Momentopname. BEVERWIJK Winkelierscombinatie „Plan West". Bespreking' van den boottocht. Donderdagavond hield de Winkelierscombi natie „Plan West" in het gebouw „Odeon" een ledenvergadering ter bespreking van den in den a.s. zomer te houden boottocht. De voorzitter, de heer W. Akse, sprak een openingswoord, waarin hij o.m. zei, dat ,Plan West" op het oogenblik wel de belangstelling geniet van de andere winkeliersorganisaties. Het blijkt thans wel, dat „Plan West" een belangrijke plaats inneemt, hoewel men zes jaren geleden slechts „schouderophalend" over de nieuwe combinatie sprak. Vervolgens bracht spr. den geslaagden boot tocht en den daaraan verbonden autobustocht voor de ouders van 1936 in herinnering. Deze tocht was zoo'n groot succes, dat het bestuur niet geaarzeld heeft ook voor dit jaar weer voor te stellen deze tochten te houden, Spr. hoopte weer op aller medewerking, want juist de saamhoorigheid tusschen bestuur en leden is oorzaak, dat Plan West" zich thans een vooraanstaande plaats in het organisatie leven heeft verworven. Na de vaststelling der notulen werd het ver slag uitgebracht van de controlecommissie, waaruit bleek, dat de boeken en bescheiden van den penningmeester, den heer Tabak, volko men in orde waren. Onder dank voor zijn goed beheer werd den penningmeester décharge verleend. Daarna werden besprekingen gevoerd over den boottocht. De heer E. van Rookhuizen deed eenige mededeélingen over de voorberei dingen. Het bestuur stelde voor ook dit jaar een boot tocht te houden naar Huizen. Vanaf deze plaats zullen de kinderen weer evenals vorig jaar met autobussen naar den speeltuin „Oud- Valkeveen" worden vervoerd. Voor de volwassenen zal een autotocht wor den gehouden. Ook vorig jaar was deze tocht een mooi succes. De kosten zijn gesteld op f 2 per persoon, waarvoor dan, behalve een autotocht, ook ver strekt wordt een portie van de beroemde Val- keveensche pannekoeken in den speeltuin. Voor de deelneming aan den boottocht zullen de kinderen 150 zegels moeten inleveren. Den datum zag het bestuur gaarne vastge steld op Donderdag 5 Augustus a.s. Op 15 Maart zullen de nieuwe zegels voor den boottocht worden uitgegeven. Het bestuur had voor het bezoek aan den speeltuin enkele gunstige voorwaarden weten te verkrijgen. Zoo werd een aanmerkelijke re ductie verkregen op de prijzen van de con sumptie in den speeltuin Valkeveen". Ook alle speelwerktuigen zullen de deelnemers aan boot- en autotocht gratis mogen gebruiken. De vergadering heeft deze plannen met al- gemeene stemmen goedgekeurd. Bij de rondvraag informeerde een der leden naar de plannen tot uitgifte van kortingzegels door de andere winkeliersvereenigingen. De voorzitter antwoordde, dat er geen betere reclame voor „Plan West" denkbaar is. Zij heeft de andere organisaties wakker geschud, want, in de omgeving van Beverwijk hebben vele winkeliersvereenigingen het voorbeeld ge volgd. j „Plan West" was destijds het verwaarloosde kind in het gemeentelijk leven. Zoo werd haar rayon ook door de overheid beschouwd. „Plan West" heeft daarin door haar arbeid verbete ring weten te brengen. Spf'.' was van oordeel, dat „Plan West eerder voordeel dan schade zal ondervinden van de uitgifte van zegels door andere vereenigingen. Het bestuur was daarvoor dan ook geenszins bevreesd. Met een krachtige aansporing om schouder aan schouder te staan in den strijd voor de verdediging van de belangen van „Plan West" sloot de voorzitter de vergadering. SCHAAKCLUB „WEENINK". De uitslagen van de onderlinge competitie wedstrijden zijn als volgt: Groep 1: W. Visser—D. Kikke 10 V. Ph. v. d. Kolk—F