Haarlemsche Inkomens. i Dezer dagen zijn cijfers omtrent de finan- cieele draagkracht der Haarlemsche belas tingbetalers verschenen. Die cijfers ver dienen bijzondere aandacht, omdat zij zoo scherp aantoonen hoe sterk in de crisisjaren de welvaart in een stad als Haarlem is ge daald. Temeer treft dat als men zijn gedach ten laat gaan buiten de grenzen van deze plaats. Want Haarlem is geen speciaal-ongun stig geval onder de Nederlandsche groote ge meenten; overal heeft de crisis haar vernie lingen aangericht. En buiten ons land is het schier overal nog heel wat erger; in verreweg de meeste landen, waaronder zeer groote, be schouwt men het algemeene welvaartspeil in Nederland nog met afgunst. Dit is voor velen moeilijk te begrijpen, omdat men zich zoo dikwijls bepaalt tot belangstelling voor de nooden in eigen omgeving en in eigen land. Niettemin is het een feit. Intusschen zijn er van de 36000 aangesla genen in de belasting in Haarlem nog maar 1554 die een inkomen boven de 5000 hebben en die onderdeel uitmaken van een totaal van 4217 die een inkomen boven de ƒ3000 genieten, Dat zijn wel heel lage percentages. Onder de genen die tot deze groepen behooren zullen ongetwijfeld velen met verwondering hebben gezien dat zij van zulk een kleine minderheid deel uitmaken. Natuurlijk zijn die percentages maar enkele jaren geleden veel hooger geweest. Op een aanmerkelijk kleiner aantal aangeslagenen want de bevolking is regelmatig blijven groeien ook in den crisistijd waren er in 1930-1931, dus vijf jaar eerder, nog 2474 inko mens boven de 5000, deel uitmakende van een groep van 5909 boven de 3000. Van de bijna 6000 gezinnen die van meer dan 3000 inkomen leefden resten er dus in het thans loopende belastingjaar nog maar ruim 4000. Van groot belang voor de inkomsten van de openbare kas is de aanzienlijke daling van de inkomens der hoogst-aangeslagenen. Immers, tengevolge van de sterke progressie in de be lastingheffing betalen zij een zeer groot deel van de belastingen, In de bedoelde vijf jaar is het aantal aangeslagenen met inkomens boven 40.000 per jaar tot een kwart ge daald, nl. van 81 tot 20, en hun gemeenschap pelijk totaal inkomen is eveneens gezakt tot een kwart, namelijk van zes millioen tot an derhalf millioen. Dergelijke cijfers spreken en maken duide lijk hoe zwaar de overheidstaak in de crisis jaren is geweest, omdat men met zeer snel dalende belastingopbrengsten en voortdurend stijgende uitgaven voor werkloozensteun niet temin met kunst- en vliegwerk moest trach ten, zoo weinig mogelijk af te breken van de* in lange jaren met moeite opgebouwde so ciale structuur. Wij hopen en verwachten allen dat het diepste punt thans gepasseerd ls. Opleving op velerlei gebied, een gestadige schoon nog maar traag-doorwerkende verbetering in den werk loosheids-toestand, nieuwe en stijgende divi- dend-uitkeeringen van velerlei maatschap pijen geven de hoop dat een periode van nieuwen opgang is aangebroken. Het behoeft wel geen betoog dat het jaren zal moeten du ren eer weer zooiets als de cijfers van 1930- 1931 bereikt zal kunnen worden. Hoe moeilijk dat ook is, men moet daarbij de waarheid aan vaarden, dat een geleidelijk herstel juist het beste is om werkelijk tot duurzame resultaten te komen. Overigens zij er opnieuw aan herinnerd dat het bier een wereldcrisis, niet een Nederland sche betreft, dat ons land vanwege zijn lig ging en handelsbelangen in de hoogste mate is aangewezen op het herstel van het inter nationale vrije ruilverkeer en dat juist de bo ven aangeduide omstandigheden, dat vele lan den er economisch nog veel slechter aan toe zijn dan wij, voor ons een nadeel is. Want met die landen moeten wij