Auto in de Linge gereden. VERWACHT WORDENDE SCHEPEN AUTO TE WATER. HEEMSKERK Café „Jachtlust" afgebrand. Felle wind wakkerde de vuurzee aan. Hedenmorgen is het bekende café „Jacht lust" aan den Rijksstraatweg, fcusschen Noord dorp en Castricum tot den grond toe afge brand. De bewoners, die in het café werk- faamheden verrichtten, werden plotseling tot hun groote schrik gewaar, dat op de boven verdieping torand was uitgebroken. Zij hebben nog gepoogd eenig huisraad te redden, doch aangewakkerd' door den straffen Zuidwesten wind, stond het gebouw in minder dan geen tijd in lichter laaie, zoodat er geen gelegen heid was om iets in veiligheid te brengen. De brandspuit van Noorddorp, een buurt schap van de gemeente Heemskerk, was spoe dig ter plaatse, maar kon tegen d'e vuurzee weinig uitrichten. In den tijd van een uur was het café volledig afgebrand. Café en woon huis, alsmede de inventaris en de inboedel waren verzekerd. De oorzaak van den torand is onbekend. De uitslagen wan Zondag zijn: 'V. V. Z. a—A. D. O. a terrein afgekeurd A. D. O. toW. S. V. to 24 Voor de senioren-elftallen waren in verband met den „Stillen Omgang" alle wedstrijden IJMUIDEN VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuissto amende voor de D-insdagmarkt Catherine Duyvis IJM 60, vangst 30 m. tong, 10 m. tarbot, 35 m. groote schol, 25 m. kl. schol, 5 m. gul, 15 m. wijting, 15 an. toot, 10 m. varia, totaal 145 manden toenevens 50 stuks stijve kabeljauw. Clasina Luther IJM 59, vangst 65 m. schel visch, 90 m. braadschelvisch, 40 m. gul en leng, 320 m. koolvisch, 1(0 m. varia, 5 m. iplat- visch, 35 m. wijting en radio, totaal 565 cnian- den benevens 35® stuks ijskabelj auw en 570 stuiks stijve kabeljauw. BESOMMINGEN. Trawlers: Ewald, IJM 48, 350 manden f 2430. Maria R. Oirumering, IJM 7, 590 m. f 2540. Adelante, IJM 19, 750 m. f 3280.—. Voorwaarts, IJM 83, 140 m. f 1370. Petten, IJM 49, 850 an. f 2960.—. Dirkje, RiO 53, 560 en. f 2740. Vios 4, IJM 96, 130 m. f 1380.—. Vios o, IJM 102, 120 manden f 1770. Witte Zee, IJM 167, 550 m. f 2470.—. J. S. Groen, IJM 130, 870 m. f 3030.—. Eendracht, IJM 1.17, 180 m. f 1720.—. Maria Elisabeth, IJM 114 ,65 m .f 1350. COLPORTAGE VERBOD OVERSCHREDEN. Wegens overtreding van de bepalingen in de Algean. Politieverordening inzake het ool- porteeren is Vrijdagavond tegen een tiental personen die in de Kalverstraat pamfletten verspreidden proces-verb aal opgemaakt. DE SCHORSING BIJ DE RIOLEERINGS- WERKEN. Naai* wij vernemen vindt heden in Beemster in verband met de schorsing van 24 arbeiders foij de rioleeringswerken te IJmuiden een be spreking plaats tusschen de vakcentrales en den inspecteur van dte werkverschaffing. HARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. 0.95—0.76. Griet per 50 K.G. 26—15. Tongen per K.G. 0.85—0.65. Groote schol per 50 K.G. 10- Middelschol per 50 K.G. 1 Zetschol per 50 K.G. 15—13. Kleine schol per 50 K.G. f 13 Bot per 50 K.G. 4.50—2.50. Schar per 50 K.G. 7—6. Tongschar per 50 K.G. 31 Rog per 20 stuks 15—7. Vleet per stuk 3.50—1.45. Kleine poon per 50 K.G. 8.50—7. Groote schelvisch per 50 K.G. 17.50—12. MiddelscheMsch per 50 K.G. 19—12. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. 14.50 Kleine schelvisch per 50 K.G. 12—5.50. Kabeljauw ner 125 K.G. f 31m sn -7.10. 11—8.90. 32—23. -10.50. 