port i.4 t Kort Rubriek voor Vragen Ervaringen van den zeiler Kagchelland bij de Olympische Spelen; Het uithoudingsvermogen speelde een groote rol; Duitsche sportjournalisten moeten spelregel-examens af leggen; David Hack over voetbal van vroeger en nu; Anecdote van Koning Gustaaf. De Rotterdammer Daan Kagchelland, die de gouden medaille te Kiel met het zeilen in de Olympiajollen veroverde, heeft onlangs in een lezing voor watersportliefhebbers het een en ander over zijn bevindingen in die wedstrijden verteld. Plij ving aan met te constateeren, dat de Nederlanders om meer dan een reden in het voordeel waren, doch wel voornamelijk, omdat men in ons land kan bogen op een ruim 20-jarige ervaring in de 12-voetsjollenklasse. Ook de goede accomodatie van havens en club gebouwen in Nederland, en meer speciaal te Rotterdam, is van dien aard, dat er niet alleen in vacanties en week-ends, doch ook heel vaak na kantoortijd nog snel een baantje gevaren wordt, zoodat zij, die werkelijk zich ernstig op de zeilsport willen toeleggen, gelegenheid te over hebben om zich te oefenen. Dit levert het voordeel op, dat men in een wedstrijd het tijdsverlies zooveel mogelijk kan beperken, om dat men bekwaamheid heeft in het zuiver door den wind gaan, het gijpen en het nemen van de boeien. In dit verband wees Kagchelland op de diverse categorieën zeilers; ten eerste, zij, die zich speciaal toeleggen op het zeilen volgens wedstrijdreglement, voorts zij. die, zooals in Friesland veel voorkomt, alleen letten op het hard-zeilen, waarbij het wedstrijdreglement geen rol speelt en protesten dan ook uit den booze zijn. De beste zeilers komen voort uit een combinatie van de beide bovengenoemde klassen. Graham Sharp, een Engelschman werd te St. Moritz tweede in het Europeesch kampioen schap kunstrijden en dat deze jonge man ver in die kunst is, blijkt wel uit dit plaatje. Wat er in ons land ontbrak aan goede voor bereiding, heeft men in Duitschland kunnen leeren. Daar was men in de gelegenheid om zich volkomen te concentreeren; de scheepjes lagen 14 dagen tevoren reeds kant en klaar en men had gelegenheid te over om het zeil- water te leeren kennen, zoodat men zich een goed idee kon vormen van de eischen, die de komende wedstrijd zou stellen. Gedurende dezen oefeningstij d zijn de schepen niet uit het water geweest; eerst een paar dagen voor den aanvang van de wedstrijden werden alle dertig jollen gezamenlijk naar een landingsplaats gesleept en daar zijn de bootjes op den kant getrokken. Toen kon men met het geoorloofde glad schuren beginnen. Aanvankelijk waren bezwaren gemaakt tegen het gebruiken van eigen materialen, maar in een bijeenkomst van de zeilers met de desbe treffende instanties heeft men toch weten te bereiken, dat er eigen zeillatten en ook één hangtouw gebruikt mocht worden. Bij een nadere beschouwing van het verloop der wedstrijden wees Kagchelland er op, dat hij eigenlijk slechts zijn concurrenten Krog- mann en Seott in het oog gehouden heeft. De anderen zijn er weinig aan te pas gekomen. Het was wel opmerkelijk, dat alle starts even, fraai gelukten, bij zwakken wind zoowel als bij stormweer. Het ,,veld" ging daarop evenwel spoedig uiteen en het viel soms niet mee enkele concurrenten vast te houden, om dat bijvoorbeeld op het kruisrak de een 1500 meter naar links en de ander 1500 meter naar rechts kon, zoodat er een onderlinge afstand van drie kilometer ontstond. De eerste race, die verzeild werd bü een windsnelheid van 16 meter per seconde, eischte al dadelijk het uiterste van de