zoo spoedig mogelijk weer in het groot zaken kunnen doen; hun welvaart beteekent tevens de onze. Dat thans een soort stilte in de politieke conflicten van Europa is ingetreden behou dens de Spaansche ellende belooft wellicht veel. Mogelijk is er dit jaar kans op maat regelen tot bevordering der internationale economische toenadering. Daarbij hebben wij Nederlanders in de hoogste mate belang en het langdurig uitblijven van die toenadering moet men ook in het geval van den achter uitgang der Haarlemsche inkomens als een hoofdoorzaak beschouwen. Omdat gansch de economische machinerie ineengrijpt en ver stoord wordt als de politieke conflicten er hun vernielend werk in gaan uitvoeren. BEVERWIJK R. P. WONINGBOUW. B. en W. hebben aan de N.V. Bouw- en Ex ploitatie Maatschappij Makveen, gevestigd te Haarlem, vergunning verleend voor het- bou wen van 8 woningen aan de Boogaardslaan. Bond voor Staats- pensionneering. De jaarlijksche feestvergaderingen. In het Kennemer Theater werd Woensdag avond de eerste van de beide feestelijke pro- pagandabijeenkomsten gehouden, die de plaatselijke afdeeling van den Bond voor Staatspensionneering jaarlijks organiseert. De voorzitter, de heer K. Steyn, sprak het openingswoord, dat als gewoonlijk propagan distisch getint was. Spr. herinnerde er aan, dat volgens de oude bepalingen 60.000 men- schen recht konden doen gelden op een be drag van 5, maar helaas is dit steeds minder geworden. Wij komen geen stap verder, aldus spr., en toch hebben „oud en arm" van thans gezorgd voor den rijkdom van het nog altijd rijke Nederland van thans. Zij kunnen der halve recht laten gelden op een zeker deel van dien rijkdom. Het beginsel van de be weging is juist, dat die menschen recht kun nen doen gelden op premievrij staatspensioen. Spr. wekte zijn gehoor voorts op deel te nemen aan het op 7 April in Den Haag te houden demonstratief congres. De heer Bruin uit Alkmaar hield eveneens een korte propagandarede. Spr. begon met te wijzen op den dwazen toestand, dat duizenden jonge werkloozen naar de stempellokalen loo- pen, omdat er voor hen geen uitzicht op werk is. De ouden moeten rusten en de jonge ren moeten aan den arbeid. De Bond strijdt 35 jaren lang voor staats pensioen, maar in de groote Christelijke krin gen verzuimt men het in te voeren. Dr. A. Kuyper was driemaal in de regeering, maar evenzoovele malen heeft het zijn belofte niet ingelost. En ook minister Colijn heeft dit verzuimd. De heer Bruin herinnerde er aan, dat na de vergissing" van Troelstra do 65- jarigen het premievrij staatspensioen kregen. Wederom dreigt voor de regeering gevaar, want 1937 kon wel eens verrassingen opleveren. De zon zal moeten opgaan, aldus spr., voor de genen wier levenszon ondergaat. Tenslotte wees spr. op de dwaasheid, dat millioenen worden uitgegeven voor bewape ning, die dient om jonge levens te vernietigen, maar om de 9 millioen ter beschikking te stel len voor staatspensioen schijnt onmogelijk te zijn. Na deze rede, die met een langdurig ap plaus werd beloond, trad de Rederijkerskamer ,Kennemerland" voor het voetlicht met het blijspel „Polly Perkins". Kennemerland" gaf daarvan ook nu weel een uitstekende opvoering. Het tempo liet niets te wenschen over en het bleek wel zeer duidelijk, dat de Kamer dit stuk, waarmede reeds eerder mooie successen oogstte, met begrijpelijke voorliefde voor Staatspensioen heeft gekozen. Het publiek beleefde er veel vreugde aan, zoodat aan beide zijden van het voetlicht de goed stemming niets te wenschen overliet. De hoofdpersonen waren er uitstekend in. Mevr. HoflandVellekoop en de heeren P. Fiege en Ph. Braun gaven uitstekend samen spel te genieten. Zij werden zeer goed bijge staan door de rest van de bezetting. „Kenne merland" oogstte een mooi succes. Heden Donderdagavond wordt de tweede bijeenkomst, gehouden. DE BELANGEN VAN T.B.C.