Onze Indische Felix Kaspar W er eldkampioenschappen te Oslo. Het Dames Hockeyelftal Jaarvergadering K.N.A.U. Een belangwekkend beeld van Oud-Batavia. Gouden regen in rubberstreken. Toeneming van koeliewerving. Indische champignons in blik. Onze Indische E-correspondent schrijft ons dd. 3 Februari uit Batavia: De liefhebber van mooie prenten, die niet geheel verstoken is van eenigen zin voor his torie, kan genieten van de zoo juist geopende expositie van platen, kaarten en boeken, welke door onzen stadgenoot Jhr. Feith bij elkaar zijn gebracht, en die van de ontwikkeling van onze stad, van het oude Jacatra tot het hui dige Batavia, een beeld geeft, dat tot nu toe nog niet onder de oogen van het publiek was gekomen. Helaas is er in Indië niet een zoo groote blijvende liefde voor de plaats van inwoning als in Holland. De oorzaak daarvan zal wel in hoofdzaak het voortdurende rei zen en trekken der Europeesche inwoners zijn, zoodat in verband daarmede ook de be langstelling jegens de historie der Indische steden minimaal is. Als een uitzondering op dezen regel kan Batavia worden aangewe zen, omdat het de ontwikkeling van deze stad is, die, in de roemrijkste periode van Holland gesticht, als een afspiegeling gold van groei en bloei der Hollanders over geheel Indië. Naast de oudste prenten, die een beeld ge ven van de vroegste historie van Jacatra ei Batavia, toen de klappertuinen nog langs Mo lenvliet groeiden en de suikerfabriekjes daal de eerste Indische industrialisatie-aanwij zingen waren, zijn er naast vele boeken over oude voyagiën de meer anecdotisohe gravures van de 19e eeuw, die in hun weergave voor de huidige bewoners onzer stad de nog bestaan de plekken in hun historischen staat tot nieuw leven maken. Daar vindt men den handel op de Kali-Besar uitgebeeld onder de thans nog bestaande arcaden. Ovej- het Waterloo-plein, waar thans eiken middag een tiental voetbal teams elkaar bevechten, rijden nog de equi pages met Inlandsche koetsiers, gekleed lange jassen en hooge hoeden met cocardes,, terwijl de inzittenden lui achterover liggen om gezien te worden. De oude sociëteit ,,De Harmonie" staat nog op de uiterste grens der stad, en even verder liggen de forten Noord- wijk en Rijswijk, op de plaats waar nu de modezaken en hooge hotelgebouwen de aan dacht trekken. Kennisneming van deze cultuurhistorische gegevens, waarin de ware liefhebber urenlang kan rondneuzen, zal bij hem de belangstelling voor de oudste Hollandsche nederzetting in Indië in groote mate kunnen versterken. Bij den huidigen overvloed van materieele be schouwingen over begrootingstekorten, kam pongverbetering, millioenen plannen, defen sie en daling van levenskosten, is deze wel verzorgde verzameling een prettige en tot na denken stemmende afwisseling. Van de ontwikkeling der oudste Holland sche nederzetting naar die van de zoo jeug dige Buitengewesten il n'y a qu'un pas. Nu instede van door middel der heffing van een bijzonder uitvoerrecht op bevolkingsrubber de rubber restrictie sinds 1937 in de Buiten gewesten gehandhaafd zal worden door indi vidueel toegekende oogstvergunningen, 'welke alle te zamen bet aan een bepaald gewest toegewezen quotum zullen uitmaken, en een maal afgegeven aan den eigenaar van rub bertuinen, ook verhandelbaar zijn doordat zij voor den exporteur een uitvoervergun ning beteekenen en zoodoende een bepaalde waarde uitmaken, daalt de gouden regen in deze gewesten neer. Aan een gewest als Palembang is bijvoor beeld een kwartaal-quotum toegewezen van 6000 ton rubber, waarvoor de oogst-vergun- ningen een bedrag van circa f zy2 millioen vertegenwoordigen, welk bedrag dus in zijn geheel aan de bevolking in den schoot komt vallen en in omloop komt. Een dergelijke overvloed van geld was niet zóó spoedi< voorzien, omdat de groote rubberhausse spoe diger kwam dan verwacht, met ais gevolg, dat de Javasche Bank in Palembang op een gegeven moment den bodem van haar geldkist zag en hals over kop naar Java om ettelijke millioenen aanvulling moest worden ge vraagd. De andere groote rubberplaatsen, zoo als Bandjermasin en Pontianak, bleven niet achter, terwijl als hulp de landskassen met enkele millioenen aan kleingeld moesten bij springen. Het tijdelijk tekort -heeft er op bepaalde plaatsen' toe geleid, dat voor het wisselen van f 1000.