9—7. .50—7. -0.11. JMeme scneivisch per 50 K.G Kabeljauw.per 125 K.G. 31 Groote gullen per 50 K.G. Kleine gullen per 50 K.G. 9.5C Wijting per 50 K.G. 6—2.20. Makreel per 50 K.G. f 7—6.50. Heilbot per K.G. 0.80—0.56. Leng per stuk 1.80—0.50. Koolvisch per stuk 0.65- Versche haring f64.80. Groote hake per 125 K.G. 128. Middel hake per 125 K.G. 125. Klein middel hake per 50 K.G. 50. Kleine hake per 50 K.G. 33—16. WIJK AAN ZEE BOOMPLANTING. Dmderdag 18 Maart des middags 2 uur 45 zal de boom ter herinnering aan het huwelijk van prinses Juliana en prins Bernhard, geplant worden. 3n0r deze Plechtigheid zijn behalve ver schillende verenigingsbesturen ook deputaties van alle scholen uit de gemeente uitgenoodigd. AGENDA TE HAARLEM Heden: MAANDAG 15 MAART Stadsschouwburg, Wilsonsplein„Des Dui vels Prentenboek" door Ver. Rott. Hofstad Tooneel, 8.15 uur. Gebouw Protestantenbond: „Dwars door «-Amerika" door Mr. Th. Regout te Maas- B i voor dc Volksuniversiteit, 8.15 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 S, n wereldnieuws, o o Ans Hals Theater: „Champagne Wals", «•*0, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Zijn laatste rit" en De pseudo Spion", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Jij bent mijn leven" met Benjamino Gigli. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cmema Palace: „Charlie Chan in de Opera'. 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan- If' Toe&'anê' vrij. ^-a^s Museum: Jubileum-tentoonstel- ddg H. P. Boot. 0, DINSDAG 16 MAART StadsschouwburgBallet Tilly Sylon, 8.15 u. Palace Filmiac: 115 uur: Doorloopend 50 mmuten wereldnieuws. avond'°OPVOOrstemngen 'S m^c^ags en ^es Hvfr^ns Hais Museum: Jubileum-tentoonstel- H. F. Boot. Het gerestaureerde Kerk gebouw. Gisteren in gebruik genomen. Onder zeer groote belangstelling is ^Zondag- middag het gerestaureerde kerkgebouw in ge bruik genomen. Zoo velen wenschten deze plechtigheid bij te wonen, dat in de paden tusschen de banken stoelen geplaatst werden om zooveel mogelijk allen een zitplaats te geven, ofschoon door de gewijzigde opstelling der zijbanken het aantal plaatsen reeds is ver groot. Onder de genoodigden merkten we op: den burgemeester, Mr. PI. J. J. Scholtens, wethouder Van Dok, den vroegeren hulpprediker ds. D. J. Haspels en zijn echtgenoote, ds. Joh. IJzer man predikant te Heemskerk en ds. Joh. Bronsgeest, predikant te Velsen. Nadat de voorganger ds. J. A. L. Hovij met den kerkeraad en de kerkvoogden het gebouw waren binnengekomen, zong een gemengd koor onder leiding van den heer D. Schellevis het vierstemmig lied; „Kom nu met zang", van Valerius, waarna de president-kerkvoogd, de heer C. Joor, in een korte toespraak het thans gerestaureerde kerkgebouw aan den kerkeraad overdroeg. Ds. Hovy begon met er op te wijzen, dat we ondanks het fraaie werk, dat thans tot stand gekomen is, er ons voor moeten wachten, niet al te veel te letten op het huis, .doch ons voor al moeten richten op het doel, waarvoor dit gebouw tot stand is gekomen: n.l. de verheer lijking van God. De totstandkoming van deze restauratie memoreerend, bracht hij dank aan den burgemeester der voormalige gemeente Wijk aan Zee en Duin den heer H. Rothe, door wien de eerste stoot tot de restauratie is ge geven en vervolgens aan het gemeentebestuur van Beverwijk, dat bij de voortzetting van dezen opzet zooveel belangstelling heeft ge toond. Aan den heer Onnes, de vertegenwoor diger van den minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, was het te danken, dat deze restauratie op zulk een breede basis mo gelijk