HET NIEUWE AVONDBLAD Is Velsen een forensengemeente? Tel. 4400 j2e JAARGANG No. 103 DONDERDAG 4 MAART 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN: 15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KEN NEMER COURANT. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ600.overlijden 400.verlies van hand, voet of oog ƒ200.beide leden duim f100.één lid duim 50.alle leden wijsvinger ƒ60. leaen wijsvinger J 25.—alle leden anderen vinger ƒ15.één of twee leden anderen vinger f5—, arm- of beenbreuk ƒ30.enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. ƒ400. bij verdrinKingsaooa aoor ongeval tijdens de vaarttot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekermg voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Internationale Sportruzies. Er is 'groote herrie ontstaan bij het te Lon den gehouden wereldkampioenschap ijs hockey, met het gevolg dat de Engelschen, toch al niet uitbundige voorstanders van in ternationale sportwedstrijden, er weer wat meer afkeer van opgedaan hebben. Schrijvend in deze sfeer betoogt de Londensche corres pondent van de Telegraaf: Sport is oorspronkelijk bedoeld als amusement voor den sportbeoefenaar, maar wedstrijdsport en vooral inter nationale wedstrijdsport is louter een amusement voor den toeschouwer ge worden. En de eertijds zooveel opgang makende leus: „Sport verbroedert de volkeren" is reeds lang door de prac- tijk aan de kaak gesteld. O zeker, sport opent bijna alle deuren, sport is geworden een wereld-esperanto, maar het blijkt hoe langer hoe meer, dat internationale sport meer bitterheid en verwijdering brengt, dan vriend schap. En menigeen zal zich dan ook de vraag hebben gesteld, of het niet beter ware, voor de sport zelve, om zooveel mogelijk de internationale ontmoetingen te beperken". Hij merkt dan verder op, dat men niet meer terug kan. De internationale wedstrijden zijn noodig om in elk land afzonderlijk de sport- belangstelling gaande te houden en telkens weer te stimuleeren. En de hooge recettes ver gulden den pil der internationale wedstrijden, die de schrijver overigens als een noodzakelijk kwaad beschouwt. Hij meent dat de misstan den bestreden zouden moeten worden door aanstelling van krachtiger, energieker leiders bij de internationale sport-organisaties. Ik geloof niet dat deze zwartgallige beschou wing juist is. Natuurlijk valt niet te ontken nen dat zich vooral in de laatste jaren heel wat ruzies, conflicten, soms schandalige ver- tooningen bij internationale sportwedstrijden hebben voorgedaan. Maar de slotsom, dat daarom deze wedstrijden als „een noodzake lijk kwaad" beschouwd moeten worden lijkt mij verkeerd. En de rechtvaardiging van hun Instandhouding, namelijk het stimuleeren van de nationale sport, met de recettes als ver guldsel voor den pil, doet wel heel ongelukkig aan. Werd deze opvatting gemeengoed dan zou ook aan de sport iedere ideëele beteekenis ontzegd moeten worden. En dat mag niet. Men zal de sport niet alleen als factor van licha melijke volksopvoeding, maar ook en vooral als leerschool van loyale opvattingen, van principes als „play the game", „team-spirit" en „een goed verliezer zijn" hoog moeten hou den. Dat is in tijden als deze vooral in internationale ontmoetingen moeilijk, maar daarom moet men het nog niet opgeven! Ook op dit gebied, dat voor de jeugd zoo groot be lang heeft, moet in dezen tijd van achter uitgang, van „regressie" gestreden worden voor het behoud van idealen. Een mensch zon der idealen is de armste en berooidste ter wereld. De conflicten bij internationale sportwed strijden moet men overigens niet zien als een op zichzelf staand verschijnsel, maar als een symptoom van dezen tijd. Zij komen voort uit het heerschende internationale wantrouwen, de heerschende internationale verbittering, de in vele landen toegepaste nationale zelfver