VERWACHT WORDENDE SCHEPEN Bij Grey Owl, clen Grijzen Uil. ÏJMUIDEN JAARVERGADERING VER. WEDUWEN- STEÜN. In het gebouw van den R.-K. Volksbond hield de Vereeniging Weduwensteun Dins dagavond hare jaarvergadering, Deze ver eeniging is samengesteld uit het personeel der Ver. Kon. Papierfabrieken van Gelder Zonen. Te ruim halfacht riep de voorzitter de heer A. Vergouw, den talrijken aanwezigen een hartelijk welkom toe en sprak zijn vreugde uit, dat zoo velen der leden ter ver gadering waren gekomen een omstandigheid, die het feit dat de vereeniging haar eerste decennium herdacht glans bijzette. De doel stelling dezer vereeniging is. Ibij overlijden van een harer leden ,aan de weduwe een be drag in geld uit te keeren waarvoor bij ieder sterfgeval elk lid een bedrag van f 0,50 stort. Daar de vereeniging thans 672 leden telt, zijn de uitgekeerde bedragen zeer be langrijk. In de tien jaar van haar bestaan kwamen 41 sterfgevallen voor en werd gedu rende dien tijd door het bestuur een som van f 15.239.30 uitbetaald. Als een treffend staaltje van zuinig beheer zij vermeld, dat de totale onkosten in dat tijdsverloop f 28.80 hebben bedragen. De notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en goedgekeurd. Daarna bracht de penningmeester de heer J. Roos zijn jaar verslag uit. Vervolgens kwam reglementswijziging aan de orde, De bestuursvoorstellen daaromtrent wei-den behoudens een paar kleine wijzigin gen goedgekeurd. Daarop las voorzitter Ver gouw een brief voor van Maatschappelijk Hulpbetoon te Velsen, behelzende dat bij uit- keering aan door M. H. gesteunden een be drag van f 150 zal worden vrijgegeven d.w,z. niet in mindering van den uitgekeerden steun zal worden gebracht (een en ander naar aanleiding van een bespreking tusschen den wethouder van Sociale Zaken en den Rijksaccountaiit en het bestuur van Wedu wensteun). Een ingekomen voorstel om de uitkeering eventueel aan de minderjarige kinderen te doen geschieden wanneer de vrouw reeds eerder overleden was, werd na uitvoerige bespreking niet aanvaard. Bij de bestuursverkiezing wegens perio dieke aftreding van den voorzitter, den heer Vergouw en de commissarissen Raat en van Bel werden genoemde heeren bij acclamatie herkozen. In de plaats van den heer D. Blok die om gezondheidsredenen zijn functie als commissaris neerlegde werd gekozen de heer J. van der Aart. Bij de rondvraag bracht de heer Bunsma namens de vergadering dank aan het be stuur voor het mooie en vele werk in de voorgaande 10 jaren in het belang van leden en vereeniging verricht. Spreker uitte te vens den wensch, dat het bestuur maatre gelen zou nemen om mogelijk te maken dat leden welke het dienstverband bij de firma Van Gelder Zonen verlieten zonder in het genot van pensioen te worden .gesteld, toch als lid behouden konden blijven. De voorzitter zegde toe te zullen trachten een oplossing in dien geest te vinden. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Donderdag- markt: Poolzee IJM. 77. Vangst: 32 manden tong, 3 manden tarbot, 24 manden groote schol, 15 manden kleine schol, 15 manden gul, 25 manden wijting en schar. Totaal 114 man den. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 0.74^0.62. Griet per 50 K.G. f 37—17. Tongen per K.G. f 0.650.53. Groote schol per 50 K.G. f 128. Middelschol per 50 K.G. f 1310. Zetschol per 50 K.G. f 22—14. Kleine schol per 50 K.G. f 226.80. Bot per 50 K.G. f 6.80—5. Schar per 50 K.G. f 14—6.50. Tongschar per 50 K.G. f 3017. Rog per 20 stuks f 14. Vleet per stuk f 1.700.90. Kleine poon per 50 K.G. f 8.507. Groote schelviseh per 50 K.G. f 2417. Middelschelvisch per 50 K.G. f 24—18. Kleine middelschelvisch p. 50 K.G. f 1915 Kleine schelviseh per 50 K.G. f 157.80. Kabeljauw per 125 K.G. f 339. Groote gullen per 50 K.G. f 84.60. Kleine gullen per 50 K.G. f 96.10. Wijting per 50 K.G. f 9—5.40. Makreel per 50 K.G. f 15.509.50. Heilbot per K.G. f 0.84—0.49. Leng per stuk f 2,50—0.50. Koolviseh per stuk f 0.950.15. Versche haring per kist f 4.80 BESOMMINGEN. Trawlers: Schoorl, IJM. 39 445 manden f 3180. Maria IJM. 95. 260 manden f 1880. Uiver IJM. 384, 260 manden f 1710. Betje RO 16 190 manden f 2170. Silvain IJM. 116, 380 manden f 2060. Evc-line IJM. 115, 415 manden f 2640. Eendracht IJM. 117, 395 manden f 2160. Martha IJM. 165, 150 manden f 1720. Hercules IJM. 196, 430 manden f 3080. Jacqueline Clasina IJM. 10, 3835 m. f 2770. Kotter: E. 404 f 860. Loggers: KW. 74 f 1670, KW. 35 f 570. KW 41 f 840, KW. 27 f 230. KW. 36 f 780. KW.' 134 f 520, KW. 91 f 340, KW. 112 f 510, KW. 23 f 520. R. K. BLINDENBOND. Woensdag 3 Maart heeft In het R.K. Ver- eeniigingsgebouw aan d'e Mahustraato de film avond plaats vanwege den R.K. Bli'ndienbond St. Odilia, De opbrengst van dezen avond komit ten bate van den Bond. De toegangs prijs is laag gesteld en behoeft dus voor nie rman een bezwaar te zijn. ZANG. Het bekende dubbelmannenkwartet „Cae- cilia", directeur Henk Arisz, dat op zoo me- nigen avond zijn medewerking verleende, heeft opgehouden te bestaan. HOOFDKLASSE COMPETITIE DAMMEN D. C. IJ. wint van Zaandam. Ondanks dat bord 1 van D. C. IJ. B. Dukel verstek liet gaan, hetgeen voor de IJmuide- naren een groote handicap was, heeft D. C. IJ. in Zaandam een mooie overwinning kun nen behalen. De voorloopige uitslag is 117 in het voordeel van D. C. IJ. Einduitslag ver moedelijk 128, doordat een afgebroken partij wellicht remise wordt. De uitslag is als volgt: ZaandamIJmuiden H. GiskesA. Ligthart 02 B. May—P. Leyte 11 J. BosH. de Boer 29 D. Onrust—C. Suyk 02 P. B'eunderG. Fostma 20 F. van der MadeT. Basstra 02 J. KuitH. Buis 11 A. Man korC. Bais 11 GarenstroomH. Laros 02 N. Dekker.T. Postma afgebr. AGENDA TE HAARLEM Heden: WOENSDAG 24 FEBRUARI Stadsschouwburg: Nicolai Grandau, cello. Hansi Freudberg, piano, 8 uur. Gem. Concertgebouw (kleine zaal)Recital voor 2 piano's, door Hans Hagen en Madeleine Hagen-Margot. 