T Haagsche zorgen. Maatregelen ter vermindering van den beslissenden invloed bij het winnen van den toss in testmatches; Brad- man, de meester; De Nieuw-Zeelanders; Sweering's record; IN tegenstelling met de meeste andere, is cricket een der zeer weinige takken van sport, waarin beide partijen niet tege lijkertijd van dezelfde strijdmiddelen gebruik maken. Bij voetbal en rugby, hockey en korfbal, roeien en lawn-tennis kan het winnen van den toss weliswaar eenig voor deel brengen, 'dit neemt niet weg, dat de te genstanders elkaar met gelijke wapenen on der gelijke condities bekampen. Bij cricket is dat geheel anders, omdat partijen zich om beurten met een bepaald onderdeel van het spel bezig houden. In ons land. waar men zich hoofdzakelijk tot eendaagsche wedstrij den bepaalt, die bovendien nog op kunst matige pitches gespeeld worden, kunnen de weersomstandigheden en de toestand van het met een mat bedekte wicket slechts in uitzonderingsgevallen een der partijen noe menswaard bevoor- of benadeelen; het feit, dat een door den regen doordrenkt veld slecht „loopt" wordt gecompenseerd door de moeilijkheid, die de aanvallers door het bowlen met een natten bal ondervinden. In Engeland, doch nog sterker in Australië, waar een match verscheidene dagen in be slag neemt en het natuurlijke wicket onder hevig is aan allerlei invloeden, van de zon, den regen en van slijtage, heeft de partij, die den opgooi wint, reeds een belangrijk voor deel, dat, naar gelang de omstandigheden proporties kan aannemen, die met de krachtsverhouding der beide teams niets ge meen hebben. Indien nu zulk een wedstrijd tot een drie- of hoogstens viertal dagen be perkt wordt, worden aan den eenen kant de batsmen gedwongen, het tempo van scoren op te voeren en daardoor eenig risico te ne men, willen zij althans 'n definitief resultaat bereiken en aan den anderen kant biedt de gelimiteerde matchduur de door weers- of wicket-omstandigheden benadeelde partij dikwijls de gelegenheid, een draw te forcee- ren. Bij de testmatches in Australië bestaat deze mogelijkheid niet. Hoewel de wedstrijd te Melbourne tot op den vijfden speeldag voort duurde, stond het resultaat practisch ge sproken op den openingsdag reeds vast. Had men ook daar de vier dagen-limiet toege past, dan zouden de Engelsehen nog juist een draw hebben behaald, wat een juiste beloo ning ware geweest voor hun moedig vechten tegen de bierkaai, in dit geval twee keer bat ten op een zeer moeilijk wicket. Men vraagt zich dan ook onwillekeurig af, of bij een dergelijken wedstrijd zonder li miet het winnen van den toss de sportieve waarde van zulk een krachtmeting niet met 75 procent vermindert. En dan zoekt men naar een middel om de geluksfactor, door het goed raden bij den opgooi ontstaan, zoo veel mogelijk uit te schakelen. De beste oplossing zou ongetwijfeld zijn, de beide partijen om beurten drie uur te la ten batten, wat, gezien-den speeltijd van on geveer zes uur per dag, beide teams een eenigszins gelijke kans op het demonstree- ren van hun beste prestaties geeft. Een an dere uitweg uit dit probleem zou zijn, de aanvoerders eiken dag opnieuw te laten tos sen, waarbij de steeds wisselende gunst van Vrouwe For tuna wel voor en gelijkelijke ver deeling van het geluk zou zorgen. Regeeringszorgen behoeven het enthousiasme van den echten kegelaar nog niet te verdrijven. De Zweedsclie minister-president Per Albin Hansson is zulk een enthousiast. Hij opende dezer dagen op sportieve wijze een nieuwe kegelzaal te Stockholm. Hoe dan ook, zooals de zaken thans staan, heeft men niet de geringste waarborg, dat inderdaad het sterkste team de zege behaalt Het moet voor Allen en zijn mannen toch een onbevredigende gedachte zijn, na een reis om den halven aardbol en vijf maanden •bijna onafgebroken cricket, in de beslissende match door het draaien van een geldstukje te