Uif den Spaanschen broederkrijg. Ervaringen Taxi-chauffeur. Als de vliegtuigen komen (Speciale Spaansche correspondentie) Als iemand mij, een half jaar geleden zou hebben gezegd, dat deze rampzalige oorlog thans nog zou woeden, dan zou ik dezen pro feet wel niet ernstig hebben genomen. Om tal van redenen scheen dat immers geheel on mogelijk, bijv. al om redenen van geldelijken aard. Want zoo een oorlog tusschen twee lan den vandaag reeds een financieele débac'le voor beide beteekent, hoe moest 't gaan bij een burgerkrijg, waar de reusachtige kosten van de beide partijen door één en hetzelfde land moeten worden opgebracht, terwijl de ontwrichting van het economisch leven nog veel erger is dan bij een internationalen strijd. Zeker, er zijn meer burgeroorlogen ge weest in den loop der geschiedenis, ook in Spanje, maar toen kostte het oorlogvoeren niet bij benadering het geld, dat er vandaag mee gemoeid is men kon gemakkelijk een maand vechten voor de kosten, die thans alle dagen te betalen zijn; het vechten was een zaak van beroepsmenschen, het volk stond eigenlijk niet onder de wapenen, het gewone leven ging vrijwel zijn gang. Hoe geheel an ders is 't thans, we zien alle dagen om ons heen, hoe alles, in den ruimsten zin geheel en al door den oorlog wordt beheerscht, nog veel meer dan het reeds in den wereldoorlog het geval was. Hoe is 't uit te houden? vragen de menschen zich alle dagen af. En toch vech ten we maar door en zijn we al weer een maand in het nieuwe jaar, zoodat de gifgas sen van de granaten zich nu vermengen met den heerlijken geur van den bloeienden aman del, die telken jare in Februari boven de Spaansche Zuidkust hangt. Een wonderbare blik moet 't zijn op deze bloeiende velden van uit de tallooze vliegma chines, die nu voortdurend boven dit gebied kruisen, maar zij kunnen er geen oog voor hebben, deze jonge menschen, die alle dagen weer opnieuw met deze verschrikkelijke moordwerktuigen opstijgen. Op alle uren van den dag zien we ze boven ons en vele dorpe lingen, die te velde waren, kunnen precies vertellen, wat 't allemaal voor machines zijn, tot welke partij ze hooren, zelfs of ze projec tielen bij zich hebben. Zoo kennen ook wij ze al, de zware Caproni's van de Italianen, en de verschillende typen der Spanjaarden en vele andere bijv. de befaamde driemotorige vliegtuigen van de Junkerfabriek, die de Duit- schers_ in hoofdzaak gebruiken. Al geruimen tijd vóórdat ze in zicht komen hooren we van uit zee hun zwaar gebrom en bijna terzelfden tijd hooren we op het vliegveld bij de stad reeds de motoren aanzetten van de jachtma- chines, die den strijd met den gevaarlijken vijand zullen opnemen. Zoodra deze zich als een zwarte stip aan den horizon vertoonen zal, zullen we ze zien opstijgen, de jagers, en niet lang zal 't duren, voor ook het afweer geschut in werking komt. We kijken haast niet meer naar al die gebeurtenissen in de lucht, want het zien wordt gewoonte, en al leen nog als ze eens wat lager dan gewoonlijk, zoo vlak over ons huis vliegen, nemen we er nog wat meer notitie van. Immers men kan 't nooit wetenals 't er nu juist eens een mèt projectielen was en hij liet nu maar bij ongeluk er net bij ons een vallenik mag er niet aan denken. Tot dusverre is 't allemaal heel goed gegaan, behalve dien éénen keer, waarvan ik mijn lezers verteld heb, toen die ééne zware bom juist op ons huis gemikt werd, maar dat was toen ook een „vergissing" en het liep immers ook nog betrekkelijk goed af, ten minste voor ons, zoodat we maar hopen, dat 't ook verder goed zal gaan en ons niet teveel zorg maken. De