BEHANGSELS Dienstplichtwet is goedgekeurd Ziekenverzorging voorloopig niet aan de orde Ordeningsdebat Kunst in Haarlem en daarbuiten zijn ae DoeKen Personeel gevraagd TWEEDE KAMER Wetsontwerp niet op agenda DEN 'HAAG r- Dinsdag, Ministers en het bureau van de Kamer wikken, de dames en heeren afgevaardigden beschikken. Dat heeft men heden weer eens moeten ondervinden. Minister Slingenberg had gaarne gezien, dat hij de na vele jaren probeeren eindelijk als ontwerp tot stand gebrachte voorstellen tot wijziging van de wet op de ziekenverzorging nog voor het scheiden van de markt in het Staatsblad had zullen krijgen. Hard is er gewerkt om dit mogelijk te maken. Doch tenslotte bleek de Tweede Kamer niet bereid om met dit plannetje mee te gaan. Toen de voorzitter voorstelde de agenda zoo in te richtên, dat genoemd ontwerp nog vóór Paschen naar de „overzijde" zou kun nen gaan, kwam van verschillende kanten het verzet los. We hebben nog maar veel te kort. geleden de jongste nota van wijzigingen ontvan gen (nummer 6 was het!) waardoor van ihet oorspronke lijk, al meer dan 15 jaar geleden ingedien de wetsvoorstel, vrij wel niets meer is over gebleven om een en ander goed te kun j. j, a r»Uk <A.RJ nen beoordeelen. Bovendien bestaat er groo- te kans. dat ook wanneer wij deze zaak nog wel vóór het Paasehreces afdeden, de Eerste Kamer ihieimee toch niet meer voor de slui ting van dit zittingjaar (zeg voor de verkie zingen op 26 Mei) gereed zou komen. Waar nu onze Senaat tot dusverre het standpunt placht in te nemen, dat al wat zij niet voor een dergelijk tijdstip heeft afgehandeld, weer geheel en al opnieuw bij de Tweede Kamer hoort binnen te komen, zouden we allicht ook nog noodeloos haastwerk ver richten. Daarom zie'kenverzorgings-ontwerp, van de agenda af. Aldus het betoog van den heer v. Dij k (a.-r.), die van Mr. Goseling (r.-k.). Mr. Boon (lib.) en den heer Ku ipers (s.-d.) bijval ontmoette. Laatstge noemde bleek eigenlijk het ontwerp zelf niet te lusten, doch natuurlijk mocht een derge lijke overweging, gelijk President Aalberse kenbaar trachtte te maken, bij de regeling van werkzaamheden geen gewicht in de schaal leggen. De oppositie tegen de spoed- ibehandeling kreeg dank zij haar eenstem migheid haar zin: de ziekenverzorging is van de agenda afgevoerd. Toen dit negatieve resultaat bereikt was, kon eindelijk de gedachtenwisseling over de ontworpen wijzigingen van de Dienst plichtwet beginnen. In hoofdzaak komen ze hierop neer, dat de eerste oefeningstijd van de dienstplichti gen voor de zeemacht een verlenging zal ondergaan (het maxi mum van 15 maan den wordt op 21 ge bracht, terwijl voor de kustwachters de verlenging van 9 op 11 maanden. neer komt) daarnaast stelt de Regeering Schaepman (R.-K.) voor het aantal herhalingsoefeningen voor de landmacht van 2 op 3 wat het vroeger geweest is uit te breiden, zonder dat het aantal op te komen dagen (40) in het alge meen grooter zal worden. De regeling inzake de zee-dienstplichtigen gaven in het bijzonder den R.