Velser Spoorbrug was defect ^AARCANC Ho. 94 H E T N 1 E U WE AVO N D B L AD MAANDAG 22 FEBRUARI '37 IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 cts., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden. Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN15 regels S 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. - Levenslange ongeschiktheid 600.-, overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet oi oog 200.—. beide leden duim f 100.—één lid duim ƒ50.—, alle leden wijsvinger ƒ60—, een of twee leden wijsvinger 25—, alle leden anderen vinger 15.—, één of twee leden anderen vinger 5.—, arm- of beenbreuk ƒ30.—, enkelbreuk 15.—, polsbreuk f 15.—. Opvarenden van visschers-, marine vaartuigen enz. ƒ400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Multatuli. Vrijdag was het een halve eeuw geleden dat Ed-uurd Douwes Dekker, wiens wemken on der het pseudoniem Multatuli (veel heb ik ge leden) hem onder Nederlands grootste schrij vers hebben gerangschikt, in het Duitsche dorp Nieder-Ingelheim overleed, op 67-jarigen leef tijd. In 1860, toen hij dus 40 jaar was, had de oud-assistent-resident van Leibak zijn „Max' Havelaar" gepubliceerd, zijn eerste boek en tevens het werk dat hem den hoogsten roem heeft gebracht. Multatuli had dit werk volstrekt niet als roman bedoeld, hij heeft zelfs altijd ontkend dat het een roman was. Niettemin veroverde het zijn groote plaats als klassiek in onze let teren en werd de schrijver, die als agitator instede van litterator bezield was, de eerste groote vernieuwer van de Nederlandsohe let terkunde, voorlooper als zoodanig van de Tachtigeais. - Inmiddels had ook de agitator- een zwaren knuppel in het Nederlandsche hoenderhok ge worpen. De Indisch ambtenaar Douwes Dekker, eerst tweede commies bij de Algemeene Reken, kamer, daarna controleur 2e klasse op Suma tra's Westkust, was iin 1856 tot assistent- resident van Lebak (Java) benoemd. Hij vond daar zeer ernstige misstanden in het lands bestuur en klaagde den regent aan wegens knevelarij van den inlander en anider machts misbruik. De resident van Bantam negeerde niet alleen zijn aanklacht maar toonde er bo vendien zijn misnoegen over. Douwes Dekker richtte zich toen tot den Gouverneur-Gene raal Duymaer van Twist en vorderde dat deze- den resident van Bantam zou bevelen, een onderzoek naar de gedragingen van den regent in te stellen. Hij- kreeg opnieuw een afkeuring te slikken, werd zelfs ontheven van zijn func tie en overgeplaatst naar Ngawi en nam daar op zijn ontslag. Het volgende jaar vertrok hij naar Nederland, waar de autoriteiten even eens weigerden naar hem te luisteren. Dit alles leidde tot de vlammende aanklacht die „Max Havelaar, of de Koffyveilinigen van de Neder landsche Handelmaatschappij." werdeen vlammende aanklacht tegen de misstanden in Indië en tegen den zc.fgenoegzamen geest van de Batavus Droogstoppels (Makelaar in Koffy, firma Last Co.) die in Nederland heerschte. Een warm pleidooi was het ook voor den Ja vaan. De vertelling van Said ja en Adinda heeft talloozen ontroerd door haar pnaohtigen eenvoud en misschien op den -duur nog het meeste gedaan om verbetering in de verhou dingen in Indië to brengen. Maai* de agitator Multatuli vond aanvankelijk niet de minste erkenning. Zijai poging om Tweede Kamerlid te worden liep op een échec uit; zijn persoon lijke aanvallen op vele leidende figuren be- zorgdeai hem veile vijanden. In litterairen kring