BERICHT De „Kantoeng" laat men zinken. Kiesdeeler. Van den molen is niets goeds meer over. LITTERAIRE KANTTEEKENINCEN BEVERWIJK JAARVERGADERING JEUGDBOND VOOR ONTHOUDING. De Jeugdbond voor Onthouding heeft Zater dagavond haar jaarvergadering in het club lokaal aan den Alkmaaxscheweg gehouden. De jaarverslagen van de secretaresse, mej. I. van Dok en van de oenningmeesteresse, mej. W. v. Reeuwijk werden goedgekeurd. Daar mej. I. van Dok wegens drukke werk zaamheden als secretaresse, en de heer D. Toebes als brochuredepóthouder, moesten bedanken, werd een bestuursverkiezing ge houden. In hun plaats werden gekozen mej. S. van Dok en de heer J. Lubbers, resp. als secreta resse en depothouder van brochures. Hierna werden besprekingen gevoerd over voorstellen voor de Bondsvergadering, die dit jaar met Pinksteren te Leeuwarden gehouden zal worden. O.a. werd besloten, dat de plaatse lijke afdeeling een voorstel zal doen om te komen tot oprichting van een landelijke scholings-kern. KLACHT VAN HET W. S. C. Het Werkloozen Strijdcomité deelt ons mede, op 13 Januari j.l. aan den burgemeester toe stemming te hebben gevraagd voor het hou den van een z.g. „bonten avond" op 11 Fe bruari in het Luxor Theater. 22 Januari ant- woprdde de burgemeester op dit verzoek, dat hij tegen inwilliging er van bezwaar had. Dit antwoord bevreemdde het Comité, daar het verleden jaar een dergelijken avond had geor ganiseerd, die een zeer ordelijk verloop had gehad en omdat op dergelijke verzoeken van verschillende andere organisaties steeds gun stig is beschikt. Het Comité verzocht daarom den burgemeester om een onderhoud, daar het meende, dat de burgemeester in dezen onjuist was voorgelicht. Op 4 Februari antwoordde de burgemeester, dat bovengenoemde meening van het W. S. C. onjuist was en een onderhoud hem daarom overbodig voorkwam. Op 13 Februari wendde het Comité zich op nieuw schriftelijk tot den burgemeester en vestigde er o.a. de aandacht op, dat naar de overtuiging van het Comité alle bevolkings groepen gelijke rechten hebben en het zich niet kan voorstellen welke bezwaren er konden zijn tegen een avond, gewijd aan ontspanning en gezellig samenzijn. Het Comité herhaalde tenslotte zijn ver zoek om een onderhoud, ten einde de zaak nader uiteen te zetten. Hierop werd, naar het W. S. C. ons mede deelt, nog geen antwoord van den burgemees ter ontvangen. STILLE OMGANG NAAR AMSTERDAM. In den nacht van Zaterdag op Zondag heb ben de leden van het Gezelschap van den Stillen Omgang hun jaarlijkschen pelgrims tocht naar de hoofdstad gemaakt. Zaterdag avond om half negen werd in de St. Agatha- kerk een kort Lof gehouden voor de voetgan gers en wielrijders, die daarna de verre reis naar Amsterdam ondernamen. Precies op het middernachtelijk uur werd eveneens in de kerk van de H. Agatha een kort Lof, waaronder een korte toespraak gecele breerd voor degenen, die de reis per trein maakten. De ongeveer 500 bedevaartgangers spoedden zich na afloop van de godsdiens- oefening naar het station, waar de extra-trein gereed stond. In Amsterdam werd op de voorgeschreven wijze de nachtelijke bedetocht volbracht, waar na de H. Mis werd bijgewoond. In den prillen Zondagmorgen, te 5.50 uur vervoerde een extra-trein allen weer naar Be verwijk. JAARVERGADERING R.K. FABRIEKS ARBEIDERS. De plaatselijke afdeeling van den R.K. Fa- brieksarbeidersbond „St. Joseph" houdt Don derdagavond in het gebouw der K.S.A haar jaarvergadering. De agenda vermeldt de jaarverslagen van secretaris en penningmeester en een bestuurs verkiezing wegens aftreden van den voorzitter en tweeden secretaris en wegens overschrijving van den penningmeester naar een andere af deeling. FEESTAVOND DOOPSGEZIND