HET NIEUWE AVONDBLAD 22e JAARGANG No. 104 VRIJDAG 5 MAART 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGA VEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN15 regels 10.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. - Levenslange ongeschiktheid ƒ600.-. overlijden 400—, verlies van hand, voet of oog 1 200.—beide leden duim f 100—, één lid duim ƒ50—, alle leden wijsvinger ƒ60—, één of twee leden wijsvinger ƒ25.— alle leden anderen vinger ƒ15.—, één of twee leden anderen vinger f5.—, arm- of beenbreuk ƒ30.—, enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk ƒ15.—. Opvarenden van vissehers-, marinevaartuigen enz ƒ400 bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. VELSEN RAADSVERGADERING Een korte agenda, maar een lange vergadering. Conversie van leeningen. Langdurige debatten over de :Ziekenfonds- premieregeling. En over de rioleeringsmisère. Gisteravond vergaderde de Raad dezer ge meente onder voorzitterschap van burge meester Kwint. Afwezig was de heer J. v. d. Veer. Het spel begint met het traditioneele punt 1: I Belastingzaken. Vastgesteld worden het precariokohier, dienst 1937, het lo. suppletoir precariokohier, dienst 1936, het kohier van schoolgelden der Handelsavondschool, dienst 1937 en het 2e suppletoir kohier van schoolgelden der Han delsavondschool dienst 1936, terwijl tevens behandeld werden eenige reclames inzake de Hondenbelasting dienst 1936. De ingekomen stukken en mededeelingen worden verschoven naar het eind van de Maatschappelijk Hulpbetoon. B. en W. stellen voor, -goed te keuren de 2e suppletoire begrooting van de Algemeen Burgerlijke Instelling van maatschappelijk hulpbetoon, waarbij een verhooging der sub sidie wordt gevraagd van f 3900. Van de aan de R.-K. Burgerlijke instelling zal vermoe delijk een bedrag van f 2700 niet Ibenoodigd zijn. Goedgekeurd. Aflossing van een geldleening. !B. ien W. stellen voor, hen te machtigen, af te lossen een geldleening groot f 525.000, per resto f 360.000 en aan te gaan een nieu we leening groot f 344300, op onderhandsche schuldbekentenis tegen een rente van zy2 pet. per jaar. Goedgekeurd, Voorschotten aan besturen van bijz. scholen. Het voorstel, inzake het verleenen van een voorschot aan de besturen van de bijzondere lagere scholen, bedoeld bij art. 101 der Lager Onderwijswet 1920 alsmede van de regelen, volgens welke de uitbetaling zal plaats heb ben, wordt aangenomen, Vaststelling van een Zieken fondspremieregeling. B. en W. stellen voor, vast te stellen een Ziekënfondspremieregeling, (bij welke rege ling het lidmaatschap van een fonds ver plichtend wordt gesteld voor alle gesteunden en armlastigen. De gemeente betaalt aan de In de regeling opgenomen ziekenfondsen een bijdrage in de verschuldigde kosten. De ver schuldigde premie wordt op het loon of de steunuitkeering van den gesteunde ingehou den ingeval de gesteunde niet bij een zie kenfonds blijft aangesloten of wiens aan sluiting wegens wanbetaling ophoudt of wanneer de gesteunde weigert, zich bij een ziekenfonds aan te sluiten. De heer F. P. Vermeulen (a.-r.) opent de lange rij der sprekers. Sprekers fractie is B, en W. erkentelijk voor dit voorstel, Maar sprekers fractie heeft ernstige bedenkingen tegen eenige punten. Spr. meent, dat in deze verordening twee verschillende zaken ge regeld worden, die ongelijksoortig zijn en die beter afzonderlijk te regelen waren nl, de regeling voor gesteunden en voor armlasti gen. Eerstgenoemde categorie verdwijnt wanneer er betere tijden komen 'en de arm lastigen blijven. Spr. meent, dat de gemeente zich wat de armlastigen betreft al voor de crisis had moeten verzekeren. De wijze waar op deze aangelegenheid tot nu toe geregeld is, is zeer gebrekkig. Beide categorieën wor den in de verordening van B. en W. met de zelfde kam gekamd. Spreker meent dat de volle lasten van de verzekering van arm lastigen dienen te komen ten laste van de gemeenschap en niet ten laste van een ze kere groep, die men bovendien tot de min der gesitueerden gerekend moeten worden. Immers en deel der lasten komt voor reke ning van de ziekenfondsen, waarvan alleen zij Üd kunnen zijn, wier inkomen een zeker bedrag niet te boven gaat. Dit vindt spreker een onsociale daad. B. en W. 