Jongens wordt levensmoed gegeven. W' In werkkampen krijgen ze weer de kracht om voort te gaan. Hoe men een eeuw geleden zijn waar aanprees fat verdienen de deelnemers aan een werkkamp voor jeugdige werkloozen, zooals de „Centrale voor Werkloozen- zorg" die in ons land organiseert? Reeds heb ik hierover het één en ander mede gedeeld, Er is n.l. geen sprake van verdienen in den eigenlijken zin des woords. De deelne mers krijgen gedurende 9 weken kost en in woning gratis, benevens aan het einde van elke week een zakgeld, dat f 1.75 bedraagt. Zij, die een afstand van méér dan 10 K.M. moeten af leggen om hun kamp te bereiken, krijgen daar voor een fietsvergoeding tot een bedrag van f 0.50. En als zij nu geen fiets hebben? Geen nood! De eerste maal mogen zij per trein rei zen, welke reis hun wordt vergoed en in het kamp stelt men dan een kampfiets te hunner beschikking. Maar er is nog meer dat zij in bruikleen krijgen, b.v. overalls en schoenen (echte kistjes)Neen in de werkkampen eisc.ht men van de deelnemers niet, dat zij zelf voor hun uitrusting zorgen. Begrijpt gij nu ook, lezer, dat er aan zoo'n kamp heel veel op ad ministratief gebied vastzit? Bovendien wordt er door de Regeering en (door de „Centrale" gecontroleerd wat er al zoo uitgegeven is. En aanschaffing van nieuwe dingen kan ook pas na overleg met de betrokken instanties ge schieden. In de kantoren der kampen, daar waar de leider van de administratie zetelt, is dan ook altoos werk te doen. Zijn er geen staten bij te houden, dan is men bezig aan de weeklijsten. Zijn die gereed, dan moeten er brieven getypt worden ofde kampkrant. Volgens afspraak zal ik het week-end in „De Schaapskooi" doorbrengen. Uitbetaling'. Zaterdag om 12 uur is het: uitbetaling! Barak na barak treedt dan aan in het kan toortje, om van den kampco het zakgeld (eventueel met fietsvergoeding) in ontvangst te nemen. Hier passeeren alle jongens de revue. Ik zie versleten kleeren, broeken in allerlei snit en kleurIk zie hoe ruwe werkhanden het geld opstrijken, dat de kampco op tafel uittelt. Sommigen bergen het zorgvuldig in hun portemonnaie, anderen, de meesten overigens, koopen in de cantine ook die is in de kam pen aanwezig een pakje sigaretten v tabak of een paar sigaren! Eindelijk, tegen één uur, hebben alle jongens hun beurt gehad. Even later zitten zij reeds aan tafel om voor het vertrek nog een warm maal eten te ver werken. De stamppot van savoyekool met worst gaat er in als koek. Geen wonder, na dien ochtend van arbeid. En dan nadert de uittocht met rassche schreden. De achterblijven den, kampco, dames, chefs, kok en de schrijver van deze regels, stellen zich bij den uitgang op. En kele minuten later passeeren ons reeds de eerste kampdeelnemers. Zij zijn allen in een best humeur. Kwinkslagen vliegen over en weer. Steeds meer fietsers volgen het voorbeeld van de vlugsten. De een gaat wat snéller, de ander wat langzamer. Na een kwartier zie ik nummer laatst om de bocht van den weg ver dwijnenop weg naar huis. Wat zij daar zullen vinden? Ik weet het niet, ik kan het al leen maar raden. Een uur of wat geleden heb ik een stapel rapporten doorgelezen, rappor ten, welke de chefs aan het einde van een werkperiode over de deelnemrs uitbrengen. Meestal vermelden deze rapporten moeilijk heden. „Huiselijke omstandigheden: niet roos kleurig. Vader werkloos, broers werkloos, geen huiselijkheid