HET NIEUWE AVONDBLAD iJMUIDEN Tel. 4400 22e JAARCANC No. 101 DINSDAG 2 MAART 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telei. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS. BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN UITGAVE LOURENS COSTER. MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels 0.75. Elke regel meei 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN in DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnes. Levenslange ongeschiktheid 600.—, overlijden J 40U.—verlies van hand, voet oi oog 200.—, beide leden duim r 100.—een lid duim s 50.—alle leden wijsvinger ƒ60.- één of twee leden wijsvinger ƒ25.alle leden anderen vinger ƒ15.—, één of twee leden anderen vinger f5.arm- of beenbreuk ƒ30.enkelbreuk f 15.—, polsbreuk f 15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Zesdaagsche Narigheid. De Rotterdamsche Zesdaagsche wielerwed strijd is mislukt. Pijnenburg en Wals, die onze vermaardste zesdagers zijn, waren niet van de partij en toen wou het publiek niet komen. De belangstelling was zoo gering, dat na twee dagen de financieele débacle al vaststond. Daarop riep de directie de renners bijeen, die toestemden in de opoffering van één dag gage. En daarna ging blijkbaar de iheele boel mis. De directie, de jury en de renners kregen allemaal moeilijkheden met elkaar, het weinige publiek was ontevreden en de kranten schreven onaardige dingen over de Rotterdamsche Zesdaagsche. Onder ling hadden de renners ook geen vrede, waar van het gevolg was dat „Zwarte Piet", gezegd p. van Kempen, eertijds wereldvermaard als „de Zesdagenkoning" en nu nog steeds een geducht veteraan, den strijd opgaf. Volgens mededeelingen van de directie aan het N. v. d. D. wilden de andere renners Zwarte Piet „in den grond rijden", hetgeen een vakterm is die blijkbaar beteekent, dat zij het er ge zamenlijk op toeleggen één man te dupeeren in plaats van elk voor hun eigen kans te strijden. Nu, dat moet niet aangenaam voor dien éenen man zijn. In de Zesdaagsche „badkuipen" is een ex-koning blijkbaar nog minder populair dan in de groote wereld buiten. De directie heeft nog meer verteld. Zij is boos op sommige renners, vooral op de kop pels Schön-Pellenaers en Buysse-Billiet, om dat die dagenlang tot negen uur of halftiên 's avonds in trainingscostuum hebben rondge- peddeld en daarmee de „kleinere" renners er toe brachten, even stout te doen. Ja, er zijn nog ergere dingen gebeurd, zegt de directie, want soms reden ze heelemaal niet. Dagen lang hebben zij tusschen zes en twaalf uur 's morgens maar een deel van den tijd of hee lemaal niet meegereden. Daarom heeft de di rectie den vier „grooten" twee dagen gage af gehouden en den „kleinen" één dag, en de Nederlandsche Wielren Unie moet nu maar recht spreken. Zooals de renners zich in Rot terdam hebben misdragen' is het nog nooit voorgekomen. Het is zelfs geschied dat Pelle- naers in een klassementsprint met een witten baard reed en met een bochel van fietsban den; de heele rest ging achter hem aan en liet hem onder Indianengehuil als eerste de finish passeeren. Dat noemt de directie geen sport. Neen. Maar is „Imdiamengehuilw'el zoo on toepasselijk bij zesdaagschen? Zijin zesdaag- schein überhaupt wel sport? Is het Rotterdam sche geval wellicht te beschouwen als een dui delijk symptoom, dat dit soort voorstellingen in ons land zijn einde nabij is? Dan ben ik er heelemaal niet bedroefd om. Wij Hollanders plegen nogial trotsch op onze nuchterheid en gezond verstand te zijn. In de laatste jaren zijn er nogal wat dingen gebeurd die dezen trots wreedelijk hebben ge kwetst. Daartoe behooren allerlei artikelen van buitenlandsche import, w.o. de Zesdaagschen. Het is jammer dat men alleen invoerrechten op bruikbare producten heft en niet op onge- wenschte. Tot den ongewenschten invoer be hoorden de Zesdaagschen en we zijn er nog niet af, maar hun einde schijnt te naderen. Daarbij