ZANGKOOR Zaterdagavond heeft 't Doopsgezind Zang koor in een feestelijke bijeenkomst het 15- jarig bestaan van de vereeniging herdacht in gebouw „Harmonie" aan de Groenelaan. De voorzitter de heer Jb. Bakker heeft in zijn openingswoord nog eens herinnerd aan het ijverig werken van den directeur, den heer H. van Dijk, door wiens voortreffelijke leiding het Doopsgezind Zangkoor fraaie successen heeft mogen behalen. In dit ver band 'drong spr. er op aan trouw de repeti ties te bezoeken, omdat het verplichte werk voor het concours te Amersfoort, „De Gyp- ten" van Gred. J. Roeske, zoowel als de com positie naar keuze „O zoek het licht" van F. J. Sicking, de inspanning van alle krachten zullen eischen. Vervolgens sprak ook nog de voorzitter van de feestcommissie, de heer J. Groot een kort woord, waarin hij dank bracht aan allen, die het organiseeren van dezen feestavond mo gelijk hadden gemaakt. De feestvierende zangers en zangeressen hebben zich daarna met zang, spel en dans uitstekend vermaakt, zoodat de uren als het ware voortsnelden. De feestvreugde duurde onverminderd voort tot diep in den nacht. Tijdens den feestavond werd aan Mevr. van Dijk een prachtige azalea aangeboden als blijk van waardeering voor den steun, dien zij haar echtgenoot bij de uitvoering van zijn taak als dirigent van het koor verleent. Een verloting van een aantal fraaie geschenken vormde een aangename afwisseling. Al bij al was het een prachtig geslaagde feestavond, waaraan bestuur, feestcommis sie en leden aangename herinneringen zul len bewaren. Mussolini begeeft zich te Ceata aan boord van den kruiser „Pola", waarmede hij de reis naar Libye maakte. DE HERINNERINGSBOOM WORDT GEPLANT. Op initiatief van de afdeeling Beverwijk en omstreken van de Koninklijke Nederland- sche Maatschappij voor Tuinboüw en Plant kunde zal zooals wij destijds reeds berichtten ter herinnering aan het huwelijk van prin ses Juliana en prins Eernhard een boom wor den geplant, waarvoor als plaats is aange wezen de hoek van de Beecksanghlaan en de Vondellaan. Het planten van den boom zal op Donder dag 13 Maart des namiddags te 2.45 urn- met eenige plechtigheid geschieden. B. en W. hebben daarvoor een aantal per sonen en corporaties uitgenoodigd. DE STAND DER WERKLOOSHEID. In de afgeloopen week waren bij den ge meentelijken dienst der arbeidsbemiddeling en werkloosheidsverzekering in totaal 1268.werk zoekenden ingeschreven, verdeeld over onder staande vakgroepen: Beverwijk: bakker 7, bankwerkers 18, be hangers 2, betonvlechters 7, betonwerkers 10, blikbewerkers 5, blikslagers 3, boekbinders 2, boekhouders 2, opzichters 2, carrosseriemakers 2, chauffeurs 39, chefs 2, colporteurs 1, con cierges 1, drukkers 4, electrioiiens 7, expedi teurs 2, grondwerkers 132, bandllangers 6, in casseerders 2, kappers 1, kantoorbedienden 12, kellners 1, klinkers 1, koks 1„ lampenkappen- makers 1, landarbeiders 93, lijnwerkers 1, lood_ branders 1, losse arbeiders 358, machinisten 13. machinedrijvers 5, machinale houtbewerkers 4, marmerpolijsters 1, matrassenmakers 2. me taalbewerkers 4 metselaars. 16, meubelma kers 2, monteurs 14, musici 2, opperlieden 38, pakhuisknechts 1, plaatwerkers 1, pijpenbui- gers 1, reizigers 4, schilders 23, schippers 7, schoenmakers 3, sigarenmakers 84, sigarensor- teerders 11, slagers 8, smeden 3, soldeerders 2, steenhouwers 1, stokers 13, stucadoors 8, stuur lieden 1, teekenaars 2, tegelzetters 1, timmer lieden 52, voegers 4, voerlieden 5, voorslaan- ders 7, winkelbedienden 3, zeilmakers 10, werk meesters 1, cementwerkers 1, loodgieters 1, dienstboden 7, fabrieksarbeidsters 6, kantoor bedienden 6, kapsters 7, linnenjuffrouwen 2, typiste -'boekhoudsters 1, werksters 1, winkel bedienden (vr.) 5, verpleegsters 1, totaal 1129 vorige week 1101). Heemskerk: betonvlechters 2, betonwerkers 3, chauffeurs 5, correspondenten 1, grondwer kers 14, kantoorbedienden 1, landarbeiders 55, losse arbeiders 44, machinale houtbewerkers 1, metselaars 1, opperlieden 6, reizigers 1, schil ders 1, stucadoors 1, timmerlieden 5, cement werkers 1, totaal 139 (vorige week 109). BEVORDERING DER BELANGEN VAN T B. C.