HET NIEUWE AVONDBLAD Crisismaatregelen ten behoeve van de visscherij. Goede toekomst voor de versche haring verwacht Tel. 4400 22e JAARCANC No. 91 DONDERDAG 18 FEBR. 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y3 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIeN15 regels X 0.75. Elke regel meei 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëNOPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnes. Levenslange ongeschiktheid j 600.—overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet ot oog 200.—, beide leden duim 100.één lid duim 50.—. alle leden wijsvinger ƒ60. een oi twee leden wijsvinger 25.—, alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk 30.enkelbreuk 15.polsbreuk 15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. ƒ400.— bij veidrmkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. T raditie. Er is een stokoude Engelschman gestorven die Sir William Soul'sby heette. Hij was zijn carrière als journalist begonnen, werd later advocaat en kort daarop secretaris van den Lord Mayor van Londen. In die functie heeft hij in 55 jaar tijds 55 Lord Mayors gediend. Hij noemde hen „mijn galerij van oude meesters". In 1931 trad hij af; nu is hij op 84- jarigen leeftijd gestorven. Meer dan een halve eeuw lang heeft deze man het oude, traditioneele, grootendeels de coratief geworden instituut van Lord Mayor of the City of Londen met zijn arbeid gesteund. Het bericht van zijn heengaan herinnert weer eens aan de teedere zorg en den eerbied-, waarmee de Engelschen hun beproefde oude instellingen en ceremonies handhaven. De Duitsche dichter Rückert moet een dergenen geweest zijn die de diepere beteekenis van zulk traditionalisme doorvoelden, toen hij schreef: „Das Albe wirdt mie alt, es wird nur alt das Neue" (Het oude wordt nooit oud; oud wordt alleen het nieuwe). Dit klinkt als een vernuf tig woordenspel maar is veel meer. Het houdt immers in; dat de instelling die oud geworden is door de beproevingen van den tijd heen haar waarde heeft aangetoond. Anders had zij al de stormen der wisselende opvattingen niet kunnen doorstaan. De Brit beseft dit zeer sterk. Hij ziet zulk een oude instelling als een zaak van groote waarde omdat zoovele gene raties vóór de zijne het goed geacht hebben haar in stand te houden. En al is dan de prac- tische beteekenis van het instituut, de instel ling of de ceremonie gewijzigd of grootendeels verdwenen, hij voelt dat hij haar in stand moet houden omdat zijn intuïtie hem zegt: iets goeds moet men niet prijsgeven. Verder raisonneert hij, er niet over. Hij is trouwens volstrekt niet alleen tradi tionalist. Het nieuwe interesseert hem want het heeft de mogelijkheid eveneens goed te zijn en dus.oud te zullen worden. Het nieuwe moet dus zijn kans hebben, maar hij geeft het die voorzichtig. Hij bekijkt het vele malen. Als hij het afwijst, is dat daarom nog niet. defini tief. Als zijn parlement een nieuw denkbeeld niet aanvaardt beteekent dat alleen dat hét voorloopig terzijde gelegd wordt, Want het is best mogelijk dat alleen de tijd er nog niet rijp voor is, dat het binnen korter- of langer tijd- een noodzaak zal blijken en goed wezen. Ook deze opvatting is, als men haar wel overweegt, tra ditionalisme want zij is op de ervaring van het oudste parlement, van „the Mother of Parliaments" gebaseerd. Wonderlijk is het daarbij voor den buitenlander, dat Charters uitgevaardigd door koningen die vele eeuwen geleden over Engeland geregeerd hebben hun waarde in de wetgeving behouden hebben, in zooverre, dat de