BEHANGSELS Engelands soepele constitutie. De werkloosheid te Haarlem. Ervaringen Taxi-chauffeur. Rembrandt's tooverpalet door R&D ,Fixa-Color" kleuren LUIDSPREKERS Personeel Lessen Personeel gevraagd aangeboden Veranderingen in den Kroningseed. Onze Londensche correspondent schrijft: De grondbeginselen waarop het bestuur van een staat berust zijn veelal vastgelegd in een document dat grondwet heet. Groot Brit- tannië maakt hierop een uitzondering. Het heeft zijn constitutie maar ze is, zooals het wordt gekenschetst, ongeschreven. Om precies te zijn moet men zeggen dat ze hoofdzakelijk ongeschreven is, '11 voortbrengsel van gewoon te. Maar haar ntwikkeling wordt gekenmerkt door zekere vaste en fundamenteele wetten. De voornaamste zijn Magna Carta (het Grootè Charter) van 1215, dat de jaarlijksche parlementen bracht en gelijk recht voor allen: de Habeas Corpus Act van 1679 die de persoonlijke vrijheid waarborgde; de Act of Settlement van 1701 die een Protestante troonopvolging verzekerde: de Acten van Vereeniging met Schotland (1707) en Ierland (1800). Van den nieuwen tijd zijn de Parle- mentswet. door Asquith in 1911 doorgezet, waarbij het Lagerhuis zonder toestemming van het Hoogerhuis wetsontwerpen tot wet ten kon verheffen; de wetten voor de rege ling van.de Iersche kwestie van 1920 en 1922; en de nieuwste het Statuut van West minster, dat in een vorigen brief werd aan gehaald. De constitutie van het Vereenigd Koninkrijk bestaat dus uit deze belangrijke wetsbesluiten en verder uit de ongeschreven beginselen die zijn ontstaan uit de traditie en 'Uit precedenten. De Britten 'zijn trotsch op hun constitutie die verklaren zij juist omdat ze niet van a tot z in zwart en wit is vastgelegd zich zonder veel omhaal en bijna onmerkbaar kan aanpassen aan veranderde opvattingen en denkbeelden. De juist aangekondigde ver anderingen in den kroningseed bevestigen de juistheid van deze aanspraak. Ze geven een nieuw voorbeeld van de wijze, waarop zelfs een van de meest historische constitutio- neele gebruiken op het initiatief van den Privy Council en na overleg met de Dominions wordt veranderd om het in overeenstemming te brengen met den nieuwen toestand. De eed in do kroningsplechtigheid gaat, zoo niet in den tekst dan toch in den zin en de kern, terug tot de achtste eeuw. In zijn be woordingen is hij sedert het einde van de zeventiende eeuw tot op heden grootendeels onveranderd gebleven. De eed is in drie deelen; de belofte te regeeren overeenkomstig de parlementswetten, de be lofte genade voor recht te doen gelden, de belofte de wettige Protestantsche Hervorm de kerk te handhaven. De veranderingen, thans aangebracht, gelden het eerste en het derde deel. Ze zijn noodzakelijk geworden als gevolg van de constitutioneel© veranderingen die sedert de kroning van George V hebben plaats gehad, in het bijzonder als gevolg van het in 1931 onderteekende Statuut van West minister, dat de Dominions gelijkwaardig maakte aan het Vereenigd Koninkrijk in het (Britsche Gemeenebest van Naties. In het eerste deel van den eed gold de belofte de bevolking van Groot Brittannië en Ierland „en de erbij behoorende Dominions". Dat eerste deel moest dus worden veranderd op een wijze, die uitdrukking gaf aan de gelijk heid van staat tussehen het Vereenigd Ko ninkrijk en de Dominions. Dat is gedaan door Canada, Australië, Nieuw Zeeland en dé Unie van Zuid-Afrika in één adem te noemen met Groot Brittannië