werken de organisatoren en de deel nemers zelf mee. De laatsten door met een witten baard, in een trainingspak of heelemaal niet te rijden, de eersten door deze feiten in hun volle veelzeggendheid te gaan onthullen. Het ef fect zal natuurlijk zijn dat het publiek dat weggebleven is zal zeggen: „goed dat ik niet gekomen ben" en dat de menschen die er wel geweest zijn zich nu nog bekocht voelen ook Want wat hebben de winnaars nu eigen lijk gewonnen? Geen Zesdaagsche; ze heb ben immers niet zes dagen gereden! En wat is nog de athletische prestatie van den hee- len troep waard als hij tot 's avonds negen uur in trainingspakken het baantje rond kruipt? Blijkbaar zijn de renners er in Rotterdam op uit geweest zesdaagschen in Neder land onmogelijk te maken. Nu, daar hebben ze ongetwijfeld een belangrijke bijdrage toe geleverd. Wellicht de beslissende. En daar voor althans kunnen we dankbaar zijn. R. P. Neem Domansale 't is de BESTE Ericssonstr. 1Zeeweg 263. Tel. 5220 (Adv. Ingez. Med.) Het pluimvee van Velserbeek. Drijvende schilderijtjes in den grooten vijver. AFSCHEID L .KORSTANGE Op den laatsten turnavond van Olympia hebben leider en leden afscheid genomen van den heer L. Korstange, die zooveel voor de vereeniging heeft gedaan, vooral in het belang van de beoefening der athletiek, waar voor hij de training op zich genomen had. Hem werd een fraaie vulpen met, inscriptie aangeboden, waarvoor hij zeer erkentelijk De kustvisscherij en de visscherij in het IJselmeer in Januari. De afdeeling Visscherij en van het Depar tement van Landbouw en Visscherij in het IJselmeer, waarbij de tusschen haakjes ge plaatste cijfers betrekking hebben op de maand Januari 1936. In de Lauwerszee en den Dollart waren beter, denzee en het niet- afgesloten gedeelte van de Zuiderzee 'en de Zuid-Hollandsche stroomen en zeegaten werd de visscherij minder druk uitgeoefend dan in Januari 1936. De geldelijke uitkomsten der visscherij in de Lauwerzee en den Dollart waren beter die in de Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee, het IJselmeer en de, Zuid-Hollandsche stroomen en zeegaten daarentegen slechter dan in Januari van het vorige jaar. De hoeveelheid en opbrengst der aange voerde visch bedroeg n.l. volgens voorloopige opgave respectievelijk in de Lauwerszee en den Dollart 80.796 (45.293) K.G. en f 1.319 (f 916), in de Waddenzee en het niet-afge sloten gedeelte van de Zuiderzee 1.606.439 (2.365.704) KG. en f 16.191 (f 26.991), in het IJselmeer 4.214 (45.798) K.G. en f 1.275 (f 9.706), in de Zuid-Hollandsche stroomen en zeegaten 132.477 (399.726 K.G. en f 10.184 (f 20.088). Uit Zeeland werden verzonden 1.458.854 (906.939) oesters ter waarde van f 82.933 (f 36.281) en 3.909.200 (3.658.300) K.G. mosselen ter waarde van f 96.772 (f 69.269). In het IJselmeer was de visscherij van weinig beteekenis. Bot bracht een goeden prijs op, doch werd weinig gevangen. Door enkele visschers werd nog met bleisleepnetten gevischt; de vangst bestond hoofdzakelijk uit baars, blei en snoekbaars. In de Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee werd met de kom men en den wonderkuil weinig gevangen, ter wijl ook de visscherij op garnalen, welke gekookt werden afgeleverd, alsmede de vis scherij op garnalen voor de Amsterdamsche markt, van weinig beteekenis waren. Van de mosselperceelen werden ongeveer 500 balen mosselen afgeviseht. Op de natuurbanken werd gevischt voor den export naar Enge land en de markt te Amsterdam, doch het vele ruwe weder had een ongunstigen in vloed op de verzending. Het resultaat der vis scherij op mosselen voor eendenvoeder was weinig gunstig. De wulkenvisscherij leverde slechte vangsten op. In de Lauwerszee verminderde het aantal vaartuigen, die de garnalenvisscherij uit oefenden, in den loop der maand aanzien lijk. De gevangen garnalen waren klein van stuk. In den Dollart en de Eemss had geen vis scherij plaats. In de