deelnemers. Kagchelland en Scott voeren drie slagen ge reefd, Krogmann zelfs vier en nog kreeg men zulke hoeveelheden water binnen, dat op de lange „voor den wind"-baan de scheepjes met een twee-literblik niet leeg te hoozen waren. Den volgenden dag beleefde onze landgenoot, die toen één slag gereefd had in tegenstelling met zijn concurrenten, die van top voeren, de spannendste honderd meter van alle wedstrij den. Scott zat hem dicht op de hielen, doch al zeilend is hij er in geslaagd, om ook dat eene rif uit zijn zeil te krijgen, zoodat hij van den weer. wat sterkeren wind kon mee profiteeren. De derde race was een copie van de eerste doch de vierde wedstrijd bracht de langver wachte verandering, te weten een zwakkere wind tusschen 3 en 4 meter per seconde. Een voortreffelijk staaltje van organisatie viel op den vijfden dag te constateeren. Des morgens vóór den start hing er een dikke mist,, maar de wedstrijdleiders wisten daar wel raad op. Een vliegtuig werd uitgezonden in de richting Oostzee en na eenigen tijd kwam het besluit af om over vijf kwartier te starten. Het zag er nog heel erg dubieus uit, doch met het vijf minuten-schot was er reeds vrij zicht. Toen hadden Krogmann, Scott en Kagchelland in middels als punten genoeg verzameld om el kaar terdege in het oog te houden en toen merkte onze langenoot ook al, dat het met het uithoudingsvermogen van zijn concurrenten vrijwel gedaan was, Dat bleek ook heel sterk bij de volgende race; Krogmann en Scott had den er kennelijk weinig zin meer in, om steeds op en neer mede te draaien. Bij den start kwam de Duitscher onder Kagchelland, wat heele- maal niet noodig geweest was en Scott startte achter hem. Deze beiden verhuisden dan ook weldra midden naar het „peloton" en het kwam er toen voor den Rotterdammer alleen nog maar op aan, een beetje op te letten, wat zij gingen doen. Hij bleef regelmatig boven hen liggen en aan het einde van deze, zesde race was hij zoo goed als zeker van de over winning, mits hij niet meer dan twaalf plaat sen later binnen kwam dan zijn rivalen. Zoo kon hij op den laatsten dag rustig zijn baan tjes zeilen en het was toen ook finaal uit met Scott en Krogmann, die ergens in de achter hoede bleven. Eenige totaal onbekenden leid den op dien dag en toen heeft Kagchelland ook zijn eerste ontmoeting gehad met den Franschen zeiler Lebrun, die zich eveneens naar de spits had weten te werken Volgens een Zwitsersch sportblad is de kri tiek op sportgebeurtenissen in Duitschland sedert eenigen tijd aan banden gelegd. Dat be- teekent, dat elke Duitsche sportjournalist, die een verslag van een voetbalwedstrijd wil schrijven, zich eerst aan een examen omtrent de spelregels moet onderwerpem We vinden dit een voortreffelijk idee, want'iedereen zal thans door het lezen van zijn krant absolute zekerheid kunnen verkrijgen, of een doelpunt al dan niet in buitenspel-positie werd gemaakt. Het zou intusschen tot de volmaaktheid der dingen bijdragen, wanneer men ook de spe lers een klein examen afnam om^t- nroi eens I Werkloosheid minder dan in 1936. Overzicht over de derde week van Januari. WOENSDAG 17 FEBE. 1937 Te Londen is voor de eerste maal een boks wedstrijd met televisie uitgezonden. Welistoaar gaven velen er nog de voorkeur aan, er zelf bij te zitten, maar zal dat in de toekomst zoo blij ven, of zullen de televisie-apparaten geweerd ivorden door de organisatoren. Men ziet de operateurs op hun hoog platform aan het werk. beweerd wordt, dat speciaal de Duitsche voor- waartsen in de buitenspel-val loopen. Het is ons niet