en Ierland. Hierbij kan nog worden opgemerkt dat het woord „Domi nions" in den ouden eed de beteekenis had van „de overzeesche gebieden". De zin van het woord is inmiddels geheel veranderd daar alleen de genoemde gebieden, die een eigen en onafhankelijk bestaan hebben en die vrij willige en gelijkgerechtigde leden zijn van het Britsche Gemeenebest van Naties waarvan de Kroon het symbool is er mee worden bedoeld. Het derde deel van den eed, over de be scherming van de staatskerk, is ook ver anderd om gevoeligheden in de Dominions te ontzien en eventueel misverstand daar te voorkomen. I11 den veranderden eed belooft de Koning alleen „in het Vereenigd Konink rijk" de wettige gevestigde Protestantsche hervormde kerk „met de uiterst krachts inspanning te handhaven". In den ouden vorm werden in dit opzicht geen geografische grenzen gesteld. Men zou zich kunnen afvragen of er geen verbittering moet ontstaan bij de ongeveer 3.000.000 Roomsch Katholieken en de 5.000.000 die bij de Vrije Kerken zijn aangesloten, wan neer de Koning in zijn kroningsed zijn onder danen van deze andere godsdienstige secten geen geloofsbescherming toezegt. Die verbit tering ontstaat niet, hoezeer Bernard Shaw in zijn eigen wijsheid ook heeft beschikt dat de Kroningseed een beleediging is voor millioenen geloovige Britten. Dat was hij in de zeventiende eeuw, toen hij hard en uit dagend was in zijn godsdienstige termen. Geleidelijk is die terminologie verzacht, hoe zeer het Protestantsche karakter van de Brit sche monarchie ook in stand wordt gehouden In dezen tijd kan men niet waarnemen dat de plechtigheid 's Konings onderdanen van ander geloof ergert. Er is geen tartende toon meer in. A. K. VAN R. De Koningin in het vaderland terug. Burgemeester Steinweg begroette de vorstin op het station te Nijmegen. H.M. de Koningin is vanochtend om 8.10 uur met den sneltrein uit Bazel hi het vaderland teruggekeerd. Zij werd aan het station Nijmegen begroet door de autoriteiten. Op het station waren aanwezig de burgemeester van Nijmegen, den heer J. A. H. Steinweg, jhr. G. A. Bowir, districts-commandant van de Kon. Mare chaussee, de waarnemende commandant van politie Veldman, de districts-commandant der rijksveldwacht Schmidt Cranz, ir. R. B. Canters, hoofd-inspecteur van vervoer bij de Ned. Spoorwegen, terwijl ir, B. C. Boot Moer kerk, inspecteur bij de Ned. Spoorwegen, de reis van de grens af had meegemaakt. Ook de stationschef, de heer Lastdrager, was aan wezig. De politie had de perrons afgzet. H.M. de Koningin, die er welvarend uit zag, was vergezeld van jhr. van Holten en freule Schimmelpenninck. Bij het uitstappen werd H.M. begroet dooi den burgemeester, die haar welkom heette op vaderlandschen bodem. De koningin dank te hartelijk voor deze woorden en onder hield zich nog eenigen tijd met jhr. Bowir. Het aanwezige publiek bewaarde de rustige stemming. De Koningin en haar gevolg stapten ver volgens in de twee gereedstaande hofauto's( waarmede zij direct naar Het Loo reden. Op het Stationsplein stonden honderden opgesteld, die H.M.. die in een open auto reed, hartelijk- toejuichten, waarvoor de landsvrouwe vriendelijk dankte. Om enkele minuten voor half tien kwam de Koningin op Het Loo aan. Niettegenstaande regen- en sneeuwbuien op het traject ArnhemApeldoorn, was de kap van de Cadillac, waarin H.M. gezeten was, gedeeltelijk neergelaten. Daar de aankomst van de Landsvrouwe zoo vroeg in den ochtend