Spanjaarden in dit dorp doen dit ook niet. In het begin waren ze meer on der den indruk, maar nu de oorlog altijd nog maar voortduurt, hebben ze zich aan alles aardig gewend en hun oude luchthartigheid en blijmoedigheid vrijwel teruggekregen. Zie de vluchtelingen uit Madrid eens aan, die ge regeld hierheen komen zou men dezen wel- gemoeden menschen aanzien, dat ze op stel en sprong uit de hoofdstad weg moesten met achterlating van alles, zonder eigenlijk te we ten, waarheen ze komen, hoe ze verder be staan zullen en dat vaak met heele scharen kinderen? Neen, onder zulke omstandigheden nog lachen en grapjes maken, dat kan de Noorderling niet, dat kunnen alleen de kin deren uit het land van de zon. C. B. Het reddingswezen te Zandvoort. Zijn verbeteringen noodig? Naar aanleiding van het Woensdag te Zandvoort voorgevallene bij de oefening met de reddingboot der N.Z.H. Redding Mij. zendt een abonné ons eenige opmerkingen. Hij zegt o.m. dat het bestaande redding bootensysteem met roeispanen groot gevaar oplevert, daar iedere voorproef mensohen- levens kan kosten. De „scheepsvorm" van de bestaande reddingboot is er niet op berekend tegen een branding in menschen te vervoe ren. Nederland beschikt over moderne, sterke hulpschepen, waarmede de manschappen veilig hun reddingspogingen kunnen vol voeren. Er zijn ook schietlijnen die uit de kust bediend worden. De Reddingsbrigade te Zandvoort is meer een vereeniging op zichzelf, die met beperkte middelen haar bestaan met het van ouds bekende systeem gaarne wil handhaven. De regeering toont geen belangstelling voor het reddingswezen te Zandvoort door het fi nancieel te helpen, zoodat het reddingwezen er op de modernste wijze kan worden inge richt. Dit is te Zandvoort niet te bereiken, daar een haven dan noodzakelijk is. Een scherpere controle aan de kunstplaat sen is noodig. Wij hebben deze opmerkingen onder de aandacht gebracht van den heer H. Th. de Booy, secretaris der N.Z.H. Redding Mij., die er het volgende op antwoordde: Inderdaad levert het reddingbootensysteem met roeispanen gevaar op; risico is er altijd aan verbonden; men is dan ook nog steeds zoekende naar een geschikt type. De motor- strandreddingboot beteekent zeker een groote vooruitgang maar zij is zeer duur. Van de 12 stations der Redding Mij., hebben er 4 zulk een boot, die licht is, 6 roeiers heeft en langs het strand kan vervoerd worden op rupsband- wielen. Een vijfde voor Ameland is in aanbouw. Nederland is vrij wel het eerste land, dat deze booten invoerde. Het genoemde type wordt tot ontwikkeling gebracht. Zand voort is nog niet aan de beurt gekomen, omdat het niet tot de drukste stations dei- Mij. behoort. Het reddingswezen in Neder land is volkomen gelijkwaardig aan dat in andere landen. Er zijn schietlijnen, maar die vinden bij ons bijna nooit toepsasing, wèl op rotsige kusten. De Reddingsbrigade te Zandvoort is een station van de N.Z.H. Redding Mij. Het reddingswezen is geen regeeringszaak en dit zou ook niet goed zijn: het moet in particuliere handen blijven zooals dit bijna overal het geval is. Slechts in zeer enkele landen heeft de Staat het aan zich getrok ken. De Regeering zou trouwens óók zeggen: er moet geoefend worden en niet alleen bij mooi Overval op postauto spoedig opgehelderd? Arrestatie door de Haagsche politie. 