Kertosono heeft een aanvaring Met een Britsch oorlogsschip. Frvaringen Taxi-chauffeur. WEEK-ABQNNEMENTEN. BEVERWIJK de plaatselijke bioscoopcommissie. In de plaats van den heer B. M. de Vet. die als voorzitter en lid heeft bedankt, hebben B. en W. tot voorzitter van de plaatselijke bios coopcommissie benoemd de heer D. Danger - mond. De heer J. G. v. d. Nes zal de plaats van den heer De Vet als lid innemen. R.K. STAATSPARTIJ. Woensdagavond wordt in de St. Jozefzaal aan den Arendsweg een vergadering gehouden van de afdeeling van de R.K. Staatspartij van O. L. Vrouw van Goeden Raad. Kapelaan Dr. F. G. Holthuizen spreekt over „Staatkundig gesproken zullen we één zijn, of zullen we géén zijn." propaganda voor nederlandsch fabrikaat. Dinsdagmiddag wordt voor de leden van de plaatselijke afdeeling van de Nederlandsche Vereenighig van Huisvrouwen in de bovenzaal van hotel „Oud Meerenstein" de film „Kenau" vertoond van het Nederlandsch Fabrikaten- huis. verlotingen. B. en W. hebben aan het bestuur van de Ge heelonthouders Kinderclub „Kindergeluk" toe stemming verleend tot het houden van een loterij, omvattende 1500 loten. Aan de Kennemers is vergunning verleend voor het houden van de jaarlijksche verloting ten bate van het trainingsfonds voor adspiran- ten. RENNERSCLUB „KENNEMERLAND". Zondag heeft de Rennersclub „Kennemer- land" de eerste rit gehouden voor de winter competitie over 15 K.M., open voor alle klassen. Vele uitlooppogingen werden ondernomen, maar geen der renners slaagde er in weg te komen, zoodat eerst de eindspurt de beslissing bracht. De uitslagen waren: b A-klasse: 1. A. Duineveld in 22 min. 12'sec., 2. S. Jonker, 3. S. Koopman, 4. P. Heilo, 5. W. Oorthuis. Allen denzelfden tijd. B-klasse: 1. C. Aafjes in 24 min. 33 sec., 2. P. Vermast, 3. J. Tieleman, 4. W. Engelhart, 5. J. Bijl. C-klasse; 1. P. v. d. Weiden in 24 min. 18 sec., 2. S. Hollander, 3. J. Koopman, 4. A, Ollebek, 5. Jac. Balen. Allen denzelfden tijd. De tweede rit voor de wintercompetitie wordt op Zondag 14 Februari gehouden over 24 K.M. voor alle klassen. VERGADERING VAN DE V.A.R.A. Woensdagavond houdt de plaatselijke af deeling van de V.A.R.A. in gebouw „Odeon" haar jaarvergadering. De agenda vermeldt o.m. het uitbrengen van de jaarverslagen, bestuursverkiezing en candidaatstelling van leden voor het hoofd bestuur en den vereenigingsraad. FEESTAVOND VAN D.Z.T.V. EN HOOGOVENTOONEEL. Zaterdagavond is in het gebouw „Odéon" een gecombineerde feestavond gehouden voor de leden van de zangvereeniging „Door Zang tot Vriendschap" en Hoogoven Tooneel, onder - afdeelingen van Hoogoven-Staten. De heer Van Eijken, voorzitter van D.Z.T.V. sprak een kort openingswoord, waarin hij den wensch te kennen gaf dat deze feestavond er toe zou mogen bijdragen den onderlingen band tusschen de leden van Hoogoven Staten te versterken. Hierna werd een bont programma afgewerkt, waaraan verscheidene leden hun medewerking verleenden. Het Hoogoven Tooneel voerde een vroolijke één-acter op. Natuurlijk was er ruimschoots gelegenheid tot dansen, waarvan een druk gebruik ge maakt werd. De feestelijke stemming liet niets te wen- schen over, zoodat deze gecombineerde feest avond in alle opzichten geslaagd mag heeten. KENNEMER OUDHEIDKAMER. De Kennemer Oudheidkamer verkreeg een reproductie van de origineele inktteekening van C. Pronk Ao. 1731, vertoonende de herberg „Rome" nabij