Non-interventiecommissie aan vaardt het controleplan. Nederland's cultureel vlagvertoon Parijs. Internationaal bureau ingesteld. te Wat er in het Nederlandsche paviljoen op de wereldtentoonstelling te zien zal zijn. Thijs Ijs en de drie daden van Slechtbedeeld DINSDAG 9 MAART 1937 Hoe de controle der Spaansche grenzen en kusten geregeld is. Gisteravond heeft de Londensche nietinimengingscommissie een com- anuniué gepubliceerd, waarin wordt medegedeeld, dat de commissie het plan van controle heeft aangenomen. Voorzien is, dat de voornaamste controleurs binnenkort zullen worden benoemd. Zij zullen hun taak on middellijk aanvaarden. De voorzitter deelde mede, dat de controle op 13 Maart a.s. in werking zal treden. Overeengekomen werd, met de uitvoe ring van de controle behalve vertegen woordigers van Engeland, Frankrijk, (Duitsohland, Italië en Rusland, nog drie andere vertegenwoordigers te be lasten. De commissie zal nu verder gaan met bestudeeren van de mogelijk heid de niet-inmenging verder uit te breiden, zooals het terugroepen van de „vrijwilligers" en het onthouden van financieelen steun. De commis sie zal later in de week bijeenkomen om de voornaamste uitvoerders van het controleplan te benoemen. Nader meldt het D. N. B. over den inhoud van deze slotresolutie: Volgens het controle-plan wordt een „In ternationaal bureau voor de niet-inmenging in Spanje" ingesteld, dat zal bestaan uit een door de internationale commissie te benoe men voorzitter en acht vertegenwoordigers van Groot-Brittannië, Frankrijk, Duitsch- land, Italië, Sovjet-Rusland en drie kleinere landen. Het bureau heeft het recht alle met de uitvoering van het plan samenhangende kwesties te behandlelen. Principieele kwes ties moeten echter aan de internationale commissie worden voorgelegd. Ingevolge de bijzondere overeenkomst tus schen Groot Brittannië en Portugal zal ook aan den Franschen kant der Fransch- Spaansche grens en aan den Britschen kant der grens tusschen Gibraltar en Spanje een internationalen staf met de tenuitvoerlegging van de overeenkomst van non-interventie worden belast. Tot dit doel wordt de Fransch- Spaansche grens in drie zones verdeeld, die elk door een agent bestuurd worden,, welke agenten weer aan een hoofdagent onderge schikt zijn, die voor de geheele grens de ver antwoording draagt. Zij moeten in nauwe samenwerking met. de Fransche autoritei ten arbeiden en zullen o.a. ook diplomatieke voorrechten genieten De voorzorgsmaatregelen voor schepen, die rich naar Spanje begeven houden in, dat elk schip der aan de overeenkomst deelne mende landen, voor het aandoen eener Spaan sche haven in een controle-haven moeten binnenloopen, ten einde aldaar een controleur aan boord te nemen, die toezicht moet hou den op het ontladen in de Spaansche haven. De hoofdagent, die de algemeene leiding van de zee-controle heeft, zorgt voor de verdee ling der controleurs. De controle der handelsschepen door oor logsvaartuigen geschiedt door Groot-Brit- tannië, Frankrijk, Duitschland en Italië, in verband waarmede de kust in zones is ver deeld (Op zijn laatst 31 Maart zal een re- Vaticaan erkent Victor Emmanuel als Ethiopisch keizer. Bij de overhandiging van de gouden roos. Ter gelegenheid van het overhandigen van de gouden roos, die Z.H. de Paus heeft toe gekend aan de koningin van Italië, zal naar Stefani meldt de apostolische nuntius bij 't quirinaal, Mgr. Borgonigi Duca, twee ponti ficale brieven voorlezen, een gericht tot den koning en keizer, de ander gericht tot de ko ningin en keizerin. Dit zullen de eerste pauselijke stukken zijn, waarin officieel den koning van Italië den