— biljetten soms tot f 25.— agio werd betaald, omdat de kleine handelaren, die op de hekwielers de binnenlanden ingaan, met een zak vol geld vertrekken en dit het ge makkelijkst kan geschieden in kleine papie ren coupures. Een kist guldens is te moeilijk om -mee te nemen! Zoo vallen, mede door de gestegen rubber- prijzen, -de gouden vruchten van de rubber boom" in den schoot dezer menschen, die ja renlang geen zon achter de wolken konden ontwaren. Het staat vast dat de daling dei- prijzen binnen niet te langen tijd weer zal komen en op deze wijze de opbloei in gelei delijker banen zal worden gevoerd, doch thans worden de extra-verdiensten allereerst volop besteed aan kleedingstukken en goede fietsen, met welk laatste vervoermiddel de rubberboeren hun waar naar de rubbermark- ten langs de rivier brengen. Zoolang het geld met mate blijft vloeien, kan men juichen, al is het voor de menschen met vaste inko mens, zooals de ambtenaren aldaar, armoe troef door de plotselinge verdubbeling van de kosten van levensmiddelen, huishuren e.d. Maar het is de vraag of de stroom niet in een bandjir zal verkeeren. In Djambi komt dit jaar zeker f 15 (vijftien!) millioen meer bin nen aan rubberopbrengst ten ba-te v-an 25.000 menschen! Dit leidt ertoe, dat reeds thans volgeladen booten met enorme hoeveelheden manufacturen, kra-merijen en conserven naar die streken vertrekken. Automobielver koo- pers en handelsreizigers verdringen er elkaar en stellen zich tevreden met een plaatsje aan dek, dat vroeger voor de koelies bestemd was. Palmbeach, zijde, gesloten auto's model 1937, worden afgescheept in een stadje met slechts één verharde straat, waar aan weers kanten een paar woonhuizen en winkels lig gen Doch in de sombere rubberbosschen zijn weer alom blijde gezichten. De stijgende levens standaard schept weer mogelijkheden en brengt weer oude welvaart terug in deze be paalde gedeelten van de Buitengewesten. De belastingen worden weer betaald, achter stand wordt ingehaald, heerendiensten wor den weer afgekocht. De groote werkgevers echter, waaronder ook het Gouvernement, zul len deze stijging in het oog moeten houden en de salarissen daarmee ln overeenstemming moeten brengen. Het is nu maar de vraag, of deze stijging, die op Java in zeer veel langzamer tempo plaats heeft, overal in de bezoldigingen zal kunnen worden verdisconteerd. Er wordt na melijk gefluisterd, dat althans voor de gouver nementsambtenaren, op Java, met haar ge ringe stijging der kosten nog een salarisver laging zou worden opgelegd ten bate van de Buitengewesten. Een gerucht dat lijnrecht te gen elk huidig welvaartsstreven zou ingaan. Door den opbloei der Buitengewesten is ook de koeliewerving voor Dell in een nieuw sta dium gekomen. Ondanks de verschillende lasterlijke voorstellingen, zooals b.v. nog on langs in het Amerikaansche ..Harper's Ma gazine" door Ladislao Szekely, oud-admi nistrateur in Deli, werden gedebiteerd, weet de bevolking hier wel beter en is de animo van Javaansche mannen en vrouwen voor uit zending als koelie naar Deli zeer groot, vooral in de streken waar vroeger de suiker werk en welvaart bracht, doch die nu neergeslagen liggen door de afbraak of verkoop der fabrie ken. Al deze aspiranten worden vooraf ge keurd en in den regel schitterend in orde be vonden. Is de keuring afgeloopen, dan ont vangen de menschen