8.15 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: „Showboat" 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Het huis met de dui zend kaarsen", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De jonge graaf", 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Port Arthur", 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DONDERDAG 25 FEBRUARI Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Totaal 7—11 Door deze overwinning is D. C. IJ. weer een schrede dichter bij het kampioenschap ge komen. Voor de derde klas speelde IJmuiden 4 te gen Zaandam 4. Een overwinning had IJmui- den's 4de tiental het kampioenschap bezorgd, Zaandam won echter met 119. STILLE OMGANG. De afdeeling IJmuiden-Oost van het Ge nootschap „De Stillie Omgang" houdt Woens dag 3 Maart een vergadering in het Patuo- maatsgebouw. Dien avond zal de regeling van de bedevaart naar Amsterdam worden bespro ken. Er zal gelegenheid zijn, de reis naar Am sterdam. wiet autobus te maken. DIEFSTAL VAN AARDAPPELEN. Een inwoner van Velsen heeft aangifte ge daan van diefstal van eeiiige zakken aard appelen van een bouwl-and in den Velser- polder. LOODDIEFSTAL. Thans is het oude leegstaande gebouw „Rooswijk" door looddieven bezocht. De po litie is tot de ontdekking gekomen, dat er 10 meter iood ontvreemd is ter breedte van 40 c.M. en 2 m.M, dik. Er wordt een onderzoek ingesteld. WOËNSD A 'G24FEB R'. 1937 JAARVERGADERING VAN DE MARIA- VEREENIGING. Dinsdagavond heeft de Maria-Vereeniging in het K.S.A.-gebouw haar jaarvergadering ge houden. In deze bijeenkomst hebben de pen- ningmeesterésse en de secretaresse haar jaar verslagen uitgebracht. Het boekjaar sloot met een batig saldo van ruim f 47. De heer G. Welage heeft een lezing gehouden over „Het vredeswerk van Paus Benedictus XV". Ten slotte werd nog een verloting gehouden om een aantal fraaie prijzen. RADIO-DISTRIBUTIE. Er wordt thans groote spoed betracht met de voorbereidende werkzaamheden voor het tot stand komen van de radio-distributie waar voor B. en W. zooals bekend concessie hebben verleend aan de heeren J. W. A. van Vuuren, P. J. Steenstra en P. H. Slabbers. Naar wij ver nemen is de ingevolge art. 95 van het radioreglement 1930 noodzakelijke machtiging voor het exploiteeeren van een radiodistri- butiecentrale verleend. Op 1 Maart zal met de voorbereidende werkzaamheden een aanvang worden gemaakt. Men deelde ons voorts mede dat de exploitanten een woning hebben ge huurd in de omgeving van den Romerkerkweg waarin het kantoor zal worden gevestigd en waarin ook de apparaten voor het doorgeven van de programmas zullen worden onderge bracht. BEVERWIJK WINKELIERSCOMBINATIE PLAN WEST. Donderdagavond zal in het gebouw Odéon een ledenvergadering worden gehouden van de Winkelierscombinatie Plan West. In deze bij eenkomst zullen besprekingen worden gevoerd over den in den a.s. zomer te houden boot tocht. Tevens zal van dit jaarlijksche uitstapje de datum worden vastgesteld. De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen wind uit Zuidelijke richtingen, betrokken tot zwaar bewolkt, tijdelijk regen in het Zuiden, weinig of geen neerslag in het Noorden, in het Zuiden zachter, weinig verandering in temperatuur in het Noorden. BAROMETERSTAND Hoogste 771.8 m.M. te Jan Mayen. Laagste 739.6 m.M. te Valentia. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 46 F. Laagste hedennacht 36 F. Hoogste heden 38 F. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur 753 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 83 IJmuiden Telefoon 5460. HOOG WATER TE IJMUIDEN Donderdag v.m. 3.17 uur; n.m. 3.29 uur. Vrijdag v.m. 3.53 uur; n.m. 4.03 uur. Zaterdag v.m. 4.27 uur; n.m. 4.37 uur. Schip Alkmaar (Ned.) x) Algorab (Ned.) Altona (Du.) Agamemnon (Ned.) Ask (Zweedseh) Birkeinfels (Du.) Boskoop iNed.) Baarn (Ned.) Bengkalis (Ned.) Boschfontein x) (Ned. Bussum (Ned.) Breda (Ned.) x) Biafra (Br.) Bodegraven (Ned.) Chariterbague (Fin.) Clare Lilley (Eng) Crynssen (Ned.) Cordillera (Duitsoh) x) Caribia (Duiitsch) x) Daphne (Gr.) Eurybates x) (Br.) Eemland Euterpe (Ned.) Grema (Noor) x) Gaasterkerk (Ned.) x) Glaisdale (Eng.) Grootekerk (Ned.) x) Gaza (Port.) Bada County (Noor) Hanau (Du.) Helder (Ned.) Hebe (Ned.) Hermes (Ned.) Ionia (Du.) Irene (Ned.) Jan Pz. Coen (Ned.) x) Jaairstroom (Ned.) Kurmark (Du.) Laertes (Br.) Londen Exchange Eng.) Merope (Ned.) Melampus (Ned.) x) Medon (Br.) x) Menes (Duitsch) M.v. St.Aldegonde x) (N Nellie (Griek) Neleus (Brit.) Oropos (Gr.) Oranje Nassau Orion (Ned.) Orpheus (Ned.) Oswin (Zw.) Polydorus (Ned.) Poelau Tello x) Phrygia (Du.) Prometheus (Eng.) x) Pan Gotha (Zw.) x) Pa-laitia (Duitsch) Randfontein (Ned.) x) Simaloer (Ned.) Singkep (Ned.) x) Simon Bolivar (Ned.) Tajandoen (Ned.) x) Triton (Ned.) Theseus (Ned.) Telamon (Ned.) Ulysses (Ned.) Venus (Ned.) Westminster (Eng.) Zuiderkerk (Ned.) x) Zaanland (Ned.) x) Zuid Afrika Ned. Indië Hamburg Sö der ha mm (v. Velsen) 6 Maart 22 Maart 26 Febr. Bremen Chill Chili Batavia Z. Afrika Rosario Hamburg W. Afrika Chili 25 Febr. 22 Maart 24 Febr. Oxelösund (v. IJm.) Huelva West Indië Pto Barrios Hamburg (v. IJm.) 26 Febr. 2 Maart 22 Maart 28 Febr. Buenos Aires 12 Maart Batavia Buenos Aires Bordeaux 1 Maart 21 Maart 24 Febr. Port Arthur Japan Concepeion Japan Santa Fe 9 Maart 12 Maart Buenos.. Aires Ned. Indië Chili Stettin Zw. Zee 7 Maart 24 Febr. 16 Maart Pt. Limon W. Indië 8 Maart 4 Maart Batavia W. Afrika 6 Maart Ned. Indië 8 Maart Batavia West Afrika 25 Maart West Indië Batavia Ned. Indië Ned. Indië Ned. Indië 17 Maart 19 Maart 12 April 23 Maart Loonden Batavia heden 14 Maart Buenos Aires West Indië Danzig Stoettin Gdynia 12 Maart 3 Maart 28 Febr. 2 Maart heden Batavia Batavia Pto Barrios Batavia Aruba Tampico 29 Febr. 15 Maart 29 Maart 1 Maart 1 April Zuid Afrika Batavia Ned. Indië Hamburg 28 Febr. Batavia AlexancLrië Lissabon Alexandrië 27 Febr. 15 Maart 24 Febr. Zw. Zee 28 Febr. Midid. Zee Rosario 7 Maart Japan Buenos Aires 20 Febr. 5 Maart verm, aankomst Laatste bericht 12 Febr. van Curacao. 24 Febr. vian Marseille. 20 Febr. van Padang. in lading. 20 Febr. vertrokken. 24 Febr. 20 Febr. 19 Febr. 21 Febr. 13 Febr. 22 Febr. 23 Febr. 17 Febr. 17 Febr. vertrokken, te Rotterdam, van Cristobal, van Belawan, van Kaapstad, vertrokken, van Antwerpen, van Las Palm-as, van Oallao. 20 Febr. vertrokken,. 19 Febr. vertrokken. 16 Febr. van Barbados, vertrekt 28 Febr. vertrekt 27 Febr. 11 Febr. vertrokken. 16 Febr. van Pt. Said. 19 Febr. vertrokken. 21 Febr. van La Pallice. 19 Febr. vertrokken. 22 Febr. van Dairen. 7 Febr. van Buenos Aires. 22 Febr. van Kobe. 20 Febr. van Madeira. 16 Febr. van Teneriffie. 20 Febr. van Port Said. 20 Febr. van Talcahuano. 