vond hij wel erkenning; Jacob van Lennep had hem geholpen de uitgave van de Max Havelaar te bezorgen, mannen als Vosmaer en zijn uitgever Funke deden heel veel voor hem. Maar als strijder voor vernieuwing en verbetering bleef hij de miskende, waarbij zijn persoonlijk leven in het geding werd gebracht om hem te bestrijden. Hij hield Nutslezingen en zwierf overal rond om zijn brood te ver dienen en had een zeer moeilijk leven, niet alleen -door zijn armoede en door de wijze waarop men hem bestreed, maar ook door zijn eigen moeilijk karakter.' Zoowel zijn eerste vrouw, Everdine baronesse Van Wijnbergen (Tine uit dé Max Havelaar) als zijn tweede Mimi Hamminck Schepel, wijdden haar leven en haar vrouwelijke toewijding en opofferings gezindheid aan dezen stormachtigen mensch, die tot strijd en lijden geboren scheen. Multatuli werkte hard; in de jaren 1862— 1374 schiep hij het uitgebreide oeuvre neer gelegd in de vele bundels Ideeën, waarin de groote stylist en brillante geest zich opnieuw deed gelden ondanks veel gebrek aan zelf- beheersching waar het de telkens weer uit gesponnen eigen grieven betrof. Hoogtepunten in dit werk waren de schepping van Woutertje Pieterse en het in den vierden bundel opge nomen tooneelstuk „Vorstenschool", waarvan vier drukken verschenen eer het eindelijk tot opvoering kwam. Het bleef veertig jaar lang op het repertoire der Nederlandsche tooneel- gezelschappen; actrices a-ls Catharine Beers- mans en Alida TartaudKlein vierden haar grootste triomfen in de rol van Koningin Louise. In 1869 keerde Multatuli Nederland den rug toe en verbleef verder'in Duitschland; eerst te Mainz, daarna te Wiesbaden en gedurende zijn laatste zes levensjaren te Nieder-Ingelheim, w^ar hij nog veel maar over het geheel ge nomen minder belangrijk werk schiep. Op den 19en Februari 1887 stierf hij er: een verbit terd en ontmoedigd mensch, die stormen ont ketend had die hemzelf overweldigden gelijk Goethe's Zauberiehrling.die nochtans groote dingen bereikt had en tot de grootste figuren in onze Nederlandsche letteren is blijven be- hooren. In dit nummer schrijft J, H. de Bois over het ter gelegenheid van de Multatuli-herden- king pas verschenen werk „Multatuli en de Zijnen" van dr. Julius Pee; ik vestig de aan dacht van den lezer op deze beschouwing. In 1910, ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van de Max Havelaar, werd het Multa- tuli-museum gesticht in de Universiteitsbi bliotheek te Amsterdam. R. P. IJMUIDEN Plechtigheid op de Algem. en R.-K. Begraafplaats. Kranslegging op graven van Duitsche oorlogs slachtoffers in verband met Trauersonntag'. In verband met Trauersonntag vond gister middag weer de jaarlijksche k-ranslegging plaats op de graven van de slachtoffers van de Duitsche torpedoboot V 69, die 23 Januari 1917 alhier'na een zeegevecht met een aan tal dooden en gewonden binnenkwam en waarvan de gedooden op de Algem. Begraaf plaats en de R.K. begraafplaats alhier ter aarde werden besteld. Met den trein van half drie arriveerden een groot aantal leden van de Duitsche kolonie te Amsterdam. Op de beide graven op de Al gemeene begraafplaats en op het graf op dé R.K. begraafplaats werden groote kransen neergelegd. Bij de plechtigheid werd o.a. het woord gevoerd door Dr. von Hentig, consul- generaal van Duitschland te Amsterdam en door den heer W. T. W. Engelhardt Eerstgenoemde wees er op, dat de hulde die op dezen dag aan de nagedachtenis van de in Nederlandsche