HET NIEUWE AVONDBLAD Bel uitsluitend ^00(1 IJMUIDEN Visscherij-Snufjes 22e JAARGANG No. 87 ZATERDAG 13 FEBRUARI '37 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2 y3 cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42. - IJmuiden, Telei. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIéN: 1—6 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëNOPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ600.—, overlijden ƒ400.verlies van hand, voet of oog ƒ200.beide leden duim f 100.—één lid duim ƒ50.alle leden wijsvinger ƒ60. één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk 30.enkelbreuk 15.—, polsbreuk f 15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. 400. bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Het Pacifisme. Wij hebben in ons nummer van Donderdag een artikel opgenomen van dr. J. Roorda te Haarlem, waarin deze scherp opkomt tegen de allermodernste begripsverwarring en leugen van dezen tijd: de pacifisten zijn de schuld van het oorlogsgevaar. De schrijver was tot zijn betoog, dat ongetwijfeld de aandacht van vele lezers getrokken heeft, geïnspireerd door een uitlating van een der hoogste prelaten van de Engelsche Staatskerk, den aartsbis schop van York. Deze gaf in een rede, in de Church Assembly, de jaarlijksche vergadering van de officiëele Engelsche Protestantsche kerk, den pacifisten ook al de schuld. De redeneering, die aan deze beschuldiging ten grondslag ligt is heel eenvoudig. Sommige landen hebben indertijd reeds zeer zwaar be wapend. Andere, met Engeland aan het hoofd, hebben dat niet gedaan in hun streven naar ontwikkeling van den Volkenbond en in hun wensch, een nieuwen bewapeningswedstrijd in Europa te voorkomen. De ontwikkeling van de Volkenbondsgedachte is belemmerd door zwa re tegenslagen, de matig-bewapende landen hebben hun standpunt prijsgegeven en zijn hun achterstand gaan inhalen, de onderlinge nervositeit en angst zijn daarbij natuurlijk zeer toegenomen en nu wordt er van zekere zijden beweerd: de pacifisten zijn gevaarlijk, want die hebben indertijd door hun propa ganda de bewapening tegengehouden. Dr. Roorda merkt daarbij, naar mijn mee ning volkomen terecht, op dat schuldgevoel is ontwaakt bij talloozen, die indertijd den strijd tegen den oorlog en de bevordering van de rechtsgedachte belemmerd hebben door hun scepticisme en onverschilligheid. Belem merd, toen het getij gunstig was. Zij willen nu dit schuldgevoel op anderen afwentelen en komen tot de zeer eenvoudige oplossing: het is de schuld van de pacifisten. Waarbij zij deze dan maar mir nichts, dir nichts gelijk stellen met een groep uiterste pacifisten, die indertijd nationale weerloosheid, gemeenlijk aangeduid als „eenzijdige ontwapening" heeft voorgestaan en dat gedeeltelijk nog doet. Een overgroote meerderheid der pacifisten acht evenwel eenzijdige ontwapening niet juist en streeft naar internationale oplossingen, zoowel door de schepping van internationaal recht, door internationale toenadering in het algemeen, als door internationale ontwape ning. Deze talloozen willen de geestdriftige bewapenaars nu ook tot zwijgen brengen en daarom moeten zij verdacht worden gemaakt. Verdachtmaking past typisch in den tijdgeest. Wat nu is eenvoudiger dan wit zwart te noe men en te zeggen: alle pacifisten zijn een oor logsgevaar? Het is des te eenvoudiger, omdat het in de tegenwoordige sfeer steeds overbo- diger schijnt te worden, beschuldigingen nog te argumenteeren. Men beschuldigt er maar op los, en er zijn altijd genoeg onnadenkenden te vinden, die het gelooven. Daar wordt ten minste op gerekend. De houding van den aartsbisschop van York en van gelijkgezinden met hem, heeft ten doel alle pacifisten te dis- crediteeren, met de uitwerking dus dat men alleen nog maar bewapent en alle pogingén tot het scheppen van een internationale rechtsorde opgeeft. Dr. Roorda schreef in zijn artikel: „De aarts bisschop van York zal toch wel beseffen, dat een militair