21 Febr. vertrokken. 22 Febr. van Cavalla. 18 Febr. van Trinidad, 16 Febr. van Pto. Cabello. 22 Febr. van Pt. Said. 17 Febr. van Monrovia. 19 Febr. van Port Said. 23 Febr. van Belawan. 16 Febr. van Dakar. 20 Fetor, van Pto Barrios. 16 Febr. van Padang. 3 Febr. van Macassar. 19 Febr. van Macassar. 24 Febr. van Balbaviia. 22 Febr. uitgeklaard. 12 Febr. van Sabang. 7 Febr. van Montevideo. 15 Febr. van Paramaribo. 23 Febr. vertrokken, vertrekt 27 Febr. 18 Febr. vertrokken. 22 Febr. van Gibraltar. 11 Febr. van Belawan. 23 Febr. van Pto Colombia, vertrekt 26 Febr. 11 Febr. vertrokken, vertrekt 27 Febr. 21 Febr. van Zanzibar. 19 Febr. van Pt. Said. 21 Fetor, be Belawan. vertrekt 27 Febr. 19 Febr van Genua. 22 Febr. te Barcelona. 20 Febr. van Vigo. 20 Febr. vertrokken. 17 Febr. van Candia. 22 Febr. toe Triest. 1 Febr. van Santa Fé. 21 Febr. te Rotterdam. 16 Febr. van Bahia. x) Schepen voorzien van een x zijn grooter dan 6000 bruto register ton. VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART TE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN Groot natuur- en dierenvriend. Een „log-hut", een uit boomstammen ge bouwd huisje, staat aan den rand van het meer, licht afstekend tegen den achtergrond van sparregroen. Het meer is bladstil, de weer spiegeling' volkomen, totdat de rimpels, die ons bootje veroorzaakt, het beeld verstoren en daklijst en vensters op en neer doen deinen Hoogovens Binnenhaven Noorsch Russisch SLreihei Vallen Majiaiuik Narvik Cardiff erts bijlegger De schrijver als Roodhuid. en golven. Grey Owl heeft de weerkaatsing der rimpels op zijn venster opgemerkt en komt naar buiten. Een lange, lenige figuur, in her- tenleeren broek en rood hemd, het lange haar In twee vlechten gescheiden. Hij begroet ons op de wijze der Roodhuiden, met de hand bo ven de oogen, en helpt ons uitstappen. „Net op tijd", zegt hij, „de bevers zullen wel vroeg buiten komen met dit mooie, stille weer". Met een rent een eekhoren tegen zijn broekspijp op en pakt hem een apennoot uit de vingers. Een gaai vliegt om hem heen, bedelend om wat brood en haalt hem de stukken uit de vingers weg. Nauwelijks hebben we even ge praat of de waterspiegel, die weer tot rust ge komen is, breekt en voor aan een V van klei ne golfjes komt een bruine beverkop aan zwemmen. „All right there", zegt Grey Owl met zijn rustige stem om zijn vrienden gerust te stellen, want reeds twee andere koppen zijn zichtbaar, kleine jongen. De eerste bever zwemt regelrecht op ons aan. Dat is Jellyroll, zegt onze gastheer en de naam, geleirol zou den wij zeggen, is niet gek gekozen. Ik heb nooit zoo'n dikken, vetten bever gezien, moe der en grootmoeder van zoowat de heele ko lonie. Ze komt rustig de loopplank op en volgt Grey Owl, die de hut binnen gaat, richt zich op de achterpooten op, plukt met de handjes aan de leeren franje van zijn broekspijpen en krijgt op haar gebedel een reep chocolade, die ze rustig oppeuzelt. Dan eerst neemt ze no titie van ons, komt op ons af, richt zich even op en snuffelt en gaat weer terug met een uitdrukking van „niks bijzonders" op haar snuit. Ze legt zich voor de voeten van Grey Owl en gaat toilet