aarde rustende Duitsche slacht offers van den oorlog wordt bereid, ook geldt hen die gevallen zijn in Vlaanderen, in Frank rijk, in de Pripetmoerassen, Turkije, Palestina enz. CONCERT „WILHELMINA" EN „HALLELUJAH'. Aan het concert, dat de Chr. Muziekver- eeniging. „Wilhelmina", directeur Marinus Adam en de Chr. Genu. Zangvere.eniging „Hal lelujah", directeur Theo van Zutphen a.s. Vrijdagavond in de Gereformeerde Kerk aan de Koningin Wilhelaninakade zullen geven wordt medegewerkt door mevrouw M. Kraay Prins, sopraan, Westzaan en Cor Zemel, piano Koog a. d. Zaan. „Wilhelmina" opent het programma met een koraal en de Marche d' Athalie van Mendels sohn. Verder zal Wilhelmina ten gehoore brengen Variété sur Martha arrangement van G. Gadenne, de ouverture Feodora van Tschaikovsky, Le Galant Paladin van Blémant en Samson et Dalila van Saint Saëns. Het koor zingt werken van J. S. Bach, Jos Haydn, J. Nieland en Theo van Zutphen. GEREF. JEUGD CENTRALE. De 2e cursusvergadering van de Jeugd Cen trale wordt gehouden a.s. Woensdag 24 Fe bruari iai de Geref. Kerk aan den Velserduin- weg. Ds. C. Veenhof uit Haarlem zal spreken over „Gelooven". Ds. Holtrop uit Beverwijk zal in een speciale vergadering voor knapen en meisjes spreken over Indische toestanden.'. UITVOERING „ALGEMEEN BELANG". Zaterdagavond heeft in „Het Wapen van Velsen" de tooneelafdeeling van de Vereeni- ging „Algemeen Belang" een uitvoering ge geven. De zaal was, zooals gewoonlijk het ge val bij Algemeen belang is, geheel bezet. Het kan een goed geslaagde avond' genoemd wor den. Opgevoerd werd een vroolijk détectivespel in twee bedrijven getiteld: „Voor de derde maal". Dit spel, eischt tamelijk veel van de spelers en van de regie, omdat de 12 personen die optreden, de zaak vrij ingewikkeld maken. Doch desondanks werd er vlot gespeeld en werd er onbedaarlijk gelachen. Het stuk speelt zich af op een. buiten van Sir Tacitus Mac O'conner. Reeds tweemaal is hier, als er veel gasten zijn die hun sieraden aan Sir Tacitus in be waring haden gegeven, ingebroken. Weer is er een ver jaarspartij, weer zijn er veel gasten. Weer worden 's avonds de waarden in de brandkast van Sir Tacitus, die nu voorzien is van een alarmapparaat, geborgen. Laat in den avond komt er iemand die zich voorsteld als miss Madij Palgrave, wier eigenlijke naam Smith is, om hulp vragen. Haar auto is defect en zij kan niet verder. Men biedt haar logies aan. Hierom is het haar juist te doen. Zij is een particulier detective, uitgezonden door de verzekeringsmaatschappij waarbij Tacitus Mac O'conner hoog verzekerd is. Zij ontdekt dat deze, als allen rusten, de waarden uit de brandkast haalt. In dien zelfden nacht, komt er echter een berucht individu, James Jack son, pas uit de gevangenis ontslagen, inbreken. Deze wordt overvallen door de detective miss Palgrave die hem echter ontkomen laat, omdat het haar om don oplichter der assu rantie-maatschappij te doen is. Alles geraakt door deze nachtelijke historie in rep en roer op het buitengoed Blackmore. Het wordt een ingewikkelde geschiedenis voor den inspecteur van politie en familie waarbij miss Palgrave haar kalmte behoudt en ten slotte door den inroecteur van politie als medeplichtige wordt gehouden. Eindelijk ontpopt zij zich als detective Smith. Zij ont wart de geheele zaal en wijst Tacitus Mac O'conner aan als de dader. Uit het verhaal blijkt duidelijk, dat er heel wat voor noodig was, om er iets toonbaars van