titel van keizer van Ethiopië zal worden ge geven. Weliswaar heeft Z.H. de Paus ook in zijn gelukwensch ter gelegenheid van de ge boorte van prins Victor Emmanuel, den ko ning ook keizer genoemd, doch deze geluk wensch was geen officieel stuk van den Hei ligen Stoel. SIR OTTO NIEMEYER LID DER DIRECTIE VAN DE B. I. B. De Raad van Beheer van de Bank voor in ternationale Betalingen heeft in zijn zitting van Maandag met algemeene stemmen be sloten het lid der directie van de Bank van Engeland, Sir Otto Niemeyer, voor den duur van drie jaren tot zijn president te benoe men. Volgens de statuten zijn de functie van president van den Raad en die van president van de Bank in een hand vereenigd. De Raad heeft in een vorige bijeenkomst tot president benoemd de heer Beyen, doch daartoe is een wijziging der statuten noodig, ■welke in de bijeenkomst van 3 Mei haar be slag zal krijgen. Nog meer „helsche machines" te Perpignan. Bom in een voddenkarretje. Wederom zijn te Perpignan projectielen gevonden. Het vierde exemplaar was gelijk aan dat, hetwelk Zondag in de rivierbedding van de Tet is aangetroffen en bestond uit een met kruit gevulde en van ontsteekin- nchting voorziene militaire veldflesch. De politie heeft de helsche machine ver wijderd. Voorts is een bom ontdekt, in het wagen tje van een voddenkoopman, van wien be- Kend was, dat hij met de zaak der Spaan sche regeering sympathiseerde. De koopman waarschuwde de autoriteiten, the de helsche machine, die van een uurwerk was voorzien, in het water onschadelijk maakten. geling worden getroffen voor de Canarlsche eilanden) Deze controle vindt slechts plaats buiten de tienmijls-zöne langs de Spaansche kus ten. Het misbruik maken van den wimpel, de aanwezigheid van een controleur aan boord van een vaartuig aangevend,, wordt streng ge straft. De controle-uitoefenende oorlogs schepen missen echter hét recht van doorzoe king. Het plan zal in drie étappes ten uitvoer worden gelegd. Het plan, dat tevens het aan tal controleurs vaststelt schat de kosten op 834.000 pond sterling voor een jaar, die uit een internationaal fonds gedekt zullen worden. Hongarije Geen arrestaties verricht. Naar aanleiding van berichten over de po litieke gebeurtenissen van de laatste dagen verklaart men in officieele kringen, dat er noch bij de politie, noch bij het leger, noch onder de bevolking een arrestatie is verricht. De leiders der oppositie hebben bij Daranyi beschuldigingen tegen de uiterst rechtsche organisaties ingebracht, doch de minister president wilde een uitgebreid onderzoek naai de gegrondheid dezer beschuldigingen zien ingesteld alvorens een verklaring af te leggen. Tot dusverre heeft men nog niets gevonden, dat een gerechtelijke vervolging zou recht vaardigen. Daranyi zal intusschen de noodige maatregelen blijven nemen tot het verhin deren van iedere onwettige actie, van welke zijde ook. Stormachtige overtocht van de „Rex". Tal van opvarenden gewond, een hunner overleden. Tijdens de thuisreis van New-York naar Italië heeft het stoomschip ,Rex" tusschen de Azoren en Kaap Sint Vincent met zware zeeën te kampen gehad, tengevolge waarvan onder de bemanning en dë passagiers een twintigtal personen werd gewond. Van de gewonden is een lid der bemanning, dat ernstig gewond werd, tijdens den overtocht overleden. Twee andere gewonden moesten bij aankomst te Napels in het'ziekenhuis worden opgenomen. DE LEIPZIGER MES SE. In het artikel van onzen Berlijnschen cor respondent over de Leipeiger Messe komt een zinsnede voor, die eenige correctie behoeft. Het feit is, dat in Leipzig alle beschikbare kamers in hotels en bij particulieren