De nieuwe Zomerhoedjes. N" Aatdip patkUuut HET EXTRAATJE. KLEINE ATTENTIES. Voor handige vingers. EEN SPARTAANSCHE WEEK. m&c de kiusUatnec, Reeds nu kunnen we iets leuks borduren als een op- frisschertje in 't voorjaar! Brrwie spreekt daar van voorjaar, nu de hagel en de gierende wind ons om de ooren stuiven! Ja, 't lijkt misschien wat voorbarig, maar tochwe weten nu eenmaal, dat die twee, drie maanden, die ons nog van de groote voorjaarsschoonmaak scheiden snel voorbij vliegen. En als straks het moment gekomen is, dat we het huis met bezemen gaan kee- ren, dan hebben we heusch wel iets 'anders te doen dan rustig te zitten borduren! We moeten daarom nu reeds zorgen dat de „opfrisschertjes", die straks na de schoonmaak ons huis weer een extra nieuw en vroolij.k cachet zullen geven, die kleine extra'tjes, die het een genot zullen maken, den zomer in te gaan, vast klaar liggen. Hoe vindt u dit aardige en toch zoo een voudige borduurpatroon van ouderwetsche ruikertjes, in vele kleuren gewerkt op crème linnen? Op allerlei manieren kan dit mo tief, dat we in het cirkeltje vergroot weerge ven, worden toegepast. Onze teekening laat u een vierkant kleedje zien voor een klein tafeltje, waarbij dan het crème vierkant, dat vier bloemmotieven bevat, wordt afgewerkt met een breeden rand roze, lila of zachtgroen katoen. De bloemen worden uitgevoerd in een iets donkerder tint dan die van den rand; de bladmotiefjes in één of twee kleuren groen. Ook als grooter tafelkleed, doch dan voor een serre, als buffetlooper of als midden kleed op een gedekte tafel, zal dit idee stellig groote voldoening geven, te meer daar het borduurwerk zoo bijzonder vlug van de hand gaat. De steek is óf een gewone kruissteek óf een z.g. „dichte flanelsteek". De beenen van de kruisjes vallen hierbij over elkaar. Hoe dich ter deze steek wordt uitgevoerd, hoe mooier het werk wordt. Het is bijv. veel mooier dan de gewone kruissteek, doch kost wat meer tijd. Onze huishouding en ons gezinsleven mo gen nóg zoo keurig zijn geregeld, nóg zoo op rolletjes gaaner ontbreekt daar een heel voornaam ding, wanneerhet extraatje ontbreekt! Wat het is, het extraatje? Het is de ver rassing temidden van het allang bekende, het is de flitsende zonnestraal, die plotse ling- doorbreekt over het dierbare en ver trouwde. maar altijd eendere landschap, het is de fellere spanning in den goeden en spanningloozen gang van iederen dag. De extraatjes in ons leven.... die zijn het, die bewust of onbewust voor ons, een bijzondere glans van innigheid spreiden over de jaren, die achter ons liggen. Nog zie ik voor me of het de dag van gis teren was, de suizende gaslampen met hun ornament van wiebelende geel en groene kraaltjes boven het rood-pluche tafelkleed, waarop een enorme schotel donkerroode kersen pronkte. Midden in den nacht waren m'n zusje en ik uit het bed gehaald, omdatvolgens vader's listig verhaal, er een groote mand kersen gekomen was van oma in de Betuwe. Verbeeld je, midden in den nacht, wat een sensationeel extra-nummer! En we zitten in onze gesteven witte ponnetjes, half stralend en half knikkebollend bij de tafel, in een vreemdroze droom van verrukking. En stop pen maar steeds kersen, onwezenlijk koele en gladde vruchtjes, in onze warm-slaperige mondenen nooit was het thuis zóó ge zellig en zóó eigen als in dien wonderlijken nacht! Tot dat een van ons, in een flitsje van hel derheid opmerkte: ,,'t lijkt wel. of 't een klein beetje onweert"en vader en moe der elkaar glimlachend aankijken. Gelukkig was het ontzettende noodweer, de eigenlijke reden van ons opstaan, bijna voorbij. Geen van ons had er zelfs aan ge dacht, zóó hield het extraatje ons gevan gen! Extraatjes, glorlepuntjes óf stille koes teringen van troost in het kinderleven! Het- extraatje behoeft niet altijd een feest je te zijn, het is dat meestal niet. Want het feestje of fuifje is gewoonlijk periodiek en in ieder geval bijna altijd voorbereid en daardoor ontbreekt het verrassende element dat het extraatje kenmerkt, De gewone Zondagavondtractatie, de ver jaardag met vriendjes of vriendinnetjes en „zelf kiezen wat je eten wilt", dat is alle maal „gewoon" en de bengels zouden ver ontwaardigd kiiken als hun deze voorrech ten eens plotseling geweigerd werden. Maar een heel onverwachte snoeperij, zoomaar op een gewonen dag en zonder andere reden dan dat het zoo" erg regent en je allemaal met natte voeten bent thuisgekomen, dat is een extraatje vol onverwachte gezellig heid. 