HET NIEUWE AVONDBLAD R.K. bereid aan de regeering deel te nemen. 22e JAARGANG No. 100 MAANDAG 1 MAART 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- BIN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM, ADVERTENTIëN1—5 i»2gels 10.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.—overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet of oog ƒ200.—, beide leden duim f 100.—één lid duim ƒ50.—, alle leden wijsvinger ƒ60.—, één of twee leden wijsvinger ƒ25.—, alle leden anderen vinger 15.—één of twee leden anderen vinger 5.—, arm- of beenbreuk ƒ30.—, enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk ƒ15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Openbare Vijand nr. 1. Waarschijnlijk hebt u het wel gelezen: „Te Armonk, in den staait New-York, iheeft men gisteren Merle van den Bush gearresteerd, terwijl hij poogde, zich uit de voeten te maken na een bankdiefstal, die hem een buit van 20.000 dollars zou hebben opgeleverd. Hij werd gezocht wegens ontvoering en roof in Michigan en gold den laatsten tijd als „Public Enemy no. 1". De nieuwste Public Enemy nr. 1 (Open bare Vijand nr. 1) is dus alweer afgetreden uit zijn actieve functie. Voor onze nationale trots is het aange naam dat deze man weldra, na afloop van zijn proces, uit de luidruchtige Amerikaan- sche publiciteit verdwijnen zal want de naam Merle van den Bush wekt sterke ver moedens omtrent Nederlandsche afstam ming. Maar erg belangrijk is dat overigens niet. Wel vraag ik mij, als nieuwsverspreider, af wien de Amerikanen nu weer tot Open bare Vijand nr. 1 izullen benoemen en waar om zij eigenlijk dit onderscheidingssysteem toepassen. Er lijkt namelijk alles tegen te zijn, en niets voor. Dat de sensatielust van het publiek met de instelling van .zoo'n kam pioenschap-der-misdaad plezierig gestreeld wordt is toch zeker geen voordeel. Dat de kampioen zelf er mee in een soort heldenrol wordt geplaatst, en ongetwijfeld er door aan gemoedigd om zijn wandaden voort te zetten en aldus „zijn titel te verdedigen" schijnt een bepaald nadeel. De historie van de misdaad heeft nu toch al wel voldoende bewezen, dat beroepsmisdadigers uitermate gevoelig zijn voor hetgeen zij, in hun abnormalen geest, als een glorie opvatten. Niet alleen in Amerika maar ook in Europa zijn er trou wens gevallen voorgekomen waarin de hou ding van sommige lieden tegenover een der- gelijken booswicht sprekend op heldenver- eering leek. Dat dit niet alleen op den man zelf maar bovendien ook op zijn „vakgenoo- ten" een verkeerde uitwerking moet hebben is logisch. Zij worden er door aangemoedigd. En als hij een beetje geluk heeft in het ontsnappen aan de politie weeft zich langza merhand een legende om den persoon van „Openbare Vijand nr. 1", die hem steeds ge vaarlijker maakt en hem bovendien verheft tot zooiets als een lichtend foorbeeld:" voor andere misdadigers. De zucht naar sen satie is bij vele menschen sterk ontwikkeld, vooral bij onevenwichtigen die op het pad der misdaad belanden. Zij komen in den regel uit de onderste lagen van de bevolking van een of andere wereldstad New-York, Chicago, Londen, Parijs, Berlijn in hun omgeving heeft niemand het ooit tot be kendheid nog minder tot roem gebracht, hun verstandelijke ontwikkeling is miniem en hun geest niet in evenwicht zoodat zij prachtige objecten zijn om totaal in de war gebracht te worden door zoo'n averechtschen heldencultus. Meer dan één hunner is met een trotschen glimlach voor zijn rechters verschenen, zichzelf kennelijk beschouwend als een soort held. Dit soort dingen te sti- muleeren is eigenlijk niet alleen dom maar bovendien roekeloos: het gebrek aan psycho logisch inzicht ligt er dik bovenop. Iemand als deze Merle van den Bush is geen held (maar een misdadiger. Misschien hoort hij in een krankzinnigengesticht thuis en dan is hij hoogstens te beklagen. Meer dan dat komt hem zeker niet toe. Behalve