Pfaltzgraff 1/2—1/2 P. Hart—J. Zoontjes 0—1 K. Slings—Ph Bakker 0—1 Groep 2: C. Beekman—A. v. d. Kraan 01 W van Bronkhorst—F. Hendriks 1—0 Groep 3: C. E. GuyeB. Withaar 0—1 G. J Offerhaus—W. Brasser 0—1 Algemeene competitie: C KammeraadC. Wiesell 1/21/2 H Nijman—S. D. Hoogvorst 0—1 N RampenC. Henneman 01 A. Slings—G. van Lent 01 K SlingsP. Hart 1—0 A. v. d. KraanB. Withaar 1—0 A. van Balen—H van Onsenoord (afgebr.) Dinsdag 2 Maart wordt gespeeld de wed strijd Weenink 1—Haarlem 1 voor de tweede klasse van den Noord-Hollandschen Schaak bond VOETBAL. BEVERWIJK—ASSENDELFT. Beverwijk speelt Zondag den laatsten thuis wedstrijd voor de competitie tegen Assendelft. De roodbroeken verschijnen met het volgende elftal: Doel: Hoogerwerf. Achter: Bruyns en J. Kuijer. Midden: A, de Ruyter, G. de Ruyter, W. Kuijer. Vóór; A, Marx, Th. Kuyer, C. Vessies, J. Maenhout. C. Koning. Mannenkoor „Zanglust". Medewerking Harmoniekapel „De Eendracht' Een groot aantal donateurs, genoodigden en andere belangstellenden heeft Donder dagavond in het Kennemer Theater met be langstelling het musiceeren van het mannen koor „Zanglust" en van de harmoniekapel „De Eendracht" gevolgd. Na een welkomstwoord van den voorzitter den heer L. Blaauw, zong Zanglust Boedijn's „Oogst", dat eein voornamen indruk maakte. Beheerschtheid is het eerste wat bij dit koor de aandacht trekt. Hoe fraai waren de golvende nuanceeringen en b.v. de inzet „Nauw is de zoxxne"; het geheel was een flon kering van klank I Het bekende werk van Hegar „Totenvolk: getuigde van ernstige studie en degelijk tekstbegrip. Dit, tezamen met den gaven klank van het ensemble en de muzikale op vatting van den directeur, den heer H. van Dijk, deed dit imponeerende muziekstuk tot iets zeer bijzonders worden. Niet alleen de zware kant, maar ook het tenorenregister van „Zanglust" had er gelukkige momenten in. Alleen de uitspraak had in de s(sch) te kortkomingen, die men voor een volgenden keer nog corrigeeren moet. De korte inhoud van Totenvolk is als volgt: Gedurende den strengen winter van 1719 wilde een Zweedsehe generaal uit Noorwegen over het ruwe grensgebergte naar Zweden terugkeeren. Op dezen tocht verloor hij ten gevolge van de strenge koude zijn geheele leger tot op 500 man; hij zelf bereikte door koude verminkt, het vaderland. In de bergen van Tydal, waar 9500 man van koude en ont bering waren omgekomen, vond men latex- niet alleen de achtergelaten kanonnen, etc. maar ook de lijken der bevroren soldaten en paarden, waardoor talrijke roofdieren naar deze streek gelokt werden, zoodat de bergen vele jaren een druk bezocht jachtgebied vormden. Na de pauze voerden de zangers uit Theo v. d. Bijls Morgenstemming, Sternennacht van Schulcken en Avond voor Heiligerlee van Kerper. De rangschikking der nummers was wel zeer heterogeen, maar in deze fout vervallen wel meer vereenigingen „Morgenstemming" kon hier en daar nog wel een retouche hebben CHoort, ook andere stemmen enz.)het moet nog steviger en glansvoller, al deed Zanglust in de slotpas sage goede dingen en was het geheel op toon. Fraai was „Sternennacht" een dankbaar nummer voor de tenoren zoowel als voor de diepe bassen. Het laat zich gemakkelijk zin gen, daardoor kon de heer Van Dijk des te meer aandacht aan de fijne afwerking be steden: het ensemble was dan ook subliem van homogenen klank. Het koor was dezen avond uitstekend op dreef en zoo kon ook Heiligerlee een vertol king genieten, die gehoord mocht worden. De dirigent heeft met dit concert weer eens ge toond, dat hij zijn taak op muzikale wijze opvat. De harmoniekapel „De Eendracht" der Pa