-PATlëNTEN. In de zaal „Odeon" heeft de plaatselijke afdeeling van de Nederlandsche Vereeniging tot behartiging der belangen van t.bc.-pa- tiënten een propaganda-feestvergadering gehouden. In zijn openingswoord dankte de voorzit ter, de heer A. L. van Groningen, allen, die aan de voorbereiding van dezen avond hun medewerking hadden verleend, alsmede aan degenen, die de fraaie prijzen voor de ver loting beschikbaar hadden gesteld. Het dubbel mannen-kwartet „De Vereenig- de Zangers" liet de talrijke aanwezigen daar na genieten van de op zeer fraaie wijze uit gevoerde composities „Zomeravond" van Ol- man en „Sabbatfrühe" van C. P. Krauss. Vervolgens werden eenige films vertoond, waarvan vooral een klucht van Chaplin groote vroolijkheid verwekte. De film van het werk der tuberculosebe strijding, vertoond door Dr. Stiemens uit Gennep, werd toegelicht door den heer Les sing, lid van het hoofdbestuur. Hij vestigde daarbij in het bijzonder de aandacht op het werk van de nazorginrichtingen. Na de vertooning van de film heeft de heer Lessing een propaganda-rede gehou den, waarin hij het verdienstelijke werk van de vereeniging uitvoerig schetste. De vereeniging wil het gevaar van de be smetting bestrijden. Op initiatief van de ver eeniging werd in 1931 ook het steunfonds voor nazorg opgericht. Dit fonds heeft in de afgeloopen jaren veel hulp verleend, maar de giften worden door de slechte tijdsom standigheden steeds minder. Het fonds moet echter kunnen rekenen op een vast jaar lijkse!) inkomen en daarom eindigde de heer Lessing dan ook met een opwekking om lid of donateur te worden. (Te Amsterdam is een man ge arresteerd, die tanden en kiezen te koop aanbood, die een week geleden ten getale van 1400 uit een reizigersauto zijn gestolen.) Veertienhonderd kiezen, tanden Zijn ontvreemd in Amsterdam, De politie kreeg 't in handen, Die een speurtocht ondernam. En zij wist ze op te sporen Bij een koopman in de stad. Van wien zij 't bewijs wil hooren Of hij wel dit kiesrecht had. Als hij dit bewijs kan geven Kan het voor den man geen kwaad, Maar owee, als hij maar even Met zijn mond vol tanden staat. Dan, al is het nog zoo treurig, Laakt men hem in dezen geest: Gij zijt niet genoeg kieskeurig En wat al te kies geweest. Om een kiesdeeler te worden, Moet men kiesgerechtigd zijn, Hier 's de kieswet aan de orde, Gij zijt op onkiesch terrein. Als de man dat heeft te duchten. Zit hij leelijk in het nauw En dan zal hij wellicht zuchten: Ach, wat deed ik in de kauw. Zij, die zich met ingang van 1 April per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maart nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Na de pauze werd een verloting gehouden die f 40.95 opleverde, en bracht een mond accordeon-duo met succes eenige nummers ten gehoore. De propaganda had tot resultaat, dat 5 nieuwe leden konden worden ingeschreven. Na afloop was er bal met medewerking van de Kennemer Boys. VERSTREKKING VAN MARGARINE EN VET. Voor de verstrekking van onvermengde margarine en bak- en braadvet aan werkloo zen en armlastigen door Maatschappelijk Hulpbetoon is een schaal samengesteld, be palende de hoeveelheid, die naar verhouding van het aantal gezinsleden verstrekt mag worden. Margarine: gezinnen van 2, 3, 4 en 5 ge zinsleden 1 pakje van 0.25 K.G. per week; 6 gezinsleden 2 pakjes; 7. 