Transatlantisch vliegtuig Actueele buitenlandsche kwesties. MIJNHARDT'S wordt weldra gebouwd. De Verbetering is duidelijk merkbaar. DONDERDAG 18 MAART 193? EERSTE KAMER. Bij behandeling van Buitenlandsche Zaken besproken Weer een spelling-debaf. DEN HAAG Woensdag Prof. v. Embden (VD.) plaatste op den voorgrond, dat zonder bet streven naar universitaliteit te verwaarloozen verster king van de machtsmiddelen van den Volken bond gewenscht is, met Amerika als „stille partner" op den achtergrond. Mr. v. Vess em (nat. soc.) was natuurlijk verheugd over de begin Juli van het vorige Jaar door de ex-neutralen te Genève af ge legde verklaring, z.i. eerste stap op den weg van verlaten van de gevaarlijke zóne van den Volkenbond en naar herleving van een zelf standig neutraliteitspolitiek. Onverwijlde op zegging van het lidmaatschap van den Bond dient thans echter plaats te vinden. Deze senator hoopte ook, dat we ons niet in het non-interventie-avontuur zullen laten verlok ken, scheen het verkeerd te achten, dat twee Nederlanders aan den arbeid op dat gebied meewerken en vroeg waarop het protest be rust tegen de aanhouding van Nederlandsche schepen door vaartuigen van Generaal Fran co. Na een pleidooi van den heer F1 e s k e n s (RK.) om spoed te betrachten met een rege ling met Duitschland ter voorkoming van dubbele belasting, vroeg mrPolleraa (C.H.) welk standpunt onze regeering inneemt ten aanzien van beurtverklarlng van lading aan boord van Nederlandsche schepen door sche pen van Franco, beschouwt ons Gouverne ment zulks als zeerooverij en zoo ja, is zij dan in staat zich daartegen te keeren. Wat den Volkenbond aangaat bleek deze spr. niets te voelen voor uitholling' van art. 16 van het Handvest- dit was z.i. 'n ongeoorloofde poging tot onttrekking aan verplichtingen die we aanvaard hebben. Minister de Graeff betoogde allereerst dat we een boven eiken twijfel verheven recht hebben op eerbiediging van de on schendbaarheid van ons grondgebied, zoodat het ten eenen male verkeerd ware, om aller lei nog door den Minister aangevoerde rede nen. daarover een verdrag te gaan sluiten. Het is 'n raadsel hoe mensehen van Neder landsche nationaliteit daarvoor nog iets kun nen voelen. De N. S. B., welke zulk een trac- taat verlangt, moet maar eens letten op de Duitsche regeering, die in tegenstelling met Mi', v. Vessem ca. ons afwijzend stand punt wel begrepen heeft. Willen anderen onder elkaar overeenko men in een nieuw Locamo dus buiten ons om ons grondgebied te zullen eerbiedigen, dan is daar niets tegen. Uit hetgeen de Minister vervolgens met betrekking tot het zgn. doortochts-recht uit hoofde van art. 16 van het Handvest opmerk te, viel op te maken, dat hij meent, dat geen Bondslid verplicht is militaire troepen door te laten-tegen zijn eigen verlangen in. Wel licht zal bij de besprekingen tot hervorming van het Handvest hierover nog wel wat ge zegd moeten worden,' en zal misschien een nadere interpretatie van art. 16 in dit ver band gewenscht zijn. Het beginsel van col lectieve veiligheid zal op den duur zegevie ren en dit ook moeten doen, doch op het oogen-blik is verwezenlijking daarvan niet mogelijk. Noode is de Minister onder indruk van de feiten tot deze conclusie gekomen, wat ech ter geenszins wil zeggen, dat hij nu erkent, dat het verkeerd geweest is, dat we destijds aan de sancties deelnamen. De mislukking heeft echter tot het andere inzicht geleid, waaraan de „ex-neutralen" in hun verklaring van Juli jl. uiting hebben gegeven; hoofd doel van die verklaring was den andere le den duidelijk te maken, dat zoolang een deel van het Handvest niet wordt nageleefd, den groep niet meer bereid is zonder meer, d.w.z. automatisch, tot deelneming aan sancties uit hoofde van art. 16 over te gaan. Spr. heeft niet zoozeer zijn geloof in