enz. enz." Neen, het is geen wonder, dat zulke jongens uit baloorigheid de straat zoeken, laat thuiskomen en laat op staan. De fut gaat er uit. Slechts een enkele maal lees ik van jongens, die den moed niet verliezen. Die thuis zooveel mogelijk de han den uit de mouwen steken. Maar de meeste rapporten getuigen toch van een leven zonder werk en van de daarmede gepaard g£~~J~ minder goede omstandigheden. En wat gaan wij nu vanmiddag doen? Naar het badhuis in Brielle. „Gaat U mede?" De zon schijnt zoo heerlijk, dat het mij onmogelijk is om „neen" te zeggen. Bovendien is er een kampfiets te mijner beschikking. Een goed half uur later peddelen 5 vroolijke wielrijders het nu zoo stille kamp uit. Naar Brielle (en niet naar den Briel!) In dit onge looflijk rustige stadje heb ik tevergeefs uitge keken naar overblijfselen, die herinnerden aan eens zoo roemruchte jaren. Ik zie slechts droomerige huisjes in smalle straten, een pleintje, waar rustig een kanon afgevuurd kan worden zonder iemand te raken. Dan staan wij reeds voor het badhuis. Badhuisje zal ik liever zeggen. Wij drommen naar bin nen en scharen ons daar aan de zijde van een reeds wachtende dame. De zes douchehokjes zijn bezet. Even later stapt een tweede Briel- sche huismoeder naar binnen. Ook zij zal moe ten wachten. En dan volgen haar aarzelend twee kleine jongens. Zij zijn nog geen 2 stappen ver of de badman schiet al op hen af. „Ga maar terug, er is geen plaats meer!" Blijde verbazing licht op in 2 paar oogen. Haastig draaien 2 jongens zich om, haastig bijna op een hol, verdwijnen zij weer door de voordeur. „Twee hokjes vrij!", annonceert de bad man. De dame, die in dit „bain mixte" ons vóór was, had reeds eerder een opengevallen plaats ingenomen. Wie zal van ons eerst gaan? Eén der chefs laat lucifers trekken en hij en ik zijn de gelukkigen. In het duister reden wij terug naar het kamp. De weg was slechts spaarzaam verlicht, maar dat deed er niet zoo heel veel toe. Vier der vijf wielrijders kenden de route op een prik. 's Avonds aten wij in de leeszaal, rustig en kalm een gesprek voerende over koetjes en kalfjes. Na het eten bleven wij waar we waren; de radio werd aangezet, er werd orgel ge speeld en er werden indrukken uitgewisseld over de deelnemers, die thans in het kamp waren. Het was vrij laat toen de lichten in de leeszaal gedoofd werden en er over „nachtrust" gedacht werd. Zondag, rustdag. Ik heb nimimer geweten, dat er in een kamp zulk een weldadige stilte kon heerschen. Er was letterlijk niets dat de rust verstoorde. Kwam het soms daardoor, dat wij eerst laat in den ochtend verrezen? Gelukkig waren er geen deelnemers, die ons obser veerden Wij waren zoo „vroeg", dat het ontbijt ver schoven werd naar het middagmaal. Dat werd dan ook alle eer aangedaan, 's Middags bleven er slechts enkelen in het kamp achter, ue overigen gingen in Rockanje naar de kerk. Natuurlijk was de zon achter de wolken schuil gegaan. Stel je voor, dat ik eens één dag lang' zonder regen in een werkkamp was. Dat beteekende dus binnen blijven. Gelukkig was er een chef, die damde en een chef die schaakte. Het dammen bracht ik er nogal dragelijk af: vijf partijen gespeeld. 1 remise, 4 verloren, 't Kan er mee door. 