boter bij de visch om zich het noodige voor de reis te kunnen aan schaffen, met bovendien nog een premie. Een gevolg van deze nieuwe aanwerving is echter, dat de werving voor de kolonisatie in de Lampongs, die in de allerslechtste tijden zoo'n succes heeft gehad, van twee kanten in de verdrukking komt. Eerstens in de econo mische toestand bijv. in Banjoemas aan zienlijk verbeterd, doordat men er weer werk en eten heeft, en anderzijds kan de Vereenig- de Emigratiedienst van de Deli Plantersver- eeniging (de VEDA) dadelijk met betrekke lijk groote contanten op tafel komen, terwijl de Lampongkolonisatie slechts uit beschei den beurs wordt gefinancierd en het dikwijls de grootste moeite kost de armste slokkers aan ooglijke kleeren en wat gereedschap te helpen. Zoo ontstaat er zelfs een zekere ani mositeit, zij het een betrekkelijk vreedzame. Men heeft er evenwel een' hard hoofd in om voor 1937 het benoodigde aantal gezinnen voor de Lampongs bijeen te krijgen, hoewel uit diezelfde streken elke week een stroom van jonge en sterke lieden in de richting Semarang trekt om naar Deli gevoerd te wor den, waaronder zich ook zeer vele oudge dienden bevinden, die er vroeger reeds ge werkt hebben Telkens weer opnieuw heeft men sinds de crisisjaren kunnen ontwaren, hoevele econo mische mogelijkheden nog sluimerden in on zen bodem, en hoeveel import tenslotte kon vervangen worden door producten van eigen bodem. Een van de producten welke den laat- sten tijd de bijzondere aandacht hebben ge vraagd zijn de Indische champignons. Dit smakelijk product groeit hier in over vloed op het rijststroo en het kaf van de padi, zonder dat er eenige zorg aan besteed behoeft te worden en het kan wedijveren met den bes ten Franschen import. In één etmaal kan van. het kweekbed twee keeren overvloedig geoogst worden tegen een prijs, die ongeveer een kwart zal bedragen van dien van den huidigen import. De eenige zorg tot voor kort was de con serveering welke volgens een speciaal recept plaats heeft en thans zoover is gevorderd, dat ze geen moeilijkheden meer oplevert. In het conserven-laboratorium alhier heeft men volkomen geslaagde proeven genomen die het beste voor de toekomst beloven. In verband hiermede zullen voorloopig twee kleine parti culiere conservenfabrieken worden opgericht, een in de omgeving van Batavia en de an dere in Koedoes, alwaar de champignons zul len worden gekweekt, eventueel worden op gekocht en tot goede en billijke conserven zullen worden verwerkt. De Indische lekker bekken zien dus met groote belangstelling naar deze eerste resultaten uit, en de Indische economen constateeren, dat hiermede weer voor een importwaarde van pl.m. V/2 ton rechtstreeks aan het eigen land ten goede zal komen. (Nadruk verboden.) Scandinavische landen confereeren. STOCKHOLM, 15 Februari. (Havas/ANP) Vandaag is te Stockholm een conferentie bij eengekomen, bestaande uit vertegenwoordi gers der vier Scandinavische landen. De con ferentie heeft tot taak het probleem te be- studeeren van wederzijdsche bijstand voor de levering van goederen in geval van een buitengewone belemmering van den inter nationalen handel. MAIKT IIKICflïlN AARDAPPEL- EN VLASMARKT. ROTTERDAM, 15 Februari. Aardappelen: Poters f 1,40f 1,50 per H.L. Brielsche Eigenheimers f 1,75f2 per H.L. Zeeuwsche Eigenheimers f 1,65f 1,85 per H.L. Zeeuwsche Bonte f 1,90f 2,20 per H.L. Zeeuw sche Blauwe f 1,90f 2,20 per H.L. Bonte en Blauwe Poters f 1,30f 1,50 per H.L. Vlas-aanvoer: 6000 K.G. blauw, schoon f70 -f 80 per K.G. 500 K.G. wit Zeeuwsch f 70 f80 per K.G. 3000 K.G. Groningsch f65—f78 per K.G. 5250 K.G. Hollandsch Geel f70—f80 per K.G. 2600 K.G. Dauwroot f 50—f 58 p. K.G. VEEMARKT. ROTTERDAM, 15 Februari. Aanvoer 2244. Vette runderen 531. Vette kal veren 190. Nuchtere kalveren 20. Schapen en lammeren 679. Varkens 