zijn verslagen. Zoolang men de boven be sproken geluksfactor niet grootendeels weet uit te schakelen, is het niet meer dan billijk de mogelijkheid van de reddende draw te behouden, ook al zijn van de sinds 1876 in Engeland gespeelde 62 toetswedstrijden tegen de Australiërs er 27 onbeslist geëindigd. Intusschen mag niet ontkend worden, dat Bradman persoonlijk zeer veel. zoo niet al les, tot het Australische succes heeft bijge dragen. Evenals bij de tour van 1934 in Enge land, heeft deze super-batsman weer bijna de 1000 runs in de vijf matches bereikt. Kwam hij destijds ver in de 900, thans heeft hij in 9 innings 810 runs bijeen geslagen, met een hoogste score van 270 en een gemiddelde van 90, een uitzonderlijk fraaie prestatie. Bij de Engelschen is Hammond met 468 runs de primus, een hoogste score van 231 not out geeft hem een average van 58.50. Het cricketspel is in Australië wel een tikje meer populair dan in ons land, getuige het feit, dat meer dan een millioen toeschouwers de vijf testmatches hebben bijgewoond, die tezamen ruim 90.000 pond sterling betaalden. Het in Holland zoo dikwijls gehoorde argu ment, dat cricket „zoo'n saai spel" is mag derhalve wel ongegrond worden geacht. Alvorens de Australiërs in 1938 naar En geland komen, brengen eerst de Nieuw-Zee- 1 anders een bezoek aan het moederland. Vijftien spelers zullen dezen zomer aan den toss deelnemen, die besloten wordt met een wedstrijd te Amsterdam tegen het Neder- landsch elftal. Voorloopig zijn de namen van acht spelers bekend gemaakt; over de keuze van de overigen is men het nog niet eens. Het Duitsche kunstrijder spaar Maxie Herber Ernst Baier heeft te Londen opnieuw den wereldtitel gewonnen. Ziehier deze uitblinkers voor de verandering eens niet op de smalle ijzers. Page, de aanvoerder, was ook in 1927 van de partij, terwijl Vivian en Kerr in 1931 tegen de Engelschen uitkwamen. Er zullen drie test matches worden gespeeld, op Lord's, begin nende op 26 Juni, te Manchester op 24 Juli en op den Oval op 14 Augustus. Nieuw-Zee- land heeft nog nimmer van Engeland gewon nen, en daar de touristen in de laatste jaren niet meer tegen Australië hebben gespeeld, als gevolg van oneenigheid tusschen de be treffende cricketbonden, beschikken zij waar schijnlijk niet over voldoende routine om in toetswedstrijden de overwinning te kunnen behalen. Voor de derde maal in successie zal de Nederlandsche Wandelsport Federatie op 15 en 16 Mei a.s. een wandelwedstrijd Brussel Rotterdam organiseeren. De afstand van 150 Kilometer wordt door de in groep marchee- rende deelnemers in ongeveer 27 uur afge legd. Het vorige jaar namen 25 Hollanders en 3 Franschen aan dezen tocht deel; be houdens 2 Fransehe uitvallers kwamen al len min of meer monter aan het eindpunt. De candidaten voor den komenden wedstrijd zijn reeds begonnen te trainen; zij, die daar bij de beste resultaten bereiken en medisch worden goedgekeurd, zullen in de ploeg wor den gekozen. Er zijn nog vele sportbeoefenaars, die voor de wandelsport den neus ophalen, omdat zij meenen, dat elk normaal mensch een tocht van b.v. 40 Kilometer gemakkelijk kan vol brengen. Niets is echter minder waar dan dat; zooals elke andere tak van sport ver- eischt ook het wandelen gestage en serieuze training, waarbij allengs de afstanden ver groot worden. Het deelnemen aan de Vier- daagsche is dan ook slechts aan te raden aan hen, die reeds maanden van te voren geregeld hun wekelijksche trainingsmarsch met succes hebben volbracht. Negen spelers hebben elkaar te Amster dam het Nederlandsch biljartkampioenschap over drie banden betwist en volgens de ver wachting is de Rotterdammer Sengers we derom met de eer gaan strijken. Hij won 7 van de 8 partijen en verloor slechts van Sweering, die de ongekende prestatie leverde in één beurt elf caramboles te maken. Hier mede verbeterde Sweering het Nederlandsch