-PATIëNTEN. De vereeniging tot bevordering van de be langen van T.B.C.-patiënten zal Vrijdag avond in gebouw „Odeon" haar jaarvergade ring houden. De agenda vermeldt de jaarversdagen, een bestuursverkiezing (o.m. wegens bedanken van den heer H. Withaar) en een bespreking over een te organiseeren propaganda-verga- dering. SOCIAAL DEMOCRATISCHE VROUWENCLUB De Sociaal-democratische Vrouwenclub heeft Woensdagmiddag ten huize van de presidente, mevr. Kemp—Haan een ledenvergadering ge houden. Het voorstel om bij de modern georganiseer de arbeiders en bij de leden van de S. D. A. P. een inzameling te houden voor de Spaansche kinderen, die in tehuizen in Zuid-Frankrijk ondergebracht, werd met algemeene stemmen aangenomen. Vervolgens werden besprekingen gevoerd •°r het 1 Mei-feest. Besloten 'werd ook ditmaal weer een kinder feest te organiseeren, thans echter alleen van de plaatselijke afdeeling onder de algemeene leiding van den plaatselijken Raad. De 1 Mei-commissie, waarin de dames Rebel Zettelman zitting hebben, zal de voorbe- •eiding regelen. JAARVERGADERING HUURWAARBORG- VEREENIGING. De Beverwij ksche Huurwaarborgvereeniging heeft in het gebouw van de K. S. A. haar jaar vergadering gehouden. Uit het jaarverslag van den penningmeester bleek, dat de inkomsten f 1456,46 en de uit gaven f 1209,32 hadden bedragen. Het jaar sloot dus met een batig saldo van f 247,14. Het boekjaar was evenwel geopend met het saldo van 1935, zijnde f640, zoodat het kapi taal der vereeniging met ruim f300 was ver minderd. Dit verschijnsel, mede veroorzaakt door stij gende kosten van exploiten, heeft een onder werp van langdurige besprekingen gevormd. De vergadering heeft maatregelen beraamd, om dezen financieelen achteruitgang tot staan te brengen. Tenslotte werd de mogelijkheid van een verhooging der contributie onder het oog gezien. De nieuwe bioscoop- programma's. Kennemer Theater. Het Kennemer Theater vertoont deze week als hoofdnummer, het aangrijpende film werk „De Witte Engel" Kay Francis speelt in deze film de rol van Florence Nightingale, de stichteres van het Roode Kruis. Kay Francis als Florence Nightingale in „De Witte Engel". (Kennemer Theater, Beverwijk). Omstreeks het begin van het jaar 1850 was het met de hygiëne en de moraliteitsbe grippen binnen de muren van de Londensche hospitalen allertreurigst gesteld. Men zag er slordige en meestal niet zindelijk gekleede verpleegsters, die een volslagen onverschil ligheid voor het welzijn harer patiënten aan den dag legden, terwijl de onzedelijkheid er hoogtij vierde. Een onderzoek naar deze toe standen werd dan ook vanwege de autoritei ten onder leiding van Nightingale gelast. Eén van Nightingale's dochters, Florence, meende hier een levensdoel gevonden te hebben, waaraan zij zich met hart en ziel kon wijden. Zij wist tenslotte de toestemming van haar vader te verkrijgen en hiermede nam de geschiedenis van Florence Nightingale een aanvang. Zij wendde zich tot Dr. West, die aan het hoofd stond van de Londensche zie kenhuizen. Hij dacht er echter niet aan, wij zigingen in de bestaande toestanden te bren gen, omdat hij van meening was, dat er niets te verbeteren viel. Na dezen tegenslag vertrok zij naar een beroemde school in Duitschland om een cur sus te volgen in ziekenverpleging. Toen haar studie nauwelijks was voltooid, kreeg ze be zoek van de Herberts, oude vrienden van haar vader. Herbert bekleedde een belangrijke po sitie bij het ministerie en hij had juist een schrijven ontvangen uit