's Avonds door vader of moeder of soms door allebei te worden toegedekt, dat is eigenlijk een récht van je, maar de enkele avond, dat die drie minuten van ..pijlsnel eronder" zoo maar uitgroeien, tot een ver trouwelijk kwartiertje op den rand van je bed, die heeft waarde, de glans van het extraatje 1 Wat kan men elkaar met kleine vriende lijkheden vaak een groot genoegen bereiden. U hebt gesolliciteerd en u bent er ver moeid en in een stemming van ,,'t zal wel niets worden" vandaan gekomen, en daar zit een vriendin op u te wachten om te infor- meeren hoe het is geweest en om u te komen vertellen, dat het zeker en vast niet zoo slecht is gegaan, als u zich voorstelt. Of u hebt een moeilijke, maar noodzake lijke uiteenzetting met iemand voor den boeg, en een uwer kennissen toont medele ven door u op 't laatst nog een hart onder den riem te steken. Men denkt aan eikaars feestdagen en be wijst elkaar kleine attenties, men toont be langstelling bij ziekte, men herinnert zich de voorkeur van een ander voor een bepaald boek en neemt dit mee als geschenk bij een verjaardag, en dergelijke. Op die wijze zijn er een onnoemelijk aantal kleine vriendelijk heden te bedenken, die een ander een ge noegen kunnen doen, die alleen wat moeite kosten en die het leven van weerskanten in niet geringe ma te4 veraangenamen. Zonder dat wij behoeven terug te keeren tot het klaar zetten van manliefs pantoffels en zijn pijp, .kunnen wij in dien geest toch wel degelijk eens aan een kleine liefhebberij van hem denken, door bijvoorbeeld zijn lie velingsgerecht te laten klaar maken op een dag. dat hij het eens extra druk heeft, of door hem ongemerkt een werkje uit de hand te nemen, waaraan hij een hekel heeft. En aan den anderen kant is het allerminst noodig dat manlief zoo nu en dan met een duur fleschje odeur of met kostbare bloe men ikomt aandragen, veel plezieriger is het wanneer hij u eens een kleinigheid uit de hand neemt, die in de drukte van het gezin bijv. juist de maat deed overloopen. Daarom zeggen wij ook: deze attenties kos ten alleen wat moeite, geen geld en als zij met liefde worden gedaan, gebeuren zij zonder j ophef en eenige aankondiging, en dan moet degene wien ze aangedaan worden, hun waarde beseffen en waardeeren. Het is echter evenzeer waar, dat matig heid in het bewijzen van attenties noodza kelijk is. Het kleine dochtertje van een uwer ken nissen vertelt u opgewonden dat ze morgen over een week jarig is, en de voorpret van 'het festijn is duidelijk merkbaar. Nu stuurt u ze op den grooten dag een mooi cadeau, maar hoe blij het kind er mee is, de moeder voelt dat het haar verplichting oplegt aan iemand die zij oppervlakkig kent, wat haar niet weinig bezwaart. Ieder kent ook wel het voorbeeld van de zieke die in een ziekenhuis is opgenomen, en die bezoeken krijgt van allerlei oppervlak kige kennissen die een goed bedoelde, maar al te vaak zeer vermoeiende hartelijkheid aan den dag leggen. En niet alleen verplicht men oppervlakkige bekenden aan zich, die nu „wat terug moe ten doen", maar voor de vrienden en de fa milieleden neemt het wat van de waarde van elke attentie weg, wanneer men het ge voel heeft dat bij meneer en mevrouw A. bij elke voorkomende gelegenheid, waarvan zij toevallig hooren in hun omgeving, het „at tentie- hokje" in hun brein opengaat, en met een zekere nonchalance van de gewoonte van iederen dag een vriendelijkheid wordt bedacht en uitgevoerd. Wie te schriel is met zijn vriendschaps uitingen verarmt door gebrek, maar wie er te royaal mee is, verarmt door