record, dat sedert 1933 met 10 op naam van den Amsterdammer Buitekant stond. Sengers, die meermalen partijen van 40 punten met een gemiddelde van 1.heeft gespeeld, behaalde in bovengenoemden wed strijd een algemeen gemiddelde van 0 729. Hij zal ons land bij het wereldkampioen schap, dat op 1 April te Keulen aanvangt en waaraan ook de sterke Duitsche speler Tiedtke zal deelnemen, vertegenwoordigen. Zooals men zich zal herinneren, eindigde de onlangs, ter gelegenheid van het jubileum der B. C. „Sociëteit Vereeniging" gehouden wedstrijd tusschen deze twee matadoren in een 4039 overwinning van den Duitscher, nadat Sengers met 35 tegen 21 de leiding had gehad. AANBESTEDING. HAARLEM Maandag. Door den Directeur van Openbare Werken te Haarlem werd heden aanbesteed: Het maken van een riool van de Rollands laan naar de Houtvaart met bijkomende werken. De inschrijvers waren: 1 W. H. Klos, Santpoort. f 9490 2 R. Beyker, Haarlem f 18.974 3 A. van Halen en J. Doornink, Leiden f 9.480 4 H. J. de Weers, Haarlem f 8.774 5 W. van Strien, Haarlem f 11.778 6 P. Brouwer, Haarlem f 10.980 7 J. Rombout. Haarlem f 12.850 9 M Ebbing. Haarlem f 11.785 10 N. Cobelens en Zn.. Haarlem f 12.741 11 Gebr. W. Visser, Wassenaar f 14.900 12 Gebr. A. en J. H. Schollz, Leiderdorp f 11.500 13 G. Metselaars en Zn., Haarlem f 13.085 14 J. P H. Nelissen, Haarlem f 9515 15 Joh. Dienaar, IJmuiden f 12.784 De gunning zal later worden bekend ge maakt. Toscanini Heeft Rotterdam in zijn ban. Het eerste concert, dat de groote maestro Toscanini in ons land heeft gegeven met het Residentie-orkest te Rotterdam is een overweldigend succes voor den dirigent geworden. Ademloos hebben de aanwezigen toe- ge luisterd en deze wondere her scheppende kunst beleefd. Ongekende vertolkingen waren het Meistersinger- voorspel, de Bacchanale, uit Tannhau- ser en Debussy's La Mer. Minister Slotemaker de Bruine heeft bij het aanbreken van de pauze het podium beklommen en, onder stormachtige toejuichingen van de stampvolle zaal, Toscanini langdurig de hand geschud. Obstructie bij de non-interventiepolitiek? Uit Londen: De diplomatieke redacteuren der linksche bladen toonen zich geirriteerd over de ver traging, die door zekere mogendheden ge bracht wordt in het in werking stellen van de controle aan de Spaansche grenzen. De „Daily Herald" spreekt van obstructie van Duitsche zijde. De Manchester Guardian schrijft o.a.: Te Londen vraagt men zich af, hoe het komt, dat de opstandelingen, die een ontzaglijke meerderheid aan geoefende manschappen en aan materiaal hebben, den oorlog niet vlug ger winnen. Intusschen zijn alle onpartij dige waarnemers het er over eens, dat er 'geen overeenstemming heerscht in het regeérings- kamp. Men is te Londen geneigd te gelooven, dat de Spaansche generaals en in het bijzonder Franco een geweldige onbekwaamheid bezit ten en bovendien standvastig zijn in hun weigering hun Duitsche en Italiaansche bond- genooten te laten beslissen over belangrijke strategische kwesties. Ook spreekt men de veronderstelling uit, dat de Italiaansche en Duitsche vrijwilligers, al zijn er aan opstandelingen zijde ongeveer 100.000, slechts een beperkt aandeel hebben genomen aan de gevechten en men gevoelt een steeds meer uitgesproken twijfel ten aan zien van de waarde der Italiaansche, ja zelfs van de Duitsche troepen". DINSDAG 9 MA"ART 1937 Heele dag op kantoor, Vele dingen als maar door, Tot om 5 uur aigeloopen Gaat hij gauw ;'n „Extra" koopen, die 'm weer herstelt van schokken die hij zich heeit aangetrokken! Fl. 3.25 p. Ltr. (Incl. Kruikfl.) (Adv. Ingez. Med.) De controle op de Spaansche kusten. Oud-vice-admiraal De Graaff bedankt voor zijn benoeming. 