rechter hen aanvaardt in gewijzigde toepassing op den modernen tijd. Terwijl men in Enigeland tot overweging van het nieuwe immer bereid is, laat men het goe de uit den ouden tijd nooit los. Dit voorzichtige beleid heeft de premiei Asquith indertijd geformuleerd in zijn „Wait and see", een gewoonlijk aan zijn bewind ver bonden motto dat eigenlijk een type er end Engelsch motto is en dab daarom ook blijft gelden. Dit moet men in aanmerking nemen als men zich, zooals velen doen, voorstelt dat de Engelsche leiding in internationale zaken een veilig kompas is om op te varen. Ook het, beleid der Engelsche ministers van Buiten- landsche Za,ken wordt door „afwachten en uitkijken" gekenmerkt. In sommige perioden kan dit anderen, en zeker de kleine mogend heden, tot steun zijn, in andere heeft het de gevaarlijke eigenschap, te laat te zijn omdat het initiatief van anderen afwacht. Zooals de Engelsche conservatieven de opkomst der ar beidersbeweging hebben afgewacht en haar daden, toen zij er eenmaal was en ageerde, volstrekt niet alleen geremd maar in vele op zicht bevorderd hebben, zoo zal ook Engeland op internationaal gebied niet alleen tot rem men maar ook tot bevorderen van het initiatief van anderen bereid zijn. Maar de groote initia tieven zal het zelf niet nemen, want dat ligt niet in zijn traditie. Het voelt zich niet tot de taak van leider, wel tot die van arbiter geroe pen. Er is een groot verschil. In dit licht moet men ook de Engelsche hou ding zien tegenover dr. Colijn's initiatief tot hervatting der onderhandelingen tusschen de Oslo-state-n. Een gebeurtenis als deze is Enge land welkom. Het heeft dat getoond, maar meer niet. Het wacht af en kijkt uit. Het zal zien of de tijd rijp is. Meent het dit niet op grond van een wiskunstig-zuivere argumen tatie, zooals de Franschman zou leveren, of van een zware wetenschappelijke verhande ling, zooals de Duitscher zou geven, maar op grond van zijn intuïtie dan zal het zijn ge wicht in de schaal werpen om de balans ten gunste van „Oslo" te doen doorslaan. Eerder, niet. Het laat de eer van het initiatief altijd gaarne aan een ander over. Hèt is bereid hem te helpen, en staat klaar hem te remmen. Het arbitreert en vergeet nooit het verleden. Zoo wil het Engelaaids Traditie. E. P. IJMUIDEN MEISJE AANGEREDEN IN DE KALVERSTRAAT. Gistermiddag is in de Kalverstraat een 8- jarig meisje, wonende Tusschenbeeksweg, door een vrachtauto aangereden. Het meisje speel de met eenige andere kinderen in deze nauwe en drukke straat. Het kind stak over, zonder eerst te hebben gezien of de weg vrij was. Het gevolg was, dat het kind werd aange reden door een vrachtauto die juist passeerde, Zij werd door den bumper tegen den grond geworpen, waardoor zij een ernstige hoofd wonde bekwam. Nadat dr, Oosterwijk de eerste hulp had verleend, kon het meisje huiswaarts keeren. Ditmaal was het gelukkig goed afgeloopen. CONCERT UITGESTELD. Het gezamenlijk concert uitgeschreven dooi de Muziekvèreeniging Wilhelmina, dir. Mari- nus Adam en het koor „Hallelujah", dir. Theo van Zutfen, dat eerst was bepaald op 4 Feb. zal thans worden gehouden 26 Februari a.s. in de Geref. Kerk (West). Een sopraanzange- res zal medewerking verleenen. PROPAGANDA AVOND. Het Chr. Gemengd Koor „Excelsior" zal 18 Maart a.s. een propaganda-kunstayond geven in de z.g. Witte Bioscoop, Mahustraat. O.m. zal een mooi zangspel worden uitgevoerd. Verder worden er eenige tableaux opgevoerd alsmede een tooneelstukje. NAAR HET CONCOURS. Het Chr. Gemengd Koof Nieuw Hosanna, directeur de