's Avonds na het eten kwam het schaak bord op tafel. Er ontstond een verwoede strijd MANTEL VAN HAILE SELASSIE IN ITALIAANSCH MUSEUM. LIVORNO, 17 Maart (Stefani). De burge meester van Livorno heeft van den minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, een met goud bestikten rood fluweelen mantel ten geschenke gekregen, welke heeft toebehoord aan Haile Selassie. De mantel krijgt een plaats in het museum der stad. op het bord met de 64 velden. M'n tegenstan der had kunnen winnenmaar hij benutte zijn kans niet. En toen, juist tegen bedtijd, boekte ik een vol winstpunt. M'n figuur was gered. De laatste nacht in „de Schaapskooi" ver liep ongestoord. Toen ik na een stevig ontbijt ging vertrekken waren er nog geen deelnemers gearriveerd Het afscheid, dat natuurlijk zeer hartelijk was. beperkte zich dus tot de kampdames, de chefs en den kampco, die me tot het hek wegbracht. Het regende natuur lijk pijpestelen, maar daar was ik al heele- maal op ingesteld. Aan het stationnetje te Oostvoorne stond het tramtreintje reeds te puffen. De reis naar Rotterdam terug verliep precies als de heenweg. Italiaansch vliegtuig tijdens oefenvlucht gevallen. Vier inzittenden om het leven gekomen. MILAAN, 17 Maart (Stefani) Gister avond is een militair vliegtuig tijdens een oefenvlucht door onbekende oorzaak boven het vliegveld van Bresso omlaag gestort. De vier inzittenden kwamen om het leven. Hongersnood teistert Chineesche provincie. Honderden reeds omgekomen. NANKING, 17 Maart (A.N.P.) De hongers nood in de provincie Setsjoean neemt een ver- schrikkelijken omvang aan. Volgens hier ter stede opgestelde ramingen zien in deze pro vincie verscheidene honderdduizenden onge- lukkigen den hongerdood tegemoet. In onge veer 100 van de 148 districten, waarin dit ge bied verdeeld is, zijn de voorraden levensmid delen uitgeput. Reeds zijn honderden van hon ger gestorven. Deze hongersnood is het gevolg van de vrij wel algeheele mislukking van den oogst. Het provinciale leger, dat mede onder den nijpen den toestand te lijden heeft, steunt de door het provinciaal bestuur aan Tsjang Kai Sjek ge stelde eischen om onmiddellijke hulpverlee- ning. Het is begonnen met uitgebreide „ma noeuvres", waaraan door alle troepen wordt deelgenomen. Voorloopige handelsovereen komst met Brazilië geteekend. Ook regeling: inzake achterstallige vorderingen getroffen. RIO DE JANEIRO, 17 Maart (A.N.P.) Gis teren werden in tegenwoordigheid van het hoofd van de handelsmissie en vertegenwoor digers van het Braziliaansche departement van buitenlandsche zaken in het paleis Ita- maraty door den minister van buitenlandsche zaken en door den Nederlandschen gezant de teksten geteekend van de nieuwe voorloopige handelsovereenkomst, welke tusschen beide landen tot stand is gekomen. Tegelijkertijd werd ook de regeling ten aan zien van de afdoening van achterstallige vor deringen geteekend. Liquidatie van deze vor deringen kan thans op zeer korten termijn worden verwacht. Algeheele afdoening zal binnen zeer korten tijd mogelijk worden ge maakt. De thans tot stand gekomen regeling is gun stiger dan eenig ander met Brazilië gesloten accoord. Na de onderteekening der teksten werd door den chef van de handelsmissie een rede ge houden, welke door den minister van buiten landsche zaken werd beantwoord, 's Avonds werd door de handelsmissie een afscheids- soirée gegeven, waarbij tal van autoriteiten te genwoordig waren. Leden van het corps di plomatique en vooraanstaande figuren uit het economisch leven waren eveneens aanwezig. Commandant van Het veldleger DONDERDAG 18 MAART 1937 Generaal-majoor J. J. G. baron van Voorst tot Voorst volgt jhr. RÖell op. AMERSFOORT, 17 Maart. Naar wij vernemen is generaal-majoor J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, commandant van de vierde diivisie, met ingang van 31 Maart a.s. benoemd tot commandant van het veldle ger, als opvolger van luitenant-generaal jhr. W. Röell. Order van de „Koninklijke" Zes tankschepen in Engeland besteld. 