bezet wa ren en dat vele Messe-bezoekers in omliggen de steden in Halle o.a. logies moesten nemen eri dat zestigduizend arbeiders van het Duitsche arbeidsfront rondom Leipzig in de dorpen „gelegerd" zijn. Voor de vertegenwoor digers der pers was uitstekend logies gereser veerd. Achttien baren goud verdwenen. Diefstal ter waarde van 3Vs millioen francs. Havas meldt uit Marseille, 8 Maart: Heden middag is men op het station Joliette tot de ontdekking gekomen, dat achttien baren goud ter waarde van drie en een half millioen francs, die per stoomschip „Providence" waren aangevoerd, gestolen waren. Het gestolen goud was bestemd voor een Belgischen firma. Na den aanslag op Graziani. Lord Cranborne over de ongeregeldheden. In het Engedsche Lagerhuis verklaarde Lord Cranborne, de onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken, in antwoord op een vraag, dat hoewel het moeilijk is nauwkeurige inlichtingen te verkrijgen, het ministerie van buitenlandsche zaken heeft vernomen, dat na den aanslag op maarschalk Graziani ern stige ongeregeldheden hebben plaatsgehad in Addis Abeba, waarbij de Italiaansche sol daten strenge represailles hebben genomen., welke eindigden met een groot aantal dooden en groote materieele schade. Wat betreft de Britsohe onderdanen en de personen onder Britsche bescherming, deelde de onderstaatssecretaris mede dat zij, die gedurende de ongeregeldheden gearres teerd waren, door bemiddeling van den dienstdoenden Britschen consui, thans allen in vrijheid zijn gesteld. Geen enkele Engelschman is om -het leven gekomen. Verder werd gevraagd of ooggetuigen van deze repressailles niets hebben gemeld, dat deze met een onbeschrijflijke wreedheid werden uitgevoerd en of deze wreedheid niet de ergste was in Afrika sedert de wreedheden in de Congo, antwoordde Cranborne: „Ik weet dat dergelijke rapporten bestaan en tot mijn spijt moet ik zeggen, dat onze inlichtin gen gedeeltelijk overeen schijnen te komen met deze rapporten". Lord Cranborne antwoordde niet op de vraag of de regeering voornemens was stap pen te doen bij de Italiaansche autoriteiten tegen deze schending van de internationale gebruiken. Spaansch schip door de „Canarias" in brand geschoten Nieuw conflict in de Ameri- kaansche automobielindustrie. Staking bij Chrysler. Hudson en Chevrolet. Uit Detroit wordt gemeld, dat de Chrysler-Corporation geweigerd heeft te erkennen, dat de bond van ar beiders in de automobiel-industrie het eenig orgaan is, dat namens de arbeiders kan onderhandelen en der halve heeft de bond een staking af gekondigd in de fabrieken va-n Chrysler, Hudson, en Chevrolet te Detroit, waar in totaal 80.000 man werken. Bemanning aan boord van Britschen torpedo jager. In de Golf van Biscaje is gisteren brand uitgebroken aan boord van een schip, waar van aanvankelijk- de nationaliteit niet vast stond. Het schip zou door den kruiser der Spaan sche Nationalisten „Canarias" beschoten zijn. Het seinde in het Engelsch noodseinen uit en onderteekende met „Adda". Eerst had het schip verbinding met het petroleum- tankschip „Tamaha", uit Hongkong en latei- met het Fransche schip „Pierre Dreyfus" uit Saint Nazaire. De Britsche admiraliteit ontving van den torpedojager „Echo" het bericht, dat seinen gewisseld waren met den Spaanschen kruiser „Canarias", die verklaarde, dat het schip, waarvan men beweerde! dat het de Britsche „Adda" was, een Spaansch schip is geweest, dat den naam droeg „Mar Cantabrico" en dat zijn bemanning zich aan boord van de ..