822. Zuiglammeren 1. Bokken 1. Prijzen per K.G.: Vette koeien le kw. 6453, 2e kw. 4048. Vette ossen le kw. 6054, 2e kw. 4450. Vette kalveren le kw. 9380, 2e kw. 5565. Varkens (levend gewicht) le kw. 4746, 2e kw. 45. Schapen le kw. 4840, 2e kw. 33. Lammeren le kw. 5042, 2e kw. 32. Prijzen per stuk: Schapen le kw. 2620, 2e kw. 15. Lammeren le kw. 23-^19, 2e kw. 13. Vebte koeien en ossen, aanvoer korter, han del redelijk, prijzen koeien duurder. Vette kal veren, aanvoer als v. week, handel goed, prij zen staande. Schapen en lammeren, aanvoer ruimer, handel vlot, prijzen prijshoudend. Varkens, aanvoer iets ruimer, handel tame lijk, prijzen als v. week. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 516 vette koeien, waarvan de prijzen wa ren: le kwaliteit 6671, 2e kwaliteit 5864, 3e kwaliteit 5056 per K.G. slachtgewicht. 98 melk- en kalf koeien per stuk 180230; 59 vette kalveren: 2e kwaliteit 5260, 3e kwaliteit 44—50 per K.G. levendgewicht; 134 nuchtere kalveren 59 per stuk; 55 schapen 2226 per stuk; 55 lammeren 1722 per stuk; 55 lammeren 1722 per stuk. 639 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90'110 K.G. 5455, zware varkens 5354, vette varkens 52—53 per K.G. slachtgewicht. 2 paarden, Aangevoerd 2 wagons geslachte, runderen uit Denemarken. Felle brand in Zaandam. Nachtelijke vlucht der bewoners. DINSDAG 16 FEBR, 1937 ZAANDAM, 15 Februari. In den afge- loopen nacht heeft een felle uitslaande brand gewoed, die, dank zij het feit. dat het wind stil was, geen gelegenheid kreeg zich in deze omgeving van houten huisjes uit te breiden. Om half drie ontdekte het echtpaar De Boer, wonende aan het Schapenpad, dat het naast hun huis staande timmerbedrijf van den heer M. van der Steen in brand stond. Spoedig bleek, dat de brand reeds eenigen tijd woedde en zich verplaatste naar de wo ning van De Boer. Met achterlating van al hun hebben en houden moest de familie man, vrouw en twee jonge kinderen de woning verlaten. De intusschen aangekomen brandweer be streed het vuur krachtig, doch kon niet ver hinderen, dat de woning van de familie De Boer geheel uitbrandde. De belendende perceelen, bewoond door de families Van Alphen en Schols, bekwamen brand- en waterschade, Het timmerbedrijf van den heer Van der Steen, waarvan alleen een aantal machines was verzekerd, ging ge heel verloren. De woningen, noch de inboedels, van de omwonenden, waren tegen brand verzekerd. Ten tijde, dat het timmerbedrijf in een paar houten woningen werd uitgeoefend, heeft de brandverzekering geweigerd, hen te verzeke ren. De oorzaak van den brand is onbekend Beroemde boerderij in de asch gelegd. ALKMAAR, 15 Febr. In den afgeloopen nacht is brand ontstaan in de boerderij, be woond door de families W. de Jong en A. Blaauwboer te Oudesluis. Een passeerende wielrijder ontdekte aan den achterkant vlam men en wekte de bewoners. Aan kleeden kon niet meer gedacht worden en in nachtgewaad verlieten de bewoners het huis. Nauwelijks was dit gebeurd of een gedeelte van de boer derij stortte in, waarna de brand een groo- ten omvang aannam, zoodat binnen een uur de geheele boerderij tot den grond was af gebrand. De brandweer uit Schagerbrug beperkte zich tot het nat houden van de omliggende hooischuren. Met deze boerderij is een van de mooiste boerderijen van Noord-Holland in vlammen opgegaan. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. Batafabrieken in Ned.