VERWACHT WORDENDE SCHEPEN BEVERWIJK Het overzicht van de groenten- markt. DE AANVOEREN VERMINDEREN. In de aanvoeren begint nu toch zoo lang- Earner hand een kentering te komen, In de af geloopen week was duidelijk een verminderd aanbod waar te nemen. Al heeft de winter wegens weinig vorst niet veel schade veroor zaakt onder de te velde staande winterproduc ten, zoodat noch de groei noch de oogst hiervan hinder ondervonden, toch is het duidelijk te zien, dat het met veel artikelen weer naar het einde loopt. Vooral de diverse koolsoorten, die nog buiten staan verminde ren thans sterk in kwaliteit. Sommige partijen spruiten, die deze week werden aangeboden, vertoonden al in meer of mindere mate de sporen van doorgroeien, waardoor de waarde van het product sterk verminderde. In hoeverre dit als oorzaak is te beschouwen, dat de spruiten deze week een slechte markt hadden is .moeilijk te zeg gen. Doch de handel kenmerkte zich door een stug en traag verloop met als gevolg lage prijzen. De noteeringen waren zoo ongeveer naar soort van 510 ct. per K.G., wat ver geleken bij de vorige noteering belangrijk minder was. Toen stonden deze van 713 ct. per K G. Boerekool bracht het er eveneens weer slecht af. De prijzen waren geregeld lVz—2 ct. per K.G. Ondanks deze lage prijzen was meermalen voor den geheelen aanvoer geen plaatsing, zoodat nog een deel onverkocht bleef. Andijvie, waarvan weinig wordt aangebo den, heeft nog al belangstelling. Voor dit product worden behoorlijke prijzen besteed. Er wordt echter te weinig van geprofiteerd. Witlof had deze week een zeer slechten handel. De prijzen, die toch al niet hoog wa ren, daalden nog steeds, De invoer van bui- tenlandsch product doet natuurlijk geen voordeel aan de prijzen, hoewel het aanbod van eigen producten tot heden nog niet groot is. De noteeringen bewogen zich op een peil van 6-10 ct. per K.G. Groene ien gele kool uit de natuur werd naar kwaliteit verhandeld voor 35 ct. per Kilogram. Roode kool noteerde naar soort van 37 ct. per stuk. Rabarber maakte ook deze week weer mooie prijzen. De noteeringen stonden van 18—20 pet. per bos. Onder de aanvoeren was weer een heele massa prei te verwerken, die, gezien de uitkomsten van de andere produc ten, iets gunstiger afstaken wat de handel betreft. De noteeringen varieerden naar soort van 38 ct. per bos. Voor knollen blijft de kooplust voortdu rend goed en de prijzen zijn meestal niet on bevredigend. Naar mate de -aanvoer minder wordt, bewegen de prijzen zich in betere richting. De noteeringen liepen uiteen van 3—10 ct. per stuk. Voor andere soorten soepgroenten waren de prijzen slecht. De uienhandel vertoonde nog niet de minste verbetering met dezelf de noteeringen van V/22 ct. per K.G. Enkele partijtjes schorseneeren, die van tijd tot tijd nog worden aangeboden en waar voor de kwaliteit meestal iets te wenschen overlaat, hebben weinig aftrek. De prijzen waren van 25 ct. per K.G. DE NIEUWE BIOSCOOPPROGRAMMA'S. Kennemer Theater. Het Kennemer Theater vertoont vanaf heden als hoofdnummer „Zonen van de Zuid zee". Dee film werd opgenomen door een ex peditie van de Metro-Goldwyn-Mayer in Fransch Polynesië en gespeeld door inboor lingen. Op het Zuidzee-eiland Tafoa rooven de krij gers hun bruiden nog heden ten dage bij vij andige 'stammen op nabij gelegen eilanden. Taro, een jong en