is geworden. Voorts werd den heeren ir. G. Friedhoff, ter zijde gestaan door den heer Griffioen, die dit Godshuis zijn ouden Middeleeuwschen geest weer gaven, voor hun fraai werk dank ge bracht, alsook den aannemers van het werk, de fa. Den Hertog en Den Hartog uit Ter Aa. Na een afzonderlijk woord van dank aan de heeren kerkvoogden voor hun vele bemoeiin gen ving de kerkdienst aan met het zingen van het le Gezang de verzen 14. Als tekst voor de predikatie waren gekozen: de verzen 4 en 5 uit Petrus 2. Na afloop van den dienst werd aan toe genoo digden in de consistorie een thee aangeboden. BOUTEN'S RIJMPRENT 's- GRAVENHAGE, 12 Maart. Het bericht, dat de regeering de rijmprent, uitgegeven ter gelegenheid van het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana ook voor het publiek ver krijgbaar heeft gesteld, blijkt tot misverstand aanleiding te hebben gegeven. Men verzoekt ons er op te wijzen, dat de rijmprent niet geheel kosteloos, doch tegen een geringe vergoeding bij de rijksuitgeverij te verkrijgen is. De vijf inzittenden verdronken. In het dorp Zoelen is hedenmorgen een vreeselijk ongeluk gebeurd, waarbij vijf personen om het leven zijn gekomen. Een auto uit Rijswijk (Gelderland) is op de brug over de Linge, vermoedelijk door het breken van de stuurstang van de auto, door de leuning in de rivier gereden. In den wagen zaten vijf personen, die allen zijn verdronken. MAANDAG 15 M A A R T 1937 Vier landbouwers udt de Geldersche gemeen te Rijswijk begaven zich per auto maar de pa^sohveetentoon-stellinig, welke heden te Tie! wérd gehouden. De auto werd bestuuaxl door dien ongeveer 20-jarigen J. van dier Berg Vóór de brug over de Linge te Zoe len staat een tol. Nadat de auto weer in beweging was gegaan, zag de tol- bewaarster, mej. J. van Eek, juist toen het voertuig even over de helft van de brug was, tot haar grooten schrik, dat het voertuig, dat niet veel vaart had, plotseling naar links zwenkte en dooi de brugleuning heen in de rivier de Linge stortte. Doordat het water van de Linge op het oogenblik een vrij hoo- gen stand heeft, is de rivier tamelijk diep, zoo dat de auto geheel onder wa ter verdween. Mej. Van Eok snelde onmiddellijk naar de telefoon in haar woning bij de tol en waar schuwde de autoriteiten met het verzoek di rect hulp te sturen. Hoewel er spoedig' assistentie ter plaatse was, duurde het ongeveer drie kwartier voor diat men er met behulp van takels in geslaagd was die 'auto zoover op het droge te trekken, dat de portieren geopend konden worden. Toen bleek, dat zich behalve de chauffeur Van den Berg, nog vier personen in het voer tuig bevonden. Hoewel alles er op wees, dat de slachtoffers nog getracht hadden onder water uit de auto te komen, is dit niet gelukt en vond men in den wagen alle vijf inzitten den. De levensgeesten der slachtoffers waren reedis geweken. De slachtoffers bleken te zijn de heeren P. van Lutterveld, 42 jaar oud, D. van Ooyen, 36 jaar oud, J. van Stappershoef, 62 jaar oud, A. van Oosenbrugge, 75 jaar oud en J. van den Berg, 21 jaar oud, allen afkomstig uit Rijswijk. Aan het reddingswerk, dat onder de per soonlijke leiding van den burgemeester van Zoelen, den heer mr. L. R. J. Ridder van Rap- pard geschiedde, namen zoowel de gemeente- als de rijkspolitie deel. De oorzaak van dit vreeselijke ongeval is waarschijnlijk te wijten aan een defecte stuur- Schip Alkmaar (Ned.) x) Algorab (Ned.) Altona (Du.) Achilles (Ned.) Amsteikerk (Ned.) Aurora (Ned.) Ashiea (Eng.) Auriis (Eng.) Akenside (Eng.) Baarn (Ned.) Bengkalis (Ned.) Bussum (Ned.) Bodegraven (Ned.) Berenice (Ned.) Bacchus (Ned1.) Cordillera (Duitseh) x) Ohr. Huygens (Ned.) x Colombia (Ned.) x) Ceres (Ned.) Oassel (Du.) Daphne (Gr.) Denpark (Br.) Deucalion (Ned.) Eemland (Ned.) Euryades (Br.) x) Enggano (Ned.) x) Ganymedes (Ned.) Gaasterkerk (Ned.) x) Grootekerk (Ned.) x) Helder (Ned.) - Hermes (Ned.) Heemskerk (Ned.) x) Ionia (Du.) Irene (Ned.) Korsten (Deen) Jaarstroom (Ned.) Jagersfontein (Ned.) x Laertes (Br.) Lord Cochrane (Br.) Lunula (Noor) Merope (Ned.) Melampus (Ned.) x) Menes (Duitseh) M.v. St.Aldegonde x) (N Montferland (Ned.) x) Myrmidon (Eng.) x) Neleus (Brit.) Oropos (Gr.) Orestes (Ned.) Orpheus (Ned.) Phrygia (Du.) Prometheus (Eng.) x) Palatia (Duitseh) Perseus (Ned.) Polydorus (Ned.) Poelau Roebiah (Ned.) Poelau Laut (Ned.) x) Rhea (Ned.) Ran d fontein Ned.x Ramella (Noor) Singkep (Ned.) x) Salland (Ned.) x) Sesostris (Duitseh Stuyveeant (Ned.) Triton (Ned.) Telamon (Ned.) Taxiachis (Gr.) Theseus (Ned.) Uckeraiark (Du.) Venus (Ned.) Zaanland (Ned.) Chili Zuid Afrika Ned. Indië Midid. Zee West Afrika Venetië West Afrika Ouiracao Huelva (v. IJm.) 12 Maart 25 Maart 18 Maart 28 Maart 19 Maart 17 Maart 17 Maart Chili Batavia Rosario Chili Danzig Midid. Zee 28 Maart 21 Maart 8 April Pto Barrios Batavia West Indiië Bourgas Ned. Indië 21 Maart 13 April 18 Maart 12 April Buenos Aires West Afrika Midid. Zee 15 Maart 24 Maart 6 April Buenos Aires Ned. Indië Batavia 21 Maart 18 April Zwarte Zee Japan Japan 31 Maart Chili Zw. Zee Zuid Afrika 28 Maart Pt. Limon Hamburg 8 Maart 14 Maart Gandaia W. Afrika Zuid Afrika Batavia La Plata Pt. Arthur 25 Maart 11 April 18 Maart West Indië Batavia Ned. Indië Ned. Indië Buenos Aires Batawia 13 Maart 17 Maart 16 April 23 Maart 21 April Batavia 14 Maart Buenos Aires Midid. Zee Stettim 15 Maart 16 Maart 16 Maait Pto Barrios Batavia Tampico Danzig Hamburg Batavia Batavia 19 Maart 29 Maart 1 April 16 Maart 18 Maait 10 April Midd. Zee Zuid Afrika Houston 26 Maart 18 Maart Ned. Indië Buenos Aires Pto Barrios West Indië 2 April 17 April 24 Maart Alexandrië Alexandrië La Plata Hamburg 19 Maart 25 Maart 10 April Ned. Indië 22 April Midd. Zee 20 Maart Hamburg 21 Maart verm, aankomst Laatste bericht 10 Maart 14 Maart 10 Maart 13 Maart 13 Maart 12 Maart 8 Maart 12 Maart 10 Maart te Antwerpen, te Hamburg van Pt. Saod. van Gibraltar, te Dakar, van Triest, van Sapele. van Pauiiac. vertrokken. 12 Maart te Liverpool. 14 Maart van Port Said. 8 Maart van Fern. Norosniha. 8 Maart van Valparaiso. 14 Maart vertrokken. 12 Maart van Salonika. 11 Maart van Barbados, vertrekt 17 Maart. 12 Maart van Flares. 12 Maart te Varna. 10 Maart van Batavia. 2 Maart vain Dakar. 9 Maart van Freetown. 11 Maart te Lefkamdi. 2 Maart van Baihaa. 12 Maart van Batavia. 9 Maart vertrokken. 12 Maart van Gavalla. 10 Maart van Hongkong. 11 Maart van Singapore. 8 Maart van Paita. 10 Maart te Yerakini. 12 Maart van Beira. 9 Maart v. d. Azoren. 13 Maart vertrokken. 6 Maart te Ceuta. 8 Maart van Dakar. 12 Maart te Kaapstad. 11 Maart van Port Said. 9 Maart vertrokken. 21 Fetor. vertrokken. 4 Maart van Port of 13 Maart van Marseille. 6 Maart van Colombo. 12 Maart van Port Said, vertrekt 19 Maart, vertrekt 20 Maart. 9 Maart van Gibraltar. 27 Febr. van Dakar. 11 Maart van Gibraltar. 13 Maart vertrokken. 4 Maart van Trinidad. 8 Maart van Colombo. 