's-GRAVENHAGE, 17 Maart. - Naar wij vernemen heeft de „Koninklijke" opdracht gegeven voor den bouw van zes tankschepen van 12.000 ton elk, bij Engelsche werven. Naar men weet heeft de Koninklijke de vorige week nog een order van drie tanksche pen geplaatst bij de Rotterdamsche Droogdok- Maatschappij. Een auto rijdt op kolen. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken faillissementen door de Arron- dissements-Rechtbank te Haarlem op Dins dag 16 Maart 1937. 1. C. Bakker, wed. J. van der 'Ster, zonder beroep, wonende te IJmuiden-Oost, Plan- ciusstraat 77. Curator: Mr. J. H. van Gelderen te Haar lem. 2. F. C. C. Stroethoff, zonder beroep, wo nende te Overveen, Rollandslaan 68. Curator: Mr. K. van Giffen te Haarlem. 3. S. de Vries, smid, wonende te Beverwijk, Zeeweg 355. Curator: Mr. B. W. Stomps, te Haarlem. 4. K. Bloemraad, reiziger, wonende te Krommenie, Verlengde Weverstraat. Curator: Mr. H. M. C. Dekhuyzen te Zaan dam. Rechter-Commissaris in deze faillisse menten is Mr. L. Viegenthart te Haarlem. Opgeheven wegens gebrek aan actief zijn de faillissementen van: 1. J. E. de Vries, bananenhandelaar, wo nende te Haarlem, Schoterweg 2a. Curator: Mr. J. H. C. Slotemaker te Haar lem. 2. J. P. Boon, vroeger caféhouder, thans zonder beroep, wonende te Haarlem, Ripper das traat 14 rood. Curator: Mr. B. E. van Tijn, te Haarlem. 3. E. M. van der Ploeg, zanger, wonende te Heemstede, Mesdaglaan 21. Curator: Mr. J. van der Hoeven te Haarlem. 4. B. Hemmelder, koopman in stijfsel, wo nende te Zaandam. Czarinastraat 36. Curator: Mr. L. V. Hoog te Haarlem. 5. Mevr. A. J. H. Sangster, wed. Vincent Loosjes, zonder beroep, wonende te Bloe- mendaal, Julianalaan 32. Curator: Mr. M. van Toulon van der Koog te Haarlem. Geëindigd wegens het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst zijn geëindigd de faillissementen vain 1. D. Slootweg, wagenmaker, wonende te Velsen, Hoofdbuurtstraat K.4, Curator: Mr. C. Blankevoort te Haarlem. 2. Wijlen K. Kool, in leven café- en stalhou der, laatst gewoond hebbende te Purmerend. Curator: Mr. H. H. Riepma te Edam. Besparing van 70 Er reed een gewone luxe auto voorbijop het dak van dezen wagen staat: Deze auto loopt op anthraciet". De verslaggever die op een groot plein in Utrecht den wagen te pakken kreeg hoort daar van den berijder dat ook in ons land begonnen wordt met den ombouw van een gewone auto met benzinemotor tot auto's die op anthraciet loopen. Dit gebeurt met een z.g.n. „Gohin" generator. Op den demonstratie wagen is deze generator links vooraan op t spatbord aangebracht. Hij bestaat uit een dun plaatijzeren reservoir waarvan het on derste gedeelte als vuurhaard dient. Door den wand van het onderste gedeelte üi een gepatenteerde dubbelwandige ronde buis aangebracht die door koperen buisjes met de waterruimte van den radiator is ver bonden. Het water circuleert hierdoo-r en voorkomt verbranding van de buis. Aan de generator is een