bekend, of het spelregel examen ook tot andere takken van sport is uitgebreid; het zou ongetwijfeld interessant zijn te lezen, hoe een cricket-verslaggever een „leg before wickef'-beslissing van zijn plaats aan den kant van het veld had geconstateerd. Men heeft David Jack, den ex-Arsenal-voet- baller, die thans manager van Southend United is, gevraagd, of het peil van het spel in de laatste jaren vooruit is gegaan. Het ant woord luidde ontkennend; Jack zeide, dat men tegenwoordig zelden een speler van bizondere klasse ontmoet, waar tegenover staat, dat het ploegverband dikwijls beter is. Het spel is veel sneller geworden dan vroeger; maar het heeft minder nuttig effect en het is technisch min der volmaakt. Door de verandering in den bui tenspelregel is een vereenvoudiging ingetreden, waardoor veel fraaie en kundige manoeuvres zijn verdwenen, omdat ze overbodig zijn ge worden. De W-formatie en de tactiek van den stopper-spil hebben het spel voor den opletten den toeschouwer minder interessant gemaakt, ook al vormt het grööter aantal doelpunten voor het publiek in het algemeen en dienten gevolge ook voor de clubs een attractie van den eersten rang. Men weet, dat de hoogbejaarde koning Gus taaf v.an Zweden een enthousiast tennisspeler is en dat hij, ondanks zijn hoogen leeftijd, nog steeds actief aan het spel deelneemt. Onlangs speelde hij met Brugnon in het tournooi van Monte Carlo, doch zij konden het niet tot een overwinning brengen. Enkele uren later vroeg men den vorst, of hij zich voor de volgende ronde had kunnen klasseeren. „Neen", antwoordde koning Gustaaf, „en, onder ons gezegd, dat verwondert me niet, want mijn partner Brugnon wordt langzamer hand een dagje ouder". Huurauto's rp laxis en Wat er te Haarlem na 1 Juli a.s. zal veranderen. De Oostenrijlcsche plaats Zeil am See heeft in de laatste weken niet alleen een groote rol in de Nederlandsche belangstelling gespeeld, maar ook in die der sportieve studeiiten, omdat de Academische winterspelen er plaatsvonden. Leze glijpaardberijder is wel geen student, maar hij trok er in zijn pittoreske oude Pinz- gauer dracht zeer de aandacht. Ingevolge de wettelijke voorschrif ten zullen na 1 Juli a.s. niet alleen de taxi's maar ook alle huurauto's vergunning van de gemeentebesturen moeten hebben Daardoor zullen ook te Haarlem in het autobedrijf verschillende wijzigingen inge voerd moeten worden. In het eigenlijke taxi wezen zal vermoedelijk niet veel veranderen, want het bestaande standiplaatsen-systeem wordt gehandhaafd. Maar nu zullen na 1 Juli ook de huurauto's die uit de garages rij den een vergunning moeten hebben, ook al nemen zij (in tegenstelling met de taxi's) op straat geen reizigers op. Het vergunningstelsel voor de huur auto's maakt het mogelijk voor het gemeentebestuur verschillende voor waarden te stellen, o.a. wat betreft tarieven en keuring van de wagens. Tot nu toe had de gemeente alleen deze bevoegdheid wat de taxi's aangaat. Maar er zal nog veel meer veranderen. Met 1 Juli a.s. treedt voor alle auto's, ook het rijtijdenbesluit in wer king. Daarbij is bepaald, dat werk nemers slechts 10 uur per dag en hoogstens 55 uur per week gewerkt mag worden. De handhaving daarvan zal waarschijnlijk verstrekkende gevolgen hebben. De dagelij ksche rusttijd moet tenminste bestaan uit 12 opeenvolgende uren. Alleen één keer per week kan met 10 opeenvolgen de uren volstaan worden. Rusttijden van minder dan een half uur worden bij den werktijd gerekend. De wekelijksche rustdag moet uit 30 vrije uren bestaan, waarvan er tenminste 