door niemand verwacht werd, kon de koninklijke auto onopgemerkt de Hoofdstraat het centrum van Apeldoorn - passeeren. Enkele ©ogenblikken 11a aankomst in het paleis werd de koninklijke standaard ge- hesehen. Afgewezen minnaar trekt een revolver. Opnieuw een belangrijke daling. In de afgeloopen week daalde het aantal werkloozên te Haarlem met 111. In dezelfde week van 1936 gingen wij 24 naar boven. Een gunstig verschil dus van 135. Er zijn thans 556 werkloozen min der dan in dezelfde week van het vorig jaar. Op het oogenblik staan 6559 werkloozen in geschreven. Defensief verdrag door Von Neurath voorgesteld? WEENEN, 23 Febr. (Reuter/A.N.F.) De Duitsche minister van buitenland- sche zaken, Von Neurath, zou bonds kanselier Schuschnigg vanmorgen een defensief viermogendhedenverdrag hebben voorgesteld.' Partijen bij dit verdrag zouden Duitschland, Oosten rijk, Italië en Hongarije zijn. Men meent te weten, dat Von Neurath dit aanbod gedaan heeft op voorwaarde, dat Oostenrijk belooft de Habsburgers niet weder op den troon te brengen. AMERIKAANSCH PASSAGIERS-VLIEGTUIG VERMIST VALDEZ (Alaska) 22 Febr. (A.N.P.) Een passagiersvliegtuig uit Alaska, van de Gill- man Airways wordt vermist. Het toestel was jisteren van Cordova naar Anchorage ver trokken, maar is niet in laatstgenoemde plaats aangekomen. VRIJGESPROKEN VAN OVERTREDING DER GELDSCHIETERSWET. AMSTERDAM, 23 Februari. Twee Haar lemmers, een slager en zijn vrouw, zijn door het Hof vrijgesproken van de ten laste ge legde overtreding van de geldsehieterswet. Ook de rechtbank te Haarlem had beide ver dachten vrijgesproken. Het O.M. teekende echter hooger beroep aan en de procureur- generaal vorderde tegen den man twee maanden en tegen de vrouw een maand ge vangenisstraf. Zij leenden, wanneer kleine bedragen wer den gevraagd, sommen boven f 500 uit, om op deze wijze niet onder de geldsehieterswet te vallen. Het meerdere moest den volgen den dag worden teruggebracht. Verdediger was Mr. Stomps uit Haarlem. Het wapen op de moeder van zijn aangebedene en zichzelf gericht. BEST (N.B.), 2-3 Februari. Sinds eenigen tijd had de 21-jarige M. T. K. wonende al hier, het voornemen met het 15-jarige meisje J. P. de G., wat men noemt een vaste ver keering aan te gaan. Met het doel dit voor nemen vasten vorm te geven begaf hij zich gistermiddag naar de moeder van het jonge meisje, die zijn voorstel echter afwees. Dit deed den minnaar zoodanig in toom ontvlam men, dat hij een klein kaliber revolver voor den dag haalde en daarmede een schot op de vrouw loste, dat haar in het jukbeen trof. Hevig bloedend en gillend liep zij de Dorps straat op, waarna de jongeman het wapen tegen zichzelf richtte en zich eveneens aan het jukbeen verwondde. Ook hij begaf zich met bloedend gelaat op straat. Beide gewon den werden door voorbijgangers naar een dokter gebracht, die constateerde, dat het letsel niet bijzonder ernstig was. K. is des avonds door de politie in arrest gesteld en na verhoor in het gemeentehuis opgesloten. Hij stond als eenigszins zonderling bekend. Kind aan wettig gezag onttrokken. Voorwaardelijke straf geëischt. AMSTERDAM, 23 Februari. Een vrouw, die vroeger te Halfweg woonde, had een doch tertje, dat onder gezinsvoogdij was gesteld. Het kind was ondergebracht bij een gezin te Amersfoort. Ongeveer een jaar geleden besloot zij het kind terug te halen. Per auto ging zij met haar zoon naar Amersfoort, nam het doch tertje mee en bracht het