evenwicht zonder gelijktijdige pa cifistische gezindheid den oorlog niet zal kun nen voorkomen?Het pacifisme, dat is de anti-oorlogs-tendenz in den ruimsten zin, is dat een gevaar? Zouden rede, menschelijkheid en gezond verstand op den duur gevaarlij kei- zijn voor het menschdom dan domheid en brute instincten?" Het antwoord op deze beide laatste vragen ligt voor de hand. Als men zijn krachten blijft concentreeren op den krankzinnigen bewape ningswedstrijd en de pogingen tot inter nationale toenadering opgeeft door de men- schen, die daarvoor de massa trachten te win nen verdacht te maken en te discrediteeren, dan is het rampzalige einde verzekerd. Dan zal de volgende groote oorlog op geen enkele wijze meer vermeden kunnen worden en is het alleen nog maar een kwestie van korter of langer tijd. De historie heeft ampel bewezen wat de resultaten van bewapeningswedstrij den zijn als daarnaast en daartegen niet ge streefd wordt naar het vermijden van die ontzettende rampen. Geen verstandig mensch kan meer den ouden leugen „Als gij den vrede wilt, bereid u ten oorlog", als waarheid aan vaarden als hij aan het Europa van 1914 denkt. Dat had volgens deze spreuk gehan deld. Het resultaat bleef niet uit. De herhaling daarvan maar kalmweg aan vaarden en er ons niet tegen verzetten: dat kunnen de pacifisten niet. „Zij volharden en gelooven en kunnen eenvoudig niet anders", zegt dr. Roorda en dit is de simpele waar heid niet voor enkelen, maar voor millioe- nen! Sterker: zij zijn zich zeer wel bewust dat zij, ondanks allen tegenslag en ondanks den huidigen tegenstroom, belangrijke re- Umuider Taxi Onderneming *C*£m\3 (Adv. Ingez. Med.) sultaten hebben behaald die nimmer te voren, in de historie der eeuwen, geboekt waren. Ik herinner aan de vele conflicten, door Volkenbondsbemiddeling voorkomen. Daar waren vele zeer ernstige bij die in vroeger tijden tot een oorlog zouden hebben geleid. Ik weet ook dat in het besef van mil- lioenen menschen de mogelijkheid is gevestigd van het streven naar een betere samenleving. Dat op den duur, al zal het huidige menschdom dat wellicht niet beleven, moet leiden tot de overwinning, omdat de geest op den duur immer machtiger is dan het zwaard. R. P. Ongeluk bij de rioleerings- werken. Arbeider door een badding tegen het hoofd getroffen. Gistermiddag heeft bij de rioleringswerken in de Trompstraat een ongeval plaats gehad. Een bij het werk in gebruik zijnde auto moest op twee baddings achteruit rijden. Een der arbeiders, A. van N. stond achter den auto om te zien of deze het sipoor op de baddings volg de. Toen de auto op de baddings zou rijden wipte één er van omhoog met het gevolg dat van N. een klap daarvan tegen het hoofd kreeg. De getroffene werd bij den heer C. W. J. de Vries binnengedragen, waarna Dr. van Leusen de eerste hulp verleende. De dokter consta teerde, dat het neusbeen gebroken was. Voorts had van N. een hoofdwonde bekomen en klaagde hij over pijn in nek en achterhoofd. HULL EN GRIMSBY. Gedurende het laatste kwartaal van 1936. bedreog de vischaavoer te Huil 1.527.180 cwt. ter waarde van 851.919 en te Grimsby 830.694 cwt. ter waarde van£ 931.882. Ondanks dat in Huil dus tweemaal meer visch werd aangevoerd dan in Grimsby was de opbrengst 80.000 minder. Lente in het park „Velserbeek" Een goed bestede ochtend. Gedurende de maand Januari werd aan de verschillende kantoren in onze gemeente op spaarbankboekjes ingelegd f 157.904.89. Terug betaald werd f 94.371.67, zoodat het tegoed der spaarders met f 63.533.22 steeg. Er werd ingelegd resp. terugbetaald in IJmuiden: Ingelegd f 73.174.12 Terugbetaald f 45.384.32 Meer ingelegd dan terugbetaald in IJmuiden-Oost: Ingelegd Terugbetaald Op een morgen in dezen door Pluvius zoo ruimschoots gezegenden winter, toen de mor genstond eens geen water in de mond had, doch oranje-rood goud, kon het niet anders of mijn lust tot een wandeling moest grooter zijn dan de luiheid die de menschen 's mor gens wel eens kwelt. Zoo