's-GRAVENHAGE, 12 Februari. Er schijnt eenig licht te komen in den misdadigen overval op een post auto, die eenige dagen geleden in de J. P. Coenstraat heeft plaats ge had. Zoodra de eerste berichten omtrent dezen overval verschenen heeft een garagehouder van het Bleijenburg zich hij de politie gemeld en medegedeeld, dat op den bewusten avond een man bij hem was gekomen en een auto gehuurd, die beantwoordde aan de beschrij ving, waarover de politie beschikte. In het bij de politie opgegeven nummer was echter een kleine afwijking. De garagehouder kon ook den naam van den huurder opgeven. Hij kon zich daarbij zeer goed herinneren, dat de man den wagen kort na zes uur in de garage had terugge bracht. De politie volgde dit spoor en het gelukte haar den man, die den wagen gehuurd had, op te sporen. Het is een zekere J. H. E., die nog niet lang in Den Haag is gevestigd en eigenlijk geen vast domicilie heeft. Hij vertoeft nu eens hier en dan weer daar. Hij was in Den Haag nog nooit met de politie in aanraking geweest, doch een voorloopig onderzoek wees uit dat hij in andere gemeenten minder gunstig bekend staat. Toen de politie erin geslaagd was E. op te sporen werd hij gearresteerd en op het hoofd bureau van politie verhoord. Hij ontkent ech ter hardnekkig iets met den overval uitstaan de te hebben. Wel gaf hij toe iets, wat hij ook kwalijk ontkennen kon, daar bij een con frontatie de garagehouder hem herkende dat hij op den bewusten avond op het Bleijenburg een auto had gehuurd en daar mede eenige boodschappen had gedaan. De man wordt voorloopig in bewaring ge houden, aangezien de politie het vermoeden heeft, dat hij wel degelijk bij den overval be trokken is en men gelooft, dat de thans ge arresteerde, de chauffeur is geweest van de auto, die in de J. P. Coenstraat ten tijde van het misdrijf is gesignaleerd. Het onderzoek wordt voortgezet en de politie hoopt thans deze geschiedenis binnenkort tot volledige klaarheid te kunnen brengen. Voor de gezinnen der omgekomenen wordt gezorgd. Naar wij van officieele zijde vernemen wordt voor de gezinnen van de twee Zand- voorters, die het leven lieten hij het ongeluk met de reddingboot, gezorgd. Er is een udt- keering te verwachten ingevolge de Zee-On gevallenwet, terwijl uit de fondsen van de Noord -Zuid-Hollandsche Reddingmaatschap pij nog aanvullende steun gegeven zal worden, Wij ontvingen eenige brieven waarin werd aangedrongen op het houden van een inza meling voor de gezinnen van de slachtoffers. Daarvoor is, blijkens bovenstaande inlich ting, geen reden. Wel verzocht men ons de lezers nog eens op te wekken de Noord-Zuid- Hollandsche Reddingmaatsehappij te Am sterdam financieel te steunen, want deze nuttige maatschappij verdient aller steun, niet alleen voor het vele werk om het red den van schipbreukelingen mogelijk te ma ken, maar ook om te zorgen voor de nagela ten betrekkingen van omgekomen redders, De minimum contributie is f 2.50 per jaar. Haar nummer bij de Postgiro is 36363. Tandheelkundige Inrichting voor den Middenstand Rijksstraatweg 25 Minimum - tarief HAARLEM -N. f 35oeheel gebit t.o. h. Oude Raadhuis Trekken inbegrepen (Adv. Ingez. Med.) Autobotsing eischt een doode. Noodlottig ongeluk bij het kruispunt Gilze-Rijen. GILZE-RIJEN, 12 Februari. Gisteravond zijn op den Bredaschenweg. bij het kim is punt Gilze-Rijen, twee auto's tegen elkaar gebotst, hetgeen een inwoner uit Teteringen het leven heeft gekost. Bij genoemd kruispunt reed een auto, be stuurd door zekeren Theeuwes uit Teterin gen, tegen een vrachtauto van de A.T.O., door dat laatstgenoemde wagen plotseling stopte.De botsing was zoo hevig, dat de naast Theeu- kes in de cabine zittende Chr. Oomen, even eens uit Teteringen, uit den wagen werd ge slingerd. Zwaar gewond bleef hij op den weg liggen. Het slachtoffer is naar het St.