HET NIEUWE AVONDBLAD Brederode en Velsen. Privilegiën uit de 16e eeuw. Visscherij-Snufjes 22e JAARCANC No. 93 ZATERDAG 20 FEBRUARI '37 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN: 15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ600.—, overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet of oog ƒ200.beide leden duim f 100.één lid duim ƒ50.—, alle leden wijsvinger ƒ60.—, één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk ƒ30.enkelbreuk 15.polsbreuk ƒ15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. ƒ400. bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Waar lag de wildernis? Wanneer de gemeente Velsen een archivaris bezat, zou uit de rijke historie van Kennemer- land zeker het een en ander kunnen worden gepubliceerd. Van de oudste geschiedenis weten wij betrekkelijk weinig meer, dan dat Willebrord en Engelmundus hier het Evangelie gepredikt en de kerk gesticht hebben. Ook om trent het Huis te Velsen, het kasteel van Gerard van Velsen, den moordenaar van Flor is V, en van zijn verblijf alhier is betrek kelijk weinig bekend. De Ruïne van Brederode in welstand. f Geen naam is zoo met dit Zuidelijk deel van Kennemerland saamgeweven als die van Bre derode. Welke historicus zal eens een monu mentaal werk schrijven over het roemruchte geslacht Brederode? Blijkens den indertijd door den heer P. N. van Doorninck, burge meester van Bennebroek, bij Gebrs. van Bre derode te Haarlem uitgegeven inventaris van het oud archief onzer gemeente bevindt zich daarin heel wat omtrent Brederode, n.l. keu ren en ordonnantiën, privilegiën, ambten en bedieningen enz. Het oudste stuk is van 30 November 1415 en wel van Walraven, heer van Brederode, van Gennep en Ameijden, raadgever van zijn broe der Willem, heer van Steijn en van der Mer- wede. Het is een verkoop aan zijn landzaten te Velsen en Schoten van heerendiensten (aisulken dienst ende peerdendienst, als ic ende mijn oudere op Laren landen ende erven, die sij van ons hebben, staende hadden) be houdens dat zij hem richtig betalen sullen de erfhuur, die hij op hunne landen staande heeft. Daarbij is, gedateerd 4 December 1415, een perkament van Willem van Beijeren, graaf van Holland, waarin de inhoud van boven- staanden brief bevestigd wordt. Dan is er een brief van 2 April 1565, waarin Hendrik van Brederode aan zijn onderzaten van Velsen tot zijn huldiging en blijde in- komste de volgende privileges geeft: 1. Dat schout en schepenen eenmaal in de week'rechtdag zullen houden; 2. Dat schepenen en wethouders niet weer belast zullen zijn in de materie van appella- tiën aan den baljuw en zijn mannen; 3. Dat de baljuw van Brederode jaarlijks vijf nieuwe schepenen moet kiezen uit het door de aftredende schepenen op te maken tiental en dat de vernieuwing van het gerecht zonder noodelooze kosten- zal geschieden; 4. Dat de onderzaten van Velsen op advies van den baljuw, zijn mannen of houtvester hunne beesten in de wildernis (bedoeld zal wel zijn het jachtgebied, bosch en duin van den heer van Brederode) zullen mogen drijven van 17 Maart tot 18 October, of ten langste tot Allerheiligen; 5. Dat degenen, die onder Velsen hun eigen land gebruiken hoewel buiten de banne wonende gehouden zijn in het schot (schot en lot) te oontribueeren; 6. Dat de onderzaten van Velsen hunne lam meren mogen verkoopen, behoudens recht van voorkoop door den baljuw, ten behoeve van den heer van Brederode; 7. Dat de pastoor van Velsen zal gedwon gen worden te onderhouden een accoord, door hem met de onderzaten van Velsen aangegaan op 4 Juli 1563; 8. Dat de officiaal of ordinaris geestelijk rechter van Velsen voor het recht van visitatie niet meer zal mogen eischen