LITTERAIRE KANTTEEKENINGEN De festmatches in Australië Beide partijen hebben nu twee wedstrijden gewonnen De te groote invloed van den toss Belangwekkende statistieken over schoolvoetbalDe Engelsche voetbalbekerEen te zwaar gestrafte speler. Bij de ioetswedstrijden, die momenteel tus schen de cricket-elftallen van Australië en Engeland gehouden worden en waarin men thans de vierde en voorlaatste match te Adelaide beëindigd heeft, speelt het winnen van den toss toch wel een zeer belangrijke rol. De eerste twee malen was de Engelsche captain Allen de gelukkige en het gevolg was twee overwinningen voor de toeristen, daar- De Italiaansche motorrenner Tartuffi hoopt met deze vrijwel onherkenbaar geworden motor op den straatweg FlorenceLucca het wereldsnelheidsrecord te verbeteren, na raadde aanvoerder Bradman twee keer igoed en de Australiërs behaalden de zege. Op den laatsten dag te Adelaide is, zooals te verwachten was op een kruimelend wicket de taak om 244 runs voor 7 wickets te ma ken, den Engelschen te zwaar gebleken. Deze wickets brachten het niet vender meer dan 96 runs. Het ziet er niet naar uit, dat de Engel schen er in zullen slagen, in de laatste ont moeting te Melbourne de „Ashes" te herove ren, ofschoon wij van meening zijn, dat zij over een meer gevarieerden aanval dan de tegenstandei's beschikken. Bradman is ech ter een kracht in zichzelf en zijn bijdragen anet de bat nivelleeren volkomen het voor deel, dat de Engelsche bowlers op hun Austra lische collega's zouden kunnen hebben. Meer dan dat, zijn voorbeeld werkt aanstekelijk op de aan zijn hoede toevertrouwde spelers en nu de Australische keuze-commissie er ein delijk toe is overgegaan, gehoor te geven aan den algemeen geuiten wensch om de bij uit stek voor hun bowlen opgestelde spelers door all-rounders te vervangen, kan men van de eerste acht batsmen een behoorlijke score vernachten. Nu Is het wel waar, dat het Engelsche team practisoh geen .staart" van betee'kenis heeft, want zelfs Voce als num mer tien kan runs maken, een in vorm zijn de Bradman is nog altijd meer waard dan drie „gewone" eerste klasse batsmen te zamen. Het aspect van de test-matches is in deze vierde ontmoeting overigens terdege gewij zigd. In de eerste drie wedstrijden hing het resultaat hoofdzakelijk af van een drietal batsmen aan weerzijden, bij Australië waren dit Bradman. Fingleton en McCatoe, bij de Engelschen tlammond, Leyland en Barnett. In die drie matches heeft het bovengenoem de Australische trio 166.32 runs per Innings bijgedragen tegen 204.20 van de drie bedoel de Eng els oh en. Het is in zekeren zin jammer, dat het win nen van den toss zulk een belangrijken fac tor vormt in het verloop van een toetswed- strijd, want onder normale omstandigheden ondervinden de bowlers van de glasharde Australische wickets wel zeer weinig mede werking en alleen het feit, dat de pitch door (het gebruik op de laatste speeldagen gaat kruimelen en scheuren, kan voor het team, dat den opgooi verloren heeft en dus de vierde innings moet batten een beslissende handicap vormen. Na den derden toetswedstrijd was de winst verhouding dezelfde als in de serie van 1932 1933, want ook toen had Engeland met 2 overwinningen tegen 1 de leiding om ten slotte met 41 te zegevieren. Maar toen be- 1 schikten de Engelschen over een Sutcliffe om de innings te openen en een Larwood als bowler. Had Allen te Adelaide den toss ge wonnen, dan had een 32 winstmarge voor de touristen in de lijn der verwachtingen ge legen, thans echter wordt een uiteindelijk succes der Aussies meer en meer waar schijnlijk. Laatstgenoemden hebben in de huidige reeks wedstrijden hoofdzakelijk hun vertrou wen gesteld in de spin- en googly-bowlers, als gevolg van het feit, dat een groot deel der Engelsche batsmen in de