heerlijking. Het zou wel een wonder zijn als de jeugd door de Hetze der ouderen niet be- invloed werd. Wat verwacht men van een jeug digen sportsman uit een dergelijke sfeer: niet al te ontwikkeld, weinig geneigd tot het vor men van een eigen oordeel en daartoe ook nog slecht in staat, als hij naar het buitenland trekt nadat men hem in eigen land op alle denkbare wijzen heeft voorgehouden dat zijn volk en zijn ras superieur zijn andere dus inferieur en dat men zich voortdurend met de ontzettendste strijdmiddelen moet bewape nen tegenover dien laaghartigen buitenlander, die dit ook doet en die natuurlijk „agressief" is? (Zijn eigen volk is natuurlijk nobel-vrede- lievend en alleen maar defensief bewapend). Natuurlijk is hij wantrouwend tegenover „die vreemdelingen", natuurlijk is hij geneigd overal iets achter te zoeken, ieder incidentje °P te blazen, en bovendien meent hij dat het een blamage is te verliezen. Het is eigenlijk merkwaardig dat in de huidige met haat geladen internationale sfeer zooveel internationale sportwedstrijden nog een volkomen bevredigend verloop hebben. Dit geeft moed. Men zal de moeilijkheden het hoofd moeten blijven bieden en doorzetten. Tenslotte zal ook deze periode van internatio nale politieke verwildering en bewapenings- razemij haar einde vinden. Er zullen eenmaal hetere tijden aanbreken. De historie leert dat zulke opgeschroefde situaties niet permanent, zijn. hi afwachting daarvan mogen ook de sportsmen, die het goed met de sport meenen en dat zijn er gelukkig nog veel geen kamp geven R, P. Van een Santpoortsch standpunt bezien zal men moeten zeggen. Door deze poort komt men van Bloemendaal Santpoort binnen. Een afdeeling, rijk aan nieuwe I ^er werkende nieuwe bevolking komt 11 uit andere gemeenten, waar het ook nu nog woonwijken en „un vollende te zijn dagelijksch brood verdient of tracht te f t verdienen. Straten. Het grootste deel van de nieuwe bewoners ■komt, naar men ons ter gemeente-secretarie mededeelde uit Haarlem en Amsterdam. Tal van nieuwe woonwijken zijn uit den grond gestampt, schreven we .hierboven. Be perken we ons tot het zuidelijk deel (Drie huis, dat ook tot Santpoort gerekend wordt, laten we dus buiten beschouwing), dan ont dekken we buiten de kern van het oude dorp en van het jongere Santpoort-Station, welke kernen ook al ver van elkaar verwij derd liggen, minstens een zestal los van elkaar en op zichzelf liggende woonwijken. We vinden in deze woonwijken tal van fraaie woningen, maar ook typische verschijnse len, eigen aan de bebouwing van onze ge meente, een bebouwing die tot nu toe onge dwongen en systeemloos voortwoekerde, daar waar de bodem maar kansen bood Het antwoord op de vraag, of Velsen een forensengemeente is, is maar niet één, twee, drie te geven. Want Velsen is een zeer bij zondere gemeente, een gemeente die uit af- deelingen bestaat, welker economische struc tuur zoo geheel verschillend is IJmuiden, Velsen-Noord en Santpoort, de drie „hoofd- bestanddeelen" onzer gemeente, zijn niet alleen geografische eenheden, slechts verbon den door een administratieven band; het zijn ook eenheden, die van een economisch standpunt beschouwd, niets met elkaar ge meen hebben. Vinden we nog tusschen de los van elkan der liggende afdeelingen IJmuiden en Vel sen-Noord punten van overeenkomst beide zijn aaneengebouwde centra met industrie en handel en een bevolking, grootendeels be staande uit arbeiders Santpoort is op zich zelf een conglomeratie van verschillende woonwijken, zonder industrie van eenige be teekenis, deels bewoond door arbeiders, die met uitzondering van hen die in den tuin bouw hun bestaan vinden, elders in de ge meente hunne werkzaamheden hebben, deels door middenstanders, waarvan slechts een klein gedeelte zijn werkzaamheden verricht in de plaats zijner inwoning. De ongeveer 50 