-K. fractiege- nooten Schaepman en v. d. Bilt aan leiding om elkaar heel vreedzaam te lijf te gaan. Juister nog, hun broedertwist liep over het materieel, dat eventueel voor oefe ning der manschappen ter beschikking zal zijn. In tegenstelling met den heer S c ha e p- man, die van het in 't moederland houden van een aantal schepen een al te schade lijke verzwakking onzer maritieme weer macht in Indië vreesde, bleek de heer v. d. Bilt het- veel meer eens te zijn met hetgeen Minister Colijn in dit opzicht beoogt, terwijl Mi". Wen delaar (lib.) zich z'n zienswijze hieromtrent nog even wil voorbehouden. Deze afgevaardigde betreurde het, dat niet reeds nu een voorstel tot uitbreiding van het aantal manschap pen der jaarlichtin gen ter tafel ligt. In dit verband bepleitte de heer T i 1 a n u s (c.-h.) een veel gerin gere vrijgevigheid ten aanzien van de afkeuringen: wij kon den z.i. in dit opzicht een voorbeeld aan België nemen. Van het verdere debat, zij alleen nog aangestipt dat de heer Ter Laan niets wilde weten van de bepaling, waardoor de vrijstel ling wegens broederdienst, voor de lichtin gen 1938 en 1939 slechts een voorwaardelijk karakter zullen hebben. Na het overigens niet zeer belangwekken de debat begon Minister C o 1 ij n met op te merken, dat de sterkte van het contingent samenhangt met den omvang van het te be dienen materieel. Welnu op het oogenfolik is het hierdoor technisch volstrekt onmogelijk om al precies te weten hoeveel meer het jaar lij ksch contingent zal moeten bedragen, want het staat nog niet vast hoeveel materieel men er bij de verschillende wapens op na zal (kunnen) gaan houden Ligt het oorlogstooneel alleen in Azië, dan zal hier geen actieve kustverdediging noodig zijn en wanneer de vloot geheel in Indië zal moeten optreden, zullen we ons uit den aard der zaak wat het moederland betreft tot pas sieve kustverdediging hebben te bepalen. Doch voor zoover er wèl 'n vloot hier aanwe zig zou zijn kan deze ook haar deel in actieve kustverdediging hebben. Dit kreeg Mr. Wen- delaar te hooren, die omtrent deze punten volgens den Minister ten onrechte, een twee slachtige redeneering in de stukken bespeurd meende te hebben Wat de regeering' nu voorstelt, is op het oogemblik onvermijdelijk met het oog' op de nooden van de grensverdedïgïng'. Aldus gaf de Minister te verstaan, die verzekerde, dat aangezien uit de Kamer zelf was aan gedrongen op voortmaken met contingents uitbreiding. met 't oog daarop, gezien ook de omstandigheden in de wereld, niet te ontken nen viel aan „voorwaardelijk" maken van de vrijstellingen, over 1938. En nu het betoog van den heer Schaepman omtrent de plaats, waar de vlootmaterieel- reserve zal verblijven. Verlenging van den eersten oefeningstijd der zeemilitie moet men zien in het licht van de eventueels noodzaak eener passieve kustverdediging, indien overi gens de gansche vloot in Nederlandsch-Indië op haar post dient te zijn. De hoofdvraag is intussehen wie of moet bepalen, waar de deelen der'zeemacht het beste op haar plaats zijn. Dit hebben de Staten-Geiieraal niet uit te maken. Zij moeten het geld beschikbaar stellen en daarbij zijn ze ten volle bevoegd mee te spreken over de samenstelling van het materieel. Doch als eenmaal het mate rieel ter beschikking is gesteld, heeft de Re geering te beslissen waar de vlootonderdeelen dienen te vertoeven. Zoo heeft de Minister, nu er zich in de Straat van Gibraltar moei lijkheden hebben