het sanctie-systeem als zoodanig verloren, maar wel in de mogelijkheid van toepassing daar van. Het beste is nu maar voorloopig af te zien van automatische intreding van econo mische sancties, van het laten optreden van den Bond als machts-instrument. Aldus be pleitte de Minister een beleid dat neerkomt op een zich eenzijdig losmaken van allerlei op papier bestaande Bon-dsveipliohtingen. De Minister kwam hiertoe vooral ook, aangezien hij thans meer voelt voor het streven om de universaliteit te bereiken. Dat 'n enkel lid, in tegenstelling miet vrijwel alle anderen, geen waardeering kan koesteren voor wat onze Regeering gedaan had in ver band met 't optreden van Berlijn ter gelegen heid van 't vorstelijk huwelijksfeest ten onzent, betreurde Mi-nister de Graeff meer voor-dat lid dan v-oor zichzelf! Als overigens Mr. v. Ves sem klaagde over uitlatingen in onze pers enz. tegen zekere voorvallen en verschijnselen in Duiitschlan-d, moet men wel bedenken, dat de overgroote meerderheid van ons volk nu een maal geen sympathie koestert voor allerlei wat er Oostelijk van ons land gebeurt. De taak door de twee Nederlandsche vlag officieren te vervuilen in verband met de non- in-terventieregeling t.o.i. Spanje zal louter van adiministratieven en organisatorisch-en, in het geheel niet van politieken aard zijn! Ofschoon de Minister aanvankelijk liever had gezien, dat geen Nederlanders bij deze aangelegenheid be trokken zouden worden, had de Minister, ge zien den aard van deze taak, tenslotte ge meend gevolg te moeten geven aan het uit drukkelijk verzoek der nonin-terventie-com- missie om namen van Nederlanders voor de be doelde functies op te geven. Tenslotte verklaarde Excellentie de Graeff dat hetgeen de Franco-schepen deden, niets anders is dan „zeerooverij", tegen welke erger-1 lijke handelingen wij moeten optreden: van daar de zending van den „Hertog Hendrik" en van de „Java". Bij de replieken uitte prof. v. Embden vooral zijn verbazing over wat de Minister gezegd had omtrent plannen om het militaire door- toohtrecht van art. 16 te gaan „weg-interpre- teeren". Mr. v. Vessem achtte het uitermate te ver- oordeelen voor het beleid van den Minister, dat hij ten onrechte van daden van het Franco-bewind de term „zoorooverij" bad ge bezigd. Minister de Graeff beriep zich met betrek king tot zijn stelling inzake de militaire door- toohtsverplichiting oip het oordeel van Neder landsche èn „naburige" juristen, en verklaar de, dat als een groote nabuur (b.v. Duitsch- i land) ooit tot „aanvaller" verklaard mocht worden, Nederland niet aan economische sancties zal deelnemen, daar het anders zóó het onderspit zou delven. Tenslotte verzekerde de Minister Mi', v. Vessem dat hij beelewiiaal geen spijt had van het bezigen van 't woord „zeerooverij". Met aanteekening, dat de nat. soc. fractie tegen was, ging Hoofdstuk III er door. En toen volgde Onderwijs, K. en W. Van de discussies zij slechts vermeld, dat prof. Die penhorst (a.r.) en mevrouw Pothuis- Smit (s.d.) voor de belangen van het iand- bouw-huishoudoaiid-erwijs opkwamen, en dat Mr. Drooglever Fortuin (lib.) de Regee ring op haar rapport onvoldoende voor be studeering van spellingsvraagstukken gaf! De heer Serarens (R.K.) achtte het verkeerd, dat Boutens, dezen grooten, doch voor de meesten mensehen duistere poëzie schrijvenden dichter, de opdracht was ge geven voor de rijmprent al was er geen sprake van onzedelijkheid in het gedicht. Hierna volgde een critisch spellingsbetoog. Van 's Ministers besluit van den vorigen zomer snapt vrijwel niemand iets en goed beschouwd geeft het niet regeling, maar be- teekend het alleen, dat de Ministerop zoek is naar een regeling. Zeer laat op den avond kwam eindelijk de Minister aan het woord, die o.m. verklaarde, dat het landibouw-huishoudonderwijs