SNEEUW HET NIEUWE AVONDBLAD Sneeuw in de Kennemerlaan. 22e JAARGANG No. 108 *Gr - WOENSDAG 10 MAART '37 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëNl5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN £N DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnês. Levenslange ongeschiktheid J 2000.— overlijden j 400.—, verlies van hand, voet oi oog 200.—, beide leden duim f 100.—, één lid duim 50.—, alle leden wijsvinger 60.—, één of twee leden wijsvinger ƒ25.—, alle leden anderen vinger 15.—één of twee leden anderen vinger 5.—, arm- of beenbreuk ƒ30.—, enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk ƒ15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Land in zicht. Onder dezen titel heeft onze Haagsohe cor- respóndenit Maandag zijn, indrukken weergege ven van een onderhoud met den Belg Suetens, directeur-generaal van de af deeling Handel van het Belgische ministerie van Buitenland- sche Zaken. Na zijn land vertegenwoordigd te hebben op de Haagsohe conferentie-van- experts der zeven „Oslo-staten" is de hieer Suetens in kennelijk blijmoedige stemming huïsboe gegaan. Want er is dian tocfh maar gebleken dat de experts de mogelijkheid zien van „een of meer regelingen tusschen de Oslo-staten", die voor hen onderling vermin dering van de bestaande handelsbelemmerin gen en daardoor tevens verruiming van han delsverkeer zouden kunnen opleveren." Het is duidelijk, als men de termen aandach tig leest, dat de heer Suetens ons eventueele teleurstellingen besparen wil. Gouden bergen belooft hij niet. Ook niet ten aanzien van de veelzijdigheid der te treffen overeen komsten, want men moet niet zoozeer aan ta riefkwesties denken als wel aan bijzondere crisismaatregelen zooals deviezenregelingen, contingemteeringen, licenties e. d. Men hoopt de daaruit voortvloeiende bezwaren „te kun nen o-pheffen, althans verminderen". M eerst moeten nu de regeeringen het rapport onderzoeken. Loopt alles naar wensch dan zal wellicht over een maand het oogenblik gunsti* wezen ter belegging van een conferentie van gevolmachtigden der zeven staten. En de heer Suetens achtte het denkbaar dat daarna lan den, die b uiten die Oslo-groep staan, he t goede voorbeeld zouden willen volgen. Tenslotte ging hij zoover te verklaren, dat er op het oogen blik bepaald reden tot voldoening bestaat. De toon bij internationale conferenties is in de laatste jaren wel heel wat gereserveerder geworden. Het kan ook moeilijk anders. Deze Belgische gedelegeerde laat zich niet minder voorzichtig uit dan de meest-zwaartillende Noord-Nederlander het zou doen. En onze cor respondent voegt er nog zeer terecht aan toe, dat men de beteekenis van een verruiming van het handelsverkeer tusschen de Oslo- staten onderling niet moet overschatten. Neen, zeker niet, want het onderlinge handelsver keer tusschen deze zeven staten is als geheel niet groot en vertegenwoordigt maar een be scheiden percentage van hun eigen gezamen- lijiken buiteniaaidschen handel. De groote waag is inderdaad of hun initiatief anderen zal inspire eren. Natuurlijk denkt men dan meteen aan die groote mogendheden die hun heil niet In een autarkische toekomst zien: in de eerste plaats aan het Britsche wereldrijk, welks overeenkomsten van Ottawa dezen zo mer afloopen en dat neiging toont een nieuwe koers in te slaan. Ook aan Frankrijk, dat juist thans pogingen doet om het hellende