lid van de commissie van beroep van den K. N. V. B. en adviseerend lid van de Bondsverga dering achtte het een groote moeilijkheid over een voldoend aantal werkelijk competente scheidsrechters de beschikking te krijgen; zoolang daarin geen verbetei'ing komt, zal het scheidsrechtersvraagstuk niet oplosbaar blij ken. Het beste zou zijn, speciaal uitgezochte jongelui als grensrechter bij eerste klasse matches onder leiding van bekwame arbiters te laten fungeeren. Het bestaande aantal op leidingscursussen is veel te gering, terwijl bovendien de promotie van veelbelovende jongere arbiters niet snel genoeg gaat. Wan neer een candidaat blijk geeft, over de noo dige eigenschappen voor het leiden van wed strijden te beschikken, dan geve men hem zoo spoedig mogelijk de gelegenheid, in de hoogere afdeelingen zijn capaciteiten te too- nen. Proef wedstrijden voor scheidsrechters kun nen zeer nuttig zijn, maar bij het aanstellen van arbiters vergete men vooral niet, dat het intellect een groote rol speelt. Orde bewaren toch is een pei-soonlijke eigenschap, waarbij de verstandelijke ontwikkeling van het indi vidu van zeer veel belang is en zelfs onont beerlijk voor een dergelijke belangrijke en lei dende functie. Wat de ruw spel-kwestie betreft, ook vroe ger werd er wel eens ruw gespeeld, doch dit was niet zoo algemeen en van bepaalde teams, die zich daaraan schuldig maakten, was geen sprake. De spelers; der diverse ver eenigingen kenden elkaar en gingen in den regel vriendschappelijk met elkander om. Sinds het voetbal een zoo groote vlucht heeft genomen, is de veiTuwing toegenomen, al dient de aandacht er dadelijk op te worden gevestigd, dat de volksclubs, die hun spelers een goede technische opleiding geven, zooals Feijenoord, Blauw Wit, Ajax, E.D.O., R.C.H. e. a., daarmede een succesvol middel tegen deze verruwing hebben toegepast. Op andere wijze en in andere gevallen is tegen deze ruwere voetbalzeden weinig te doen. Derhal- 've berust de grootste verantwoordelijkheid bij de clubbestuurdei-en, die bij een juiste vervul ling van hun taak veel kunnen bereiken. De vraag of het mogelijk is, de leerlingen van middelbare scholen en de studenten weer meer voor het voetbalspel te interesseeren, moet ontkennend worden beantwoord. Zij, die het spel in ons land gebracht hebben en po pulair hebben gemaakt, kunnen zich bij de huidige ontwikkeling van deze sport niet meer handhaven. Om dit bezwaar te ondervangen heeft men het idee van het genoegelijkheids- voetbal te berde gebracht, doch dit is niet boeiend genoeg, om de jongelui blijvend te interesseeren. In dit verband valt op te mer ken, dat ook tennis en hockey al eenigszins gaan veranderenzoodra een tak van sport algemeen populair wordt, kan verruwing niet uitblijven. Zooals de zaken thans staan, rugby het eenige spel, dat den scholieren en studenten een ongestoorde en onderlinge be oefening kan waarborgen. Het strafsysteem in den K. N. V. B. kan mijn goedkeuring niet wegdragen. Het groot ste bezwaar is wel, dat de commissie teveel te doen krijgt, waardoor men gevoegelijk van massawerk kan spreken. Als lid van de com missie van beroep is het mijn ervaring, dat de zaken niet altijd zorgvuldig genoeg gewogen worden; sinds de laatste waarschuwing (brochure) wordt maar raak gestraft. Naar mijn ondervinding kan men van straffen wei nig