'hadden met twee verordeningen moeten komen, een tij delijke voor -de gesteunden en een perma nente voor de bedeelden. Sprekers fractie kan haar stem aan deze verordening niet geven. De heer Vermeulen stelt voor de be dragen in art. 4 genoemd voor de armlasti gste verdubbelen. Voorts wenscht spreker wijziging in de regeling der arbitrage. Mr. Toni no (R.-K.) zegt, dat ook spre kers fractie van meening is, dat de armlas tigen geheel voor rekening van de gemeente dienen te komen. Spreker stelt een amende ment in dien zin op het betreffende artikel voor. Hij brengt nog eenige andere bezwaren naar voren, o.a. in verband met het bepaal de in art. 3. De verschuldigde premie wordt ingehouden van niet-leden, zegt de verorde ning, maai' iemand die niet lid is ibetaalt Seen ziekenfondspremie. Er is in de veror dening gesproken van een maximumbijdra- Se, maar hoeveel betaalt de gemeente nu in werkelijkheid, vraagt Mr. Tonino. Spreker kan er niet uit lezen, hoe de ad ministratiekosten geregeld worden en wie ze betaalt. De heer Ten Broek e (C.-H.) heeft ook hetzelfde bezwaar inzake de armlastigen, maar hij heeft van een der wethouders ver nomen dat hiermede niet bedoeld worden de door het armbestuur gesteunden. Maar dan m°et dit in de regeling tot uiting komen, meent spreker. Voorts brengt de heer Ten Tineke eenige bezwaren tegen de arbitrage naar voren. Van alle gesteunden wordt aan- simtmg bij een der fondsen geëischt. maar r kunnen menschen zijn die gewetensbe- Jiebben. Hiervoor wil spreker een uit- opgenomen zien. De heer Homburg (A.-R.) meent dat het schip eerst nog wel eens op de helling zal moeten voordat het naar zee gaat. De heer Homburg heeft lof voor den wethouder van Sociale Aangelegenheden, die deze zaak heeft voorbereid, .maar hij heeft toch bezwaren. Een dezer bezwaren is de gedwongen aan sluiting. De heer De Groot (11b.) meent dat deze zaak ernstige financieele consequenties voor de ziekenfondsen mee zal brengen, zoodat de zaak goed onder de oogen gezien dient te worden. Ook deze spreker heeft bezwaren te gen de arbitrageregeling. De heer Geelen (R.-K.) heeft eveneens eenige bezwaren. Bij is niet tegen de ge dwongen aansluiting, maar hij meent, dat het voor velen zeer moeilijk zal zijn de con tributie te betalen. De heer Mets (N.P.) meent ook, dat velen de contributie niet zullen kunnen betalen. De heer Warmen hoven (C.P.) kan de regeling niet steunen, omdat er geen, sprake is van vrijen wil. De toestand wordt hier en daar beter, de loonen gaan omhoog, maar de steunbedragen worden verminderd. Het ls absoluut onmogelijk dat de werkloozen iets van hun steun kunnen missen. We zul len een anderen weg moeten bewandelen en die weg is er. Men trapt de werkloozen zoo danig, dat ize niet meer in staat zullen zijn zich staande te houden, Als spreker andere wegen wil aantoonen, dreigt de voorzit ter he.m het woord te zullen ontnemen. De heer W armenhoven gaat voort, eenige middelen tot verbetering aan te wij zen. Mevr. Barbier sS e e 1 e m e ij e r (S. D. A. P.) vraagt in verband met art. 1 of het B. en W. bekend is, dat men van plan is een nieuw ziekenfonds uit den grond te stam pen. Zij meent, dat het algemeen belang hiermede niet