8 en 9 gezinsleden 3 pakjes; 10. 11. 12 en 13 gezinsleden 4 pak jes; 14, 15 en 16 gezinsleden 5 pakjes Bak- en braadvet: gezinnen van 2 gezins leden geen vet; van 3 en 4 gezinsleden 1 pakje van 0,25 K.G. per week; van 5, 6, 7 en 8 gezinsleden 2 pakjes; van 9, 10 en 11 ge zinsleden 3 pakjes; van 12, 13 en 14 gezins leden 4 pakjes en van 15 en 16 gezinsleden 5 pakjes. HEEMSKERK T. O. C. Maandagavond 7.30 uur houdt de Tucht- en ordecommissie een ledenvergadering in het café van de Gebrs. Dam. VLAGGEN BIJ DE OPENING DER TENTOONSTELLING. Namens het uitvoerend comité der bloemen tentoonstelling worden de inwoners verzocht om op Woensdag en Donderdag, tijdens de opening der tentoonstelling, zooveel mogelijk de vlaggen uit te steken, opdat het dorp een feestelijk uiterlijk krijgt. Tegen den wal opgekrabbeld. Kapitein Kalkman van de Schelde vertelt. Het vergaan van de „Kan- toeng", den grooten tinbagger molen, welke door de sleep- booten „Schelde" en „Humber" naar Indië zou worden gebracht, trekken onze zeesleepers zich erg aan. Voordat echter maat regelen konden worden geno men om den molen nog te be houden, was deze echter al gekanteld en het is bijna een wonder, dat de vier runners er het leven niet bij zijn ingescho ten. Zondagmiddag tegen half drie is „De Schelde" in de haven van Smit's Internatio nale Sleepdienst te Maassluis teruggekeerd. Het spreekt vanzelf dat wij dadelijk ge tracht hebben contact te krijgen met den kapitein, om uit zijn mond nadere bijzonder- hedên te vernemen omtrent d'e onfortuinlijke reis, welke Donderdag 4 Maart begon, doch reeds spoedig een onverwacht einde vond. Kapitein K a 1 k m a n is als alle Hollandsche zeelui een bescheiden man. Een echt type van een Hollandschen zeerob, een die de grootste sensaties en meest schokkende gebeurtenissen in korte zinnen en weinig woorden weergeeft. Zij, die verwacht hadden uit zijn mond een verhaal te hooren over het drama in het En- gelsche Kanaal, bemerkten al spoedig dat kapitein Kalkman eigenlijk weinig te vertel len had. „Er heeft al meer in de krant gestaan, dan ik zelf er van weet", zoo ving de kapitein het gesprek aan, toen wij bij hem in d'e stuurhut zaten. Het was van den Nieuwe Waterweg af goed weer. Bij Eddystone ging de molen een beetje scheef liggen. De runners werden er af gehaald en even later sloeg de molen om. Dat is alles". „U zei toch, dat het goed weer was? Wat ver staat U dan onder goed weer?" „Het stormde in elk geval niet, er stond een windkracht 5 a 6 uit Oostelijke richting. Alles DE STILLE OMGANG. Veel deelnemers uit onze gemeente. Door het genootschap voor den „Stillen Om gang" werd Zondag deelgenomen aan den Omgang te Amsterdam. 285 personen gingen te voet naar Velsen en vandaar per boot naar Amsterdam. Ruim 40 personen maakten den geheelen tocht van Heemskerk naar Amsterdam te voet. CASTRICUM CONCERT VAN „DOOR INSPANNING UITSPANNING". Het fanfarecorps „Door Inspanning Uit spanning" heeft in de tooneelzaal van Duin en bosch een concert gegeven. Onder leiding van den heer Joosen werd een mooi program ma uitgevoerd, waarvan de Marche militaire van Saint-Saëns en de groote fantasie over de opera ..Cavalleria Rusticana" de hoogtepunten waren. Zeer veel voldoening schonken ook de ouverture „Le retour au Pays" van Mendels sohn en de opera-fantasie uit „De Paarl- visschers van Bizet". Na de pauze werd opgevoerd het kinder zangspel „Jantje in Modderstad", dat een da verend succes oogstte. Deze operette was onder leiding van Stephen Jansen ingestudeerd en de jeugd kweet zich op uitstekende wijze van haar taak. De stampvolle zaal heeft van muziek en zang naar hartelust genoten. Burgemeester