heil verwachten. Beter ware het, iir Nederland rechtscolleges voor voetbalrechtspraak samen te stellen, waartoe het land in vijftien districten met evenzoovele voetbalrechters zou moeten wor den ingedeeld. De Bond staat echter op het standpunt, dat een dergelijke regeling niet mogelijk is, een uitspraak, waarmede ik het niet eens kan zijn. Hoofdzaak is en blijft een paedagogische correctie en daarvan is thans geen sprake, want bij het huidige systeem moet een speler als het ware smeeken om persoonlijk gehoord te mogen worden, wat in zeventig procenb van de gevallen niet gebeurt. Zoodoende scha kelt men de belangrijkste factor voor een nauwkeurige en doeltreffende strafrechtspraak uit, wat niet nalaat zijn invloed op de be trokken spelers uit te oefenen. De heer C. H. Vrugt, vice-voorzitter van den H. V. B., die sedert 1919 als scheidsrechter in de eerste klasse van den K. N. V. B. fungeert, meent, dat er tegenwoordig over het algemeen harder gespeeld wordt en dat sommige ver grijpen, omdat men er langzamerhand aan gewend'is geraakt, niet meer zoo erg worden gevonden, omdat ze minder in het oog vallen. Bij dit hardere spel is de strijd om het bestaan de grootste factor. Overigens dient men bij de beoordeeling soms een andere maatstaf aan te leggen, in de „provincie" wordt veelal zwaar der gespeeld dan in het Westen, terwijl het Zuidelijk enthousiasme weer anders be schouwd moet worden. Een ervaren fluitist zal daar dan ook met het uitdeelen van vrije schoppen spaarzamer moeten zijn, omdat forsch spel in die contreien als iets natuurlijks beschouwd wordt en bestraffing daarvan de verbazing van spelers en publiek opwekt. Een scheidsrechter moet niet altijd alles zien, daardoor voorkomt hij veel onaange naamheden en ook de gevolgen daarvan. Een opmerking aan het adres van een speler, zon der dat iemand daar iets van bemerkt, kan in dit verband veel goed doen. Men zegt wel eens, dat door de verschuiving in de voetbal wereld het spel ruwer is geworden, doch wanneer een volksclub dan wellicht soms on- beheerschter speelt, waren de overtredingen vroeger, toen er meer zoogenaamde intellec- tueelen aan het spel deelnamen, vaak geraf fineerder. Een arbiter moet niet te snel tot ernstige straffen overgaan; ikzelf, aldus de heer Vrugt, heb in mijn 25-jarige scheidsrech- tersloopbaan slechts vier maal een speler uit het veld gestuurd. Ik ben overtuigd, dat het gros der clubbe stuurderen alles doet om de zaak in handen te houden en de spelers, zoo noodig, ter verant woording te roepen. Een toespraak vóór den aanvang van een wedstrijd kan veel goed doch in sporadische gevallen ook kwaad doen. Ove rigens aarzelt de straf commissie van den K. N. V. B. niet, op te treden, waar dit ge wenscht is. Wat de scheidsreehtersopleiding betreft, dit is uiteraard in den H. V. B. gemakkelijker en overzichtelijker dan in den K. N. V. B. In den localen bond toch zijn alle referees op den duur bekend en is men van hun capaciteiten op de hoogte. Het controle-apparaat in den K. N. V. B. werkt de laatste jaren beter dan voorheen. Natuurlijk moeten de sub-commis sies over zeer veel referees oordeelen, doch het materiaal is dan ook beter en meer geselec teerd dan in den plaatselijken bond. Men be schikt over ervaren rapporteurs, zoodat meer dan vroeger een geschikt arbiter kans krijgt om promotie te