gewone mat ches van dezen tour op dit bowlen niet het juiste antwoord wisten te vinden. Als fast- bowler bracht men uitsluitend McCormlck in het vuur, ofschoon men zoo noodig een be roep op Cotton en Ebeling had kunnen doen Deze opvatting treft des te meer, omdat Australië destijds voor het behalen van suc cessen voor een zeer belangrijk percentage op fastbowlers als Gregory en MaeDonald steunde en ook de Engelschen met Allen, Larwood en Voce geduchte wapens In het vuur brachten. Dat de Aussies ondanks de ervaringen in de eerste drie testmatehes ook thans op O'Reilly en Fleetwood Smith rekenden voor het bedwingen van de Engelsche batsmen, die in tusschen blijk gegeven hebben, dit soort bowlen thans naar behooren te kun nen spelen, kan niet anders verklaard wor den, dan dat men overtuigd is, dat op een wicket als te Adelaide de fastbowlers niet genoeg uit de pitch kunnen halen, om test- batsmen ernstig te verontrusten. De omstan digheden hebben deze opvatting recht doen wedervaren, want noch Allen, noch Voce of zelfs Fames slaagden er meer dan een en kele maal in, den bal boven de stumps te doen uitkomen. Dat desondanks de eerste Australische in nings op een perfect wicket slechts 288 runs opleverde, is een bewijs, dat de Engelsche aanval zioh onder moeilijke omstandigheden uitstekend van haar taak heeft gekweten. Niettegenstaande vele fraaie prestaties met bat en bal is de standaard van het spel aan geen van beide zijden zoo hoog als vier jaar geleden. Dit blijkt onder meer uit het feit, dat de hoogste openimgsstand in deze serie matches slechts 53 opleverde en die werd in de eerste Engelsche innings van de zen wedstrijd gescoord door Barnett en Verity, welke bowler zich uitmuntend van de hem vreemde taak kweet en zijn wicket voor 19 waardevolle runs niet minder dan 1 uur en drie kwartier ophield. Voor hen, die van getallen houden, zij vermeld, dat tot dus verre 8 honderden zijn gescoord, te weten: Bradman 270 en 212, Hammond 231 not out, Leyland 126 en 111 not out, Fingleton 136 en 100 en Barnett 129. Het hoogste aantal wickets in één innings viel ten deel aan Ward, die er zes veroverde. De jaa-rlijksche schoolvoetbalwedstrijden De Europeesche schaatsenkampioenschap- pen brachten te Davos feilen strijd. Het werd een groot Noorsch succes door de overwinnin gen van Engnestangen bij de heer en en Leila Schou-Nielsen (inzet) bij de dames. Engne stangen verbeterde een wereldrecord (500 Meter) en zijn landgenoote maar liefst vier (500, 1000, 3000 en 5000 Meter). Zal de metalen ski het op den duur van de houten glijlatten winnen? De voorstanders wijzen er op, dat ski-breuk haast onmogelijk wordt, de tegenstanders willen de traditie be houden en waarschuwen, dat men er niet mee bergop kan zonder het gebruik van lappen of huiden. De strijd zal nog wel lang duren. hebben in den loop der jaren een groote vlucht genomen, niet het minst in onze stad, waar elk jaar nieuwe records betreffende het aantal deelnemende elftallen worden ge boekt en waar in de komende Paaschvacan- tie het tournooi voor de tiende maal zal wor den georganiseerd. Dat de belangstelling voor dit soort wedstrijden nog steeds stij gende is, is voor een niet gering deel te dan ken aan de goede zorgen van en de nauwge zetheid, waarmede de secretaris der School- voetbalcommissie, de heer W P. J. Ente, tel- kenjare de regeling en de afwerking van het tournooi verzorgt. Zooals men weet, staan deze wedstrijden onder leiding van de er kende plaatselijke bonden en zoo is het in Haarlem het bestuur van den Haarlemschen Voetbalbond, dat steeds zijn volle medewer king verleent, om dit sportfestijn voor de scholieren te doen slagen. De Commissie van Schoolvoetbal van den K.N.V.B. heeft het gewenscht geacht, om, naast andere gegevens, inzicht te verkrijgen in de verhoudingen, die zich bij school-el-f- tallen voordoen met betrekking tot vereeni- gingslidm-aatschappen en tot de medische sportkeuring. Uit de daarvoor verstrekte en ingekomen formulieren heeft men een sta tistisch overzicht samengesteld, waaraan vooral de vroegere D.F.C.