23 aan een moeten sluiten. Nachtarbeid mag slechts 6 keer in twee opeenvolgende weken verricht worden. Aan die bepalingen zullen dus alle werk gevers in bet taxi-, auto-verhuur-, autobus- en vrachtvervoer-bedrijf moeten voldoen. Het gevolg daarvan zal zijn dat er in ver schillende bedrijven wel een en ander aan de werkregelingen van het personeel zal moeten veranderen. Er zullen door de ge meente arbeidskaarten ingevoerd moeten worden waarop de werkuren zijn aangege ven, zoodat controle op de naleving daarvan mogelijk is. Ook de eigenrijders, de menschen dus die met één taxi of huurauto rijden zonder dat zij personeel in dienst hebben, vallen onder de bepalingen der wet. Voor hen gelden wel andere bepalingen, maar daarbij izal een 10- urige werkdag met'55 uur per week toch als richtsnoer genomen worden. De gemeente heeft namelijk de bevoegdheid de uren vast te stellen waarop zoo'n eigen-rijder mag rij den. De uitwerking en toepaing van deze nieuwe bepalingen zal naar ons van deskundige zijde verzekerd werd, ongetwijfeld tengevolge heb ben, dat het aantal taxi's en huurauto's hier ter stede wat zal verminderen. Bezwaren zijn daarana, volgens onzen zegsman, niet verbonden, want er zij ai er thans nog te veel om een economisch bedrijf mogelijk te ma ken Er wordt wel eens op een regendag ge klaagd, dat men wat lang op een taxi of auto moet wachten, maar daaraan is weinig te doen. Als er zooveel wagens en chauffeurs beschikbaar moesten zijn, dat aan alle aan vragen op enkele spitsuren te kunnen vol doen, zou dit economisch niet verantwoord zijn, want dan zouden de wagens gemiddeld veel te weinig rij-uren hebben. Bij de toepassing, van de nieuwe maatre gelen zullen wat de werktijden van chauf feurs betreft in de praotijk ook moeilijkheden te ondervangen zijn ten opzicht van de tou ringcars. Het is thans gewoonte, dat met die wagens lange tochten op één dag (soms zelfs naar het buitenland) worden onderno men, waarbij een chauffeur meestal meer dan 12 uur per dag in actie is. De (wet laat evenwel toe, dat in bijzondere gevallen van de vastgestelde regeling- wordt afgeweken. Daaronder zouden dan bovengenoemde toch ten gerekend kunnen worden. Het is te verwachten dat voor 1 Juli door B. en W. voorstellen aan den raad gedaan zullen worden om de nieuwe gemeentelijke regelingen vast te stellen. Verbod der Communistische Partij in Zwitserland? PARIJS, 16 Febr. (Havas) Het dagblad „Le Matin" meldt uit Genève, dat de Ge- neefsche regeering besloten heeft binnenkort bij den bondsraad een ontwerp in te dienen, waar bij de communistische partij wordt ver boden. De Kantonnale regeering van Neu- chatel stelt voor niet alleen de Communisti sche bedrijvigheid te verbieden, maar dit ook te doen ten aanzien van de nevenorganisa ties. Tenslotte hebben, aldus genoemd blad, de radicaal democratische partij en de liberale partij van Waadland tijdens een bijeenkomst te Lausanne besluiten aangenomen, waarin snelle maatregelen van.de bondsautorlteiten geëischt worden ter bescherming van het va derland en ter beëindiging van de revolution- naire activiteit der communistische partij in Zwitserland. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 16 Februari. Bevallen 11 Februari: P. H. M. Swolfs—Bies, d.; 12 Februari: A. van IJsseldijk—Bakker, z.; A. M. Chr. WajerCornelissen, z.; 13 Febru ari: A. M. F. Brouwervan Leuven, z.; 15 Februari: A. J. van VlotenKruijff, d.; G. van der Laan—Niemölleiv z.; C. de Groot Goedemans, d. Overleden --14 Februari: A. GraberSevers, 76 j., Middenweg; A. van Nieuwaalvan Daa- len, 86 j., Lange Heerenvest; J. Omvlee, 59 j., Aelbertsbergstraat; P. Pronk, 67 j., Ged. Oude Gracht; E. A. HaasbeekSmagtel, 90 j„ Hage- straat; 15 Februari; P. Vis, 62 j., Kamper singel. 