vlak, waarop zijn staatsfinanciën geraakt waren, te verlaten en een gezonder financieel beleid te gaan voeren Na de mislukking van de Economische We reldconferentie in 1933, die de groote poging was om van boven af den wereldhandel te saneeren, is deze onderneming der Oslostaten kennelijk de eerste kans om „van onder op" er te komen. Dat klinkt nu wel niet zoo pret tig, maar het feit is niet te ontkennen dat het alle zeven kleine staten zijn, die gezamenlijk maar een bescheiden deel van den wereld handel drijven. En het is logisch voor iedereen dat in een tijd als deze de methode „van onder op" de eenige kans biedt omdat van een samenwerking tus schen de groote mogendheden van Europa voorloopig toch zeker geen sprake zal zijn. Van groot belang is natuurlijk, het psy chologisch juiste moment voor zulk een po ging te kiezen. De logica der wiskunde heeft met zulke ondernemingen, in een tijd als deze, al heel weinig te maken. Het is voor namelijk een kwestie van „flair". Onze mi nister-president, die het initiatief tot de her leving der samenwerking van Oslo heeft ge nomen, heeft om zoo te zeggen zijn neus in den internationalen wind gestoken en een kansje geroken. Dat heeft hij in geen geval willen laten voorbijgaan, vandaar deze poging. Komen de Oslo-staten tot onderlinge overeenkomsten, dan is bovendien het voordeel bereikt dat een nieuwe band tusschen hen is gelegd en.dat zij als groep, paraat zijn om met anderen te gaan bouwen op de gelegde fundeering. Er is dus inderdaad land in zicht, al is het nog ver, al gaan de golven hoog, al is de kust bezaaid met klippen. R. P. NAAR DE FARö-EILANDEN OF DE WESTKUST. Naar wij vernemen is de stoomtrawler Sil- vain IJM. 116, die Donderdag 25 Februari ter visscherij uitvoer, door de reederij naar een door Hollandsche visschers weinig bezocht, gebied n.l. naar de Farö-eilanden gedirigeerd. Eventueel zal de Silvain naar de Westkust van Engeland gaan ter makreelvlsscherij. IJMUIDEN Het Velserbad. Komt het 1 Mei a.s. gereed? Niettegenstaande de vele „onwerkbare" da gen tengevolge van regen, sneeuw en vorst, be gint het „Velserbad" thans flink op te schie ten. Het gedeelte dat uit beton opgetrokken zal worden, komt deze week gereed. Dit gedeelte bestaat, wat de beneden ver dieping betreft uit de fundatie waarvoor z.g.n. stiepen of beeren zijn gestort, waarop het geheele gebouw inclusief het bassin is ge bouwd. Op den beganen grond bevinden zich de technische vloeren, waarop de filters, pom pen, compressors, wasscherij e.d. worden ge plaatst, verder de entrée, vestibule en hall, de kantoren, kuip- en douchebaden, bergruimte voor materiaal en kolen en kantoor rijwiel- staller met geheel overdekte rijwielstalling. De verdieping bevat zwemzaal met bassin, perrons, toeschouwersruimte en buffet, kleed kamers en z.g.n. voorreiniging. Boven deze verdieping zijn de pilasters en ringbalk gestort, waarop de kapspanten ge plaatst zullen worden. Met het bemetselen der muren in- en uit wendig, het plaatsen der balklagen en met de eerste werkzaamheden voor de technische- en lichtinstallaties wordt deze week een begin gemaakt. Hen, die meenden, de opmerking te moeten maken, dat het een klein bad wordt, zouden wij willen aanraden, nu eens een kijkje te nemen, dan zijn wij er van overtuigd, dat zij nu een geheel anderen kijk op de zaak zullen krijgen. Ofschoon er in een snel tempo gewerkt wordt, meenen wij toch, dat er flink aan gepakt zal moeten worden, om met 1 Mei a.s. te kunnen openen. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: J. M. In der Rieden—de Ruyter, d., Fr. Netscherlaan 25. Santpoort; A. Th. SchadeeOveres, z„, Gladiolenstraat 3, Sant poort; N. Spierenburgvan der Wiele, z., Ca- rolinastraat 10, IJmuiden; E. DekkerSnijder, d., D. Hartoghstraat 72, IJmuiden; E. A. SchoonhovenWeinrich, z., Kanaalstraat 206, IJmuiden; C. W. Bastmeijerden Heeten, z., Kampasstraat 74, IJmuiden; J. Bosde Boer, d., Stephensonstraat 1. IJmuiden; C. P. Snip Gregorius, z., Rooswijkerlaan 75, Velsen N.; G. Plug—Kramer, z., Annastraat 20 r., IJmuiden. Overleden: M. E. Lasschuit, 49 j., echtge noot® van J. v. d. Haak, Beverwijk; D. v. d. Meulen 68 j., echtgenoot van S. Dijkstra, Hya cintenstraat 5, Santpoort. M. Kok, 60 j., echt- genoote van J. Voorhout, Walravenstraat 2, Velsen N. A.-R. KIESVEREENIGING NEDERLAND EN ORANJE. Gisteravond heeft in Irene een ledenver gadering plaats gehad van de A. R. Kiesver- eenigmg „Nederland en Oranje". De verga dering werd na voorlezing van Richt. 7 en gebed geopend door den voorzitter, den heer H. Homburg. Na behandeling der ingekomen stukken en eenige mededeelingen van inter nen aard, werd overgegaan tot de bestuurs verkiezing. Aan de beurt van aftreding waren de heeren S. Boon, C. van Deventer en A. Meinema. Laatstgenoemde stelde zich niet herkiesbaar. Herkozen werden de heeren S. Boon en C. van Deventer en gekozen de heer D. Visser. Hierna vond de behandeling van den be schrijvingsbrief plaats voor de op 9 April te Utrecht te houden deputaten-vergadering en het kiezen van afgevaardigden voor deze vergadering. Wegens het gevorderde uur werd de causerie van den heer II. Homburg over: „Kabinet en gemeente" uitgesteld tot een volgende vergadering. Na de rondvraag sloot de voorzitter deze geanimeerde vergadering. DE UITBREIDING DER DUITSCHE ZEETVISSCHERIJ. De voorzitter van het Verbond van Duit- sche Trawlreederijen Ahlf publiceert in het Duitsche tijdschrift „Der Vierjahresplan" een plan, dat de uitgaven voor de zeevisscherij in het vierjarenplan omvat. Hij deelt mede, dat voor 1937 aan verschillende werven op drachten tot den bouw van 40 stoomtrawlers zijn gegeven, nadat reeds in 1936 19 nieuwe trawlers in de vaart zijn gebracht. Ook voor de jaren 1938 tot 1940 kan men den bouw van nieuwe schepen verwachten. En dan dient men er rekening mee te houden, dat de capa citeit van het hedendaagsche trawlertype 2l/z tot 3 maal zoo groot is als de schepen, die voor en tijdens den oorlog gebouwd werden. Wat de groote haringvisscherij betreft, dooi de in de laatste jaren gebouwde loggers is de opbrengst van 30900 ton (a 1000 K.G.) in 1932 tot 55400 ton in 1935 gestegen. Voor 1936 kan een 10 pet. grootere opbrengst verwacht, worden. Voorloopig zijn voor dezen tak van visscherij vijf nieuwe schepen in aanbouw. Het zal mogelijk worden gemaakt, dat. de Duitsche trawlers ten volle en onafhankelijk van het jaargetijde de visscherij kunnen uit oefenen. Ook de inrichting van den zeevisehgroot- handel en de industrie wordt in overeenstem ming met den grooteren aanvoer uitgebreid. Voor den kleinhandel is het noodig, voor de steeds grooter wordende vangsten een veili- gen en gezonden afzet te vinden en aan de zeevisch die plaats in de keuken van het Duitsche volk te geven die zij verdient. Dooi de