gediend is en vraagt of er garantie is voor de leden. Mevr. Barbiers acht de voorgestelde regeling van groot belang, omdat het nu niet behoeft voor te komen, dat menschen het nalaten de hulp van een ge neeskundige in te roepen. Wat eens een gunst was, wordt nu een recht. Laten we niet af breken, maar opbouwen. Ook de heer Luikman (S.D.A.P.) juicht de regeling toe. Hij meent, dat ook de men schen die gesteund worden krachtens de ar menwet, ingeschakeld moeten worden. De. fi nancieele lasten voor de ziekenfondsen mo gen natuurlijk niet zodanig zijn dat zij er door in financieele moeilijkheden komen, maar hij meent, dat deze zaak ruimschoots met de ziekenfondsen besproken is en dat deze zich er bij neergelegd hebben. De heer ïïeeremans (R.K.) zegt, niet namens de fractie te kunnen spreken, want er is over deze zaak verschil van meening in de fractie. Wordt het een uniforme regeling of houden B. en W. er nog rekening mee, dat er fondsen zijn die een mooi maatschap pelijk werk gedaan hebben? En krijgen deze fondsen een hoogere subsidie? De heer Bosman (V.D.) merkte op, dal het in de commissie de bedoeling was, dat de armlastigen niet onder deze regeling zouden vallen. Nu het zoo is, zal er toch onderscheid gemaakt dienen te worden. De armlastigen bijv. zullen geen contributie moeten betalen. Alle enzij dae vanwege de crisis gesteund worden, maai' die niet in de gewone steun regeling konden worden opgenomen. Er Ls één ziekenfonds, dat door deze regeling op hoogere lasten komt en dat ziekenfonds is juist het fonds dat het 't beste dragen kan. De heer Maas (R.K.) zegt, dat het amen dement van den heer Tonino juist geboren is door de bezwaren door de heeren Luikman en Bosman genoemd. Dit amendement be doelt, alleen de zuiver armlastigen buiten de regeling te doen vallen. De heer Sluiters OC.H.) meent, dat de financieele verplichtingen voor de gemeente bij benadering niet vastgesteld kunnen wor den. Op de begrooting is hiervoor geen dek king. Hoe willen B. en W. daar aan komen? Voor gesteunden van groote gezinnen is het een heel bedrag. Zou de minister niet be reid zijn, hiervoor te steunen? Buiten de arm lastigen en de gesteunden zijn er velen, die noodgedwongen voor lnun ziekenfonds be dankt hebben. Is het mogelijk, als dergelijke menschen een beroep doen op het college, het college bereid is deze mensohen buiten de regeling om te steunen. De heer W. F. Visser, wethouder, beant woordt de sprekers. Wat is de bedoeling als men zegt, dat het schip nog wel eens op de helling moet? Is het de bedoeling te bewerk stelligen, dat de zaak nog eens wordt aan gehouden. Dit zou niet in het belang zijn van de betrokkenen. De heer Homburg: „Dit is niet de be doeling". De heer Visser zegt, dat de meerderheid der ziekenfondsen zich voor deze regeling heeft uitgesproken en nu is er voor den Raad van Velsen geen reden haar tegen te houden. Men beroept zioh op de Armenwet, maar ook dat houdt geen steek. Spreker is van meening dat het niet noodig is, twee regelingen te maken. Een groep gesteunden zou dan onder de regeling voor de armlastigen vallen en zij zouden daartegen zeker bezwaren hebben. Dat de fondsen er veel nadeel door onder vinden betwijfelt spreker; dan zauden de fondsen er wel bezwaren tegen gehad hebben. Spreker ontraadt het amendement van Mr. Tonino. De fondsen hadden geen enkel be zwaar tegen de kosten voor de administratie. Er is gezegd, dat de geneesheer van het Zie kenfonds geen neutraal persoon is, maar de heer Visser ontkent dit. Spreker heeft zooveel vertrouwen in de dokters van het ziekenhuis, dat er geen aanleiding is, aan Éiïn neutrali teit te wantrouwen. Wie de arbitragecommis sie zullen uitmaken is duidelijk aangetoond, meent de heer