-Canarias" bevond. De „Echo" nam aan, dat het vaartuig was gezonken. Een gisteravond laat door de Britsohe ad miraliteit gepubliceerd communiqué deelt mede, dat vier torpedojagers, die uitgezonden waren om h-ulp te brengen aan de „Mar Can tabrico" opdracht hebben gekregen zich te begeven naar de havens Saint Jean de Luz en Runna. De torpedojager ,Eoho" had de bemanning van de „Mar Cantabrico", die inderdaad door de „Canarias" tot zinken was gebracht, aan boord genomen. Volgens mededeelmgen van de bemanning van trailers uit Aragon, die zich in de na bijheid van het brandende schip bevonden, zou het S.O.S.-sein uitgezonden zijn door het Britsche schip „Aba". Dit schip zou kanon vuur gehoord hebben en het brandende schip gezien hebben en daarom het signaal hebben uitgeseind. Uit de gelijkenis met den naam „Adda" zou het misverstand zijn ontstaan. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC Thijs en het prinsje gingen dus op stap naar het dorp, waarin de kobold Schrielkop woonde. „Dien akeligen kabouter krijgen wij heusch wel klein," zei Thijs. „Hier is een smederij: ga je even mee naar binnen?Dag, smid, heb je het nog al druk?" „Ik heb gelukkig werk genoeg, jongens," sprak nu de smid, „maar vertel op, wat is er van je dienst?" „Ken jij misschien den kobold Schrielkop?" vroeg Thijs. „Vent, praat me er niet van," zoo luidde het antwoord. „Wie kent d i e nu niet? Hij doet nooit iets anders dan kwaad, hij plaagt ieder een en niemand is er nu eens, die hem daarvoor durft te straffen!" „Wel," zei Thijs weer, „dien moed hebben wij. In ieder geval_ zullen wij probeeren hem gevangen te nemen. Doe me een pleizier en smeed eens een paar extra stevige kettingen, misschien kunnen we hem daarmee vastbinden." „Nu, ik bewonder je moed," sprak de verbaasd» smid. „Ik zal ze gauw voor je klaar maken, want hoe eerder je Schrielkop te pakken krijgt, hoe beter het is." (Parijsche correspondentie.) Nu het Nederlandsche paviljoen voor de a.s. Pa-rijsche tentoonstelling onder den kap staat en er zoo langzamerhand teekening komt in den bouw, oordeelde de regeerings- commissaris, de heer de Bie Leuvelin-g Tjeenk, het raadzaam nogmaals de Nederlandsche correspondenten te Parijs bijeen te roepen om hen op de hoogte te stellen van de ver dere plannen. Voor zoover de sluier van geheimzinnig heid, de uiteraard nog over die plannen ligt uitgestrekt, werd opgeheven, blijkt, dat Ne derland eens te meer eervol voor den dag zal komen en zijn grooten naam, dien het vooral tijdens de koloniale tentoonstelling van en kele jaren geleden verworven heeft, hoog, zeer hoog zal houden. Wanneer men, zooals we onlangs deden, eens rondzwerft op het geweldige terrein, waarop de Expositie verrijzen zal, van de Concorde langs de Seinekaden tot den Eifel- toren en het Trocadero en nog ver daar voor bij, vraagt men zich wel eens af: hoe kan op den lsten Mei' uit dezen chaos een stad van paleizen verrezen zijn? Teekening is in den arbeid nog weinig te bespeuren, behalve in de koloniale Fransche afdeeling, waar slank en wit reeds minarets van Oostersche tempels oprijzen, maar overal elders is het een woestenij, herinnering uit 19141918, een stad, die met den grond is gelijk gemaakt. Gunstig steken daarbij af de werkzaamheden van sommige buitenlandsche paviljoens, die van de twee groote tegenover elkaar liggende rivalen: Sovjet-Rusland en Duitschland, waar hamer en sikkel en hakenkruis als een permanente uitdaging boven op de torens prijken, ook die van België, van Italië en ten slotte van Nederland. Nadat de fundeering door Fransche aan nemers was gelegd en het staalskelet door dezelfde firma was opgetrokken, zijn uit ons land Nederlandsche arbeiders op het oogen- blik een 75, die later tot 100 opgevoerd zullen