tot nu toe genomen maatregelen is reeds aangetoond, dat het te kleine aantal speciale vischzaken in de komende jaren in bepaalde steden uitgebreid kan worden. De Atlantique, het machtige Fransche passa giersschip, dat eenige jaren geleden in het Kanaal door een catastrofale vuurzee uit brandde, slijt thans zijn laatste roemlooze dagen bij den slooper te Glasgow. DE VISSCHERSVLOOT VAN WEST EUROPA. De vissehersvloot van West-Europa is ook in het laatste kwartaal weer met een aantal nieuwe visschersvaartuigen uitgebreid. Zoo zijn van stapel geloopen voor België de mo tortra wlers Irene Rafaël 145 bruto ton en Cyriel Verhaeghe, 110 bruto ton, voor Duitsch- land de motorlogger Westfalen 177 bruto ton en de motoi'kotters J. C. Wriede, 75 bruto ton en Wilma 63 bruto ton, voor Groot Brit- tannië. De stoomtrawlers Arctic Explorer 480 ■bruto ton, Arctie Ranger 480 bruto ton, Ben gali 462 bruto ton, Kelt 462 bruto ton en Vic- trix 450 bruto ton en de motorschepen Don Juan 133 buto ton en Don Quijote 133 ton. OPENBARE VERGADERING ROODE HULP. Op a.s. Donderdag 11 Maart belegt de Afd. IJmuiden van de Nederlandsche Roode Hulp een openbare vergadering in de zaal van „De Griffioen'-Trompstraat. De secretaris der N. R. H. de heer Jan Post- ma, zal op dezen avond verslag uitbrengen van zijn reis naar Spanje, waarheen hij een gx-oote hoeveelheid medicamenten en levens middelen bracht, bestemd voor de wettige Spaansche Regeering. De heer Postma deed een schat van erva ringen op en ongetwijfeld zullen velen be langstellend zijn deze indrukken en tal van gegevens te vernemen, vooi-al wat betreft de omstandigheden waaronder hij Madrid be reikte. Het woord wordt nog gevoerd door den heer de Lange uit Amsterdam. Opening „Bavojoma" Sneeuwstorm deed afbreuk aan de belangstelling;. Wie gistermiddag niet gedwongen was de deur uit te gaan bleef thuis. Want er woedde een flinke sneeuwstorm die het vei-blijf op straat nu niet bepaald aangenaam maakte. Vooral op de beruchte IJmuidensche straat hoeken, waar je altijd den wind in het gelaat hebt, kon je tei-dege voelen, hoe Maart z'n staart kan roeren. Het was dan ook niet te verwonderen, dat er weinig belangstelling was bij de opening van de Bavojoma-bazar voor jonge mannen, die door de Chr. Jongemannen Vereeni- ging 't Mosterdzaadje in het gebouw voor Chr. Belangen wordt gehouden. De heer J. C. Dunnebier, die den bazar zou openen, zeide dat hij de uitnoodiging daar toe gaarne had aangenomen, omdat hij in dezen bazar ziet het enthousiasme van de jeugd. De ouderen die hier aanwezig zijn hebben den ooi-sprong van het bouwfonds van de jongelingsvereeniging meegemaakt. Het eerste tientje daarvoor werd door den heer Rooker gegeven. Dit is gegroeid zoodat er ten slotte een aardig bouwkapitaal ontstond, waai-door de C. J. M. V. in staat was het Ko ning Willemshuis te koopen. De C. J. M. V. heeft ook haar ups en downs gehad, de tijds omstandigheden hebben een woordje meege sproken en ten slotte was de vereeniging niet in staat, datgene te behouden wat met zooveel liefde was opgebouwd. De jongens gingen ech ter niet bij de pakken neerzitten. Zij zetten de handen aan den ploeg om het oude weg te werken en de kiem te leggen voor een nieuw gebouw. Spreker hoopte, dat de jongens zullen slagen en met tevredenheid op deze drie dagen zullen kunnen terugzien. Hij sprak den wensch uit, dat de Bavojoma een succes