kind naar huis. Wegens onttrekken van een kind aan het wettig gezag veroordeelde de rechtbank te Utrecht haar tot veertien dagen gevange nisstraf. De zoon werd tot een voorwaardelijke straf veroordeeld en deed afstand van hooger be roep. De vrouw, die na het vonnis van de recht bank eenigen tijd in een zenuwinrichting te Amersfoort is verpleegd geweest, stond van daag in hooger beroep terecht. Een psychiater, die als deskundige werd gehoord, achtte haar verminderd toereke ningsvatbaar. De procureur-generaal, Mr. D. Reilingh, was van meening, dat medisch toezicht op deze verdachte gewenseht was. Spr. requi- reerde een voorwaardelijke gevangenisstraf van veertien dagen. De verdediger, Mr. E. Hermans, sloot zich bij het requisitoir aan. Arrest 9 Maart. van een „liet glazen paleis" Een vereeniging, die zich ten doel stelt het verstrekken van warm eten aan behoeftige schoolkinderen riep onze hulp in om die kin deren van verschillende afgelegen scholen naar de stad en terug te vervoeren. Eerst de den wij dat met twee of drie luxe auto's, maar omdat die er te veel door te lijden hadden, besloot de baas op zekeren dag om daarvoor een oude autobus aan te schaffen. En zoo deed dan „Het glazen paleis" bij ons zijn intrede! Het was een oude kar, maar een sterke! Zijn bijnaam kreeg hij reeds op den eersten morgen, dat wij hem hadden. Er za ten zeer groote spiegelruiten in met smalle spijlen en dat deed een van onze kennissen opmerken: „Het lijkt het glazen paleis wel!" En direct werd het ding toen algemeen zoo genoemd Alles aan dien wagen was even zwaar en so lide. Het gevaarte woog meer dan tweeduizend kilo en het was meer dan twee en een halve meter hoog. Met twee treden kwam je bin nen. Het stuurwiel had een middellijn van ruim een halven meter en je zat er achter in een soort armstoel op één poot. Naast je ston den een paar zware ijzeren „poken" van on geveer een meter lang, de versnellingshandle en de handrem. De pedalen waren een paar groot moppen ijzer, met zoo'n veer er achter dat je er op moest gaan staan om ze in te drukken! Banken, zooals een normale auto bus, had het ding niet. Die waren net als in een ouderwetsche tram in de rondte ge plaatst en in het middengedeelte stonden twee koperen stangen voor de eventueele staan plaatsen! Ik was aangewezen om met dat ding te rij den en ik moet bekennen dat ik het graag deqd! Het gaf me een gevoel van „macht" om dat ding te kunnen besturen en het te laten <doen wat ik wouAls ik er mee reed, voelde ik me als de kapitein van een groot schip, dat veilig door een wirwar van smalle kanalen moest worden geloodst! Voor mij uit zag 'ik een geweldig eind motorkap en daaronder be vond zich een knaap van een motor, die brul de als ik het gaspedaal aanraakte! Hoog troonde ik achter het stuur en het was voor mij en mijn passagiers een dagelijks weder keerend genot om er het beroemde bolle brug getje aan het Noorder Buxtenspaarne mee te „nemen" Tenminste. als het monster loopen wilde! Dikwijls gebeurde het dat hij het vertikte om te draaien en dan moeten we ten einde raad toch nog op het laatste nippertje met een paar luxe wagens op stap. Maar als het gla zen paleis geen kuren had, en je had het met de grootste moeite gestart, dan was het ook bijna niet meer te houden. Dan loeide de mo tor en dan ging daar een kracht van uit, die het heele geval inclusief de zwaarste lading met het grootste gemak tegen een zware hel ling optrok. Dan