Westerhout en voorts een repro ductie van de origineele aquarel van H. Tave- nier Ao 1790, vertoonende de pleisterplaats „Het Wijker Hek" eertijds gelegen aan den weg naar, Wijk aan Zee nabij het voorlaatste gemeentehuis van Wijk aan Zee en Duin. HEEMSKERK BILJARTCLUB. In het R.K. Gezellengebouw vergaderde de onlangs opgerichte biljartclub. Op deze vergadering werden de twee vier tallen, welke in de Haarlemsche competitie zullen uitkomen als volgt samengesteld. Ie viertal; C. Beentjes. C. Bleijendaal, Jo Koper en N. v. d. Kolk. 2e viertal: C. Butter, C. Diemeer, J. Stengs en G. de Boer. Tot penningmeester werd tenslotte benoemd de heer C. Bleijendaal. H. FAMILIE. Voor de miannen-afdeeling der H. Familie werd van Woensdag tot Zondag een goed ge slaagd triduum gehouden, waaraan door bijna alle leden werd deelgenomen. Het triduum, dat onder leiding van pater Louryzen C. s. .s R. werd gehouden, is Zondagmiddag om 2.30 uur op plechtige wijze gesloten, waarbij vele nieuwe leden werden geïnstalleerd. R.K. VOLKSBOND. In het R.K. Verecnigingsgebouw gaf de R.K. Volksbond voor zijn omderafdeelingen een feestavond, waarvoor de medewerking was in geroepen van de tooneelvereeniging „Ons Ge noegen", welke met twee blijspelen, „Het Chi- neesche vaasje" en „Zaken zijn zaken", beide van Piet Mossinhoff, voor het voetlicht kwam. Namens „Ons Genoegen", werd het woord gevoerd door den heer J. de Wit, die het be stuur van den Volksbond dankte dat men „Ons Genoegen", voor de tweede maal op den feestavond had uitgenoodigd. Na het eerste bedrijf sprak de voorzitter van den Volksbond een woord van welkom tot de leden, en wel in het bijzonder tot de beide kapelaans, wethouder van Duivenvoorde en de besturen van den. Vrouwenbond en de St. Elisabeth vereeniging. De beide tooneelstukken werden door „Ons Genoegen" vlot gespeeld. Voortdurend klonken de lachsalvo's op uit de zaal, om de vermake lijke situaties De avond werd door den voorzitter, den heer Zuuxhier, die een woord van dank sprak tot „Ons Genoegen" voor het mooie spel, ge sloten GEMEENTERAADSVERGADERING. De agenda voor de raadsvergadering van Woensdag 10 Februari a.s. luidt als volgt: 1. Vaststelling notulen. 2. Voorstel tot het verleenen van een voor schot ingevolge artikel 101 der L.O. wet aan de Schoolbesturen, over 1937. 3. Voorstel tot vaststelling der gemeente lijke vergoeding als bedoeld in artikel 101 der L.O.-wet, over 1934, aan de bijzondere school besturen. 4. Voorstel tot heffing van 75 opcenten op de gemeentefondsbelasting. 5. Voorstel tot wijziging der verordening op de heffing van een belasting op de honden. 6. Wijziging gemeentebegrooting dienst 1936 en gemeenterekening dienst 1935. 7. Voorstel tot het vaststellen van een par- keersverbod voor de Marquettelaan en Ooster- weg van 18 Maart tot 23 Mei 1937. Benoeming leden van stembureaux voor de verkiezing van leden voor Tweede Kamer. Het Indische huwelijks geschenk voor de Prinses. Naar aanleiding van het bericht in de „Matin" over de vervaardiging van het Indi sche huwelijksgeschenk voor de Prinses, deelt het comité voor het Indische huwelijksge schenk het volgende mede: De armband voor H.K.H. werd besteld bij de juweliersfirma A. P. Bouman, Noordeinde 36, den Haag en volgens Nederlandsch ontwerp en aangegeven Indisch motief in het atelier van genoemde firma vervaardigd. De briljan ten zijn geslepen in de