voorgedaan "(een Neder- landsclie schip met sinaasappelen is daar door Franco aangehouden en de lading is in beslag genomen), aan den op weg naar het moederland zijnden kruiser- „Java" laten seinen, zich in de Straat van Gibraltar op te houden, om daar te kunnen patrouilleeren. ter bescherming, zoo noodig ter convoyeering van onze handelsschepen. De Minister zette nog eens nader uiteen, dat de verantwoordelijke bewindsman heeft te bepalen, waar het materieel zich dient te bevinden. In het algemeen zullen voor aller lei doeleinden ook wel wat schepen in Neder land aanwezig moeten zijn. Maar t.a.v. dit alles geldt, dat de practijk steeds zal beslis sen, wat er met uitzending van materieel kan en moet gebeuren, zoodat de door den Mi nister geschetste richtlijnen wel degelijk voor wijziging vatbaar zijn. In 't kort verdedigde de heer Ter Laan zijn amendement om aan de vrijstelling wegens broederdienst over 1938 niet een „voorwaar delijk" karakter te geven. Hier tegenover wees de Minister er op, dat het ter tafel liggende ontwerp op zichzelf niets beslist omtrent de vergrooting van het con tingent. In het najaar zal men volkomen vrij zijn ten aanzien van de te nemen beslissing. Maar als dan de omstandigheden zoo zijn, dat men uitbreiding volstrekt èn ten spoedigste noodzakelijk zal achten, dan is de huidige be paling onmisbaar, want anders zou uitbreiding van het contingent over 1938 niet meer wel mogelijk wezen. Met 1746 stemmen verwierp de Kamer het amendement, dat alleen de stemmen van de sociaal-democraten plus den eenigen aanwezigen communist kreeg. Voor de eindbeslissing verklaarde Mevr. d e V r i e s—B ruins (s.d.) op grond van haar principieel bezwaar tegen toeneming van be wapening, dat zij als „tegen" beschouwd wenscht te worden. EERSTE KAMER. De heeren ter Haar en Celder- man voor Vrijheid De jongelui op het Binnenhof, die zich bui ten 's lands senatoriale vergaderzaal ophielden, hadden dit keer schoon gelijk. Hun ongeorden de sneeuwballenv.eldslag was voor alle partijen heel wat genoegelijker dan de IV2 uur durende rede door het Eerste Kamerlid de la Bella afgestoken over bedrijfsordening. Hoofdzaak van deze uiteenzetting scheen te zijn, vooral te doen uitkomen, hoezeer socialisten eenerzijds, Katholieken en anti-revolutionairen aan den anderen kant, elkaar op het stuk van „orde ning" genaderd zijn: volgens spr. lag het on derscheid nog maar alleen inhet tempo. Terstond maakten de heeren ter Haar (c.h.) en Ge ld er man (lib.) zich op, 0111 uit een gansch ander vaatje te tappen. Zij moeten veel meer hebben van bedrijfsvrijheid. Beperking daarvan is huns inziens alleen ge oorloofd voor zoover het'vrijwillige onderne mersovereenkomsten betreft. Dit tweetal was het ook roerend eens omtrent het verwerpelijke van verhooging van invoerrechten om der wille van aan de industrie te jerièenén steun. Dan verdiende voortzetting van het contingentèë- ringsstelsel zeer zeker de voorkeur, maar vol gens Mr. Knottenbelt (lib.) moet ook daaraan een einde komen. Deze afgevaardigde kwam voorts o.m. tegen willekeur bij de wetstoepas sing op. (Landbouwcrisiswet; evenredige vrachtverdeeling). Had zijn vroegere stadge noot Nivard (R.K.) als vurig Rotterdammer voor Rijnvaartpremies