overdaad, en het een zoowel als het ander is verkeerd. Natuurlijk zal ieder naar aard en karakter zijn attenties aari anderen bewijzen, maar hij die wat van zijn medemenschen ver wacht, kan en mag ze niet achterwege laten. Als hij ze dan maar besloten houdt in den kring van zijn vrienden, of die groot is of niet doet er niet toe, zoodat het werkelijk uitingen zijn die uit het hart komen en dat zij niet gerekend moeten worden onder de nöodzakebjke, imaar koele beleefdheden die zakelijke connecties soms eisohen. E. E. J—P. Charmant, excentriek, kleurig en zeer gevarieerd. v. «y. V*''c EEN, echt „bekommeren" doen we ons er eigenlijk nog niet om! De be kommernis volgt pas over een week of zes, wanneer de enkele zwaluw uit Zuidelijker streken, die we thans reeds vluchtig kunnen signaleeren, als prille lente bode, een groote zwerm soortgenooten heeft meegebracht Als we werkelijk kunnen zeggen dat de Zomerhoedjes er zijn! Tot zoolangbekijken we een teekening als deze, die 't nieuwste van het nieuwe op hoedengebied komt brengen, met gretige belangstelling, zeker, maar nog zonder di recte bekommernis Hier ziet u alvast vijf modellen, die dezen zomer „en vogue" zullen zijn, maar er ko men er ongetwijfeld nog meer. Enkele groote lijnen? De bollen zullen niet meer zóó hoog de lucht in steken; ze zijn gezakt, zelfs hier en daar geheel plat geworden. We gaan weer baretten dragenin alle mogelijke vormen, mutsjes van stroo en zelfs eigenaardige gevalletjes, die sterk doen den ken aan de kinder-valhoedjes uit den tijd, toen onze moeders en tantes leerden loopen! Garneering? Heel veel gros-grain zal in de chapellerie worden gebruikt en allerlei vreemde kleurencombinaties komen aan de orde. Een donkerblauw lint siert een hoedje van cerise, een helgroen lint een hoed van beige-bruin stroo, een combinatie van rood en oranje brengt een felle toets aan op een zwart hoofddeksel. En bovendien zullen zeer veel gekleede hoedjes met'bloemen prijken: geen igesty- leerde, maar heel echte „natuurlijke" bloe men: rozen, hyacinten, klaprozen, zooals we het ons eigenlijk alleen nog herinneren uit het kinderversje: Roze bloemen op -mijn hoed! Al mijn Jannekes zijn zoo zoet Roza, wil je kiezen? Kiezen? Jawel! Ook uit de hoeden zullen we mogen kie zen. Kiest u. maar vast uit dit vijftal. Het zijn, van boven naar beneden: een gracieus toque-model van glanzend zwart stroo, ver sierd met rozen, die hoog over den bol zijn aangebracht, een strooien „valhoedje" met viltrandje, een aardige jonge-meisjesbaret van soepel, helgekleurd stroo, een fluweelen hoedje met stroorandje door deze combi natie bijzonder geschikt voor den overgangs tijd en last not leasteen moderne matelot. Ook panama's worden gedragen en die lij ken me alvast een groote uitkomst, vooral omdat Parijs en Nice uitdrukkelijk seinen, dat ze.... gekleurd zullen zijn. Wit, zwart, roze, gentiaanblauw, groen.... alle zachte, verrukkende tinten, die de zomermode ten toon zai spreiden in zijde en voile en wat dies meer zij, zullen bovendien onze hoofden dekken. Wat een prachtkans om er tegelijkertijd waardig jong èn betooverend uit te zien! met Zondag: Kalfsvleesch pastei tjes: Tomatensoep room Biefstuk Spinazie Aardappelen Charlotte Russe. Maandag: V arkenskarhonaden Stamppot van raap stelen Yoghurt met be schuit en suiker Dinsdag: met Gebakken nier tomatensaus Aardappelen Kropsla Rijst met bitter koekjes Woensdag: Rollade Boontjes uit het zout Aardappelen Grutjes in karne melk Donderdag: Kerryschotel Kalfsoesters Doperwtjes uit de bus Aardappelen Vanillevla met bis cuits en jam. Vrijdag: Gebakken sehel- visch Roode kool met bo tersaus Aardappelen Gr iesme elschotel met vruchten Zaterdag: Erwtensoep Pannekoeken Vruchten. Gebakken nier met tomatensaus. Benoodigd: 2 kalfsnieren, zout, 20 gr. bo ter, voor de saus: 1 blikje tomatenpuree, Vz 1. bouillon, 40 gr. boter, 40 gr. bloem, pe per, zout, citroensaus, 1 kleine ui. De nieren in koud water leggen tot ze ge kookt worden. Blantfheeren d.w.z. opzetten met koud