per provincie zal worden geregeld om een zoo doelmatige mogelijke verdeeling te krijgen. Oplossing van de spellingskwestie acht ook de Minister tenslotte niet mogelijk zonder een wet, die zelf geen spellingsregels kan be vatten, maar alleen zal hebben aan te geven hoe het moet en welke voorts zal dienen te bepalen,, dat alle onderwijsinstituten en openbare diensten zich aan de nader uitge werkte regeling moeten houden. Als er geen andere weg te vinden is, zal het de Vries en te Winkel moeten zijn, maar anders een tus- schenweg waarbij het beginsel der geslachten moet worden bewaard en het gebruik der voornaamwoordelijke aanduiding aan regels wordt gebonden. TWEEDE KAMER. Verbindend- of onverbindend- verklaring. Wetsontwerp in behandeling. Ir. Bongaerts (R.K.) kreeg zijn zin. Het amendement om het maximum van 3000 H.A. Wieringermeer, waarop bij wijze van proef staats-exploitatie zal kunnen worden toegepast, .tot 1000 H.A, terug te brengen haalde het met 4037socialisten, vrij-zin- nig-democraten, de RK. afgevaardigden Aal- berse, Goseling. v. Poll, Moller, Suring en IJs- selmuiden, alsmede de heeren van Houten (chr.-dem.), Mr. Arts (R.K.D.), Krijger (c.h.) en Smeenk (a.r.) stemden tegen, terwijl de 4 communisten die den doorslag voor verwer ping hadden kunnen geven, op 't appèl ont braken. Zonder hoofdelijke stemming nam de Kamer het wetsontwerp zelf aan, wat even eens, na 'n vrij korte onbelangrijke gedac'h- tenwisseling gebeurde met het voorstel tot wijziging van de gemeentewet, de provinciale wet, de kieswet, idem intrekking van de Ge- meenteborgtochtwet, en tot wijziging van de wet op het levensverzekeringsbedrijf. De rest van den dag was gewijd aan het wetsvoorstel dat den minister van Sociale Zaken de bevoegdheid geeft om bepalingen van een collectieve arbeidsovereenkomst, die in het geheele land of in een gedeelte des lands voor een, naar 's Ministers oordeel be langrijke, meerderheid van de in een bedrijf werkzame personen geldt, verbindend te ver klaren. Dit dan voor ten hoogste 1 jaar. Elk beding tussehen werkgever en arbeider dat strijdt met de verbindend verklaarde overeen komst zal nietig zijn. De minister kan tot de verbindendverklaring slechts overgaan op verzoek van den bedrijfsraad, of, zoo die ont breekt, van één of meer werkgevers of een of meer vereenigingen van werkgevers of arbei ders en voorts zal hij ten allen tijde tot in- trekldng van zijn besluit tot bindend verkla ring kunnen overgaan, mits met redenen om kleed. Bovendien vermag hij, als het alge meen belang zulks vereischt, ook bepalin gen van collectieve arbeidscontracten onver bindend verklaren. Zoowel de heer Kui per (R.K.) als diens S.D. collega Kupers verklaarden zich tegen deze laatste, in art. 9, neergelegde bevoegdheid; handhaving daar van kan wellicht de S. D. fractie doen be sluiten tegen het ontwerp te stemmen. De heer Bakker (C.H.) kon zich over het algemeen met het voorstel wel vereeni gen waarbij hij intusschen vooral ook be toogde de mogelijkheid van onverbindend- verklaring' zeer noodig te vinden. Doch de liberale woordvoerder Ir. Louwer moest van heel het ontwerp eigenlijk niets heb ben. Daarentegen betoogde de heer Loer akker (R.K.), dat het ontwerp wel degelijk een zegenrijke werking kan hebben, ook voor de onbeschutte bedrijven. Avondvergadering. De heer Amelink was in het algemeen ingenomen met het ontwerp, dat met zijn A.R. beginselen in overeenstemming is. Mr. Wes terman (Nat.) daarentegen verwacht weinig succes van wat z.i. een avontuurlijke ordeningspoging was en de Rev. Soc. Snee vliet had principieele bezwaren tegen het ontwerp, omdat het den klasse-strijd en den machtsfactor, die de vakvereeniging moet vormen, uitschakelt. Zag de heer v. D i s (Chr. Ger.) in het wets ontwerp bedenkelijk staatssocialisme, de