dan van ouds ge bruikelijk is geweest, n.l. een stoop wijn. De ingezetenen van Velsen schijnen over deze privileges zeer verheugd te zijn geweest en de heer van Brederode drie tonnen boter per jaar als geschenk toegezegd te hebben. Er is blijkbaar flink feest gevierd bij de inhuldi ging van heer Hendrik, want er ontstond een geschil tusschen de welgeboren luyden en de huisluyden van Velsen over het verdeelen der kosten van de inhuldiging en van het bij die gelegenheid beloofde geschenk van 3 tonnen boter. Althans een stuk van 28 September 1565 bevat de uitspraak van arbiters in dit geschil, waarbij bepaald werd, dat de welgeboren luy den een derde en de huisluyden twee derden moesten betalen. Arbiters waren: voor de wel geboren luyden Claes Sijmon Huijgenszoons- zoon, Pieter Garbrantsz., Vrederick Claesz., Engel Jacobsz. en Arendt Florijsz. en voor de huisluyden Gerij t Arentsz. en Cornells Jansz., schepenen en Cornelis Claesz. en Cornelis Pie- tersz., oud- schepenen. In het begin der zeventiende eeuw zijn er blijkbaar moeilijkheden ontstaan tusschen den toenmaligen heer van Brederode en de ingeze tenen van Velsen. Althans bevat het archief een verklaring van het gerecht van Velsen d.d. 12 Januari 1618 aan den baljuw van Brederode, dat die van Velsen van alle diensten voor den heer van Brederode vrij zijn, blijkens het pri vilege van Walraven van Brederode in 1415. En een ander bewijs van moeilijkheden is een stuk van 27 Juli 1624, bevattende een bekend making van schout en schepenen, dat 9 met name genoemde inwoners van Velsen, waarbij 4 oud-schepenen en personen van 60, 65 en 70 jaar, die op verzoek van schout en schepenen onder eede verklaard hebben te weten, dat zoo lang het hun heugde en ook van hun ouders gehoord te hebben, dat de inwoners van Vel sen hunne beesten alle jaren in de wildernis van Brederode lieten weiden, waarvoor men betaalde voor iedere schaar in het Adrijcom- merduin (Adrichemmerduin onder Beverwijk) 5 st. 8 p. en buiten het Adrijcommerduin 6 st., zoomede een stuiver voor het inschrijven, wor dende een paard, een oude vaars met. een pink en drie pinken elk voor een schaar gerekend, andere beesten navenant. Dat aan toezeggingen of beloften, die als verkregen rechten werden beschouwd, de hand werd gehouden, blijkt uit een ander aanwezig stuk van 3 Februari 1682, dat is dus 117 jaar na het toen beloofde geschenk van drie ton boter. Dit stuk is een aanschrijving van de Raden en Meesters van de rekening der domei nen der Staten van Holland en West-Friesland aan het gerecht van Velsen, om de ton boter, jaarlijks door Velsen verschuldigd aan den huize van Brederode, te voldoen aan Agnes Hedwich van Brederode, zuster van den over leden laatsten heer van Brederode, daar hoewel de domeinen na den dood van den laatsten heer aan de Staten zijn vervallen dezen het inkomen der domeinen hadden af gestaan aan Agnes Hedwich van Brederode. Hieruit ziet men, dat in den loop der tijden de drie ton boter reeds tot één ton was terug gebracht. Daarover zullen wel de noodige ver wikkelingen zijn geweest. Want dat de boter niet met liefde en gulheid gegeven werd, blijkt hieruit, dat ondanks de aanwijzingen van ge noemde Raden en Meesters aan de gemeente Velsen, men weigerachtig bleef om de boter te leveren. De deurwaarder was er voor noodig, om te zorgen dat vrouwe Agnes Hedwich haal boter kreeg. Bij de hierop betrekking hebben de stukken is een door haar geteekende kwi tantie. Er waren omstreeks dien tijd nog meer ge schillen, want er zijn in het gemeente-archief stukken van 1675 en 1676 betreffende een ge schil over de jurisdictie tusschen de schouten van Tetterode, Velsen, Schoten, Akendam en