water en zoodra dit kookt afgie ten. De nieren goed afspoelen en opzetten met schoon water en zout en gaar koken (pl.m. 1/2 uur). Het vet er af snijden, de nieren door wat bloem halen en dn 20 gr. boter lichtbruin bakken. Op de gewone manier tomatensaus maken en deze gedeeltelijk over de nieren heen schenken. De rest in een sauskom er bij ge ven. De schotel garneeren met wat peter selie. Charlotte Russe. Benoodigd: pl.m. 1 ons biscuits de Savoye, 2y2 d.l. slagroom, 2 eiwitten, 1/2 d.l. maras quin, 6 geconfijte kersen, 60 gr. suiker, 8 gr. gelatine. De biscuits stevig tegen den wand van een gladden puddingvorm Ctimbaal) zetten met den botten kant naar buiten, en zoo noodig aan de kanten iets bijsnijden. De kruimeltjes van den bodem wegnemen met een vochtig kwastje. De gelatine in koud water weeken, en als ze zacht is oplossen in een kleine hoe veelheid (1/2 d.l.) kokend water. De suiker hierbij doen, en als alles wat afgekoeld is, met een dun straaltje gieten bij de room, die met de eiwitten stijf geklopt is. De ma rasquin toevoegen. De puddingmassa geheel koud laten worden, nu en dan roeren om uitzakken van de gelatine te voorkomen en als ze stijf begint te worden, den vorm vul len. Voor het/ keef en de biscuits gelijk af snijden met het vulsel. De gekeerde pudding op het bovenvlak garneeren met de gehal veerde vruchtjes en een klein beetje room er op spuiten, die men achter gehouden heeft. VEGETARISCHE MENU'S. (Ter vervanging van enkele andere). 1 Omelet met groene kruiden, aardappe len, gedroogde appelen, trommelkoek met bo ter en suiker. 2 Aardappelgehakt, raapstelen, aardappe len, sinaasappelvla. 3 Macaroni met kaas, veldsla, griesmeel pudding met pruimen. 4 Magere groentesoep, postelein, aardappe len, Drie in de pan. EENIGE KAASRECEPTEN. Als extraatje geven wij deze week enkele smakelijke recepten, toebereid met kaas, een onvolprezen voedingsmiddel, dat zeer ge schikt is om het vleesch te vervangen. Gebakken kaasbroodjes. Dunne boterhammen smeren met boter, korstjes er afsnijden en twee aan twee op elkaar leggen met een dikke plak kaas er tusschen. In de koekepan in boter aan bei de kanten lichtbruin bakken. Aardappelpannekoek met kaas. Van gekookte aardappelen, melk, boter en zout, aardappelpuree maken. Hierdoor een flinke hoeveelheid geraspte kaas roe ren. In de koekepan boter laten smelten de aardappelmassa er in doen, glad maken met een vork, en bruin laten worden. Met behulp van een deksel keeren, en met wat boter den anderen kant bakken. Opdienen met veldsla, kropsla of Brus- selsch lofsla. Kaaskoekjes. Benoodigd: 1 ons boter, 1 ons bloem, 1 ons geraspte oude kaas, 1 theelepel bakpoeder. De boter in de bloem klein snijden met 2 mesjes kaas toevoegen en kneden tot men een goed samenhangenden bal heeft. Even op laten stijven, dan uitrollen op een met bloem bestrooide tafel en stokjes er van snij den (1x6 c.M.) Op een met bloem be strooid bakblik leggen. In een weinig warme oven de koekjes „heel" licht bram laten worden, daar ze gauw bitter worden. STRAATFIMPJE. Een jongmensch staat een heele poos voor het station naar de Mok te staren. Een oude heer merkt op: „Uw vriendinnetje komt niet". „Dat schijnt zoo", zucht het jongmensch. „Schijnt? Neen, het is zoo. Ik ben haar vader, moet u weten!" Een origineele garneerinq. Laten we op ons nieuw, zwart of lila- fluweelen japonnetje, waarmee we er bijzon der modern wenschen uit te zien, eens een andere garneering aanbrengen dan het eeuwige- crème of pastel-kleurige kraagje of de Mozart-jabot! Wat denkt u bijv. van een stukje wit bont? Men zoekt een gaaf stukje uit, zorgt ervoor, dat het bovenste boordje rechtop staat tegen den hals en voltooit het charmante geheel met een driehoekje bont aan de polsen en een viertal witte knoopen. Het japonnetje is zeer nauwsluitend in de taille en heeft de moderne kopmouwen. Zeer aan te bevelen als we uiterlijk en innerlijk! eens een opfrisschertje noodig- hebben! Er kunnen soms tijden in ons leven komen, dat van alles de glans zoo'n