wordt en voor de jongens een aansporing om op den ingeslagen weg voort te gaan. Onder de aanwezigen merken wij o.a. op den heer J. P. Weijbui-g, commissaris van politie en ds. A. A. Wildschut. De bazar is aardig ingericht. Er zijn eeni ge fraaie stands van de onmisbare baby artikelen, parfumerieën enz. en verder aller lei attracties w.o. de bekende vreedzame vlieg- tuigbommenwei-pers, die velen zich van de laatste kermisvermakelijkheden zullen her inneren. HAARLEMSCHE ORKESTVEREENIGING. De Haarlemsche Orkestvereeniging geeft Vrijdagavond a.s. in de Gemeentelijke Con certzaal een concert onder leiding van Frits Schuurman. Soliste is Henriette BosmansCpiano), die een eigen compositie, het Concertino voor piano en orkest zal voordragen. De H.O.V. opent het programma met Sere nade voor oi-kest van R. Hauf in eerste uit- voei-ing en speelt na de pauze het instrumen taal requiem In Memoriam Matris van Willem Landré en de Symphonie Fantastique van Hector Berlioz. BIDDAG VOOR VISSCHERIJ EN GEWAS Hedenavond 8 uur zal in de Chr. Geref. Kerk, Marnixsti-aat de jaarlijksche biddag voor visscherij en gewas worden gehouden Het heeft zijn „voor" en zijn „tegen' De Kennemerlaan in teesttooi. Het is niet toevallig dat wanneer 't sneeuwt in IJmuiden in de KennemeiTaan meer sneeuw valt dan in vele andere straten, want de Ken- nemex-laan is lang en breed. Zoodoende lag er gistei-middag veel sneeuw op onzen boule vard Hetgeen tot gevolg had, dat onze foto graaf er een plaatje van maakte. Dit is het „voor" van de sneeuw in de Kennemerlaan. Het „tegen" kwam toen het donker wei'd en de fine fleur van de hoop van IJmuiden zich zelf ging vermaken en de voorbijgangers en de bewoners ging hinderen met het gooien met sneeuwballen. Dit had mede tot gevolg, dat winkeliei-s, beducht voor hunne spiegel ruiten de politie gingen waarschuwen, die spoedig verscheen om tot de ontdekking te komen dat ook zij hun portie van de sneeuw ballen konden krijgen. Dit had een kleine lbotsing tengevolge, waarbij de politie on danks de verhouding van 2:100 de overwinning behaalde en de sneeuwbalgooiers eenige tik ken met den gummistok te incasseei-en kre gen. De bloei van IJmuiden tartte herhaal delijk de politie die gedurende eenige uren zich onledig moest houden met het versprei den van de onruststokers. Om tien uur was de rust weer over de Kennemerlaan gekomen. Die late sneeuw is dus eigenlijk niets ge daan. Loop der bevolking in Februari De 46000 gepasseerd. Het aantal inwoners in onze gemeente is weer een mijlpaaltje voorbijgekomen. Feitelijk hadden we dit ï-eeds drie of vier maanden eerder verwacht, maar het is met de toe neming de laatste maanden minder snel ge gaan dan in de vroegere maanden van 1936. Maar nu is dan toch het 46e duizendtal vol. Een doorslag kon niet meer lijden: op 1 Maart 1937 was de totale bevolking onzer gemeente 46002. De geheele vermeerdering bedroeg 69, welk getal is samengesteld uit een vestigings- en een geboorte-overschot, hetgeen zal blijken uit de volgende gegevens: De bevolking vermeerde door vestiging met 94 m. en 93 vr. totaal 187 en daar geboorten met 30 m. en 31 vr. totaal 61. Geheeel ver meerdering 134 m. en 124 vr. of 248 De bevolking verminderde door vertrek met 66 m. en 85 vr. totaal 151, door oveiTijden met 10 m. en 18 vr., totaal 28. Geheele vermindering 179. De netto vermeerdering was dus 69, n.l. 46 m. en 21 