14 Maart van Da Guyara. 15 Maart van Hamburg. 14 Maart te Bremen. 12 Maart van Singapore, vertrekt 20 Maart. 12 Maart te Tunis. 9 Maart van Pt. Said. 21 Febr. ver-trokken 12 Maart van Pt. Sudan. 11 Maart van Santos. 13 Maart vertrokken 10 Maart van Paramaribo. 13 Maart van Gibraltar. 10 Maart van Sfax 12 Maart van Montevideo. 11 Maart van Batavia. 1-2 Maart van Gibraltar, vertrekt 20 Maart. x) Schepen voorzien van een x zijn grooter dan 6000 bruto register ton. inrichting der auto. Een onderzoek daarnaar wordt ingesteld. Op de plaatst van het ongeval, dat heden ochtend te ruim 9 uur plaats had, verzamel- dien zich in den loop van den ochtend tal van nieuwsgierigen, die evenwel door de politie op voldoenden afstand werden gehouden om het bergingswerk niet te bemoeilijken. Nieuwe opdrachten voor de Nederlandsche werven. Bouw van drie emmerbaggermolens. 's-GRAVENHAGE, 15 Maart. Naar wij van de zijde der Nederlandsche werven vernemen, is door de N.V. Ge meenschappelijke Mijnbouw Maat schappij Billiton te 's-Gravenhage op dracht verstrekt voor de levering van drie emmerbaggermolens. Het is een gelukkige omstandigheid, zoo deelde men ons mede dat deze orders thans reeds geplaatst zijn, aangezien an ders de werven voorloopig bezet ge weest zouden zijn met de uitvoering van opdrachten voor Engélsche re kening. Reed pardoes den Raamsingel in. Zes inzittenden meisjes-studenten allen gered. Zondagavond omstreeks negen uur waren zes Amsterdamsche meisjes studenten, die met een huurauto een bezoek aan een familie op het Oranje plein wilden brengen, den weg kwijt geraakt, zoodat op de bij het Tuin- laantje doodloopende Emmakade terecht kwamen. De chauffeuse was met den toestand ter plaatse uiter aard niet bkend, zoodat de auto, zonder vaart te minderen, pardoes den Raamsingel inreed. Gelukkig bleef het achterstuk van de auto boven water uit steken, zoodat de meisjes zich zwemmende in veilig heid konden brengn en door enkele toegeschoten voorbijgangers op het droge konden worden gebracht. De agent F. A. Visser, die op dat oogen blik surveilleerde bij den Stadsschouwburg, zag hoe aan den overkant op de Emmakade een luxe auto naderde, die recht o.p den Raamsingel toereed. Hij begreep, dat de auto te water zou geraken en snelde naar de plaats van het onheil, onderweg een red- dingshaak van de Wilsonsbrug meenemend. De auto was inmiddels met een luiden plons in het troebele grachtwater gedoken, doch doordat de voorwielen blijkbaar in de modder bleven steken, verdween zij niet ge heel onder water, doch bleef met het achter stuk daar boven uitsteken De meisjes hadden hun tegenwoordigheid van geest niet verloren, want zij wachtten kalm, tot er genoeg water in de auto was gedrongen, om het achter portier te kunnen openen, waarna zij een voor een de auto ver lieten en naar de wal zwommen. Daar was inmiddels agent Visser aangekomen, die ge assisteerd door een paar bewoners van de Emmakade de dames uit het natte element verloste. De heer Cosman, een der redders, nam de meisjes, die uiteraard onder den indruk van het ongeval en het koude bad waren, mee naar zijn woning, waar zij van droge kleeren werden voorzien en bij een kopje thee weldra weer eenigszins op hun verhaal kwamen. Het bleek, dat de dames, waarvan de jong ste achttien, en de oudste, die de auto be stuurde, vier en twintig jaar was, geen letsel hadden opgeloopen, zoodat dit ongeval nog goed afliep. De auto werd 's nachts