maken. Het recht van protesteeren tast het prestige van den scheidsrechter niet aan; het is goed, dat er een college bestaat om eventueel door hem gemaakte fouten te herstellen. Dat neemt niet weg, dat het indienen van een protest dikwijls het vastklemmen aan een stroohalm beteekent. Het veelvuldige appellee- ren in het veld is niet zelden een reflex beweging van den speler. De laatste jaren wordt al het mogelijke ge daan, om het gehalte van het scheidsrechters- corps op te voeren. Nuttig is het zeer zeker, wanneer men een arbiter met capaciteiten sneller promotie laat maken dan een minder begaafden collega. Intusschen is het een be langrijke factor, zooveel mogelijk contact met jongere scheidsrechters te houden, die alle gelegenheid moeten hebben om ervaring op te doen. Sommige wedstrijden zijn beter ge schikt om door een ouderen en meer ervaren referee geleid te worden, wiens routine toch altijd een voorname rol speelt. Zoowel in den K. N. V. B. als den H. V. B. is het peil van het scheidsrechterscorps voor verbetering vatbaar. Routine is en blijft de hoofdzaak. Ik ben een principiëele voorstan der van neutrale grensrechters; het gevaar van een clubgrensrechter is in de meeste gevallen, dat het bloed kruipt, waar het niet gaan kan en dat kan tot onjuiste beslissingen aanleiding geven NED. KORFBALBOND Haarlem 2Hercules 2 (53) Niet alleen heeft Haarlem II door het win nen vair dezen wedstrijd 2 kostbare punten be haald, maar zij bezorgde S.V. I het afdee lingskampioensehap. Na 10 minuten weet Hercules de leiding te nemen, doch 5 minuten daarna bestraft. W. v. Leeuwen een foutje van zijn tegenspeler (1—1). Niet lang daarn-e weet B. Welding met een ver schot aan Haarlem de leiding te geven (2—1). Kort voor rust maakt een Hercules-heer met een goeden bal gelijk (22). Verwarring in de Haarlem-verdediging kost bijna een doelpunt. Het is echter uitstel van executie, want spoedig is de stand 23. Het ziet er voor Haarlem slecht uit. Een onver wacht doelpunt van J. Prüschen, een kwartier voor het einde, doet het spelbeeld geheel ver anderen. Enthousiast pakte Haarlem de zaken aan. Mej. E. Eekhout zet de kroon op haar werk, door een mooi doelpunt (43).Wanneer vlak voor het einde D. Filippo 53 weet te maken, is de overwinning definitief binnen. Haarlem 3Always Ready I (23) (onder protest van Haarlem) Het begin is voor Haarlem succesvol, want direct maakt P. Fabel goed 10. Na een half uur weet een A.R.-dame keurig den bal te onderscheppen en onberispelijk in te schieten (1—1). Kort voor de rust scoort J. Brakel uit een goed opgezetten aanval (2—1). Na rust hetzelfde spelbeeld. Als A.R. gelijk maakt door Poelgeest, komt de spanning er in. Twintig minuten voor het einde wordt de stand met een loopbal 2—3, waartegen Haar lem protesteert. Het spel zakt dan af; de wed strijd gaat uit als een nachtkaars. HAARL KORFBALBOND Zondag 7 Februari gespeeld: le en 3 de vriendschappelijk. T.H.B. 2Meerlebosch 1 pl.m. 19 min. voor het einde gestaakt. Stand 1—1. Te spelen Zondag 14 Februari: Oosterkwartier 2—T. H. B. 1, 2 uur. Alw. Ready 2—T. H. B. 2, 2,15 uur. D. S. V. 2—T. H. B. 3 om l'O uur op het T.H.B.