pierfabrieken, die onder leiding van haar di rigent Gerard H. Boedijn, medewerking ver leende bracht Richard Strauss' Festmarsch (in het ari-angement van wijlen Sam. Vies- sing) op een wijze ten gehoore, dit superieure ensemble eigen Goede wijn behoeft geen krans en dus kunnen we over de fameus? Slavische Rhapsodie van Friedemann, die er uit kwam in Boedijn-tempo, gevoegelijk zwij gen. Het publiek was, getuige het applaus, dat reeds voor de slotmaten losbarstte, op getogen. Nachklange yan Ossian van Niels W. Gade boeide van begin tot eind door de kleur rijke reproductie, die Boedijn van dit mees terwerk -met zijn stemmingseffecten wist te geven. Degelijk uitgebalanceerd waren de onder linge klankvolumes; -de stemming (bij deze weemoedige Nooi'sclie compositie een teer iets) was over het geheel in orde; er was een gezonde muzikale spanning. Een der glansnummers van de kapel, de Tannhauser-ouverture, deed er niet voor on der. Bewonderenswaardig vervulden de kla- Ik heb het voorjaar aJ geroken, Dat is geen penetrante lucht, 't Is meer, al lijkt het vreemd gesproken, Op 't punt van reuk, een soort gerucht. Hoewel er nog wel wolken dreven Van.vuilig wit tot dreigend grauw, Pauzeerde nu de regen even En stond de zon vrij in het blauw. Het was een lust van licht en leven, De vogels kwetterden het uit, En toen, opeens, rook ik het even. Temidden van dit blij geluid. Al mag er nu weer vrieskou komen, Al wordt de lucht weer somber grijs, Al valt de regen neer in stroomen, Het brengt mij niet meer van de wijs. Ik heb mijn neus omhoog gestoken, Want was 't natuurlijk wat ontwend, Maar 'k had het heusch wel goed geroken, Al was het maar een kort moment Ik heb het vooi-jaar al geroken, En ook al raakte ik 't weer kwijt, Voor mij is daarmee 't ijs gebroken, 't Is in mijn hart al lentetijd. rinetten hun partij; prachtig van klank en beheerscht van techniek waren barytons en hoorns terwijl het knaleffect der trombones het enthousiasme bij de toehoorders ten top deed stijgen. En terecht! Met een toegift- marsch dankte de kapel voor het applaus. We hebben dezen avond van Zanglust en De Eendracht weer eens muziek in den bes ten zin des woords gehoord. MAATSCHAPPIJ VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. De afdeeling Beverwijk en omstreken van de Koninklijke Nederlandsche Maatschap pij voor Tuinbouw- en Plantkunde zal op Dinsdag 2 Maart in het Veilinggebouw „Cen trum" haar jaarvergadering houden. In deze bijeenkomst zullen de jaarverslagen van secretaris en penningmeester worden uitgebi*acht. Voorts komt de begrooting voor 1937 in behandeling en zal de gebrui kelijke keuring van inzendingen geschie den. Na de prijsuitreiking van de Kerstkeu ring zal de heer C. Broese zijn lezing ver volgen over Kaapscbe bolgewassen DE AFSLAGER OP DE FILM. Het nieuwe gebouw van de B.E.T.-veiling in de Meerstraat nadert zijn voltooiing. De opening zal reeds op 3 Maart geschieden. Met ingang van dien datum zal het veilen van de tuinbouwproducten uitsluitend ge schieden door middel van het electrisehe af- mijntoestel. Dan verdwijnt tevexxs uit het marktbeeld de figuur van den afslager, die in zijn merkwaardige cijfertaal de producten veilde. De Beverwijksche groentenmarkt ls al oud en ook de hinctie van afslager. De mechani satie heeft hem verdrongen. Nog slechts en kele dagen zal hij zijn werk vervullen, dan wordt zijn taak overgenomen door de elec trisehe klok, waarvan de wijzer g.erüischloos langs de cijfers glijdt, die geen personen kent en geen voorkeur heeft en die toch nauw in contact staat met de kooplieden. De afslager op de markt aan het wei'k te hooren