-speler en oud-in ternationaal Jaap Bouman veel werk heeft besteed, dat over 1936 het volgende beeld geeft: In 19 plaatsen van ons land namen 873 elftallen met 11311 spelers en reserven aan de schoolvoetbalmatehes deel. Hiervan waren 3327 jongelui lid van een erkende vereeni- ging en derhalve 8984 geen lid van een club, terwijl slechts 1039 spelers medisch, gekeurd waren Dat wil dus zeggen, dat ongeveer 80 procent der deelnemers geen lid van een ver- eenlging was, dat ongeveer 10 procent me disch gekeurd was, zoodat dus, in aanmer king nemende, dat een klein gedeelte der medisch gekeurden niet tot een vereeniging behoorde, het percentage van zoodanig ge keurde jeugdige leden van voetbalclubs ge middeld op 20 procent dient te worden ge schat. Met de Engelsche voetbalbekerwedstrijden is men, op een paar over te spelen matches na. reeds weder tot de vijfde ronde gevor derd. waardoor het aantal aangebleven clubs tot 16 is ingekrompen. Drie Londensche clubs zijn nog in de „running" en wel Arsenal (bekerhouder), de tweede klasser Totten- ham Hotspurs en Millwall uit III Zuid. Na de verrassende 50 zege op het terrein van het sterke Portsmouth viel de magere 10 overwinning van de Spurs op eigen veld te gen Plymouth eenigszins tegen en men kan hun dan ook op 20 Februari as. bij hun be zoek aan Everton weinig kans geven. Arsenal speelde het te Londen met de hek'kesiuiters Manchester United, die wel andere dan be- kerzorgen hebben op haar slofjes klaar, ter wijl Millwall, een uitstekend bekervechter, na Fulham, wederom een stadgenoote in het zand deed bijten. Een record-menigte van ruim 42.000 toeschouwers was getuige van een 30 overwinning op Chelsea. „The Lions" zooals Millwall genoemd wordt, hebben thans wederom een thuiswedstrijd geloot en ditmaal komt het sterke Derby County, dat het als favoriet gedoodverfde Brentford door een hattrick van Astley met 3—0 versloeg, op bezoek. Ondanks het verschil in klasse is een overwinning van Derby nog lang niet zeker, dat heeft men wel kunnen zien in den strijd tusschen Luton Town, eveneens uit III Zuid, en de kampioenen Bunderland. Slechts met de grootste moeite wist laatstgenoemde club, na een aanvan'kelijken 20 achterstand, een gelijk spel te behalen en het Is nog de vraag, of ze op eigen veld er in kan slagen, de vu rige en goed spelende Luton-ploeg, die het al meermalen tot een der laatste ronden heeft gebracht, er onder te houden. Arsenal heeft zoo op het oog een gemak kei ij ken uitwedstrijd tegen Burnley, doch ook hier zou de oogensohijnlijk sterkere wel eens het onderspit kunnen delven. Juist deze ongewisheid is de aantrekkelijkheid van be kervoetbal, dat helaas in ons land een on dergeschikte rol speelt. Want waar anders dan in Engeland kan men 42.000 toeschou wers op het terrein van een derde klasser (Millwall) verwachten, die er dan bovendien nog in slaagt, een club als Chelsea kansloos uit te schakelen. De finalist van het vorige jaar heeft zich niet laten intimideeren door 61 overwinning, door Wolverhampton in de vorige ronde behaald. Ofschoon het een uitwedstrijd gold slaagde de United er in, een gelijk spel te bewerkstelligen; de uitein delijke winnaar moet bij Grimsby op bezoek. We zullen het, wat het bekervoetbal betreft, voor vandaag hierbij laten. Dat men ook in Engeland warm 'kan loo- pen voor vermeende overdreven straffen voor hi overtreding zijnde spelers, blijkt uit het feit, dat een deel der sportpers zeer veront waardigd is over het geval van een prof