's-GRAVENHAGE, 8 Maart. Naar wij vernemen, heeft de gep. vice-ad- miraal J. de Graaff, oud-chef van den marinestaf, die benoemd was tot hoofd-administrateur voor de zeecon trole in zake de niet-inmenging in den Spaanschen burgeroorlog, medege deeld, dat hij deze benoeming niet wenscht te aanvaarden VERZEKERINGSVOOR WAARDEN GRATIS ONGEVALLENVERZEKERING vetgedrukte aanvulling onderaan voor alle betalende abonnés van de IJMUIDER COURANT Elke betslende abonné van dit blad is. zoolany rijn nbonnement duurt, dit blad verschijnt en de Directie van dit blad de verzekering doet duren, verzekerd tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen, op de volgende voorwaarden: Artikel 1. Als verzekerden worden beschouwd alle per week. per maand en^of per kwartaal betalende gen bonneerden, die aan de volgende vereischten a. gedurende minstens twee weken (in het geval van maand- en kwartaal- abonnés gedurende een volle maand) als geabonneerde in de register! van dit blad zijn ingeschreven; b. den I8en verjaardag gepasseerd zijn en den 60jten verjaardag nog met bereikt hebben; e. niet lijden aan ziekten ot gebreken, welke voor hen het gevaar voor onge vallen vergroolen. en volkomen het gebruik hebben van hunne ledematen Artikel 2. Onder ongeluk, als in deze voorwaarden bedoeld, wordt ver staan de uitsluitende en rechtstreekscbe oorzaak van een lichamelijk letsel (waaronder ook te water geraken verstaan wordt), den verzekerde, onafhankelijk van zijn eigen wil overkomen, en waarvan het bewijs geleverd worde dat zulks door van buiten af toegebracht geweld werd veroorzaakt met het gevolg hji in Artikel 3 aangeduid. Artikel 3. De uitkeeringen bedragen: 2000 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de levens lange ongeschiktheid van den verzekerde, waaronder te ver de amputatie van twee ledematen, hetzij beide voeten of beide handen, dan wel één voet cn cén hand, boven den enkel of den pols, of onher stelbaar gezichtsverlies uit beide oogen (totale blindheid), een cn andei binnen tien dagen na den datum van het ongeval en mits de verzekerdi drie maanden na den datum waarop de levenslange ongeschiktheid i» ontstaan, nog in leven is: 400 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen va voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van den van den verzekerden geabonneerde, hetzij onmiddellijk of uiterlijk binnen driemaal 24 uren na het ongeval: 200 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de amputatie van één hand of één voet boven den pols of enkel, of van het onherstel baar gezichtsverlies uit één oog (totale blindheid van dat oog), een en ander binnen 10 dagen na den datum van het ongeval. Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de amputatie binnen tien dagen na den datum van het ongeval: van beide leden van een duim100 GULDEN van alle leden van een wijsvinger 60 GULDEN van alle leden van een anderen vinger 15 GULDEN van één lid van een duim 50 GULDEN van één of twee leden van een wijsvinger25 GULDEN vanéén of twee leden van een anderen vinger 5 GULDEN oorwaarden) de van een pols15 GULDEN van een enkel 15 GULDEN terwijl onverminderd de bepaling der voorlaatste alinea van artikel 6, krachtens deze verzekering alle uitkeeringen op het hoofd van één persoon verzekerd en om welke redenen ook te doen, tezamen nooit meer dan f 2000 kunnen bedragen, onder bepaling, dat ingeval reeds bij het plaats grijpen van een ongeluk de bovengenoemde ledematen van het lichaam mochten worden gescheiden, door snijding, wringing. scheuring, knelling, als anderszins, dat verlies met ampulnlie zal worden gelijkgesteld. Het verlies of de breuk vnn vóór het ongeluk reeds onbruikbare, gebrekkige of verminkte lichanmsdeelen geeft geen nnnsprank op uitkeering. terwijl vóór het ongeval reeds niet aanwezige lichanmsdeelen evenmin in aanmerking kunnen komen bii de berekening van de totale uitkeering Heeft een ongeval het verlies van meerdere vingers van een hand tengevolge, dan gaat de volle te verleenen uitkeering in geen geval het bedrag te