Groote brand te Stockholm. Vlammende Schoonheid Generaal Franco tijdens zijn radiorede te Salamanca, waarbij hij de grond slagen van zijn program uiteenzette Het door Jan Poortenaar vervaardigd schilderij van Raden Adjeng Siti Noeroel Koesoemowardhani, dochter van Z. H. Pangeran Adipati Ario Mangkoe- negoro VII Het dochtertje van den Hertog en de Hertogin van Kent is Dinsdag gedoopt in Buckingham Palace te Londen. De baby Prinses bij het verlaten der ouderlijke woning op Belgrave Square gevolgd door haar broertje Prins Edward De Soesoehoenan van Soerakarta, die voor het eerst zijn opwachting bij den nieuwen Gouverneur-Generaal van Ned. Indië kwam maken, bracht tijdens zijn verblijf te Batavia ook een bezoek aan verschillende historische merkwaardigheden FEUILLETON Naar het Engelsch van TEMPLE BAILY. 3) (Nadruk Verboden.) Ze waren nu aan vader's bureau. De stem van den verkooper verhief zich met frissche kracht: Dames en heeren, antiek koperdrrjfwerk aan de sloten en een koperen adelaar met gespreide vleugels! Virginia hief haar hoofd weer op en luister de. De oude adelaar, de lieve vriend uit haar kinderjaren! O, en de geschiedenis van het oude bureau, waaraan zij haar vader zoo dik wijls had zien zitten, terwijl zijn smalle witte hand met den grooten zegelring aan den ringvinger, over het blanke papier schoof! Het bureau kende vader's onstuimige geest drift uit de eerste dagen, dat hij was begon nen te dichten. Maar het kende ook de ne derlaag van zijn droomen, de nederlaag, die zijn teere, fijngewrochte verzen leden in dezen modernen tijd, met zijn nieuwe vormen en zijn onversierd realisme. De adelaar, die Virginia eerst een triomf verkondiger had toegeschenen, was haar langzamerhand een symbool der mislukking geworden. Er werd levendig geboden. De man, die de kandelaars had willen hebben, zat op den rand van een kleine tafel en riep zijn bod tel kens tegen dat van den afslager in. Virginia keek belangstellend naar hem. Hij was niet knap, vond zij, maar hij had een zekere jon gensachtige charme, die haar voor hem in nam. Terwijl zij op hem neerkeek, keek hij plotseling naar boven en lichtte zijn hand op tot een groet. Zij vond het aardig van hem en haar stralend gezichtje zei hem dat. Mrs. Bieecker deed haar bod telkens met koele, zakelijke stem. Virginia had wel van de Bleeckers gehoord. Anthony, de eeni- ge zoon, was bij de marine. Zijn vader was multi-millionnair, maar het was nu eenmaal een traditie, dat in elk geslacht een Anthony Bieecker de zee zou bevaren in dienst van zijn vaderland. Zij wist ook, niettegenstaande haar afzondering, dat de jongeman erg veel succes had bij het vrouwelijk geslacht. Zijn moeders scheen daar niets op tegen te hebben, want ieder oogenblik kwam zij met de groote auto naar Annapolis en had dan steeds een meisje bij zich, niet altijd hetzelfde, maar wel altijd een, dat knap was en rijk. En dan was Anthony altijd de trouwe begeleider van zijn moeder en haar charmant gezelschap. Als mrs. Bieecker haar zinnen op de secre taire had gezet, zou zij haar wel krijgen ook. Zij heeft zooveel geld, dat zij niet weet wat ze ermee moet doen. zei Virginia, terwijl ze haar broer het kleine dametje aanwees. Maar mrs. Bieecker kreeg het bureau toch niet, want plotseling begon een meisje te bieden. Zij scheen heelemaal alleen te zijn en stond met haar handen in de zakken van een dikken geruiten mantel. Zij was te dik om een schotsche ruit te kunnen dragen, dat had zij toch wel kunen weten. Maar haar gebrek aan smaak werd vergoed door haar frisch, aardig gezicht en de bruine krullen, die onder het strakke blauwvilten hoedje te voorschijn sprongen. Zij scheen het bureau absoluut te willen hebben en bood kalm tegen Michael en mevrouw Bieecker op. De vaklui zwegen allang, de prijs ging veel te hoog voor hun winstpercentage. Rickey luisterde in ademlooze spanning. Zeg Jin, als dat zoo doorgaat, hebben we straks een fortuin binnen! Het bureau werd tenslotte het eigendom van het meisje met den blauwen hoed. Mi chael werd de gelukkige bezitter van het Chippendale stoeltje en van een anderen an tieken leuningstoel, terwiji mrs. Bieecker met de oud-Hollandsche lepels ging strijken Dat we hier nooit eerder aan gedacht hebben. Jinny, we krijgen nu geld in over vloed! riep Richard enthousiast. Maar zijn zuster was niet zoo optimistisch gestemd. Er zullen nu ook dubbele uitgaven zijn, Rickey en dan de schulden! Ja, de schulden! Den vorlgen avond had zij tot diep in den nacht over de papieren ge bogen gezeten en het resultaat van al haar becijferingen had haar den angst om het hart doen slaan. Er waren aangelegenheden, die haar vader jarenlang verwaarloosd had! en die nu eigenlijk door Rickey zouden moeten wor den verzorgd. Maar de mannen van de fami lie hadden geen zakenhoofd. Virginia even min, maar zij begreep tenminste, dat er toch iemand moest zijn, die orde bracht in den chaos. Zij was tot de conclusie gekomen, dat, als de meubels en