uit een derde divisie-club, die nog nimmer zelfs een waarschuwing had gehad en onlangs drie minuten na het begin van een wedstrijd dus voor dat hij practisch gesproken aan het spel had deelgenomen, uit het veld werd ge zonden. Hij werd bestraft met een maand schorsing en acht pond sterling boete, wat in dit geval neer komt op een schadepost van 28 pond. Het opleggen van een boete is eerst kort geleden ingesteld, terwijl een schorsing automatisch het derven van loon met zich medebrengt. In den regel dragen de clubgenooten dan wekelijks een bedrag bij, om den gestraften speler over den moei lijken tijd heen te helpen. ,Kertosono" liep zware beschadiging op. Getracht wordt Lissabon te bereiken. ROTTERDAM, 8 Februari. De directie van de Rotterdamsche Lloyd deelt mede: De „Kertosono" werd zwaar beschadigd aan het voorschip. De voorpiek staat vol water. Er is een gat van drie meter. Het schip maakt geen water, doch door de weersomstandig heden wordt geen voortgang gemaakt. Het schip stoomt langzaam achteruit in zee op, teneinde overmatige druk op het aanvarings- vlak te vermijden. De Malaya en de sleepboot Seefalke zijn nog in de nabijheid om even tueel hulp te verleenen. Men geeft er de voor keur aan het schip naar Lissabon te doen opstoomen, aangezien elders in Portugal weinig gelegenheid tot reparatie is. België tot acoord met Duitschland bereid? BRUSSEL, 8 Febr. (Ha-vas). De Ber- lijnsche correspondent van de „Libre Belgique" schrijft, dat hij meent te weten, dat aan de Belgische regeering op vragen betreffende de beteekenis van de verklaring van Hitier ten aanzien van België geantwoord is, dat de Duitsche regeering onveranderd bereid is een accoord te sluiten en zich aan een be hoorlijk vastgelegde unilaterale verklaring te houden, zelfs wanneer het pact, dat bestemd is het Locarnopact te vervangen, niet geslo ten wordt. PRINSES MARY OP BEZOEK BIJ DEN HERTOG VAN WINDSOR. Prinses Mary is met haar gemaal Lord Harewood te Weenen aangekomen voor een bezoek aan haar broer, den hertog van Windsor. Geen verzekering van Hitier. Omtrent onze neutraliteit. Passage uit zijn rede betrekking op vroegere verklaringen? De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft geantwoord op schriftelijke vragen van den heer Van Vessem naar aanleiding van een zinsnede in de op 30 Januari jl. door den Duitschen rijkskanselier uitgesproken rede: Van de zijde der Duitsche regeering heeft do regeering geen rechtstreeks tot haar ge richte verzekering ontvangen omtrent er kenning en garandeering van Nederland als onaantastbaar neutraal gebied. De aange haalde passage uit de rede van den Duit schen rijkskanselier sloeg dus blijkbaar terug- op vroegere openbare verklaringen zijner- DINSDAG 9 FEBR. 1937 Abessyniërs naar het Spaansche front? Honderden krijgers zouden zich bij regeering willen aansluiten. VALENCIA, 8 Februari (A.N.P.) Het verluidt hier, dat omstreeks vijfhonderd Abessynische krijgslieden, die zich op het oogenblik in En geland, Frankrijk en België zouden bevinden, voornemens zouden zijn, zich aan te sluiten bij de strijdkrachten der Spaansche regeering. Memphis door het water bedreigd. Wind stuwt bet water op. MEMPHIS, 8 Februari (A.N.P.) het gevaar is nog verre van overwonnen. Thans stuwt een krachtige zuidenwind het water weer op tegen de toch reeds zoo ontzaglijk zwaar be laste dijken, die Memphis voor overstroomin gen moeten behouden. De windsterkte neemt bovendien nog toe. Ingenieurs van het fede rale leger hebben in verband hiermede alle noodige maatregelen genomen en hun waak zaamheid verhoogd langs de geheele streek, die hierdoor opnieuw bedreigd wordt. De wind had een snelheid van 15 tot 20 mijl per uur. De weerberichten van gisteren voorspelden, dat in Zuid-Califonië nog meer regen zou val len. In