-Igna- tiusziekenhuis te Breda overgebracht, waar hij kort na aankomst is overleden.Theeuwes werd ernstig aan de hand gewond. Voor de internationale vredescampagne. Nobelprijs Comité schenkt 2000 pond sterling. H. B. S.-er op avontuur. Alkmaarsche jongen in Frankrijk aangehouden. ALKMAAR, 12 Februari. De Alk maarsche H.B.S.'er Jan Ris, die sinds vori ge week Vrijdag was verdwenen en sedert dien niets meer van zich heeft laten hooren, is gisteren opgespoord. TeAlkmaar werd gisteravond laat be richt ontvangen, dat de jongen zich te Grasse, een plaatsje ten Noorden van Can nes, bevond. Vermoedelijk is de jeugdige avonturier een oud-schoolkameraad, die thans te Grasse woont, gaan bezoeken. De jongen zal op transport worden gesteld naar zijn woonplaats. Ir. De Kok op Tjililitan geland. Uit Batavia wordt geseind, dat ir. de Kok en de heer Schmidt Crans vei lig op het vliegveld Tjililitan zijn ge land. De volksdichter G .W. Loven- daal 90 jaar. Het Nobelprijs-comité heeft, na een nauwkeurig onderzoek van de werk zaamheden der Internationale Vre- des-campagne (Rassemblement Uni- versel pour la Paix) in 42 laaiden, besloten aan Lord Robert Cecil en Pierre Cot ten bate van hun arbeid als voorzitters der internatio nale vredes-campagne de som van 2000 pond sterling te schenken ten behoeve van deze belangrijke bewe ging. Dit opmerkelijke besluit is met groote vol doening in pacifistische kringen ontvangen. De „Times" schrijft, dat deze subsidie van ongewoon belang Is én een antwoord op bepaalde critiek, die op de campagne is uit geoefend, dat deze nl. nauw aan het commu nisme zou zijn verbonden en gebruikt zou worden als een kanaal- voor communistische propaganda. ,Het Nobelprijs-comité is", aldus de Times, „bekend om zijn onafhankelijkheid en om de grondigheid, waarmede het alle verzoeken om steun onderzoekt." Wij vernemen, dat ook zekere invloedrijke Amerikaansche kringen overwegen aan de campagne een gift toe te kennen, opdat deze in staat kan worden gesteld zijn vredespropa- ganda op groote schaal over de geheele we reld te voeren. Dr. J. P. Fockema Andreae vraagt ontslag. Hartelijke huldiging. De bekende volks- en kinderdichter. G. W. Lovendaal is Donderdag te Grave bij ge legenheid van zijn 90sten geboortedag op bij zonder hartelijke wijze gehuldigd. In den voormiddag brachten de Graafsche kinderen in kleurigen stoet met vlaggen en wimpels den jubilaris een aubade, bij welke gelegenheid een huidelied werd gezongen, be nevens de gedichten van de hand van den heer Lovendaal zelve: „Mijn Land" en „Hol land's Vlag". De heer en mevrouw Lovendaal waren voor deze aardige verrassing zeer gevoelig. De jubilaris deelde de kinderen mede, dat zij ingevolge een beschikking van de inspectriee van het L.O. vrijaf kregen. Verder beloofde hij bij leven en welzijn een nieuw gedicht te zullen maken voor de kinderen. Na den middag werd een druk bezochte receptie gehouden, waarbij geheel Grave van zijn belangstelling blijk gaf. ZATERDAG 13 FEBR. 1937 PROGRAMMA Vlucht om de wereld door een vrouw. Plannen van mevr. Earhart. NEW YORK, 12 Febr. (A.N.P.) De bekende aviatrice Miss Amelia Ear hart heeft het voornemen aangekon digd de volgende maand uit Oakland in Californië te willen opstijgen voor een vlucht om de wereld met acht tus- schenlan dingen Twaalf gewonden bij ontploffing. Als Commissaris der Koningin in Groningen. 