worden overgekomen en onder leiding van het aannemersbureau Ingenieursbureau voor Bouwnijverheid te Oegstgeest aan den ver deren afbouw te werken. Al is men later be gonnen, dan men- oorspronkelijk gedacht had en al moet men werken onder ongunstige voorwaarden de Nederlanders immers moeten werken volgens de nieuwe Fransche arbeidsbepalingen, 40-urige arbeidsweek, etc. de commissaris-generaal heeft toch zeer goede hoop, dat tijdig ons paviljoen gereed zal zijn en dat op 1 Mei de deuren geopend zullen kunnen worden. Wat de inzending betreft, deze is reeds grootendeels bij elkaar en wordt te Amster dam geconcentreerd, waar deskundigen een streng toezicht uitoefenen en alleen datgene waardig keuren naar Parijs over te sturen, wat werkelijk in staat is ons prestige hoog te houden. Volgens de sprekende uitdrukking immers van minister Slotemaker de Bruine, onder wiens departement de Nederlandsche afdeeling ressorteert, is deze zending als het ware een cultureel vlagvertoon, zoodat alleen plaats is voor datgene, wat werkelijk kunst waarde heeft. Hiervoor is een bedrag be schikbaar gesteld, omdat bijna alles, speciaal voor deze tentoonstelling gemaakt moet wor den, een omstandigheid, die de aantrekkelijk heid ervan nog verhoogt, daar immers het geëxposeerde ook in Holland nog onbekend zal zijn. Er is dus een bedrag om kunste naars aan het werk te zetten, maar hoe? Dit heeft het tentoonstellingscomité gedaar ofwel door directe opdrachten aan kunste naars ofwel door zgn. meervoudige opdrach ten, waardoor verschillende kunstenaars op dracht kregen een schets te maken voor een of ander kunstwerk, waarna een commissie van artisten een keuze deed en bepaalde, :welk ontwerp uitgevoerd zou worden, Op deze wijze werken een 150 Nederlandsche artisten mee aan de samenstelling der Nederlandsche inzending. Onwillekeurig vraagt men zich nu af: honderd vijftig- Nederlandsche artisten? Maar bestaan die wel? Telt Nederland zoo veel. kunstenaars? Bekende kunstenaars zijn zeer zeker niet zoo talrijk, maar het is juist de bedoeling van de commissie geweest jon geren, die tot dusver nog te weinig bekend waren, niettegenstaande zij talent hebben, een gelegenheid te geven op den voorgrond te treden. De kopstukken kent men al, maar de jongeren moeten geholpen worden! Een uiterst belangrijk punt was ook de sa menwerking tusschen industrie en kunste naar tot stand te brengen, wat men noemen kan de kunstnijverheidindustrie. De fabri kant denkt in de eerste plaats aan het com- mereieele, terwijl de artist er natuurlijk op uit is zijn kunst tot haar recht te laten komen. Groote moeilijkheden waren hier dikwijls op te lossen, omdat nog niet alles, wat kunst is, gemakkelijk op de markt gebracht kan wor den, doch op slot van zaken heeft men ge gronde hoop geslaagd te zijn en werkelijk iets nieuws en kunstzinnigs tegelijk op de markt te brengen. Uit het voorgaande blijkt reeds, dat deze tentoonstelling er niet een zal zijn, zooals bijna alle exposities, waar iedereen een stand kan huren en exposeeren wat hij wil. Neen, na door de commissie goedgekeurd te zijn wordt de inzending door verschillende architecten geplaatst, die de zorg hebben, dat alles in de verschillende zalen tot één geheel wordt gegroepeerd. De verschillende af deelingen worden dus niet afzonderlijk ge groepeerd, maar tot harmonische eenheden vereenigd. Zooals men weet worden die af- deelingen gevormd door: meubelkunst, glas en ceramiek, glas in lood, decoratieve kun sten, alles, wat de textiel betreft en tenslotte boek- en drukkunst met de grafische kun sten. Wat de vrije kunsten betreft, vrije schil derkunst en vrije