Haarlemmerliede contra den baljuw van Brederode. In 1640 werd door schepenen en regeerders van Velsen een ordonnantie gemaakt met be palingen omtrent de verplichtingen van den schout, secretaris en schepenen. Deze ordon nantie werd door den baljuw en de leenman nen van Brederode goedgekeurd, onder voor waarde dat zij, die daartegen bezwaren had den, die konden indienen op de Hooge Vier schaar. welke 14 Juni 1640 op het stadhuis te Haarlem gehouden werd. Het schijnt, dat er nogal oppositie was tegen deze ordonnantie, daar de sehout, welgeboren mannen en regen ten op genoemde Hooge Vierschaar van Brede rode met bezwaren kwamen, waarom bedoel de keur werd ingetrokken. Of de keur toen veranderd is, weten we niet, doch elf dagen later, op 25 Juni, werd deze door heer Johan Wolfert van Brederode goedgekeurd. ZONDAGSDIENST DER APOTHEKEN De Zondagsdienst der apotheken wordt Zondag waargenomen door de IJmuider apo theek op het Koningsplein. Deze apotheek is tevens aangewezen voor den nachtdienst in de komende week. De apotheek Velsen- Noord is morgen en in de komende week ook 's nachts geopend. Bel uitsluitend /lOOfl IJmuider Taxi Onderneming "AtU (Adv. Ingez. Med.) De Vischhandel in nieuwe banen. Diploma's voor vischfileeren uitgereikt. Door het bestuur van de Nederlamdsche Vis- scbexij centrale is voor ©enigen tijd een Com missie ingesteld om te onderzoeken op welke wijze het fileeren van zeevisch zou kunnen worden bevorderd. In het buitenland heeft deze filetindustrie, zooals men weet, reeds een aanzienlijke uit breiding gekregen, want het bevalt de huis moeders heel goed om de vlsch, evenals het vleesch, panklaar thuis te ontvangen, waar mede het lastige schoonmaken en de ergenis over de restanten verdwijnen. Door deze Commissie is een cursus in het leven geroepen te IJmuiden om de visch- knechts te bekwamen in het snijden van deze filets en gistermiddag waren 21 visch- knechts, die aan dezen cursus hadden deel genomen, in de gelegenheid proeven van hun bekwaamheid af te leggen in tegenwoordig heid van de heeren W. J. Janssens, directeur en drs. D. J. van Dijk, secretaris van de Neder- landsche Visseherij centrale, van de leden der Commissie, den directeur van het Staatsvis- schershavenbedrijf, den heer C. Oud, den heer Boosman assistent en den heer D. J. Heykoop, halchef van het Staatsvisschershavenbedrijf, alsmede de besturen van de Reedersvereeni- ging en de beide Vischhandelvereenigingen. Met belangstelling werd kennisgenomen van de in zeer korten tijd verkregen vaardig heid en het bleek, dat de IJmuider visch- knechts de visch wisten uit te snijden, zonder dat daarbij iets van beteekenis verloren ging. Na. de demonstratie werden im de koffie kamer van de Vischhal door den heer Jans sens diploma's uitgereikt, terwijl ieder der gediplomeerden bovendien nog een gratifi catie ontving. De belanghebbenden dankten daarvoor met een hartelijk applaus. Het blijkt reeds thans dat de filets ook in ons land gereeden afzet vinden en bij nadere kennismaking zal de vraag hiernaar wel grooter worden. Het ligt nu aan de huismoeders zelf, om er bij hun vischhandelaren op aan te dringen haar van gefileerde visch te voorzien. Daarin zal dan ook de Nederlandsohe Vis seherij centrale de beste bekroning vinden van haar arbeid. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling, met het geven van onderricht op dezelfde wijze door te gaan. BURGERLIJKE STAND Bevallen: B Vemema—Vazel, z., Engelmum- dusweg 8, IJmuiden; G. D. M. Klepper Spoelstra, d., Kortemaerstraat 20, IJmuidiem; W. A. v. RijswijkDuijn, d., Eksterlaan 27, IJmuiden; A. KroonieFrancken, d., Hagelin- getrweg 195, Santpoort. Overleden: C. F. But, 84 jaar, echtgenoot van P. de Wijn, Breesaapstraat 20, IJmuiden. Ondertrouwd: J. Toon en G. van Velthuïj- sen, J. Steenstra at 40, BaaiQiem; M. G. Brand en E. A. Duijckinok Sander, Zuider Amstei- iaaai, 6, Amsterdam; B. Klein en T. Harten- hof; N. Koster en G. J. Udo; G. v. d. Struik en W. C. Handende od. Gehuwd1W. B. Koek en M. M. Baars, Arn hem; D. Wagter en J. S. Jeillemia, Huizum. WEDSTRIJDEN OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. De krachtsportvereeniging organiseert op Zondag 21 en 28 Februari en 7 en 14 Maart in het Wapen van Velsen worètel- en gewicht hefwedstrijden om het kampioenschap 1937 le en 2e klasse. De wedstrijden beginnen te 12 uur. Ongetwijfeld kan op een flinke belang stelling gerekend worden en zullen ook nu weer deze wedstrijden voor Hercules een succes worden, daar de beste athleten uit ons land verwacht kunnen worden. Priesterwijding- van twee plaatsgenooten. In het O. K. Seminarie le Amersfoort. Toestand omstreeks 1620. Op Zondag 7 Maart a.s. zullen onze plaats genooten de heeren E. Wij'ker en A. Zwart, befden diaken van het bisdom Haarlem der Oud-Katholieke Kerk, hun priesterwijding ontvangen in de kapel van het oud-katho liek Seminarie te Amersfoort. De wijdingen zullen worden verricht door den Bisschop van Haarlem, Mgr. H. Th. J. van Vlijmen, die geassisteerd zal worden door Prof. C. Wijker, president van het Seminarie, en Prof. A. Rinkel, pastoor te Amersfoort. De heer E. Wijker werd 24 Januari 1911 te Egmond aan Zee geboren en deed, na in Castricum de openbare school te hebben be zocht, 4 September 1923 als humanist zijn in trede in het Seminarie te Amersfoort. Daar bezocht hij het stedelijk gymnasium en legde met goed gevolg 17 Juni 1930 zijn eindexamen af, waarna eerst philosofie werd gestudeerd en daarna theologie. In deze faculteit werd 27 Juni 1935 het candidaatsexamen afgelegd met goed gevolg. De heer Wijker werd 22 October 1933 tot sub-diaken en 11 November 1934 tot diaken van het bisdom Haarlem gewijd door Mgr. Vlijmen. Wijlen Mgr. Fr. Kenninck, Aartsbisschop van Utrecht, stelde hem 31 Augustus 1934 aan tot 2e prefect van het Seminarie. De heer A. Zwart werd1 te IJmuiden gebo ren 11 April 1910 en zal door zijn wijding' de eerste uit onze plaats geboortige oud-katho lieke priester worden. Na de openbare school en voorbereidend onderwijs te hebben gevolgd kwam hij Sep tember 1924 als humanist aan het Seminarie met gelijktijdige toelating aan het stedelijk gymnasium, waar hij in Juni 1931 met goed gevolg eindexamen deed. Evenals de heer Wijker mocht hij het ge noegen smaken in de theologische faculteit het candidaatsexamen met succes af te leg gen. Mgr. H. Th. J. van Vlijmen wijdde hem 11 November 1934 tot sub-diaken en 22 Maart 1936 tot diaken van het bisdom van Haarlem. De heer Zwart heeft evenals de heer Wijker vele malen in de kerk te IJmuiden en elders de preken gehouden. Door het tot stand komen van de Inter communie tusschen de Oud-Katholieke Kerk van Nederland en de groote Elngelsche Staats kerk, de Anglikaansche Kerk, op 2 Juli 1931 te Bonn is de a.s. wijdeling op het oogenblik als diaken werkzaam in Engeland. Door welwillendheid van den huldigen Vicar en Parochial Church Council van de Parish All Saints te Hertford werd hem de gelegen heid gegeven zich practisch in het kerkelijk leven te ontwikkelen. Met toestemming van den Bisschop van Haarlem, den Aartsbisschop van Canterbury en den Bisschop van St. Al bans is hij werkzaam in de Parochie van All Saints te Hertford in de diocees St. Albans. 