boven dat voor het verlies van de gcheele hand is vastgesteld. Een ongeval geeft nimmer recht op meer dan één uitkeenng, met dien ver stande. dat indien hetzelfde ongeval zoowel breuk als verlies van een boven- of onderarm of -been tengevolge heeft, de uitkeering voor verlies za] worden verleend. Andere uitkeeringen geschieden aan den abonné zeiven. In geval recht op schadeloosstelling ontstaat, zal de uitkeering geschieden, binnen tien dagen nadat de noodige inlichtingen verkrogen zijn en het persoonlijk letsel, en de oorzaak en het gevolg daarvan bewezen zijn ten genoeze der Directie van dit blad Artikel 5. Een uitkeenng zal niet verschuldigd zijn. indien de gevolgen bij art. 3 omschreven, direct of indirect veroorzaakt zijn: a. door eenige ziekte, kwaal of voorbeschiktheid van den verzekerde; b. door eenige heelkundige operatie of door uitputting als gevolg daarvan (tenzij die operatie noodzakelijk was wegens letsel, waartegen verzekerd is): e. door ccne bevalling ol zwangerschap, ook al mocht de dood verhaast zijn door een ongeluk; d. door zonnesteek, of terwijl da verzekerde onder den invloed van over- prikkeling of somnambulisme wat of door bedwelmende dranken ol krankzinnigheid minder in staat dan gewoonlijk om zorg voor zich zelven e. door zelfverminking, zellmoord ol poging daartoe, hetzij willekeurig of niet. onverschillig of de geabonneerde al dan niet goed bij zinnen was; L in duel, of gedurende de voorbereiding tot of deelneming aan wedstrijden of bii vlieg- of luchtvaarttochten. dan wel bij pleizierreizen buitenslands of bij baden, zwemmen, atilomobielrijden of motorwielrijden. of aan boord van een schip, hetzij op binnenwateren, hetzij buitengaats; g. door grove nalatigheid of grove onvoorzichtigheid of door vechten, of aanvallen tegen den persoon van verzekerde of in hiiitenlandsrhen oor log of binnenlandsche onlusten. Het Vi n ol door gas of g ikerde, wordt, onverminderd het hiervoor in dit artikel bepaalde, ten opzichte in deze verzekering aangemerkt als te zijn veroorzaakt door grove nalatigheid, of grove onvoorzichtigheid, tenzij ten genoege van de Directie van dit bind het bewijs van het tegendeel wordt bijgebracht. De verzekering geldt echter wel voor gevallen waarbij hel ongeluk veroor zaakt werd tengevolge van rechtmatige zelfverdediging, of wel bij poging tot redding van personen of tot afwending van dreigende gevaren. Onder bepaling, dat indien een abonné in staat van krankzinnigheid ol ver standsverbijstering zal raken of zich buiten Europa mochl begeven (behalve indien hij van eene Europeeiche haven naar een andere Europeesche haven reist in een schip met vast dek in tijd van vrede) of indien hij zich in krijgsdienst te land of te water begeeft en evenzeer van den slag af waarop hij ophoudt zijn abonnementsprijs van dit blad Ie betalen of deze courant ophoudt te verschij nen, of de Directie vnn dit bind de verzekering doet eindigen, alsdan deze ver zekering voor hem geheel zal vervallen en krachteloos worden. Van de verzekering zijn uitdrukkelijk uitgesloten; allen die zich met de be reiding. liet verwerken of proefnemingen met buskruit, schietkatoen, nitro glycerine, dynamiet, naphta. ncetylcengos of andere licht-ontplofbare of licht ontvlambare stoffen bezig houden of daarbij desbewust tegenwoordig zijn. Evenmin geldt deze verzekering voor mijnwerkers, acrobeten. circusrijden en dergelijken Zeevisschers. zeevarenden van beroep en personen van den Loodsdienst zijn. in afwijking van hel hiervoor sub f. ie dien aanzien bepaalde, ook aan boord verzekerd, zoowel buitengaats, als op de Zeeuwsche stroomen of op het IJselmeer of waar ook. Op uitkeering bij overlijden kan s'oor ben echter uit sluitend aanspraak gemankt worden, indien het ongeval, dat het overlijden tengevolge heelt, nan den wal plaats had of wel onn boord van een visschers- of