te maken, maar het wa-kekre clubje sloeg zich er dapper doorheen. Toestand Zondagmorgen weer normaal. Scheepvaart ernstig gestremd geweest. Opnieuw is gebleken, -dat een klein ongeluk groote 'gevolgen 'kan hebben. Want een klein ongeluk was het breken van een as van de krachtoverbren- ginig der kracht-installatie van de Velser spoorbrug, maar dit ongeluk had tengevolge, dat gedurende vele uren de scheepvaart op het Noordzeekanaal gestremd moest worden. De hevige storm die Zaterdag woedde was nochtans de oorzaak, dat de gevolgen van het ongeluk minder gevoeld werden dan het ge val zou zijn geweest wanneer het goed weel was geweest. Immers was de storm van dien aard, dat geen van de schepen, die zee hadden moeten kiezen het gewaa g d zou hebben na ai- buiten te gaan. Het ongeval geschiedde Zaterdag in den vroegen morgen, toen de brug, opengedraaid zou worden. Heit bre ken van de bewuste as moet aan slij tage- toegeschreven worden. Onmiddellijk werden maatregelen genomen om de schade zoo Spoedig mogelijk te herstel len. Hie rtoe mo est personeel van den mo ntage - dienst te Haarlem worden gerequireerd. Mein had gehoopt, Zaterdag' tegen middernacht gereed te komen, doch het karwei bleek niet mee te vallen. Toen de motoren Zaterdag avond nog niet gebruikt konden worden heeft men de brug Zaterdagnacht te 12 uur. met handkracht geopend en haar Zondagmorgen 8 uur weer dichtgedraaid. Gedurende deze acht uren zijn zestien zeeschepen gepasseerd, waar van dertien uitgaande en drie binnenkomende. Zondagmorgen half elf was de toestand weer normaal. En zoo is de haven van Amsterdam voor de tweede maal Ode eerste maal geschiedde dooi de aanvaring van het Grieksche S;S. Amazon) in betrekkelijk weinige jaren gedurende eeni- gen tijd geblokkeerd geweest. JAARVERGADERING NED. ARB. SPORT BOND. Op de in het IJ. B. B.-gebouw aan den Velser- duinweg gehouden jaarvergadering van de af- deeling IJmuiden van den N.A.S.B. heeft de voorzitter de heer W. Otto medegedeeld, dat •het ledental thans 250 bedraagt, welk getal naar hij hoopte door het oprichten van een zwemgroep zou verdubbelen. Naar de voor-zitter mededeelde, zijn de be sprekingen aangaande de zwemgroep reeds ver gevorderd. Medewerking verleenen de afdeeling Haarlem en de zwemcommissie van het hoofdbestuur. Reeds zijn meer zwem- uren aangevraagd dan door de Velser Zwem- vereeniging. Zonder tegenslag zal de opening van het Velserba-d op 1 Mei geschieden. De contributie is 25 ct. per week en voor reeds bestaande groepen 20 ct. Een drietal plaat selijke leiders is reeds zoover gevorderd met hun opleiding, dat les gegeven kan wor den. De zwemsport wordt tot in de finesses geleerd en ook aan de zwemsport verwante takken zullen beoefend worden. Tevens wordt opgericht een damgroep, waar voor o.m. eenige dames zich opgaven. De reorganisatieplannen beoogen het vor men van een bestuurskader. Naast het dage lij ksch bestuur komen de afgevaardigden van de afdeelingsbesturen, welke aanwezig moeten zijn en volledige bevoegdheid krijgen. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden onder dankzegging goed gekeurd. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat herkozen werden de heeren W. Otto, voor zitter en M. Kistemaker, penningmeester. Ge kozen werden de heer P. de Fetaer, secretaris, en R. Bruntink. In de controlecommissie wer en R. Bruntink. In de contralecommissie wer den gekozen de heeren J. Ph. Broeren, B. v. d. Brink, H. Servaas en als plaatsvervangend lid A, H. Winters. Bij de rondvraag werden de feestavonden naar voren gebracht. Deze vond men te vol en er waren teveel niet-leden. De penningmees ter merkte op, dat dit de schuld was van de leden zelf. De kosten van de avonden moeten volledig gedekt worden. De contributieregeling kon om finan- cieele redenen niet gewijzigd worden. De contributie is reeds zoo lang mogelijk gesteld. De heer v. d. Kerkhof f, gedelegeerde van den IJ. B. B. zeide dat zal worden onder zocht de oorzaak van het niet ontvangen van subsidie. Verder werd medegedeeld, dat om finaneieele redenen nog niet kan worden overgegaan tot het uitgeven van een maand blad. Verder werd nog besloten tot het oprichten van een adspirantengroep voor schakers van 11 jaar af en zegde het bestuur zijn mede werking toe voor het oprichten van een brid geclub. ANKERS EN KETTINGEN VERLOREN. Hot Duitsche s.s. Asiën was Zaterdag-middag ten gevolge v-an den N. W. storm in het gezicht van het eiland Vlieland ten anker gegaan. Wind en zee waren echter van dien aard, dat ma enkele uiren beide ankerkettingen braken en liet schip dreigde af te drijven naar de kust. Door een snelle manoeuvre wist de Asiën zich echter te redden en slaagde na minuten van spanning er in weer in volle zee te ko men, waarna het schip zijn reis van Bremen naar Rotterdam vervolgde. HAARLEMSCHE ORKEST VEREENIGING. De Haarlemsche Orkest Vereeniging geeft Dinsdagavond in de Gemeentelijke Concert zaal te Haarlem een galaconcert. Gastdiri- gent is Rudolf Nel, solisten zijn Berte Stetzler, eerste sopraan aan het Deutsches Opermhau-s te Berlijn en Ans Sbroiink, alt. Het programma, dat uitgevoerd zal worden, bevat werken van Wagner, v. Beethoven en Schneider. WEGENS SLECHT WEER OPGESTOOMD. Het Zondagmorgen 8 uur alhier gearriveer de m.s. Caribia van de Hapag is naar Amster dam opgestoomd, omdat de gezagvoerder in verband met den sterken N. W. wind het niet raadzaam achtte zijn schip in de haven te zwaaien en lading te ontschepen. De Caribia -kwam van West Indië en heeft Zondagavond de reis naar Haan-burg voortgezet. Groote diepgangen. Het Vrijdag van Buemos-Aires naar Am sterdam gepasseerde Neder lamdsche stoom schip „Waterland" passeerde het Noordzeeka naal met eeai diepgang van 8,2 Meter. Het -naar West Indië vertrokken Nederland sche stoomschip „Costa Rica" had gistermid dag een diepgang van 8,1 Meitea-, Kolenaanvoer. Met het stoomschip „Hoogland" van de S. S. Mij. werd Zaterdag van Newcastle een la ding steenkolen aangevoerd voor het Hoog- ovemlbedrij f. Scheepvaartbeweging. In die afgeloopen. week kwamen alhier bin nen 55 stoom- en 10 motorschepen, tezamen 65 schepen tegen 57 schepen in de vorige week. Naar zee vertrokken er 52 stoom- en 11 mo torschepen, tezamen 63 schepen tegen 61 schepen in die voorafgaande week Uit- en naai- zee passeerden er in de laat ste week 128 schepen tegen 118 schepen in de week tevoren. Schade hersteld. Het Grieksclie stoomschip „Moumt Kithe- ron" hetwelk gisteren met machineschadie naar Amsterdam teruggekeerd was heeft deze in het Dok te Amsterdam afdoende laten herstel len, zoodiat het thans in de Binnenhaven ge meerd ligt om, indien de weersomstandighe - den het toelaten, de a-eis zoo spoedig' mogelijk te vervolgen. SANTPOORT PROPAGANDA-VERGADERING C. D. U. De reeks vergaderingen die de afdeeling VeL sen-IJmiuidein der Chrstelijke Democratische Unie in verband met de a.s. verkiezingen voor de Tweede