Zuid-Hollandsche stroomen leverde de spieringvisscherij met ankerkuilen en drijf netten slechts zeer geringe vangsten op. De garnalenvisschers konden ten aanzien van de consumptiegarnalen, ten gevolge van on voldoenden afzet, slechts op zeer beperkte dagtaak visschen en aangezien de vangsten van kleine garnalen voor de drogerij door gaans ook maar gering waren, was het re^ sultaat dezer visscherij maar weinig loonend HOCKEY StrawberriesLeiden 34. Nadat de aanvoerder der Strawberries met een hartelijke toespraak de Leidsehe kam pioenen bloemen had aangeboden werd be gonnen. Leiden vatte de zaak kalm op; Straw berries speelde enthouiast en forsch en be haalde daardoor met rust een voorsprong van 3—0. In de tweede helft zag Leiden kans om in den zeer slechten slagcirkel, waar de achter hoede der Strawberries den bal niet weg kon werken, goals te maken, Leiden werd over wegend sterker en spoedig was de achter stand tot 3—2 teruggebracht, resp. uit een doorbraak van den midden-voor en uit een stralcorner. In de resteerende 10 minuten kwamen nog twee Leidsehe doelpunten. De tunnelbouw te Velsen. Winkeliers aan den Zeeweg in 't gelid. Nog geen werkmethode gekozen. In een uitvoerig artikel over den tunnel bouw in ons blad van Donderdag 25 Februari j.l. werd de meening uitgesproken, dat voor den bouw van den tunnel onder het Noordzee kanaal, evenals in Rotterdam wel de „zink- methode" gekozen zou worden. Van bevoegde zijde wordt ons thans medegedeeld, dat de methode van de uitvoering van het werk nog steeds in studie is. De plannen zijn echter in een vrij ver gevorderd stadium, zoodat spoe dig een beslissing genomen kan worden. Omtrent de grondboringen, uitgevoerd in samenwerking met het Bureau voor Drink watervoorziening, welke boringen verricht zijn ter waarneming van den bodemgesteld heid vernemen wij, dat deze thans gereed zijn. De verdeeling van zoet en zout water in den bodem, een zeef belangrijke kwestie, is thans vastgesteld. Aan de hand van de ver kregen gegevens zal thans worden onder zocht, welke methode aan te bevelen is. Ook het ontwerp van het ventilatie-systeem is gereed gekomen. Voordat met het werk zal worden begonnen zal eerst een proefput worden gegraven op een plaats ten Zuiden van het kanaal. Deze proefput verkrijgt de diepte van den tunnel bodem. Einde 1937 of begin 1938 hoopt men met het graven van den proefput te kunnen beginnen. Uit alles blijkt, dat men niet over één nacht ijs gaat. Hetgeen voor een dergelijk belangrijk werk ook wel aan te bevelen is. Alhoewel met het openstellen van den tunnel wederom een nieuwe pe riode in de geschiedenis van het ver keer over het Noordzeekanaal zal worden ingeluid, zal hiermede toch niet de doodsklok luiden over de stoomponten, want deze blijven een belangrijke rol vervullen. De tunnel zal n.l. alleen voor het snelverkeer be stemd worden. Voetgangers, wierij ders, paardien-voertuigen zullen van de ponten gebruik moeten maken. Er zullen dus geregeld eenige pon ten in de vaart blijven. Aangezien het kanaal ter plaatse zeer aanzienlijk verbreed zal worden, zal de scheep vaart weinig of geen hinder van de ponten ondervinden. Belangrijk wetenschappelijk werk in de buitenhaven. Studie van stroomingen. Het uitbaggeren en op diepte houden van de buitenhaven kost jaarlijks schatten geld. Dag in, dag-uit zijn groote zuigers bezig aangespoelde slib van den bodem te zuigen. Onderlossers varen af en aan om het opge zogen slib buitengaats te voeren. In dezen tijd van bezuiniging ligt het voor de hand, dat men naar een middel zoekt om deze voortdurende aanslibbing en ver zanding tegen te gaan. In verband hier mede is alhier door den Rijkswaterstaat een „Dienst voor metingen in de buitenhaven" gesticht, waarvan leider is ir. Dammers. Het voornaamste werk is het bestudeeren van de stroomingen, waarvan de gegevens zullen worden verzameld om daaruit eventueele plannen tot verbetering te kunnen opbou