dit vind ik de aanduiding „Open bare Vijand nr. 1", met al het goedkoope la waai eromheen, verschrikkelijk vulgair. De Amerikaansche geest is kinderlijker dan de Europeesche, hetgeen zijn voordeelen voor de Amerikanen heeft, maar ook zijn nadeelen. En de laatste niet alleen voor hen. Europeesche lust tot het na-apen van Amerikaansche mal ligheden zou er licht toe kunnen leiden dat Wij vandaag of morgen ook met dezen akeli- gen onzin beginnen. Daarom wil ik er bij voor baat tegen waarschuwen. Het is belachelijk ook. Waarom gaat men nog niet wat verder en stelt men niet een ranglijst vast, met de Openbare Vijanden nr. 1 tot en met 10 in de „eerste klasse afdeeling" en dan een tweede en derde en vierde klasse eronder, net als bij voetbal? Er zouden promoties en degradaties ook bij kunnen plaats hebben.... R. P. Krijgt onze gemeente een vierde ziekenfonds? Binnenkort een nieuwe conferentie in Londen. Ziekenfonds „Groot Velsen" in wording. Naar wij vernemen, bestaan alhier plannen tot het oprichten van een vierde ziekenfonds, hetwelk den naam zal krijgen van Ziekenfonds „Groot Velsen". De oprichters, de heer B. Jenninga, J. Fenenga, J. P. Jung en A. Peduzzi hebben zich met een circulaire tot de inge zetenen gewend, waarin zij de noodzekelijk- heid van de stichting van een nieuw fonds uit eenzetten. Het is de bedoeling, een fonds te stichten, dat beheerd zal worden door de verzekerden zelf en waarvan de contributie den verzeker den in hoofdzaak gebezigd wordt voor het welzijn der verzekerden. Van de zijde der oprichters vernamen wij, dat zij van de autoriteiten alle medewerking hebben mogen ontvangen. O.a. ontving men de toezegging, dat het nieuwe fonds in de door B. en W. aan den raad voorgestelde regeling met de gevestigde fondsen t.a.v. het verzeke ren van werkloozen opgenomen zal kunnen worden. EEN LANGE REIS. Een buitengewone stormreis heeft de in Cuxhaven thuisbehoorende trawler Senator Westphal van de Nordsee achter zich. De trawler vertrok 31 December j>l. naar IJsland. De hevige Januaristormen, waarin o.a. de trawler Uhlenhorst verging en vele trawlers schade opliepen maakten het ook den Senator Westphal zeer moeilijk. Daar bij den voort- durenden Oosterstorm een terugreis naar Cux haven groote moeilijkheden zou opleveren, be sloot de schipper de reis af te breken en naar Reykjavik te stoomen. De kleine vangst werd, daar de visch inmiddels te oud geworden was, overboord geworpen. De Senator Westphal nam in Reykjavik opnieuw kolen en provisie in en vertrok vandaar opnieuw ter visscherij om na een afwezigheid van 42 dagen met een nieuwe vangst in Cuxhaven terug te keeren Waar de radiotelefonie al niet goed voor is. Vrouwen van visschers uit Huil zullen met hun mannen op zee spreken. IJMUIDEN Scheepvaartbeweging. In de afgeloopen week kwamen alhier bin- ben 50 stoomschepen en 19 motorschepen, te zamen 69 schepen tegen 65 schepen in de vorige Week. Naar zee vertrokken er 58 stoomscehpen en 14 motorschepen, tezamen 72 schepen te gen 63 schepen in de voorafgaande week. Uit- en naar zee passeerden er in de laat- ■te week 141 schepen tegen 128 schepen in de Steek tevoren. Dat de radiotelefonie voor de visscherij van groot belang is, daarover is men het in de visscherij wereld over het algemeen wel eens. Op velerlei terrein hebben de radiozenders hun nut bewezen en daar waar deze toestellen aan boord zijn, zou men ze zeker niet gaarne willen missen; dit geldt niet alleen de zenders maar ook de ontvangtoestellen, want men hoort er niet alleen his master's voice, de stem des meesters aan den wal, die de noodige (of onnoodige?) instructies geeft, maar ook de bekende gramofoonplaten van His Master's Voice. En als het zoo laat is, dat de trawlerschip pers hun bekende visch- en andere praatjes houden, zitten hun vrouwen in IJmuiden, Egmond, Katwijk enz. voor het toestel en stel len ze deze in op de bekende golflengte en dan