22 September van het vorige jaar vertrok hij daarheen en werd 1 October d.a.v. opge nomen in de Staff van All Saints. De heer Zwart zal dus voor de wijding be gin Maart a.s. overkomen om na de wijding weer naar Engeland te vertrekken. Op 14 Maart zal de heer Zwart, op 28 Maart (le Paasehdag) zal de heer Wijker zijn eer ste dienst alhier als priester doen. UITBREIDING IJMUIDER STOOM- WASSCHERIJ. Chemische reiniging in gebruik genomen. Door een uitbreiding, die de IJmuider Stoomwasscherij Snelliusstraat heeft on dergaan, is onze plaats een ta'k van industrie rijker geworden, Het bedrijf is nl. uitgebreid met een chemische wasscherij en ververij, zoodat men voor het chemisch reinigen en het verven van costuums niet meer buiten onze plaats behoeft te gaan. De directeur de heer Van Andel, die zijn sporen ook in dezen tak van het wasscherij bedrijf heeft verdiend heeft ons in de gelegenheid gesteld, een rei nigingsproces te volgen en wat we gezien hebben, was wel buitengewoon interessant. Na het administratieve gedeelte, van groot belang om een juiste aflevering te verzekeren, nummering en inboeking der goederen, wordt alles, stoom- en verfgoed, eerst chemisch ge reinigd en gedesinfecteerd. Het stoomgoed komt eerst in de Trimachine, waarin ruimte is voor 8 heeren- of 12 tot 18 damescostuums. De machine wordt hermetisch gesloten, waar na een vloeistof „tri" wordt ingepompt, welke vloeistof in hetzelfde tempo, na door het goed te zijn gedrongen, wordt afgevoerd. Dit proces duurt 20 minuten. Het einde van deze periode wordt 'het verwarminsapparaat aangezet om kerbel aangekondigd. Hierna wordt de tri uit de machine gepompt en wordt het goed in dezelfde machine centrifugaal gedroogd. Dan wordt ververwarmingsapparaat aangezet om de laatste vocht- en trideelen te verwijde ren. Het waschproces is hiermede geëindigd. Het goed wordt nu over stoom gehaald en komt. na te zijn gedroogd, bij den 'kleerma ker, die eventueele herstellingen verricht en alles keurig opperst. De machine laat duidelijk zien welk een groote hoevelheid vuil somtijds verwijderd wordt. De vaste voorwerpen, die uit het goed komen, spelden, knoopen, haakjes e.d. worden apart vergaart, terwijl een filter de stofdee- len enz. tegenhoudt. De chemische wasscherij wordt door de di- -ectie gaarne aan belangstellenden ter be zichtiging gesteld en het is interessant ge noeg om eens een kijkje te nemen. Ook de ververij kan den toets van alle critiek doorstaan. wi VREES WIJ K's O) TAXI-ONDERN. TUSSCHENBEEKSWEG 7 Het adres voor trouw- en toer- ritteim. Billijk tarief. (Adv. ingez. Med.) CCXCIII. Wat een mooie schepen visch hebben we deze week gehad. Er zijn niet minder dan elf booten aan de markt geweest met meer dan 600 manden. Vooral de kabeljauw was dit maal rijk vertegenwoordigd, maar een en kele boot had ook een mooie partij schelvisch. Ook de kustbooten hebben weer best ge- vischt en ondanks dat de tongen goedkoop zijn, kwamen op de bekende briefjes nog mooie reizen voor. Donderdag kreeg de markt de reactie van den grooten aanvoer van de 34 booten, die de eerste drie dagen binnen wa ren te pakken want dien dag kon alleen nog de Utrecht met z'n mooie schelvischvangst de drieduizend gulden passeeren. En Maan dag, Dinsdag en Woensdag telde ik 18 boo ten die voorbij (of bijna tot) dit bedrag kwa men En van deze 18 booten kwamen er zelfs zeven over de vierduizend. De Norma Marie IJM. 6, de nieuwe boot van de fa. Wed. S. I. Groen heeft zich met haar tweede reis vol komen gerehabiliteerd. De eerste reis was niet bepaald fortuinlijk maar nu was ze met f 4930 de hoogste. De boot had dan ook een prach tige vangst van een kleine duizend manden. Zooals ik reeds zeide, was het Donderdag lang niet zoo goed maar dat zijn nu eenmaal de wisselvalligheden van het visscherijbedrijf. Het is halen en brengen en nu komt het er maar op