wen. Bij dit zuiver wetenschappelijk werk wordt gebruik gemaakt van een echolood voor het vasts tenen van de diepten. Bevreesd voor nadeelige gevolgen van de rioleering van hun straat. Allen winkeliers, die het ongeluk hebben te wonen aan een van de straten waarin een nieuwe rioleering gelegd zal worden is door de ervaringen van hunne collega's in de Trompstraat de schrik om het hart geslagen. De zeventig winkeliers aan den Zeeweg zullen de bui niet in lijdzaamheid afwachten. Spoedig is hun straat aan de beurt en dat heeft hen doen besluiten, gezamenlijk de koe bij de horens te vatten. Ze zijn gewaar schuwd door hun collega's in de Tromp straat en ook een gewaarschuwd winkelier geldt voor twee. Alle winkeliers hebben het plan van een commissie met het grootst mogelijke enthou siasme goedgekeurd, welk plan bedoelt alle mogelijke schade, die door het werk veroor zaakt zou kunnen worden, te vermijden.Over dit enthousiasme behoeft men zich niet te verwonderen, want het is een kwestie van to be or not to be of in andere woorden ge zegd: zaken doen ofstempelen bij M.H. Het seizoen immers staat voor de deur en als ze in het seizoen met een gebarricadeerde zaak zitten is het heele jaar voor hen be dorven. Namens alle winkeliers zal aan de ge meenteraad verzocht worden, de uitvoering in een snel tempo te doen geschieden. Ver der zal verzocht worden, de uitvoering bij kleine gedeelten te doen geschieden, bijv. stukken van 30 M. en dan het zand van een stuk te gebruiken voor aanvulling van het daarvoor gereed gekomen, zulks om te voor komen, dat ook zij een duin voor de deur krijgen. Evenals de winkeliers van de Trompstraat zullen ook die van den Zeeweg de hoofdbesturen hunner organisaties in den arm nemen, nl. van de Hanze en van den Kon. Ned. Middenstandsbond. Voorts zal een afschrift van het adres aan den Raad ge zonden worden aan de directie van het Werkfonds NAGEKOMEN BESOMMINGEN VAN GISTEREN. Loggers: SCH 102 f 930; SÜH 210 f 1140 KW 56 f 810; KW 101 f 1130; KW 86 f 1340 KW 59 f 390; KW 24 f 270; KW 177 f 390 KW 52 f 610; KW 19 f 910; KW 104 f 793 KW 69 f 770; KW 114 f 370; KW 65 f 1090 KW 107 f 250. DE SCHEEPVAART VOOR ONZE HAVENS IN DE MAAND FEBRUARI. Voor het Hoogovenbedrijf zijn in de maand Februari aangekomen 25 schepen, waarvan 11 met erts, 3 met steenkolen, 1 met cokes en 1 met oud ijzer, terwijl 9 schepen kwamen laden. Verleden jaar kwamen in Februari 19 schepen aan, waarvan 9 met erts en 3 met steenkolen, terwijl toen 7 schepen anet ijzer vertrokken. Thans vertrokken 8 schepen met ijzer, waarvan 2 bestemd waren voor Noor wegen, 2 voor Denemarken, 1 voor Zweden, 1 voor Noord-Amerika, 1 voor Lissabon en 1 voor Middellandsche zeehavens, terwijl een lading creosoot verscheept werd naar En- geland. Voor de papierfabriek te Velsen kwamen aan 3 stoomschepen, waarvan 2 met cellu lose en 1 met houtstof, tegen verleden jaar 4 schepen, nl 1 met hout en 3 met cellulose. Voor IJmuiden kwamen verder nog aan 6 zeeschepen waarvan 1 met Noorsch ijs. 1 om oost en passagiers in te nemen en 3 als bij legger. Verleden jaar bedroeg het aantal binnen gekomen schepen voor IJmuiden in dezelfde maand 5. In totaal zijn dus In Februari voor de ha vens in onze gemeente aansekomen 34 zee schepen, tegen verleden jaar 28, dus thans 6 schepen meer. Lentemaand! Wat is alles nog ijl in de bosschen. Door de naakte takken waait een koude wind. De lucht is. grauw en nog winterachtig. Maar als er even een zonnestraaltje doorheen breekt, komt het verlangen in ons op, ons daarin te koesten. En dan voelen we, dat de stralen al veel meer kracht hebben dan een week of vier geleden, dan voelen we dat het goed is in de zon te loopen, dan verlangen we zooveel te meer naar de lente en naar de traditioneele zomersche dagen van Maart. De lente zit in de lucht, al zijn we nog een drietal weken 'van den eersten lentedag af. In Velserbeek staat het- hout weliswaar nog naakt en