kreeg je af en toe het gevoel dat je op hol sloeg! Voor de kleine passagiers was het een da- gelijksclie plezierrit. Er waren er altijd, die eeix mondharmonica hadden en het heele re pertoire werd gespeeld en gezongen, zoodat de inenschen, die aan de vaste route woonden, ons al van verre hoorden aankomen en voor de ramen stonden te wuiven. Maar het was spoedig met zijn glorie ge daan! Het kreeg steeds meer kuren en ten slotte kwam er op zekeren dag een kraanwa gen voor de garage, die het glazen paleis naar het autokerkhof sleepte. Ik heb het met leede oogen zien gaan Requiescat in pace! Besluit Hoewel ik volledig als taxichauffeur in dienst was en dat leven mij uitstekend beviel, kon dat toch nog steeds niet de goedkeuring van mijn ouders eix kennissen wegdragen. Mijn ouders mei-kten zeer terecht op, dat zij mij nu juist niet hadden laten studeeren om mijn verdere leven op een taxi te rijden. En dus bleef ik nog altijd hardnekkig solli- citeeren op alle mogelijke advertenties. Toen ik ontelbare sollicitaties had verzonden, en als eenig resultaat een stapeltje brieven had. die bijna alle begonnen met: „Tot onzen spijtkwam er eindelijk één, die mij een beetje meer hoop gafi „Wij verzoeken u Donderdagmiddag En ik er op af. Ik moest, natuurlijk vrij vra gen voor een paar uur en er een paar vracht jes voor laten loopen. Heel gezellig heb ik een tijdje zitten praten met een vriendelijke meneer en hem verteld wat ik uitvoerde exi op welke school ik was ge weest en alles wat zoo bij een sollicitatiege sprek behoort! Ik hoorde er echter niets meer van en het leven ging weer zijn gewonen gang. Rijden, wagens wasschen en repareeren. Ik had mij zelfs al weer verzoend met de gedach te, dat ik ook dezen keer geen geluk gehad had, toen ik een week later een brief ontving: „Naar aanleiding van het gesprek dat u met onzen heer.gevoerd heeft.En dat ik Maandag a.s. in dienst kon treden. Dat was op een Vrijdag en dus deed ik 's Za terdags mijn laatste vrachtje. En 't werd nog laat ook. Het was half één, toen ik mijn wagen eindelijk kon binnenzetten. Met weemoed nam ik afscheid van dén baas en mijn collega's en van alles, wat mij in die maanden zoo vertrouwd en dierbaar was ge- worden. En zoo begon ik dien Maandag mijn nieuwe werk. In het begin viel het mij ontzettend zwaar! Den heelen dag op een stoel zitten achter een bureau is wel een groot verschil met het vrije leven, dat ik gewend was. Maar alles went en het nieuwe trok mij ook daar weer aan. Wat wij in het begin het meest hin derde was het gebi-ek aan zelfstandigheid. Hier moest ik bevelen opvolgen en op mijn wagen was ik de baas. Daar droeg ik de volle ver- antwoordelijkheid en hier was ik maar een heel klein onderdeeltje van een groot bedrijf Maar ik leerde spoedig in het gareel te loopen en thans zit ik al geruimen tijd op mijn stoel en heb ik ook dit werk leeren waardeeren. Ik ben er van overtuigd, dat die paar maan den, die ik op een taxi heb gereden, mij geen kwaad hebben gedaan. Integendeel. Ik heb er een schat van menschenkennis opgedaan en ■veel van ons mooie land gezien. Dat alleen al is ruim voldoende om er nooit spijt van te hebben. Ik zou nog veel kunnen vertellen van alles wat ik in dien tijd beleefd heb en misschien doe ik dat nog wel eens in een volgende serie P. H. KALF De nieuwe R&D-collectie brengt nu behangsels van waarlijk Rembrandtieke sfeer en schoonheid! Zelfs het beroemde clair-obscur ontbreekt niet in