HET NIEUWE AVONDBLAD Austen Chamberlain. Verfraaiingen en verbeteringen rondom de Visschershaven. Tel. 4400 Luidsprekers en Advertenties voor de IJmuider Courant 22e JAARGANG No. 114 MAART '37 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN15 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD ÜE KENNEMER COURANT Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid J 2000.— overlijden 400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim 1100.—, één lid duim 50.alle leden wijsvinger 60. één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger ƒ15.één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk ƒ30.enkelbreuk 15.polsbreuk f 15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. ƒ400. bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. De tweede der drie Chamberlains is ge storven. Vele jaren geleden ging de vader, Joseph, heen. Hij was een Staatsman van groote gaven. Zijn naam is evenwel, vooral voor ons Hollanders, onafscheidelijk verbon den aan den zoo onrechtvaardigen en machtsbelusten oorlog in Zuid-Afrika, den Boerenoorlog, die zelfs in Engeland vele te genstanders vond De tijd heeft de buiten- landsche meeningen over Joseph Chamber lain wel wat verzacht, maar de herinnering aan zijn beleid blijft toch bitter voor velen. Het is merkwaardig dat een Staatsman twee zonen heeft die beiden ook tot groote ministers worden. Het geval schijnt uniek, althans in onzen tijd. Men zou geneigd zijn te zeggen: in de wereldhistorie, maar zon der diepgaand historisch onderzoek is dat niet bewijsbaar. Uit éen gezin in Birmingham, groote Engelsche provinciestad, zijn drie machtige ministers van een wereldrijk voort gekomen! Geen wonder dat Birmingham prat op de Chamberlains gaat. Austen, de oudlste zoon van Joseph, is Dins dag plotseling gestorven na een politieke carrière van bijna vijf-en-veertig jaar. De uitvoerige bijzonderheden van die loopbaan vond u in ons nummer van gister. Hier zij er aan herinnerd dat de hoogste kabinetsposten die hij bereikte die van Chancellor of the Exchequer (Minister van Financiën) en Foreign Secretary (Minister van Buitenland- sche Zaken) waren. In de eerstgenoemde functie, vlak na den oorlog, voerde hij een krachtige politiek van Britsche crediet-ver- sterking en schulddelging waarin hij evenals die andere conservatieve Brit, Baldwin, de impopulariteit riskeerde en het uiterste van den belastingbetaler vroeg. Aan het Foreign Office deed hij ongetwijfeld veel om tot in ternationale toenadering te komen. Hij was geenszins een „insulaire" Brit. In 1926 kreeg hij met Briand en Stresemann samen den Nobelprijs voor den Vrede, en als men nu denkt aan dit trio van pacifisten in zulke machtsposities lijkt het wel een eeuw gele den. Maar het is maar ruim tien jaar. De verbinding van den naam Chamberlain aan den Boerenoorlog verdween er door in een ver verleden. Toch was Austen Chamberlain in Engeland nimmer wat Stresemann in Duitschland en Briand in Frankrijk geweest zijn: hij slaagde er niet in den hoogs ten top te her eiken. Er was steeds een ander die, machtiger figuur dan hij, hem den weg naar het leiderschap van de Conservatieve Partij en daarmee naar het premierschap versperde. Toch ontbrak het hem niet aan vastberadenheid in moeilijke situaties en nog minder aan werkkracht. Maar tegenover den brillanten Lloyd George was hij de man van minder verbeeldings kracht, minder soepelheid en vooral minder redenaarsgaven. Een licht spraakgebrek handicapte hem altijd eenigszins. Tegen over anderen had hij het nadeel dat hij voor zijn tijd