fladderen in den kouden wind al leen nog maar eenige dorre bladeren, die maar niet wilden vallen, overblijfselen van den vorigen zomer. Maar kijk eens in den hertenkamp en in den vijver daaromheen. Wat gaan die ganzen te keer en wat loopen ze pedant rond. En de witte zwanen banen zich met een forschen slag en met opge stoken vleugels een weg door den vijver dat huivmaar ook alleen hun domein is. Op den wal zijn de zwarte zwanen de baas. Die broe den ai en wie er van de twee de wacht heeft, zuivert het terrein van alles wat er aan pluimvee rondwandelt. Dat geeft een gesna ter van de welste. Velserbeek komt zoo langzamerhand in het bezit van een fraaie verzameling pluimvee, in de volière, maar vooral daarbuiten en nu alle vogels hun mooiste pakje hebben aan getrokken is het een lust er naar té kijken. Zoo ver mogelijk van het broedende paar zwarte zwanen verwijderd zwemmen de vier bergeendjes. Het lijken wel drijvende schil derijtjes met hun rooden snavel en hun prachtig gekleurde veeren, kleuren zoo scherp afgeteekend, zoo symmetrisch, dat men waant dat er inderdaad het penseel van een schilder aan te pas is gekomen. Kan men bij deze bergeentjes mannetjes en vrouwtjes niet van elkaar onderscheiden, bij het paar caroline-eendjes wint de woerd het ver van zijn levensgezellin. Prachtig is de kop ge teekend en vooral de achterover liggende kuif., die doet denken aan den steek van een zeeofficier. Maar ook de vee- ren van het ranke lijfje zijn wondermooi. Het eendje, veel kleiner, is evenals bij de fa- fanzanten heel wat eenvoudiger „gekleed".. Behalve de gewone tamme en wilde een den loopen er nog een paar smienten en een eenzame taling, waarvoor een levensgezellin gezocht wordt. Het drukst van alle zijn de ganzen, maar daarvan z-ijn er dan ook heel wat: wilde gan- zijn, witte.ganzen, nonganzen en de rotgan zen, van sommige soorten een enkel paar. maar van andere een flink aantal. Vooral de wilde ganzen zijn zeer rumoerig als ze door de zwarte zwaan één tegen een heel leger tje, worden verjaagd. Maar als de zwarte zwaan zich in den vijver waagt bij zijn witte rasgenooten, moet hij o.p zijn beurt zich zoo hard als z'n zwemvliezen dit toelaten „uit de voeten" maken. Want in den vijver oefenen de witte zwaren een dictatoriale macht uit. Er wordt veel gedaan, om den pluimvee- stand te verrijken. In den vijver zijn een paar broedkorven voor de eenden geplaatst. Maar een fraaie broedplaats wordt aange legd bij het rustieke bruggetje langs den Driehuizerkerkweg. Daar wordt een flinke afrastering gemaakt van gaas, het afgeras terde deel wordt met heesters geplant en voorts wordt in het water onder het brugge tje een soort hek gemaakt, om de zwanen en de ganzen te kunnen beletten, onrust in dit stukje Thijsse's Hof te stoken. Deze last posten kunnen niet door het hekje komen, zoodat ze de eenden niet kunnen storen als ze eens zitten te broeden. Dat belooft een be langrijk hoekje te zullen worden, dat kleine stukje rondom het zijtakje van den grooten vijver waar een weelderige plantengroei een heel klein stukje tropenland doet ver wachten. S. B. SCHEEP VAARTBERICHTEN. Scheepsbouw. De N.V. Katwijfcsche Reeder ij- en Haringhan- dtel v/h. A. den Duik te Katwijk aan Zee heeft aan de scheepswerf van Gebrs. de Haas te Maassluis opdracht gegeven den motorlogger „Wilhelmtoa" II te laten verbouwen. Door deze verbouwing zal het schip enkele meters worden verlengdTegelijkertijd zal heit schip van een nieuwen Bolnes-Dieselmotor van 160/ 180 P.K. worden voorzien. Groote diepgang. Maandagmorgen passeerde alhier het Zweed- sohe motor-chip ..Par Goth ia' bnvrif van Aruba, met een lading benzine en gas-"! ie Het schip had een diepgang van niet minder dan 9 Meter. IJzerverscheping. Het Noorsehe stoomschip ..Bravo I arriveer de gisteren van Oslo aan het Hoogovenbedrijf, waai' het -een partij ijzer aai Iaden.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1