de voorafgaande 24 uur had de neer- stroomende regen reeds de lager gelegen ter reinen overstroomd. In het gebied van San Diego zijn talrijke personen op bevel van de politie met vaartuigen en vlotten uit hun be dreigde woningen gehaald. VLIEGTUIGONGELUK IN DE VER. STATEft EISCHT VIER DOODEN. Louisburg (Noord Carolina), 8 Febr. (A.N.P.) Gisteren is nabij een boerderij in de omgeving een uit Florida afkomstig vliegtuig door on bekende oorzaak neergestort. De vier inzit tenden kwamen om het leven. AANBESTEDING. HAARLEM - Maandag. Hedenmorgen om half twaalf had op iiet Stadhuis de aanbesteding plaats van het verbouwen van een schoolgebouw met bewaar derswoning aan de Krocht te Haarlem. Ingekomen waren 24 biljetten, waarvan de inschrijvingen als volgt luiden W. J. Hoek, Haarlem, f 15860; G. Hetem, f 14580; J. H. Kemper. Haarlem f 18345, G. Sprengers, Haarlem f 17247; M. Klein, Haar lem, f 17300; N. J. Tromp, Haarlem f 21235, D. Bruin. Haarlem f 20950; G. en J. Broertjes, Heemstede en Bloemendaal f 20440, E. J. Lub bers, Haarlem f 15486, M. Ebbing, Haarlem f 17350, N. V. Aannemersmaatschappij „Noord- Holland", Heemskerk f 18100, fa. N. Cobelenz en Zn., Haarlem, f 18900, J. W. Luiten, Haar lem f 16950, F. Filips, Haarlem f 19275, J. J. Limburg, Purmerend f 16400, A. Blankenstein Haarlem, f 19445, Adr. Castricum, Beverwijk f 15445, J. J. de Korte, Haarlem, f 17580, H. J. Oppenkamp, Haarlem f 17800, J. v. d. Putten, Haarlem f 17850, J. v. d. Wal, Z andvoort f 17771, J. Breevoort, Haarlem f 19400, B. Klaassen, Haarlem f 19998, G. Metselaar en Zn,..Haarlem f 17945. De gunning zal nog nader bekend worden gemaakt. MAIKT CEEICiTEM MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 8 Febr. 1937. Aanvoer totaal 2312. Vette runderen 734, Vette kalveren 192, Nuchtere kalveren 24, Schapen en lammeren 567, Varkens 786, bok ken 9. Vette koeien, le kwal. 63—56, 2e kwal. 4048 cent per K.G.; Vette Ossen, le kw. 6054, 2e kw. 4450 ct. per'K.G.; Vette kalveren, 1ste kw. 9380, 2e kw. 5565 ct. per K.G.; Varkens (levend gewicht) le kw. 4746, 2e kw. 45 ct. per K.G.; Schapen le kw. 4840 ct., 2e kw. 33 ct. per K.G.; Lammeren, le kw. 5042 ct., 2e kw. 32 ct. per K.G. Schapen, le kwal. 2620, 2e kw. f 15 per stuk; Lammeren, le kw. ƒ23ƒ19, 2e kwal. f 13.per stuk. Vette koeien en ossen, aanvoer grooter, han del kalm, prijzen iets lager; vette kalveren, aanvoer als v. verk., handel zeer traag, prij zen le kw. staande, de andere kw. dalende; ichapen en lammeren, aanvoer minder, handel willig, prijzen hooger; Varkens, aanvoer iets korter, handel tamelijk, prijzen iets stijgende. Voor Dr. Deterding werden 30 runderen aan gekocht. Gerard Walschap. Een mensch van goeden wil. Rotterdam Nijgh en Van Ditmar. Gerard Walschap heeft de laatste jaren de vrienden van goede litteraire kunst tel kens verrast met ware meesterwerken. Mis schien is hij voor het oogenblik wel de voor naamste Vlaamsche prozaïst en verteller. Zijn trilogie met de mooie deelen over „Ade laide" en „Eric" riep reeds onze bewondering op. door „Celibaat" nog versterkt. De rustig- beiieerschte bouw van wat hij te vertellen had, de doordringendheid, waarmee hij ziels problemen stelde en ontwikkelde, de sober heid waarin hij de hevigste dramatiek wist te houden, dat alles maakte zijn werk buiten gewoon. In „Een mensch van goeden wil", dat on tegenzeggelijk weer een goed en boeiend boek is, wordt vooral die soberheid los gelaten. De schrijver zwaait een anderen kant uit en met dit levensverhaal van Thijs Glorieus biedt Walschap ons een boek dat ware zulks niet oneerbiedig tegenover zijn meester lijke techniek best met een draak in ge- kieede jas te vergelijken zou zijn. Wie met niet-alledaagsche, ja, hoogst uitzonderlijke verhoudingen en daden bediend wil zijn, om eerst recht