Visser. Ook dit zal in overleg met de ziekenfondsen geregeld worden. Het toelaten van andere fondsen kan men gerust aan het college overlaten. Er is hierbij ge dacht aan fondsen in andere gemeenten. Vele inwoners van Santpoort zijn aangesloten bij Mr. J. in 't Veld, wiens benoeming tot burge meester van Zaandam binnenkort te verwachten is. een Haarlemsch ziekenfonds. Elk ziekenfonds dat wordt toegelaten moet kunnen bewijzen dat het een serieus fonds is en zij in hun verplichtingen tegenover de leden niet tekort zijn geschoten. Er is geen enkel bezwaar, de ziekenfondsen een deel der kosten te laten betalen, want de regeling is ook in het belang der fondsen. De genoemde bedragen zijn maximum-bedra gen. Er zijn drie ziekenfondsen, die een ver schillende contiibutieregeling hebben. B. en W. hebben het gemiddelde genomen. De kwestie van het gewetensbezwaar is ook in het college besproken. B. en W. zijn gaarne bereid, degelijke gevallen te onderzoeken en met ernstige bezwaren rekening te houden. De verplichting tot aansluiting is noodig in het belang van de menschen zelf. Dr. de Groot heeft gesproken over de belangen van de ziekenfondsen, maar met de fondsen is de zaak in orde en we hebben alleen te zien naar de gemeentebelangen. Spreker had er op gerekend dat de heer Warmenhoven tegen deze regeling was. De heer Visser merkt op dat de overgroote meerderheid der werk loozen crisislicl van een ziekenfonds is. Deze mensohen hebben nu alleen recht op medische hulp. Bij deze regeling hebben zij ook recht op medische verzorging. Spr. meent, dat de werkloozen met deze regeling ingenomen zijn. Het bespaart hun den gang naar M. H. Ook in andere plaatsen heeft men dit ondervon den. Spreker ontkent, dat B. en W. hulp heb ben toegezegd voor een nieuw op te richten ziekenfonds. De regeling zal de gemeente niets kosten, zoodat er geen dekking gezocht behoeft te worden. Er volgt op dit antwoord van den wethou der een zeer uitvoerige discussie, waaruit blijkt dat hij de tegenstanders nog geens zins „omgepraat" heeft. Na de replieken schorste de voorzitter de vergadering, om het college in de gelegen - heir te stellen zich te beraden. Na de heropening deelt de heer Visser (wethouder) mede, dat de besprekingen met de fondsen in volkomen vrijheid zijn gevoerd en niet met den stok achter de deur. Verder deelt de heer Visser mede, dat B. en W. de voordracht aanhouden. In de volgende ver gadering zal de zaak opnieuw worden behan deld. Spreker verzocht de leden, hunne amendementen binnen 7 dagen in te dienen. Benoeming. Tot lid van de commissie van toezicht op de Rijks-, Hoogere Burgerschool (vacature G. D. Boerlage) wordt benoemd de heer J. P. Weyburg. Aan de agenda is nog een drietal punten toegevoegd. Aanwijzing van stemlokalen. Blijkens de op 22 Februari j.l. voorloopig vastgestelde kiezerslijst bedraagt het aantal kiezers in stemdistrict 4 voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal 1539. Het voor dit district aangewe zen stemlokaal, de serre behoorende bij het perceel, plaatselijk gemerkt Bloemendaal- schestraatweg no. 194, is te klein om daarin een voldoend aantal stemhokjes te plaatsen voor een vlot verloop der stemming. Beter daarvoor geschikt is het gebouw „De Toortst" Duinweg 34a te Santpoort. Voor stemdistrict 1 zouden B. en W. in plaats van het gymnastieklokaal van de voor malige openbare lagere school E te Velsen, willen aanwijzen een lokaal van het Gemeen tehuis. In verband met een en ander stellen zij voor de verordening tot aanwijzing van stemloka len voor de verkiezing der leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, van de Provinciale Staten en van de Gemeente raad dienovereenkomstig te wijzigen Aldus wordt