marinevaartuig. of op een atoom- of motorschip eerste klasse, periodiek varend in vaste verbinding tusschen Ncderlnnd en Amerika. Engeland en/of Nederlandsch- Indië. Indien de gevolgen van een ongeluk door ziekelijke omstandigheden, waarin de verzekerde verkeerde op het oogenblik dat liet ongeval plaats bad vergroot worden, wordt eventueel geen lioogere schadeloosstelling betaald, dan die, welke volgens het oordeel van den geneeskundigen adviseur van dit blad zou hebben moeten zijn uitgekeerd aan een normaal persoon, door hetzelfde on geluk getroffen. Ingeval bij eenzelfde ongeval meerdere personen mochten worden getroffen en aanspraak maken op uitkeering. zal in het geheel voor alle getroffenen teza men nimmer meer dan maximaal ƒ2000.— worden uitgekeerd, te verdeelen naar evenredigheid van het aantal getroffenen en den aard vnn het door hen geleden letsel. Gedurende den termijn, waarin de verzekerde lijdende is aan de gevolgen in een ongeluk, zal de verzekering tijdelijk buiten kracht rijn met betrekking t elk nieuw ongeluk, dat den verzekerde mocht treffen. Artikel 6. Ingeval een geabonneerde een ongeluk overkomt, moeten in alle gevallen alle bijzonderheden daaromtrent en omtrent hel bekomen letsel zoo spoedig mogelijk schriftelijk gemeld worden aan de Directie van dit blad. indien zoodanige kennisgeving niet binnen driemaal 24 uur na het ongeluk is geschied, zal geenerlei uitkeering verschuldigd zijn. indien de getroffene zeevarende, in den zin van het vorige artikel, is. moet de kenniigeving geschieden binnen drie dagen na de annkomst van den ge troffene aan den wal. Zoo spoedig mogelijk na hel ongeluk, moet de hulp van een bevoegd genees kundige worden ingeroepen en de verzekerde ii gehouden onder geneeskundige behandeling te blijven en de voorschriften van den geneesheer onafgebroken I te volgen totdat hij volkomen hersteld is. In ieder geval moet den geneesheer van dit blad toegestaan worden den troffene te onderzoeken, wanneer en zoo dikwijls zulks billijkerwijs geëisebt lean worden cn dit bind heeft eveneens vrijheid om zoodanige genees- en heel kundige hulp te verstrekken als bet noodig acht. Elk bewiis hetwelk de Dircciie van dit blad van tijd tot tijd zou kunnen eischen betreffende eenig ongeluk of verwonding op gTond waarvan een eisch werd :ld. zal haar zoo spoedig mogelijk, nadat biertoe het schriftelijk verzoek gedaan werd. gegeven moeten worden. In geval van eenig ongeluk met doodelijken atloop moet hiervan aan de Di- ectie van dit blad schriftelijk worden kennis gegeven, onmiddellijk nadat iet ongeluk aan belanghebbenden bekend zal zijn geworden. Het niet nakomen van een of meer der in dit artikel genoemde verplichtingen, 'al elke aanspraak op uitkeering voor belanghebbenden verloren doen gaan. Alleen na overlegging van hel nauwkeurig door liern en den bcboiidclenden [encesbcer ingevulde aanvroge-formulier tol uitkeering, cn ingeval van over riden. van de doodsacle. kan de belanghebbende aanspraak muken op de be- landcling zijner vordering. De overgelegde stukken blijven hel eigendom van dit blad. De kosten der geëischtc verklaringen komen ten laste van dengene die de uitkeering aanvraagt. Alle bedragen, die krachtens deze verzekering verschuldigd rijn, zullen be taalbaar zijn ten kantore van dit blad. slechts na ontvangst van een door de(n) reebthebbendefn) geteekende quitantie. terwijl de verzekering bij uitbetaling van een bedrag van meer dan tweehonderd gulden zal vervallen. Van geen som. die verschuldigd is. zal interest betaald worden, ook niet in gevollen. waarin die anders volgens de wet verschuldigd zou zijn. terwijl de 'erpiichting tot uitbetaling van eenig bedrag ophoudt, wanneer het niet binnen Mn maand, nadat het is toegestaan geworden, is ingevorderd. Artikel Alle geschillen uit de voorwoorden voortvloeiende, zullen beslist worden door drie