moedig krijgsman, maakt zich meester van de schoone Lilleo en brengt haar, zeer tegen haar zin, naar Tafoa. Maar het opperhoofd van dit eiland begeert het meisje voor zichzelf. Taro beroept zich op het inheemsch krijgsrecht, waarbij bepaald wordt, dat hij, die een bruid heeft veroverd, baai- mag huwen. Dus voert de jonge man Lilleo naar zijn huis. Een vreemd schip loopt Tafoa binnen. De nieuwsgierige inboorlingen klimmen aan boord. De blanke zeekapitein biedt hun ge schenken aan en een bedwelmenden drank, dien zij nog nooit hebben geproefd. De kapi tein koopt het gewetenlooze opperhoofd van het eiland om zoodat deze hem" een troep sterke mannen levert, die van Taf'oa naar het eiland Patoea zullen worden gevoerd, om er als slaven te werken in de phosphaatmij- nen. Zonder ervan bewust te zijn, teekenen Taro en de anderen door middel van een kruisje het „contract" om vijf jaar lang op Patoea te arbeiden. De dronken gevoerde in boorlingen vallen in slaap en zij, die over bodig zijn, worden aan wal gebracht, ook de vrouwen, waaronder Lilleo. Als Taro ontwaakt, is het schip al ver in zee. Als hij beseft, dat hij van zijn geliefde gescheiden is, tracht hij in een boot te ont snappen wat hem echter niet gelukt. Hij wordt overmand en in de boeien geslagen. Op Pa toea moet hij met vele anderen in de phos- phaatmijnen werken, waar hij zich zeer on gelukkig voelt. Lilleo, die Taro hartstochtelijk liefheeft, verschuilt zich op het schip' en bereikt het eiland, waar haar geliefde werkt. Het geluk van het wederzien verzacht hun leed. De commandant wil haar dwingen naar Tafoea terug te keeren. Taro wordt opgesloten en Lilleo aan boord gebracht. Het schip kan echter niet uitzeilen, door een typhoon, die komt opzetten. Taro ontsnapt uit zijn gevangenis en weet het schip te be reiken, waar hij Lilleo vindt. In een kleine boot weet hij met haar buiten gevaar te komen. Paul Hörbiger, Hans Mozer en Maria Ander- gast spelen de hoofdrollen in het tweede hoofdnummer „De laatste halte". GYMNASTFFKVEREENÏGING „TURN LUST". De Gymnastiekvereeniging „Turnlust" heeft in het Kennemer Hotel haar druk be zochte jaarvergadering gehouden. De secretaris, de heer C. Versteeg herin nerde in zijn keurig jaarverslag aan de zoo uitstekend geslaagde viering van het zilveren jubileum, waarvan de opvoeringen van de jubileumrevue de hoogtepunten vormden. Het aantal leden was in den loop van hei- jaar gestegen van 286 tot 274. .De heer G Tabak releveerde in zijn over zicht de groote successen van de athletiek- afdeeling en de vele personeele kampioen schappen. Uit het jaarverslag van den penningmees ter, den heer P. Olthoff, bleek, dat het ver- eenigingsjaar, ondanks de hooge kosten van de jubileum-viering, toch nog met een bati? saldo kon eindigen. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende bestuursleden de heeren J. Steijn r versteeg L. Visscher en G. Tabak bij accla ®atie herkozen. In de kascommissie werden benoemd mej. 1 A. Molenaar en de heeren A. van Geenhuizen en J. G. Muller. De heer G. Tabak werd gekozen als afge vaardigde naar de vergadering van het N. G. V. Nadat mevr. W. Olthoff Rosbach een ver slag had uitgebracht van de vergadering van den Kennemer Turnkring heeft de directeur de heer B. J. W. Wieland Los een technische uiteenzetting gegeven van de aanstaande uit voeringen. Vooi