gasafvoerbuis bevestigd, welke door 'n rooster beschermd is. Het in den generator ontwikkelde gas wordt door deze buis onder de auto naar den tochtkoker ge voerd. Van dezen koker loopt aan de andere zijde van den wagen een buis naar den filter die uitwendig denzelfden vorm heeft al-s de generator. Deze filter werkt geheel droog en reinigt het kolengas. Het gezuiverde gas komt via een afvoerbuis in den motor die dan op precies dezelfde wijze functionneert als met vergaste benzine De bediening is zeer eenvoudig. Voor het starten moet het vuur ontstoken worden; een speciaal apparaat een soort tondel wordt daartoe mede geleverd, zoodat het een kwestie van enkele minuten is. Men heeft wel eens aan deze vinding getwijfeld, men dacht dat ik toch op benzine reed, aldus onze zegsman. In den motor zit aan de leiding nog een apart kraan tje dat ik ten overvloede dicht draai. Zoodat iedereen kan constateeren dat- werkelijk kolen gebruikt worden. In den generator gaat een mud anthraciet waarmee ik een afstand van 300 K.M. kan rijden. Het geeft een besparing van circa 70 pet. Frankrijk rijden reeds meer dan 1100 vrachtauto's en luxe auto's met deze gene rator. Over de kinderziekte is men reeds heen, daar dit apparaat reeds 2 jaar ge bruikt wordt. Storing is haast onmogelijk daar geen losse deelen in het apparaat zit ten. „Duitschland is zijn valuta- politiek meester". In de Dinsdag gehouden algemeene ver gadering van de Duitsche Rijksbank is de balans voor het boekjaar 1936 met algemeene stemmen goedgekeurd. Het dividend werd wederom op 12 pet. bepaald. In een korte rede zeide de Rijksbank-pre sident Dr. Schacht oa.: „Ik mag thans vaststellen, dat wij de fi- nancieele zaken der laatste vier jaren zoowel ten opzichte van het opbrengen der gelden als ook ten opzichte van de valutapolitiek meester zijn geworden. Daarmede hebben die profeten buiten onze grenzen ongelijk ge kregen, die reeds lang de ineenstorting van huishouding en valuta voorspeld hebben. Het bijzondere en moeilijke van den Duit- schen toestand ligt in de omstandigheid, dat tengevolge van oorlog, inflatie, herstelbeta lingen en wanbeheer, de kapitaalsfunda menten van de Duitsche huishouding zijn. Nu wordt ons leed over het feit dat Duitsch land niet tot de rijke landen behoort, ver zacht, wanneer wij, rondkijkende in Europa constateeren, dat ook de rijke landen niet zonder zorgen leven. Geld alleen maakt niet gelukkig, men moet het ook juist kunnen gebruiken. Het geheele geheim, waar van daan eigenlijk het geld voor de werkver schaffing en bewapening komt, is in werke lijkheid niets anders dan een aangelegen heid van financieele discipline. Reeds in de eerste maanden na het definitief overnemen van de macht werden alle draden van het Duitsche geld- en kapitaalwezen in één hand vereenigd en daarmede werd een houvast verkregen, waardoor de geld- en kapitaal markt beslissend versterkt werd in zijn ca paciteit. Bovenaan stond de beperking van emissies, waardoor de voorrang van de fi nancieringsbehoeften van het rijk veilig werd gesteld. Daarbij kwamen de reorgani satie van het bank-, crediet- en beurswezen, de geleidelijk tot alle credietgebieden uitge breide verlaging van rente, waardoor lang zamerhand het al te hooge rentepeil in Duitschland kon worden verlaagd. Verder de ordening der openbare, in het bijzonder der gemeentelijke begrootingen en tenslotte een reeks