-terrein. Er is besloten om met de Pinksterdagen groote seriewedstrijden te organiseeren. Oosterkwartier. Secretaris: A. Engberinik, Busken Huet- Gespeeid Zaterdag 6 Februari Meerlebosch A^Oosterkwartier A (afge keurd) Oosterkwartier B—Meerlebosch B 1—0 Zondag 7 Februari: Aurora 1—Oosterkwartier 3 4—3 Aurora 2—Oosterkwartier 4 2(>1 Oosterkwartier 5Zwaluwen 1 5,0 Te spelen Zaterdag 13 Februari: Oosterkwartier AZwaluwen A 3 uur Meerlebosch COosterkwartier B 3 uur. Zondag 14 Februari: Oosterkwartier 2T.H.B. 1 2 uur, Oosterkwartier 4—Flora 2 10 uur. Flora 3Oostei'kwartier 5 2.15 uur. Aurora 2Oosterkwartier 4 (21) Na 10 minuten neemt F. Homimert voor Oosterkwartier de leiding. (01). Na rust aanvankelijk hetzelfde spel; beide verdedigingen houden stand. Kort voor het einde weet Aurora echter den gelijkmaker te scoren. (1-—1). Aurora is dan zeer gelukkig; als het tijd is laat de scheidsrechter doorspelen; in deze periode weet Aurora nog eenmaal te doelen. (2—1). Onmiddellijk hierop fluit de scheidsrechter .het einde. Oosterkwartier 5Zwaluwen 1 (5tt) Reeds spoedig neemt P. Kuvener na een mooie doorbraak voor Oosterkwartier de leiding. (1—4)). Na 20 minuten vergroot J. Fabel den voor sprong'. (2—0). Zwaluwen geeft wel aardig partij, doch het zuivere schot is zoek. Kort na rust brengt J. Merks den stand op 3—0 en A. Waage op 4-4). In de derde opstelling is het W. Boogaard, die 10 minuten voor het einde voor de 5e maal weet te doelen. (5,0). Aurora. Secretaris; J. H. F. Overweter, Timorstraat no. 196. Gespeeld op 7 Februari: Aurora 1Oosterkwartier 3 43 Aurora 2Oosterkwartier 4 21 Flora 2—Aurora 3 (afgelast). Te spelen op 14 Februari: Aurora 3—Sp. Vereent 3 2 uur Aurora 5Alw. Ready 3 10 uur Secretariaat: Romolenstraat 11. Er werden geen wedstrijden gespeeld. Op Zondag 14 Februari worden als thuis wedstrijden gespeeld: D.'S.V. 1—Haarlem 4 (Noordersportpark) 2.15 uur. D.S.V. 2—TH.B. 3 10 uur op T.H.B.-veld. Het bestuur deelt mede de beschikking te hebben over een groot terrein aan den Oude Weg bij de gasfabrieken. Dit zal zoo spoedig mogelijk bespeelbaar worden gemaakt en waarschijnlijk reeds op 21 Fabruari in ge bruik worden genomen. Wie vrij is, geve zich zoo spoedig mogelijk op. De adspiranten spelen Zaterdag 13 Febru ari tegen Flora aan de Van Oosten de Bruyn- straat. Ledenvergadering op Woensdag 10 Februari te 8.15 uur. Nieuw lid mej. A. Koenekoop. Floret wedstrijden te Amsterdam. Zondag zijn in de schermzaal Paoli te Am sterdam floretwedstrijden voor dames en heeren gehouden, waarvoor als prijs een beeld „Lo Schermitore" was beschikbaar ge steld. Winnaar werd de heer Sjerp (Haar lem) die evenals de heer Petit (Amsterdam) 5 paritijen gewonnen had. De barragepartij tusschen beide schermers was voor den heer Sjerp. Op de derde plaats eindigde mej. Van der Klaauw (Den Haag). Cricket in Australië GeelongM. C. C. Zaterdag, op den eersten dag van den wed strijd tegen Geelong, scoorde M. C. C. in een snel tempo 288 runs. Ook nu opende Verity de innings, thans met Worthing ton en wederom sloeg de Yorkshire-bowler een zeer goede 47 bijeen. Bardstaff ging in het gezicht van zijn century l.b.w. op 94, de 4de maal op dezen toer, dat hij er dichtbij was. Ames gaf fraai cricket te zien door binnen het uur een stijlvolle, hoewel niet kanslooze 51 (run out) te scoren. De overige batsmen hadden slechts lage totalen achter hun naam, behalve Sims, die voor 31 achter het wicket gevan gen werd. Collins nam 5 van 9 wickets voor slechts 48 runs. Geelong verloor. Brown spoedig gestampt op Sim's bowlen. Op het eind van den eersten dag stond Gee long op 50—1, N.V. Exploitatie Maatschappij „Oosterduin" te IJMUIDEN, gem. Velsen Algemeene Vergadering op Maandag 15 Febr. a.s. 