aan. dat er meer gehaald dan ge bracht wordt. Deze week kon men in de IJmuider Courant iets vinden over de crisismaatregelen in ver band met de visseherij. Daar stond het een en ander in waarop nog wel even gewezen mag worden, want zoo tusschen de regels door kon je lezen, dat er iets gaande is, wat van groot belang voor IJmuiden kan zijn. „De wijze, waarop verbetering is te brengen in de toegepaste bedrijfsmethoden maakt een on derwerp van diepgaande studie uit waarbij de ontwikkeling en de verruiming van den afzet van groot belang zijn. Als het nu maar niet bij deze diepgaande studie blijft en de regeering met iets komt, dat tot practische resultaten leidt. Ik be hoor niet tot degenen, die het altijd maar weer aan hebben over onze verouderde vis- schersvloot, maar de omstandigheden zijn van dien aard, dat het tijd wordt om uit te zien naar een verlaging van de productiekos ten in den vorm van het in de vaart brengen van een scheepstype, dat bij lage exploitatie kosten een zoo groot mogelijk rendement biedt. In verband met het bovenstaande doet het een beetje vreemd aan, te moeten hooren dat men rondom de Visschershaven den laatsten tijd den indruk heeft gekregen, dat de Vis seherij Centrale met de uitvaarcertificaten veel soepeler is dan voorheen. Hetgeen tot ge volg heeft gehad, dat sommige reeders er spijt van hebben dat ze hun bootjes, waar nog wel iets van te maken zou zijn geweest, aan den slooper hebben verkocht. Ik wees er indertijd immers al eens op, dat de voorwaarden waarop een uitvaarcertificaat verleend wordt, van dien aard zijn, dat daar mee niet bereikt wordt dat juist de oudste en slechtste schepen naar Hendrik-Ido-Ambacht of Pernis verhuizen. PIETERMAN. HAMBURG—SÜDAMERIKANISCHE DAMPFSCHIFFAHRTS A.G. Betere gang van zaken in 1936. De Hamburg Südamerikamische Dampfschiff A.G., die vroeger als eerste Duitsche groote reederif haar balans gewoonlijk begin Februari publiceerde, zal haar jaarresultaten dit jaar eerst in Mei bekend maken. Men verwacht een gunstige uitwerking van den beteren gang van zaken in de vaart op de Oostkust van Zuid- Amerika. Na aftrek van afschrijvingen en rente-verplichtingen zal waarschijnlijk nog een netto - winsts aldo rtsteeren. De vaart op Zuid-Amerika is zoowel wat het passagiers- als het goederenvervoer betreft verbeterd. Toch was de ontwikkeling van het goederenvervoer ongelijkmatig. Verschillende schepen waren zoowel op de heen- als op de thuisreis nist in staat volle lading mede te nemen. Anderzij'ds waren er soms perioden, waarin de vraag naar tonnage zóó sterk toe nam, dat niet genoeg schepen ter beschikking konden worden gesteld. Opvallend is in de vaart op Zuid-Amerika de afneming van het stukgoederenvervoer, terwijl het vervoer van massaproducten sterk toemam. Dientengevol ge is de ontwikkeling van de vrachtprijzen niet onverdeeld bevredigend geweest, daar bij stukgoederen hoogere vrachtprijzen bedongen kiunnen worden. Het passagiersvervoer was in het afgeloo- pen boekjaar eveneens grooter dan in vroeger jaren.. In tegenstelling met andere jaren was evenwel de vraag naar eerste klas hutten niet groot. Bij de beoordeeling van de vraag of het noodzakelijk is het aantal passagiersschepen uit te breiden, speelt een en ander natuurlijk een belangrijke rol vooral daar vroeger bij de Hamburg-Süd het passagiersverkeer op Span je zeer winstgevend was. Wat den bouw van passagiersschepen betreft is dan ook nog geen beslissing genomen. Daarentegen staat het programma in zake het bouwen van vracht schepen reeds vast. Deze schepen zullen indien mogelijk uit eigen middelen worden gebouwd. .CAlg, Handelsblad),

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1