omstreeks drie uur door den eigenaar, een Amsterdamschen ragehouder, met een kraanwagen op het dïooge gehaald en naar de hoofdstad gesleept Voor vreemdelingen die niet met de si tuatie bekend zijn, is dit inderdaad een ge vaarlijk punt, doch het gebeurt slechts zel den, dat hier auto's komen. Wel stond er een houten hekje, doch dit valt bij avond, en vooral wanneer het, zooals gisteren regent, niet op. Het zou misschien wenschelijk zijn, hier een duidelijker waarschuwingsteeken te plaatsen, om erger ongelukken te voorkomen. Sportvliegtuig over den kop geslagen. Inzittenden niet gewond. Ongeluk gevolg van drassigen bodem. Zondagmiddag omstreeks vier uur is op het vliegveld Haamstede een sportvliegtuig van de Nationale Lucht vaart School, afkomstig van Ypen- burg, de P. H. A. J. H., type F. K. 46, over den kop geslagen. De beide inzit- tinden, de piloot Vriezendorp uit Dordrecht en de heer Zoetelief Nor man uit Den Haag, bleven ongedeerd. Het ongeval is toe te schrijven aan den drassigen bodem, welke een gevolg is van den grooten regenval der laatste dagen. Het vlieg tuig bleef bij de landing in den slappen grond steken en maakte daarna een buiteling. De schroef is totaal vernield, de rechtervleugel Is beschadigd, evenals de motorkap. Het toe stel zou heden worden gedemonteerd, om naar Ypenburg te worden vervoerd. De Bilt voorspelt: Afnemenden tot matigen Noordwestelij ken tot Zuidwestelijken wind, tijdelijk opklarend, aanvankelijk nog regen of natte sneeuwbuien, mogelijk nachtvorst, iets zachter overdag. BAROMETERSTAND Hoogste 765.3 m.M. te Toulouse. Laagste 740.2 m.M. te Kopenhagen. STORMWAARSCHUWINGSDIENST De Stormwaarschuwingsdienst seinde vanmorgen, 15 Maart, kwart voor acht aan alles posten: „Wordt verwacht storm uit het Noordwesten". THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 49 F. Laagste hedennacht 39 F. Hoogste heden 41 F. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur 747 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 83 IJmuiden Telefoon 5460. HOOG WATER TE IJMUIDEN Dinsdag v.m. 5.18 uur; n.m. 5.37 uur. Woensdag v.m. 6.02 uur; n.m. 6.27 uur. Donderdag v.m. 6.51 uur; n.m. 7.21 uur. Tragische geschiedenis. Vrouw in armoede gestorven. Zij bezat echter een kapitaal van 25 mille. Eenige dagen geleden werd de politie te Schiebroek in kennis gesteld van geruchten, die er liepen over een alleenwonend onge huwd 70-jarig vrouwtje, waarmede iets niet in orde zou zijn. De politie ging eens kijken, doch toen het vrouwtje zelf achter een gor dijntje zich liet zien, heeft ze de bewoonster verder ongemoeid gelaten. Twee dagen later deelden buren mede, dat er uit de woning een ondragelijke stank kwam. Weer ver scheen de politie voor de deur, doch nu werd geen gehoor gegeven en bij pogingen om de deur te openen, bleek die gebarricadeerd. Aan de achterzijde van de woning verschafte zij zich daarop toegang. Men vond 't vrouw tje te midden van een onbeschrijfelijken rommel in de achterkamer in een kist liggen. Ze was ernstig ziek, zoodat een geneesheer overbrenging naar een ziekenhuis gelastte. Daar is ze een half uur na aankomst reeds overleden. In de woning deed de politie merk waardige ontdekkingen. Overal in doosjes, taschjes, kisten vond ze gouden en zilveren munten, vervolgens gouden sieraden en spaarbankboekjes met f 10.000 er op inge schreven. In totaal werd voor een waarde van ongeveer f 25.000 gevonden. Het vrouwtje, dat altijd zeer eenzelvig