HET NIEUWE AVONDBLAD Landbouw weldra zonder steun? De Joden in Duitschland. Opbrengst der producten nadert steeds meer de gestelde richtprijzen. 22e JAARCANC No. 114 WOENSDAG 17 MAART '37 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS. BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëNl5 regels 10.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. ?pnatof twleVtedmV^viï^ ö6tJlen^ ^onnes- - Levenslange ongeschiktheid 2000.- overlijden 1400.-, verlies van hand, voet ot oog 1 200.—, beide leden duim f 100.-, één lid duim ƒ50.—, alle leden wijsvinger 60.—, een of twee leden wijsvinger f 25.—, alle leden anderen vinger 15.—-een of twee leden anderen vinger 5.—, arm- of beenbreuk 30.—, enkelbreuk 15.—, polsbreuk f 15.—. Opvarenden van visschers- marinevaartuigen enz f 400 bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Opnieuw blijkt, dat men in Duitschland nog steeds niet aan het einde is gekomen van de maatregelen tegen de gedeclasseerde één pro-- cents-minderheid der bevolking: de Joden. Nu heeft de rijkscultuurleider Hinkel, bij de ope ning van de „cultuurweek" te Maagdenburg, weer wat moois bekend gemaakt. Joden en andere niet-Ariërs mogen in de speciaal voor hen gereserveerde theaters en op de door hen georganiseerde bijeenkomsten geen kunst van niet-Joodsche Duitsche kunstenaars meer aan- hooren en Joodsche kunstenaars mogen de niet-Joodsche Duitsche kunst ook niet meer opvoeren. Ei' zijn heel wat erger maatregelen tegen de Joodsche minderheid in Duitschland toegepast dan deze, ofschoon het effect van den nieuwen maatregel zich op de kinderen der Joden ook hier wel zal doen gelden. Immers, het moet zich wel aansluiten bij al de andere dingen die bestemd zijn om hen te doen voelen dat zij als paria's, als minderwaardigen worden be schouwd in het land waarin zij, tot hun onge luk, geboren zijn. Wie zich eens even beproeft in te denken dat zijn eigen kinderen onbe vangen en vol vertrouwen als zij tegenover de wereld en de volwassen menschen staan op een dergelijke wijze bejegend zouden worden, moet er wel bij huiveren. Onwillekeurig rijst ook de gedachte, nietwaar, dat het de- schuld van die Joodsche kinderen toch niet is dat zij als Joden geboren zijn en dat het evenmin hun schuld is dat zij in Duitschland ter wereld zijn gekomen. Maar ja, dat zijn „slechts" Christelijke ethische overwegingen. Een andere overweging, volkomen nuchter ditmaal, ligt besloten in de vraag welk belang dé rijkscultuurleider Hinkel eigenlijk met dezen maatregel gemoeid acht. Wat denkt hij ermee te bereiken? Tot dusver heb ik uit de berich ten omtrent het nieuwste besluit nog geen antwoord op deze vraag kunnen distilleeren. Het staat er niét in. Wel heeft Hinkel medege deeld dat de Joodsche Cultuurbond in Duitsch land thans 40.000 leden telt, dat deze bond in Berlijn beschikt over een eigen theater, dat iederen avond voor een Joodsch publiek Jood sche kunst uitvoert, dat het Joodsche kleine theater onder leiding van Max Ehrlich staat en dat eenige Joodsche reisgezelschappen door het land trekken om den Joden in andere ste den dezelfde kunst te bieden. Ook heeft hij ge zegd dat de „Paulusbond" is opgericht voor Joden die (voor 1932) tot het Christelijk geloof zijn overgegaan. Maar die mag evenmin wer ken van Duitsche niet-Joodsche kunstenaars uitvoeren. Waarom eigenlijk niet? Uit Hinkel's rede blijkt, dat het verbod niet alleen de werken van levende Duitsch-Arische kunstenaars be treft, maar ook van doode. Derhalve mag een Joodsch publiek niet luisteren naar declama tie van werken van Goethe, niet naar muziek van Wagner of van BachGaat u maar door; het is een lange lijst. Natuurlijk kunnen zij deze muziek over de radio thuis hooren, of van gramofoonplaten, of zij kunnen haar zelf beoefenen. De Duitsch-Arische litteratuur kun nen zij thuis lezen. Maar tot een publiek ver- eenigd mogen zij er niet naar luisteren. Het is zonderling. De gedachte rijst dat het publiek misschien wel eens tegen de „Arische kunst" zou kunnen demonstreeren. Maar ten eerste hebben de Joden altijd grooten eerbied voor alle ware Kunst getoond, ten tweede zou men er toch zooveel politie bij kunnen opstel len als men maar wou en ten derde hecht de mensch, zelfs de Jood in Duitschland, nog al tijd aan het leven. Zelfs als hun eigen kunste naars hun de muziek gingen voorspelen, die In officiëele opdracht vervaardigd is ter ver vanging van Mendelssohn's schitterende com positie bij Ein Sommernachtstraum, zouden de Duitsche Joden zich dus wel van teekenen van afkeuring onthouden. „Zu Befehl" zouden zij wellicht zelfs tot verplicht applaus te krijgen zijn. Waarom dan toch dit verbod? Geen andere mogelijkheid schijnt te resten dan dat men den Joden een nieuwe openbare vernedering heeft willen bezorgen door hen uit te sluiten van zulke opvoeringen, aldus te kennen gevend dat men hen niet goed genoeg achtte om naar „Duitsche Arische kunstwerken" te luisteren. Dit zal, zooals ik hierboven zei, ten aanzien van de kinderen der Joden dan ook wel weer zijn uitwerking hebben. Hen treft men onge twijfeld diep in de kinderziel. De ouders, al zoo vaak en op zoo veleriei wijzen getroffen, zullen er allicht minder gevoelig voor zijn. Die moeten langzamerhand wel wat afgestompt raken voor openbare beleedigingen. Overigens is aan te nemen dat zij er hun levensdoel van maken hun kinderen een betere toekomst in een ander land te bezorgen. Dit zal evenwel den armen Joden, die natuurlijk de overgroo- te meerderheid vormen, niet gemakkelijk vallen. Het zou belangwekkend zijn te weten hoe <ie historie later over deze dingen oordeelen I 1. Dit niet wetende dienen wij ons te be palen tot ons eigen oordeel. Ik twijfel er niet aan hoe dat is bij de geweldige meerderheid van het Nederlandsche volk, die onze „Rijks- cultuurleiding" vormt. En ik wil de gelegen heid niet laten voorbijgaan om mijn diepen eerbied te uiten voor hetgeen de Joden als scheppende en vooral als uitvoerende kunste naars voor ons allen gedaan hebben en nog doen. Voor ons en voor de Kunst zelf, welker schoonheid ver boven alle staats- en rassen verschillen verheven is. R. P. IJMUIDEN Jaarvergadering Ned. Huis vrouwen. Mevr. De Boer treedt uit het bestuur. Voor de derde maal sinds haar oprichting hield de afdeeling VeLsen-IJmuiden der Ned. Vereen, van Huisvrouwen haar jaarvergade ring, ditmaal in de achterzaal van Hotel Nr. Eén, waar tal van dames aanwezig waren. Na de gebruikelijke agenda-punten volgden de jaarverslagen van secretaresse en penning- meesteresse. Het eerste vermeldde een constant ledental, dat echter de 300 nog steeds niet over schrijdt. Een groote ruimte in het verslag werd ingenomen door de wisseling in de presidente functie, een gebeurtenis die voor de afdeeling van groot belang was. Noode heeft men mevr. de Boer den voorzitstershamer zien neerleggen, alhoewel zij in het bestuur zitting bleef nemen. Op 8 September j.l. koos de afdeeling zich mevr. A. GroosmullerVoet tot presidente. De afdeeling hield 15 bijeenkomsten, 8 te IJmuiden, 2 te Santpoort en 5 te IJmuiden- Oost, de vele excursies en demonstraties niet medegerekend. Het vereenigingsleven in de af deeling is gezond, getuige de activiteit van het bestuur en de belangstelling der leden. Verga deringen, bijeenkomsten, excursies, demon straties, SOS-kring, kinderoperette, huisvrou- wenkoor. romancirkel met vele leden, enkele initiatief-pogingen inzake de verbetering van het dienstbodenvraagstuk en steunaftrek zijn daar de tallooze bewijzen voor. Mevr. Groosmuller bracht mevr. C. Busse- makerBus hartelijk dank voor haar uitge breid verslag. Mevr. A. H. LuchsingerWoldringh deed in een vlotte rede verslag van den stand der kas middelen. Uit de heldere uiteenzetting bleek, dat de rekening sluit met een batig saldo van f 85.74. De situatie van het afdeelingsmaandblad is precair, omdat de exploitatie veel moeilijk heden oplevert. Daarbij is het een groot risico, want het mag de afdeeling niets kosten. Niet