het nieuwe athletiekseizoen zal de Technische Commissie de plannen uitwer ken. Begloten werd in het zomerseizoen een fiets- of een autotocht te organiseeren. JAARVERGADERING VAN „EENDRACHT MAAKT MACHT". De vereeniging van winkeliers en nering doenden E, M. M. hield gisteravond haar jaar vergadering in de bovenzaaly van Hotel „Oud Meerensteyn". De voorzitter, de. heer G. W. P. Stouten- beek, sprak in zijn openingswoord de hoop uit, dat 1937 voor de winkeliers een gunstiger re sultaat zou mogen hebben, dan het afge loopen jaar. Omtrent het borgstellingsfonds deelde spr. mede. dat dit nog altijd in behandeling is bij het gemeentebestuur. Gezien de minder goede toestand van de gemeentefinanciën meende de voorzitter, dat het voorgestelde plan wel niet geaccepteerd zou worden. Wan neer de toestemming van hooger hand moet komen, zal het borgstellingsfonds toch over de regeringsinstelling moeten werken. Daal de vereeniging van dien kant tot nu toe echter nog weinig medewerking heeft ondervonden, verwachtte spreker van dezen maatregel wei nig heil, zoodat wanneer er advies gevraagd wordt, de vereeniging het gemeentebestuur in overweging zal geven, hierop niet nader in te gaan. De secretaris, de heer C. Dingier bracht hierna zijn jaarverslag uit. Hij constateerde hierin, dat vooral in het afgeloopen jaar weel de noodzaak van een sterke organisatie ge bleken is. De plaatselijke vereeniging is nog lang niet sterk genoeg. Dit werd vooral duidelijk, toen het bekend werd, dat een groote maatschappij hier een magazijn zou openen, waardoor een deel der winkeliers met den ondergang be dreigd wordt en de vereeniging hiertegen niets kon doen, De heer Dingier wekte de winke liers op zich nauwer aaneen te sluiten opdat in het belang van allen, meer bereikt zal kunnen worden. Het ledental is in het afgeloopen jaar iets teruggeloopen. Tenslotte werd gewaagd van de prettige samenwerking tusschen de Hanze en de E.M.M. Uit het jaarverslag van den penning meester, den heer F. Gillissen bleek, dat de rekening met een batig- saldo van f 253.46 sloot, hoewel de oprichting van de Bever wij ksche middenstandscentrale ongeveer f 150 heeft gekost. De rekening over de St. Nicolaasreclame sloot met een batig saldo van f 230.47. Het saldo van het vorige jaar was f SI. De heeren Van Ronkel en Fred. Zwart wer den herkozen als,leden van de kascommissie. De heer Doets was aftredend. In zijn plaats werd de heer D. Slecht benoemd. Uit de besprekingen bleek, dat de mee-' ning van de vergadering onverdeeld gunstig was over de resultaten van de St. Nicolaas reclame. Hierna was aan de orde de bespreking over de uitgifte van reclame-korting-zegels. Dit was, zeide de voorzitter, al enkele jaren op de bestuursvergaderingen steeds weer een punt van bespreking, zoodat er nu eens be slist moet worden. De winkelierscombinatie „Plan West" is hiermede begonnen en dit heeft, ook in Velsen-Noord navolging ge vonden. Dit heeft voor E.M.M. het gevolg ge had, dat enkele leden, die hun winkel in Plan West hadden, voor de vereeniging heb ben moeten bedanken. Het is, zeide de heer Stoutenbeek een moeilijk punt, daar het geer reclame voor enkele weken, maar voor jaren betrsft. Daartegenover staat echter het feit. dat de vereeniging zich als organisatie beter zal kunnen weren tegen andere combinaties of vereenigingen. Ook bij