's-GRAVENHAGE, 12 Februari. Naar wij vernemen heeft dr. J. P. Fockema Andreae hij H. M. de Ko ningin een verzoek om ontslag inge diend als Commissaris der Koningin in de provincie Groningen. Huis te Avignon gedeeltelijk verwoest. Een hevige ontploffing, waarvan de oorza ken, nog onbekend zijn, heeft gistermiddag drie étages van een' huis verwoest en schade aangëricht in de belendende perceelen. Binnen een afstand van 500 Meter werden alle ruiten vernield. De winkeluitstallingen hebben schade op- geloopen. Een stofwolk verspreidde zich over het geheele stadsdeel. De Intransigeant schat het aantal perso nen, dat door de ontploffing te Avignon ver rast en onder het puin bedolven werd, op twaalf. Twintig minuten na de ontploffing had men reeds vier personen, die min of meer ernstig gewond waren, geborgen. van een VRIJGELEIDE. Het gebeurde op een Woensdagmiddag, dat ik met een snelle wagen voor moest ko men voor een rit naar Beverwijk, waar zeer veel haast bij was. Als ik voorrijd, staat een dame me reeds op te wachten. „Oh chauffeur, ik heb zoo juist een bood schap gekregen van het Roode Kruiszieken- huis, dat een familielid van mij zeer ernstig is! Het kan ieder oogenblik afloopen en ik wou hem toch zoo graag nog levend zien! Rij dus zoo hard als je kunt, een eventueele be keuring is natuurlijk voor mijn rekening!" Ik heb de groote Brennabor meegenomen en die kan loopen! We zullen over Bloemendaal en Santpoort naar de pont rijden. Juist als ik Bloemendaal door ben, komt uit een zijweg de Bloemendaalsche politie motorbrigade! Oogenblikkelijk zitten ze me na! Ik heb er negentig kilometer opstaan, maar zij kunnen het nog harder! Het duurt niet lang of ze schieten me voorbij, ze rijden voor me en ik moet stoppen. Mevrouw draait het portierraam naar be neden. T „Agent, die bekeuring is voor mijn reke ning!" Ze geeft haar adres op. De beide agenten zijn heel verwonderd, maar als ik ze het geval uitleg, begrijpen ze den toestand volkomen en klinkt het: „Schiet maar op, chauffeur, maar voorzichtig hoor!" Zonder verder oponthoud bereiken we het ziekenhuis. „Wachten chauffeur!" Drie volle uren sta ik te wachten voor mevrouw weer verschijnt! „Nu chauffeur, we gaan maar weer naar huis. Meneer is steeds bewusteloos en de toe stand is zeer critiek, maar het kan toch nog wel even duren. Houd je echter steeds gereed om oogenblikkelijk te kunnen vertrekken als het noodig mocht zijn!" Ik beloof haar, dat wij steeds een wagen voor haar disponibel zullen houden. En nog dienzelfden avond rijd ik weer naar Beverwijk. Ik wacht anderhalf uur en verneem dan dat de toestand nog steeds hetzelfde is. Ook den volgenden dag moet ik er twee keer naar toe. Weer word ik aangehouden door de Bloemendaalsche politie. Enkele woorden zijn voldoende om hen op de hoogte te stellen en ik mag doorrijden! Een volle week ben ik zeker tien keer naar Beverwijk geweest en toen trad er zelfs een volkomen hersteld uit het ziekhuis ontsla gen. Gedurende die ritten naar Beverwijk was het tenslotte voldoende om met mijn duim over mijn schouder te wijzen, als ik de mo torpolitie ontmoette! Ongeveer een. week later komen er des avonds aan de garage twee heeren. „Chauffeur, wat kost het als je ons naar Alkmaar brengt?" Ik noem den prijs voor dien rit. „Goed, maar denk er om dat we ontzettende haast hebben, dus rijdt wat te rijden kunt!" Ik rijd over Overveen naar Bloemendaal. Er wordt op de tusschenruit getikt. „Zeg, waarom volg je den grooten weg niet?" „Hier kan ik vlugger opschieten me-' neer!" Nauwelijks heb ik het gezegd of de politie schiet me voorbij. Stoppen! Achter hoor ik een gemopper van: „Daar heb je het nu al. Op den grooten weg heb je toch veel minder kans op politie!" Als de beide agenten naast mijn wagen staan, draai Ik het raam omlaag en zeg: „Roode Kruisziekenhuis!" „Oh, ben