HET NIEUWE AVONDBLAD Prinses en Prins BERICHT verlaten Mittersill Tel. 4400 Militairen reizen voor half geld. 22e JAARGANG No. 118 MAANDAG 22 MAART 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, iosse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - [Jmuiden. Telet 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs, ALLE ADVERTENTIëN OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN - EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD üE KENNEMER COURANT Gratis Ongevallenverzekenng vooi betalende abonnes. - Levenslange ongeschiktheid J 2000.— overlijden 1400.—, verlies van nand, voet o'I oog J 200.—beide leden duim f 100.—een lid duim .f50.—, alle leden wijsvinger ƒ60.—, een of twee leaen wijsvinger 25 alle leden anderen vinger 15.—, een of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk f 30.—. enkelbreuk f 15.—. polsbreuk 15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke veizekermg voor abonnes op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. IJMUIDEN Weer een succes voor D. C. IJ. Na I en II nu ook D. C. IJ III kampioen! Wist het eerste en tweede tiental reeds het kampioenschap harer afdeeling te veroveren, thans is het ook D. C. IJ. III gelukt, zij het op ietwat fortuinlijke wijze, kampioen harer af- deeling te worden. Wormer II het m haar laatstgespeelden competitiewedstrijd een veer en kwam thans met IJmuiden III gelijk in puntenaantal op de eerste en tweede plaats dezer afdeeling. Door het betere ibordgemiddelde van D. C. IJ m op Wormer II, is D. C. IJ. III kampioen dezer afdeeling geworden. De eindstand dezer- afdeeling luidt: clubs IJmuiden III Wormer II H. D. C. Hl Zaandam III D. K. Z. H Haarlem III Beverwijk II Helder III 'gesp.gew.rem.verl.pnt. v.-t. 7 5 1 1 11 91—49 7 5 1 1 11 81—59 7 4 1 2 9 7 3 1' 3 7 7 3 0 4 6 7 3 0 4 6 7 2 0 5 4 7 0 Q 2 De werkloosheid. Weer een geringe daling. Het aantal werkloozen ibedroeg: Op 20 Mirt. '37 en op 21 Mrt. '36 Bouwvakarbeiders 462 500 Metaalbewerkers 266 366 Houtbewerkers 40 ,44 Landarbeiders 49 47 Havenarbeiders 96 117 Visschers 201 360 Kantoorbedienden 43 46 Losse arbeiders 805 767 Overige beroepen 3>11 351 Mannen van 18 j. en ouder2273 2688 Mannen jonger dan 18 j113 168 Vrouwen v. 18 j. en ouderlö 37 Vrouwen jonger dan 18 j'24 30 Totale werkloosheid 2429 2932 Vergeleken bij verleden jaar was het aantal werkloozen dus ruim 500 minder. Sedert de vorige week is het met 36 gedaald. IN MEMORIAM B. G. SCHUITENMAKER. De heer J. W. van Oosterom zendt ons nog het volgende In Memoriam: Aan den oever van de groote, wijde zee werd hij geboren, groeide hij op als knaap en ging hij school. Het oneindig, eeuwig-wisselend water moet hem reeds als jongen hebben ge ïmponeerd, als hij, staande op de kruin van een machtig duin er, gefascineerd door den aanblik, overheen schouwde, kleine knuistjes diep in de zakken, kiel gebold in stijve bries, droomend, turend naar onbekende verten, verlangendWant de zee trok hem, on weerstaanbaar, zooals ze onze groote mannen in de Gouden Eeuw heeft getrokken, en op den leeftijd waarop voor de meesten nog de schoolbank het beperkte terrein hunner da- gelijksche bedrijvigheid vormt, was de zee het domein, waarop hij zijn jeugdige zucht naar avonturen botvierde. Was het wonder dat de zee hem lokte? Was er niet merkwaardig veel evenwijdigs en over eenkomstigs tusschen zijn wezen en dat van de zee? Rustig en liefelijk, weldoend door haar wijdheid en openheid kan zij liggen blinken in den blank-blauwen zomer; wat kon de blik zijner oogen lief zijn en mild als zijn ziel zich koesterde aan zijn gezin, of aan wat goed was en waar, en wat stond zijn hart open voor anderer meening, veler leed en strijd, wat was zijn geest wijd en breed van opvatting en ver- Diezelfde zee kan in den grauwen naj aars- tijd echter in heftige beroering geraken, haar witbeschuimde golven breed en geweldig doen opzwellen tot woeste toornende titanen, beu kend de schepen in hun gruwelijken greep; inaar ook z ij n gemoed kon in opstand gera ken en zijn ziel in fel verzet komen als de waarheid geweld werd aangedaan, of het recht werd beleedigd: dan verhief zich zijn stem en in striemende, maar nooit kwetsende, m harde, doch nimmer pijndoende woorden, geeselde hij onwaarachtigheid, misstand of onrecht, kwam hij op voor wat dreigde ver drukt of onder den voet geloopen te worden. E.n zooals de zeê in eeuwig-wisselende bewe eg en eindelooze deining is, nooit absolute rust kent, zoo was ook hij nooit stil, altijd be zig, geestelijk of lichamelijk, met