Sloet heeft de uitvoering bij gewoond. SCHAAKCLUB „DE PION". De Schaakclub „De Pion" speelde tegen het eerste tiental van de Schaakclub „Het Oosten" uit Haarlem. De uitslagen waren: J. O. LigthartBeinema 1—0; G. J. Koch— Seytz 10; Th. KrügerPrinsen, afgebroken; H. A. van KleefHogendoorn 01; P. Bosch Huizing 01; G. W. KochBaartse 10; W. Uhl—Beyl 1—0; Th. de SmalenHoning 1—0; E. Ranshuyzen— Piers VzVz', D. Keetbaas Tork 01. Totale uitslag $Vzt>Vz en een af gebroken partij. Het tweede tiental van de Pion speelde tegen het Oosten II en verloor met 5Vz4V2. De uitslagen waren: J. PiersP, Bosch 01; Beemniet opgekomen partij 10; Horeman J. Zaal Vz—Vz; Tork—H. A. Nijsen 0—1; Veer manW. van Ravenzwaai VzVz', LubeckJ. van Hoeve 1—0; SierveldS. van Leeuwen Vz—Vz\ Bijster—W. van Leeuwe 01; Lind— Mr. Loeb 1—0: Bergmanniet opgekomen partij 10. ging goed tot Zondagmiddag 12 uur, toen de runners op den molen ons met de vlaggen seinden, dat de schuit scheef ging liggen. We waren toen ter hoogte van de vuurtoren Eddy stone en besloten zoo dicht mogelijk onder dén wal te varen en te trachten Plymouth binnen te loopen. 's Avonds om 7.40 uur seinden de runners weer, dat de molen steeds meer water maakte en d'at zij er af wilden. Kapitein 't Hart van de „Humber", de leider van het transport, gaf daarop opdracht de lui van boord te halen. We zagen toen wel, dat het ernst begon te worden en dat onze menschen in gevaar zouden gaan verkeeren, als wij niet spoedig maatregelen namen. Ik liet onmiddel lijk de 190 vaam lange tros kappen. De runners waren intusschen reeds in een sloep gegaan. Zij waren nauwe lijks tien meter van den molen af, toen deze kantelde, op haar kop ging staan en in de diepte verdween. Het heele drama had zich in twin tig minuten afgespeeld. Om precies acht uur ging de schuit onder. Het was roet-donker; wij zagen niets. Al leen met het zoeklicht van de „Hum- her" konden we de omtrekken van den baggermolen waarnemen. De „Kantoeng" moet aan stuurboordzij een lek gekregen hebben, want over dien kant ging zij kantelen. Wat de oorzaak van het lek is, daarover weten wij niets. Ook aan pompen viel niet te denken; daarvoor was er al te veel water in het ponton en bovendien sloegen de zeeën er voortdurend over. Het was zeer tragisch", voegt kapitein Kalkman er met een bittere glimlach aan toe. „Ook de „Humber" heeft de tros losgelaten toen men inzag dat er toch niets meer te redden was. Den volgenden morgen zijn we gaan zoeken, maar we vonden niets. Daarna kwam de opdracht om maar weer naar huis terug te keeren. Wij waren reeds op den terug weg, toen we bericht kregen dat een vaartuig van de Engelsche kustwacht de „Kantoeng" drijvende had gevonden. En het merkwaardige daarbij was dat de molen gedurende den nacht niet minder dan 10 mijl was afgedreven. En niet met den stroom mede, doch er tegen in. Wanneer wij geweten hadden dat het lek inderdaad zoo ernstig was, dan zouden wij al wel eerder getracht hebben een haven binnen te loopen, maar niets wees er op, dat de zaak er zoo ernstig voorstond. Toen we bericht kregen dat de „Kantoeng" was gevonden zijn we teruggekeerd en tot Vrijdagavond in de buurt gebleven. De molen, waarvan de bovenbouw steeds meer afbrak, dreef in de richting van de Engelsche kust, waar hij vlak bij Fowey aan den grond is gekomen, tegen den wal is op gekrabbeld en in het zand is blijven vast zitten. Met de Schelde zij mee teruggekeerd de vier runners. Runner bezorgd voor zijn „Villa". Een van hen, Verhagen, heeft bij het dra ma in het Engelsche Kanaal in het grootste gevaar verkeerd. Zelf wil hij er niets van weten, maar een der anderen vertelde het ons. Verhagen was het, die kort voor dat de runners in