temin heeft het bestuur besloten met de uit gave er van voorloopig nog voort te gaan. Ook de penningmeesteresse had woorden van dank van de presidente in ontvangst te nemen. De kascommissie had de bescheiden in orde bevonden zoodat de penningmeesteresse vol ledige décharge verleend kon worden. De dames Unger, Smits, Mooy en Baak vormden de nieuwe kascommissie, de laatste 2 als plaatsvervangende leden. De dames A. M. DuvergéBraster, A. H. Luchsinger—Woldringh, J. A. V. van Leusen Binnerts waren de aftredende bestuursleden, die zich echter onmiddellijk herkiesbaar stel den. Op voorstel van de presidente werden deze dames bij acclamatie herbenoemd. Mevr. P. L. de BoerHarder had den wensch te kennen gegeven wegens gezondheidsredenen uit het bestuur te willen treden. In haar plaats stelde het bestuur mevr. Grauenkampvan Zanten candidate, waarmede de vergadering onder applaus accoord kon gaan. Mevr. Groosmuller richt zich dan tot haar scheidend medebestuurslid en zegt, dat zij den wensch van mevr. de Boer moet respecteeren. Het doet het bestuur leed, dat het de oud- voorzitster niet meer mogelijk is een bestuurs functie te blijven vervullen. Spr. hoopt, dat mevr. de Boer spoedig algeheel herstellen mag en wenscht haar van ganscher harte een tot weerziens toe. (Applaus). Mevr. de Boer drukt in een sympathiek af- scheidsspeechje haar groot leedwezen uit, dat zij op doktersadvies uit het bestuur moet tre den. Dit besluit valt mij, zegt spr., zeker niet gemakkelijk, gezien den tijd, welken ik met het bestuur samengewerkt heb sinds de oprichting van onze afdeeling en van onzen SOS-kring. Dank breng ik aan U allen, dames, voor de buitengewone medewerking van U allen, die mij zoo van harte en hartelijk tegemoet ge komen bent, wanneer er iets in het belang onzer vereeniging gebeuren moest. Daar dank ik U nogmaals voor." Een welgemeend applaus is het antwoord op de woorden van mevr. de Boer. Mevr. Dammers richt zich als leidster van den SOS-kring tot haar, die zooveel voor de afdeeling gedaan had. „Het spijt ons, zegt spr., voor U, voor Uw gezin en bovenal voor de af deeling, daar gij als een der oprichtsters zeer veel werk voor de vereeniging gedaan hebt. Dit werk is niet met woorden te omschrijven evenmin als de dank der dames van onzen kring". Als bewijs van medeleven met dit af scheid overhandigt spr. mevr. de Boer een boekwerk vergezeld van de beste wenschen voor een spoedig herstel. Mevr. de Boer dankte mevr. Dammers op recht voor dit blijk van waardeering. Tot afgevaardigden voor de algemeene jaar vergadering, die te Zeist gehouden zal worden, werden de dames GroosmullerVoet en Mooijen aangewezen. Dinsdag 20 April a.s. maken de dames een uitstapje naar de Levers Zeep Mij. te Vlaardin- gen, waar slechts 45 deelneemsters aan zullen mogen deelnemen. Velen gaven zich reeds staande de vergadering voor deelneming op. Daarna sluiting. De Werkloosheid. Het aantal werkloozen in deze gemeente be droeg op 13 en op 14 Mrt. '37 Mrt, '36 Bouwvakarbeiders 497 616 Metaalbewerkers 263 364 Houtbewerkers 43 48 Landarbeiders 57 52 Havenarbeiders 100 113 Visschers 196 312 Kantoorbedienden 42 46 Losse arbeiders 799 777 Overige beroepen 307 346 Mannen van 18 j. en ouder 2304 2674 Mannen jonger dan 18 j. 120 178 Vrouwen van 18 j. en ouder 17 41 Vrouwen jonger dan 18 j. 24 31 Totale werkloosheid 2465 2924 Sedert de vorige opgave is het. aan tal werk- looze mannen van 18 jaar en ouder gestegen van 2268 op 2304, hetgeen een gevolg is van de ongunstige weersgesteldheid tijdens de vorige week. Sedert verleden jaar is het aantal werkloozen gedaald van 2924 op 2465. KRINGVERGADERING DER N.S.B. In het gebouw De Victorie vond gister avond een druk bezochte kringvergadering plaats, die door den kringvoorzitter den heer P. Kok, met een kort woord geopend werd. De voorzitter deelde mede, dat na de pauze door den heer Vlekke, die als spreker zou optreden gelegenheid zou worden gegeven, hem mondeling vragen te stellen. Verder deed de