scheidslieden, Nederlanders, bij onverdeelde keuze door partijen te benoemen. Bij weigering of bij gebreke van overeenstemming geschiedt de benoeming der drie scheidslieden door den Kantonrechter te Haarlem. ien zijn aan de uitspraak der scheidslieden onderworpen als aan een -in het hoogste ressort en zullen elk hasr eigen kosten dragen, benevens de helft van bet honorarium der scheidslieden- Artikel 8. Bezwaring en vervreemding van de rechten, voor een ge abonneerde uit deze verzekering voortvloeiende, heeft geen rechtsgevolg. Alzoo zal het ontvangbewijs van den verzekerde of. bij overlijden, van de echtgenoote of erfgenamen van den verzekerde in ieder geval volledige kwijting ten gevolge hebben. Met het oog op vaststelling der identiteit van den verzekerde, moei deze bij elke verandering van woonplaat», beroep of naam. hetzij door huwelijk of anderszins daarvan ten spoedigs'e opgave doen aan de Directie van dit blad- Artikel 9, Als abonné in den zin dezer verzekering wordt beschouwd het hoofd van bet gezin of de samenwoning (als omschreven in art. I van het Besluit Bevolkingsboekhouding. Stbl. 1936 No. 342. behoorende bij de Wel op de Bevolkingsregisters), tenzij voordat het ongeval plaat3 greep, een ander lid van het gezin of de samenwoning, mits aan hetzelfde adres woonachtig, is aangewezen bii schriftelijk verzoek aan de administratie van dil blad Artikel 10. De Directie ven dit blad zal te allen tijde het recht hebben, deze verzekering te doen eindigen of wijzigingen in de voorwaarden daarvan aon te brengen, welke beëindiging of wijziging door het enkele feit der aon- kondiging in dit blad van krarlil raI worden De abonnés van het Geïllustreerd Zondagsblad van dit blad rijn eveneens nog afzonderlijk gratis tegen ongevallen verzekerd. Voor deze aparte verzekering (waarvan de uitkeeringen worden gegarandeerd door de Nieuwe HAV Bank te Schiedam) zijn de voorwaarden gratis ten kantore van dit blad verkrijgbaar De uit keeringen voor de verzekering van het Geïllustreerd Zondagsblad zijn als volgt: Levenslange ongj Wijsvinger f75.- Bij spoor- of tra t 1 2000.Overlijden f600.Verlies van hand. voet of oog f400.Duim of '*r* vinger f30, worden de uitkeeringen: bi >verlijden f 1000.bij invaliditeit f 3000. Voor uitgedunde Boschjes en het gezag van Hermandad. Wij in den Haag hebben velerlei zorgen- van-den-dag. Ik zal er u wat van vertellen, doch gij moet mij beloven er niet verdrietig om te worden. Want dat zou ik niet op mijn geweten wil len hebben. Daar hebt ge de Scheveningsche Boschjes. Die kent u allemaal wel. Het is een stukje mooie natuur, met nèt-geharkte paden en propere bankjes, waar wij, Hagenaars, aller lei goeds mee doen. In onze jeugd hebben wij er gespeeld, in onze tweede jeugd hebben wij er lief gehad en als de zon onzes levens lang zaam, langzaam over haar hoogtepunt heen. glijdt naar den einder der eeuwige vergetel heid, zoeken wij er de tijdelijke vergetelheid van den dagelijkschen sleur bij het gadeslaan van kinder juffers, roodborstjes en het nieuwe teere groen aan de struiken. Die Boschjes, de Boschjes zijn ons lief en dierbaar. Wij zouden er geen kwaad van hoo- ren en geen nieuwigheid in willen dulden maar de nieuwigheid is gekomen: ruwe man nen met scherpe bijlen en wreede zagen, die links en rechts boomen vellen. Wij hebben alarm geslagen met ingezonden stukken in de krant en de Plantsoenendienst heeft ge antwoord: De Boschjes worden uitgedund. De Bosch jes worden uitgedund, omdat de rhododen drons zon noodig hebben. Wij hebben geantwoord „mijnheer de redacteur, mag ik om een plaatsje in uw veel gelezen blad verzoeken, bij voorbaat mijn dankWij hebben geantwoord: Maar, heeren van den plantsoenendienst, wij heb ben heelemaal niet om die rhododendrons gevraagd. Integendeel, mijnheeren, wij vin den die rhododendrons heelemaal niet mooi. En wij moeten van die