maken, zich kammen. Dan klinkt weer een sleepende stap buiten. Rawhide het mannetje komt een stuk brood halen, maar wandelt er meteen mee weg. Ik sluit de deur achter hem. Even later staat Jellyrol op, doet zelf de deur open en wandelt naar bui ten, waar een groote schaal rijst aan den wa terkant staat. Ze propt het bij handenvol in haar snuit, tot ze, verzadigd, plaats maakt voor een paar jongen, die vóór dien tijd hadden zitten knabbelen aan versche populierentak- ken, die Grey Owl voor hen in het water legt, eiken dag weer, om te voorkomen, dat ze al te veel hout vellen en dat toch niet allemaal kunnen verwerken. Ondertusschen is Rawhide bezig aan het huis te bouwen, dat half bui ten, half binnen Grey Owl's hut ligt. Een eenig gezicht om te zien hoe hij komt aan zwemmen, de armen vol takken en bladeren, die hij onder tegen zijn kin aandrukt en hoe hij dan op de achterpooten loopend zijn vrachtje omhoog draagt om het met de hand jes precies op zijn plaats te brengen. Zoo gaat hij een poos af en aan tot Jellyroll zich bij hem voegt en ze samen wegzwemmen. Wij stappen in Grey Owl's wankele kano en gaan hen na. Telkens klinkt het geruststellende AU right there, waarmede Grey Owl zijn bescher melingen vertelt, dat HIJ het is, die er aan komt. Verscheidene bevers laten ons zoo dicht naderen als we willen. Jellyroll komt even bij ons aan boord om een boterham te halen en dan landen we waar ze bezig waren. Zeker een twintigtal populieren zijn voor de helft van de stamdikte doorgeknaagd, en er zijn er bij van bijna een voet middellijn. Dat is voor bereiding voor den wintervoorraad. Die moet stuks, als de vorst intreedt, binnen een paar dagen onder het ijs geborgen kunnen worden. Vandaar deze voorbereidingen, het half- doorknagen van den stam en het maken van een platgetreden pad, waarlangs een en ander naar den waterkant kan worden gesleept. Alle aangeknaagde boomen hellen naar den water kant, anders begint vriend bever er liever niet aan. Aan het werk zullen we ze vanavond niet meer zien, want er is een frisch windje opge stoken, dat de bladeren doet ritselen. Dat licht geluid maakt, dat een vijand van de landzijde onopgemerkt zou kunnen naderen en dan werkt de bever niet. Ze zijn te bang voor den beer, die als de bessen op zijn, vaak op de be ver jacht gaat. Dat is ook een van de grootste zorgen van Grey Owl, die hier aangesteld is om de bevers te bewaken. Zoodra een der be vers het gevaarsein geeft, met zijn staart hard op het water klapt, vaart Grey Owl uit om te zien wat er is. Toen ik er was weerklonk het alarmsein 's morgens om half vijf en toen wij gingen kijken, stonden daar een wijfjes eland met kalf bij een boom, dien de bevers juist hadden geveld. Die komen op het geluid van den vallenden boom af, wetende dat er dan gemakkelijk wat versche takken en blade ren te krijgen zijn. Dezen keer had de bever te vergeefs zijn sterken vriend te hulp geroe pen, want Grey Owl is er erg op gesteld ook de elanden tot zijn vrienden te maken om ook dezen reus der wildernis beter te leeren begrijpen. Ondertusschen had deze merkwaardige man ons veel uit zijn veel bewogen leven verteld. Hij