beeldhouwkunst, deze wor den niet in het paviljoen ondergebracht, om dat er volgens den opzet van het paviljoen geen plaats voor is. Dit lijkt misschien vreemd, maar is in overeenstemming met het geen oorspronkelijk bepaald was, dat nl. hier voor zalen beschikbaar zouden worden ge steld in het nu reeds bijna voltooide museum op de Quai de Tokio. Toen dan ook onlangs bekend werd gemaakt, dat de Fransche re geering besloten had hierin alleen oude Fran sche kunst onder te brengen, was dit een groote tegenvaller. De plannen voor het Hollandsche pavil joen waren nu eenmaal reeds vastgesteld en konden niet meer veranderd worden en zeer waarschijnlijk zullen de vrije kunsten nu een poover onderdak vinden in het veel klei nere paviljoen, dat op de Avenue Rapp wordt gebouwd, zoodat het niet eens zeker is, dat de Nederlandsche schilders en beeld houwers met een inzending zullen kunnen uitkomen. Wanneer we nu in gedachten door de zalen van ons toekomstig paviljoen wande len, dan komen we eerst in de zaal voor ver keer en tourisme, waar een groote kaart ons onmiddellijk leeren zal, waar we zijn: in Ne derland. Hier komt eveneens een groote wandschildering van Amsterdam en de z.g.n. „poppenstoet", die het wanbegrip moet weg nemen. dat Marken heel Nederland is en dat we er allen rondloopen op klompen en de vrouwen met bonte, ronde rokken. Door dien „poppenstoet" moet blijken, dat er ook gewerkt wordt in Holland, dat er polders drooggelegd zijn, uitmutnende wegen zijn aangelegd, dat we een K.L.M. hebben, die ons door anderen wordt benijd. Zooveel mo gelijk zullen ook in deze zaal informaties worden gegeven, die ons land voor den vreemdeling aantrekkelijk maken. Naast deze zaal een verrassing: het zaaltje van de Hol land.Amerika-lijn, waar gedeeltelijk de Nieuw-Amsterdam zal worden opgebouwd. De volgende zaal is gewijd aan het indus- trieele product ontworpen door kunstenaars. Hier hebben boek- en drukkunst hun plaats, niet alleen het mooie boek, het museumstuk maar ook het eenvoudige, dat toch zoo dik wijls goed verzorgd is. De textielindustrie is eveneens in deze zaal ondergebracht en hier van stelt men zich zeer veel voor. Ook hier is het streven weer niet alleen het kunstzin nige, maar ook het gebruiksvoorwerp, dat dus niet duur mag zijn. maar goed verzorgd is, onder de aandacht te brengen. In de vierde zaal zal men de religieuse kunst vinden, waarvoor talrijke nieuwe voor werpen worden uitgevoerd, terwijl in de vijf de zaal een drietal interieurs: een eetkamer, een vrijgezellenkamer en een wintertuin worden geëxposeerd. Iets verder in diezelfde zaal zal men ook de inzending vinden van de Amsterdamsche diamantnijverheid. Wanneer men dan de trap beklimt naar het balcon, dat rondom de zaal loopt, dan vindt men daar boven de afdeeling steden bouw en architectuur. Men zal er verschil lende der beste uitbreidingsplannen, waarin vooral het streven uitkomt het landelijk schoon zooveel mogelijk te bewaren, kunnen bewonderen, terwijl op een kaart van het Westelijk deel van Nederland de ontwikke ling der groote steden en verschillende dor pen gedurende de laatste honderd jaar zal worden aangegeven. De architectuur zal uit komen door diapositieven op de glaswanden, waarop de belangrijkste gebouwen der laat ste jaren getoond zullen worden. Dan komt men in de afdeeling Indië, die in drie onderafdeelingen verdeeld is. In de eerste plaats is een zaal van 250 M2, gewijd aan kunstnijverheid, tourisme, architectuur en stedenbouw, ingenieurswerken, zooals irri gatie, bruggenbouw, carteering uit de lucht en verder enkele cultures: rubber, koffie, kapok, Derriswortel en hout. Verder