de Hanze heeft men dit punt in bespreking genomen. Een klein deel der leder heeft zich hier tot nu toe echter nog maar voor verklaard. Over dit voorstel werden uitvoerige discus sies gevoerd. Een stemming had tot resultaat dat 11 leden zich er tegen en 6 zich er voor verklaarden. Vier winkeliers stemden blanco Nietegenstaande deze uitspraak zal het be stuur nog een referendum onder alle leden houden, waarin de kwestie uitvoerig uiteen gezet zal worden en waarop de leden zich definitief voor of tegen kunnen verkla ren. Tenslotte werd een voorstel ter tafel ge bracht om een feestavond voor de leden en hun huisgenooten te organiseeren. Dit werd met algemeene stemmen aangenomen. De datum voor dezen avond werd vastgesteld op Donderdag 11 Maart. De organisatie van den feestvergadering wordt aan het bestuur overgelaten. Verder werd besloten om in het komend seizoen meerdere avonden te organiseeren. waar o.m. door een spreker een inleiding ge houden zal worden, terwijl men het verdere gedeelte van den avond in gezellig samenzijn zou kunnen doorbrengen. Ook zullen bij voldoende deelneming, enkele excursies gehouden worden. Een en ander zal nader door het bestuur geregeld worden. OPENBARE VERKOOPING. Donderdagmiddag werden in hotel „Oud- Meerensteyn" in het openbaar verkocht ten overstaan van notaris J. H. Bremmers: 1. Woonhuis met schuurtje en erf aan den Cornells Matersweg no. 90, groot 1 A. 62 c.A. Hoogste bieder D. Teer voor f 2900. Bij afslag niet gemijnd. 2. Idem Cornells Maters- weg no. 92, groot 1 A. 71 c.A. Hoogste bie der D. Teer, alhier voor f 2925. Bij afslag niet gemijnd. De combinatie in bod staande, op f 5825 werd bij afslag niet gemijnd OPGEHEVEN. De V. V. „Driehuis", die zich voorname lijk met „zomeravond-voetbal" bezig hield, heeft opgehouden te bestaan. Een deel der leden sloot zich aan bij de vereeniging „Dp Kemphaan" Schip Alkmaar (Ned.) x) Algorab (Ned.) Altona (Du.) Agamemnon (Ned.) Ask (Zweedsch) Boskoop (Ned.) Baarn (Ned.) Bengkalis (Ned.) Bosch fontein x) (Ned.) Bussum (Ned.) Biafra (Br.) Bodegraven (Ned.) Charterbague (Fin.) Clare Lilley (Eng) Grynssen (Ned.) Cordillera (Duitsoh) x) Caribia (Duiitsch) x) Daphne (Gr.) Eurybates x) (Br.) Eemland (Ned.) Greoa (Noor) x) Gaasterkerk (Ned.) x) Glaisdale (Eng.) Groobekerk (Ned.) x) Helder (Ned.) Hermes (Ned.) Hoogland (Ned.) Ionia (Du.) Irene (Ned.) Jan Pz. Coen (Ned.) x) Jaarstroom (Ned.) Kurmark (Du.) Laertes (Br.) Londen Exchange (Enj Me rope (Ned.) Melampus <Ned.) x) Medon (Br.) x) Menes (Duitsch) M.v. St.Aldegonde x) (N Maasfcerk (Ned.) Mars (Ned.) Neieus (Brit.) Oropos (Gr.) Oranje Nassau Orion (Ned.) Orpheus (Ned.) Odysseus (Ned.) Polydorus (Ned.) Poelau Tello x) Phrygia (Du.) Prometheus (Eng.) x) Pan Gotha (Zw.) x) Palatia (Duitsch) Poseidon (Ned.) Randfontein (Ned.) x) Simaloer (Ned.) Singkep (Ned.) x) Simon Bolivar (Ned.) 3 Salland (Ned.) x) Stella (Ned.) Tajandoen (Ned.) x) Triton (Ned.) Telamon (Ned.) Ulysses (Ned.) Venus (Ned.) Westminster (Eng.) Zaanland <Ned x) Chill Zuid Afrika 1 Ned. Indië Hamburg Söderhamn (v. Velsen) Chill Chili Batavia Z. Afrika Rosario W. Afrika Chili Oxelösund (v. IJm.) Huelva West Indië Pto Barrios Hamburg (v. IJm.) Buenos Aires Batavia Buenos Aires Port Arthur Japan Concepcion Japan Chili Zw. Zee Mididlesbro (v. IJm.) Pt. Limon W. Indië Batavia W. Afrika Ned. Indië