toog ik er dus in m'n eentje op uit om wat door „Velserbeek" te gaan dwalen. Al is het nog pas begin Februari, toch blijkt uit alles, dat het voorjaar weer in aantocht is. In een ouden beuk zit reeds een lijster zich te oefenen voor het komende concert-seizoen en even verder, links van den weg, kinken uit het eikenhakhout fijne geluidjes. Even teruggeloopen om het zandpad in te slaan en na enkele tientallen meters door het mulle zand geslopen te zijn, sta ik plotseling voor een berk waar een meesje al zingend over een dooden tak springt. Even nog hangt het aan een takje en verdwijnt dan, na een paar korte bogen beschreven te hebben, in een dichten eik. Nu heb ik ook gelegenheid om op den gas peldoorn te letten, die tusschen de scherpe doorns een massa gele bloemen vertoont. Op een grasveld in het meer open gedeelte van het park, zijn een paar eekhoorntjes tus schen de dikke stamanen aan het spelen. On werkelijk lang .en rank lijken die diertjes, die hun dikken staart achter zich aan laten zweven. In dollen ren vlucht de een voor de ander tot halfweg in een boomstam en gaat dan bijna even snel weer omlaag. Tot ze mij bemerken en elkaar vergeten. Nu klimmen ze snel langs de van mij af gekeerde zijde van een paar dikke boomen, doch op een veiligen afstand gekomen, moe ten ze toch eerst nog eens om den stam heen gluren, waar die lastige snuiter nu wel blijft. Deze wandelt al weer door naar den herten kamp. waar een parmantige zwarte zwaan de wacht houdt over z'n wijfje, dat reeds zit te broeden. Met dikken hals en opstaande komt er een golfje voor z'n borst en ruischt het water even. Het wijfje kijkt rustig toe naar het misbaar dat haar echtgenoot maakt en legt een strootje vlak. Op een hoekje van den kamp, zoo dioht mogelijk bij de plaats waar het voer geborgen is, staan de herten bij elkaar gedromd. De zon, die reeds boven de boomen is gerezen, verft geelgroene vlekken in het grasveld en geeft aan de oude kruinen en stammen van de kastanjeboomen schittering en een leven dige schakeering van groenachtige tinten. Het overvloedige licht, dat door de opstaan de rugharen der herten strijkt, wekt den in druk of ze zilver-omrand zijn. Een paar witte ganzen stappen onder veel geschreeuw voor het donkere hertenhus. M'n ochtend is goed besteed. <L R De Rijkspostspaarbank in Januari. Een flinke sprong omhoog. f 27.789.8 f 20.187.21 f 12.034.95 Meer ingelegd dan terugbetaald f 8.152.26 in Velsen: Ingelegd f 11.063.64 Terugbetaald f 5.883.64 Meer ingelegd dan terugbetaald f 5.180. in Velsen-Noord: Ingelegd f 28.576.71 Terugbetaald f 8.487.58 Meer ingelegd dan terugbetaald f 20.089.13 in Santpoort-Dorp: Ingelegd f 13.083.76 Terugbetaald f 13.150.49 Minder ingelegd dan terugbetaald f 66.73 in Santpoort-Station: Ingelegd f 11.819.45 Terugbetaald f 9.430.69 Meer ingelegd dan terugbetaald f 2.388.76 Alleen aan het kantoor Santpoort-Dorp was dus een kleine achterstand, aan de andere kantoren is het tegoed belangrijk gestegen, vooral in IJmuiden en Velsen-Noord. In Vel sen- Noord werd zelfs driemaal zooveel inge legd als terugbetaald. EENHEID DOOR DEMOCRATIE. Men deelt ons mede, dat de Afdeeling Vel sen der Nederlandsche Beweging voor Eenheid door Democratie van plan is dit voorjaar eeni- ge openbare vergaderingen te beleggen. De eerste dier vergaderingen zal worden gehou den op Donderdag 4 Maart as. in Theater „De Pont", Velsen-Noord. Sprekers zullen zijn Ds. A. van der Heide, Lid van de Tweede kamer der Staten-Generaal, en Dr. J. Leopold Sie mens uit Amsterdam. WAT GEVONDEN, DUS VERLOREN WERD. Gevonden te IJmuiden: Een regenpijp, een handschoen, een rijwieltasch en een zweep. Gevonden te IJmuiden-Oost: Een pantof fel, een haarkam in étui, een mantelceintuur, een riem, een muts, een schoentje, een maand- kaart van de Ned. Spoorwegen, een dasspeld, en een sleutel Mooper). Gevonden te Velsen-Noord: Een want, een belastingplaatje, een maandkaart van de Ned. Spoorwegen, een handwarmer en een