hoofd, hart ol hand vroeg zijn wezen om werk en arbeid. Hij was'geen man van den wal, want het land is verdeeld en kleiner of grooter stukken over de gansche wereld; hij had het gezien op zijn vele reizen her en der, het kenmerk van het land is verdeeldheid; maar het water, wat voornamen men er aan moge geven, is één groot geheel, een eenheid; hij was in hart en rueren zeeman en zocht eenheid. Zoo heeft «eze mensch, conform zijn geaardheid en per soonlijkheid, het wondere wezen der zee, die hem lief was, personifiëerend, geleefd voor veien, gewerkt voor het algemeen belang, het s°ede, de waarheid en het recht, gestreefd ppm eenheid en verdraagzaamheid, in het al gemeen, maar in het bijzonder voor onze ge beente, waarmee hij, ofschoon vreemdeling, hi een reeks van jaren geheel was vergroeid kelangeri en welzijn, aanzien en be- jr ff i6id hem na aan het hart lagen. Zijn Im i ir overschot werd, onder groote be- m Kv g van autoriteiten, corporaties en trm aan den schoot der aarde toever- ouwd, maar zijn geest blijft om ons en in i„„s ,en hoge zijn voorbeeld lichten tot in lengte van jaren. Zij, die zich met ingang van 1 April per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maart nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Concert „Voorwaarts". Soliste: mevr. Dora AriszSchrama. Het concert, dat de Arbeiders Muziekveree- niging „Voorwaarts" Zaterdagavond in 't Wa pen van Velsen gaf, had beter bezocht dienen te worden. De vorderingen die het corps in muzikaal opzicht maakt, zijn progressief. Dit viel wel het beste te beluisteren in de num mers, welke „Voorwaarts" op haar eerste con cert in dit seizoen uitvoerde en die nu een herhaling in veredelden vorm genoten. Dit waren o.m. de Pastorale Suite van Ph. S. Vlessing, Koop's Kleine Fantalsie, Sam Vles- sing's ouvertures Rose Marie en La Charmante. Voorzitter v. d. Nulft moest terecht zijn te leurstelling over de matige opkomst uit spre ken. Laat het hem een troost zijn, dat de af wezigen een pittige uitvoering gemist hebben. Voorwaarts musiceerde met een visueelen nieuwen achtergrond en de kleuren er van wedijverden om strijd met- den hoorbaren ach tergrond van het corps, die veel aan muzikaal begrip heeft gewonnen. Klankvol wa s de openingssolo van den piston in de Pastorale. De Rigoudon kreeg door de ad rem gespeelde middenstemmen extra Betoh- nung, in de Musette verrichtten de houtblazers mooi werk. De melodieuze Menuet was te dik van klank en boette daardoor aan voornaam heid in; veel beter lag dit de Sarabande, die Voorwaarts zelfs zeer fraai voordroeg (met alle lof aan Saxen en laag koper). Dat het Rondo de compositie besloot ontging het publiek, zoo dat de directeur gevat zijn auditorium hier over inlichtte, door n.l. op te merken. ,Het is uit!" Volledig ingesteld op het moderne con structieve is men n^g niet overal. Sonoor was de inleiding van Koop's werk, dat door het aandachtig musiceeren een ge lukkige vertolking genoot, met tal van dank bare solotrekjes voor de verschillende instru menten. De opvatting, welke directeur Philip S. Vlessing er van gaf, kwam de fantaisie zeker ten goede (tempi). Jammer, dat de stemming tusschen hout en koper eenigszins verschilde. De beroemde Kalief van Bagdad is een werk, dat de blazers ruim 7 jaar geleden op het pro gramma gehad hebben. Maar welk een ver schil tusschen '30 en thans Aan zulk een nummer is de stijgende lijn van het ensemble eigenlijk het beste te toet sen. Dat sluit natuurlijk niet uit, dat er feilen hoorbaar waren. Het Andante van den inzet was voor het hout zeer gelukkig; de doorwerking en bege leiding van het zangthema moet nog fijner; de baspassages werden stevig en scherp ge- rhythmeerd geblazen. Trouwens op rhythme heeft „Voorwaarts" gestudeerd, dat was ook in de syncopen hoorbaar; nu de fijne puntjes op de p- en f-teekens, zoodat het relief de volle maat krijgt toegemeten. Minder gelukkig verliep de aanval der kla rinetten op de inleidende accoorden van Rose Marie. Het duo pistons blies het cantilene- thema met goed begrip der intenties van den componist. Aan de uitvoering door de ge heel e kapel kleefden echter vlekjes, door minder vlot lezen en piepende rieten. Op een belangrijk hooger plan stond de Lustige Brüder-wals,. die door de schakeerin gen in de p-f een prettigen indruk maakte. Directeur Vlessing bleek zijn mannetjes ste vig aan de touwtjes te hebben in de vele tempo-veranderingen. Voor Voorwaarts een succesvol optreden. Dezelfde detail-verzorging troffen we even eens in La Charmante, waar