Batavia West Afrika West Indië Batavia Ned. Indië Ned. Indië Ned. Indië Hamburg Hamburg Batavia Buenos Aires West Indië Danzig Stettin Oporto Batavia Batavia Pto Barrios Batavia Aruba Tampico Valencia Zuid Afrika Batavia Ned. Indië Hamburg Buenos Aires Hamburg Batavia Alexandrië Alexandrië Zw. Zee Midd. Zee Rosario Buenos Aires verm. aankomst 6 Maart 25 Maart heden 26 Febr. 26 Febr. 2 Maart 22 Maart 28 Febr. 1 Maart 21 Maart 9 Maart 12 Maart 16 Maart heden 8 Maart 4 Maart 7 Maart 25 Maart 17 Maart 19 Maart 13 April 23 Maart 28 Febr. 14 Maart 12 Maart 3 Maart 1 Maart 2 Maart 27 Febr. 29 Febr 15 Maart 29 Maart 1 Maart 1 April 28 Febr. 28 Febr. 27 Febr. 15 Maart 28 Febr. 7 Maart 5 Maart Laatste bericht 12 Febr. van Curacao. 24 Febr. van Marseille. 20 Febr. van Padang. 24 Febr. vertrokken. 20 Febr. vertrokken. 20 Febr. te Rotterdam. 23 Febr. van Curacao. 21 Febr. Van Belawan. 23 Febr. van Dakar. 22 Febr. vertrokken. 17 Febr. van Las Palmas. 17 Febr. van Callao. 20 Febr. vertrokken. 19 Febr. vertrokken. 23 Febr. v. d. Azoren. vertrekt 28 Febr. vertrekt 27 Febr. 22 Febr. van Fern. Noroniha. 22 Febr. van Gibraltar. 19 Febr. vertrokken. 19 Febr. vertrokken. 22 Febr. van Dairen. 7 Febr. van Buenos Aires. 22 Febr. van Kobe. 23 Febr. te Valparaiso. 24 Febr. van Lirnmi. 25 Febr. vertrokken. 20 Febr. van Guiragao. 16 Febr. van Pto. Cabeilo. 22 Febr. van Pt. Said. 17 Febr. van Monrovia. 19 Febr. van Port Said. 23 Febr. van Belawan. 21 Febr. van Lands End. 20 Peibr. van Pto Barrios. 16 Febr. van Padang. 3 Febr. van Macassar. 21 Febr. vah Soerabaya. 24 Febr. van Batavia, vertrekt 27 Febr. in lading. 12 Febr. van Sabang. 7 Febr. van Montevideo. 15 Febr. van Paramaribo. 24 Febr. vertrokken, vertrekt 27 Febr. 23 Febr. vertrokken. 22 Febr. 26 Febr. 25 Febr. 26 Febr. 11 Febr. vertrekt 24 Febr. van Gibraltar, van Pt. Said, van Curagao. vertrokken, vertrokken. 27 Febr. vertrokken. 24 Febr. van Mombassa. 19 Febr. van Pt. Said. 21 Febr. te Belawan. vertrekt 27 Febr. vertrekt 5 Maart, vertrekt 27 Febr. 19 Febr van Genua. 22 Febr. be Barcelona. 23 Febr. van Haifa. 17 Febr. van Candia. 24 Febr. van Venetië. 21 Febr. van Dakar. 16 Febr van Bah ia. WIJK AAN ZEE ORANJEVEREENIGING. Het Oranjecomité .heeft een algemeene ver gadering uitgeschreven op Dinsdag 2 Maart in café „De Zon". De agenda vermeldt behalve het financieele verslag ook de definitieve op richting der vereeniging. RESTAURATIE VAN DE KERK. Het restauratiewerk van de Ned. Hervormde Kerk is thans zoo goed als gereed. Rondom is alles wat als noodzakelijk materiaal weken lang gestapeld lag, weggeruimd en in de kerk wordt thans de laatste hand gelegd aan 't plaatsen van de banken en aan 't schilder werk. De vermoedelijk ingebruikneming welke een bijzonder karakter zal dragen, heeft plaaïs op 14 Maart a.s. CASTRICUM DE BOUW VAN EEN BIOSCOOPTHEATER. Omtrent den bouw van het eerste vaste bioscooptheater in deze gemeente vernemen wij, dat de aanvrage van den heer P. Baltus, die. zooals wij reeds berichtten, voor de uit voering van zijn plannen het café „Harmo nie" van den heer J. Kehl heeft aangekocht, reeds in de vergadering van B. en W, een punt van bespreking hebben uitgemaakt. B. en W. staan tegenover de plannen van den heer Baltus geenszins afwijzend en de ves tiging van een vast bioscooptheater ontmoet in beginsel bij het