het huis goed verkocht wer den, er net geld genoeg zou zijn om de schul den af te betalen en haar ouders een onbe zorgd verblijf in Galifomië te verschaffen. Wat Rickêy en haarzelf berof, och, zij wa ren jong en hadden het leven voor zich. Haar moeder en zij waren al die jaren zoo zuinig mogelijk geweest. Hoewel zij in haar jeugd nooit een hand had behoeven uit steken, had mrs. Farquhar, het kleine, teere vrouwtje, haar heele huwelijksleven lang nooit meer ge had dan een kleine dienstmeid. Virginia had leeren koken, dekken, het oude mahonie wrij ven en het zilver poetsen. Deze twee afstam melingen van een rijk geslacht, afstammelin gen van beroemde schoonheden, die altijd in de rijkste gewaden en met de prachtigste ju- weelen getooid waren geweest, wisten hoe zij haar handen moesten gebruiken en hoe zij, niettegenstaande haar armoede, het oude huis zijn voorname en toch hartelijke sfeer kon den doen behouden. De mannen hadden dit als vanzelfsprekend aanvaard, zonder de vele opofferingen ook maar te vermoeden. Vader en zoon, beiden waren droomers en ongeschikt voor de harde werkelijkheid van het leven. Mrs. Bieecker bood nu op een kleinen wit- geverfden spiegel. Vroeg-Amerikaansch. verklaarde Qrogan. Hij had natuurlijk niet geverfd moeten wor den. maar de lijnen zijn goed. Hü liet den prijs oploopen, tot de spiegel tenslotte voor honderdviifti# dollar het eigen dom werd van mrs. Bieecker. Virginia kwam met een schok tot de werke lijkheid terug. O hemel, Rickey, ik kan haar dien spie gel niet laten koopen. hij is niet echt! Rickey's stem had weer even een ruwen klank. Wat heb jij ermee te maken? Ze denkt dat ze er verstand van heeft. Waarom zou je haar wijzer maken? Rickey! Nou, kijk me maar niet zoo aan! Ze heeft geld genoeg. Doe niet zoo dwaas, Vir ginia! Maar zijn zusje was de kamer al uit. Zij holde op mrs. Bieecker toe. Het spijt mij wel, maar die spiegel is bij vergissing tusschen de andere dingen terecht gekomen, hij is niet antiek. Ik heb hem zelf voor twee dollar gekocht, omdat ik het wel een aardig ding vond. Daarom heb ik hem wit geverfd, en in mijn eigen kamertje opgehan gen. Mrs. Bieecker nam het meisje van top tot teen op. Enfin, u bent tenminste eerlijk, zei ze tenslotte, met een air, alsof ze een straatjon gen prees, die een verloren portemonnaie terugbracht. Het irriteerde haar verschrikke lijk, dat zij zich had laten beetnemen. Een paar antiquiars, die het gesprek hoorden, glim lachten spottend. Maar als die spiegel niet echt is, vroeg ze uit de hoogte, hoe kan ik dan van de an dere dingen op aan? Daar sta ik voor in Virginia's wangen brandden. Tony kwam haastig tusschenbeide om de situatie te red den. Net goed voor je, Midget! En in zijn hart dacht hij: Dat kind ge draagt zich als een prinses! De manier waar op zij op Midget's beleediging reageerde! Mrs. Bieecker voelde waarschijnlijk wel, dat zij te ver was gegaan, want even later zei ze: Ik zou graag van alles, wat ik gekocht heb, de geschiedenis weten, miss Farquhar, vooral van de lepers, Ku&t u niet met ons gaan lunchen? Wij staan juist op het punt om een restaurant op te zoeken. Ik denk niet, dat het gaan zal, antwoord de Virginia. Maar Tony smeekte dadelijk: O, alstublieft, miss Farquhar! Wij 2ijn allemaal zoo verschrikkelijk benieuwd naar het verhaal van die lepels! Vóór zij kon antwoorden, kwam Marty van Duyne met McMillan op hen toe. Jane, ik heb Michael uitgenoodigd om met ons te lunchen. Je hebt er toch niets op tegen; Het was om Michael, dat Virgina toestem de. Zij vond mrs. Bieecker onuitstaanbaar, maar ze kon zich het plezier van een nadere kennismaking met Michael McMillan niet ont zeggen. Dus dan zijn we met ons vijven, zei Jane Bieecker. Tony, je doet het beste met even een tafel tereserveeren. Tony ging. Hij was ervan overtuigd dat Vir ginia om zijn aandringen ja had gezegdi Rickey had uit het zolderraam zijn zuster ga degeslagen. Hij zag, hoe zij haar excuses maakte over den spiegel. Echt iets voor Jin ny, om zoo op haar eer te staan! Wat maakte het voor verschil voor die menschen? Rickey was er zich niet van bewust, dat zijn zuster mooi was. Hij hield van haar en hing aan haar-, omdat zij van haar prilste jeugd af zijn eenige kameraad was geweest, zijn steun in moeilijkheden, zijn veiligheids klep in booze buien en zijn troost in alle ver drietelijkheden. Maai* voor hem was zij geen sprookjesprinses, zooals voor Tony en Michael. Schoonheid zag Rickey alleen In vrouwen, zooals die eene daar beneden, die heelemaal in het zilvergrijs was. Die was pas mooi, mooi als een zilveren tooverfee. De zon scheen pal op haar, maar de hitte scheen haar niet te deren. Zij was koel en bleek, van een glan zende, doorschijnende bleekheid, alsof er bin nen in haar een licht brandde. Hij kon zijn oogen niet van haar afhouden en draaide on willig zijn hoofd af, toen hij Virginia's stem achter zich hoorde. CWordt vervolgd.)

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 5