vr. CHR. GEM. ZANGVEREENIGING „NIEUW-HOSANNA" Op de gehouden ledenvergadering van „Nieuw-Hosanna" werden de voorzitter de heer II. Geerlofs en de penningmeester, de heer H. Bakkernes met algemeene stemmen herkozen. Tevens werd besloten deel te nemen aan het concours te Amersfoort op den 2en Pink sterdag a.s een onaangename verrassing. Voorat Midden-Nederland getroffen. Maart roert dit jaar wel geducht met zijn staart. De meteorologen zeggen wel, dat sneeuwval in Maart geen buitenge woon verschijnsel is een verkla ring, waarvoor men geen meteoro loog behoeft te zijn maar we den ken er ongetwijfeld allen aan, dat over 11 dagen de lente al begint en we zouden allen graag van het win- tersche weer afscheid willen nemen. Midden-Nedeiland is het zwaarst door den seneuwval getroffen. De neei-slag te Gronin gen, Vlissingen en Maastricht is slechts ge ring 'geweest. Maar waar de sneeuwstorm heeft gewoed, heeft men er grooten last van ondervonden en zijn vele ongelukken het ernstige ongeval bij Schardam en verder hebben verschillende imenschen beenen ge broken gebeui'd. Van gistermorgen elf uur tot gisteravond zes heeft de sneeuw de sche pen uit den Nieuwen Waterweg gehouden. Geen schip heeft het gewaagd binnen de pieren te komen. Een witte werveling van sneeuw joeg over onze kust een sneeuwjacht, die slechts enkele honderden meters zicht liet. Voor de wintersportliefhebbers is deze laatste sneeuwval een verrassing geweest. Sleden zijn van zolder gesleept en ski's te voorschijn gehaald. De K.N.A.C. heeft voor hedenmiddag zelfs een ski-wedsti*ijd achter auto's op Ypenburg georganiseerd. De spoorwegen en de sneeuw val. Nagenoeg geen vertraging. De treinenloop heeft nagenoeg ongestoord voortgang kunnen vinden. Op het Centi-aal Station te Amsterdam kwamen de treinen regelmatig ibinnen. Slechts enkele hadden door het vastraken der wissels eeix paar minuten oponthoud. Ook de buitenlafidsohe ti'einen hadden zoo goed als geen verti-aging. Verder vernemen wij, dat ook op het z.g. midden-net, waar de meeste treinen samen komen, niet de minste last van den sneeuw val wei'd ondervonden. Voor zoover viel na te gaan hebben zich ook in andere deelen van het land geen opstoppingen van be teekenis voorgedaan. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken faillissement door de Arron- dissements-Rechtbank te Haarlem op Dins dag 9 Maart 1937. W. Krijt, chauffeur en caféhouder, wonen de te Ha&rlem, Dubbele Buurt 76 A; Curator: Mr. H. J. M. Tonino te Haarlem. Rechter-Commissaris in dit faillissement: Mr. L. Vliegenthart te Haarlem. Opgeheven wegens gebrek aan actief zijn de faillissementen van: Jacobus Tulp Jbzn., bloemist, wonende te Aalsmeer. Curator: Mr. J. H. C. Slotemaker, te Haarlem. C. M. Grevenstuk, venter, wonende te Haar lemmermeer, Akerdijk 112; Curator Mi-. J. O. Baron te Beverwijk. Geëindigd zijn de faillissementen wegens het verbindend worden der eenige uitdeelings lijst vaxx: J. H. Cliteur, drukkersbediende en winke lier, wonende te Haarlem, Janssti-aat 42; Cu rator: Mr. B. E. van Tijn, te Haarlem. H. J. van Zalen Sr., zonder bei-oep, wonende te Heemstede, Koediefslaan 22. Curator: Mr. B. E van Tijn te Haarlem. Op grond van verzet werd vernietigd het faillissement van G. A. Hueting, verzekeringsagent, wonende te Haarlem. Curator: Mej. Mr. M. J. Kluit man te Haarlem.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1