had geleefd en naar men meende in armoedige omstandigheden verkeerde, bleek slechts een paar verre ver wanten te hebben, die zich haar slechts nau welijks herinnerden, K. N. S. M. maakt betere zaken Dividend van 3 procent voor gesteld. Exploitatie-overschot 2.148.712. In het jaarverslag van de Koninklijke Ne derlandsche Stoomboot Maatschappij over 1936 wordt verklaard, dat het afgeloopen iaar zich door twee uiterst gewichtige gebeurtenis sen heeft gekenmerkt, n.l. de financieele re organisatie en de verandering in den toestand na zeven jaar depressie. Leverde in Augustus het bedrijf nog een te kort op, in September werd de regeering ge dwongen den gouden standaard te verlaten, waardoor de maatschappij in staat werd ge steld op grondslag van ongeveer gelijke kos ten met buitenlandsche reederijen te concur- reeren, tengevolge waarvan de voornamelijk in sterling uitgedrukte tarieven van vrachten en passagegelden meer guldens opleverden. Van wellicht nog meer beteekenis was de plot selinge rijzing op de vrachtenmarkt, die in November inzette, doch waarvan de gunstige uitwerking op de exploitatieresultaten zich in het verslagjaar slechts in geringe mate ken baar kon maken. De verhooging der stukgoedtarieven zal ge heel aan het nieuwe jaar ten goede komen, tegenover deze verhooging van inkomsten dient echter niet te worden vergeten dat de kosten van onderhoud, de prijzen van brand stoffen, scheepsbelioeften, proviand, en de buitenlandsche havenkosten niet onbelangrijk zijn gestegen. De gang van zaken was in 1936 gunstiger voor de transatlantische dan voor de Europeesche lijnen, die ernstig onder sanctie-politiek, invoertoelemmeringen, trans fermoeilijkheden en tenslotte den burgeroor log in Spanje te lijden hadden. Alles tezamen was de omvang van het goederenvervoer op de lijnen der maatschappij ongeveer gelijk aan die van het vorige jaar, het passagiersvervoer daarentegen levendiger. Hoezeer de ontwikkeling van het scheep vaartbedrijf ook moge afhangen van ongewis se factoren, is het zeker dat de onderneming die in 1936 nog slechts in geringe mate van de verbeterde situatie kon profiteeren, het nieuwe jaar in het volle profijt daarvan is in gegaan. Door de reorganisatie is de positie van de maatschappij aanzienlijk verbeterd; daar toe heeft eveneens bijgedragen dat van het hypothecaire crediet groot 3.450.000, dat de Benas verstrekte om de .obligatiehouders het overeengekomen bedrag van 400 per obliga tie uit te keeren, slechts 2 millioen werd op genomen. Daarvan waren op 31 December reeds 800.000 terug betaald en sindsdien werd het restant afgelost. De Benas heeft de voorwaarden van dit cre diet, dat eveneens voor scheepsbouw benut kan worden en met het vroeger verleende crediet van 2 millioen tot een crediet van 5.450.000 vereenigd is, belangrijk verzacht; de rentevoet is vastgezet 2 procent per jaar. In verband met de ingetreden verbetering heeft de maatschappij aan Nederlandsche werven diverse opdrachten voor nieuwbouw gegeven, o.a. voor twee snelvarende vracht schepen, elk van 5000 ton. Het overschot op de exploitatierekening ad 2.148.712 is tot een bedrag van 1.359.051 door genoten Benas-steun te verklaren. Met ingang van 15 December 1936 is deze, daar de regeering hem in dezen vorm niet anger noodig oordeelt, opgeheven. Na zeer ruime afschrijvingen wordt voorge steld een dividend uit te keeren van 3 procent.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 7