voorzitter nog eenige mededeelingen over binnenkort te houden vergaderingen, die hij opwekte te bezoeken. De heer Vlekke zeide, naar IJmuiden te zijn geroepen om schoolmeester te spelen. Hij had nl. de opdracht gekregen, om drie kwartier te spreken over nationaal-socia- lisme. Wat is het nationaal-socialisme? Wat wil het nationaal-socialisme? Zal 'het natio naal-socialisme zijn doel bereiken? Natio naal-socialisme is een woord, dat in zijn combinatie onafscheidelijk is, zeide spreker. Nationaal is het, om ons volk zijn nationaal bewustzijn terug te zijn. Tot nu toe gold het „ibi bene ibi patria". Ook de vlag werd niet meer gerespecteerd en we geneerden ons al, als we ons wat vaderlandslievend toonden. De onderwijzers, in het bijzonder die van de openbare school, maakten er zich geen kop zorg over, de kinderen het Wilhelmus te leeren. Het humane idee van internationa lisme is op zichzelf niet kwaad, maar het deed ons vergeten, dat 'er een band was, die ons Nederlanders bond. De stem van het' bloed spreekt en bindt ons aan den bodem, die historisch zooveel beteekenis heeft. „Na tionaal" brengt mee de liefde onderling van de vol'ksgenooten, de gebondenheid van volks genoot tot volksgenoot. Het woord socialisme heeft ons helaas in den geest geroepen het Marxisme. Als er één groep het recht niet heeft, zich socialistisch te noemen is dit het Marxisme; Marxisme is haat, Marxisme is klassenstrijd. Er zijn in onze beweging, aldus spreker, die geen idee hebben van wat na tionaal-socialisme is, die geen idee hebben, wat volksgenooten lijden, die in de beweging zijn met bijoogmerken. Ons woord moet een verkwikking zijn voor de kameraden in nood. Menigeen is in onze beweging gekomen uit vrees voor zijn brandkast, of in de hoop op een goede positie. Dat imag en moet het be ginsel van den waren nationaal-socialist niet zijn. Het eerste beginsel moet zijn het offer. Kom niet in onze beweging met de gedachte, dat het nationaal-socialisme als het aan het bewind is, u direct welvaart zal brengen, riep spreker uit. Het ideaal is niet, een volk te brengen, dat idem zooveel rijksdaalders heeft, maar idem zooveel karakter Durf er trotsch op te zijn, dat ge Nederlander zijt. Wat wil het nationaal-socialisme? Wij wil len, aldus de leider, een gaaf volk en om dat te bereiken, moeten wij alles uit ons volk verwijderen, dat een gaaf volk in den weg staat. De partij enpolitiek is niet anders dan een bewijs van wantrouwen. Het nationaal- socialisme wil dat wantrouwen doen verdwij nen; het wil de verdeeldheid doen vervangen door eenheid. Men moet zich niet verwonde ren over den tegenstand der politieke par tijen. want aldus spreker, onze komst is hun ondergang. Spreker verheugt zich er over, dat de N.S.B. een vinnigen tegenstand ont moet. Wij bestrijden de S.D.A.P. imaar niet de SJD.A.P.'ers. Wilt ge ze naderen, spreekt met hen als een kameraad. Ze zijn misleid of ze weten niet wat ze willen. Ge moet niet „lee- lijke rooje" zeggen, want diezelfde leelijke rooje strijdt straks misschien vóór in onze gelederen. Evenals thans in Duitschland de communisten. De N.S.B. wil de nationale waardigheden van ons volk naar voren brengen. De heer Vlekke wees in dit verband op hetgeen ge beurt met de margarine en de boter. Het Unilever concern beheerscht een groot deel onzer voedselproductie. We kunnen de mar garineproductie niet besnoeien, zegt minister Deckers, omdat er zooveel Nederlandsche ar beiders in dit bedrijf werkzaam zijn. Het zijn er 1100, aldus spreker, maar 250.000 veeboe ren worden er door benadeeld. Het is waan zin, dat de Nederlandsche regeering het in ternationale kapitalisme niet in den nek durft grijpen. We betalen zestig cents voor een pond Blue Band versch gekarnd, dat voor 50 pet. uit oneetbare Amerikaansche vetten bestaat. En in Engeland betaalt men 52 ets. voor een Kilo Hollandsche boter. Het nationaal-socialisme zal er komen, want het is historisch. Het komt misschien over tien jaar, maar dat is te lang, misschien