heeren Smeenk (A.R.) en Mr. Korten- horst (RK.) bestreden dit en namen het voor de ontworpen regeling op, evenals Mr. Jo ekes (V.D.), die o.m. ontkende, dat men hierin gelijk de heer Louwer om. had be toogd een herleving van het gildewezen moest zien. Mr. Coops vond er 'n genoegen in dezen mi nister te overstelpen met citaten van dienzelf- den bewindsman waaruit men moest opmaken, i dat hij nooit met een ontwerp als het onder- I havige voor den dag zou komen. Minister Slingenberg betoogde aller eerst, dat het wetsontwerp zooals het hier ligt vrucht is van overleg in het kabinet en dat de gedachte van verbindendverklaring van collec tieve arbeidsovereenkomsten al 25 jaar lang hier te lande leeft van toegeven aan den waan van den dag is dus geen sprake. Steeds is de opvatting geweest dat de kleine minderheid niet de groote meerderheid mag terroriseeren. Van deze opvatting nu gaat het wetsvoorstel uit. Dit wetsontwerp zal zeker geen beletsel vormen voor toekenning van verordenende be voegdheid, te eeniger tijd, aan de bedrijfs- raden, zoo kreeg de heer Kuiper tot z'n gerust stelling te hooren. Kern van de zaak is en dit is van zeer groote beteekenis, dat dank zij de ontworpen regeling een aantal be drijf sgenoo- ten gedwongen zullen worden zekere bepalin gen te aanvaarden, die zij zelf niet wilden. Nu mag de Minister van Sociale Zaken zijn be voegdheid tot verbindendverklaring slechts ge bruiken als de meerderheid der bedrijfsgenoo- ten er voor is: dat is tenminste een objectieve norm. De bevoegdheid tot onverbindend-verklaring acht de Regeering noodig en waar dit zoo is, daar is het maar beter haar meteen in deze wet op te nemen. Er kunnen zich gevallen voordoen, waarin met 't oog op 't algemeen belang b.v. ter vermijding van kostenver- hooging ten nadeele van den consument het onverbindend verklaren van zekere bepalingen van de collectieve arbeidsovereenkomsten ge wenscht is. Dit kan ook noodig wezen met 't oog op de (loon-) belangen van de arbeiders. De Minister acht de bepaling bovenal noodig als preventief wapen. Op grond van de Grondwet mag bedrijfs- rechtspraak niet met behulp van 'n bindend verklaarde collectieve arbeidsovereenkomst verplicht worden ook voor die bedrijfsgenooten, welke zich (oorspronkelijk) niet aan dergelijke arbitrage wilden onderwerpen. Is eenmaal de onverbindendverklaring uitgesproken en kan de arbeider 't daarna over het loon niet eens worden met den werkgever, dan heeft hij, vol gens den Minister, het recht van staken. De Minister wenscht vast te houden aan „de be langrijke meerderheid" als maatstaf voor 'n besluit om tot verbindendverklaring over te gaan, aan de bevoegdheid tot onverbindend verklaring, aan den korten termijn van gelding der bindend verklaring en aan het voorschrift waardoor de bedrijfsrechtspraak niet bindend verklaard kan worden. Over de artikelen, waarmee de Kamer vroeg in den ochtend van den 16en 'n aanvang maakte, morgen. E. v. R. PEST IN HET TENGGER-GEBERGTE MALANG, 17 Maart. (Aneta/ANP) Op het Tengger-gebergte heerscht pest. Te Nong- kodjodjar zijn vier personen aan pest over leden, terwijl vijftig personen van de ziekte worden verdacht. De dienst der volksgezond heid is voortdurend diligent en neemt ver schillende maatregelen. Nederlander zwaar gestraft. Wegens deviezensmokkelarij. Dinsdag stond voor de groote strafkamer te Krefeld terecht de 53-jarige W. uit Venlo, die enkele maanden geleden, als verdacht van deviezensmokkelarij, gearresteerd werd W. werd er van beschuldigd in een tijdperk van ongeveer anderhalf jaar 20.000 r.m. in bankpapier over de grens gebracht te heb ben en een zelfde bedrag aan zilvergeld weer naar Nederland te hebben gesmokkeld. Tegelijk met den Venlonaar stonden te recht twee Duitsche vrouwen uit HLnsbeek, die van' medeplichtigheid