gepleit, Mr. Werker (v.d.) kwam uiteenzetten, dat daarvoor veel te zeggen viel op grond van 'n algemeen lands belang. Na deze beschouwingen konden we gelukkig nog wat levendigs meemaken, te weten: den sneeuwballen-strijd van de hope des vaderlands. Wat in elk geval 'n aardige, opfrisschende, afwisseling was! E. v. R. Een Toorop-teekening in Bloemendaalsch particulier bezit. •Door het Toorop-monument dat John Radecker maakte" en dat nu eindelijk .defini tief geplaatst werd in "Den Haag, is er weer wat leven in de stilte rondom Toorop geko men. Een kleine tentoonstelling van zijn vroegste werk in het Haagsch Museum is met de plaatsing van het monument verbon den en wij willen die gelegenheid gebruiken om een mooi werk van den schilder, dat zich 111 onze omgeving bevindt, te reproduceeren en te bespreken. Het is een teekening', hiel en daar «iet wat kleur verlevendigd uit 1904, den tijd dat Toorop de zomers in Domburg- doorbracht en er zijn Zeeuwsche boeren.als modellen voor zijn Apostelkoppen gebruikte. Het is ongeveer die tijd ook, waarin hij ide gepointilleerde landschappen van Walcheren schildert. Deze teekening is wel een uitnemend staal van Toorop's handschrift als teekenaar. Er is in ide contourlijn van de groote figuur iets van de nadrukkelijkheid waarmee Van Gogh. détails dn plooi en val van werkmanskleeding .placht te geven. Het gebruikt-zijn er van komt sterk tot uiting, maar toch is Toorop in zoo iets veel toegeeflijker dan (Van Gogh, minder snijdend, en ook brengt Toorop's van-huis-uit schilder zijn hem er eerder toe aan die figuur nog iets van de impressionis tische charme mee te geven. Doch tegelijkertijd belet zijn lust om die (knokige werkhanden van den iboer .uitvoerig te geven hem niet den linkerarm veel te lang te maken. Hij wil daarin opzettelijk een ex pressie geven en vindt het andere van min der .belang. Die grijpende vingers rondom het •hout van den steel zijn wel echt-Tooropseh, zooals ook de stijl van teekenen van het koolveld geheel van hèm is. De luchtige, en toch zoo alles bevattende teekening van het verschiet hoe leuk geeft hij dn éen licht haaltje een verre duinkom weer is dan juist eharnieerend genoeg om het hevige in die werkhanden minder luid ruchtig te maken en dat 'is ook weer typisch Toorop, dat gevoel voor verhoudingen, dat hem door zijn goeden smaak gedicteerd werd. De steeds voelbare vakbeheersching, de groote technische bekwaamheid die er uit spreekt maakt ieder werk van Toorop het bekijken overwaard. Zijn geheele oeuvre is, overzien, een hoogst eigenaardig complex. Mogen de verschillende inzichten, waaruit het geboren werd, al niet volmaakt logisch uit en door elkaar ontstaan zijn, maar veelal door invloeden van (buiten, gezaaid en ont wikkeld, het blijft een genot zich an zijn fi guur te verdiepen en de roode draden open to leggen waardoor al die inzichten aan elkaar verbonden zijn. Toen de kleine Jan op dertienjarigen leef tijd Indië verliet, was de oorspronkelijke be doeling niet geweest van hem een .kunstenaar te laten groeien. Zijn vader had zich een ambtenaarsloopbaan voor hem gedacht. Hij zou dien vader nooit weerzien, woeh zijn moeder. Men heeft wel getracht sommige neigingen in Toorop .uit zijn afstamming