luisteren deze vrouwen op hun beurt naar haar meesters stem en hooren ze uit on- vervalschte bron, wat er alzoo op zee te koop is, hoe lang de booten door het slechte weer moesten liggen steken, hoe groot de vangst was en wanneer ze weer thuis komen. En nu komt daar een bericht uit Huil, dat daar een radio-telefonische dienst is geopend, speciaal voor de visschersvrouwen met traw lers die tot op 200 mijl van de Humber vis- schen, de Hullsche visschersvrouwen zullen nu niet alleen naar haar mannen op zee kunnen luisteren, maar ook een praatje met hen kun nen maken. Te gen'den prijs van 7 shilling per drie minuten. Time is money. Zooiets moeten we hier ook nog hebben. Wat zou daar een druk gebruik van gemaakt worden. Want even gaarne als vrouw naar de stem van haar man luistert, hoort omgekeerd de man op zee naar de stem van moeder thuis. Ik hoor ze al keuvelen: Hallo, hallo, is daer de IJsbeer IJM 674? Bè-jai daer Klaes. Hier ben ik, Merie je waif. Ku-je me verstaen? Over. Zoo Merle, bè-jai daer. Jae hier de Ijs beer IJM 674. Hier is Klaes. Gaat-ie goed. En hoe gaet-et met de jongens, 't Is hier niks 'edaen hoor, bar wat 'n weer. Maer met de visscberai gaet-et bestig hoor. We hevve nog altaid kenne vissche. 'k Hev al 300 mandes aan boord. Over. Fain jo, fang ze maer lekker. Jae met-e jonges goet 't goed. Onze Jaentje is guster avend met 'r naie fraier uit 'eweest. 't Laikent wel 'n aerige knul. Ze benne na de biëskoop 'eweest. 't Was een reuse-stuk van Sjeveljé, hiet-ie, zoo'n Fransche liedjessanger. Over. Nou late-se derlui hart maer ophaele, wai binnen ommers ook jong 'eweest wat zeg jai Merie. Over. Soo is 't Klaes, maer binne de drie menu- te nog niet om? Over. Wel jae, maer dan pakke we der nog maar 'n paer bai. De visch is duur en we maeke vast drie deusent, dan kan 't d'r wel af. Over. Een toffe knul bè-je me-Klaes, jai ken toch altaid maar fange. Daer hè-je de kran teman. Die mot z'n duppie. Goedkoop watte? En alles staet er in. Goeie rais en tot ziens hoor Over. Jae ook gedag, ik mot weer aan den slag. We motte haele. Gedag hoor, groete aan de jongés en je moeder. Maas wijdte der netten en minimum maten van visschen. Er wordt tegenwoordig heel wat gesproken over den vischstand, schrijft The Fishing- News. Vele jaren is het geleden, dat deskun digen, die een beteren kijk op de dingen had den dan de massa, den ondergang van de Noordzeevisscherij voorspelden, wanneer werd voortgegaan met de intensieve bevissching van de vischgronden. Maar men sloeg geen acht op deze waarschuwingen. Het blad merkt op, dat het er meermalen op gewezen heeft, dat ofschoon een algeheele ruïneering van de Noordzee practisch onmo gelijk is, de dia? zeker zou komen dat haar exploitatie als vischgebied nutteloos zou zijn. Het schoonvisschen van de banken met een onbarmhartige volharding en een steeds toe nemende vangcapaciteit zal tot resultaat heb ben een zoodanige vernietiging van den visch stand, dat het visschen niet meer loonend is. Er blijft ongetwijfeld een markt voor de visch- meelfabrieken maar de hoofdindustrie wordt tijdelijk vernietigd. Thans is het feitelijk reeds zoo ver. Een paar havens zijn nog in staat, voldoende visch van de Noordzee aan te voeren om hunne vloot gaande te houden maar ook deze havens moe ten onvermijdelijk den weg van de andere op gaan. Conferenties. Natuurlijk zijn we allen ongeduldig geweest over het uitstellen van de totstandkoming van een overeenkomst, die zou blijken, geen han dicap voor ons te zijn die onze visschers be perkingen op zou leggen en vreemde visschers vrij zou laten de overgebleven visch weg te halen. We hebben geen Moray Firth- of Clyde- ongerijmdheden meer noodig, maar een ge lijke behandeling van allen, die In onze aan de Noordzee grenzende wateren visschen. Men kan eenige troost putten uit een offi cieel rapport van het ministerie van Vissche rijen, waarin wordt medegedeeld, dat