-Indië. BATAVIA, 15 Februari. (Aneta-A.N.P.) Gisteren is de heer Bata naar Singapore ver trokken. Zijn vertegenwoordiger te Batavia deelde mede dat hij opdracht kreeg om hier te lande als proef 2000 vellen runder- en geitenleer in te koopen, bestemd voor Europa. Verder zal nabij Malang een bescheiden bedrijf worden gesticht voor een productie van circa 500 paar rubberschoentjes per dag, uitsluitend bestemd voor plaatselijk gebruik. Verder deelde de vertegenwoordiger nog mede, dat de heer Bata voornemens is in den loop van dit jaar op Java een fabriek op te richten. Over de vestiging is men het nog niet eens. Het gaat hier tusschen Tan gerang en Semarang-Oost. Aneta voegt hieraan toe dat bij het depar tement van economische zaken tot dusver niets vari deze plannen bekend is. JAARLIJKSCH ONDERZOEK VOOR DEN DIENSTPLICHT. Voor de gewone dienstplichtigen der land macht van de lichtingen 1925 en 1928 zal, be houdens onvoorziene omstandigheden, het jaarlijksch onderzoek in de maand Juni a.s. worden gehouden. Nadere aanwijzingen zullen nog worden ge geven. In het Frognerstadion te Oslo zijn Zaterdag de wereldkampioenschappen in het hardrij den op de schaats begonnen, waarvoor groote belangstelling bestond. De weersomstandigheden waren uitstekend, er was weinig wind, het vroor drie graden. In totaal verschenen, zoowel op de 500 als op de 5000 meter 18 rijders aan den start, onder wie onze beide landgenooten Langedijk en Koops. Op de 500 meter maakte de Noor Krog een schitterenden tijd van 42.9 sec. Geen der an dere rijders slaagde er in, beneden de 43 se conden te komen. Langedijk eindigde als 16e met een tijd van 46,7 sec., Koops een plaats verder met een tijd van 47.7 sec. Op de 5000 meter maakte de Oostenrijker Stiepl den besten tijd. Hij legde dezen af stand af in 8 minuten 28.6 sec. en liet daarbij den Europeeschen kampioen Staksrud achter zich. Langedijk werd nu achtste in 8 minuten 42.3 sec., Koops 16e in 8 minuten 59.4 sec. Het was opmerkelijk, dat Ballangrud, de drievoudige Olympische kampioen, die niet had deelgenomen aan de Europeesche kam pioenschappen te Davos, ook thans niet aan den start verscheen. Uit Oslo: Michael Staksrud, de snelle Noor- sche rijder, heeft thans ook beslag gelegd op den titel van wereldkampioen, nadat hij twee weken geleden ook het Europeesche kampioenschap te Davos had behaald. Op de tweede plaats in het eindklassement legde de Fin Birger Vasenius beslag; Max Stiepl (Oostenrijk) werd derde. De uitslagen van den tweeden dag waren: 1560 Meter: 1 Engnestangen, 2 min. 10.5 sec., 2 Staksrud 2 min. 19.7 sec., 3 Ojala 2 min. 21.6 sec.; 12 en 13 Langedijk en Jensen, beiden 2 min. 25.9 sec., 18 Koops 2 min. 30.3 sec. 10.000 Meter: 1 Stiepl 17 min, 25.3 sec., 2 Vasenius 17 min. 30.8 sec., 3 Staksrud 17 min. 34.5 sec., 10 Langendijk 18 min. Koops is niet gestart. Algemeen klassement: 1 en wereldkam pioen Staksrud (Noorwegen) 194.722 punten; Vasenius (Finland) 106.433 punten; 3 Stiepl (Oostenrijk) 196.525 punten, 4 Ma- thisen (Noorwegen), 10 Langedijk (.Neder land) 2011.563 punten. Nieuw wereldrecord in de krachtsport Uit Berlijn: Tijdens wedstrijden te Lich- tenfels verbeterde Joseph Manger (Duitsch land) het wereldrecord tweehandig drukken in het zwaargewicht door een totaal van 140 K.G. omhoog te brengen. Het oude we reldrecord stond eveneens op zijn naam met 139 K.G., gevestigd op 28 Juni van het vorig jaar te Bamberg. wereldkampioen kunstrijden Uit Weenen: Zaterdagavond werden de vrije figuren gereden voor het wereldkam pioenschap kunstrijden heeren, welke wed strijden op de kunstijsbaan te Weenen plaats hadden. De Oostenrijker Kaspar wist zijn voorsprong, behaald op den eersten dag de zer kampioenschappen, bij de verplichte fi guren' niet alleen te handhaven, doch zelfs nog te vergrooten, zoodat hij onbedreigd den titel van wereldkampioen in zijn bezit kreeg. De Engelschman Graham Sharp bezette de tweede plaats. tegen Duitschland gekozen Na afloop van den proef wedstrijd van Za terdagmiddag werd het Nederlandsch elftal voor den wedstrijd tegen Duitschland te Frankfurt als volgt samengesteld: Doel: H. Andreas (BDHC) Achter: H. Vreede (Rood Wit) en M. Rollin Couquerque (HOC) Midden: A. de Vletter (BDHC) D. v. d. Velde (HOC) en T. Broese