te verklaren. De moeder was de dochter van een Engelscli onderdaan en een Javaansche vrouw; Jan's vader was Europëeer, met waarschijnlijk Noorsch bloed in de aderen. De melodieën der Javanen zoemden nog 11a in Toorop's brein; zijn liefde voor het Buddhisme, in een bepaalde levenspe riode, werd vermoedelijk door herinnering .uit kinderjaren gevoed. Jan Toorop. Landarbeid op Walcheren. Na de Amsterdaansche Academie bezocht te hebben, gaat hij naar Brussel, later naar Londen; dan vestigt hij zich in Den Haag. Tijdens een tweede verblijf in Brussel, waarheen hij gegaan was 0111 zich door een beroemd specialist voor een zware oogziekte te laten behandelen, maakt hij kennis met het werk van Seurat en de pointillisten (stippelaars) en dat daardoor beïnvloede werk heeft men op de laatste Rotterdamsche Kersttentoonstelling nog eens terug kunnen zien. Wat. dan komt na 1900, op Walcheren ontstaat, vertoont daarvan nog wel de spo ren. Maar wat heeft Toorop al niet beinvloed! Niets letterlijk is er onopgemerkt aan hem voorbijgegaan. Sterk was hij in Engeland onder den indruk der Prerafaelieten geko men, met Burne Jones in' contact geraakt. Als hij in Brussel is, verdiept hij zich in mystieke lectuur, verslindt alles: Thomas a Kempis, Indische wijsbegeerte, Tolstoi en Wagner. Door Ruskin en Williaan Morris was de zwaai naar ornamentiek in zijn teekening gekomen door het omkomend socialisme zou hij heengaan en als wij ons het schreeuwend affi che herinneren dat hij voor de vertoo- ningen van Heyer- mans' „Pantser" teekende dan vin den wij dezelfde markante grijp vingers terug die hij op' onze teeke ning van vandaag zoo, op veel ver- zachter wijze, de monstreerde. 'Toorop is een merkwaardig menisoh en kun stenaar onder ons volk geweest. Voor zijn latere leven was te veel belang stelling uit ande ren hoofde dan 't uitsluitend artis tieke. Nu die weer langzaam gaat lu wen, ikan imen de totaliteit zijner curieuse verschij ning itl de INeder- landsche kunst al licht weer eens wat overzichtelij ker en vrijer be schouwen. J. H. J>E BOIS. waar U nü niet buiten kunt 1 R&D boeken vol lichte, blijde zonneschijn, maar ook met de voorname stemmigheid van warm, donker behang! Heel het rijke coloriet van een Rembrandtiek clair-obscur vindt U samengevat in deze R&D sprookjesbundelsDe groote R&D collectie 1937Een schier eindelooze onthulling van nieuwe tintenschoonheid en nieuwe artistieke dessins, vast gelegd in de nobele, degelijke „Fixa-Color" kleuren die alleen R&D brengt! Dit is het moment, om deze prachtige stalenboeken te laten komenVraag Uw behanger vooral Serie 50 En niet te vergeten: de boeken 47, 48 en 49, R&D's reclame-series Hun rijkdom van sorteering zal U verrukken, hun prijzen geven den doorslag op Uw besluit! Eenige fabrikante: Behangselpapierfabriek van Rath Doodeheefver N. VA 'dam. Toonzalen in lusteden des lands Toonzaal te Haarlem: P'arklaan 69. Voor huishouding NET' MEISJE gewaagd, leeftijd 15 tot 16 jaar, voor halve dagen, van S:12; Aanm. tusschen 6 en 7 Lanekhorstlaan 6, Heemstede Gevraagd FLINK MEISJE,, .niet boven 18. jaar, van S tot 5 u'ur (Zondags tot 12 uur). Kruisweg 42, Haarlem RUSTHUIS le Bl'daal. Gevr. fl. ged. verpl.,, voorl. extern, Aariv.