diamantslijperij Asscher te Amsterdam. Weliswaar is, omdat de aflevering aan zeer korten tijd gebonden was, de hulp van Fransch personeel ingeroepen, dat inderdaad met voor beeldige toewijding en ijver heeft gewerkt, zoo dat tijdige aflevering mogelijk werd, maai- ook deze arbeid heeft plaats gehad in de Haagsche werkplaatsen van genoemde firma. CASTRICUM HET INHALEN VAN DEN NIEUWEN BURGEMEESTER. Zooals wij reeds berichtten zal Dinsdag avond in het café van den heer Broksma een vergadering worden gehouden ter bespreking van de plannen voor het feestelijk inhalen van den nieuwen burgemeester. De voorzitter van de V.V.V. noodigt alle plaatselijke vereenigingen uit één of twee be stuursleden als afgevaardigden, naar deze bijeenkomst te zenden. SANTPOORT R.K. STAATSPARTIJ. De afdeeling Santpoort II gaf Vrijdagavond in het feestelijk versierde „Campagna" een Jongerenavond, die als (buitengewoon goed geslaagd beschouwd' kan worden. De zaal was uitstekend gevuld -met een aandachtig publiek, waarvan het jongeren-element verreweg de meerderheid vormde. Als spreker trad op de heer B. J. Kröger, die een gedocumenteerde rede hield over het onderwerp: „Is politieke vóórorganisatie be lachelijk, gewenscht of.... noodzakelijk", welke rede doof de talrijke aanwezigen met groote aandacht gevolgd werd. De heer Kröger gaf hierbij vooreerst een overzicht van de veranderingen, die onlangs bij communisten en socialisten hebben plaats gevonden, veranderingen, die echter de ka tholieken op hun hoede moeten doen zijn en hun waakzaamheid in geen enkel opzicht mag doen verminderen. Daarna besprak hij het nationaal-socialisme en gaf een overzicht van de opeenstapeling van domheden, die de mentaliteit van de lei ders van deze beweging in het juiste daglicht stellen. „Zou de heer Mussert c.s. nu werke lijk denken, dat hij door zijn laatste „R.K. Dictatuur"-brochure, die overloopt van de meest tastbare nonsens, menschen, die nog eeningszins de beschikking over hun geest vermogens hebben, voor zijn beweging te zul len winnen?" riep de heer Kröger uit. Tot slot besprak -hij de noodzakelijkheid om ook de Katholieke Jongeren met geestdrift voor de R.K. Staatspartij te vervullen, en wek te de aanwezige jongeren op om zich te be kwamen, opdat zij te zijner tijd de plaatsen kunnen innemen van degenen, die hun nu voorgaan. Nadat de voorzitter Mr. J. J. P. Tonino, de jongeren opgeroepen had tot de gelederen van de R.K. Staatspartij toe te treden, meldden zich ruim 30 adspirant-leden en propagan disten aan. Dat deze avond zoo bijzonder goed slaagde, is voor een niet gering gedeelte te danken aan de medewerking van de Dames Aletta van Beem en Bep Schmidt, die, begeleid door de pianiste Jo Braam en de violiste Anny Leeghwater, door haar heerlijken zang aan de zaal herhaaldelijk een geestdriftig applaus ontlokten. Hce deze twee mooie geschoolde stemmen volkomen op elkaar zijn ingesteld bleek in de duetten van Purcell en Mendels sohn. Ook individueel oogstten beide zange ressen veel succes. De dames Braam en Leeghwater hadden het instrumentale gedeelte voor haar rekening genomen met werken van Granados, Grieg en Rubinstein. De violiste vertolkte deze werken op alleszins lofwaardige wijze, terwijl de pia niste blijk gaf deze werken goed bestudeerd te hebben. De organisatoren hebben eer van hun werk gehad, de stemming was voortreffelijk en door de vaart die in