Londen,, waarin werd medegedeeld, dat de cholera was uitgebroken. Florence vertrok naar Londen en stelde zich in dienst van de barmhartigheid. Zij wist zich door haar werk zoo verdienste lijk te maken, dat de aandacht der autori teiten op haar gevestigd werd. Toen brak de Krimoorlog uit en Engeland, Frankrijk en Turkije streden tegen Rusland. Florence Nightingale werd met een staf verpleegsters naar het front gezonden. In den oorlog waren vrouwelijke verpleeg sters aan het front nog ongewoon en het werk van Florence Nightingale en haar staf, werd in alle opzichten bemoeilijkt. Zij kon ter nauwernood credieten, verbandmiddelen, kortom alles wat ze noodig had, bemachtigen. Slechts een jonge oorlogscorrespondent, Ful ler, had sympathie voor haar werk en hij ondersteunde haar dan ook zooveel hij kon. Naarmate het succes van Florence Nightin gale zichtbaarder werd, groeide de oppositie van den gezondheidsdienst van 't leger. Een poging werd ondernomen om haar te ver wijderen, doch op het oogenblik dat deze po ging werkelijkheid dreigde te worden, werd Florence bij het hof van den koning ontbo den en werd zij met de hoogste onderschei ding voor haar werk begiftigd. Als tweede hoofdnummer wordt vertoond „Geld en toch zorgen". Adele Sandrock en Hans Nerking spelen hierin de hoofdrollen. Luxor Theater. Van Vrijdag a.s. af vertoont het Luxor Theater als hoofdfilm „De Texas Rangers" met Fred. Mac Murray, Jack Oakie en Jean Parker in de hoofdrollen. Jim Hawkins, Wahoo Jones en Sam McGee, boezemvrienden, avonturiers en roovers in het Midden-Westen van Amerika, worden op een avond overvallen door een wrekende co lonne en moeten het leven redden door een overhaaste vlucht. Jim en Wahoo raken daarbij Sam kwijt, maar wetende, dat die er gens bij de Rio Grande een meisje heeft, be sluiten zij naar Texas te trekken, in de hoop hem daar t vinden. De Texas Rangers vormden in die dagen een ruitercorps, dat zich ten doel stelde de veiligheid en rust in Texas te waarborgen Texas was nog een staat in wording en de Rangers moesten zoowel met opstandige In dianen als met blanke bandieten afrekenen Het waren dappere mannen; die vrijwillig dienst namen en het ideaal, Texas tot een rustig en welvarend land te maken, na streefden. Eenigen tijd leefden Jim en Wahoo onder de Rangers. Zij ontzetten een ranch, die uit gemoord was door de roodhuiden en namen deel aan een gevecht met Indianen, waarin de Rangers, die verre in de minderheid wa ren, bewonderenswaardige staaltjes van moed vertoonden. De bandiet Sam oefent met een bende des perado's een ware terreur uit in Texas. Wa hoo besluit achter den bandiet aan te gaan, doch hij wordt door de bende van Sam ge dood. Onmiddellijk rijden alle Rangers uit om een klopjacht op de bandieten te begin nen. Jim is meegegaan om Wahoo te wreken en slaagt erin Sam op te sporen, maar deze laat zich niet vangen, tot een kogel van Jim een einde aan zijn leven maakt. De volgenden dag vindt met groote plech tigheid en militaire eer Wahoo's begrafenis plaats. Naast Amanda staat Jimeen Ranger in hart en nieuren. Voor de pauze draait de comidie „Incognito getrouwd". In het bijprogramma viert Popeye de Sailorman, nieuwe triomfen DE JUBILEUM-UITVOERING VAN „JEUGDIG WIJK AAN DUIN". In het Hervormd verenigingsgebouw aan de Populierenlaan heeft „Jeugdig Wijk aan Duin", bestaande uit leden van de Christelijke Meisjes- en Jongelingsvereeniging, gister avond voor een tot de laatste plaats bezette zaal haar jaarlijksche uitvoering gegeven ten bate van de exploitatie van het vereenigings gebouw. De voorzitter, de heer B. Hagen •Sr. heeft, nadat een koortje de Openingsbede gezongen had, de bijeenkomst geopend. Het