toch wellicht te zeer pro-Fransch was. Sommigen verweten hem op dit punt eenzijdigheid in zijn buitenlandsche politiek. Toch gaf zijn belangstelling voor den Fran- schen geest, zoozeer verschillend van de Britsche mentaliteit, hem een bijzonder ca chet in zijn land en leidde die belangstelling tot een breeder Britsch standpunt in inter nationale zaken. Hij zag zeer wel dat de tijd der „splendid isolation", der trotsche afzon dering, voorbij was. In November 1931 trok hij zich vrijwillig uit de regeering terug „om plaats te maken voor jongeren". Zijn invloed in den lande bleef groot tot zijn dood toe. Op 73-jarigen leeftijd is hij heengegaan. Zijn jongere broer Neville, de derde Chamberlain, thans Kan selier van de Schatkist, zet de Chamberlain- traditie van dit tijdperk voort. Hij is er wel in geslaagd het leiderschap der Conservatieve Partij te veroveren. Men noemt hem alge meen als den a.s. opvolger van Baldwin in het premierschap. Engeland zal Sir Austen Chamberlain in grooten eerbied herdenken. Frankrijk zal hem schier beweenen. Hij was geen Briand. Maar hij was een groot minister en als er meer Chamberlains in Europa waren ge weest zou het'nooit zoo mis gegaan zijn als IJMUIDEN VERKIEZINGSVERGADERING. Op 31 Maart a.s. zal in „de Pont" door de afdeelingen Velsen c.a. der Communistische Partij een openbare vergadering worden ge houden met als spreker het lid der 2e Kamer de heer Roestam Effendi met het onderwerp „Wat is Democratie?" De film van de groote meeting in het R.A.I.- gebouw zal ter afwisseling worden vertoond. Goede maand voor de visscherij. Maart kan een omzet brengen van 700.000. Het kan niet ontkend worden dat het vis- scherijbedrijf door het ergst van de crisis heen is. In elk geval heeft het jaar 1937, ondanks dat Januari door het stormweer een geringe- ren omzet bracht dan Januari 1936, een goe den inzet had, die tot uitdrukking kwam in het gunstige omzetcijfer van Februari, waar door de omzet der eerste twee maanden, on danks dat Januari een achterstand opleverde, 30.000 hooger was dan in de eerste twee maanden van 1936. En ook Maart geeft aanleiding tot goede verwachtingen. Was de omzet van Maart 1936 477000—, in de eerste 17 dagen van deze maand werd reeds een omzet van 422.000 bereikt. Wanneer ook in het resteerende deel van deze maand de aanvoer en, de prijzen zich op hetzelfde peil handhaven, zou Maart een omzet brengen van ca. 700.000, zoodat we in dit geval ca. 2 1/4 ton of bijna 50 pCt. boven Maart 1936 zouden uitkomen. Dit is een berekening van den optimist, want ongetwijfeld komen we niet aan de 7 ton. Maar in elk geval zal Maart 1937 huizen hoog boven Maart 1936 uitsteken en zal het raar moeten loopen als de omzet in het eerste kwartaal 1937 niet twee ton hooger wordt dan in hetzelfde tijdvak van 1936. NAAR HET CONCOURS De Christ. Gemengde Zangvereeniging Soli Deo Gloria te Velsen en de Christ. Zangveree niging Nieuw Hosanna, directeur de heer S. Wiersma, zullen op 2den Pinksterdag deelne men aan het Nat. Zangconcours te Amersfoort. Soli Deo Gloria komt uit in de 2e afdeeling gemengde koren met als verplicht nummer „Avondlied" van H. van Reenen en met als vrij nummer „Zondagslied" van G. ten Brake. Nieuw Hosanna komt uit in de afdeeling uit muntendheid met het verplichte nummer „We reldvrede" van Hendrik Altink en met als vrij nummer: Zondagmorgen van Bonset. NAT. CHRISTEN GEH. ONTH. VEREENIGING Gisteravond heeft in het Herv. Vereen, ge bouw een ledenvergadering plaats gehad van de Nat. Chr. Geh. Onth. vereeniging. Behan deld is o.a. de op Zaterdag 