kende Europa, was als een der beste rui ters indertijd met Buffalo Bill's Wild West show door Europa getrokken, toen als trapper ^te^wel pelsjager werkzaam geweest, maar in den^rooten oorlog als scherpschutter aan het front gekomen. Daarna terugkeerende naar de wildernis had hij het bosch verlaten gevonden, het wild vrijwel uitgemoord, de meesten zijner kameraden hulpbehoevend of armlastig. Een tijd lang bevoer hij met zijn kano de gevaarlijkste rivieren voor goederen- afvoer of als gids voor toeristen en jagers Maar steeds trok zijn hart naar de wildernis en nogmaals trachtte hij ver in het Noorden zijn oude pelsjagersleven weer op te vatten Tevergeefs: de bever, voor wiens verstand dé Indiaan een zeer groote vereei'ing heeft, zoo dat hij zijn jongelingen naar den bever stuurt om van hem te leeren, was vrijwel uitgestor ven, uitgemoord door de blanke pelsjagers. De Indianen zijn steeds natuur- en wildbescher- mers geweest. Hebben nooit vrouwelijke die ren gejaagd, altijd een „schoontijd" gekend om het wild gelegenheid te geven zich voort te planten. Zij wisten en begrepen, dat hun leven en welvaren van een goeden wildstand afhankelijk was. En met tranen in de oogen moesten zij toezien hoe blanke pelsjagers be vers vingen midden in den zomer en dienten gevolge de jongen moesten- verhongeren en bovendien de pelzen haast niets waard waren! Grey Owl zag dat alles en besloot, zich aan dé bescherming van het«bevervolkje te gaan wij den. Hij begon zelf in het klein met een enkel paar en hield den honger buiten de deur door in tijdschriften wat over zijn bevers te schrij ven. Wat hij schreef was interessant, haast geniaal, een uitgever ontdekte hem, de di rectie der Nationaal parken besloot zijn harte- wensch te verwezenlijken en een park te scheppen, waar de bever heilig zou zijn. Zoo stichtte Grey Owl eerst een beverkolonie in Riding Mountain park, terwijl hij thans al een heel eind op weg is in Prince Albert Park waar wij hem aantroffen. De kolonie telt al een twintigtal leden, die van Ajawan Lake zijn woonplaats, uitzwermen naar andere ge schikte meeren. Te gelijkertijd weet hij door woord en geschrift belangstelling te wekken voor Canada's wilde dieren. Hij maakte een tournee als spreker door Engeland en beloof de mij een volgend maal ook naar Holland te komen. Zijn boeken over zijn bevers, over Men of the Last Frontier, zijn Pilgrims of the Wild, zijn al in het Duitsch en Fransch vertaald en een Hollandsehe vertaling is in bewerking. Zijn films over bever, eland, gaai enz. behooren tot het beste wat op dit gebied bestaat en ik hoop ze dezen winter in vele plaatsen van ons land en daarbuiten te vertoonen. Hij maakte het mogelijk het werk van den bever in aller lei stadiën vast te leggen, den eland rustig grazend en in volle vlucht te filmen, wat mij trouwens ook zonder hem gelukte. Maar wat mij in den man, die toch eigenlijk een een voudige roodhuid is, vooral aantrok, is zijn enorme liefde voor de levende wezens, voor zijn stam en voor zijn vaderland. Daaraan zal hij zijn beste en laatste krachten geven om zijn dierenvrienden en zijn stamgenoot-en zoo min mogelijk te laten