industrieele ondernemin gen, die onze gemeente telt, zijn bijna zon der uitzondering gevestigd in IJmuiden en Velsen-Noord. Het industrie-arme Santpoort telt slechts eenige wasscherijen met een klein aantal arbeiders. Genoemde 50 indus trieele ondernemingen geven werk aan on geveer 2500 arbeiders; van dit aantal is wel licht slechts 2 pet. werkzaam in ondernemin gen, die gevestigd zijn in Santpoort. Dit feit stempelt Santpoort tot een zuivere woon-plaats, in tegenstelling met IJmuiden en Velsen-Noord, dat werk-plaatsen (het deelteeken is hier onmisbaar) zijn. Wanneer we dus antwoord willen geven op de vraag, of Velsen een forensen-gemeente is. dan kan slechts met eenig voorbehoud daarop antwoord worden gegeven. En dan zien we, dat alleen Santpoort aanspraak op deze benaming zou kunnen maken. Statistieken, die aangeven, waar de inwo ners van Santpoort hunne dagelij'ksche werkzaamheden verrichten zijn er in onze gemeente niet. Het onderwerp is echter in teressant en belangwekkend genoeg, om aan deze kwestie eens wat meer aandacht te schenken. Voor de studie van de economi sche structuur onzer gemeente zou een der gelijke statistiek van het grootste belang kunnen zijn. Wij bevelen deze materie daar om in de belangstelling van ons gemeente bestuur aan. Maar ondanks het ontbreken van cijfers zijn er toch wel aanwijzingen die ons van dienst .kunnen zijn, aanwijzingen, die van dien aard zijn, dat vastgesteld kan worden, dat Santpoort zich snel ontwikkelt in de richting van een forensen-woonplaats. Volle treinen 's morgens en 's avonds zijn er het zichtbaarste bewijs van. Een ander, niet minder sprekend bewijs is de snelle groei der bevolking. In 1936 ging het aantal inwoners van de geheele gemeen te met 733 vooruit. Een stijging dus van ruim 1.6 pet. Maar de bevolking van Sant poort steeg met 550 of met 6 pet.! Op 1 Januari jl. telde Santpoort 9821 inwoners, terwijl dit aantal vijf jaar geleden nog slechts 6507 bedroeg. In vijf jaar tijds dus een stijging van het zielental met ruim 50 procent. Hierin is natuurlijk het geboorte-overschot inbegrepen. Maar we behoeven maar eens een kijkje te nemen in de talrijke nieuwe woonwijken, die in Santpoort uit den grond zijn gestampt om tot de overtuiging te ko men, dat er een zeer groote bevolkingstoe neming is door de vestiging van gezinnen uit andere gemeenten, gezinnen van renteniers, maar ook gezinnen van menschen die „een beroep of een bedrijf uitoefenen", zooals de fiscus dit pleegt te noemen. En omdat Sant poort geen industrie van eenige beteekenis heeft, kan ihet niet anders iof het overgroote Elke nieuwe woonwijk heeft zijn eigen laat ons zeggen eigenaardig heden", die in hoofdzaak bestaan uit „unvollendete".... straten. Om wel ke eigenaardigheden men nu juist niet naar Santpoort behoeft te gaan. IJmuiden en Velsen-Noord zijn rijk aan onvoltooide straten. De Kenne merlaan en de Rembrandtlaan, twee belangrijke verkeerswegen (op het uitbreidingsplan ten minste) loopen dood in een zandwoestijn of tegen een hekje. En niet anders is het in ons forensendorp. Laten we er maar eens wat gaan rondwan delen. Het eerste „eiland" dat we tegen komen is de buurt van de Kerkerinklaan. Keurig is deze buurt aangesloten op den Hagelinger- weg, maar een uitweg naar Zuid of Noord is niet te vinden. Voertuigen moeten terug of over den spoorwegovergang naar den Duin- en Kruid- bergerweg. Maar als ze terug willen, laten ze dan niet over den Kruidbergerweg gaan, want deze weg is. doordat vroeger B. en W. verzuimd hebben beslag te leggen op een deel der beroemde echt Velsensche voortuin tjes en thans eenige eigenaars weigeren ze gratis af te staan, nog steeds in een on- toonbaren toestand. We gaan wat verder zuidwaarts, de Ane- monenstraat in. Een nette straat. Hier vin- .den we nog de Gladiolusstraat en komen dan in de Narcissenstraat. die