's morg. te 9.30 uur, Kennemerlaan 55. Agenda wordt per convocatie bekend gemaakt OPKLAPBEDDENPALEIS Grootste sort, in opklapbedden ombouwen m. boven- en zijkas- ten, ook verticaal en buiten- maatsche, 30 modellen Bedstel- len, dekens alles prima. Opklap- bed met mass, ombouw 8.25 2-pers. f 14.75. le klas. 15 j. gar. ORIONWEG 8 (gesloten huis) Telefoon 23932 HAARLEM-NOORD Officiëele (Crisis) Bekendmaking. PRIJZEN VAN VARKENS BOVEN HET ZOUTERS- GEWICHT. De Nederlandsche veehoude rijcentrale maakt bekend, dat in de week van 813 Februari 1937 varkens boven het zouters- gewioht zullen worden afgeno men, deels bestemd om levend te worden uitgevoerd en deels besteend om voor uitvoer te worden geslacht. De prijs van de varkens, wel ke bestemd zijn om levend te worden uitgevoerd is vastge steld op 45 cent per k.g. levend gewicht, zonder eenige korting volgens plaatselijk gebruik. Bij de uitbetaling zullen z.g. fonds gelden niet worden afgetrokken. De varkens moeten bij leve ring in goede conditie verkee- ren. Zij moeten gezond en goed' ter been zijn en gedurende ten minste 12 uren voor de leve ring gevast hebben. Alle var kens, welke naar de meening van de Nederlandsche veehou derijcentrale op de leverings plaatsen niet in goede conditie verkeeren of niet het vereisehte gewicht hebben, zullen worden geweigerd'. Voor de varkens boven het zoutersgewicht, welke bestemd zullen woixlen om voor uitvoer, anders dan bacon, te worden geslacht, zijn de navolgende prijzen vastgesteld: tot 100 k.g. geslacht 'kwaliteit a 57 ct. kwaliteit b 55 ct. kwaliteit c 53 ct. v. 101-110 k.g. geslacht 54 ct. v. 111-125 k.g. geslacht 53 ct. v. 126-140 k.g. geslacht 52 ct. v.. 141-165 k.g. geslacht 51 ct. v. 166 k.g. geslacht en daarboven 50 ct. Alles per k.g. geslacht ge wicht, De prijzen van de varkens, welke als zouters worden ge leverd, blijven ongewijzigd. 's-Gravenhage, 6 Febr. 1937. Jon gem. vereen. „HET MOSTERDZAADJE'' Onderafd. der Chr voert op Blijspel in 4 bedrijven door HENRI'T SAS. Regie: C. H. VOS. op WOENSDAG 10 en MAANDAG 15 FEBRUARI, in het Geb. v. Chr. Belangen. AANVANG 8.15 UUR. Kaarten a 28 cent, bel. inbegr., bij A. v. d. BOOGAARD, Adriana- straat 9; K. SPIJKER Jr., Frogerstraat. Voorziet U tijdig van kaarten. Al onze vorige avonden waren uitverkocht. FLINKE DIENSTBODE gevraagd Plein 12, Haarlem NET MEISJE gevraagd, 16 a 17 jaar, van 93 uur. Aanmelden hedenavond 78 uur Wilhelmi- nastraat 27, Haarlem Gevr. NET MEISJE van lialf 92 uur, loon 3. J. M. Molenaerplein 3, Heemstede Gevr. tegen half Febr. omgev. KI. Houtw. een beschaafd zelfstandig MEISJE boven 23 jaar. Liefst met dipl. H:school, half 912 uur en 's avonds half 7 tot ha,lf 8. Goede mond. get. Verg. 4.50 p. w. Br. met inl. G 8079 bur. v. d. blad NET MEISJE gevraagd, 's mor gens S.301.30. Zondags vrij. Orionweg 64, H.N. DAGMEISJE gevr., P.G., van 8.30 tot 5 uur, eenv. k. koken, te I Heemstede bij Groenendaal. Br. G 8123 bur. van dit blad uit Kennemerland 13 Regels 25 cent Elke regel meer 10 ct. (uitsluitend bij vooruitbetaling) Luidsprekers, na 9 uur 's och tends aangeboden, kunnen niet op denzelfden dag worden geplaatst. WIE RUILT nieuw d.