beschuldigd wer den. De strafkamer veroordeelde W. tot twee jaar gevangenisstraf en 200 000 mark boete, subs, zes maanden gevangenisstraf, voorts tot 20.000 mark schadevergoeding subs, een maand gevangenisstraf. De beide Duitsche vrouwen werden veroor deeld tot een jaax; gevangenisstraf, 100.000 mark boete, subs, drie maanden gevangenis straf, en tot 20.000 mark schadevergoeding subs, een maand gevangenisstraf. Roofmoord te Leek opgehelderd? Vier personen in arrest. Plannen voor de daad zouden reeds lang hebben bestaan. laxeer- tabletten werken zacht en zeker^ (Adv. Ingez. Med.) Zooals men zich zal herinneren, werd in den nacht van 1 op 2 December j.l. een lafhartige moord gepleegd op den 65-jarigen caféhouder Chr. Reyntjes te Leek. Wel werden tegen Kerstmis enkele personen aangehouden en verhoord, doch men kwam niet veel verder. Er bestond groote twijfel, of de verklaringen van de aangehoudenen wel juist waren. .Vast stond, dat reeds in den winter van 1935, een jaar vóór deze afschuwelijke roofmoord gepleegd werd, in misdadigerskringen het voornemen bestond, bij den heer Reyntjes in te breken. Men wist namelijk, dat deze zeer rijk was. Door onvoorziene omstandigheden is er dien nacht echter niets van gekomen. De recherche te Groningen zat niet stil en volgde tenslotte een bepaald spoor, dat thans heeft geleid tot de arrestatie van drie inwoners van Hoogkerk. Het zijn de 27-jarige Fr. van O., de 31-jarige G. D. M„ alsmede de 30-jarige W. van B. Door de verklaringen van van B. is be langrijk feitenmateriaal aa.n het licht geko men. Als vierde verdachte bevindt zich in arrest de 65-jarige A. van B. uit Leek, die op korten afstand woont van de woning, waar de heer R. gewoond heeft. De vier verdachten zijn ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. De justitie is er van overtuigd, dat nog meer persqnen bij dezen roofmoord betrokken zijn. Opdracht van K.L.M. aan „De Schelde"binnenkort te verwachten. Luchtverbinding met West-lndië. Topsnelheid boven de 400 K.M. Actie-radius 5500 K.M. Het A. N. P. meldt, dat de K. L. M. in onderhandeling is met de Kon. Mij. „De Schelde" voor den bouw van een lange-af- standsvliegtuig, waarschijnlijk bestemd voor een eventueelen dienst naar Paramaribo. Het toestel zou een midden dekker worden, uit dur-alumi- nium opgetrokken, en uitgerust met drie motoren van 1100 P.K. elk. De lengte van het ontworpen toestel is ongeveer 17 M., de spanwijdte 24 M. Er is accomo- datie voor 4 passagiers. De maximum-snelheid zal boven de 400 K.M. liggen. Dit bericht is een bevestiging van de reeds geruimen tijd de ronde doende geruchten en iet bij ingewijden bekende feit, dat de K.L.M. bij de afdeeling vliegtuigbouw van „De Schel de" te Vlissingen een geheel metalen vliegtuig wilde laten bouwen voor lange afstandsvluch- ten, in het bijzonder voor een transatlanti- schen dienst. Naar men weet zijn door de re cente onderhandelingen te Lissabon de for- meele voorbereidingen zoodanig gevorderd, dat van de Portugeesche regeering alle medewer king verwacht kan worden voor een dienst via Lissabon en Porto Praia op de Kaap Ver- dische eilanden naar Paramaribo. De accomo- datie die het ontworpen toestel biedt voor 4 passagiers, wijst er op, dat men waarschijnlijk nadat de vluchten met postvervoer een bevre digend resultaat zullen hebben opgeleverd, denkt aan de instelling van een transatlanti- schen dienst voor post en passagiers. Gezien de beteekenis, ook als centrum van het Ne derlandsche luchtverkeer in de West, mag worden aangenomen dat bij het tot stand- komen van den transatlantischen dienst of misschien reeds eerder het eindpunt van de nieuwe lijn, Paramaribo, door een luchtlijn met Curacao zal worden verbonden. Kruissnelheid boven de 370 K.M. Naar wij vernemen zouden de onderhande lingen tussehen