de afwerking van het pro gramma zat, bleef de aandacht tot het einde geboeid. Aan de dames Van Beem, Schmidt, Braam en Leeghwater werden bloemen aangeboden, waarna een ieder ten zeerste voldaan en dank baar huiswaarts keerde. Regeeringsmaatregel voor Vita-tarwe. Prijzen van bloem worden niet verhoogd. Men deelt ons het volgende mede: Naar aanleiding van de verlaging van den prijs der Vitatarwe met ingang van Maan dag 8 Februari 1937, welke van regeerings- wege bedoeld is als compensatie van de tot nog toe geldende en thans gelijktijdig op geheven bonificatieregeling, hetgeen impli ceert de bedoeling, dat de bloem- en meel- prijzen, voorzoover met deze wijziging ver band houdende, geen verandering zullen ondergaan, heeft op Zondag 7 Februari 1937 een bijeenkomst plaats gehad van de com missie-Gerbrandy, bedoeld in de algemeene verkoopvoorwaarden voor bloem en meel van de meelfabrikanten. In overeenstemming met de vorengenoem de bedoeling is van regeeringswege beslist, dat de meelfabrikanten (met uitzondering van diegenen, aan wie T. C.-tarwe tegen specialen prijs op bonnen ter beschikking werd gesteld) de Vita-tarwe, benoodigd voor de loopende voorverkoop contracten, nog tot den voor Februari 1937 geldenden prijs moeten be trekken. Gezien dit feit, heeft de commissie beslist, d'at de prijzen van de^'loopende voorverkoop- contracten v. tarwebloem, Zeeuwsche bloem en ongebuild tarwemeel tengevolge van deze ver laging van den Vita-prijs geen wijziging be- hooren te ondergaan. ff Groote scheur in den voorsteven. Het stoomschip „Kertosono" van den Rotterdamschen Lloyd heeft draadloos medegedeeld, dat het Zaterdagavond ter hoogte van Oporto in aanvaring is geweest met het Britsche slagschip „Malaya". De „Kertosono" kreeg een scheur in den voorsteven, boven de waterlinie. Hoewel er geen enkel gevaar bestaat, blijven het Engelsche slagschip „Malaya" en een uit Leixoes ter assistentie gekomen Duit- sche sleepboot in de buurt van het schip. De „Kertosono" was van Genua op weg naar Londen en werd Woensdag te Rotterdam verwacht. BOTSING TUSSCHEN TWEE TRAMS. Zondagmiddag te ongeveer 2.20 uur is op de Westermarkt te Amsterdam een motorwagen van de Zandvoortsche tram, welke van de richting Sloterdijk kwam op een bij de halte stilstaanden tramwagen vain lijn veertien ge reden. Van de wagen der gemeentetram werd het achterbalcon zoo zwaar beschadigd, dat de wagen naar de remise möest worden gere den. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het ongeval is veroorzaakt door het feit, dat de motorwagen van de Zandvoortsche trarp bij het remmen is doorgegleden. Het tramverkeer ter pliatse was ongefeér gedurende den tijd van 20 minuten gestag neerd. De erfenis van Neeltje Pater. De Rotterdamsche Lloyd ontving Zondag avond van den kapitein van de „Kertosono", den heer de Boer, draadloos bericht, dat de toestand nog onveranderd was. De Duitsche sleepboot „Seefalke" van den sleepdienst Bug sier te Hamburg, welke des ochtends te zeven uur Leixoes had verlaten, was in den laten middag bij de „Kertosono" aangekomen. Het lag evenwel in de bedoeling eerst Maan dagochtend vast te maken. In dien tusschen- tijd zou het schip trachten zooveel mogelijk zee te houden, waarbij de machines op achter uit zijn gezet, teneinde het beschadigde gedeel te zooveel mogelijk van den waterdruk te ont lasten. Zoo dreef het schip Zondagavond langzaam