college-dan ook geen be zwaren. De teekeningen zullen echter, zoo deelt men ons mede, nog eenige wijzigingen moe ten ondergaan. Wanneer dit gebeurd is, zal de officieele toestemming vermoedelijk wel spoedig worden verleend. SANTPOORT Alhier Is opgericht een dubbelmannen- kwartet onder den naam ..Amicitia". Tot directeur is benoemd de bekende leider van koren en kwartetten Henk Arisz, HEEMSKERK FEESTAVOND CHRISTELIJKE MEISJES VEREENIGING Dinsdag 2 Maart houdt de Christelijke Meisjesvereeniging „Ora et Labora" haar jaarfeest in het Ned. Herv. VereenigLngsge- bouw, aanvang half acht. NED. HERV. VEREENIGINGSGEBOUW Bestaat tien jaar. Gisteren was het 10 jaar geleden, dat het Ned. Hervormd verenigingsgebouw werd opgericht. Ds. IJzerman hield een korte uiteenzetting over de geschiedenis van het gebouw en zei dat in dit gebouw veel is tot stand gekomen. Vervolgens richtte Ds. IJzerman het woord tot mej. Houtwipper, die gedurende negen jaren als buffetjuffrouw in dit gebouw tot volle tevredenheid van een ieder, steeds met een blij gezicht zich van haar taak heeft gekweten. IJMUIDEN x) Schepen voorzien van een x zijn grooter dan 6000 bruto register ton. OPENBARE GETUIGENISAVOND. Vanwege de afdeellngen van den Alg. Ned. Vrouwen Vredesbond, Kerk en Vrede en de Jongeren Vredes Actie wordt Vrijdag 5 Maart in het Ned. Herv. Vereenigingsgebouw aan die Ka-lverstraat een openbare gebuigenisavond gehouden. Als sprekers zullen optreden de heer I. Kuyper, evangelist te Bilt/hoven, mevr. C. Buising—van Besouw te Heemstede en Dr. J Brandt Corstius, algemeen voorzitter der Jon geren Vredes Actie CHR. DEMOCR. UNIE. De afdeeJing VelsenIJmudden der C. D. U. houdt Donderdag 4 Maart in het Vereenigings^ gebouw der Ned. Hervormde Kerk aan de Kal- verstraat haar jaarvergadering. Behalve de huishoudelijke zaken en jaar verslagen zal men een bespreking houden over het werk in verband met den komenden stem bussttrijd., CONCERT IJMUIDER VOLKSSTEM. De Arbeiderszangvereeninging „De ÏJmuider Volksstem" zal binnenkort een concert geven in het sanatorium Hehehdoorn, waar reeds langen tijd een lid verpleegd wordt. VOORSCHRIFTEN, BETREFFENDE DEN AARD VAN DE BEBOUWING EN HET GE BRUIK VAN GRONDEN, ALS BEDOELD BIJ ARTIKEL 43 DER WONINGWET. Het hoofd van het gemeentebestuur van Velsen brengt ter openbare kennis, dat op de gemeente-secretarie /4e afdeeling) voor een ieder ter inzage is nedergelegd, de door Ge deputeerde Staten dezer provincie t*j hun besluit van 17 Februari 1937, no. 156, goed gekeurde verordening, houdende voorschrif ten betreffende den aard van de bebouwing en het gebruik van gronden, gelegen in de bebouwde kom der gemeente, zooals nader op een bij die verordening behoorende kaart is aangegeven (aan de Wüstelaan en de Pas- stóorsstraat te Santpoort.) VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD Er wordt een openbare vergadering van dén Raad der gemeente Velseu gehouden op Donderdag 4 Maart 1937, des namiddags 7 uur, ten Gemeentehuize. Agenda 1. Belastingzaken. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Goedkeuring van de 2e suppletoire be grooting van de Algemeen Burgerlijke In stelling van maatschappelijk hulpbetoon, dienst 1936. 4. Aflossing van een geldleenlng, oorspron kelijk groot f 525.000 per resto f 360.000 en aangaan van een nieuwe leening terzake. 