dames- tasch met inhoud. Gevonden te Santpoort: Een vulpenhouder. De Trompstraat-misère. Gedupeerde winkeliers gaan in verzet. Gisteravond kwam een 25-tal winkeliers uit de Trompstraat bijeen voor het houden van een bespreking over het nemen van maatregelen, die er toe zouden kunnen lei den, dat er spoedig een einde komt aan de groote schade, die zij door de in uitvoering zijnde rioleeringswerken ondervinden. De leider, de heer G. van Telgen zette het doel der bijeenkomst uiteen. De winkeliers zijn bijeengeroepen, mede om te voorkomen, dat winkeliers afzonderlijk stappen doen, in welk geval men dikwijls bij de verkeerde in stantie terecht komt. De heer van Telgen meende, dat het gewenscht is de Hansa en „Groot-IJmuiden" in de kwestie te moeien. Er zijn thans reeds winkeliers, die niet al leen letterlijk, maar ook figuurlijk aan den rand van den afgrond staan en nu vreest men, dat het nog wel 7 a 8 maanden kan duren, voordat het werk heelemaal gereed is. Daarom moet getracht worden, het werk te doen bespoedigen. Er wordt wel gezegd, dat er niets aan te doen is, maar spreker meent, dat dit wel het geval is. In het bijzonder worden de sigarenwinkeliers e.d. gedupeerd. De koopers blijven uit de straat en winke liers elders maken reeds reclame, om de klanten van de winkeliers in de Trompstraat tot zich te trekken. Spreker acht het den aangewezen weg, om bij het Werkfonds op bespoediging van de uitvoering aan te drin gen. Deskundigen hebben spreker verklaard, dat wanneer een gewone aanbesteding was gehouden het deel van de Willebrordstraat tot de Frans Naereboutstraat in 5 weken ge reed had kunnen zijn. Nu is men reeds ZV2 maand bezig en voor men geheel uit de mi sère is kan het wel Augustus worden. Interrupties: Dan zijn we allemaal al fail liet. De heer Mareelis wees er op, dat de heer Dunnebier in den raad heeft gezegd, dat ook het weer schuld heeft, dat het werk zoolang duurt. Spreker betwist dit. De vorst heeft niet langer dan een dag of vijf geduurd. Juist eenige dagen voor Kerstmis werden de buizen in de Trompstraat gedeponeerd. Had men daarmee niet tot na de feestdagen kun nen wachten? Er zijn slechts een paar men schen aan het werk. maar bij de Arbeids beurs zijn 130 werklooze grondwerkers in geschreven. De heer Mareelis geeft voorts als zijn meening te kennen, dat het opbreken der straat op onoordeelkundige wijze is ge schied. De helft van de Willebrordstraat en de helft van de Trompstraat werden tege lijkertijd opgebroken Er moeten zooveel mo gelijk „uren" gemaakt worden. Uit de mededeelingen blijkt nog, dat er reeds één winkelier zijn winkel heeft moeten opheffen. Na een geanimeerde discussie, die bewees, dat er een groote ontstemming onder de winkeliers heerschte, werd besloten een adres te zenden aan de voorzitters der raads fracties waarin verzocht wordt er bij B. en W. op aan te dringen maatregelen te nemen, de uitvoering te bespoedigen, in welk adres tevens zal worden aangetoond, hoe groot de schade is, die de winkeliers door de afslui ting van de straat lijden. Eenzelfde adres Vreeswijk's Snel Comfortabel - Billijk (Adv. Ingez. Med.) CCXCIL Als je zoo elke week een stukje moet schrij ven over de visscherij, dan gebeurt het wel eens, dat je je afvraagt: „waar moet ik het nu weer over hebben". Er komen immers elke week trawlers, loggers, kotters enz. aan de markt, elke week wordt er visch verkocht, elke week gebeurt het minstens eenige malen, dat er te weinig visch is en elke week valt er veel te mopperen en is er weinig reden tot vreugde. Maar als je dan weer in de hoekjes en de gaatjes snuffelt, dan vind je altijd weer iets, dat de moeite van een Snufje waard is. Daar zijn dan eerst die gewone dingen, die op zich zelf buitengewoon zijn. Hoe kan dat nu? zult u misschien vragen. Natuurlijk kan dat. Dat een boot bijv. meer dan 5000 gld. besomt komt meer voor en is dus min of meer gewoon, maar voor den reeder is het een van die weinig voorkomende dingen, die tot tevredenheid