in Noordelijke richting. Behalve de „Seefalke" bleef ook nog de Engelsche oor logsbodem „Malaya" in de nabijheid. Onder deze omstandigheden is de aankomst van de „Kertosono" te Lissabon thans niet. niet te bepalen. De kapitein seinde uitdrukkelijk, dat van een noodtoestand geen sprake is en dat hij de situatie gunstig beoordeelde. Omtrent de toedracht der aanvaring wacht men het uitvoerige rapport van den kapitein af. Ook is de juiste omvang van beschadiging nog niet bekend. Zeker is echter, dat het schip aan de voor zijde gescheurd is, doch de ruimen maken geen water. Aangenomen wordt, dat de scha de boven de waterlijn is toegebracht. De aanvaring geschiedde dwars van Oporto op 41,8 graden N,B. en 9,40 graden W. L. De „Kertosono" is het grootste vrachtschip van de Rotterdamsche Lloyd en beschikt over passagiersaccomodatie. Het schip heeft een afmeting van 7323 ton. Aan boord bevindt zich een lading stukgoederen. De Nederlandsche motorbergingssleepboot .Zwarte Zee" van L. Smit en Co's Internatio nalen Sleepdienst is in den loop van Zondag van haar station te Falmouth vertrokken om assistentie te verleenen aan de „Kertosono". De „Zwarte Zee" zal het schip over 48 uur kunnen bereiken. Nader vernemen wij nog, dat de botsing ver moedelijk aan mist moet worden toege schreven. Proefproces zal worden begonnen. De erfgenamen van de Broeker millionaire Neeltje Pater" hebben Zaterdagmiddag te Am sterdam hun eerste jaarvergadering gehou den. Het aantal aanwezigen moge aanmerke lijk geringer geweest zijn dan- vorige malen, de bijeenkomst kenmerkte zich nu toch meer dan ooit tevoren door een sfeer van gegronde hoop. De besprekingen stonden niet meer op losse schroeven. Men moest wel het idee krij gen, dat de vereeniging klaarblijkelijk op den goeden weg is om zich in het bezit te stellen van de onverdeelde erfenis. Het voornaamste agendapunt werd wel ge vormd door het bestuursvoorstel om een proef proces aanhangig te maken op kosten van de vereeniging, waartoe het batig saldo van het eerste jaar 332.22) haar in staat stelt. Daar om wilde het bestuur een gerechtelijk onder zoek instellen met een familie-tak of bepaald lid, wiens afstamming volledig verkregen is. De vereeniging wordt, aldus het voorstel, door dat lid schriftelijk gemachtigd om het proces te voeren. Alle voordeelen en nadoelen daaruit voortvloeiende komen tèn nutte of ten laste van het algemeen belang.. Op deze wijze hoopt men zekerheid te krij gen of de eventueel nog niet uitgekeerde nala tenschap alsnog kan worden uitgekeerd indien de afstamming bewezen wordt. Met succes meent men zoo te kunnen nagaan in welke handen het niet aan de rechthebbenden uit gedeelde millioenenbedrag, wél is gekomen. De heer C. Pater (Haarlem) vertelde uitvoe rig van de door hem als secretaris opgedane ervaringen, concludeerende dat er in 1823 en 1836 geld was, dat niet uitgekeerd werd. Hij schetste de erfenisquaestie als een kansspel, waarin valsch gespeeld werd. „Als wij eerlijk spelen, zullen we de overwinning bereiken", zei spreker. Het voorstel werd met algemeene stemmen aanvaard. Prof. Max Weber overleden. Beroemd zoöloog. Op ruim 84-jarigen leeftijd, is Zondag te Eerbeek overleden prof. Max Weber oud hoogleer aar in de zoölogie te Amsterdam. Prof dr. Max Weber wérd op 6 December 1*852 te Bonn geboren. Zijn vad'er was Duit- scher ,zijn moeder Nederlandsche. Aanvankelijk