5. Vaststelling van de over 1937 aan de be sturen der bijzondere scholen te verleenen voorschotten op de vergoeding, bedoeld bij artikel 101 der Lager-onderwijswet 1920, zoo mede van de regelen, volgens welke de uit betaling zal plaats hebben. 6. Vaststelling van een Ziekenfondspremie regeling. 7. Benoeming van één lid der commissie van toezicht op de Rijks Hoogere Burger school (vacature G. D. Boerlage). VRIJDAG 26 FEBR'. 1937 LENIN-HERDENKING IN THALIA In Thalia vond gisteravond een door de C. P. N. belegde vergadering plaats, die be doeld was als herdenking van den 13en sterf dag van Lenin. De vergadering was druk be zocht. Het podium was afgesloten met een groot blauw doek, waarop met groote fonke lende letters was geschilderd: „Onafhanke lijk welvarend vrij Nederland". In een roode ster in den linkerbovenhoek was de kop van Lenin geschilderd. De vergadering werd geopend door den heer N. Wannenhoven, die in eenige woorden de beteekenis van Lenin voor het proleta riaat schetste. Lenin is dood, maar zijn geest blijft voortleven bij millioenen boeren, arbei ders en intellectueelen die zich den Leninis- tischen geest eigen hebben gemaakt. Spreker verzocht de aanwezigen met een korte stilte dezen man, die zooveel voor het interna tionale arbeiders-proletariaat heeft gedaan, te herdenken, aan welk verzoek de vergade ring voldeed. Jan Lemaire Jr. droeg daarna een frag ment voor uit „De brave soldaat Schwelg" en 't gedicht „Nederland let op U saeck". Het woord was daarna aan den heer Ko Beuzemaker, voorzitter der C. P. N. Hij werd begroet met de Internationale. Spreker herinnerde aan den sterfdag van Lenin, op welken dag op het partijbureau de roode vlag met sikkel en hamer halfstok woel Er was somberheid en angst in vele harten, omdat men zich afvroeg of het mogelijk was dat het nieuwe socialistische Rusland, Le nin's schepping, zonder zijn leiding zou kun nen blijven voortbestaan. Sindsdien zijn 13 jaar verloopen, jaren die in de wereldgeschie denis eens gemerkt zullen worden als jaren van groote beteekenis. Er was voor angst geen rédenhet Russische volk staat nog als een bolwerk van vrede, democratie, socialisms en vrijheid vooraan in de wereld. Dit kon omdat de socialistische partij de partij was geworden van het gebeele Russische volk. Le nin's leuzen, die hij uitgaf bij het begin van de Russische revolutie, vrede vrijheid, brood, leuzen waarmee hij de Russische arbeiders, en boerenmassa tot eenheid bracht, zijn vol komen vervuld. Lenin gaf Rusland den vrede. De Sovjet-Unie is de eenige staat, die in tegenstelling met de fascistische landen Duitschland en Italië, geen nieuw bloedbad wenseht. De tweede leuze was vrijheid. De Russische revolutie bevrijdde het Russische volk van den ontzaggelijken druk van het tsarisme en het kapitalisme. Door de nieuwe grond wet heeft de maatschappelijke vrijheid nieu wen glans verkregen. Een vrijheid is opge heven: de vrijheid van uitbuiting van den! eenen mensch door den andere. De derde leuze was: brood. En wat zien wij thans na dertien jaar?: bloeiende welvaart in het heele land en daarnaast in de kapitalisti sche landen, nog steeds millioenen werkloo- zen, nieuwe uitbuiting van het proletariaat door het kapitalisme. Ziehier hoe de leuzen: vrede, vrijheid, brood in Sovjet-Rusland ver wezenlijkt werden. De heer Beuzemaker sprak daarna over