is voor velen een attractie. Zijn da lende cijferreeksen -zijn onverstaanbaar, be halve voor de kooplieden, die dit Bargoensch uitstekend kunnen volgen. Zijn werk zal voor het nageslacht bewaard blijven. De N.V Brpfilti-film -uit Den Haag zal hem te midden van zijn arbeid filmen. En wanneer in de bioscooptheaters over enkele weken het Profilti-journaal draait, zal Nederland de laatste afslagers van de groentenmarkten in Kennemerland aan het werk zien en hooren, Vooral hooren. want daarin schuilt de attractie, waartoe men ook mag rekenen de bijnamen, waarmede de af slager zijn klanten, die geabonxxeerd zijn op dezelfde familienamen, uit elkaar weet te houden. Propaganidavei-gaderin? N. C. R. V. Rede van ds. Jac. Poort. Donderdagavond werd ixi de bovenzaal van het veilinggebouw „Kennemerland" een groote propagandavergadering van de N. C. R. V. gehouden. Na het zixxgen van Psalm 75 vers 1, ging de voorzitter, de heer A. C. v. d. Giessen, voor ixx gebed. In zijn openingswoord heette hij de aanwezigen hartelijk welkom en het ver heugde- hem ten zeerste, dat de zaal tot in de uiterste hoeken gevuld was. Spieker noemde het een groot genoegen ds. Jac. Poort weer eens in Beverwijk te mogen be- groeten. Wij hebben ds. Poort echter niet zoozeer als predikant te verwelkomen, al dus spr., maar ixx zijxx functie als hoofd- bestuux'slid van de N.C.R.V. Hierna gaf hij het woord aan ds. Jac. Poort, Ned. Hexw. pre dikant in Den Haag. Spr. vond, dat hij zijn propagandax-ede beter een feestrede kon noe men, want in de maand Augustus 1924 werd de N.C.R.V. opgericht, dus px-ecies 12V2 jaar geleden. Sinds dien tijd heeft de N.C.R.V. veel aan critiek bloot gestaan, waarvan echter de meeste ongegrond was. De radio, aldus ds. Poort, is een genotsmiddel en een leermiddel bij uitnemendheid, maar ook eexi levensmiddel, want Gods woox-d wordt er door vex'kondigd. De radio verKeert ln Nederland in een bevoorrechte positie. In het buitenland wordt er belasting voor betaald, terwijl in Nederland geen dwang van betaling is. Spreker vindt het jammer dat er verdeeld heid heerscht txxsschen verschillende ker kelijke groepen, maar de N.C.R.V. staat hier boven. Op de omroepvereeniging ligt de plicht zoo,jgoed mogelijk uit te zenden, maar op de luisteraars rust de plicht, zoo goed mogelijk te luisteren. Ds. Poort besloot zijn rede met een opwekkixig aan de leden, zoo veel mogelijk nieuwe leden aan te werven. De heer A. C. v. d. Giesen dankte ds. Poort voor zijxx woorden en hoopte, dat hij nog vele jaren als hoofdbestuurslid zijn krachten zal mogen wijden aan de N.C.R.V. Vervolgens declameerde ds. J. Ie Roy, pre dikant te Amsterdam, eenige gedichten van Jacquelixxe van der Waals, die blijkens het applaus van het publiek zeer in den smaak vielen. Hierna zong het dubbel mannen- kwartet „Euterpe" uit Haarlem, onder lei ding van den heer Bak „Sclxafers Sontags- lied van C. Kreutzer, ,3enedictus" van M. Müller en „Der Lindenbaum" van F. Schu bert. Na de pauze werd de film van de huwe lijksplechtigheid van Prinses Juliana en Prins Bernhard vertoond, waarna het dub- belmannenkwartet nog een drietal liederen ten gehoore bracht. Ds. Joh. IJzerman sloot de vergadering op de gebruikelijke wijze. HEEMSKERK DE JEUGDHERBERG. Dat het kasteel „Assemburg" als jeugdher berg bij de trekkers zeer „in trek" is blijkt wel uit de volgende gegevens"In 1936 zijn er in Assexnburg 5000 overnachtingen geweest. Dit waren er 1000 meer dan in 1935. Door 875 bezoekers werd het slot bezichtigd. TUINBOUWCLUB V. Z. O. S. In het café Hexinehiian hield Donderdag avond de tuinibouweliub „V. Z, O. S." een