beetje af schijnt te zijn! Dat we ons werk min of meer machi naal doen, dat alle dagen eigenlijk op elkaar lijken, dat we ons echt „stoffig" voelen en maar liever niet of zoo min mogelijk in den spiegel kijken. Dat zijn gevaarlijke tijden, vooral als we 't ons niet bewust zijn! Zoodra we merken, dat er iets hapert, dat we eigenlijk braaf op weg zijn om „in de sleur" te raken, dan is 't ergste geleden! Wat we dan gaan doen? Wel, natuurlijk trachten, zoo snel en positief mogelijk weef uit de sleur te raken! Een „Spartaansche week" is hiervoor een prachtig middel. U begrijpt, wat hiermede bedoeld wordt? We gaan een week lang in tegenstelling met de afgeloopen weken of maanden eens wat extra zorg besteden aan onszelf: aan onze ge zondheid, onze schoonheid en.... onze daad kracht! 'Onszelf vertroetelen en koesteren, het ons gemakkelijk maken, toegeven aan gedach ten van zelfmedelijden? Integendeel: we zetten juist de puntjes eens flink op de i. Een paar eenvoudige regels voor de „Spartaansche week" volgen hier: Eerst komt de mëntale opruiming aan de beurt. Er zijn juist in zoo'n „stof fige" periode natuurlijk alle mogelijke dingen, die we hebben laten slingeren. Er is spokend in ons onderbewustzijn het ver wijtende gezicht van een lieve tante, die al heel lang op een brief van ons wacht. Er is, ergens boven, een kast, die hoog noodig moet worden opgeruimd. Er is een la met oude brie ven en foto's, die minstens al een half jaar geduldig wacht op ordening. E11 aan de naai mand toch zoo'n kleinigheid om die even rondig op te ruimen! denken we maar liever niet eens meer! Dit alles en nog meer wordt energiek op z'n Spartaansch aangepakt! Binnen een week moet het gedaan zijn en.... een gevoel van opluchting en voldoening, het begin van een algeheele opleving, zal er het gevolg van zijn. En als we ons na deze stimulans nóg wat „mentaal ingedut" voelen, dan maken we tot slot een lijstje van enkele interessante boeken of courantenartikelen, die we eigenlijk allang hadden moeten lezen, maar uit een onbestemd gevoel van „alles is me teveel" ter zijde hebben gelegd. Dat komt dan later, misschien niet meer in de „Spartaansche week", maar dan toch vlak daarna, aan de orde. In de tweede plaats wordt. de gezondheid onder de loupe genomen. Natuurlijk hebben we die den laatsten tijd grondig verwaarloosd, anders waren we niet zoo'n eind afgezakt! We gaan deze heele week nu eens géén domme dingen doen op dit gebied, hoe sterk de ver leiding ook zijn mag! We gebruiken uitslui tend eenvoudige maaltijden, vooral niet te overvloedig, we eten veel fruit, iederen dag een paar rauwe worteltjes en geen dessert. Bovendien en dit is heel belangrijk: we gaan, indien eenigszins mogelijk om tien uur naar bed en geen minuut later! En naar bed gaan beteekent dan niet: nog een paar uur liggen lezen, maar licht uit en slapen Tot slot wordt in de „Spartaansche week" de schoonheid van ons uiterlijk met alle middelen, maar vooral en liefst uitsluitend met natuurlijke, bevorderd en aangekweekt. Door een opge lucht geweten en een uitgerust, verfriseht ge stel gaan we er dadelijk al stukken beter uit zien, doch nu komt nog 'n kleine „finishing touch". We rusten niet, voordat ook ons uiterlijk ons heelemaal aanstaat. De handen en nagels wor den eens prima verzorgd, de huid krijgt een stoombad, eens of tweemaal in de „Spartaan sche week" naar gelang van de behoefte, met een koude afwasschmg toe, het haar krijgt een flinke beurt shampoo en watergolf en tenslotte kan misschien nog een nieuw doosje poeder of tubetje crème wonderen doen voor het algemeen gevoel van welbehagen. Tenslotte worden de vervelende jurken tij delijk opgeborgen en krijgen onze meest flat teuze toiletjes een kans om het hare tot het stralend beeld van vernieuwde levenskracht bij te dragen! Of zoo'n „Spartaansche week" helpt? Pri ma! Ieder, die nog over genoeg energie be schikt om haar werkelijk in te voeren, zal ver steld staan van de resultaten'

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 8