de sloep gingen, nog even naar de hut terug liep om de lamp uit te blazen. „Want", zoo zeide hij „als het nog eens mee zou vallen en we zouden het geluk hebben gehad, dat de molen rechtop bleef staan, dan mochten we toch niet de kans loopen, dat onze „villa" zou verbranden". Veertig gaten in den ponton geboord. De Daily Telegraph meldt, dat de haven- meestér van Fowey op eigen verantwoorde lijkheid gaten in het wrak van de „Kantoeng" heeft doen boren, teneinde het tot zinken te brengen. In den ponton werden op veertig plaatsen gaten aangebracht. De moord op den heer Hes. Politie op zoek naar een „meerijder". Bij die centrale recherche te Rotterdam is een chauffeur gekomen met de mededeeling, dat hij op den avond van den dag, waarop in den Haag de heer Hes in een auto werd ver moord, aan den Abraham van Stolkweg, te Rotterdam, toen hij een paar uur voordat de moord werd gepleegd met zijn vrachtauto in de richting den Haag reed, aan den karnt van den weg een man heeft zien staan, die een zwarte lap voor het oog droeg en voor het overige ook wel voldeed aan het signalement, dat de Haagsche politie van den verdachte heeft verspreid. Deze man vroeg hem mee te mogen rijden, wat hij echter weigerde. De commissaris van den dienst, bureau Doelwater te Rotterdam, verzoekt hen, die eventueel dezen man heb ben meegenomen naar den Haag of die hem hebben zien staan, of die op eenigerlei andere wijze inlichtingen zouden kunnen geven, zich ten spoedigste op zijn bureau te vervoegen. Chateaubriand. Door Johannes Tielrooy, Haarlem, Tjeenk Wil link. Uit de bibliographie over Chateaubrand, die Dr. Tielrooy aan zijn levensverhaal heeft toegevoegd, blijkt dat er in Frankrijk de laatste jaren weer vrij wat aandacht aan dezen Staatsman-schrijver Is besteed Het is een moedige onderneming van den Holland schen letterkundige geweest, Chateaubriand's beeld ook voor zijn landgenooten op te bou wen en daarbij af te zien van de in zwang geraakte gewoonte dergelijke levenshistories in een vorm te gieten, die wel niet direct, die van den roman is. maar er toch eenigszins op gelijkt en waaraan men dan den naam van histoire romancée pleegt te geven Zoodanig is dit boek van Tielrooy niet. Hoewel de mensch Chateaubriand met zijn ongedurig leven, zijn vele liefdes, zijn zeer verscheiden activiteit, zijn belangrijke be moeienissen in de zaken van den Staat zijn langduirge existentie hij werd tachtig jaai oud voor een in romantisch waas gehuld portret zeker een geschikt model zou zijn geweest, heeft deze schrijver die omhulling versmaad en allicht gemeend, dat er in de bloote zakelijkheid van Chateaubriand's le- van al romantiek genoeg stak. Hetgeen niet kan worden ontkend. En ongetwijfeld heeft Tielrooy's boek daardoor in ernst gewonnen, al zij mede van eenige aantrekkingskracht op de massa afgezien, die, historisch en lit terair minder geschooid, op een lichtelijk fantastische aankleeding der feiten verzot is. Tielrooy's Chateaubriand is een uit stu diezin en wijsgeerige onderzoekingsdrift ge boren werk. Hij is uitgegaan van de vragen, die hij zich stelde: „Hoe ziet het er in het binnenste van zulk een „groot romanticus" uit?" en „Welk is het echtheidsgehalte in het werk van den „vader der Fransche ro mantiek"? (voorbericht). Om daarop een bevredigend antwoord te kunnen geven zal een berg werk moeten ver zet zijn en de resultaten daarvan biedt hij zijn lezers in de bijna twee honderd pagina's zijner portretschets aan. Ernstig en betrouw baar, als al wat Dr Tielrooy verricht, is deze schets. Men mag evenwel aannemen dat verschillende lezers ook een verschillenden kijk op dat binnenste van den grooten ro manticus aan den dag leggen, ja zelfs in ver