Kamer denkt te houden,, zal Don derdag 25 Feibruari in Santpoort in Hotel De Weijiman aanvangen. De heer Maibthys de Visser zal spreken over: „Wat wil de C. D. U." VREDESAVOND Vrijdagavond was door de afdeeling Bloe- mendaal-Santpoort van den Alg. Nederland- schen Vrouwen Vredebond een bijeenkomst belegd met ds- R. H. Oldeman van hier als inleider van het onderwerp: „De vijand der menschheid". Nadat Ds. Oldeman een paai" gedichten had voorgelezen, kwam hij tot zijn eigenlijk on derwerp. „De stomme mensch van dezen tijd," aldus spr., ligt geknield voor de afgodsbeelden van dezen tijd, in de eerste plaats voor zijn eigen beeld. Hij wil, kan en mag alles. Hij stapelt verdieping op verdieping op zijn modernen Babel-toren. Een groot deel der menschheid schijnt in dienst van den wapenfabrikant. Hij heeft geen vaderland, maar alle vaderlanden zijn hem lief. Geen middel ls hem te slecht om tot zijn doel te geraken. Te dien opzichte heeft het onderzoek van den Amerikaan- schen Senaat ontstellende feiten opgeleverd. We weten thans, hoe internationaal de winst wordt gedeeld, hoe enorme wapenvoorraden klaar liggen voor revolutionaire partijen enz. Het is niet meer Mars, die het oorlogsvuur stookt, doch het internationale wereldkapi- talisme. Men valt niet meer voor zijn vader land. doch voor de naamlooze-grootindustrie. Heeft de kerk niet veel schuld?, aldus spr. Het moderne heidendom lacht om het zoute- looze instituut, dat kerk heet. En ik moet be kennen: De kerk heeft niet beter verdiend. Zoolang zij nog de wapens zegent, verwaar loost en verloochent zij haar taak en roe ping, en maakt zij van Christus een carica- tuur. Waar is in 1914 de massale getuigenis van 600 millioen Christenen gebleven, waar 't veto van Katholieken en Protestanten? De kerk, heeft Christus gekruisigd en heult met Mars en den Mammon. Zij heeft zich ge nationaliseerd en kan daarom niet interna tionaal tegen den oorlog opkomen. Alleen dan kan de kerk weer wat bereiken, als zij haar nationaal karakter laat varen. In naam van Jezus Christus moet zij het volk beinvloeden en dan zullen de regeeringen moeten zwichten voor het „Vox populi". Hierna gaf Ds. Oldeman naar aanleiding van lichtbeelden een korte beschrijving van den oorlog van 19141918 en van een nog moderner oorlog, wat niet naliet een diepen indruk te maken. Padvindersvereenigingen bereiken een accoord. Gezamenlijk aan het werk voor de Jamboree. Aaneensluiting voor een proeftijd van drie jaar. De gezamenlijke bestoren van de Nederlaand- sche Padvinders Vereeniging en de Padvin ders vereeniging „Nederland" (N. P. V. en P. V. N.) welke laatste zich, gelijk men weet, sedert een drietal jaren, ton gevolge van een ver schil van opvatting in zake de padvindersbe lofte, heeft afgescheiden, wordt ons het vol gende -medegedeeld: Met voldoening berichten wij, dat tusschen de besturen onzer vereeni- gingen een overeenkomst ïs gesloten, waardoor een aaneensluiting voor een pi-oeftijd van drie jaren is bereikt. Deze overeenkomst wordt voorop ge zet, dat de N. P. V. zich, wat de belofte betreft, geheel stelt op het standpunt dat is vastgelegd in haar statuten. De P. V. N. erkent Staatsraad J. J. Rambonnet als hoofdverkenner. De P. V. N. behoudt gedurende den pi-oef- tijd haar eigen inwendige formatie. In de P.V.N. kunnen zij, die bezwaar hebben tegen de volledige belofte, gedurende den proeftijd met de verkorte belofte volstaan. Het bestuur der P.V.N. verklaart zich overi gens bereid, gedurende den proeftijd er toe mee te werken, dat in de P.V.N.