lekker van lectuur te genieten wel, die wordt door Thijs en familie ter dege voorzien. Deze mensch van goeden wil maakt het wel een beetje te onwaarschijnlijk bont met zijn goedheiddie slechts kwaad brouwt. Thijs Glorieus, een volkskind uit een stoe- ienmattersgezin, levend aan den buitenrand der ctoipogemeeiischap, kan geen onrecht zien. Dat uit zich bij hem a.1 heel vroeg: hij is nog een kind als hij met zijn klomp de poes de hersens inslaat omdat die de kanarie heeft opgevreten. Dit voor gerechtigheid spe len is een gevaarlijk symptoom bij een knaapje van zijn jaren, die dat spel bovendien zoo bewust en beredeneerd beoefent dat hij later niet zal kunnen nalaten, zijn roeping te pas en te onpas den volke te verkondigen. Hij wordt een pootig heer daarenboven en zich bewust van zijn lichamelijke kracht, maar kan toch niet laten al wat hij doet of ondergaat in buitengewoon vergroote pro portie te zien. Hij is een geboren „Hoch- stapler", hij is opsnijder uit goedigheid, wre ker van onrecht uit zelfverheerlijking en fei telijk een uit het evenwicht geslagene, die zich duizelig gemaakt heeft met enkele -zeer primaire begrippen omtrent goedheid en recht Zet zoo iemand in een omgeving, waarin om trent allerlei levensdingen eveneens nog zeer primaire begrippen opgeld doen en het spel kan beginnen. Walschap heeft voor die om geving gezorgd; er gebeurt met en door Thijs op iedere pagina wat anders, aan be weging en passie geen gebrek. Het artikel gezond verstand zou in zulk eten slechts roet kunnen werpen en wij dineeren bij tijden ook gaarne zonder die verkwistende vermen ging. Wij laten als reactie op te veel diep zinnigheid ook graag de pure fantasie aan 't woord. En Thijs Glorieus is een schepping van Vlaamsche fantastiek, die wij weten te waardeer en. Op de rijke hoeve, waar Thijs boerenknecht geworden is, vindt ge Rosa, de jongste doch ter. die verliefd is op Thijs. Maar Thijs is te trotsch om haar tot vrouw te willen; ze zou den immers allemaal zeggen, dat die arme Glorieus de rijke Rosa alleen om haar geld genomen heeft! Wat niet wegneemt, dat Thijs bij Rosa door zijn klaa- -rijkelijke onzelfzuch tigheid de vlam nog aanwakkert en haar ook nu en dan geen kusje spaart. Aan de overleden boerin heeft Thijs boven- beloofd voor een veel oudere zuster van Rosa, de een weinig achterlijke Let, die door ieder een geslagen en in den hoek gezet wordt, te zullen blijven zorgen en haar in zijn be scherming te houden. Als Thijs naar Brussel trekt om daar carrière te maken, verlooft Rosa zich uit zin tot afweer met een school meester, die al lang „op haar geloopen" heeft, maar wien het inderdaad om de boerderij te doen is. Maar Thijs is niet uit Rosa's hart. Ze zet door dat Thijs op de Walhoeve terug komt; hij is zoo uitstekend voor het bedrijf en kan dan ook het oog op Let houden. Dat moet natuurlijk misloopen. Rosa schiet op een avond haar man ijskoud voor de vlakte en bomt in het gevang terecht, in hoofdzaak door de bezwarende getuigenis van Thijs die de waarheid boven alles lief heeft en veel meer zegt dan hem gevraagd wordt. Thijs wordt door de boeren daarvoor afge rost op een stillen landweg. Maar hij betert snel en als hij bemerkt dat Let, die nog met kinderen met knikkers speelt, op geen betere wijze door hem beschermd kan worden - en ook geen andere wijze verkiest - trouwt hij met Let en neemt haar mee naar Brussel. Rosa is dan al uit het gevang terug: haar moord is nutteloos voor haar geweest. Wij vernemen dan hoe Thijs met Let in Brussel leeft, hoe allerlei baantjes en onderneminkjes aanvaard en opgezet worden en hoe ze een gezin met vier flinke jongens stichten maar fatsoenlijk armoe lijden, ondanks Thijs' onverwoestbaar optimistische verwachting dat met den dag van morgen zijn succes beginnen