op de onlangs in Londen gehouden conferentie een aantal resoluties werd' aangenomen, die ten doel hebben het verkrijgen van een rationeele exploitatie van den visctnstand der Noordzee door een internationale overeenkomst. De voorstellen van de conferentie werden aan de betrokken landen ter overweging voorgelegd. Het Britsche gouvernement zal de betrokken regeeringen uitnoodigen, vertegenwoordigers te zenden naar een conferentie die men de volgende maand denkt te houden met het doel, een conventie te ontwerpen, waarin de voorstellen van de Londensche conferentie belichaamd zijn. De conferentie was het unaniem eens. over het principe, dat minimum-maten moeten worden voorgeschreven voor de hieronder ge noemde vischsoorten en dat de aanvoer, de verkoop of het aan boord hebben (uitgezon derd voor wetenschappelijke doeleinden of voor overplanting) van visch onder die mini- mum-maat verboden moet worden. Er was verschil van meening in sommige gevallen omtrent de vast te stellen maat, maar het is te hopen dat men op de in uitzicht gestelde conferentie over deze kwesties tot overeen stemming zal komen. D volgende minimum-maten worden voor gesteld: Kabeljauw (gadus callarias) 30 c.M. Sc-helvisch (gadus aeglefinus) 24 c.M. Wijting (gadus merlangus) 24 c.M. Hake (merluccius merluccius) 33 c.M. Schol (pleuronectes platessa) 23 c.M. Schar (pleuronectes limanda) 23 c.M. Witjes (pleuronectes cynoglossus) 23 c.M Tongschar (pleuronectes mieroeephalus) 23 c.M. Tong (solea vulgaris) 23 cM. Heilbot (hippoglossus vulgaris) 70 c.M. Tarbot (rhombus maximus) 25 cM. Griet (rhombus laevis) 25 c.M. Scharretong (lepidorhumbus) 23 cM. In internationale wateren. Er werd eveneens overeengekomen, dat met betrekking tot het visschen in internationale wateren een minimum-maat voor de mazen van alle deelen van netten, die over den bo dem worden gesleept, zou worden vastgesteld en wel zoodanig, dat een platte maatstok van 70 m.M. lenge en 2 cn.M. dikte overlangs door een diogonaalsgewijze uitgestreke maas in natten toestand gehaald kan worden. Alle landen gingen hiermede accoord, behalve Frankrijk, dat vasthield aan een maas van hoogstens 30 m.M. vierkant gemeten. Men kwam bovendien overeen, dat voor bepaalde Noordelijke en Oostelijke wateren een maat van 105 m.M. diagonaalsgewijze gemeten, aan beveling verdient. SCHEEPV AARTBERICHTEN Groote diepgang. Het Nederlandsche stoomschip „Amstellanid" van de K. H. L. vertrok Vrijdagmiddag naar Buenos Aires met een diepgang vain 8,5 Meter. Om te laden. Het Noorsche stoomschip „Kate', hetwelk een lading natuurijs in de Visschershaven heeft gelost is naar Amsterdam opgevaren ten einde in de Rietlanden aildaar een lading ijzer in te nemen. Om te dokken. Vrijdagmiddag passeerde alhier van Huil het Griekscbe stoomschip „Mount-Atlas", hetwelk in een der dokken van de Amsterdamsohe Droogdok Maatschappij te Amsterdam eenige belangrijke herstellingen zal ondergaan. I Jzerverscheping. Het Nederlandsche stoomschip Nereus kwam Zaterdagmiddag van Amsterdam bij de Hoog ovens aan om ijzer bij te laden en vertrok des avonds naar LLssabor Passagiers ingescheept Het van Hamburg komend Duitsche motor schap Cairibia heeft Zondag een aantal passa giers ingescheept en ging daarna via Antwer pen door naar West Indië. Cokesaanvoer. Met het Nederlandsche stoomschip Hoogland is van Middlesbro een lading cokes bij de Hoogovens aangevoerd. De zuidwesterstorm. Het met stukgoederen naar Londen vertrok ken Nederlandsche motorschip Wilbo keerde in den loop van den Zondagmorgen uit zee terug- wegens den harden zuidwesterstorm. Het schip heeft in de Binnenhaven gemeerd in afwach ting van gunstiger weersomstandigheden. SANTPOORT TERAARDEBESTELLING CH. H. BOURCE. Onder veel belangstelling is Zaterdagmiddag op de begraafplaats Westerveld teraardebe- steld het stoffelijk overschot van den heer Ch. H. Bource, oud-clief van den technischen