zal in die zaal een inlichtingenbureau der scheep vaartmaatschappijen op en in Indië worden gevestigd. De tweede Indische zaal zal zeer waar schijnlijk een der aantrekkelijkste van ons paviljoen zijn. Architect J. H, Antonissen bouwt nl. deze zaal geheel als een pendoppo- zaal, de ontvangstzaal van eén Indisch vorst, met slechts dit verschil, dat hier uiteraard de wanden gesloten moeten zijn. In deze zaal zal een permanente voorstelling gegeven worden van „wajangkoelit", een schaduwspel met leeren wajangpoppen. Daar het echter onmogelijk is voortdurend een mannetje hiermee aan het werk te houden, heeft in Indië de nieuwe filmmaatschappij Anif on der leiding van Balink en Mannus Franken en onder toezicht van verschillende profes soren en geleerden een film hiervan ge draaid, die te Parijs op den wand van den- doppozaal zal worden geprojecteerd, terwijl gamelangmuziek de begeleiding zal uitvoe ren. Men hoopt hiermede de sfeer der wer kelijkheid zeer dicht te benaderen. En tenslotte de laatste Indische afdeeling: een koffie-propagandabuffet, dat in de hal van het paviljoen zal staan en waar tegen een matige vergoeding een kopje van het geurige koffiemengsel geproefd zal kunnen worden, dat door de vereeniging van cacoa- en koffieproducenten speciaal voor de ten toonstelling zal worden samengesteld. Eindelijk vinden we aan het einde van de hal nog het type van een Nederlandsche ar beiderswoning en tenslotte, want we. zijn toch op een tentoonstelling, die als naam voert: L'Art et l'Art technique, dat techni sche kunstwerk, dat de inpoldering der Zui derzee is. Men wil een werkelijken indruk ge ven van den omvang van dit titanenwerk, doch hoe men dit zoo populair en bevattelijk mogelijk zal voorstellen, is nog niet beslist. In ieder geval zullen er de waterbouwkun dige werken op uitkomen: de dijk, het leeg pompen van een polder, sluizen en de kolo nisatie: de boerderijbouw, de dorpsbouw en het machinale oogsten. Wanneer we eindelijk nog vermelden, dat de tuin van ons paviljoen door den Neder- landschen tuinbouwraad met medewerking van Boskoop en Aalsmeer wordt aangelegd, hebben we eenig inzicht gegeven in hetgeen ons Nederlandsch cultureel vlagvertoon zal zijn en we gelooven te kunnen besluiten met de zeer vaste hoop, dat die vlag weer hoog, zeer hoog zal waaien. J. W. KOLKMAN. Een vrijgezellenclub bedreigd. Heeft Eva reeds getriomfeerd? In een badplaats in het Zuiden van En geland is eenigen tijd geleden door eenige jongelui, die afwijzend tegenover het huwe lijk staan, een vrijgezellenclub opgericht, die zich den haat van de vrouwen en meisjes op den hals gehaald heeft. Een aantal jonge meisjes heeft zich tot taak gesteld deze club te ontbinden. De leden van deze club worden tot een zeer strenge geldstraf veroordeeld, wanneer men ze meer dan driemaal in gezel schap van het zelfde meisje waarneemt. Wan neer ze deze „misdaad" driemaal herhalen, dan mogen ze geen lid van de club meer zijn. Zooals men ziet, zijn de voorwaarden, die men den vrijgezellen opgelegd heeft, zeer zwaar, die voor de huwoare meisjes van deze badplaats zeer onaangename gevolgen kun nen hebben. De veldtocht van de meisjes is begonnen, toen zij den president van de club, Harry Chapman en den vice-president Sid ney Fyson, met honderden liefdesbrieven overstroomd hebben, waarin huwelijksaan zoeken voorkwamen. Bovendien werd beslo ten om bij de volgende vergadering het club huis te bestormen. Naar verluidt, hebben de vrijgezellen besloten het niet tot een overval te laten komen en reeds hebben ze de club voorloopig ontbonden.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 3