heer S. Wiersma zal dit jaar deel nemen aan een groot nationaal concours, dat op Hemelvaartsdag en 2en Pinksterdag te Amersfoort zal worden gehouden. JAARVERGADERING A. R. KIES- VEREENIGING. Gisteravond heeft in de turnzaal van de Marnixschool de jaarvergadering plaats ge had van de A. R. Kiesvereeniging IJmuiden- West. Voor deze vergadering die een opge wekt karakter droeg, bestond een flinke belangstelling, ook van de zijde der dames. De vergadering werd geopend door den voorzitter den heer H. Homburg, die, nadat gezongen was Psalm 118 14, een gedeelte, voorlas uit Math. 16 en na in gebed te zijn voorgegaan een welkomstwoord toeriep aan al de aanwe zigen in het bijzonder tot Mr. W. van Dijke, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, die als spreker voor dezen avond was uitgenoödigd. Vervolgens wees de heer Hom burg op den a.s. verkiezingstrijd, die spreker een verkiezingsworsteling wil noemen. Naar aanleiding van den komende strijd wekte- de heer Hamburg de aanwezigen op tot een weldoordachte actie. Hierbij wees hij op het verplichte aandeel, dat ieder heeft in deze ac tie. Arbeidsschuwheid moet hierbij op zij worden gezet. Hierna werd het jaarverslag uitgebracht. Ofschoon het jaar 1936 een rustig jaar voor de kiesvereeniging is ge weest, omdat er geen verkiezing is gehouden, heeft de vereeniging, volgens het verslag, niet stilgezeten. Er werden 15 nieuwe leden ge boekt en eenige door verhuizing afgeschreven, zoodat de afdeeling IJmuiden-West thans 125 leden telt. Ook aan het verspreiden van lec tuur is veel gedaan. Ook het financieel verslag luidde gunstig. Na een korte pauze, waarin het Lutherlied werd gezongen, was het woord aan Mr. W. W. van Dijke. Deze wijdde eerst eenige woor den aan grondwetsherziening. Spreker gaf een uiteenzetting van het par lementaire stelsel, waaruit bleek het groote belang van de Tweede Kamerverkiezing. Op de samenstelling der Tweede Kamer oefenen de kiesvereenigingen een grooten invloed uit Spreker achtte, van uit dit standpunt, gezien, het onderwérp wel belangrijk. De invloed die het volk thans op de regeering heeft, bestond een eeuw geleden niet en de kiezers van he den kunnen zich niet bést indenken, welk een strijd dit heeft gekost. Spreker wees op de plicht, die op iederen kiezer rust en op het standpunt dat deze heeft in te nemen. Spre ker zette daarna het beginsel van de A. R. partij uiteen. Deze erkent dat alle gezag aan God ontleend is. Als men daar geen rekening mee houdt kan dit leiden tot allerlei excessen. In verband hiermee wees spreker op de strub belingen in Frankrijk en op de gebeurtenis sen in Spanje. Mr. van Dijke besprak daarna de grond wetsherziening, die slechts een partieele is geweest. In het bijzonder wijdde spreker de aandacht aan de voorgestelde verlaging van de vergoe ding voor de Kamerleden. Ook de evenredige vertegenwoordiging werd onder de loupe genomen. Ook deze zaak is ter sprake gekomen, omdat de kleine1 partijen hierover niet tevreden zijn. Wat de maatregelen tegen de revolutio naire partijen betreft, iedere gekozen volks vertegenwoordiger heeft de vrijheid zijn ze tel in de Kamer te bezetten, mits hij niets doet tegen cle bestaande rechtsorde. De bepa lingen tegen de vrijheid van drukpers beoog den niet het instellen van een censuur, maar het onmogelijk maken van lasterlijke artike len, waarvan spreker er eenige voorlas. Deze censuur behoefde echter niet in de wijziging opgenomen te worden, omdat het doen verschijnen van dergelijke artikelen strafrechterlijk vervolgd kan worden. Eenige