leden vergadering' ondier leiding van den heer R Muijem. Bij de opening' sprak de voorzitter zijn te leurstelling uit over de slechte opkomst. Voorts deelde hij mede dat de jaarvergadering door ziekte van den penningmeester eenige tijd is uitgesteld. Vervolgens werd door de heer Nic. Passchier een lezing gehouden over het onderwerp: „Rondom de ordeninigsgedaohte V R IJ D A G 26 F E B R. 1937 Bij het begin van zijxx betoog haalde spr. aan dat hij voorzichtigheidshalve „rondom" de or dening zou spreker. Over de ordening kon hij niet spreken omdat hij daax concreet zou moe ten verklaren wat ordening is. De ordeningsgedachte is niet van de laatste jaren doch bestond reeds voor den ooidog, ge tuige de toen bestaande coöperaties. Op de maatschappelijke evolutie inzake de ordening moet volgens spr. door de regeeiring niet vooruit geloopen worden, maar die moet haar stimuleerem. Tot slot wei-den nog enkele vragen gesteld welke door den spr. afdoende werden beant- woord. SANTPOORT Mala en Lotus in „Zonen van de Zuidzee". (Kennemer Theater, Beverwijk). Fred. MacMurray en Gladys Swarthout in „Champagnewals". (Luxor Theater, Beverwijk.) HOLLAND—AMERIKA LIJN. Lochgoil, Vancouver n. Rott. 23 v. Glasgow. Beemstei'dijk, 24 v. Baltimore te Rott. Spaarndam, Philadelphia n. Rott. 24 te Chester. Statendam. 24 v. Cristobal te N.-York. HOLLAND AUSTRALIë LIJN. Aludra (uitr.) 25 te Bombay. Meliskerk (uitr.) 25 te Newcastle. HALCYON LIJN. Stad Zwolle, Vlaardingen n. Bagnoli p. 24 Dungeness. Rozenburg, Vlaardingen n. Malta p. 24 Dun geness. Vredenburg, 25 v. Narvik te Vlaardingen. Stad Schiedam. 24 v. Hull te Dunston. Stad Haarlem, 25 v. Bona n. Rott. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Randfontein (thuisr.) 24 v. Mombassa. Jagersfontein (uitr.) 24 te Pt. Nfctal vertr. 26 Bloemfontein (uitr.) 25 te Antwerpen. HOLLAND-OOST-AZTe LIJN. Meerkerk (uitr.) 24 v. Colombo. s Serooskerk, 25 v. Antwerpen te Hamburg. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Maaskerk 25 v. Amst. te Hamburg. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Boskoop, Chili n. Amst. via Hamburg 25 v. Rott. Ajax, 24 v. Barcelona n. Marseille. Colombia, 24 v. Cristobal n. Cartagena. Costa Rica, Amst. naar West-Indië p. 24 Pta, Deigada. Juno, 24- v. Cataixia n. Messina. Mars, 24 v. Amsterdam n. Hamburg. Orion, 24 van Danzig n. Kopenhagen. Orpheus, 24 v. Kopenhagen n. Stettin. Poseidon, 24 v. Valencia te Rotterdam. Stella, 25 v. Amst. te Hamburg. Venezuela, 24 v. Barbados te Curagao. Venus, 24 v. Venetië n. Fiume. Vesta, 24 v. Kopenhagen n. Gdynia. Aurora. 25 v. Genua te Palermo. Helder. 23 v. Callao te Valparaiso. Telamon. 25 van Beirouth n. Candia. Hermes, 25 v. Lhnni be Izmir. Ganymedes, 25 van Stamboul naar Bourgas. Ulysses, Constantza n. Amst. 25 (2 n.m.) 270 mijl ZW. van Ouessant. Calypso 22 van Amst n. Rott. ROTTERDAM ZULD-AMERIKA LIJN. Alcyone, 25 v. Rott. te Hamburg. Alwaki (thuisr.) 23 v. Victoria (Br.) ROTTERDAMSCHE LLOYD. Garoet (thuisr.) 24 v. Port Said. Kota Nopan, 24 v. Vlaardingen te Hamburg. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Bexxavon, Otaru n. Rott. 23 v. Kohsichang. Hector, 25 v. Dairen te Rott. Glenshiel, Dairen n. Rott. p. 24 Gibraltar. Mexxestheus, Japan n. Rott. 24 van Mas- seille. Benlawers, Otaru n. Rott. 24 te Suez. Aleinous, Amst. n. Java 25 te Port Said. Meriones, Rott n. Japan 25 te Port Said. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Tajandoen (thuisr.) via Londen 24 (1.1 n.m.) 240 mijl ZZW v. Laxxd's Exxd. Johan van Oldexxbarnevelt (uitr.) 25 te Southampton. Simaloer (thuisr.) 24 te Marseille. Poelau Tello (thuisr.) 