's-GRAVENHAGE. 16 Februari. De di recteur van den Rijksdienst der Werkloos heidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede. dat In de week 25 tot en met 30 Tanuari 1937 het aantal leden van ingevolge het werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen bedroeg 532.100 (waarvan 74.300 landarbeiders). Van de verzekerden, niet behoorende tot de landarbeiders, waren de geheele week werkloos: In de week 25 tot en met 30 Januari 1937 33 pet. In de vorige verslagweek (4 tot en. met 11 Januari 1937) 31.7 pet. In de overeenkomstige week van 1936 34.4 pot. In de overeenkomstige week van 1935 32 5 pet, In de laatste 6 jaren was de uit de gege vens der persberichten berekende werkloos heid (landarbeiders buiten beschouwing ge laten, hen, die een gedeelte der week werk loos waren, voor een derde medegerekend) De afgeloopen week was opnieuw gunstig voor de statistiek der werkloosheid te Haar lem. Het aantal werkloozen te Haarlem daalde deze week van 6726 tot 6670. Een vermindering dus van 56. Wij zijn nu 421 onder het aantal van verleden jaar. In dezelfde week van 1936 vermeerderde het aantal werkloozen met 56. Daar het aantal nu met 56 verminderde, leverde de vorige week dus een gunstig verschil op van 112. in 1931 In 1932 In 1933 In 1934 In 1935 In 1936 14.8 pet. 26.7 pet. 27.7 pet. 27.3 pet. 31.6 pet. 32.2 pet. In die 6 jaren bedroeg de opbrengst van ter uitvoering van de Invaliditeitswet verkochte rentezegels per hoofd der bevolking: In 1931 In 1932 In 1933 In 1934 In 1935 In 1936 5.08 gld. 4.58 4.38 4.47 4.43 4.47 Het laatste cijfer zou kunnen wijzen op een verbetering in de werkgelegenheid in 1936, hetgeen nog niet in het werkloosheidsper centage tot uitdrukking komt. Bij 1054 organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 30 Januiari 1937 in totaal 480.470 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 457.318 mannen. Van deze werk- zoêkenden waren er slechts 465.531 werkloos, onder wie 447.330 mannen, terwijl van dezen een aantal waren ondergebracht bij werk verschaffingen en bij het cultureele werk voor werkloozen. Door de organen van openbare arbeidsbe middeling werden in 1936 259.561 plaatsingen tot stand gebracht, tegen 236.213 in 1935, Forensen. Vergadering van de Verceniging voor Haarlem en Omstreken. De af deeling Haarlem van den Ned. Bond van Forensen houdt Dinsdag 23 Februari haar jaarvergadering in café Brinkmann, Groote Markt. Behalve de jaarverslagen vermeldt de agenda verkiezing van bestuursleden en pro- Door de afdeeling werden in het afgelopen jaar de volgende verbeteringen bereikt: 1. Verbeterde accmodatie N.Z.H. Tram diensten Ha arlemHalfwegAmsterdam 2. Verbetering toestond langs de Leidsche Vaart. 3. Telefooncel station Bloemend aal 4 .Verbetering aansluiting Bus aan Tram Schouwtjes brug 5. Extra stoptrein Aerdenhout (richting A'diamDen Haag). 6. Faciliteit Buslijn B N.Z.H.T.M. 7. Retourkaartenboekjes van station Aer denhout naar Amsterdam en Den Haag. 8. Nachttrein AmsterdamHaarlem in den nacht van Zaterdag op Zondag. 9. Extra Busdienst A N.Z.H.T.M. 10. Wijziging aankomst perron. A'dam trein 2616: 8.16 van IJmuidien. 