vragen werden door den spreker be antwoord. Enquefê inzake vischdisfributie. Maatregelen fer verbetering van de vloot een onderwerp van diepgaande studie. Volgens het verslag over de Landbouw crisismaatregelen gedurende het clerde kwartaal van 1936 werd in genoemd tijdvak door de Nederlandsche haring-drijf xietvis- schersvaartuigen aangevoerd 24.510.095 K.G. Pekel— en steurharing met een waarde van f 2.310.635, tegen 16.101.835 K.K. met een waarde van f 1.520.651 in het- derde kwartaal 1935. De aanvoer van versche haring bedroeg Tra wl visscherij 3e kw. 1936 3261651 K.G. f216451 3e kw. 1935 1402214 K.G. f 115990. Drijfnetvisscherij 3e kw. 1936 99454 K.G. f 5637, 3e kw. 1935 119613 K.G. f 6934. Totaal 3e kw. 1936 3361105 K.G. f 222088. 3e kw. 1935 1521827 K.G. f 122924. De uitvoer bedroeg m het derde kwartaal 1936 13959000, K:G. pekel— en steurharing ter waarde van f 1143000 en 1573000 K.G. ver sche haring ter waarde van f 101000 en in het derde kwartaal 1935 11197000 K.G. pekel- en steurharing ter waarde van f 11197000 en 326000 K.G. versche haring ter waarde van f 24000. Door exporteurs werd In de verslag periode aan crediet op clearingvorderingen terzake van den uitvoer van pekel- en steur haring naar Duitschland een totaal bedrag opgenomen van f 27242.04 Uit het landbouwcisisfonds werd een be drag van f 750 uitgekeerd als aandeel In de kosten van de door de Reedersvereeniging voor dé Nederlandsche haring visscherij in de maand Juli georganiseerde propaganclaweek ter bevordering van liet gebruik van haring. Algemeen resultaat der regelingen. Zooals in het vorige verslag reeds werd ver meld, zijn de resultaten van de visscherij op en den handel 'in Noordzeeharixig aanmer kelijk beter dan in het vorig jaar. Sinds het begin van het seizoen bedroeg de aanvoer ruim 10 millioen K.G. of pl.m, 57 pet. meer dan in 1935, terwijl de gemiddelde aanvoer- prijs nagenoeg gelijk bleef n.l. f 10.32 per 100 K.G. in 1936 tegen f 10.50 in 1935. Ook de uitvoercijfefs vertoonen ten opzichte van het vorig jaar een verbetering, die mede te danken is aan den uitvoer naar Rus land. Het laat zich aanzien, dat de aanvoer van en de handel in versche haring naast pekel en steurharing een belangrijker plaats zal gaan innemen, hetgeen grootendeels kan worden toegeschreven aan het feit, dat de uit voer van dit product voor verschillende lan den nog goede mogelijkheden biedt. Zeevisch. De aanvoer van versche zeevisch gedurende het derde kwartaal 1936 bedroeg: Door stoomtrawlers 7219538 K.G. ter waar de van f 856130. De vangst per reisdag was 1917 K.G.. de besomming per reisdag f 243. (In 1935 5965699 K.G. ter waarde van f 841830. vangst per reisdag 1465 K.G., besomming f 206). Door motorloggers 906322 K.G. ter waarde van f 230208. Vangst per reisdag 305 K.G., besomming per reisdag f 77. (Iii 1935 1 290702 K.G. ter waarde van f 330667. Vangst per reisdag 252 K.G. besom ming per reisdag f 65). De uitvoer van zeevisch (behalve haring) in het 3'e kwartaal 1936 bedroeg 760.000 K.G. met een waarde van f 384.000 tegen 999.000 K.G. met een waarde van f 423000 in het 3e kwartaal 1935. Deze exportverminde ring moet voor een deel worden toegeschreven aan den geringen aanvoer tijdens de stakings periode. De bestudeering van de distributie en den afzet van visch in het binnenland, alsmede van den opbouw en de ontwikkeling van het productie-apparaat vond verderen voortgang. In de maanden Juli en Augustus werd in samenwerking met den Economisch-Techno- logischen Dienst voor Noord-Holland een enquête