stuk, dat dezen avond opgevoerd wordt, aldus begon spreker, is getiteld „Mijlpalen". Ook deze uit voering is een mijlpaal in het vereenigings- leven, daar het de tiende maal is, dat een der gelijke avond georganiseerd wordt. Men heeft vaak met moeilijkheden te kam pen gehad, maar, zei de heer Hagen, altijd is toch weer gebleken, dat het werk door Chris tus geleid, doel en resultaat heeft. Voortgaan de schetste spreker de moeilijkheden die, voor al voor de Jongeren uit de crisis voortvloeien, waarbij voor velen het ideaal om iets te be reiken, vernietigd wordt. Bij het bereiken van een mijlpaal, blijkt echter altijd Gods leiding weer. Laten wij ons daarom tot Hem wenden, om kracht voor den strijd te ontvangen. Hierna werd met de opvoering van het stuk begonnen. Het eerste bedrijf speelde in 1860, tusschen twee families de Read's en de Si bley's, die door het campagnonschap in een groot ijzerbedrijf, en door een verloving, nauw aan elkaar verbonden waren. Er ont stond echter een verwijdering tusschen John Read (A. Boer) en de Sibley's, omdat deze laat- sten door hun conversatisme, zich kantten tegen John's vooruitstrevendheid. De twist liep zoo hoog, dat de verloving tusschen Certrude Read (C. van Pelt) en Sam. Sibley verbroken wordt. Ook voor een verloving tusschen John Read en Rose Sibley (R. Tempelman) wilde de oude Sibley geen toestemming geven. Tenslotte weet de jeugd zich echter los van alle conservatisme te maken. Er is over het algemeen vlot gespeeld. Liet het tempo in het eerste bedrijf soms wel wat te wenschen over, in het tweede en laatste bedrijf waren allen goed ingespeeld. Mej. Tem pelman, die een der hoofdrollen vervulde, was weer bijzonder goed op dreef. Zij vond waar dige partners in A. Boer en K. Joor. G. Tabak, die als Ned. Peym een geestige rol had te vervullen, kweet zich uitstekend van zijn taak. Ook C. van Pelt en M. Roderkerk DONDERDX'G 11FEBR. 1937 konden als moeder en dochter, goed voldoen. De verdere rollen, mej. N. Gertenbach als Emily Read, G. v. d. Outenaar als Arthur Preace, mej. H. Vrielinck als Nancy Sibley, B. Hagen Jr. als Lord Mankhorst, Mien Joor (Mu riel Peym) W. Schipper (Richard Sibley), Thompson, een huisknecht (J. Munter) en de koster, F. Pletting, werden verdienstelijk ver vuld. De aankleeding van het tooneel en de costuums, waren zeer goed verzorgd. De muziek werd verzorgd door het strijkje van de Oranjevereeniging. De welgeslaagde avond werd met een slot zang van de meisjes en jongelingsvereeniging Op Woensdag 17 Februari wordt de tweede uitvoering gegeven. FILMAVOND VAN HET NUT. Op Donderdg 18 Februari wordt in het Ken nemer Theater een Nutsavond gehouden. Ver toond wordt de film „Jeanne d'Arc". De heer Ir. J. H. Telders zal deze historische film toe lichten. CONCERT VAN „ZANGLUST". Het tweede winterconcert van het Man nenkoor „Zanglust" is vastgesteld op Don derdag 25 Februari. Het wordt gegeven in het Kennemer Thea ter. RESERVES VOOR DE SCHAAKCLUB „WEENINK". De schaakclub „Weenink" heeft besloten een adspirantenschaakclub te vormen. Jongelui van 12 tot 16 jaar zullen zich daar bij kunnen aansluiten. Zij zullen oefenen on der leiding van de leden van „Weenink". De oefenavonden zijn Dinsdagsavonds van 7 tot 8 uur in gebouw „Harmonie" aan de Groenelaan. CASTRICUM Herinnering aan het prinselijk huwelijk. Een bank met vijver. Een bijzonder aardige, blijvende herinnering aan het huwelijk tusschen Prinses Juliana en Prins Bernhard is in Oastricum tot stand ge komen. Het initiatief daartoe is genomen door de Oranje Vereeniging, welke naast het ge meentehuis een bank heeft doen bouwen, waarvoor een vijver is aangelegd. Het geheel is tot stand gekomen op een