- sal. 35 p. n\: Br, G 1582 bur. v. d. blad NET BARMEISJE gevr., 14 a 1 j. Pieter -Kiesstraat 34, Haarlem NETE OXGEH. WERKSTER ge- agd, -voor Vrijd., v. g. g. v. Adres Burg. Sandbergstraat 11, Haarlem MEISJE gevraagd voor de mor genuren. Leeftijd 14 tot 16 jaar. Adres Sterreboschlaan 10, Bloe- mendaal. FLINK ZELFST. MEISJE gevr. voor dag" of dag en nacht. V. g. g v. Br. G 1556 bur. van dit blad FL. MEISJE gevr., niet ben. 18 jr., zeifst. lc. w. en v. z. g. g. v., van 84- uur, kl. gezin, g. 1, Aan- b. tot 's a,v. 9 uur Heemst. Dreef no. 13 Per 1 April gevr. een MEISJE v. d. en n., beslist zeifst. kunn. wer ken en koken. Flink loon, veel vrij. Zandv.laan 157, Heemstede Zoo sp. mog. gevr. een NET MEISJE, v. d. dag, fl. en netjes k. werken, v. g. g. v., n. ben. 20-jr. Aanm. na 7.30 uur Jac. v. Ruys- daell. 7 A, Heemstede Gevr. NET MEISJE ol' JUFFR. in huishouding, voor alle voorko mend werk. Nassau!aan 17 DAGMEISJE gevr., van S3.30 zeifst. lc. werken en koken. Mevr. Sieswerda, Santpoorterstr. 62, Haarlem Gevr. FLINKE DAGDIENSTBO DE boven 18 jaar, v. g.- g. v., van. 8.303.30, loon 4. Zond. vrij. Paulus Buyslaan 9, bij de Adr. Pauwlaan. NET DAGMEISJE gevraagd voor lieele dagen. Olieslagerslaan 7 Gevr. voor dir. FLINK MEISJE, ir d. en n... zeifst. k. werken, v. g. g. v. Mevr. Leefsma, Kostver- lorenstraat 55, Zandvoort. Gevr. tegen 15 Maart NET DAG MEISJE van 85 uur, g. k. w. en lc. Loon 25 p. rnnd. Zonder goede get. onn. aan te melden. Zich te verv. 's av, na. 7 uur Dr. D. Bakkerlaan 44, Bloemendaal Voor direct gevr. DAGMEISJE, van S tot 4.30 uur. Aanm. 's av. na 7 uur Meer en Boschlaan 33, Heemstede NET MEISJE gevraagd, v. d. en n. kunnende koken. Houtman, Wa genweg 25, Haarlem Gevraagd met 1 April in lcleïn ge zin (2 personen) een HOLL. MEISJE v. d. én n. Zich aan te melden Donderdag en Zaterdag na 7.30 uur 2e I-Iasselaerstraat 4. Gevraagd HUISHOUDSTER bij alleenwonende weduwe, voor di recte indiensttreding. Br. G 1592 bur. van dit blad Gevr. in gr. eenv. gezin, Santp.- Stat, MEISJE, niet ben. 16 jaar, 8.301.30, loon 3 p. w; Schrift, aanmelden onder no. G 15S7 bur. van dit blad Voor bedrijf JONGSTE BEDIENDE (VR.) gevraagd op handelskantoor, P.G., goed handschr. Spoedige in- diensttr. Br. G 1560 bur. van dit blad WELKE JONGEN OF JONGE MAN wil door eenige huish. bezig heden te verrichten den kost met een kleine vergoeding verdienen? Bl'daalschêweg 164, Overveen. Een Instituut voor Handelsonder wijs vraagt op nader overeen te komen voorwaarden GEDIPL LEERKRACHT M.O., v. Fransch (liefst Franschman) en Spaansch. Br. met inl. G 1551 bur. v. d. blad Gevraagd NETTE JONGEN. Sla gerij Eskens, v. Oosten de Brutin- straat 201 Gevr. flinke nette JONGEN, voor direct, niet ben. 16 jaar, voor ean- tinebedrijf. Loo?i 5 per week. Getuigschr. meebrengen. Aanbie ding: Duvenvoordestr. 13 A. Gevraagd te Overveen, zoo spoe dig mogelijk een flinke TUIN KNECHT, niet ouder dan 20 Jr» •P.G.. v. g. g. v. Genegen alle voor komende werkzaamheden te ver achten. Br. G 1609 bur. v,d. blad SCHRANDER JONGMENSCH, 1? a 18 j., met Mulo of Ulo school, kan geplaatst worden. Goede vakopleiding voor iemand die lust in werken heeft. Adres te .verm bur,-van dit blad.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 4