komt het wel over vijf jaar. En het doet er weinig toe of we met de a.s. verkiezingen met vier of met twaalf man in de Kamer ko men, maar het laatste vindt spreker een mooi getal vanwege de twaalf apostelen. Spreker besloot zijn causerie met een op wekkend woord. Lasten zullen daardoor verminderen. Toezicht op teelt in volkstuintjes. Dat de toestand op agrarisch gebied in het algemeen nog weinig bevredi gend is, kan door minister Deckers niet worden ontkend. Hij kan echter naar hij in de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende zijn begrooting uiteenzet niet de meening deelen van hen, die van oordeel zijn, dat sinds de depreciatie van den gulden en de stijging der wereldmarktprijzen van verschillende landbouwproudeten in het geheel geen verbetering zou zijn ingetreden. Reeds het feit, dat voor eenige akkerbouwproducten de steun kon worden verlaagd of zelfs opgehe ven, omdat de opbrengst daarvan de gestelde richtprijzen meer en meer naderde of wel overschreed, moet als een gunstig verschijnsel worden aan gemerkt, dat met recht de verwach ting doet ontstaan, dat binnen niet al te langen tijd wellicht de directe steun maatregelen op het gebied van den akkerbouw kunnen worden verminderd of afgeschaft. Psychologische Dierendressuur Lezing door G. J. de Josselin de Jong. HAARLEM Dinsdag. Voor de ruiterclub „Velserbeek" hield de bekende causeur G J. de Jos selin de Jong Maandagavond in Hotel Lion d'Or een lezing over „Psycho logische dierendressuur inzonderheid die van het paard." De heer A. M. van Rietschoten heette de aanwezigen en in het bijzonder den spreker van dezen avond hartelijk welkom. Het dier heeft weinig verstand aldus ving de heer de Josselin de Jong zijn rede aan. Er is echter geen dier dat zooveel andere dieren aan zich onderworpen heeft, als de mensch dieren aan zich ondergeschikt heeft gemaakt. Het dier ziet geen oorzaak en gevolg, daar om zou men bij een dier niet van verstand mogen spreken maar van associatievermogen. Menschen die honden en paarden hebben, zien dit associatievermogen dikwijls verkeerd. De gewoonste associatie is het doen van iets en na het verrichten van die handeling, het verkrijgen van een belooning. Dressuur zon der dwang is echter niet mogelijk. Het afgerichte dier moet die twee begrippen hebben, belooning bij goed, straf bij niet, goed doen. Men kan alle dieren niet alle trucjes lee ren. Spr. verduidelijkte dit met vele voor beelden uit de practijk, Volgens spr. dresseeren menschen eigenlijk nooit, zij roepen alleen bepaalde associatie vermogens bij de dieren wakker, In circus sen dresseert men de dieren meestal niet zelf doch huurt ze gedresseerd. Na verloop van eenigen tijd zijn de dieren dan weer verknoeid en moeten weer opnieuw afgericht worden. Het nemen van een bit in den bek moet men een paard leeren, andere dingen daarente gen doet het reeds vanzelf. Bij de dressuur van paarden en ook van andere beesten is men altijd genoodzaakt zich te beperken tot een bepaald repertoire. Na de pauze behandelde spr. den invloed van het reuk- en gezichtsvermogen en gehoor op de dressuur. De reuk speelt een zeer groote rol bij de dierendressuur. Alle dieren zijn van nature bang, het is uiterst moeilijk om 'n beest te laten aanvallen. Bij de orang-oetang, ehimpansés en nog eenige andere staartlooze apen heeft men in den laatsten tijd waarnemingen gedaan waaruit bleek, dat deze dieren nog iets an ders konden doen dan alleen associeeren. Men heeft zelfs een dictionnaire samenge steld van apenklanken! Men heeft ook kun nen constateeren dat deze dieren gebruik maakten van instrumenten in casu een stok om iets te bemachtigen. Vooral Prof. Wolf gang Kohier heeft zich met deze proefne mingen bezig gehouden. Hij noemde dat een „Aha Eirlebniss". Spr. liet verscheidene mooie foto's circu leer en om zijn interessante voordracht te verduidelijken. Verschillende vragen werden nog door spr. beantwoord. CHRIST. NAT. WERKMANSBOND. Vrijdagavond heeft in het Gebouw voor