25 v. Suez. Poelau Laut (uitr.) 24 v. Sabang. Bint-ang (uitr.) p. 24 Gibraltar. Poelau Bras (uitr.) p. 23 Gibraltar. Duitsck politietoezicht. De Duitsche marine heeft de kruisers Meteor, Elbe en Weser aangewezen om diit jaar het po litietoezicht bij de visseherij uit te oefenen. Groote diepgang. Het met passagiers en stukgoederen naar Ned. Oost Indië vertx-okken moterschip Johan van Oldebarneveldt passeerde het Noordzee- kanaal met een diepgang van 8,6 meter. Naar Amsterdam beorderd. Het Russisch motorvrachitschip Valer! Mejlauk, dat eenige dagen geleden van Car diff binnenkwam voor orders, heeft gisteren instructie gekregen door te sboomen ïxaar de Nederlandsche Dok Maatschappij te Amster dam. In het dok aldaar zal het schip een eer der in het ijs van de Witte Zee beloopen schade herstellen AANGEKOMEN 24 Februari: Jos Maria m.s. Grevelingen Euterpe s.s. Bordeaux Trio m.s, Antwerpen. Zuiderkerk s.s. Japan Vadder Gerrit m.s. Dover 25 Februari: Mies m.s. Shore ham Plawsarth s.s, New Castte Vlieeferoom s.s. Londen Birkenfels s.s. Bremen VERTROKKEN. 24 Februari: Freiburg s.s. Londen Olavus s.s. Rotterdam Tri to s.s. Rotterdam Rhein s.s. Hamburg Mars s.s. Hamburg 25 Februari: Hada Couty s.s, Bergen Oswin s.s. Rotterdam Delphinus s*s. Flekkefjor# POLITIEKE VERGADERING. Gisteravond was door de Chr. Dern. Unie een vergadering belegd in „De Weyman". Spre ker was de heer Matthys de Visser met het onderwerp: „Wat wil de Chr. Dern. Unie?" Spr. zeidie hier met vreugde op te treden, in de eerste plaats, omdat hij gaarne de be ginselen der C. D. U. uitdraagt en verder, om dat het hem zegt, dat we in Nederland nog het vrije woord hebben, zulks in tegenstelling met eeix belangrijk deel van Eux-opa, waar men niet meer getuigen mag van de ordinantiën Gods. Bij de oprichting van de C. D. U. zal menig een zich hebben afgevraagd: „Was dat nu wel noodöig? We hadden toch reeds 4 Frot. Chr. gxoepen?" Ja, die hadden we, aldus spr. maar noch de A. R., noch de C. H. brachten het getuigenis, dat wij als C. D. U.'ers meenden, dat gebracht moest worden. Wij willen Jezus Christus be lijden óók in de Staatskunde, wij willen Gods woord ook op straatkumdig terrein als grond slag. Oxxizebeginselverklaring biedt niets nieuws Integendeel, wij willen terug naar 't oude A. R. beginsel, zooals Dr. Kuyper ons dat leerde. Toen had de A. R. partij nog geeix leider, zooals thans, tot wieix 't verschil tusschen de mocraten en conservatisme niet meer spreekt. Van architectonische critiek op de maatschap pij, waarvan Dr. Kuyper in 1891 sprak, is bij de A. R. momexxteel geen sprake. Dr. Kuyper zei, dat het maatschappelijk ge bouw tot in zijn fundamenten toe veranderd moest worden. Sedert Dr. Kuyper dit gezegd heeft, zijn 45 jaar verloopen. Is het gebouw, zegt spr., zoo veel beter geworden, dat „De Standaard het recht heeft te zeggen, dat het niet noodig is, het gebouw te ver ander exi? Sprekers antwoord is: „Kijkt om u heen". Er is een economische crisis als nooit te voren. God legde in 't Paradijs op den mensoh den plicht van arbeid, dus gaf Hij hen het recht van arbeid. Welk een schrille tegenstelling! God geèft een overvloed van gewas en toch wordt er honger geleden. Wat is dit voor een wereld? Wat we zien, zijn de gevolgen vaxx het kapitalistische pro ductiestelsel, dat als leidmotief heeft: Winst. Er is overproductie, zegt men; meen, er is on- dercoxxsumptie. Wij, als C. D. U.'ers, moeten in Christus' naanx getuigen, wij moeten de wereld den spie gel van 't Evangelie voorhouden exx haar toe- roepexx: „Men kan geen 2 heeren dienen, God en den Mammon. Vaxx dexx