dienst bij de Amst. Droogdok Mij., wonende alhier en overleden te Haarlem. Aanwezig waren de heeren B. Feninga, di recteur der Amst. Droogdok Mij., H. H. Jun- gerling, G. Beentjes en R. Pallemans, allen werkzaam bij deze Maatschappij, H. Burg- dorffer, expert bij Lloyd's Agentschap; D. R. Mansholt, arts alhier, F. Postema, P. Kat e.a. In de aula heeft allereerst de heer Fenenga het woord gevoerd, die zeide dat, nadat de overledene zooveel jaren aan de Droogdok Mij. had gearbeid, allen onder den indruk waren van zijn heengaan. Allen, die achter gebleven zijn, zijn dankbaar voor 't geen de overledene voor de Maatschappij en hen persoonlijk ge daan heeft. Ir. Korff, opziener der Hersteld Apostolische zendingsgemeente in de eenheid der Aposte len, zeide in het sterfhuis reeds een woord te hebben gesproken, herdacht hier den over ledene als een stoer werker, die oud zijnde, het werk nog lang heeft volgehouden en wel tot 4 jaar terug. Hij leefde voor zijn werk en voor het koninkrijk Gods, aan dat rijk be steedde hij den tijd, dien hij nog over had. Nu is hem de rust gegeven. Spr. besloot met het uitspreken van een gebed. De organist speelde hierna: „Heer, neemt mijn beide handen", waarna de baar onder orgelspel werd uitgedragen naar de groeve, waarheen allen het stoffelijk overschot verge zelden. FEESTAVOND DER BRIDGECLUB „DE KENNEMERS". In hotel „De Weyman" had de bridgeclub „De Ken nemers" Zaterdagavond een feest avond ter gelegenheid van haar 1-jarig be staan georganiseerd. De avond werd geopend door den voorzitter den heer C. Mulder. Vervolgens werd den al- gemeenen spelleider, den heer J. J. Soomers een schilderij aangeboden namens de leden. Hierna sprak de voorzitter van de bridgeclub „Santpoort" een kort woord. Hij uitte den wensch dat beide brildge-clubs zullen groeien en bloeien, en dat ze samen nog menige gezellige drive mogen houden. Hierna werd de leiding overgegeven aan den conferencier, den heer v. d. Schaaf met zijn cabaretgezelschap „De Speeldoos". Dit heeft enkele aardige éénacters opgevoerd waar van vooral „Kampeeren" zeer in den smaak viel. „Het Bridge-lled" dat speciaal voor dezen avond was gemaakt, werd uit volle borst meegezongen. Tusschen de nummers door, werd er gedanst. Drinkwater uit het IJselmeer? Einde van de wateronttrekking aan de duinen in 't zicht? Wij hebben dezer dagen reeds medegedeeld, dat het Provincieel Waterleidingbedrijf van Noord-Holland, in verband met te verrichten onderzoekingen naar de bruikbaarheid van het IJselmeerwater voor leidingwater, een proefinstallatie zal stichten op de buitendijk- sche terreinen tusschen den vuurtoren „de Ven" en de Immerhornpolder bij Enkhuizen, Indien de proefnemingen gunstig uitvallen, overweegt het P.W.B. den aankoop dezer gron den. benevens 25 H.A. water van het IJselmeer, lang deze gronden gelegen. Het Weekblad voor Bloembollencultuur schrijft: „Dit bericht wordt met vreugde door ons vermeld, omdat verwezenlijking van deze plannen inderdaad kunnen beteekenen, dat aan de behoefte aan goed drinkwater voortaan niet meer uitsluitend misschien in de toe komst in het geheel niet meer behoeft te worden voldaan ten koste van het waterpeil in de duingronden. Door de Prov. Waterleiding wordt geen ver band gelegd tusschen deze plannen en het verzet tegen de voortgaande waterwinning in duinen, het voortdurend toenemend waterver bruik maakt het noodig om om te zien naai* andere waterbronnen. Het is ons wel, als de voortgang van de ontwatering in de duingron den maar wordt gestuit. En daarom is het voor bezitters en gebrui kers van duizende hectaren bloembollengron- den aan den duinvoet in Noord- maar ook in Zuid-Holland van harte te hopen, dat de proef nemingen die eerstdaags bij Enkhuizen zul len aanvangen, slagen, en goed drinkwater uit het groote IJselmeer kan worden verkregen. Want dar is er geen afdoend bezwaar meer tegen, om gehoor te geven aan de