ingesteld bij een groot aantal klein handelaren en consumenten in het binnen land, teneinde een inzicht te verkrijgen in de bestaande afzetmethoden en de wenschen en grieven met betrekking tot de distributie en het verbruik van visch te leeren ken nen; Voorts werden gegevens verzameld met betrekking tot de samenstelling en uitrusting- van de visschersvloot, in het bijzonder van de stoom- en motor trawlers en de motorloggers, den organisatorischen opbouw van de reede- rijexi, alsmede van de bedrijfsresultaten, welke in de laatste jaren door de vex-schil- lende schepen en scheepstypen zijn behaald. Steunmaatregelen. Bij beschikking van 6 Augustus 1936 werd uit de gelden van het uit de opbrengsten van het tongmonopolie gevormde fonds een be drag van f 16545.72 aan de daarvoor in aan merking komende reeders uitgekeerd, hetgeen uitkomt op f 2.49 per ÏOQ K.G. tong van te minste 23 cM., welke door hen in het 2e kwartaal 1936 werd aangevoerd. Algemeen resultaat der regelingen. De maatregelen ter beperking en regeling- van het productie-apparaat hebben tot even wichtiger verhoudingen geleid. Als direct ge volg van de ingestelde slooppremie werden gedurende de verslagperiode in total 39 vaar tuigen voor den sloop bestemd, terwijl reeds 29 vaartuigen werden gesloopt. Het laat zich aanzien, dat-tengevolge van dezen maatregel een groot aantal zeer oude schepen, dat sinds geruimen tijd was opgelegd, zal worden gesloopt. Daar het sloopen van schepen, die uit tech nisch of economisch oogpunt verouderd zijn, dient te worden beschouwd als de eerste stap in de richting van de gewenschte saneering van het productie-apparaat en meer in het bijzonder ten doel heeft, de beletselen uit den weg te ruimen, welke een vernieuwing van het produc.tie-apparaat tegenhouden, maakt de wijze, waarop verbetering is te brengen in de, toegepaste bedrijfsmethoden een onder werp van diepgaande studie uit, waarbij de ontwikkeling en de verruiming van den afzet van groot, belang zijn. De reeds genomen en nog te treffen steun maatregelen zullen een verbetering aanbren gen in de financieele uitkomsten van het reederijbedrijf, hetgeen tevens ten goede zal komen aan het geheele zeevisscherijbe- drijf. In de verslagperiode werd voor 26 vaar tuigen een slooppremie uitbetaald tot een ge zamenlijk bedrag van f 20830. Uit de voor de Commissie ter bevordering van het vischgebruik in Nederland voor het jaar 1936 toegestane subsidie ad f 4400. werd dit kwartaal een bedrag van f 1600 uitge keerd voor de financiering van twee gehouden tentoonstellingen. Neem geert risico Neem Domaniale! Ericssonstr. 1. Zeeweg 263. Tel. 5220 (Adv. Ingez. Med.) DE STORMKAPITEIN IN „DE PONT". De inhoud van de nieuwe hoofdfilm in „De Pont" is als volgt; Kapitein Ira Morgan, beter bekend als de Stormkapitein is een der beste zeelieden van San Pedro, het middelpunt der tonijn vissche rij. Als hij in een der havencafés de bezoe kers u-itnoodigd om te drinken is er een vreemdeling, die niet op de oiitnoodïging wenseht in te gaan. De Stormkapitein ont steekt hierover in woede en slaat dezen vreemdeling neer. Als Morgan echter tot de ontdekking komt, dat zijn slachtoffer een aan lager wal ge raakt en hongerig unensch is, bewondert hij diens (houding en neemt hem in dienst. Niet tegenstaande hun sterk uiteenloopende ka rakters worden de beide mannen goede vrienden. Wederom aan wal ontmoet Morgan Mary Taylor, een alleenstaand meisje, dat in da gen. al niet gegeten heeft. Morgan hoewel een groot vrouwenhater verschaft haar onderdak op zijn schip en