11. Kortingen varieerend van 310 pet. bij diverse Haarlemsche leveranciers. De secretaris schrijft verder in zijn jaar verslag Ik had gehoopt, dat wij in 1936 ook nog zou den verkregen hebben, dat er op het Stations plein een abri voor wachtende trampassagiers kwam. De Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Mij. was bereid die te bouwen, maar de ge meente heeft geen permissie gegeven, daar men bang was dat het Stationsplein ontsierd zouden worden. Het bestuur der afdeeling bestaat uit de heeren: Dr. H. v. Beeck Vollen-hoven, Heem stede, voorzitter; G. H. Ris, Heemstede, secre taris; J. B. Kayser, Heemstede, penning meester; Ir. Y. Herweyer, Heemstede; N. J. G. Lambooy, Bloemend-aal; A. Muller, Heem stede; C. Pet, Haarlem; Mr. P. J. Prinsen Geer- ligs, Aerdenhout; J. R. Re Valk, Driehuis-Vet sen; Th. Terwey, Ovarveen; A. J. Tor ley Du- wel, Haarlem. Duitschland en de Neder landsche neutraliteit. Volste begrip van het Nederlandsche standpunt. Ten aanzien van de verklaring van den Nederlandschen minister van buitenlandsche zaker, jhr. De Graeff, inzake dat deel van de rede van den Fuehrer van 30 Januari, waarin deze verklaarde, dat Duitschland bereid was, Nederland en België als onaantastbare neu trale gebieden te erkennen en te garandeeren verneemt het Duitsche Nieuwsbureau in wel ingelichte kringen te Berlijn, dat de opvatting van Nederland geenszins in tegenstelling is met de opvatting van Duitschland over het recht van andere staten een vrije beslissing te nemen. De Fuehrer heeft in zijn rede, waarop de verklaring van minister De Graeff betrek king heeft, ook nadrukkelijk te kennen ge geven, dat het tot stand komen van een der gelijke overeenkomst afhankelijk is van den wensch van Nederland. De Duitsche bereid willigheid, de onaantastbaarheid van Neder land evenals die van België te garandeeren, houdt natuurlijk op, indien Nederland van meening is, dat het overeenkomstig zijn internationale positie geen wensch te kennen moet geven in de richting van het Duitsche aanbod. Men begrijpt in Duitschland dit standpunt van Nederland volkomen. De Fuehrer heeft in dezelfde rede in een ander verband ook ge zegd, dat iedere staat zelf moet beslissen over zijn eigen veiligheid en over den vorm en mate hiervan. Voor Duitschland is slechts een ding van belang: in alle openbaarheid te hebben duide lijk gemaakt, dat het op iedere wijze bereid is de onschendbaarheid van Nederland te garandeeren en hierdoor grondig een eind te hebben gemaakt aan alle gepraat over een andere opvatting van Duitschland. De dalende werkloosheid te Haarlem. Opnieuw een gunstige week. DOODELIJK ONGELUK OP AMERIKAANSCH SCIIIP TE ROTTERDAM ROTTERDAM, 16 Febr. Aan boord van het in de Lekhaven liggende Amerikaansche stoomschip Black Condor is de 49-jarige ha venarbeider J. M. Beeke uit de Groote Vis- scherijstraat, toen hij uit het ruim stapte, uitgegleden en tegen de handle van d-e stoom- winch gevallen. De winch ging daardoor draaien en B. kreeg toen van den kop van de winch een klap tegen het hoofd, waardoor hij op een drijfstang terechtkwam. De man was op slag dood. Per politieboot is het stoffelijk overschot naar het bureau van de rivierpolitie aan de Parkhaven overgebracht. van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van ons bladmei duidelijke vermelding van naam en woonplaats. De namen der vragers blijven redactie- geheim. Vragen waaraan naam en adres ontbreken worden terzijde gelegd. De antiooorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nnt kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. RECEPTEN. VRAAG: 1. Hoe verwijder ik vlekken van os senvet uit een rundlederen tasch? 