ernstige bezwaren, die al jarenlang in de kringen der bloembollenkweekers worden vernomen". Partijraad R.K. Staatspartij vergadert. Ordening staat in het centrum der belangstelling. In de Zaterdag in Krasnapolsky te Amsterdam gehouden vergadering van den partijraad der R.K. Staatspartij heeft de voorzitter, mr. C. Goseling, meegedeeld, dat de R.K. Staatspartij zoo noodig bereid is aan de regeering deel te nemen. De partijraad besloot tot instelling van een commissie, welke de verhouding van het groo te en kleine winkelbedrijf zal hebben te bestu- deeren. Ordening een „heilige zaak"? Voordat het program van actie 1937 aan de orde kwam gaf mr. C. Goseling eenige samen vattende beschouwingen. In haar strijd om de positief-christelijke grondslagen van den staat zal de partij de zaken van kerk en staat niet dooreen mengen. Een concordaat wenscht Zij niet. In de gezins politiek staat Neder land niet aan de spits. De partij vraagt in haar program van actie krachtiger poli tiek op dit punt. „Arbeid voor ons volk" is het eerst noo dige op economisch gebied. Daarbij zal vooral aan de minder draagkrachtigen wor den gedacht. Is ordening een „hei lige zaak", ja of neen? De crisismaatregelenzijn geen voorbeelden van ordening, doch van staatsbemoeiing. Ordening is geen gewijde, doch een principieele zaak. De groote vraag is: wil men de richting naar de ordening inslaan? Tempo is een vraag van praktijk: een mislukte poging is erger dan afwachten. Om den maatschappelijken vrede te grondvesten is ordening geboden, en in de zen zin is zij een nationaal-Nederlandsche „heilige zaak". De voorstellen tot grondwetsherziening zijn bij den aanstaanden verkiezingsstrijd. Het voorstel betreffende nieuwe publiek- rechtelijke organen, dat betreffende de revo lutionaire volksvertegenwoordigers, dat tot beperking van het passieve kiesrecht en van de parlementaire onschendbaarheid zullen mede inzet vormen van den verkiezingsstrijd. Spr. vertrouwt, dat op dit punt de partij in den verkiezingsstrijd voldoende voorlichting zal geven. Nu over de kabinetsformatie door anderen zoo duidelijk is gesproken, zal de lust tot on tijdige beschouwingen hieromtrent wel luwen. Alles op zijn plaats en alles op zijn tijd. Spr. wil niet antwoorden op sommaties tot het ge ven van garanties omtrent het negatieve. Om trent het positieve is het standpunt der partij bekend. In den komenden verkiezingsstrijd zullen anti-katholieke geluiden, zooals steeds, klin ken. Het verheugt spr., dat de N. S. B. openlijk voor haar anti-katholieke gevoelens opkomt en bij het spook van ds. Kersten en ds. Ling- beek is aangeland. Leidende katholieken zullen nooit denigree- rend van dr. Colijn spreken. Erkend moet worden, dat deze ongetwijfeld groote figuur zich heeft laten leiden dopr een eigen positief inzicht. Dat inzicht behoeft het onze niet te zijn, aldus spr., en blijkt het in menig opzicht ook niet geweest te zijn. In den verkiezings strijd gaat het niet om de regeermacht, maar om de goede beginselen. „Maar indien onder bepaalde om standigheden het leidend deelnemen in die regeermacht, naar redelijk in zicht het beste middel zal blijken om die beginselen tot gelding te brengen, zullen wij ons ook aan die zware ver antwoordelijkheid, waarop niemand belust kan zijn, niet onttrekken. Wij zijn bereid en in staat het Nederland sche volk ook in dit opzicht naar zijn echt Nederlandschen aard te dienen. Daarin staan wij bij niemand achter". Hierna werden verschillende amendementen op het ontwerp-program van actie-1937 be handeld. Prof. dr. J. Huizinga eere-doctor van Oxford. De Academische Senaat van de Uni versiteit van Oxford heeft profes sor doctor Johan Huizinga, voor zitter van de afdeeling letterkunde van de Koninklijke Academie van Wetenschappen, in Nederland, be noemd tot doctor honoris causa van de Universiteit van Oxford.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1