crisis geeft men den wereldoorlog vaak de schuld. Spr. is - er van overtuigd, dat de-ze oorlog de loomst van den crisis heeft ver haast, doch de ware schuld rust bij het kapi talistische productie-stelsel, dat arriveerde met het mechanische bedrijf. Op dezen crisis volgde bij ons de aanpas?., sing'spolitiek. Deze politiek heeft ons dieper in 't moeras gebracht, omdat men van het- omlaag bremgen van het levenspeil een stelsel heeft gemaakt. Voor elke sociale maatregel heet het: „Er is geen geld", maar dit is er voor het militairisme wel. Als de C. D. U. ijvert voor Staatspensioen, sggen de reehtsche partijen ons, dat het oxx- ahristelijk is. Wij durven echter te vragen: „Toont ons aan, dat het in strijd is met Gods woord. Wij zien het als eiseh van Christelijk sociaal recht. Wij zijn een van God gewilde ge. meemschaip en hebben verplichtingen tegen over die gemeenschap". Het is de neutrale Bond voor Staatspen- siomeering, die den eisch van premie-vrij staatspensioen gesteld heeft. Dit is een getui genis geweest tegenover Christelijk Nederland. Men heeft toen niet de hand in eigen boezem lesteken, wat zeer verkeerd was. Wij C. D. U.'ers vragen nationale ontwape ning als eisch van 't Christelijk geweten. Elke oorlog en oorlogstoerusting verwerpen wij als zonde voor God. Hoe hebben wij als Christenen te staan te genover den oox'log? In de Bergrede zeide Jezus: „Van de Ouden is gezegd: „Oog om oog exx tand om tand", maar ik zeg u, dat gij deal Booze niet wederstaat". En verder: „Hebt U vijanden lief". Wat heeft een generaal aam soldaten, die hiernaar handelen? En kan de Christen-jongeman dein dag aan- vaniagen met: „Heer, zegent gij den arbeid van dezen dag", als hij weet, dat hij straks met mimen en gifgassen ellende exx verderf gaat brengen temidden van mannen, wouwen en kinderen? Nationale ontwapening kan -misschien leiden tot nationale; ondergang. Spr. heeft zijn va derland lief, maar voor hem is hooger dan het vaderland, dat, wat God van hem vraagt. En wat die ondergang betreft: We moeten het met God durven wagen. Bij de komende verkiezingen heeft men wel gezegd, dat hot zal gaaxx tusschexx Nat. Socia lisme en Communisme. Spa-, gelooft het niet: Daarvoor gaat de Nederlander te prat op zijn vrijheid. Voor Chr. Nederland moet het in de eerste plaats gaan om de eere Gods. En als het daar om gaat, gaat het ook om staatspensioen, na tionale ontwapening, een betere samenleving enz. Wij hebben de taak om te getuigen, óók bij de stembus. Druk werk voor de droogdokken. Behalve de twee Russische schepen, welke hier binnenkwamen om bij de Nederlandsche Dok Maatschappij in het dok te worden opge nomen teneinde verschillende hei-stellingen uit te voeren, passeerde het Grieksclxe stoomschip Nellie in bal-last van Londen naar de Amster- damsche Droogdok Mij. voor eenzelfde doel. Voor deze dokmaatschappij wordt nog in bal last van Huil verwacht heb Grieksehe stoom schip Mount Atlas. Voor onze reparatie-inrichtingen is dólt drukke bezoek van buitemlandsche schepen wel een opleving, die weer velen handen van metaalbewerkers wat te doen geeft. De Beersche Overlaat werkt. 'S-HERTOGENBOSCH, 25 Februari. Tengevolge van de voortdurende was van de Maas is vanochtend om half elf, bij een stand van 10.85 M. boven A.P., de Beersche Overlaat bij Gassel over een lengte van honderd meter aan het werken gegaan. Daar uit het zuiden nog steeds was wordt gemeld, is het te verwach ten, dat vandaag nog over de ge heele lengte, zijnde 4500 meter, heb water over de overlaat de aangren zende streek zal binnenvloeien.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 6