2. Hoe krijg ik witte zijde, die geel geworden ié, weer wit? ANTWOORD: 1. Hen papje van magnesia en benzine op de vlek leggen en rustig laten drogen waarna de magnesia verwijderd kan worden. Daarna met lederwas goed opwrijven. 2. De zijde eerst wasschen in lauw sopje, daar na in warm water goed spoelen en een nacht in waterstofsuperoxyd laten staan en liefst bulten drogen. VRAAG: Hoe kan ilc schoenen van grijs slangenleer (imitatie) die eenigszlns vuil gewor den zijp, de oorspronkelijke kleur terug geven? ANTWOORD: Met spons en lauw sopje goed afsponsen en met lauw water nasponsen. Daar na met zaehten doek droog wrijven. VRAAG: Hoe kan ik een vuil geworden scha penvacht reinigen? ANTWOORD: Met lauw sterk zeepsop je met de hand goed wasschen, twee keer met lauw water spoelen totdat het water helder blijft, daarna tusschen doeken goed uitwringen, loskloppen en glad ophangen doch niet hij de kachel. Tijdens het dragen af en toe goed rekken, opdat de huid niet te hard wordt. VRAAG: Hoe kan men hout onbrandbaar ma ken? ANTWOORD: Bestrijken met een impregneer middel, in den handel bij drogisten verkrijgbaar. VRAAG: Hoe krijg ik het weer uit een stuk wit katoen? ANTWOORD: Berst uitkoken in zeepsop. Daar na in heet water een paar maal spoelen, vervol gens in een heet burmol bad een uur goed be handelen. Tenslotte weer 2 maal in heet water goed spoelen VRAAG: Hoe krijg ik vuile glacés schoon? (Wasschen in benzine hielp niet). ANTWOORD: Laat u de handschoenen een nacht in waschbenzine inweeken en borstel ze den volgenden dag met een harden nagelboi'stel stevig af. Spoel ze nog eens in een schoon ben- zineba'd na, Wring ze tusschen doeken uit en wrijf ze verder droog. Oprekken op- handschoen rekker. Geen vuur of vlam bij de bewerking. MILITAIRE ZAKEN VRAAG: Wat is de minimummaat om te kun nen voldoen aan de keuringseischen voor den dienstplicht? ANTWOORD: 1.5 5 M. Is de ingeschrevene kleiner dan 1.55 doch langer dan 1.50 M„ dan wordt hij tijdelijk ongeschikt verklaard en later weder ter herkeuring opgeroepen. RECHTSZAKEN VRAAG: Mag een notaris aan een belangheb bende, die in een testament voorkomt, mede- deelen welk bedrag hem is toegedacht? ANTWOORD: Tn geen geval voor het overlij den van den erflater. De notaris mag niet eens mededeelen of er een testament is. VRAAG: 1 Als ik van mijn man wil scheiden wegens mishandeling, moet ik dan een advocaat nemen of moet ik naar een kantonrechter? 2. Moet ik ook een bewijs van onvermogen vragen 3. Moet mijn man voor mij en mijn zoon beta len of aileen voor mij? 4. Kan ik bij een familielid gaan inwonen? ANTWOORD: 1. Een advocaat. 2. Als gij onvermogend zijt kunt gij toevoe ging van een advocaat vragen aan het bureau van Consultatie. Paleis van Justitie, Jansstraat 8, Haarlem. Vrijdag 1.30 uur. 3. Als uw zoon minderjarig is en zonder in komsten, ook voor hem. 4. Gij krijgt verlof daartoe voor den President der Arrondissements-Rèchtbank te vex-schijnen. VRAAG: Een dienstbode voor dag en nacht van Oostenrijlcsche nationaliteit wil zich laten o pereeren. Haar mevrouw heeft haar tegen 1 Maart opgezegd. Kan zij zich nu in het zieken huis laten opnemen voor rekening van haar me vrouw of komen de kosten voor haar rekening? Zij is daar ruim 2]/2 jaar in betrekking geweest. ANTWOORD: Voor rekening van de werk geefster als de operatie noodzakelijk is. Andera voor haar eigen rekening. VRAAG: 1. Heeft een dag-en-nacht djenstbode recht op geneeskundige behandeling voor reke ning van haar mevrouw? 2. Zij heeft nieuwe brilleglazen noodig WJ® moet die betalen? ANTWOORD: X. Wel bij ziekte. 3. Zij zelf.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 7