v. Groenou (Kiev.) Voor: T. Leeuwenberg (Rood Wit), T. Ter- windt (Amsterdam). W. v. Bueren (BDHC) N. Teilegen (HHIJC) en N. de Ruiter—Hof land (Gooi). Als reserve treedt op mej. D. C. Roos (BDHC), terwijl mej. D. Vos (Leiden) de reis zal meemaken als scheidsrechter van Hol landsche zijde, Het Duitsche elftal bestaat uit: Doel: Stickel. Achter: Dierks en v. Lauts Midden: Gensert, Rohde en Lohse. Voor: Veit, Trede, Keiler, Maurltz en Hargus Vele bekende en enkele nieuwe namen. De rechter vleugel, vroeger gevormd door de ge zusters Trede, bestaat als zoodanig niet meer door vertrek naar het buitenland van één dei- zusters. Mej. Veit is de nieuwe rechtsbuiten. District Noord Holland De Zaterdag te Amsterdam gehouden jaar vergadering van het District Noord-Holland gaf, daar de aftredende voorzitter wegens ziekte de vergadering niet kon leiden, aan den nieuwen voorzitter, den heer C. H. Trines, die bij enkele candidaatstelling als zoodanig was gekozen, reeds direct gelegenheid, zijn capa citeiten te toonen. Het jaarverslag was n.l. van dien aard, dat er van verschillende kanten, o.a. van de H.A.V. „Haarlem", aanmerkingen gemaakt werden. Na eenige discussies, waarbij de nieuwe voor zitter als zijn meening te kennen gaf, dat door den Secretaris te veel het persoonlijk element naar voren was gebracht en toezegde, zijn volle medewerking te verleenen om een oplossing te vinden voor de verschillende ontstane moeilijk heden, kon de agenda verder afgehandeld worden. Nadat o.m. de afgevaardigden voor de jaar vergadering der K.N.A.U. gekozen waren, sloot de voorzitter met een opwekkend woord de ve. - gadering. Jamboree-brochure „U komt!" Men schrijft ons: Dat de wereldjamboree dit jaar in Neder land zal worden gehouden mag genoegzaam bekend worden geacht. Maar hoe het daar uit gaat zien. wat padvinders doen en vooral dat het publiek toegang zal hebben tot deze jamboree en het kampleven van nabij zal kunnen meemaken, is zeker nog niet alge meen bekend. De propagandadienst van de 5e wereld jamboree besloot daarom tot de uitgave van een jamboree-brochure. De laatste week van Februari wordt deze brochure in het district Amsterdam en na begin Maart door geheel Nederland in een oplaag van honderdduizen den exemplaren verspreid. Duizenden en dui zenden padvinders, zoowel de welpen, ver kenners als voortrekkers zullen daartoe dis- trictsgewijze door de propagandaleiders ge organiseerd worden. In vele steden zullen marschen gemaakt worden door alle padvinders, waarbij de eer ste exemplaren der brochure aan het stads bestuur zullen worden aangeboden. Overal worden schema's en details uitgewerkt om door het geheele land alle stadswijken en drukke punten te bewerken, zoodat een ieder gelegenheid zal krijgen zich deze brochure te verschaffen Medewerking van autoriteiten is hiervoor alom verkregen. De actie in een district duurt niet langer dan een week. De brochure gaat onder den suggestieven. titel .,U komt" in zee en wordt daarom door de jongens de „U komt"-brochure genoemd. Op den omslag staat een verkenner boven op den aardbal, lachend wijzend op de plaats waar nederland ligt, dat van 31 Juli tot 10 Augustus het middelpunt der wereld-padvin dersbeweging zal zijn en waarnaar de be langstelling van zoovele buitenstaanders ge trokken zal worden. De grijze chief scout, die op 22 Februari 80 jaar wordt, schreef de uitnoodiging „Komt u naar de wereld-jam boree in Holland? Wij ook". Dan volgen de pogina's vol foto's, die een beeld geven van de jamboree's gehouden sinds 1930 in Londen, Kopenhagen, Birken head en Godöllo. Prachtige natuuropnamen laten dan zien waar in Juli de 5e wereld jamboree zal komen. Vele bladzijden geven een kijkje op het doel en karakter der pad vindersbeweging in al haar geledingen van: verkenners, zeeverkenners, welpen en voor trekkers. Beelden