dezen schat van zonnig-lichte en stemmig-donkere wand-creaties, alle zoo artistiek in „Fixa-Color" kleuren vastgelegd! En het verheugende is, dat deze nieuwe R&D be hangsels zoo ongelooflijk laag zijn geprijsd. Infor meert daar nu eens naar bij Uw behanger! Vraagt hem het prachtboek Serie 50 en de boeken 16, 47, 48, 49: de reclame-series van R&D. Nieuw-behan- gen moet nu een vreugde zijn voor iedereen! Eenigefabrikante:Behangselpapierfabriek van Rath &DoodeheefverN. V-, A msterdam. Toonzalen inl9steden des lands. Toonzaal te Haarlem: Parklaan 69. TENNIS!)JUS, clubs, privé. A. C011- standse, Lid ex.eomm., tennisop- leider. Kon.weg" 61A, Tel. 16766 ENGELSCHE CONVERSATIE LES ag'b. door Eng. Dame, bij leerl. a. huis. Br. G 9S9 0 bur. van dit blad FRANSCHE CONVERSATIELES ,-evraagd t. b. pr. Br. G 9S91 bur. van dit blad Voor huishouding Gevraagd ONGEH. WERKSTER, Dinsd. of Donderdag. Aanmelden Woensdag na 8 uur Tetterode straat 122. NET MEISJE gevr., Schoterweg 116 r. 16 j., 912 Gevr. FL. DIENSTB., P.G., V. d, en n., kl. gezin. Aanra. Leidsclae- straat 81, Hillegom Gevraagd NET DAGMEISJE bo ven 16 jaar, van 8 tot 5 u., v. g. g. v. Prins Mauritslaan 3, Haar lem, 1 halte vöór BI. brug (niet Overveen). NETTE HUISHOUDSTER gevr., P.G., leeft. 35 a 40 jaar, in klein gezin. Br. G 9892 bur. v. d. blad Per 1 Mrt. FL. ZELFST. WER KENDE DIENSTBODE gevr., v. 85. Mevr. Meijer, Joh. Wage- naarl. 5, Heemstede DIENSTBODE gevr., v. g". g. v. Mevr. Andriessen, Zandvoorter- pad 2, Overveen, Tel. 16393 Voor bedrijf BEKWAAM SCHILDER voor burgerwerk gevraagd, 'loqn f 25 p. w. Br. G 9935 bur. van dit blad Gevraagd prima DAMES- en HEERENKAPPER, beslist 1ste kracht. Maison I-letty, Staring straat 27 Kweekerij Blomhof Zijl weg 272, vraagt een netten LEERLING TUINJONGEN, leeftijd 14 a 15 j. Terstond gevr. een SCHOENMA KERSJONGEN. met het vak be kend. Br. G 9895 bur. van dit blad FLINKE JONGENS gevraagd, Ift 15 jr. Aanmelden „De Hoogeberg' Pijlslaan 99 Voor huishouding B. z. a. JONGE WERKSTER 4 ochtenden per week, niet bui ten Haarlem. Br. G 90 00 bur. van dit blad WERKSTER, Di„ Do., Za. vrij, zag die graag" bezet. Br. G 9899 bur. van dit blad NET DAGM. b. z. Heemstede. Br. fr van dit blad Bennebr, of G 9922 bur. B. z. a. NETTE WERKSTER, 21 j., alle dagen vrij hebbende. Br. G 9920 bur. van dit blad FL. WERKSTER b. z. a., 23 jr., ook v. d. waseh. Br. fr. G- 9921 bur. van dit blad B.z.a. nette jonge ongeh. WERK STER', Ma., Wo., Do., ook voor kantoorw., v. g. g. v. Mej. Urba- nowitz, Gen. Bothastraat 42 MEISJE b. z. a., met a.lle huise lijke bezigh. op de hoogte, v. g. g. v., als hulp in de huishouding, voor den dag of als noodhulp. Br. G 9879 bur. van dit blad ADMINISTRATRICE, zelfst. k. werken, zag zich gaarne als zoo danig" geplaatst. Br. met opg. sal, G 9901 bur. van dit blad KERK-CONCERT HALLELUJAH WILHELMINA in de GEREF. KERK (WILHELMINAKADE), op VRIJDAGAVOND 26 FEBRUARI, 8 uur. ENTREE 30 CENT, plus'bel. Vereen, v. Facultatieve Lijkverbranding. AFD. VELSEN. Minimum contributie voor man, vrouw en minderjarige kinderen ƒ1.50. Tarief voor LEDEN: Crematie, dragers en orgelspel, totaal 82.50. Voor NIET-LEDEN 165.—, Vraagt uitvoerig inlïchtingenblad bij den secretaris, STATIONSWEG 86, te VELSEN. Voor Beverwijk en om geving ZEESTRAAT 53, aldaar. Gevr. PIANIST-ACC. en ACCOÏ DEONNIST pl.m. 20 j.. liefst b< ginnenden. B*. G 98SI 'om:, van dit bl<*S

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 4