studeerde hij medicijnen aan de universiteiten te Bonn en Berlijn doch hij gevoelde meer voor anatomie en zoölogie en ging zich tenslotte op de studie van deze vakken toeleggen. Op 27-jarigen leeftijd kwam hij naar ons land als prosctor in de anatomie van de gemeente-universiteit te Amsterdam. Vervolgens was hij eenige jaren lector in de anatomie aan de rijksuniversiteit te Utrecht, tot hij in 1882 benoemd werd tot gewoon hoogleeraar in ae anatomie aan de gemeente-universiteit te Amsterdam. Dit bleef hij tot 1899, in welk jaar hij zijn beroemd geworden „Siboga-expeditie" naar de Indische wateren ondernam. Hij verwis selde toen zijn ambt van gewoon hoogleeraar voor dat van buitengewoon hoogleeraar, zulks omdat de eerste functie in verband met zijn onderzoekingen te veel tijd zou vergen. Reeds eerder, in 1888, had prof. Weber te zamen met zi.jn echtgenoote, de bekende bo tanica Anna van Bosse, een groote reis ge maakt naar Sumatra, Java, Celebes en de kleine Soenda-eilanden en daar belangrijk materiaal verzameld. Deze reis betrof voor namelijk de studie der Indische zoogdieren en ook de zoetwaterfauna- en flora van de Indische archipel, Deze studie heeft in be langrijke mate bijgedragen tot het verkrijgen van een inzicht in de beteekenis der zoetwa terfauna voor de kennis van de verspreiding van de dieren in het algemeen. In deze periode legde hij zich tevens in het bijzonder op de studie van de zoogdieren toe. In 1922 heeft prof. Weber het ambt van buitengewoon hoogleeraar neergelegd. Ook trad hij toen af als directeur van het zoölo gisch museum te Amsterdam. Welke functie hij vaai 1890 af bekleed had, Zooals men weet bevat dit museum de collecties van de ge meente-universiteit en van ,Artis". Voor de laatste instelling heeft prof. Weber zeer veel gedaan. Jarenlang maakte hij deel uit van het „Artis"-bestuur. Ook heeft hij zich zeer verdienstelijk ge maakt voor de visscherij. Hij heeft ons land dikwijls vertegenwoordigd als gedelegeerde in de vergadering van den internationalen raad voor het onderzoek *van de zee, welke zijn zetel te Kopenhagen heeft. Doorvoer van wapenen en munitie. Thans ook aan consent gebonden. De minister van justitie heeft, overwegen de, dat het in verband met den in Spanje be- staanden oorlogstoestand wenschelijk is over te gaan tot tijdelijke buitenwerkingstelling van enkele regelingen betreffende de vrijla ting van den doorvoer van vuurwapenen en munitie, bepaald, dat tot nader order buiten werking gesteld zijn de beschikkingen van zijn ambtsvoorganger van 28 Juli 1926, hou dende vrijlating van den rechts treekschen doorvoer van ter zee binnenkomende vuur wapenen en munitiën en van 28 November 1928, houdende vrijlating van den doorvoer van ter zee binnenkomende ontplofbare stof fen, verpakt of gevormd in een soort pa troon of bom, ook ai is tijdelijke overlading in lichters in de kruithavens noodig. Naar men ons mededeelt betreft boven staande beschikking een maatregel van voor zorg der regeering, die zij vrijwillig treft. Het gaat hier om bepaalde gevallen' van doorvoer waarvoor geen vergunning- noodig was, thans ook aan consent te binden ten einde een effectieve controle mogelijk te maken. Wijziging der Ziektewet. Regeering stelt een eenheiclstaricf voor. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging der Ziektewet. De minister van sociale zaken merkt in de toelichting op, dat arthcel 63, eerste lid, der Ziektewet bepaalt, dat door de Koningin voor het gebied van iederen Raad van Arbeid de premiën worden vastgesteld. De redactie dier bepaling maakt het mogelijk de premiën voor de onderscheiden gebieden der Raden van Arbeid te doen verschillen al naar gelang van de uitkomsten der ziekteverzekering van eiken Raad van Arbeid afzonderlijk. De praetijk heeft echter doen zien, dat deze differentiatie in het premietarief tot bezwaren aanleiding geeft. Zij leidt n.l. tot ongelijk matige belasting voor de werkgevers in het zelfde bedrijf, al naar gelang van de gemeente, waar de onderneming van den werkgever is gevestigd. De minister acht de bezwaren vol doende klemmend om een voor de gebieden van alle Raden van Arbeid zelfde premie tarief te rechtvaardigen. De voorgestelde wij ziging van het eerste lid van artikel 63 der Ziektewet geeft aan dat eenheidstarief wet- telijken grondslag. Het wetsontwerp geeft voorts een tweetal voorzieningen, welke er toe strekken om den waarborg tegen het lijden van verliezen wegens het mogelijk ontoereikend zijn van het premietarief te vergrooten, o.m, door de ge legenheid tot vaststelling van een hoogere premie te verruimen, waarbij tevens is ge zorgd, dat de beoordeeling, of voor een be paalde onderneming aanleiding bestaat om tot premieverhooging over te gaan, onttrokken is aan den rechter, Naast verhooging van premie is het gewenscht ook verlaging van premie mogelijk te maken voor het geval uit statis tische gegevens blijkt, dat voor een onder neming kan worden volstaan met een lagere premie dan naar het premietarief voor die onderneming verschuldigd is. De nieuwvoor- gestelde lezing van arti. 65 der Ziektewet be vat de daartoe noodige regeling. van een Lesgeven. Hoewel ons bedrijf er niet speciaal voor in gericht was. gebeurde het toch wel dat er bij ons onderwijs gegeven werd in het besturen van auto's en wat daar bij komt. Meestal ging de baas zelf met die menschen op stap en slechts zelden werd het aan een van ons opgedragen. Maar op een zekeren Woensdagmiddag, kwam er aan de garage iemand, die rijden wilde leeren en omdat de baas niet weg kon. zei die: ..Nu Piet, ga jij dan maar met meneer op stap!" Nu had die meneer die waarschijnlijk niet ouder was dan ikzelf, direct bij zijn binnen komst een buitengewoon onaangenamen in druk op mij gemaakt. Hij was wat men noemt een „opschepper" en dus had ik er werkelijk niet veel zin in! Maar ja, de klant is koning cn dus moest ik er wel aan gelooven! Om dezen lesklanten de eerste beginselen van het autorijden bij te brengen gingen we meestal met hen naar een stillen buiten weg en zoo reed ik dus met het arrogante jongmensch naar Aerdenhout. „Kijk u eens; om een auto t>e starten, zet ten we eerst het contact aan, nadat we ons hebben overtuigd, dat de versnellingshandle „vrij" staat. Dat wil zeggen, dat de versnel lingsbak niet staat ingeschakeld. Dit kunnen we constateeren door aan te nemen dat met deze handle eer. hoofdletter H kan worden be schreven. Als met de handle het horizontale middengedeelte van deze H. kan worden be schreven staat de versnelling in de vrij- loop". Ik laat het hem zien. „Nu is er nog een tweede methode om den wagen vrij te laten loopen en dat is deze linksche pedaal, de debrayage-pedaal". „Wanneer we deze intrappen, ontstaat er eveneens een „breuk" tusschen de motor en de aandrijving