besloten. Verbetering Hagelingerweg'. In het rioleeringsplan is ook opgenomen de aanleg van een riool in den Hagelingerweg. Voor zoover deze weg is gelegen in Sant poort doet zich de gelegenheid voor. de dooi den nieuwbouw ter plaatse dringend noodig geworden verbeteringen aan dien weg aan te brengen. Deze verbeteringen werden tot he den uitgesteld met het oog op de te leggen rioleering. De meerdere kosten worden door ons geraamd op f 12500, welk bedrag gevonden kan worden door beschikbaarstelling van de opbrengst van het bij Raadsbesluit van 19 Mei 1934, no, 6, goedgekeurd door Gedepu teerde Staten bij besluit van 28 November 1934, no. 159, aan de N. V. Vereenigde Ko ninklijke Papierfabrieken der firma Van Gel der Zonen voor f 12500, verkochte gedeelte van de Corverslaan. Dit bedrag is nl. nog niet belegd. Door elk jaar van den gewonen dienst aan den kapitaaldienst 1/12 van f 12.500, toe te voegen is na 12 jaar het ka pitaal weer intact. B. en W. stellen voor hiertoe te besluiten- Goed gekeurd. Crediet voor B-steun. De minister van Sociale Zaken heeft B. en W. bericht, dat ook in 1937 extra hulp aan werkloozen kan worden verstrekt in den vorm van kleeding, dekking en schoeisel. Over het kalenderjaar 1937 mag per gemeente ten hoogste worden besteed een bedrag, gelijk aan het gemiddeld aantal werkloozen over de eer ste 10 maanden van 1936, dat als werkzoe kende bij de arbeidsbeurs was ingeschreven, vermenigvuldigd met f 530. Het gemiddeld aantal werkloozen, berekend overeenkomstig het vorenstaande bedroeg 2684. Van het be drag van f 5.30 per werklooze komt f 2 ten laste van de gemeente en f 3.30 voor reke ning van het Rijk. B. en W. stellen voor een crediet toe te staan van 2684 X f 2 f 5368. Aldus wordt besloten. De rioleeringsmisère. In verband met het adres van de winkeliers aan den Zeeweg inzake de rioleering bepleit de heer T e n Broek e <C.H.) een con ferentie met de winkeliers te houden Spreker acht het gewensoht, dat een betere werkwijze wordt gevolgd dan in de Trompstraat. De heer Sluiters (C.H.) vindt het niet vriendelijk van den voorzitter, dat deze spre kers interpellatie naast zich neer heeft gelegd. De voorzitter: „Dan had u ze maar eer den: moeten indienen". De - heer Sluiters voortgaande zegt, da; de menschen in de Trompstraat gedaan heb ben alsof ze in de Sahara waren én er geen mensch last van hen had. In andere plaatsen geschiedt dit op een andere wijze. Er zit geen sohot in en er moeten veel meer menschen aangenomen worden. De wijze waarop die winkeliers gedupeerd worden is meer dan een schandaal. De heer Homburg (A. R.) zal niet diep op deze zaak ingaan. Hij wil zijn bevreemding er over uitspreken, dat ondanks de gestelde vragen er niets gebeurd is. In dein laatsten tijd schijnt men aam de bezwaren wat tegemoet te komen. Mevr. BarbiersSeelemeyer (S. D A. P.) meent, dat als de voorzitter spreekt over de laten aanvraag van de interpellatie van den heer Sluiters, B. en W. spreeksters vragen ook eerder hadden moeten beantwoorden. Spreek ster is over het ontvangen antwoord geens zins tevreden. Geen enkele vraag is behoorlijk beantwoord. De betrokkenen hadden toch ook wel mogen hooren, wat er gedaan is door B. en W. Spreekster meent, dat de Raad recht heeft te hooren wat er gebeurt. De heer Van Heyst (N, P.) vindt d'e manier waarop- de rioleringswerken worden uitge voerd aliler-treurigst, Het heele werk is „een stuk verdriet" en spreker weet niet, wie er eigenlijk de baas is. Openbare Werken weet goed, hoe ze de zaak moet aanpakken maar ze doet niets. Den heer Roelse (S. D. A. P.) heeft het eveneens bevreemd, dat B. en W. zich op deze wijze van de zaak afmaken. Een groote groep menschen wordt ernstig gedupeerd. De be- baaldie