schillende mate er nieuwsgierig naar zijn Hoewel de schrijver van de „Mémoires d'Outre-Tombe" ook in Holland tachtig jaar geleden nog veel gelezen werd, vrees ik dat voor menigen beschaafden landgenoot thans de naam Chateaubriand meer associatie met een weelderig bereiden beefsteak dan met een grafzerk teweegbrengt. Voor hen is dit boek niet geschreven. En de overigen zullen zich, na lezing van Tielrooy's werk, het recht willen voorbehouden over den vader der Fransche romantiek niet zonder gemengde gevoelens van eerbied te denken Per slot van rekening is hij in het maatschappelijke een opportunist en in het litteraire een rhetoor, al spreidt hij in beide qualiteiten de schitte rendste eigenschappen ten toon. Wat wij in onzen tijd onder een „karakter" verstaan is hij niet. Niet ondoordacht sprak ik van een moedige onderneming van den Hollandschen auteur, voor een Chateaubriand belangstel ling te vragen, zonder dezen te wikkelen in het kleed der wisselende kleuren van fanta sie en waarschijnlijkheid, hem integendeel, als het ware. naar het. leven in gips af te gieten Maar daar raken wij juist de ver dienste van dit omvangrijk werk van onzen vroegeren stadgenoot. In den kring der stu deerenden zal het onmisbaar wezen, overrijp als het is aan gegevens over C.'s tijd en per soonlijkheid Voor wie daarbuiten staat zou •'eel minder misschien meer effect, sorteeren Maar dat was des schrijver's bedoeling niei en zij die, wat hij gaf, gebruiken kunnen, zullen hem ongetwijfeld erkentelijk zijn. Van Passie tot Paschen. Lij- dens en opstandingsverzen van Nederlandsche Dichters. Baarn. Bosch en Keuning. In de aardige Libellen Serie dezer uitge vers verscheen dit weer aantrekkelijk uit ziende boekje, met een keur van gedichten, die in deze dagen gaarne gelezen mogen worden. (Hieronder vinden onze lezers nog eenige andere nummers, die ons dezer dagen bereikten. Zooals men weet worden, wat de litteratuurafdeeling betreft, de auteurs van christelijken huize door deze uitgevers ver zorgd) In Van Passie tot Paschen zijn van de jon geren verzen van Willem de Mérode, Alber- tine Steenhoff. Jo Kalmijn-Spierenburg, W. A. P. Smit en Jan Eekhout bijeengebracht en van de klassieken zijn er lijdens- en op standingsverzen van o.a. Jan Luyken, Hei man Dullaart, Jacobus Revius en Stalpart van der Wielen opgenomen En daartusschen treft men enkele strofen van Guido Ge zelle en Albert Verwey aan. Van den laatste, in deze week verscheiden meester, het prachtige Sonnet „O, man van Smarte, waarvan de beide eerste strofen: O Man van Smarte met de doornenkroon O bleek bebloed gelaat dat in den nacht Groeit als een groote, bleeke vlam, wat macht Van eind'loos lijden maakt uw beeld zoo schoon. Glanzende Liefde, in eenen damp van hoon, Wat zijn uw lippen stil, hoe zonder klacht Staart ge af van 't kruis, hoe lacht gij soms zoo zacht God van Mysterie, Gods bemindste Zoon! Nieuw verschenen: Sally Salminen. „Katrina". Bekroonde ro man uit het Zweedsch, vert, door C G. Behrens. 416 pag. A'dam Andries Blitz. Gabriel Chevallier. Angst. Roman; vert. door M. W. Vos. 283 pag. A'dam. Arbeiders pers. Hans Waldenburg. En Abram toog heen uit het Duitsch vert, door A. Tieleman. 232 pag Baarn. Bosch en Keuning. Van de Libellen serie van Bosch en Keu ning te Baarn (uitgaven zonder jaartal) ontvingen wij nr. 133 Jeremias de Decker. Bloemlezing uit zijn Gedichten. Nr. 137 Willem de Mérode. Tusschen ploeg en sikkel. Verzen van het land en nr. 196 Dirk Verel. Vikings Spel in drie deelen falie plaquettes van 3246 pagina's). Alexander Cohen. Van Anarchist tot Mo narchist. 430 pag. Amsterdam. Uitgeverij De Steenuil. J. H. DE BOIS.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 6