3 April in IJmuiden te houden vergadering van het district Noord- Holland. Voorts is besloten de jaarvergade ring te houden op Woensdag 7 April. Beide, districts- en jaarvergadering, worden gehou den in het Herv. vereenigingsgebouw. CHRIST. ORANJE-VEREENIGING Vrijdagavond heeft in het Herv. Vereeni gingsgebouw de jaarvergadering plaats van de Chr. Oranjevereeniging IJmuiden-Oost. In deze vergadering zullen, volgens de agenda, eenige belangrijke zaken behandeld worden, o.a. het kiezen van een voorzitter en een se cretaris, daar beide functionarissen, wegens gezondheidsredenen hebben bedankt. Voorts zijn aan de beurt van aftreding de bestuurs leden mej. Rasmussen en de heer R. de Boer. JAARVERGADERING IJMUIDER BESTUUR- DERSBOND. De IJmuider Bestuurdersbond houdt Vrij- dagavond in het gebouw aan den Velserduin- weg zijn jaarvergadering waarin de jaarversla gen zullen worden behandeld, alsmede de ex ploitatierekening van het gebouw. Verder zal een bestuursverkiezing worden gehouden. HET PROGRAMMA VAN STRAWBERRIES. Het programma voor a.s. Zondag van de Hockeyclub Strawberries alhier is als volgt: He er en: T.H.C. '25Strawberries 2 14 uur. A.M.V.J. 2Strawberries 3 14.30 uur. Zaterdagmiddag wordt gespeeld Strawber ries A—B.M.H.C. C. De wedstrijd voor Strawberries T (Dames) was nog niet vastgesteld. LUCHTVAARTAVOND. Door het Comité tot verlevendiging van de belangstelling van de jeugd in de luchtvaart zal op 7 April a.s. in de Witte Bioscoop een luchtvaartavond worden gehouden. De mooie en leerzame films van het bedrijf der K.L.M. zullen worden vertoond. Nog eenige belangrijke werken in uitzicht. Het perron achter hal C na de verbreeding. Er is sedert verleden jaar heel wat gedaan ter verbetering van de outil-* lage van het Staatsvisschershaven- bedrijf, waarvan de verlenging van Tegeltjesmarkt. wel het belangrijk ste werk genoemd mag worden. Door deze verlenging en den bouw van een aanlegsteiger langs de glooiing in het verlengde daarvan is een mooie lig plaats tot stand gekomen resp. voor de loggers en de kleine kustvisschers, die van deze verbetering reeds veel vuldig een dankbaar gebruik hebben gemaakt. Het is ongetwijfeld goed geweest van de directie van het Staatsvisschershavenbedrijf, haar aandacht te wijden aan de belangen der kleine kustvisscherij, daar deze een vry belangrijke positie op onze markt gaat inne men, vooral sedert een aantal Zuid-Holland- sche garnalen visschers hun bedrijf van IJmuiden uit zijn gaan uitoefenen. Het Ryk mag zich gelukkig prijzen, dat de uitvoering van. dit werk nog in den goed- koopen tijd is geschied. Wanneer men daar mee een jaartje gewacht had, zou het werk door de gestegen materiaalprijzen zeer ze ker veel meer gekost hebben. Het werk aan de Tegeltjesmarkt is met de verlenging daarvan echter nog niet afgeloopen. Door de werk zaamheden, verband houdende met het leggen der kabels voor de elec- trische verlichting en het plaatsen der lichtmasten, is het gedeelte der bestrating boven het riool in de ver drukking gekomen. Dit deel der be strating zal spoedig verbeterd wor den. De oude tegelbestrating wordt verwijderd en vervangen door een bestrating van dubbele klinkers, zoo als die ook in het perron achter hal C is gemaakt. Het tweede belangrijke werk, dat tot stand gebracht zal worden is het verlengen van den bottersteiger in de tegenovergesteld richting van den bestaanden nieuwen steiger, dus links van den toegangssteiger. De steiger wordt tot over de geheele lengte van de bazalten glooiing verlengd, zoodat een aanzienlijke vergrooting van de