zoogeheeten uitdun- nerij niets hebben, hoort ge niets.... Maar de Boschjes worden uitgedund. En de Plantsoenheeren storen zich niet aan onze klachten en bedreigingen. Dat is onze zorg nummer één. Onze tweede zorg is echter van ernstiger aard. Wij maken ons ongerust over de veiligheid in onze stad. Binnen enkele weken is hier een overval op een post-auto geschied, midden in het centrum van de stad op klaarlichten dag. En enkele tientallen dagen daarna was er die verschrikkelijke wreede en sinistere moord op den Haarlemschen garagehouder. En eigenlijk heeft het politie-onderzoek in geen van deze twee gevallen eenig tastbaar resultaat gehad. En dat vervult ons met wer kelijke zorg. Er zijn hier in den Haag in het verleden tal van misdaden onopgelost gebleven. Dan brak er ongerustheid uit, maar na enkele maanden was dit allemaal weer vergeten. Doch zoodra komt er als nu wéér zoo iets voor, wéér een onopgehelderd misdrijf of men gaat die oude onopgehelderde gevallen weer oprakelen en gaat, fluisterend, de politie verwijten maken. Ik geloof dat de zorg voor onze veilig heid menschelijk en begrijpelijk is, doch het verwijt aan het adres van de politie onrede lijk. Wat weten leeken van politioneele din gen en methoden en mogelijkheden? Het is voor ons politiecorps te wenschen dat het er in slagen zal deze beide misdaden op te helderen. En niet voor dit corps alléén natuurlijk. Maar: onze Haagsche politie heeft ernstig aan gezag ingeboet den laatsten tijd door de bekende kwestie van 't Sant, waarvan wij trouwens niets meer hooren. En zij kan bést wat prestige- en gezagsversterking gebruiken. En dat wij daarover zorg hebben is zeer wel begrijpelijk en te billijken. Mr. E. EfLIAS. De moord op garagehouder Hes. L. in vrijheid gesteld. 's GRAVENHAGE, 8 Maart. De politie heeft L„ verdacht van moord of medeplichtig heid aan moord op den garagehouder Hes he denochtend in vrijheid gesteld. Sinds Donder dag j.l. was L. in het Huis van Bewaring opge sloten. Tot zijn invrijheidstelling zou, naar wij vernemen, besloten zijn op grond van de laatste dagen gehoorde verklaringen van ge tuigen omtrent L.'s alibi op den avond van den moord. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 8 Maart. Bevallen 4 Maart: J. E. KloosterBosch, d.; 5 Maart: M. C. M. MannaertHegger, z.; W. BoerSanders, z.; L. OnrustHensen, d.; 6 Maart: M. JongkindOverweg, z.; F. E. Boel houwerKloes, d.; 7 Maart: G. c'. Ruijgvoorn Iluiskens, d.; M. C. Copini—Peters, z.; J. P. KoolBosman, z.; 8 Maart: G. B. Toornend Caré, d. Overleden: 5 Maart: G. SminkGroot, 51 j., Doelstraat; C. J. Waalewijn, 80 j., van Keu lenstraat; 6 Maart: C. B. de Laat, 76 j., Voor- zorgstraat; J. Visser, 72 j., Kenaustraat; W. v. Oostèn, 76 j., Christiaan HuygenspleinN. A., 19 d., z. v. M. de Vries, Gasthuisvest; 7 Maart: J. SleeswijkJonker, 85 jVijverlaan. MAIKI HUMUS f Maart 1937. Door deze publicatie zijn alle vroeger gepubliceerde verzekeringsvoorwaarden vervallen. VEEMARKT ROTTERDAM. Aanvoer totaal 1817. Vette runderen 584; vette kalveren 177; nuchtere kalveren 20; schapen en lammeren 346; varkens 684; bokken 3. Vette koeien, prijzen per K.G.. Ie kw. 66— 60, 2e kw.. 44—52- vette ossen le kw. 63—58, 2e kw. 47—52; vette kalveren le kw. 95—85, 2e kw. 60—70, varkens Gevend gewicht) le kw. 47, 2e kw 46, 3e kw. 45; schapen le kw. 49, 2e kw. 44, 3e kw. 35; lammeren, le kw. 55, 2e kw. 44. 3e kw. 34. Schapen, prijzen per stuk, le kw. 28, 2e kw. 22. 3e kw. 13: Lammeren, le kw 26 2e kw. 21. 3e kw. 15. Vette koeien en ossen, aanvoer: als vor. week. handel: redelijk, prijzen: iets hooger. Vette kalveren, aanvoer: gewoon, handel: goed; prijzen als vor. week Dinsdag Schapen en lammeren, aanvoer: minder, handel: kalm: prijzen als vor. week Varkens, aanvoer korter, handel: leven» dig, prijzen ruim prijshoudend.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 7