loonen zijn veel te laag. Ze komen haast niet boven den steun uit en dan kan men zich voorstellen, dat de lust bot werken niet groot is. We hebben het recht te eischen, dat de menschen een behoorlijke norm boven den steun verdienen. In de Trompstraat heeft men de -bui-zen gelegd op 9 December en eerst 7 Januari is men met het werk begonnen. Dat is vodr vele winkeliers noodlottig geweest. De heer Bosman (V. D.) wijst er op,-dat toen het werk begon er legio „vrijwilligers" waren. Nu is er geen een meer. Er is geklun geld. Voor de paar honderd voeten rioleering in de Trompstraat heeft men een paar maan den noodig gehad. Hoe komt dat? Kan het ko men doordat men vier kapiteins op één schip heeft? De heer Geelen (R/K.) wijst eveneens op de lage loonen, die er betaald worden. De ge schoolde arbeiders komen' nu op 38 ct. Ook de heer Luikman (S. D. A. P.) wees op de lage loonen. Dat het werk zoo lang duurt is het gevolg van de voorwaarden van uitvoe ring. Hij is eveneens van meening, dat de or ganisatie van het werk niiet deugt. Spieker verzoekt B. en W. al het mogelijke te doen, om het voor de arbeiders wat beter te maken. De zaak is buitengewoon ernstig, èn voor de arbeiders èn voor de winkeliers, merkt de heer Meyer (R.K.) op. Spreker heeft vernomen, dat een winkelier, die een goede zaak had, in een week nog geen tien gulden ontvangen had. Opnieuw wordt de vergadering gesehorst. Na de heroppening beantwoordt de heer Dunnebier, wethouder, de sprekers. Het heeft spieker verwonderd, dat er zooveel des kundigen in den raad zitten. De wijze van uit voering is een taak der directie. Spreker is het eens met den heer Sluiters dat het in de Trompstraat een groote misère is. Er zijn al lerlei omstandigheden geweest, waardoor het werk gestagneerd is. Plet is onjuist, dat eerst op 7 Januari begonnen is. Spreker ontkent, dat de uitvoering allerslechtst is. De uitvoer ders zijn voldoende voor hun taak berekend. In Apeldoorn, waar men als werkverruiming rioleeringen zijn gelegd, heeft men bij de -mensohen schotten voor de huizen moeten f plaatsen. De directeur is van den beginne af ingeschakeld. Via den directeur komen de za ken bij B. en W. Er zijn geen vier kapiteins op het schip. De uitvoering berust bij Mabeg. De Heide Maatschappij heeft daarmee niets te maken.. De menschen in de Trompstraat zijn misschien het proefkonijn geweest. B. en W. kunnen niets voor de gedupeerde winke liers doener is voor hen maar één weg en dat is naar Maatschappelijk Hulpbetoon, Spr. er kent, dat het bij de lage loonen mogelijk is, dat het stempelen te snel is geschied, maar de Arbedsinspectie heeft daaraan een einde ge maakt. Uil', ving in werkverschaffing is de eenige "manier, waarop de gemeente het werk gedaan heeft kunnen krijgen. De genoemd^ uu-rloonen zijn niet geheel juist. Er zijn ploe gen, die 42 et. per uur verdiend hebben. In het begin waren de Loonen 25 ets. Als het werk in den Zeeweg zou worden uit gevoerd als in het adres van de winkeliers is aangegeven, zouden zeker spoedig klachten komen, want dan zou het nog veel langer duren. Verder moet er rekening mee gehouden worden, dat in den Zeeweg vier gasleidingen zitten, een riool en 'eeu ijts.ar kabels. Hierna wordt de vergadering gesloten. Comité voor Kleeding en Dekking. Schitterend geslaagde inzameling. De geldinzameling heeft plaats gehad, aan de opdrachten voor afhalen van kleeding en dekking is voldaan en er is een aanvang ge maakt met het inventariseeren van de ont vangen goederen, aldus vernamen wij van den heer R. Bordewijk, secretaris van het comité, bij een bezoek aan het „dépöt" in de voorma lige school E. Hoewel nog geen volledige opgave verstrekt kan worden, zullen allen, die medegewerkt hebben 