jij het! Rijden maar!" Ik rijd aan een stuk door naar Alkmaar! Als we afrekenen zegt mijn klant: „Hoe heb je dat tóch gedaan met die Bloemendaalsche politie?" „O maneer, in Bloemendaal mag ik zoo hard rijden als ik wil Daarom heb ik ook den grooten weg neit gevolgd". De heeren begrijpen, er niets van, maar ik krijg een behoorlijke fooi. Slaap. Als je dagelijks met een auto op den weg rijdt, raak je op het laatst zoo door en door met je wagen vertrouwd, dat je alle hande lingen geheel automatisch verricht. Je hoeft er niet meer bij na te denken en je kunt dus je volle aandacht op den weg concentreer en. Als het op den weg druk is, eischt het ver- keeral je aandacht en is er niet veel kans dat je kennis maakt met een van de meest ge vreesde vijanden van den chauffeur, de Maar als het stil is en je rijdt op een bui- toweg, die bovendien erg eentonig is, dan kan het gebeuren dat je op een gegeven moment rijdt, zonder dat je weet wat er om je heen gebeurt! Ook ik heb met dezen gevaarlijken vijand kennis gemaakt, en ik ben de eerste maal reeds zoo geschrokken, dat het mij nooit meel is gebeurd! Na dien tijd ging ik, als ik last kreeg van slaap of vermoeidheid maar zitten zingen of praten, en als ik het niet langer uit houden kon na een langen buitenrit, zette ik m'n wagen aan den kant en bleef maar een uurtje langer weg! Ook heb ik m'n hoofd wel in het kanaal gestoken, dat frischt altijd weer even op! Ik had een vrachtje naar Winterswijk. Op verbetering in! Een maand later werd meneer één dag heen en terug dat is een heele rit! De waren 's morgens vroeg vertrokken en om een uur of elf zonder de minste stoornis in Winterswijk aangekomen. De familie, die we bezochten, woonde op een groote hoeve en we werden buitengewoon hartelijk ontvangen! Den geheelen dag werd er braaf feest ge vierd, ik geloof dat er een jarige was. Nu was het de bedoeling, dat we 's avonds om onge veer negen uur de terugtocht zouden begin nen, maar het ging er zoo vroolijk toe, dat het twaalf uur was voor Iemand er erg in had! Toen werd maar besloten om eerst een paar uur te rusten en zoo ging ik in het hooi lig gen en sliep bijna onmiddellijk! Om half drie werd i,k gewekt. Ik voelde me werkelijk volkomen fit en spoedig waren we op weg! Eerst had ik nog een beetje aanspraak, maar al heel spoedig was de heele familie in een diepe slaap verzonken! De wagen liep best en voor ik het wist had den de Arnhem reeds echter den rug. Maar op den grooten betonweg tusschen Arnhem en Ede kreeg de eentonigheid van den weg me te pakken! Het was half vier geworden en het begon reeds te lichten over de heide-. De eenige af leiding die ik had was het voorttdurend op vliegen van groote houtduiven, die op den weg liepen. Maar op het laatst kon ook dat me niet meer redden en we reden voort met een groo te snelheid, terwijl ik daar aan het stuur zat en met mijn oogen wijd open sliep! Hoe lang dat zoo geduurd heeft weet ik niet, maar plotseling schrok ik wakker door een geweldigen slag! Ik open mijn oogen, die na verloop van tijd waren lichtgevallen. Maar ik kan niets meer zien! Ik rem uit alle macht en kijk verbijsterd hoe de snelheidsmeter terugloopt van ne gentig naar nul! Als de wagen stilstaat, beef ik over al mijn ieden, want de voorruit is volkomen besmeurd met bloed Maar dan heb ik een aanrijding gehad, misschien ligt daar iemand op den weg, dood of zwaar gewond!!! En dat door mijn schuld! Trillend stap ik uit en begin den weg terug- te loopen. Mijn passagiers zijn niet eens gewekt en vermoeden niets. Als ik honderd meter heb geloopen, vind ik daar het