voelen en zoo veel mo gelijk terug te geven, wat de blanke aan mensch en dier in dit land misdreven heeft. En dat is onzegbaar veel geweest. Een groot geluk, dat de directie der Nationaal parken met dezen man mee probeert om zoo veel mo gelijk begaan onrecht weer goed te maken. Daarom zal ik ook graag meehelpen om het levenswerk van den Grijzen Uil beter bekend te maken in ons land en daar buiten. VAN DER SLEEN DE ZESDAAGSCHE TE ROTTERDAM. Hedenmorgen vier uur was de stand als volgt: Aan den kop: 1. BillietBuysse 335 p. 2. Falck en Grundahl Hansen 291 p. 3. Gebr. Van Kempen, 236 p. 4. Van der RuitCharlier 163 p. 5. Van SchijndelVan den Broek 124 p. 6. ZimsKuester, 116 p. 7. SchönPellenaars 97 p. Op één ronde: 8. WalthourCrossley, 43 p. Op zes ronden: 9. Bakker—Kremers, 78 p. Op zeven ronden: 10. MatenaHeslinga 71 p. Op acht ronden: 11. Gebr. Vroomen 159 p. Gedurende het laaste gedeelte van den nacht onderging de stand niet de minste wijziging. Bij de neutralisatie, na 102 uur rijden waren afgelegd: 2011,254 K.M. JAARVERGADERING „TURNLUST" TE BEVERWIJK. Dinsdagavond hield de Beverwijksche Gym- nastiekvereeniging „Turnlust" onder leiding van den heer J. Steijn, haar jaarvergadering in het Kennemer Hotel. De voorzitter wees in zijn openingswoord op de successen van het afgeloopen jaar, in het bijzonder op de viering van het zilveren jubileum. Door den secretaris, den heer C. Versteeg, werd het jaarverslag uitgebracht, dat voor het technisch gedeelte verzorgd was door den heer G. Tabak. In deze, verslagen vonden o.a. vermelding de jubileumfeesten, de in het KJN.G.V., de K.N.A.U. en den K.T.K. behaalde successen in gymnastiek, athletiek, spel en zwemmen en voorts de sportdag op Konin ginnedag. Het totaal aantal leden en dona teurs bedroeg op 1 Januari j.l. 274 tegen 268 een jaar te voren. Het financieel overzicht 1936 van den pen ningmeester, den heer P. Olthoffgaf ondanks de uitgebreide viering van het 25-jarig be staan een gering nadeelig saldo aan. Het verslag van de kas-commisie luidde gunstig. In het bestuur werden bij acclamatie her kozen de heeren J. Steijn (voorzitter), J. Ver steeg (secretaris), L. Visscher en G. Tabak (commissarissen). Laatstgenoemde werd tevens benoemd' tot afgevaardgde naar de Bondsvergadering K.'N.G.V. De datum van d-e winter-uitvoering wera vastgesteld op 18 Maart. Op 14 en 10 April zullen onderlinge wed strijden in gymnastiek worden gehouden resp. voor dames en heeren. De besten uit die wed- stiijden zullen vereenigd worden tot ploeg'en die tegen een andere K.T.K.-vereeniging zul len uitkomen, twee weken later BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 23 Februari. Bevallen 19 Februari: M. H. C. van Roon— Smelter, z.; 20 Februari: G. Stapel—Hopman, d.; J. ZitmanLucas, z.; H. E. Cornet—Lam- mers, d.; H. W. RotteveelLimbach, z.; A. A. Gruterv. Ravensberg, z.; A. Koorn— Schaap, d.; 21 Februari: E. A. Kuipers— Scholtz, z.; 22 Februari: H. E. Lasschuit- Melis, d.; J. A. Gouweleeuw—de Ruijter, z.; 28 Februari: E. M. DaudeijStefener, z.; M. van Hemert—Does, z.; H. M. van Loij—V. Heer den, dw

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 6