van kleinere afzonderlijke maatrege len. De prijsvorming en de ontwikkeling der loonen is een bijzonder belangrijke aange legenheid in den tegenwoordigen toestand en eischt van ieder, die een rol speelt in het bedrijfsleven als ondernemer of verbruiker, zelfbeperking. Een constant prijspeil bege leidt noodzakelijkerwijze een rijksbankpoli- tiek waaraan het totdusverre gelukt is, geld, crediet en rente op peil te houden". Menagerie op de Turfmarkt te Haarlem, met een Boa-Constrictor. „Couranten-reclame is niet te vervangen", zoo lazen wij dezer dagen. Tegen de juist heid van deze stelling is weinig aan te voe ren; iedereen zal haar kunnen onderschrij ven. Reclame is een onmisbare factor in de samenleving; zoo lang er kranten bestaan, heeft men ze voor reclame-doeleinden ge bruikt. Tegenwoordig natuurlijk meer dan vroeger, want toen waren er nog niet zooveel couranten. Een vraag, die menigeen zich wel eens stelt, is: hoe deed men hes een eeuw geleden? Daarvan namen wij kennis uit een Amsterdamsche krant van het jaar 1836 en 1837 Enkele merkwaardige advertenties, die een kijkje geven op het leven uit die dagen, volgen hier. Als wij tegenwoordig een dienstbode noo- dig hebben, dan kunnen we rekenen op een gemiddeld loon van 25 of 30 gulden per maand. Het zal de lezeressen ongetwijfeld in teresseeren, dat dit bedrag daarvoor, hon derd jaar geleden ongekend hoog was, want hier heeft u een dienstbode-advertentie uit die dagen: Met lo Mei verlangt men in een fat soenlijk Burger Huishouden, eene be kwame Keukenmeid, Protestantsch, van een eerlijk gedrag en een goed humeur, tegen het loon van f 60 's jaars. In die dagen werd ook aan ontspanning gedacht, al was er nog geen film. Men zocht het in die dagen met voorgangers van Oscar Carré, Hagenbeek en anderen. Ziehier een aankondiging uit Haarlem, waar men een menagerie kan zien! MENAGERIE. Op de Turfmarkt te Haarlem. De Ondergeteekende informeren het Geëerde Publiek, dat van heden en ge durende de Kermis de interessante Exercitiën met de Boa-Constrictor, de Leeuwin Fanny, de Gestreepte Hyena en de Tijger Atir zal plaats hebben. De Eigenaars vleijen zich ook hier met den bijval die hun door geheel Europa is te beurt gevallen. H. MARTIN Comp. N.B. Zaturdag den 24sten, middags ten 1 Ure, zal de Boa-Constrictor met een jongen Gijtenbok gevoerd worden Zocht men het in Haarlem in een menage rie, te Delft geschiedde het met een Hard draverij hete-een men uit deze annonce ziet: In de Herberg de Prins, bij P. Berk hout, bu-.en de Oostpoort te Delft, Woensdag den 21sten Junij, ter gelegen heid der Delftsche kermis, des voormid dags ten elf en des namiddags ten drie ure, de voormiddagsprijs zal bestaan in eene zeer propere naar den laatsten smaak bewerkte zilveren Tafel-Inktko ker, en die des namiddags in. een zeer brillant mede van het modernste fatsoen zilveren Olie- en Azijnstel. Alle paarden worden toegelaten des voormiddags, mits geen prijs gewonnen hebbende, des na middags die van zessen klaar zijn; ter wijl er ten twee ure open tafel zal ge houden worden, zullende de Kastelein verder zorgen dat zijn Bufet van alle ververschingen voorzien is. Heeren Lief hebbers worden verzocht dat hunne paarden voormiddags ten tien en na middags ten twee ure op stal zijn. In het Noorden deed men er ook aan dra verijen, blijikens een aankondiging van Bur gemeester en Wethouders van