op de achterwielen". „Door nu de handle in een van de pooten van de H te schuiven, kunnen we een ver snelling inschakelen en om weg te kunnen rijden, beginnen we natuurlijk met de eerste versnelling de linkeronderpoot van de H. Bij iet inschakelen houden we de debrayage- pedaal ingedrukt en daarna laten we die heel langzaam opkomen". Het jongmensch heeft intusschen de na tuur bewonderd en wuift naar een meisje, dat ons passeert! „Nu moet u opletten, anders weet u er straks niets van", zeg ik een beetje kwaad. „Oh, dat weet ik allemaal al, ik heb al een keer les gehad van een kennis en ik heb er een boek over gelezen. Ik rijd straks zoo weg, u zult er van opkijken!" ,-Nu, vertelt u het mij dan maar eens ver der". „Nou, je schakelt in en dan rijd je weg ennedan geef je gas!" Triomfantelijk wijst hij op het gaspedaal en zegt: „En hoe harder je drukt, hoe harder hij loopt! Hoe hard kan hij wel rijden? Haalt hij de honderd?" Mijn antipathie tegen hem groeit met de minuut! Dan zijn we op den stillen weg, dien ik had uitgezocht, aangekomen en ik zet hem achter het stuur. „Nu, wat gaat u doen?" „Ik trap de linker pedaal in en zet de ver snellingshandle in de één, dan laat ik de pedaal langzaam opkomen en geef langzaam meer gas. Dan rijden we". „En dan?" „Dan zet ik hem in z'n twee, en dan in z'n drie!" Ik ben echter niet zoo gauw tevreden en laat hem stuk voor stuk de verschillende handelingen beschrijven. Ik wijs hem op de verschillende versnellingen en op het kostbare van verkeerde schakelingen. Ik doe erg mijn best om hem alles uit te leggen en om dat zoo duidelijk mogelijk te doen. Maar hij weet dat allemaal allang en lacht me uit, als ik spreek over afgebroken tanden en vermoorde koppelingen! Eindelijk zal hij dan zelf rijden en hij popelt van opwinding. Hij schakelt de eerste versnelling in en laat de pedaal opkomen. De wagen neemt een sprong en ik laat hem oogenblkkelijk weer stoppen. Nogmaals laat ik hem alles herhalen en tracht hem duidelijk te maken, wat er in die koppeling gebeurt. Hij snapt het! Hij rijdt weer weg en nu gaat het beter, Dan plotseling, nadat ik hem nog eens extra gewezen heb op de verschillende versnellings standen, schakelt hij de wagen van de eerste versnelling in de „achteruit"! Hoe hij hem er in kreeg is me tot op hedei: nog een raadsel maar hij gaf de handle zoo'n verschrikkelijke gooi naar voren dat hij er zonder kraken inschoot! Ik trok hem er echter oogenblikkelijk weer uit. En hij is heel ver wonderd dat de wagen nu niet harder gaat want gas geeft hij genoeg! De motor ligt t,r brullen! Ik zeg: „Stop maar eens eventjes"! Woest ben ik Ik open het portier achter hem om en zeg: „Er uit!" Heel verwonderd stapt hij uit. Z'n gezicht was een daalder waard! Woedend rijd ik naar huis en zeg tegen den baas, dat ik weiger verder met het jong mensch te rijden en dat hij nooit zal leeren. De klant kwaad af! Hij heeft het inderdaad nooit geleerd. dienen uiterlijk Woensdagsavonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag afrekenen. DE ADMINISTRATIE. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 6 Febr. 1937. Overleden. 4 Febr.: D. WagemakerDe Hart, 82 jaar. Jansstraat. H. P. Brand—v. Kessel, 75 jaar, H. J. Koenenstraat. 5 Febr.: A. M. W. v. Velzen—v. Burkum, 41 j., Groendaalsteeg. G. Troost—Poelgeest, 77 jaar, Jansstraat.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 9