stemmen. En deze week waren er liefst vier booten die de 5000 passeerden nJ. de Christi ne, Utrecht, Aneta en Gloria. Andere schelvischbooten hadden veel min der geluk, want er waren er heel wat, die het niet tot een vangst van 200 manden konden brengen en die er meer hadden, hadden in den regel weinig „prijshoudende" visch. Maar met de kustbooten gaat het nog steeds hurry up. Evenals met de loggers. Ik ben eens gaan optellen en deelen. Ziehier, de uitkomst van mijn rekenles: 59 loggers besomden in totaal f 60910 of gemiddeld per reis ruim f 1030; 22 loggers besomden meer dan f 1000, één, de KW 74 had zelfs bijna 2000 gld. Dit is een bui tengewoon gunstig resultaat, waaraan de goe de tongvangsten niet vreemd zijn. Ik wil wed den, dat de loggers deze maand aan een reis- gemiddelde van f 800 komen. Er gaan nu weer eenige trawlers naar de Moray Firth, hoor ik. Maar de visscherij schijnt er tot nu toe niet mee te vallen, wat wel vreemd is in dit water-van-overvloed. PIETERMAN. Prinses Juliana en Prins Bernhard te Budapest tijdens de bezichtiging van de beroemde „Fischerbastei", zal worden gezonden aan den minister van Sociale Zaken, terwijl voorts rechtskundig advies zal worden ingewonnen voor het ne men van stappen om tot een schadevergoe ding te komen. Aan de besturen van de Hansa en .Groot-LJmuiden" zal worden ver zocht, de adressen te ondersteunen. ZONDAGSDIENST DER APOTHEKEN. De Zondagsdienst der apotheken wordt Zondag waargenomen door de Kennemerapo- theek aan den Wijk aan Zeeërweg. Deze apo theek is tevens aangewezen voor den nacht dienst in de komende wêek. De apotheek Velsen-Noord is Zondag gesloten. In de ko mende week is deze apotheek ook 's nachts geopend. AANGEHOUDEN. Door de Rijkspolitie is een IJmuidenaar aan gehouden, die nog twee dagen hechtenis moest ondergaan. Hij is op transport gesteld naar Haarlem. COMPETITIE N. D. B. A-s. Dinsdgavond zal D. C. IJ. geen club avond houden. Het tweede, vierde en vijfde tiental zullen dien avond spelen tegen dezelfde tientallen van de Damclub Zaandam. UIT DEN ARBEIDERSSPORTBOND. De stand van de onderlinge competitie van de schaakclub „Denk en Zet" is als volgt: Klasse A: T. Tol 8 pnt, J. Hillecamp 6V2, H. Aarsen 5, A. Veluwenkamp 4Vi>, W. C. Moos 4, M Lanser 3V2, H. Bouman 3Vfe, J. Kramer 0. klasse B: H. Servaas 8 pnt, J. v. d. Starre V/2, A. Clots 6V2. G. 't Hart 6, J. C. Bossert 4>/2, G. Wolf 2V2, F. Taag 2. Klasse C: R. Otto 5J/2 pnt, K. Aalbersberg 5, J. Floor 5, G. Stekelenburg 4, H. Spieker 2]/2, A. Bronsema 0. Klasse D: P. v. d. Berg 1 pnt, H. Tol 1, K. Kistemaker 0, T. Buis 0. Binnenkort gaat de club twee dagen naar Hoorn. Aangezien de dagen vallen op Zaterdag en Zondag en voor logies wordt gezorgd, kun nen alle leden hieraan deelnemen. De secreta ris J. Hillecamp, Zandersstraat 16, geeft gaarne alle gewenschte inlichtingen. DE CLAESJE MET MOTORSCHADE TE WTCK BINNENGELOOPEN. Volgens Lloyds-telegram uit Wick is de motor trawler Claesje RO 46 aldaar met motorschade binnengeloopen. Men verwachtte, de schade evenwel spoedig te kunnen herstellen, waarna het schip de reis zou voortzetten. WEGENS LEKKAGE TERUGGEKEERD. De stoomtrawler Mary, die j.l. Donderdag naar zee vertrok, is in den nacht van Donder dag op Vrijdag teruggekeerd, omdat het schip water maakte in het voorlogies Nadat het lek gedicht was, is de trawler gisteren weer naar zee vertrokken. HET VELSERBAD. Technische installatie en centrale verwarming. De techinsche installatie en centrale verwar ming, evenals de douche- en kuipbaden, be nevens de wasscherij, droogkasten e.a. voor het Velserbad zullen geleverd worden door de Firma Kuilman te Groningen. Hieruit blijkt, dat de wasscherij, welke in vele baden buiten de Zweminrichting behan deld wordt, hier „thuis" wordt behandeld, wat weer een belangrijke besparing aan materiaal en minder kosten geeft, omdat de voorraden, badgoed en handdoeken kleiner kunnen zijn.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1