Appingedam, gedagteekend 30 Mei 1837. en luidende: Burgemeester en Wethouders der Ge meente van Appingedam, gedenken op Donderdag den 22sten Junij aanstaan de, zonder uitstel, te laten Verharddra ven en Vereeren, een fraai bewerkte Zil veren Koffyvaas, tot Prijs, en een dito Tabakscomfoor. tot Premie waarbij alle Paarden zullen worden toegelaten, welke tot genoegen der Keurmeesters zijn, en alhier nog geen prijs hebben gewonnen. De Paarden zullen daartoe tegen Tien Ure des Morgens, op het Raadhuis moe ten worden aangegeven, om vervolgens gekeurd te worden, terwijl de Wedloop precies ten Twee Ure een aanvang zal nemen In ons land deed ed spoorweg eerst twee jaar later zijn intrede; auto's (en de tandem) kende men nog niet. Men vindt echter an nonces als: TE KOOP. Eene Reiskoets van vier Personen met Koffers en Vazen; een dito Coupé, als mede Koffers en Vazen: te bevragen bij den Zadelmaker Frolich Hubert, op het Buitenhof te 's-Gravenhage. Of wel deze: UIT DE HAND TE KOOP. Eene zeer solide bewerkte Landower Koets voor 4 Personen, op ronde Veeren en Rie men, zeer zindelijk met fijn donker INLANDER VERMOORDT ZIJN VROUW EN DRIE KINDEREN. PADANG, 17 Maart (Aneta/A.N.P.) Een te Sabang in het krankzinnigengesticht in ob servatie geweest zijnde inlander vermoordde bij terugkomst in zijn woonplaats te Sidjoen- djoeng bij Sawahloento zijn vrouw en drie kinderen. Vervolgens verwondde hij vijf inwo ners zwaar, waarna hij zijn huis in brand stak en vluchtte. Hij meldde zich bij den con troleur. De gewonden zijn overgebracht naar het hospitaal te Sawahloento. biaauw Laken bekleed, Stoelbok, plated monteersel en Lantaarnen. Te bevragen bij de Makelaars Lijnslager en Kleman, op den Binnen-Amstel, No. 177. Tóch is er honderd jaar geleden reeds spra ke van een Spoorweg: er bestaan plannen, hetgeen uit deze annonce valt af te leiden: NEGOTIATIE-IJZEREN SPOORWEG De Heeren Deelhebberen in de Negotia- tie, ten doel hebbende het daarstellen van eenen IJzeren Spoorweg van Amsterdam tot Haarlem, worden uitgenoodigd ter bijwoning eener algemeene Zamenkomst op Vrijdag den 14den April 1837, des na middags ten één ure, in het Logement De Doelen, Doelenstraat, te Amsterdam. Wij ontvangen thans, zeven dagen na den dag der verschijning, per K.L.M. de Indische dagbladen thuis. Dat er in 1837 belangstel ling voor Indische kranten was, laat de vol gende advertentie zien, gepubliceerd 12 Mei: Bij S. Allebrandi, in het Nieuwe Am sterdamsche Kof f ij huis, in de Kal ver straat, over Doctrina, zijn ontvangen de Javasche Couranten, tot 7 Januarij j.l. Geen verschil van 7 dagen dus, maar van ruim 4 maanden. En toch was het nieuws na tuurlijk nognieuw Een eeuw geleden scheen men in Batavia de tooneelkunst niet onwelgevallig gestemd te zijn, er wordt een oproeping van den volgen den inhoud in Nederland gepubliceerd: Men verlangt te Batavia, ten dienst van het Hollandsche Liefhebberij Tooneel aldaar, een of twee Hoofd-acteurs en actrices en meer vrouwelijke sujetten (liefst gehuwde), die ten volle de ge schiktheid bezitten Rollen te vervullen in zoodanige tooneelvertooningen als welke geacht kunnen worden te behooren tot een gewoon Repertoire. Ook is aldaar benoodigd een Machinist en Decorateur, bekwaam en ten volle be kend met de zamenstelling en beschil deren van geheele nieuwe decoratiën en ander tooneelmatig toestel Degenen hiertoe alle vereischte hebben de en