hét werken van Ti'otski, die speelt in de kaart van het fascisme, over Spanje, waar de fas cisten een bloedigen burgeroorlog ontketend hebben. In Spanje, aldus spreker, vallen de Trots'kiïsten het volksfront in den rug aan, waardoor ze in de kaart van de fascistische generaals spelen. I11 alle andere landen be reiden de fascisten den burgeroorlog voor om in den chaos van een nieuwen Europeeschen oorlog te trachten hun slag te slaan. Denk niet, zeide spreker, dat het in Nederland an ders is. Mussert schreef 'in „Volk en Vader land": „Franco zal wel een millioen dooden noodig hebben om in Spanje de rust te her stellen". En, riep spr. uit, hoeveel dooden zal Mussert in Nederland noodig hebben? Uitvoe rig stond spreker stil bij de Spaansche re volutie. Deze revolutie heeft geleerd, dat om het fascisme te verslaan de volksmassa als een eenheid moet staan. Malaga is gevallen eensdeels omdat tienduizenden Italianen en Mooren aan den kant der opstandelingen streden, anderdeels omdat er geen eenheid in de rijen der verdedigers was. Daar was tweedracht door het drijven van anarchisten en Trotskiïsten. Voor ons ligt in Spanje een groote les. Het Duitsche fascisme dat bereid was het Spaansche fascisme te helpen, zal ook bereid zijn het Nederlandsche fascisme te steunen. Daarom zijn de komende verkie zingen van zulk een groote beteekenis. Een overwinning van Mussert bij de komende ver kiezingen beteekent een overwinning van het Duitsche fascisme, van de oorlogsgedachte, een nederlaag van Mussert is een overwin ning der democratie, der vredesgedachte. Tenslotte besprak de heer Beuzemaker de Nederlandsche politiek, Wij zouden al dus spreker in Nederland het liefst een volksfront hebben. Maar zoover is het nog niet. Er is echter een groote democratische meerderheid te vormen als de arbeiders zich aaneenscharen. Voor een overwinning is een krachtige campagne tot eenheid tusschen de socialistische partijen noodig. De communis tische partij zal heel haar kracht aanwenden tegen het fascisme. Na een korte pauze werd de film „drie lie deren van Lenin" vertoond, die in beeld brengt de resultaten van het werk van den vorigen leider van Sovjet-Rusland. Een echt- Russische film van korte, meermalen in el kaar flitsende beelden, die in een snel tempo den ontwikkelingsgang van volk en industrie toont. Lang, wei wat al te lang stond de ope rateur bij de baar van Lenin, hetgeen echter den bezoeker gelegenheid gaf de groote ver scheidenheid van de Russische volkstypen te leeren kennen. De heer Warmenhoven sprak een slotwoord. AGENDA TE HAARLEM Heden: VRIJDAG 26 FEBRUARI Stadsschouwburg: Tooneelgroep Het Mas ker: „Het Nest", 8.15 uur. Gem. Concertgebouw: Revue „Zoek de Zon op", 8 uur. Palace Filmae: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. „Verboden lading", „Fraulein Lilli", Rembrandt Theater: 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater„Transatlantic", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Verdachte, sta op!" 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve, 's Maan dags. Toegang vrij. ZATERDAG 27 FEBRUARI StadsschouwburgRott.-Hofstad-Tooneel „369tot wederopzegging", 8.15 u. La Gaité, Raaks: Nachtfeest 85 uur. Palace Filmae: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en dea avonds.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 7