we naar links in wandelen. Maar ver komen we niet, want de Narcissenstraat loopt hier dood. Met de Hya cintenstraat en de Tulpenstraat is het pre cies hetzelfde. Langs het beroemde Kerkpad (verboden voor wielrijders) komen we in de Burg. En- schedélaan. Een zijstraat hiervan is de Schipbroekerweg. We zijn door onze onder vindingen in de Narcissenstraat wat voor zichtiger geworden en kijken even goed uit. Ja hoor. Het is weer zoo laat. De Schipbroe kerweg eindigt al heel gauw. Achter het hek bloeien de crocusjes. Wat aardig Een buurt-apart is hier weer de bebouwing rondom de Frans Netscherlaan. Aan gene zijde van dat, wat nog van de Santpoortsche bosschen overgebleven is, ligt de mooiste woonwijk onzer gemeente. Veel hout is hier gehakt, maar we hebben er een Klein-Bloemendaal voor teruggekregen. Wy- noldy Danielslaan. Harddraverslaan, Cla- rionlaan, Laurillardlaan, Lezer u zoudt er ze ker gaarne willen wonen. Dat de Harddra verslaan dood loopt, neemt ge gaarne op den koop toe. Fraaie breede lanen, fraaie villa's vullen hier de bebouwing. De Wynoldy Da- niëlslaan, die ongeveer evenwijdig loopt aan de spoorlijn, zal zeker de mooiste laan in de gemeente worden. De weg is ontworpen langs de westelijke grens van het Burgemeester Rijkenspark (waar dus slechts bebouwing aan een zijde mogelijk is) naar den Midden- duinerweg. Tenslotte gaan we nog even naar het uiter ste Zuiden. Daar vinden we met de Zonne- veltlaan, de Van Dalenlaan en de Litslaan eveneens een buurt in wording. Verleidelijk breed is die Van Dalenlaan (geen: „Vanda- lenlaan" s.v.p.), vooral voor autobestuurders, komende van den kant van Bloemendaal. Die zien natuurlijk niet den smallen ingang van den Bloemendaalschen straatweg evenmin als het nietige bordje met de pijl, dat aan den kant van den weg staat, (z-ie foto) en rij den recht door de Van Dalenlaan in. En ko men dan voor de zeef, die geen auto's maar alleen wielrijders en voetgangers doorlaat, welke langs een tegelpad den Bloemen daalschen straatweg ergens in de buurt van den spoorovergang naar de Wüstelaan be reiken kunnen. Auto's moeten echter terug of door de Zonneveltlaan naar den straat weg. Het blok woningen achter den witten muur zal zeker wel eens afgebroken worden. We zouden hier eigenlijk kunnen eindigen maar we gaan toch nog even terug. En vin den nog weer een apartje bij de Bruno Klau werstraat en de Duinlustparkweg, die zoo mooi opklimt naar de Bloemendaalsche Vin- kebaan, waar we voor het eerst terecht ko men in een buurt, die niet geïsoleerd ligt. Verder naar het Noorden de lint-achtige be bouwing van den Brederoodscheweg. En de eenzame Willem de Zwijgerlaan doet de deur dicht. Dit is in korte trekken Santpoort onze ,,fO' rensenstad". Om alles te bezichtigen heeft men eenige uren noodig want Santpoort met nog geen 10.000 inwoners is veel grooter dan IJmuiden met zijn 30.000. Woningwet, grondspeculatie en nog wat hebben er een stedebowkundig misbaksel van gemaakt, maar in het nieuwe uitbrei- De „Unvollendete"straat. Kies warmte voor Uw geld Neem Domaniaiel Ericssonstr. 1. Zeeweg 263. Tel. 5220 (Adv. Ingez. Med.) dingsplan is een streven vastgelegd, dat een centralisatie der bebouwing beoogt. Dat is toe te juichen, maar voordat het zoover is, zal er iets weggebroken en doorgetrokken moeten worden. Laat het niet te snel gaan. Want hoe snel ler het gaat, des te eerder verdwijnt het restantje natuurschoon in dit eens zoo won dermooie brokje Kennemerland. Het Burge meester Rijkenspark kan ons dit niet doen vergeten. S. B. OPENBARE BEHANDELING VAN EEN BEROEPSCHRIFT Ingevolge de regelen, bedoeld in artikel 4 der Instructie voor Gedeputeerde Staten, is bepaald, dat de openbare behandeling van het raadsbesluit d.d. 13 October 1936, no. 12, waar bij afwijzend werd beschikt op het verzoek van het Kerk- en Schoolbestuur van