-troepen zoo veel mogelijk de volledige belofte wordt af gelegd. Na afloop van den proeftijd bestaat voor beidé partijen de vrijheid tot een definitieve aaneensluiting al of niet te besluiten. Beide partijen vertrouwen evenwel, dat dan eventoee-le verschilpunten op bevredigende wijze zullen kunnen worden opgelost. Bij de besprekingen is voor beide partijen als het gewensehte einddoel gesteld, weder te komen tot één nationale pa'dvinde-rsvereeni- ging onder één leiding. E en zeer verheugend resultaat is deze overeenkomst, waardoor o.a. is bereikt, dat alle Nederlandsche Pad vinders thans eexxsgezind de Wereld- Jamboree kunnen tegemoet zien en hun krachten kunnen inspannen voor het welslagen daarvan. De P.V.N.-piadvinders zullen als een deel van het Nederlandsche contingent daaraan kun nen deelnemen. De Narcissen-import in Amerika. Behandeling bij aankomst blijft vereischt. Bij den Bond van Bloembollenhandelaren is het volgende telegram van den heer Har- bo.sch (Copex-New-York) ingekomen: „Het departement van landbouw heeft meegedeeld, dat de aanwijzingen, die op 15 Dec. 1936 zijn verkregen, niet rechtvaardigen behandeling voor te schrijven van tulpen, hyacinten en zekere andere als dragers (van aaltjesziekte) bekende gewassen en bevestigt dat op dit oogenblik geen verandering ten aanzien van den invoer van narcissen wordt aangebracht. Deze mededeeling beteekent handhaving van den statos quo, dw.z. be handeling van narcissen bij aankomst blijft vereischt. Er is nog geen mededeeling aan gaande de conferentie voor de binnenland- sche regeling". Tot zoover dit telegram. „De in Washington genomen beslissing is een groote teleurstelling voor het bloembol lenvak, aldus lezen we in het Weekblad voor Bloembollencultuur. „Het sterilisatie-voorschrift voor narcissen die ingevoerd worden blijft voorloopig ge handhaafd, al wordt het gelukkig niet uit gebreid tot andere gewassen. De opheffing van het verbod van vrijen invoer van nar cissen, dat een nieuwe dageraad voor dit artikel scheen te beduiden, blijft tot zoolang praktisch ongedaan gemaakt door den eisch, dat alle bollen bij aankomst aan de behan deling moet worden onderworpen, die ze het eerste jaar ongeschikt maakt voor het doel waarvoor ze bestemd zijn De Amerlkaansche handelaar importeert geen handelsvarietei- ten voor de trekkerij, indien hij de partijen eerst als kweeker moet gaan planten en een volgend jaar oogsten. Het is bitter voor de Nederlandsche nareis- senkweekers, dat hun product achtergesteld wordt bij het Amerikaansche. Als grondstof voor de trekkerij behooren alle narcisbollen, uit welke kweekerij ter wereld ook afkomstig, niet -beschouwd te worden als ziektekiemdra- gende planten die de kweekerij van dezelfde of andere gewassen kunnen infecteeren. Dat is theorie en geen practijk. Amerika kent onze ziektebestrijding en uïtvoercontrole en behoorde daarin vertrou wen te stellen In plaats daarvan blijft de theoretische we tenschap de hand reiken aan de op protec tionistische basis gegrondveste Amerikaan sche kweekerijen en sluit een voor dezen lastigen concurrent uit. Dit staat voor ons vast: het onhoudbare van dit elkander vinden van twee uitersten, waarvan de bloemenliefhebber in Amerika de dupe is, zal eenmaal aan het licht ko men. Men sluit zulk een verbond ni*t straf feloos".

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1