5m een inderdaad prachtig resultaat te bereiken, prijs stellen op een voorloopig Allereerst dient te worden opgemerkt, dat dit resultaat is verkregen doordat iedereen me dewerkte om op de manier, die liem of haar het best schikte, bij te dragen om den nood van zijn medemensch te verlichten. De leden van het comité en haar helpsters waren getui gen van verschillende ontroerende staaltjes van medeleven met de minstbedeelden. Er ls gecollecteerd in straten waar hoofdza kelijk gezinnen wonen die door de tijdsomstan digheden gedwongen zijn zich door de gemeen schap te laten steunen en hier werden een of meer centen in de bussen geworpen, die stuk voor stuk getuigden dat uit nood medelijden geboren wordt. Er is kleeding gehaald bij de familie, die niet het slechtste, maar het beste en voor het doel meest geschikte afstonden én waarbij de dienstbode schuchter vroeg of zij misschien een eigen gebreide jumper daaraan mocht toe voegen. Werkloozen hebben zich aangemeld om de geschonken ledikanten en wiegen te vertim meren en te schilderen, terwijl weer anderen hun tijd en alle soorten materiaal beschikbaar stelden om de goederen af te halen. Er is prachtig werk geleverd in de gemeente Velsen, waarop met dankbaarheid gewezen kan worden Aan gaven en collecten is in totaal een be drag van ruim 600.— bijeengebracht. Het stukstal van de geschonken goederen is nog bij geen benadering vast te stellen. Laat dit voor hen, die nog niet in de gele genheid waren om hun medewerking te ver leenen, of onbekend met het mooie doel, deze voorbij lieten gaan, een aansporing zijn om hun gaven en opdrachten voor afhalen van goederen te zenden aan de bekende adressen van de leden van het comité, die gaarne voor inontvangstname en afdoening zorg zullen dragen. Er is veel gegeven, er ls helaas nog meer noodig. Het voorbeeld is er, navolging zal zeer op prijs gesteld worden. Tot zoover de mededeelingen van den heer Bordewij k. In het gymnastieklokaal was alles wat bin nengekomen was netjes uitgestald, nadat het ontsmet en gestoomd was. En inderdaad, men kan niet anders zeggen dan dat er veel gege ven is. Een lange tafel lag opgestapeld met nieuw goed, geschonken door winkeliers. En onder het gebruikte goed waren eveneens tal van zoo goed als nieuwe artikelen, die wel gretig aftrek zullen vinden. Langs een der zij wanden hingen bijv. een heele collectie japon nen. Van alles is er gegeven, ledikanten, wie gen, schoenen en vooral kleedingstukken als costuums enz. De dames van het comité hebben onder lei ding van mevr. Kwint, die zelf een werkzaam aandeel had, eerst alles gesorteerd. Dit is een heel werk geweest. Natuurlijk kwam er ook wel wat binnen, dat onbruikbaar was, maar ook dit heeft zijn nut opgebracht. Want er ls voor 25 gulden aan vodden verkocht. Van de ingekomen gelden is eveneens al een deel besteed. Verder zijn nog 200 dekens aan gevraagd, welke spoedig verwacht kunnen worden. Voor verstrekking van de op deze wijze in gezamelde artikelen komen alleen in aanmer king zij die geen B-steun ontvangen. De aan vragen moeten aan den secretaris, Heidestraat 40, gericht worden, die deze aanvragen onder zoekt. Voor deze aanvragen zijn ten kantore van den secretaris formulieren verkrijgbaar. GEMASKERD BAL IN „DE PONT". De directie van de bioscoop „De Pont" orga niseert Woensdag 10 Maart a.s. in samen werking met de vereenigingen De Gieteling en Papyrus een gemaskerd bal, dat zeer inte ressant belooft te zullen worden. Twee orkes ten zullen voor de noodige dansmuziek zorgen. De zaal zal fantastisch verlicht worden en voorts komt er een champagnebar. De be zoekers worden door apachen bediend. Geen echte natuurlijk.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1