zal en men van Thijs Glorieus nog eens zal staan te kij ken! Daartusschen door loopt dan Nonkel Dolf, die eigenlijk Thijs' vader is en daaren boven een schavuit, die van geen vrouw kan afblijven en nu met Let begint. Hij koopt haar door haar het geld te bieden, dat zij voor Thijs begeerde. De stakker laat zich nemen, maar dan verschijnt natuurlijk juist de mensch van goeden wil weer in de deur opening en een woest gevecht tusschen Thijs en Nonkel Dolf, die zijn vader is, gaat dit geval berechten. Thijs verliest er één oog bij. Nonkel Dolf verdwijnt, eveneens lichtelijk beschadigd van het tooneel en als „de man die verwoestte" in het nachtelijk duister. Maar daarmee zijn we er nog niet. Want de man van goeden wil gaat nu voor rechtei speen over die stakker van een Let, die hij de deur wijst. Hij bedoelt het misschien zoo kwaad niet en heeft meer behoefte aan „op treden". Straks zal hij haar misschien weer gaan opzoeken om zijn grootheid van hart te kunnen manifesteeren, maar die domme Let kan dat niet bevatten. Die drinkt in haar wanhoop een fleschje vergif leeg. Thijs jaagt wie hem lief heeft, de gevangenis bin nen of den dood in. Maar hij bedoelt het goed. Daar zit hij nu met zijn kinderen en zijn handeltje in leege flesschen. dat 'niet gaan wil Gij hebt Rosa vergeten, die voor Thijs haar man doodschoot, door Thijs in het gevang kwam en nog altijd naar Thijs verlangt. Ja, Thijs is een wonder voor haar, de goedheid zelve. Rosa haalt de moederlooze jongens naar de Walhoeve en Thijs komt spoedig achterna. Hij zal de in verval geraakte boer derij herstellen, bijbouwen, vergrooten. En waarom zouden Rose en Thijs nu niet trouwen en Thijs daarmee de kroon op zijn goede wer ken zetten! Alle misverstand en hinderpaal is uit den weg geruimd. Eigenlijk had Thijs daarmee wel kunnen beginnen, maar dan had dit boek niet ge schreven behoeven te worden. En we zouden het toch niet graag gemist hebben. Ook niet om het slot. Want Thijs wordt nu „de" man van het dorp, zijn zonen worden groot en die maken van den handel in leege flesschen een grootbedrijf, zij koopen vader uit en die is nu ook zelf vermogend geworden, In het dorp gebeurt niets meer buiten Thijs; hij is de man die het weet, raad geeft, aan pakt, bijspringt. Afls er een huis in brand staat en een oude vrouw niet meer naar be neden kan komen, gaat Thijs door de vlam men de reeds wankele trap op. Maar hij kan niet meer terug, de zoldering stort in elkaar en Thijs Glorieus vindt den dood in de vuur zee. Niet voor niets heet hij Glorieus, niet waar? Er zit vaart in dit nieuwe boek van Wal schap. Neemt hij Thijs Glorieus heel en al au sérieux? Ik geloof het niet. Men kan zich in denken dat een schrijver er eens behoefte aan gevoelt, zijn fantasie te laten doorslaan. Dan komen vanzelf de episodes, die hem ge- gelenheid geven weer in détail de zegging en doening zijner menschen te beelden. En dat verstaat Walschap. Ook wie minder door de wilde vaart wordt meegesleurd en aandachtig leest, geniet-telkens van den juisten woorden keus bij typeering, de juiste kleur van een taf reel. En de lezers willen tegen woordig wel weer wat fantastiek in de litteratuur. Antoon Gooien, bij ons, wist wel dat hij van de zonderlinge verhalen der Van Taeke's nog wat verwerken kon en ik maak mij sterk dat ook Walschap's bizarre man- van-goeden-wil erin gaat als koek. Het zal voor den lezer echter een fijn nage recht beteekenen, zoo hij na de lezing van Walschap's jongste werk Duhamel's Salavin nog eens ter hand neemt. Een andere man van goeden wille in deze Salavin enop andere wijze gebeeld. In alle kunstgenot valt het meeste profijt door vergelijking te ver krijgen en dat is op zich zelf al een genie ting. J. H. DE BOLS, I

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 8