- of h.-rij wiel m. huisorgel tegen goed ra diotoestel? Br. onder no, B 8 34 bur, van dit blad TE KOOP radio (zonder kast), gel.str., met 2 accu's, pl.ap., gel.r. 4 res. lampen. Willebord-- straat 6 OPLEIDING DIPLOMA PEDI CURE. Voetkundige. Bill. cond. Br. G 8077 bur. van dit blad JUBILEUMJAAR 1917-1937 voor „MERCURIUS". Elke 10e leerling gratis les. Talen - Boekhouden - I-Iandverbeteren - Steno - Typen, enz. Vraagt vrijblijvend inlich tingen Plein 1 rd. FRANSCHE DICTIE! Polijst uw uitspraak! Leert zuiver en ge articuleerd Pransch spreken. C. Rensink, Parlcl. 3, Tel. 16698 Voor huishouding Gevr. 15 Febr. BESCH. MEISJE P.G., in kl. gezin, niet ben. 18 jr., s 8.3012.30. Vrijd. tot 5 uur. Zond. vrij. RijnegOmlaan 60, Aer- denhout, na 7.3 0 uur. v. g. ZELFST. WERKSTER, gevr. v.t voor M„ W., Vr. 81 7.30. Hasselaersplein 7, Hrl. DAGMEISJE gevr., van half 9 tot half 3. Sal. 2.5 0. Aanmelden na 7 uur Gr. Houtstraat 138 Voor direct gevr. FLINK DAG MEISJE, zelfstandig k. werken, niet beneden de 18 jaar. W. El- horst, Zijl weg 33 Gevr. v. direct FLINKE DAG DIENSTBODE, geh. zelfst. ltunn. werken en goed koken, in gezin van 3 pers. Aanm, 78 mevrouw Mijs, Rustenburgerweg 19, Bloe- mendaal. Gevraagd FLINK MEISJE, niet beneden 18 jaar, van 8.303.30, v. g. g. v. Zondags vrij. Loon 4. Paulus Buyslaan 9 Nette werkman, wedn. zonder kin deren, vraagt nette HULP IN DE HUISHOUDING, tegen kost en inwoning, Br. G 8120 bur. v.d. bl. Voor bedrijf lste KAPSTER gevraagd. A. H Prijs, Valkenburgerlaan 91, H'st. NETTE JONGEN gevraagd. Leef tijd 15 jaar, bij K. E. van Huizen, Zijlstraat 6 Eenige nette HEEREN gevr., v. d. verkoopafdeeling van een groo te fabriek. Vast salaris plus pro visie. Aanmelden hedenavond tusschen 7 en 8 uur Leeghwater- straat 16 LEERLING NAAISTER gevr., v. maatatelier. Maison Van Oirschot, Hasselaersplein 7 H.H. KAPPERS. Nette jongen ge vraagd, om in het vak te worden opgeleid. Barendsestraat hk. Kam perstraat Gevraagd nette SLAGERSBE- DIENDE, Breestraat 13, Haarlem BEHANGERSJONGEN gevraagd, voor terstond, met het vak bekend Vergierdeweg 17.5, na 5 .uur. Vischhandel Zijlstraat 16 vraagt NETTEN LOOPJONGEN 14 a 15 jaar. Loon 2.50, Voor huishouding NETTE BESCH. JUFFR. biedt zich aan als hulp in de h.h„ met huiselijk verk. Leeft. 35 j. P.G. Br. G 8112 bur. van dit blad BESCH, DAME, m. 1„ P.G., b. z. a., voor gez. of lichte ass. huish., enk, uren p. d., bij echtp. of da me alleen. Goede behand. boven sal. Br. G 8067 bur. van dit blad B. z. a. nette ongeh. WERKSTER voor Woensdag heelen dag, Dins dag, Donderdagmiddag en Zater dagochtend. Br. G 8066 bur. van dit blad B.z.a. NETTE WERKSTER, voor halve of heele dagen, ook voor de schoonmaak. Br. G 8082 bur. van dit blad B. z, a. NETTE WERKSTER voor Do. en Vrijdag, v. g. g. v. Br. G 8130 bur. van dit blad Voor bedrijf WERKLOOS GRANIETWER KER vraagt werk, v. z. goede ref. voorzien. Br. G 8110 bur. van dit blad KRUIDENIERSBEDIENDE. B. z. a. nette jongen, 17 J. oud, om in het vak te worden opgeleid. Loon geen vereisehte. Br. G 8114 bur. van dit blad FL. JONGEN, 16 j., vraagt pl. als leerl. bij Slager. Br. G 8085 bur. van dit blad BESCHAAFD MEISJE biedt zich aan voor mode- of kunstzaak. Br. met inl. N. Stationsweg 3, Bloe- mendaal. NET PERSOON b.z.a., die 's mor gens broodwijk heeft, voor 's mid dags, bijverdienste. Br. G8083 