aanlegplaats voor kleine kustvis schers wordt verkregen. MUSSOLINI IN LIBYE. Een Arabisch dorpshoofd spreekt den Duce toe. Naast Mussolini maarschalk Balbo. Voort-s zal de remming langs de Trawlerkade verder vernieuwd wor den, als voortzetting van het reeds vernieuwde gedeelte. Inmiddels wordt nog gewerkt aan het eer ste deel van heb programma, dat op zichzelf reeds zeer aanzienlijk is. Het belangrijkste onderdeel hiervan is de vérbreeding van het perron achter hal C. Wanneer men bij het bekijken van de hierbij geplaatste foto zich den ouden toestand terugdenkt, kan men zich er slechts over verwonderen, dat men zoovele jaren gesukkeld heeft met het oude perronnetje dat zoo smal was, dat twee wa gens of auto's elkaar nauwelijks konden pas- seeren. Tijdverlies, botsingen en ergernis over verkeersopstoppingen zyn jarenlang de vrucht geweest van een in letterlijken en figuurlijken zin te smal opgezet plan. Maar al het leed is nu al weer vergeten en zij die gebruik maken van dit perron we ten de beteekenis van de verbetering naar haar volle waarde te schatten. Er wordt hier alleen nog maar gewerkt aan de bestrating van den ..onderdoorgang". Deze wordt opgehaald en voorzien van onbreek bare putdeksels, systeem Elkinton. Jammer is het, dat de verbetering van de zen onderdoorgang, die op dubbele breedte is gebracht ten koste van een spantlengte van hal A, door een aantal midden in den weg staande zware pilaren van de beton nen luchtbrug van het havenkantoor der Nederlandsche Spoorwegen niet geheel tot haar recht komt. Maar er bestaat gegronde hoop, dat een aantal dezer sta-in-den-wegs mettertijd opgeruimd zal kunnen worden, daar er plannen bestaan, de zware betonnen- brug door een ijzeren van veel lichtere con structie en dus minder steun behoevend, te vervangen. Het gevolg van de verbreeding van den „onderdoorgang" ten koste van hal A is. dat er een groote ruimte tussehen de luchtbrug en den boven-ingang van de hal is ontstaan. Deze ruimte heeft men natuurlijk moeten overbruggen. Uit een architectonisch oog punt beschouwd, is het er niet mooie op geworden maarnood breekt wet. De ver kregen verbetering weegt tegen deze conces sie aan de architectuur volkomen op. Van de mogelijkheid tot lossen en laden aan het perron van hal A, ontstaan doordat tussehen de rails betonnen platen zijn ge legd, wordt door de vischauto's druk gebruik gemaakt. Het beteekent voor het autotrans portbedrijf en de vischhandelaars, die hun visch per auto van IJmuiden halen een heele verbetering. Thans kan aan dit perron, dat oorspronkelijk alleen door de spoorwegen werd gebruikt, direct in de auto's geladen worden. Vooral de Rotterdamsche auto's profiteeren hiervan, daar deze nu veel vlug ger ter plaatse kunnen zijn, hetgeen van veel belang is. Dat is alles bij elkaar al een heele verbe tering Maar nog rijn we niet aan het eind. De reinheid rondom de hallen heeft veel gewonnen, doordat in de halkade een rio- leering is aangebracht. Deze krijgt via de Tegeltjesmarkt een afvoer naar de Vis schershaven. En tenslotte wyzen wij nog op de aanzien lijke verbetering, die verkregen wordt door het nieuwe hek, dat rondom het aan het Staatsvisschershavenbedrijf toebehoorende terrein ten Zuiden van het stationsemplace ment wordt gebouwd. Het is een eenvoudig manshoog hek van ijzeren vlechtdraad en steekt zeer gunstig af bij het oude hek met prikkeldraad. Het hek wordt over de geheele lengte, d.w.z-. van de hoogte bij de Julianabrug tot aan den overweg bij het station gebouwd en wel iets achteruit, waardoor langs de geheele lengte een wandelpad van 1 1/2 M. kan worden aangelegd. Ook in de Halkade komt een wandelpad en een fietspad langs den rijweg. Zooals men ziet er wordt heel wat gedaan rondom de Visschershaven. Hopen we, dat er spoedig ook i n de haven wat meer gedaan wordt en wat meer te doen zal zijn. Brechcokes en anthraciet voor centrale verwarming Ericssonstr. 