genegen zijn zich op de alleszins voordeelige voorwaarden voor een be paalden tijd te verbinden, worden uitge noodigd zich, met bekendstelling van ouderdom, of zij gehuwd zijn? zoo ja, of een hunner eenig vak van bestaan buiten het Tooneel uitoefent of kundig is? het getal hunner kinderen, en wijders alle zoodanige inlichting als zij voor hun eigen belang noodig oordeelen, met vrachtvrije brieven onder Letter B. L. T. te melden aan het Bureau dezer Courant te Amsterdam. Terwijl diegenen wier ingezondene op gaven beoordeeld zijn aan de vereischten te voldoen, nader met de voorwaarden als anderszins bekend gemaakt zullen wor den. Er wordt hier gesproken van „actrices en meer vrouwelijke sujetten". Thans zou men onze actrices niet gaarne aldus betitelen. VOETBAL. In de samenstelling der elftallen voor de districtswedstrijden, welke Zondag a.s. op het Be Quick-terrein te Groningen worden ge houden, zijn nog verschillende wijzigingen ge komen. De definitieve opstellingen zijn als volgt: Westelijk elftal: Doel: Dijkstra (Z.F.C.) Achter: Walhain (H.B.S.) en Caldenhove (D.W.S.) Midden: Van Gooi (Haarlem), Wallaard (U. V.S.) en Bool (H.V.V.) Voor: Wels (Unitas), Van de Vegte (H.B.S.) Lungen (A.F.C.), Van der Vaart (Xerxes) en Van Nellen (D.H.C.) Reserves: Hollenberg (Stormvogels), Slot (D.W.S.)De la Mar (Haarlem), Sluyck (Velox), Van Asten (Velox) en Van Vliet (H. B. S.) Oostelijk elftal: Doel: Meylink (Tubantia/. Achter: Weber (A.G.O.V.V.) en Koldewijn (Heracles) Midden: Beynvoort (Quick, Nijmegen), Ga- briëls (A.G.O.V.V.) en Tausch (P.E.C.) Voor: Nagels (Enschedé), Visser (Tuban tia), Ten Duys (Enschedé), Heetjans (P.E.C.) en Gerritsen (Enschedé). Reserves: Dekker (Heracles), Janssen (Wa- geningen), Hey (S.C.H.) en Wiecherink (En schedé) Zuidelijk elftal: Doel: Verwijmeren (N.A.C.) Achter: R Pijpers (Roermond) en Van der Hoven (Longai. Midden: Pellikaan (Longa), Kools (N.A.C.) en H. Pijpers (Roermond). Voor: Vondenhoff (Juliana), Visschers (N. A.C.), Krijgh (B.V.V.), Holthuyzen (M.V.V.) en Van Beek (B.V.V.) Reserves: Mes (Willem II), Trunbach (N.O. A.D.), Vroomen (Miranda), Drouen (Hel mond) en Schlangen (Willem II). Noordelijk elftal: Doel: Haan (G.V.A.V.) Achter: Heideveld (Velocitas) en Tap (G. V.A.V.) Midden: Hogenbirk (Be Quick), Janssen (G. V.A.V.) en Huizeling (Velocitas). Voor: Van Zant (Achilles), Hazeweijer Jr., (Bé Quick), Blijham Jr. (Be Quick), Hazeveld Jr! (G.V.A.V.) en De Leeuw (Steenwijk). Reserves: Dijkstra (Frisia), Ten Wolde (Be Quick), Hazewijer Sr., (Be Quick), Van Sta veren (Achilles) en Woltjes (Veendam). Het K.N.V.B.-bestuur, de technische- en keuze-commissie, zullen de wedstrijden bij wonen; het K.N.V.B.-bestuur zal Zaterdag avond in Groningen vergaderen. De finale van deze wedstrijden wordt geleid door den heer Boekman. WANDELSPORT. De sinds eenigen tijd tusschen het Kon. Nederl. Gymnastiek Verbond (K.N.G.V.) en de Nederlandsche Wandelsport Federatie (N.W.F.) gevoerde besprekingen hebben tot resultaat gehad, dat het K.N.G.V afdeeling Wandelsport als lid tot de N.W.F is toege treden. Met een aantal wandelsport-organisaties zijn de onderhandelingen nog gaande, doch te verwachten is dat ook deze organisaties tot de N.W.F zullen toetreden waardoor binnenkort de verdeeldheid welke op wan delsportgebied heerschte tot het verleden zal behooren.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 7