bur. van dit blad Biedt zich aan per 1 April MEIS JE voor kantoor, in het bezit van M.U.L.O. diploma en cursus vol gend voor stenografie en typen. Br. G 8084 bur. v. d. blad Jonge man, 21 j., in bezit v. dipl.'s z. z. g. gepl. als CHAUFFEUR MONTEUR. Br. G 8126 bur. van dit blad TE KOOP Mechelsch salonameu blement 50. Kamerbiljart (Wil- helmina) met vaste tafel 130 x 9 0 Potkacheltje 3.50. Landzicht laan X a, Heemstede Te huur gevr. WINKELHUIS met woning huurprijs pl.m. 7 PiW Uitv. br. G 8111 bur. v. d. blad MODERN HUIS te huur gevr., m poort en groote schuur. Liefst H.N. Br. G S056 bur. v. d. blad RADIO. Accu, gel.richter en luid- spr. 10. Stofzuiger 7.50. Scho- ter Weg 214 RADIODOKTER. Toestel nazien 50 ct., van Philips, Erres, Tele- funken enz. Zaanenlaan 9 H.Nrd Telef. 239 70. BURGERS LAAG D.RIJWIEL 6.Burgers D. 14 en 10. Heeren 16. De Kampioen Kruis- straat 14 A TE KOOP GEVR. 1 jongensfiets, in prima conditie. Aanb. Maan- dagavond 6S u. P. Visser,- War moesstraat 18, Haarlem WEGENS VERTREK Damesfiets te koop 12.50. Zandvoorterweg no. 51. TE KOOP GEVR. 1 '29er of 30 Chevrolet, 1 tons vrachtwagen, open laadbak. Tevens een bascule met gewichten. Br. G 8117 bur. v. d. blad TE KOOP GEVRAAGD in goeden staat verlteerend vouwwagentje. Brieven met prijsopg. en kleur G- 8134 bur. van dit blad TAFELBILJART. Maakt deze zelf Wij leveren de compl. onderd. a 16.50. Stelt niet uit, maar vraagt nog heden gratis omschrijving. Biljartfabriek Mare 39, Leiden. POSTZEGELS te koop gevr. Alle soorten. Perseusstraat 27 HUMORIST GEVR., v. gezam. optr. m. kom., scène speler. Werk aanw. Br. G 9128 bur. v. d. blad GOUDEN TIENTJES 11.90 Voor uw oud goud en zilver geef ik 20 pCt. meer. Goud en Zilver huis Cronjé, Gen. Cronjéstr. 89 TE KOOP AANGEBODEN blauw costuum en winterjas, tezamen 22.50. Gr. Houtstraat 15, Dias (b. d. Gr. Markt) Gevraagd REIS- OF KINDER FILM VOOR ST. a.é. Woensdag middag, Aanb. Paulus Buysl. 19, Heemstede. Maand, of Dinsd. vóór 8 uur.. KAMERORKEST vr. Ie 2e en alt violisten. cellisten en enkele bla zers. Br. G 8107 bur. v. d. blad ELKE WEEK van Maandag t.m, Donderdag: knipp., wassch., ond. of knipp., wassch., watergolf 65 c. Dam'eskapsalon W. v. d. Beeke, Ged. Oude Gracht 51 TE KOOP 2 konijnen m. hok 3 1 divan met kleed 10. Adres te bevragen bur. van dit blad TE KOOP Markies, in prima staat Lengte pl.m .5 Mr., Adres Teyler- plein 45 Jong dierenvriend vraagt gratis een HOND. D. Philippo, Vijfhul- zerdijk 206, Haarlemmermeer WINTERSPORT. Verloofd paar zoekt reisgezelsch. Hotelplan eind Febr. beg. Maart. Br. G 8073 bur. van dit blad TE KOOP partij oude ijzeren bal- kén N.P. 26 en lichter, .1.12 en korter, partij nieuw hout (vloer en balk) per M3. Partij bouten en slotschroeven, partij tegels, lage prijs. Br. G 8060 bur. v. d. blad Net meisje zoekt dito VRIENDIN k, dansen. Leeftijd 21 jaar. Niet R.K. Br. G 8091 bur. v. d. blad RIJNWIJN- en CHAMPAGNE- FLESSCHEN te koop gevr., van vereenigingen en particulieren. Br. G 8092 bur. van dit blad Net burgermeisje vraagt een VRIENDIN, liefst R.K., ongev. 30 jaar. Br. G 8093 bur. van dit blad Gevr. 12 vts. JOL of derg., compl. in g cond. Br. met omschr. en pr.- opg. G 8076 bur. van dit blad TENNISLESSEN. Clubs, privé, overd. en open baan. Constandse, Kon.weg 61 a, Telef. 16766.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 4