wijze, welke eenig is in ons land. Voor den bouw van de bank, welke ontworpen is door den gemeente- architect, den heer D. van Diepen, hebben n.l, 900 schoolkinderen willekeurige steenen bij eengebracht. De constructie en de aanleg van den vijver zijn geheel belangeloos verricht door vijf werk- looze metselaars en vier werklooze grondwer kers. Het werk heeft drie weken in beslag ge nomen en het resultaat ervan is een bezich tiging alleszins waard. De heeren H. Hemmer en P. van den Berg, resp. voorzitter en secretaris van de Oranje vereeniging, hebben het prinselijk paar in een naar Krynica gezonden brief van een en ander op de hoogte gebracht en een foto van bank met vijver bijgesloten. Deze heeren mochten namens Prins Bernhard een dankbetuiging ontvangen. Afstappen van wielrijders gevraagd. Als zij snelverkeersbord kruisen. De K.N.A.C. heeft den minister van Wa terstaat met nadruk in overweging gegeven, de totstandkoming van een verplichte bepa ling voor wielrijders om af te stappen voor het oversteken van voor hen verboden rij banen bij het verspringen of eindigen van rijwielpaden zooveel mogelijk te willen be vorderen. AARTSBISSCHOP VAN OUD-KATHOLIEKE KERK OVERLEDEN. UTRECHT, 10 Februari. Vanmorgen vroeg is in den ouderdom van zeven-en-zeventig jaar overleden Mgr. Franciscus Kenninck, aartsbisschop van Utrecht van de oud-bis schoppelijke cleresie. Mgr. Kenninck werd geboren op 18 Juni 1859 te Den Helder. Hij studeerde te Amers foort aan het gymnasium aldaar en later aan het Seminarie der oud-katholieken te Amersfoort. In 1882 werd hij prefect van dit seminarie, in 1886 professor in de Exegese en in 1910 president en professor in de dogma tiek. In 1920 werd Mgr. Kenninck tot aarts bisschop van Utrecht verkozen als opvolger van Mgr. Gerardus Gul. Onder zijn leiding kwam o.a. de opheffing van het celibaat tot stand, terwijl tevens te vermelden valt de instelling van een adviseerende synode. Jack Oakie, Fred McMurray en Bennie Bartlett in „De Texas Rangers". (Luxor Theater, Beverwijk). Vliegtuig voor de Amerikaan- sche kust gezonken. Uit San Francisco, 10 Februari: Nabij de kust is een vliegtuig van de United Airlines gezonken. De kust wacht heeft vergeefs de wateren af gezocht. Het toestel was met elf per sonen acht passagiers en drie leden der bemanning onderweg van Los Angeles naar San Francisco. Men heeft geen spoor van hen teruggevonden. /CHEEP/ 'THMNCEM HOLLAND—AMERIKA LIJN. Maasdam, Rott. n. N.-York p. 9 Dungeness. Lochmonar, 6 v. Vancouver n. Rott. Damsterdijk, Vancouver n. Rott. HALCYON LIJN. Vredenburg 11 (n.m.) v. Narvik te Vlaard. verwacht. Maasburg 12 (v.m.) v. Morphoubaai te Rott. verwacht. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Gaasterkerk (uitr.) 9 v. Manilla. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Bloemfontein, 10 v. Rott. n. Bremen. Heemskerk (uitr.) 9 v. Port Sudan. Springfontein (uitr.) 10 te Antwerpen. Randfontein (thuisr.) 10 v. Lor Marques. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Reggestroom (thuisr.) 10 te Rott KON. HOLLANDSCHE LLOYD Eemiand (uitr.) 6 v. Santos. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Achilles, 9 v. Lissabon n. Portimao. Agamemnon, Jaffa n. Amst. 9 te Gibral tar iverb.). Barneveld, 10 v. Antwerpen te Amsterdam. Bennekom, Amst. n. Chili 9 (12 's midd.) 400 mijl ZO. v. Terceira. Mars, Venetië n. Amst. 9 v. Messina. Poseidon, 9 van Lissabon n. Tanger. Triton, 10 v. Alexandrië n. Haifa. Colombia, Amst. n. W. Indië 4 v. Barbados. Ulysses, Constantza n. Amst. 10 te Izmir. Orion, 10 v. Danzig te Amsterdam. Titus, Venetië n. Amst. 10 (12 n.m.) 135 mijl ZW van Ouessant. Van Rensselaer, Paramaribo n. Amst. 10 v. Havre 11 (5.30) n.m.) verw. Pluto, Gothenburg n. Amst. p. 10 (3 n.m.) Brunsbuttel. Ganymedes, 10 van Algiers naar Malta. Perseus, 10 v. Kopenhagen te Gdynia. Juno, 9 v. Oran n. Genua. Telamon, Rott. n. Oran, p. 9 Gibraltar. Vesta, Palermo n. Amst. p. 10 Finisterre. Breda, 10 v. Amst. n. Hamburg. ROTTERDAM— ZUID-AMERIKA LIJN. Aldabi, 10 v. Rott. te Hamburg vertr. 