1Zeeweg 263. Tel. 5220 (Adv. Ingez. Med.) Uitbreiding van het vischdok in Huil. Kosten 750.000 of circa 694 millioen gulden. De directie der London and North-Eastern Railway Company (L.N.E.R.), eigenares van het St. Andrew's Dok te Huil, heeft besloten tot uitbreiding van dit dok over te gaan. Met de voorbereidende werkzaamheden, als grond boringen is reeds een begin gemaakt, waarbij reeds meer dan 200 arbeiders te werk zijn ge steld. Het dok zal 1250 voet verlengd worden, waardoor de wateroppervlakte 6VZ acres (ca. 2 1/4 H.A.) wordt. Aan de landzijde van de uit breiding komt een kade van 90 voet breed met een lengte van 1000 voet voor het markten van visch. Verder omvat het plan den bouw van een nieuwe brug en van een helling. Door de uit breiding van de kade zal de totale kadelengte, beschikbaar voor het landen en verkoopen van visch 4100 voet of ca. 1230 M. bedragen. De totale uitbreidingskosten worden geschat op f 750.000 of ca. 6H millioen gulden. PROF. SCHILDER KOMT. Op het programma voor de verkiezingsactie der A.R.J.A. „Willem van Oranje" komt o.m. voor een vergadering met Prof. K. Schilder uit Kampen op 27 April, ge wij d aan de bestrijding der beginselen der Chr. Democratische Unie. Voor de A.R. Kiesvereeniging in deze ge meente komt in een openbare vergadering in de a.s. verkiezingsdagen de heer J. Schouten uit Rotterdam, lid der 2e Kamer en oud-wet houder van Rotterdam spreken. RIJWIELDIEFSTAL. Een inwoner van VeLsen-Noord heeft aan gifte gedaan van diefstal van een rijwiel, dat hij had geplaatst in den tuin van een perceel aan den IJmuider Straatweg te IJmuiden-Oost. kunnen aan ons kantoorKenne merlaan 42 worden opgegeven, alsook door middel van onze agenten aan onderstaande adressen Schoolstraat 15 Helmstraat 9 lac. van Heems kerkstraat 87 Alex. Bellstr. 21 Alb. Cuypstr. 17 De Ruyterstr. 15 Zeeweg 55 rd. lepenstraat 6 Velsen-Noord: Wijkerstr.w. 281 rd Santpoort: Kerkpad 26. IJmuiden: Umuiden-Oost: Schoolkwestie te Velsen. In de openbare zitting van Ged. Staten, werd Woensdagmiddag behandeld een be roep van het schoolbestuur van St. Engel- mundus, te Driehuis, tegen het raadsbesluit van den gemeenteraad van Velsen, waarbij afwijzend werd beschikt op een verzoek van bovengenoemd schoolbestuur, om ter ver vanging van de j aarlijksche vergoeding, be doeld in het eerste lid van art. 205 der L.O.- wet 1920, een uitkeering te mogen ontvan gen van een som ineens, gelijk staande met 80 pet. van de geschatte waarde der onder zijn beheer staande lagere school aan de Schaepmanlaan te Driehuis. Het gemeentebestuur van Velsen werd ver tegenwoordigd door den heer W. Suwerink, hoofdcommies op de afdeeling Onderwys ten raadhuize; namens het schoolbestuur van St. Engelmundus werd het woord gevoerd door den heer J. K. A. M. Anten. Laatstgenoemde lichtte het standpunt van het schoolbestuur in het kort toe en beriep zich daarby op art. 205 ter van de L.O.-wet waarbij men volgens hem rekening heeft te houden met de letter van de wet en niet met een bedoeling er van. De heer Suwerink refereerde zich aan het afwyzend standpunt van B. en W. Ged. Staten zullen later hun beslissing bekend maken

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1