de K.L.M. en „De Schelde" in een zoodanig stadium verkeeren, dat over het ontwerp van het nieuwe vliegtuig reeds over eenstemming zou bestaan, zöodat verwacht mag worden dat binnen niet te langen tijd de opdracht officieel zal worden gegeven. Reeds zijn in den windtunnel van den Rijks studiedienst voor de luchtvaart proeven geno men met een verkleind model, van het 3-moto- rige vliegtuig', dat zooals reeds hierboven ge meld, een uit duraluminium gebouwde midden dekker zal zijn met een zeer volmaakten stroomlijnvorm. Gezien de ervaringen, in de andere K.L.M. vliegtuigen opgedaan, kan ver wacht worden dat de 3 motoren Wright Cy clones zullen zijn, aangezien sedert eenigen tijd nieuwe motoren van dit merk met de hier boven genoemde capaciteit van 100 P.K. zijn uitgekomen die ook in de nieuwe DC 3 toestel len gemontéerd zullen worden. Aan de hand van de resultaten, der metingen in den windtunnel verwacht men dat de maximum snelheid van het nieuwe, vliegtuig boven de 400 K.M. zal liggen en dat de kruissnelheid boven de 370 K.M. per uur zal zijn. Terwijl het langste traject op de route naar West- lndië tussehen de Kaap Verdische eilanden en Paramaribo ruim 3500 K.M. bedraagt zal het nieuwe vliegtuig een actieradius van circa 5500 K.M. hebben en dan nog een groote nuttige last kunnen vervoeren. Voorloopig nog niet in de lucht. Hoeveel tijd er nog met de verwezenlijking van den transatlantischen dienst der K.L.M. gemoeid zal zijn, valt nog niet te zeggen. Het is niet bekend, in hoeveel tijd. „De Schelde", wanneer zij binnenkort de officieele opdracht tot den bouw van het vliegtuig krijgt, voor de voltooiing noodig zal hebben. Is het toestel gereed, dan zal er, zooals met elk prototype, veel tijd gemoeid zijn met het invliegen en de proefnemingen voor het verkrijgen der lucht waardigheidspapieren en pas daarna kan de K.L.M. een begin maken met den transatlan tische proefvluchten, waarbij men echter on getwijfeld zijn voordeel zal kunnen doen met de ervaringen, in 1933 door Hondong opgedaan bij zijn vlucht naar West-lndië met de Fokker F 18 de ,Snip". Indien de proefvluchten dan tot een gere- gelden dienst leiden en het nieuwe Oceaan vliegtuig aan de gestelde eischen voldoet zal het waarschijnlijk bij dit eenige en eerste in Nederland naar een Nederlandsche ontwerp gebouwde geheel metalen vliegtuig niet blij ven en zullen zich wellicht nieuwe perspectie ven voor onze vliegtuig-industrie openen. Werkelijke opleving grooter dan uit de Statistieken blijkt. Opleving'tgroofstbij productie van kapitaalgoederen. ,JDe Nederlandsche Conjunctuur", drie maandelij ksche publicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek, waarin de uitkom sten der onderzoekingen op het gebied van conjunctuuronderzoek, door dat bureau ver richt, worden opgenomen, begint als ge woonlijk met een overzicht van den econo- mischen toestand van Nederland. Na er eerst op te hebben gewezen, dat duidelijke symptomen van economische op leving reeds voor de depreciatie van den gul den aanwezig waren, vervolgt het overzicht: De waardevermindering van den gulden had uiteraard een onmiddellijken invloed op de prijsverhoudingen. Voor de grondstoffen, die Nederland vrijwel geheel van het buiten land moet betrekken, was theoretisch een prijsverhooging te verwachten, die de gelijk tijdige stijging der wereldprijzen overtrof met het percentage, waarmede de waardevaste valuta's in Nederland stegen d.w.z. ongeveer 25 pet. in de practijk werd deze stijging aan vankelijk door twee factoren getemperd: bin- nenlandsche voorraden en loopende con tracten. Langzamerhand ziet men in Neder land de prijzen van ingevoerde grondstoffen zich echter weer geheel aanpassen aan het internationale prijspeil. Wanneer men het Nederlandsche prijs-mdexeijfer van grond stoffen vergelijkt