15 ROTTJ3RDAMSCHE LLOYD Indrapoera (thuisr.) 10 v. Batavia. Sitoebondo (uitr.) 10 v. Rott. Dempo, 10 v. Rott. n. Batavia. Slamat (thuisr.) 10 v. Marseille. Kota Nopan (thuisr.) 10 te Marseille, goekaboemi (uitr.) 10 te Marseille. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Johan de Witt (thuisr.) 10 te Amsterdam. Bintang (thuisr.) 9 v. Liverpool. Joh. de Witt (thuisr.) 9 v. Southampton. Poelau Laut (uitr.) 10 te Port Said. Chr. Huygens (uitr.) 9 v. Algiers. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Benvenue, 10 v. Japan te Rotterdam. City of Pittsburg, Japan n. Rott. vertrekt 18 v. Havre via Londen. Neleus, Batavia n. Amst. 10 te Belawan. Teucer, Rott. n. Japan 10 van Shanghai. Dolius, Batavia n. Amst. p. 10 Wight. Calchas, Japan n. Rott. 9 te Londen. Clytoneus, Batavia n. Amst. 9 (8.21 v.m.) 60 mijl Z v. Land's End. Flintshire, Dairen n. Rotterdam 9 te Sin gapore. Eurymedon, Amst. n. Java 9 te Port Said. Clytoneus, 10 van Batavia te Amst. De koopvaardijvloot van Scandinavië. Volgens een Noorsche statistiek omvat de koopvaardijvloot in Noorwegen 4.118 mill, bruto ton (in het vorig jaar toegenomen met 148.000 ton); Zweden 1.493 mill, ton (afgeno men met 19 000 ton); Denemarken 1.112 mill ton (afgenomen met 2000 ton) en Finland 0.5 mill, ton (toegenomen met 40.000 ton). Vlootuitbreiding. De reederij Baltica te Amsterdam welke on langs haar s.s. „Walborg" aan een Rotter- damsche reederij verkocht, heeft thans ir Zweden het s.s. „Korsborg" aangekocht. Dit s.s. werd in 1918 gebouwd en heeft een draag vermogen van 1700 ton. AANGEKOMEN. 9 Februari: Bacchus s.s. Lissabon 10 Februari: Barneveld s.s. Hamburg Noord-Stad m.s. Rotterdam Orion s.s. Danzig Joh. de Witt s.s. Batavia 9 Februari: VERTROKKEN. Helfrid s.s. Gothenburg Patria s.s. Gothenburg Honfleuraise s.s. Antwerpen Eurylochus s.s. Londen Amstelstroom m.s. Huil Zeeland s.s. Methil Leeuwarden s.s. Londen Hercules s.s. Hamburg 10 Februari: El Saturno s.s. Rotterdam Bowling s.s. Hamburg' Tela s.s, Rotterdam Groote diepgang, Het van Houston met benzine naar Am sterdam gepasseerde Belgische, tankmotor schip Laurent Meeus passeerde het Noordzee- kanaal met een diepgang van 8'/2 Meter. De Lutine-bel heeft geluid. Juist op den Oudejaarsdag heeft de Lutine- bel in de hal van het Lloyd's gebouw te Lon den weer eens geluid om de assuradeuren voor een belangrijke mededeeling bijeen te roe pen. Meermalen werd de bel geluid om aan te kondigen dat een schip als vermist werd af geschreven doch ditmaal was het juist een tegenovergesteld bericht, een vermist schip was weer terecht gekomen. Dit geluk viel ten deel aan een klein passagiers- en ladingschip, dat op een werf te Oskarshamn in Zweden gebouwd en met den naam Chiriqui naar Zuid- Amerika vertrokken was. Den 26en November vertrok het van de werf en 9 December pas seerde het de sluis van Brunsbuttel, nadien hoorde men er niets meer var. Omdat het met de Kerstdagen nog niet was aangekomen meende men het als hopeloos over tijd te moeten toeschouwen, vooral ook omdat het niet vanuit Las Palmas gerapporteerd was. Plotseling kwam op Oudejaarsdag het aan- komsttelegram uit Tampico (Panama). Waar om het schip niet, .zooals gebruikelijk Las Palmas aangeloopen had, is niet bekend ge worden.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 6