volkomen verminkte lijk van een groote houtduif! Een zucht van verlichting ontsnapt mijn toegeschroefde keel! Dat beest is mijn redding geweest! Opgevlogen van den weg voor mijn voort- razenden wagen, heeft het den afstand te kort geschat en is gegrepen door de linkerspijl den de voorruit! Het bloed heeft mijn voorruit besmeurd en de veeren zitten tusschen den richtingwijzer! Als ik van de schrik bekomen ben, wasch ik in het eerstvolgend dorp de ruit schoon. De schrik heeft mij volkomen wakker gemaakt, ook voor de toekomst! En tusschen den rand van mijn pet heeft nog lang een mascotte gezeten, bestaande uit een klein grijs veertje. ZONDAG 14 FEBRUARI. HILVERSUM I 1875 M. 8.55 VARA. 10.00 VPRO, 12.00 AVRO, 5.00 VPRO 5.30 VARA, 8.00 AVRO. 8.55 Gram.pl. 9.00 Sportnieuws. 9.05 Tuin- bouwpraatje. 9.30 Orgelspel. 9.45 „Van staat en maatschappij", causerie. 10.00 Zondags school. 10.30 Ned. Herv. Kerkdienst. 12.00 Or gelspel. 12.10 Filmpraatje. 12.35 Orgelspel en zang. 1.00 Schilderij bespreking. 1.15 Het Aeolian-orkest. 2.00 Boekbespreking. 2.30 Con certgebouw-orkest en solisten. 3.45 Gram.pl. 4.10 Schaakles. 4.35 AVRO-Dansorkest. 4.55 Berichten ANP. 5.00 Gesprekken met luiste raars. 5.30 Kinderuurtje. 6.00 Sportpraatje. 6.15 Sportnieuws ANP. 6.20 Gram.pl. 7.00 VARA- Theater-orkest en solisten. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Gram.pl. 8.30 Strauszconcert uit Weenen. 9.30 Radiojournaal. 9.45 Chansons. 10.30 Omroeporkest én solist. 11.00 Berichten ANP. Hierna: Renova-kwintet. 11.30—12.00 AVRO-Dansorkest. HILVERSUM II 301 M. 8.30 NCRV, 9.30 KRO, 5.00 NCRV, 7.45— 11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9,30 Gram.pl. 10.00 Hoog mis. 11.30 Gram.pl. 11.35 Orgelconcert. 11.50 Gram.pl. 12.15 KRO-orkest. (Om 1.00 Boekbe spreking). 2.00 Goded. onderricht voor oude ren. 2.30 KRO-orkest. 3.00 „Zes eeuwen Pa rochie-historie", causerie. 3.15 Gi~am.pl. 4.15 Ziekenlof. 4.55 Sportnieuws. 5.00 Chr. Zang- vereen. „Soli Deo Gloria". 5.50 Ned. Herv. Kerkdienst. Hierna: Gewijde muziek. 7.45 Sportnieuws. 7.50 Ethnologische causerie. 8.10 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.20 KRO- orkest en Gram.pl. 9.30 Sted. orkest Maastricht mmv. solist. 10.15 Gram.pl. 10.30 Berichten ANP. 10.40—11.00 Epiloog. DROITWICH 1500 M. 12.50 Commodore Grandorkest. 1.50 BBC- Mannenkoor mmv. solisten. 2.20 Tuinbouw- praatje. 2.40 BBC-Harmonieorkest mmv. solist. 3.40 Gram.pl. 4,20 Boekbespreking. 4.40 Het BBC-orkest. 5.20 Relig. causerie. 5.40 Film praatje. 5.55 Radiotooneel. 7.40 Zangvoor dracht. 8.15 Kerkdienst. 9.05 Liefdadigheids- oproep. 9.10 Berichten. 9.25 Sted. orkest Has tings mmv. soliste. 10.25 Declamatie. 10.50 11.20 Epiloog. RADIO PARIS 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl. 11.20 Symphoniecon- cert. 12.20 Orgelconcert. 1.20 Gevar. concert. 1.35 Zang. 1.50 Vervolg symphonieconcert. 3.20 Zang. 3.35 Radiotooneel. 4.05 Zang. 7.20 Strausz-concert uit Weenen. 9.20 Radio tooneel. KEULEN 456 M. 5.20 Havenconeert. 7.35 Westduitsch Kamer orkest. 9.50 Gram.pl. 10.50 Orgelconcert. 11.20 Omroepkleinorkest. 1.20 Omroepschrammel- ensemble. 2.20 Mannenkoor concert. 3.20 Gevar. programma. 7.20 Pianovoordracht. 8.10 Om roeporkest. 10.0511.20 W. Glahe's Dans orkest. BRUSSEL 322 M. -9.25 Gram.pl. 10.25 Muzik. causerie (met gr.am.pl.). 1L15 Gram.pl. 11.35 Piano-duetten* 12.05 Gram.pl. 12.20 Zang. 12.50 Salonorkest. 1.30 Kleinorkest. 2.052.20 en 2.35 Gram.pl. 4.20 Kleinorkest. 5.20 Radiotooneel. 6.00 Piano- recital. 6.20 Salonorkest en soliste. 7.05 Gram. ,pl. 8.20 Omroeporkest en solisten. 