bezorgt haar een betrekking- bij de reederij, James Allan de vreemdeling dentot, dat de Stormkapitein te goed Is voor Mary, Om zijn vriend te beschermen, beleedigt Allen haar. Morgan echter houdt van Mary en zij maken hun huwelijksreis op de „Southern Cross". Ook Allan raakt verliefd op het meisje en Mary, die met Morgan trouwde, omdat ze zooveel aan hem te danken had, beantwoordt deze liefde. Als Morgan dit bemerkt, staan beide mannen als vijanden tegenover elkaar. Een vreeselijke storm roept beiden echter tot hun plicht terug. Nu breekt het echter los en de storm neemt in hevigheid toe. De groote mast slaat over boord, alles is in rep en roer. De kabels, die aan den grooten mast blijven vast zitten, worden oorzaak, dat liet schip niet' meer naar zijn roer luistert. Allan begeeft zich te water en zwemt naar den mast. om de fatale kabels te kappen. Hij raakt daarbij gewond en zou zeker verdronken zijn, als Morgan niet te hulp was gekomen. Allan wordt aan boord gehaald en op het moment, dat de juichende bemanning haar kapitein binnen boord zal brengen, slaat de drijvende mast tegen den zijwand van het schip. Mor gan raakt tusschen mast en schip bekneld en wordt zwaar aan zijn rug gewond. Mary besluit thans, bij den Stormkapitein te blijven, maar deze. wetende, dat hij zijn verdere leven aan zijn bed gekluisterd zal zijn, offert zich op. Het. logboek meldt: ..Alles wel aan boord. Geen bijzonders"en het schip gaat ver der. Een zeer sterke film van de zee, waarin Georg Baucroft de rol van den Stormkapi tein op meesterlijke wijze speelt. Voor de pauze wordt vertoond: Het Raad sel van kasteel Trau ien egg een vroolijke luchtige comedie. Een mooi-hoekje van.de Narcissententoonstelling „Bloeniénlust" in Sassenheim, welke Dinsdagmiddag werd geopend. Alkmaar Packet" moet reorganiseeren. Afstempeling van 80 op de aandeelen wordt voorgesteld. Op 2 Maart zal te Amsterdam een vergade ring worden gehouden van aandeelhouders der ..Alkmaar Packet". In deze vergadering zullen directie en commissarissen aan aan deelhouders voorstellen: a. op de aandeelen groot f 500 80 pet. af te stempelen, zoodat elk aandeel van f 500 wordt gereduceerd op f 100; b. het maatschappelijk kapitaal te bren gen op f 600.000, bestaande uit 6000 aandee len van f 100, waarvan geplaatst de afge stempelde 1200 aandeelen; c. den directeur te machtigen tot de uitgifte van hoogstens 1800 nieuwe aandeelen van f 100. Rijksmiddelen in Januari. Overige middelen boven 1936, directe belastingen er beneden. De directe belastingen hebben in Jan. 1937 opgebracht: f 32.462.894,80, tegen f 33.114.181,57 in Jan 1936. De overige middelen hebben in Jan. 1937 opgebracht f 30.364.218,34 (Januari 1936 f 27.743.568.27), ter wijl het 1/12 van de raming 1936 1937 f 31.143.750 bedraagt. De motorrijtuigenbelasting bracht over Januari jl. f 1.181.171.18 op en de rij wiel belas ting f 12 792,50 zoodat de inkomsten ten bate van het ver- keersfonds in Januari f 1,193.963,68 hebben bedragen. Conclusies zijn thans nog moeilijk te trek ken. Uit de verschillende cijfers blijkt ech ter wel, dat de handel ter effectexxbeux-ze nog zeer levendig xs. De beursbelasting heeft nl. over Tamiari f 930.245.53 opgebracht: dat is ruim f 400.0"" boven de 1 n ye opbrengst van December 1936. Dat de directe belastingexi minder hebben opgebracht dan een jaar geleden is voor namelijk te wijten aan de inkomstenbelas ting, waarvaxi in Januari voor f 1.301.279 minder op kohier Is gebracht daxi in Januari

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1