en beschrijvingen volgen daarna van de patrouillewedstrijden de leiderskam pen, de padvinderspers en van de voorberei dingen, welke thans reeds getroffen worden. Op de welpenpagina's ziet men zoowel HK.H. Prinses Juliana op den raadsrots temidden der welpen als koningin Elizabeth van En geland te midden van gebrekkige padvin ders. Elke pagina eindigt met den suggestieven roep „U komt!" terwijl'de laatste pagina een menschenmenigte toont, waarvoor de figuur van de verkenner met vlag van de bekende jamboree-affiche, wijzend op den overtuig den wekroep:: „En toch komt u!" Wie deze aantrekkelijke brochure gelezen heeft en dat zullen er binnenkort vele hon derdduizenden zijn, komt ongetwijfeld tot het besluit: „maar natuurlijk kom ik daar ook. Ik ga ook naar die jamboree want dat wil ik zien!" Auto-ongeluk eischt zeg gewonden. BEETSTERZWAAO, 15 Februari. In den afgeloopen nacht is een personenauto uit Heerenveen, waarin zich zes personen bevon den, tusschen Drachten en Olterterp in volle vaart tegen een boom gereden en geheel ver nield. De heeren B. uit Langezwaag en L. uit Heerenveen werden zoo ernstig gewond, dat zij naar het ziekenhuis te Heerenveen moesten worden overgebracht. De andere inzittenden, die minder ernstige verwondin gen opliepen, konden naar de ouderlijke wo ning worden vervoerd. Naar de oorzaak van het ongeluk wordt een onderzoek ingesteld. Vermoedelijk is overmatig alcoholgebruik van den bestuur der debet aan het ongeluk. Politieke luchtschrijver opnieuw boven Weenen? WEENEN, 15 Febr. (Havas/ANP) Een ge heimzinnig vliegtuig is boven de stad versche nen en heeft in de lucht let ter teekerus geschre ven, die door den wind onleesbaar waren. Twee eskaders jachtvliegtuigen stegen onmid dellijk te Aspern en Wiener Neustadt op. Zoodra zij echter de lucht in waren gestegen verdween het geheimzinnige toestel in noor delijke richting. Men beschikt op het oogen- blik over geen enkele aanwijzing omtrent de indentiteit van het vliegtuig. Men denkt, dat het een buitenlandsch toestel is. Het program der nieuwe Japansche regeering. TOKIO, 15 Februari. Om 10.15 is de ver gadering van het Hoogerhuis geopend, waarin de ministerpresident Hajasjï zijn regeerings- verkiaring heeft voorgelezen, die weinig ver schilde van de rede op 21 Januari j.l. in den Landdag uitgesproken door Hirota. Hajasji noemde de taak der regeering, gezien den zeer ernstigen binnen- en buitenlandschen toe stand, uitermate moeilijk, en somde de vol gende punten op welke de regeering denkt te verwezenlijken: 1. De stabilisatie van den toestand in Oost-Azië. 2. De reorganisatie der nationale verdediging. 3. De ontwikkeling der industrie onder controle van den staat, zonder echter afbreuk te doen aan het parti culier initiatief. 4. Dc bevordering van den handel met het buitenland. Tevens kondigde Hajasji een voorloopige belastingverhooging aan, maar een minde ring van de begrooting der regeering Hirota met 270 millioen yen. Hij zeide voorts, het mislukken der onderhandelingen met China te betreuren en gaf zijn bereidwilligheid te kennen te streven naar overeenstemming, niet slechts met de regeering van Nanking, maar met het geheele Chineesche volk. Japan zal alle pogingen in het werk stellen de taak te vervullen waartoe het pact, met Duitschland haar verplicht. Op vragen, die den ministerpresident ge steld werden, antwoordde hij nog, dat de re geering zal streven naar oplossing van de be staande geschilpunten met Sovjet Rusland, langs den weg van verzoening en wederzijd- sche concessies. Voorts deelde hij mede dat Japan geen territoriale bedoelingen heeft in Noord-China. Japan zal een bewapeningswed- strijd vermijden, maar, binnen de grenzen van de Japansche financiën, streven naar een ver volmaking der nationale defensie.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 7