10.30 Om roep dansorkest. 11.2012.20 Gram.pl. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.20 Omroeporkest eh solisten. 9.20 Berich ten. 9.45 Sportreportage. 10.05 Weerbericht. - 10.20—12.15 Willi Glahe's dansorkest. MAANDAG 15 FEBRUARI 1937. HILVERSUM I, 1875 M. Algemeen programma, verzorgd! door de VARA. 10.00—10.20 v.m. VPRO. 8.00 Gram.platen; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Declamatie; 10.40 Gram.platen; 11.15 Vervolg declamatie; 11.30 Orgelspel; 12.00 Gram.platen; 12.45 Melody Circle en Gram. platen; 2.00 Haydn-kwartet; 3.00 Gram.pla ten en causerie over het vrouwelijk hand werk; 3.30 Gram.pl. 4.30 Voor die kinderen; 5.00 De Ramblers; 5.30 Orgelspel; 6.00 Ver volg Ramblers; 6.30 Muzikale causerie m m.v. soliste; 7.20 Veiligheidskwartiertje; 7.30 De Krekeltjes en Gram.platen; 8.00 SOS-berich- ten; 8.03 Berichten ANP.; 8.10 Gram.platen; 8.30 VARA-Grootorkest en solist; 9.30 Decla matie; 9.50 Gram.platen; 10.00 Berichten ANP. 10.05 Gram.pl.; 11.00 De Flierefluiters en solist. HILVERSUM H. 301 M. NCRV.-Uitzending. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde mu ziek (Gr.pl.)8.30 Gram.platen; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Chr. lectuur; 11.30 Gram.pl. 12.00 Berichten; 12.15 Gram.platen; 12.30 Or- gelcncert; 2.00 Voor de scholen; 2.35 Causerie over kamerplanten; 3.00 Causerie „Christe lijke cultuurheschouwing"; 4.00 Bijbellezing, 5.00 Amsterd. Kamermuziek kwartet; 6.30 Vragenuur; 7.00 Berichten; 7.15 Vragenuur; 7.45 Reportage; 8,00 Berichten ANP.; 8.1'5 Concert door meisjeskoor; 9.15 Boekbespre king; 9.45 Stichtseh Salonorkest en Gram. platen. (Om 10.00 Berichten ANÏP.); 11.00 Gram.platen. Hierna: Schriftlezing. DROITWICH 1500 M. 11.05 Orgelspel; 11.35 en Ü2.05 Gram.pl.; 12.20 Relig. causerie; 12.45 BBC-Northern- Ireland orkest en solist; 1.35 Orgelconcert; 3.20 Frank Rea's orkest; 4.20 Jazzmuziek (Gr.pl.) 4.50 Piano-recital; 5.20 Muzik. cau serie; 5.40 Ch. Ernesco's kwintet en solist; 6.20 Berichten; 6.40 Landbouwcauserie; 7.00 .Orgelspel; 7.20 ZangvoordraoM; 7.40 Geral- do's orkest en solisten; 8.20 Actueele cause rie; 8.50 Piano-recital; 9.20 Berichten; 9.40 Buitenlandsch overzicht; 9,55 BBC-orkest, BBC-koor en solist; 11.05 Declamatie; 11.20 Harry Roy en zijn Band; 11,50 Dansmuziek (Gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl.; 11.20 Symphonie-or- kest; 1.35 Zang; 1.50 Vervolg concert; 2.55 Gram.platen; 4.20 Orkestconcert; 5.50 Gram. platen; 6.05 Zang; 6.50 Gram.platen; 7.05 Vervolg zang.7.20 Gram.platen; 8.20 Radio tooneel; 9.05 Concert m.m.v, solisten, koor, en orkest; 11.20 Orkestconcert. KEULEN, 456 M. 5.50 Fr Hauck's orkest; 7.50 Gram.platen; 11.20 Orkestconcert; 12.35 Nedersaks. Sym- phonie-orkest; 3.20 Omroep-Amusements-or- kest; 4.40 Gram.platen; 5.20 Omroepkleinor kest; 7.30 Westduitsch weekoverzicht; 8.20 Gevarieerd programma; 9.50 Het Omroepor kest. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gram.platen; 12.50 Kleinorkest; 1.30 Salonorkest; 1.50 Gram.platen; 5.20 Om roeporkest; 6.50 en 7.20 Gram.platon; 8.20 Omroeporkest; 10.30 Gram.platen. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gram.platen; 12.50 Salonorkest; 1.30 Kleinorkest; 1.50 Gram.platen; 5.20 Fud Can- drix' dansorkest; 6.35 Zang; 7.00 Kamermu ziek; 820 Kleinorkest; 8.50 Radiotooneel; 9.50 Kleinorkest. 10.30 Gram.platen DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Berlijnsch Philh. orkest; 8.30 Radio tooneel; 9.20 Berichten; 9.50 Piano-recital; 10.05 Weerbericht; 10.20 Gevar. programma.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 2