St. Engelmun- dus te Velsen, om ter vervanging van de jaar- lijksche vergoeding, bedoeld in het eerste lid van artikel 205 der Lager Onderwijswet 1920, een uitkeering te ontvangen van een som in eens, gelijk staande met tachtig ten honderd van de in dat lid bedoelde geschatte waarde der onder zijn beheer staande lagere school aan de Schaepmanlaan te Driehuis, benevens het daartegen door het betrokken kerk- en school bestuur ingediende beroepschrift, zal plaats hebben op Woensdag 17 Maart 1937, des na middags te 2 uren, in het gebouw der Provin ciale Griffie, Dreef 3 te Haarlem. Deze afkon diging geschiedt door plaatsing in het ge meenteblad, ingevolge beschikking van Gede puteerde Staten, krachtens het 4e lid van ar tikel 2 der bovengenoemde regelen. De vischomzet in den Rijks- vischafslag in Februari. Betere resultaten van trawlers en loggers dan verleden jaar. KLEIN BLOEMENDAAL, Ingang van de Wynoldy Danielslaan, Volgens het maandbericht van den omzet in den Rij ksvischafslag gedurende de maand Februari j.l. was de omzet 611.109.tegen 539.947.in Januari 1936. Er viel dus een stijging te constateeren van ruim 81.000.—, waardoor de achterstand, die de maand Jan. 1937 vergeleken bij dezelfde maand van het vorige jaar had opgeleverd in een voorsprong van bijna 30.000 is veranderd. De omzet in de eerste twee maanden van dit jaar bedroeg n.l. 1.112.859.tegen 1.083.332.in de eerste twee maanden van 1936. Gedurende de maand Februari 1937 kwamen aan den afslag: Van de trawl- en zeevisclizegenvisscherij 169 (166) Nederlandsche stoom- en motor trawlers met 410.160 317.284) besomming, 186 (233) motorloggers met 153.067149.075) 137 (221) motorkustvisschers met 19.135 15.040), 22 (22) open booten met 217 62) 1 (0) Engelsche motortrawler met 837, 7 (12) Deensche kotters met 5131 7191) en 1 (2) Belgische met 200 386) Van de drijfnetvisscherij 1 (0) motorlogger met 104 en 1 (19) Engelsche drifters met 1.777 19.164); Van de beugvisscherij 7 (13) stoombeugers met 2.710 9.815). De opbrengst der consignatiezendingen be droeg 17.766 19.582). (Tusschen haakjes zijn geplaatst de cijfers van Februari 1936). Uit bovenstaande cijfers blijkt, dat de recht streeks uit zee aangevoerde visch een waarde vertegenwoordigde van 593.343 tegen 520.365 in Januari 1936. Het aantal ter markt gekomen voortuigen was echter aanzienlijk minder dan verleden jaar n.l. 530 en 689, welke vermindering in hoofdzaak het gevolg is van het minder druk uitoefenen der kustvisscherij. Immers kwamen er 47 loggers en 84 motor kustvisschers minder aan den afslag. Uit een en ander volgt, dat de gemiddelde reisbesommingen hooger waren dan verleden jaar en dit mag een verheugend verschijnsel genoemd worden. Alhoewel het verschil pro- centsgewijs bij de trawlers niet zoo groot is als bij de loggers en de motorkustvisschers, heeft eerstgenoemde categorie wel in hoofd zaak tot den vooruitgang bijgedragen. Met slechts drie reizen meer dan verleden jaar ging het totaal der besommingen met niet minder dan 93.000 omhoog. De gemiddelde reisbesomming was voor de trawlers 2430 tegen 1910 verleden jaar d.i. 520 of 27 pCt. meer; de loggers hadden een gemiddelde besomming van 825 tegen 640 verleden jaar d.i. 185 of 29 pCt. meer. De kustvisschers maakten een reuzensprong n.I. van 68 op 140, een vooruitgang dus van 106 pCt.! De drijfnetvisscherij kon in Febrpari als afgeloopen worden beschouwd. Deze visscherij was verleden jaar nog van eenig belang, door dat toen nog 19 Engelsche drifters aan de markt kwamen. Met de beugvisscherij was het heelemaal mis. De gemiddelde reisbesomming van deze schepen was nog geen 400. Opvallend was, dat de loggers ditmaal met hun reisgemiddelde boven de Deensche kotters uitkwamen, die het „slechts" tot 730 konden brengen of bijna 100 minder. i

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1