Chr. Belangen, Meervlietstraat, een vergade ring plaats van den Chr. Nat. Werkmansbond Op de agenda komt o.a. voor een bespre king over een fondsvorming voor gezamen- iijken inkoop. De voorzitter, de heer F. Walt- huis zal een onderwerp inleiden vansociale strekking. Het moge waar zijn dat de bedrijfs- uitkomsten in den landbouw in ver band met de inmiddels gestegen pro ductiekosten niet onmiddellijk de gunstige gevolgen ondervonden, niet ■moet worden voorbij gezien, dat op deze wijze de ten behoeve van de iandbouwsteunmaatregelen aan het geheele Nederlandsche volik opgelegde lasten gestadig kunnen worden ver minderd, hetgeen ongetwijfeld een -gunstige terugslag op den landbouwen den stand zal oefenen. De minister is zich vian den toestand, waarin de veehouders- en gemengde bedrijven thans venkeeren, zeer bewust eri hij verklaart gaarne alles te zullen doen, wat in zijn vermogen ligt, om hun tegemoet tie komen. Minister Deckers. De regeering heeft met waardeering kennis genomen van het door Sir Henri Deterding ge nomen initiatief tot aankoop van landbouw producten voor een bedrag van f 10.000.000. Al wordt door den minister niet betwist, dat de toestand in den tuinbouw nog ongunstig is, de meening van enkele leden, dat de tuin bouw geruïneerd is, kan hij geenszins deelen. Dank zij den getroffen steunmaatregelen heeft het meerendeel der bedrijven zich staande kunnen 'houden. Omtrent de voorgenomen reorgani satie in de uitvoering der landbouw crisismaatregelen zal de minister, naar hij verwacht, binnenkort nadere me dedeelingen kunnen doen, zoodra het thans in voorbereiding zijnde wetsont werp een meer definitieven vorm heeft aangenomen. Ten opzichte van het plan van Sir Henri De terding kan de minister mededeelen, dat de daaruit gevolgde transacties buiben de clea ring zijn omgegaan. Omtrent den invloed van dit plan ten aanzien van den toestand in den landbouw kan de minister op dit oogenblik nog geen mededeelingen doen. De minister meent, dat opheffing der teelt regeling van aardappelen en opheffing van den denaturatietoeslag een zeer gevaarlijk expe riment zou blijken te zijn. Invloed van de devaluatie. Zoolang nog financieele bijdragen aan den land- en tuinbouw noodig zullen zijn, zal het niet mogelijk zijn de heffingen af te schaf fen, omdat daaruit de noodige middelen moe ten worden geput. Om deze reden heeft de minister dan ook aan den op hem van velerlei zijiden geoefenden drang de monopolieheffin gen, op graan te verlagen, geen gevolg kunnen geven. Ten aanzien van den verkoop van varkens aan Sir Henry Deterding wordt medegedeeld, dat de aankoop van 30.000 varkens de positie van de varkensmarkt aanmerkelijk heeft ver licht. Met een scherpere toepassing van de teeltregeling voor het jaar 1937 hoopt de mi nister daardoor, al kan van stabiele varkens- prijzen in de toekomst natuurlijk niet worden gesproken, toch daling, van de varkensprijzen tot een voor de varkenshouders niet loonend peil te kunnen voorkomen. Buitensporige teelt in volkstuintjes zal worden beboet. Ten einde aan de buitensporige teelt van groenten in bepaalde groepen van volkstuinen, die inderdaad de belangen van den tuinbouw en kleinhandel in groenten en fruit kan schaden, paal en perk te stellen, is aan den centralen crisis controle-dienst opgedragen, in gevallen.,waarin de teelt kennelijlk niet in overeenstemming is met de behoef ten van het eigen gezin, tot het opma ken van proces-verbaal wegens over treding van het crisis -tuinbouwbesluit 1937 over te gaan. De minister zal na gaan of met dezen maatregel de par ticuliere groenteteelt tot meer aan vaardbare proporties kan worden te ruggebracht. Melk voor schoolkinderen. Gaarne zal de minister het gebruik van melk voor schoolkinderen, hetwelk, zijn volle sym pathie heeft, zooveel mogelijk bevorderen en van de zijde van de Nederlandsche Zuivel- oentrale worden in deze richting dan ook reeds de noodige stappen gedaan.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1