met het wereldprijsindex cijfer van agrarische en van langs in- dustrieelen weg verkregen grondstoffen, d.w.z. emtalen en petroleum, zooals het Duitsche Institut für Konjunkturforschung dat be rekent, ziet men na correctie voor de de preciatie van den gulden een vrij goede over eenstemming. De voedingsmiddelen vertoonen in beide reeksen echter groote verschillen als gevolg van het feit, dat vele der in het Ne derlandsche prijsindexcijfer opgenomen voe dingsmiddelen in hoofdzaak binnenlandsche prijsvorming hebben en de landbouwsteun maatregelen do regeering in staat hebben ge steld voor sommige andere de prijsstijging in zekere mate tegen te gaan. De stijging van de prijzen van afgewerkte producten heeft zich in hoofdzaak bewogen binnen de grenzen, die men op theoretische gronden mocht aannemen. Na enkele mededeelingen over de emissie- markt, waar, zij 't nog bescheiden, teekenen van opleving te zien zijn, vooral ook in ver band met de dalende kapitaalrente (het ge middelde rendement van een aantal obli gaties, dat van April 1936 tot September 1936 steeds boven de 4 pet. was geweest, was in Januari 3.76 pet.) over de geldmarkt, die opnieuw zeer ruim is en over de effecten- markt, waar de stijging der koersen van aan- deelen gemiddeld ver uitgaat boven de 25 pet. die den invloed der depreciatie van den gul den zouden compènseeren, wordt ten aanzien - van de werkgelegenheid nog het volgende opgemerkt: Ook op de werkgelegenheid was een gun stige uitwerking niet te miskennen. Hoewel de beschikbare cijfers nog geen belangrijke, verbetering te zien geven, is toch na Septem ber wel een duidelijke vermindering der werk loosheid te zien, nadat de invloed van het seizoen geëlimineerd is. De uit de statistiek zichtbare ver betering heeft in de 4 maanden OctoberJanuari ruim 5 pet. bedra gen en er zijn aanwijzingen, dat de werkelijke verbetering aanzienlijk grooter is. Het is opmerkelijk, dat, terwijl de opleving het grootst blijft bij de productie van kapitaalgoede ren, de toestand in sommige in dustrieën van consumptiegoederen, in de laatste maanden duidelijk is verbeterd, voornamelijk in de wol-, de kleeding-, de papierindustrie, het drukkersbedrijf en de houtbewerking. Ook het bouwbedrijf vertoont teekenen van verbetering. Zoowel het aantal nieuw begonnen woningen als de nieuw ingeschreven hypotheken op gebouwen zijn het laatste halfjaar aanmerkelijk gestegen. De stijging begon ook hier vóór het loslaten van den gouden standaard, maar werd door dezen mataregel duidelijk gesti muleerd. Spoorweg-ontvangsten in 1936. Ruim 5V2 millioen beneden 1935. De totale ontvangsten der Spoorwegen be droegen over 1936: f 95.576.502.12 tegen f 101 120.313.79 in 1935. Het gemiddeld aantal kilometers in exploi tatie bedroeg in 1936 3421 tegen 3531 in 1935. De ontvangst per dagkilometer in 1936 be droeg derhalve f 76.34, tegen f 78.46 in 1935. GOEDE VANGST DER HAAGSCHE POLITIE. De Haagsche politie arresteerde Woensdag in hun woningen: den 35-jarige J. A. B. B., den 27-jarigen W. J. J. B., een gewezen zwa ger van eerstgenoemde, den 43-jarigen W. S., benevens den 22-jarigen H. J. van S. Zij hebben zich in vereeniging met anderen, waarvan er reeds een aantal in het huis van bewaring te 's-Gravenhagë is ingesloten, schuldig gemaakt aan een serie inbraken, zoowel in de residentie als daarbuiten. Van S. is dan ook reeds in verband hiermede door de Haagsche politie aan de politie te Voorburg overgegeven. De politie meent door deze aanhouding' ee'n goeden slag te hebben geslagen, daar de arrestanten behooren tot een groote bende, die gedurende den laatsten tijd vele inbraken heeft gepleegd, de nieesten van hen zijn oude bekenden van justitie en politie. Enkelen van hen hebben reeds bekend. I

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 2