de blazers om strijd zich gaven om van deze bekoorlijke ouverture iets moois te maken, zoodat ze tot verreweg het beste van het programma werd. Nergens grof, gevoelvol voorgedragen sax trekjes met daarbij zich waardig aansluiten de klarinet- en koperregisters. Een aantal populaire marschmelodieën, door den musicus Maas bij elkander geza meld en met entrain door de harmonie uit gevoerd besloot het optreden van het corps. Met de charme haar eigen nam mevrouw Dora Arisz-Sehrama ook nu weer het publiek stormenderhand voor zich in. Zij zou geen soliste vin de IJmuider Operette-Vereeniging zijn om geen Schlager uit oude operettes te zingen. Teer en gevoelvol was het fragment uit Schubert's Dreimaderlhaus, bruisend en tin telend de potpourri uit Kalman's Czardas- fürstin, waarin zij op 22 April a.s. de titelrol vervullen zal. Haar optreden was zoowel qua zang als actie een verdiend succes. Wat ons bij de zangeres steeds weer opvalt is haar klaar geluid en heldere uitspraak, waardoor elk woord duidelijk verstaanbaar is. Manna Corr«et was haar toegewijde bege leidster. Na de pauze kon zij ons in de haar zoo goed liggende potpourri uit „Het Witte Paard" nog meer voldoen; o.i. het meest vlotte deel van haar rijk gevarieerde operet te repertoire I>e lichte muze is toch meer de sterkste zijde van haar muzikaal talent, dat zij op dit Voorwaarts-concert weer zoo gul wist te uiten. W. Filmvoorstelling van de S.O.V. En een interessante lezing van. dr. Bekker. Nadat Zaterdagmorgen 350 leerlingen der Insingerschool en 's middag weer ruim 300 kinderen de filmvoorstelling der Spoorweg- Onthouders Vereeniging in het gebouw der Ned. Herv. Kerk bezocht hadden, draaide 's avonds nogmaals de film voor ca. 150 be zoekers. Direct na de opening kreeg dr. Bekker het woord die gaarne aan het verzoek der S.O.V. voldeed, om op dezen avond eenige woorden te spreken. Sprekende over „de Waarheid over den al cohol" komt spr. tot de conclusie dat er aan dit vraagstuk zooveel kanten zitten, dat hij er wel een geheelen dag over zou kunnen spreken. De geheele bevolking is ei' bij ge ïnteresseerd. Iedereen weet er alles van evenals iedereen die wel eens ziek is geweest ook alles van ziekten afweet. Dit is eenerzij ds een voordeel, anderzijds weer een nadeel Eén der nadeelen is de overdrijving. Het lijkt wel eens dat geheelonthouders dronken zijn van de geheelonthouding. Spreker stelde er daarom prijs op de waarheid, en wat de of- ficieele wetenschap weet te zeggen. De leek generaliseert te veel en niet vaak slechts één kant van 't vraagstuk en zegt dan: „zoo is het". Van een medicus is niet zoo licht kans dat hij gaat generaliseeren. Bijv. een spreker in een vergadering heeft voor zich twee glazen, in het eene is zuiver water, in het andere alcohol. In het glas met alcohol doet hij een pier en het blijkt dat deze pier direct zoo dood is als een pier, terwijl in water de worm blijft leven. Dit bracht den spreker naar voren als bewijs dat alcohol ook men- schen doodt. Echter achter uit de zaal klonk een stem, vragende waar spreker deze alcohol gekocht had, want vrager had last van wormen en wilde deze alcohol gebruiken tot verdrijving daarvan. Wie had nu gelijk? Geen van beiden. Een mensch, onderge dompeld in water, sterft toch ook! Hij is daar niet in zijn element. In het algemeen gesproken is alcohol ner gens goed voor, maar van alles kan men den alcohol niet de schuld geven. Is bijv. de renaissance niet gewrocht door menschen. die leefden in een tijd dat alcohol een dage lij ksch gebruik was? De wetenschap heeft onderzocht welke wer king alcohol heeft op het lichaam Iedereen was het ei' over eens dat opium, morfine: cocaïne enz. een verlammenden invloed heb ben. Echter was men men het over den alco hol niet eens. Na allerlei onderzoekingen in men echter tot de conclusie gekomen dat ook alcohol tot de verlammende chemische stoffen gerekend behoort te worden, ook al is er vaak schijnbaar een opwekking te con- stateeren. Reeds kleine hoeveelheden alco hol geven een vermindering van den waar nemingszin en het opnemingsvermogen. Hiervan liggen de bewijzen voor het grijpen Een soldaat in den oorlog is na het gebruik van alcohol niet zoo veel dapperder maar hij snapt de gevaren niet meer zoo en ziet geen gevaar. Een spreker die anders bleu is babbelt voor een auditorium met zooveel gloed en pathos dat men kan voelen dat de rem weg is en hij hierdoor gaat praten over dingen, waar hij eigenlijk geen verstand va» heeft. Onomstootelijk staat vast, dat iemand die een kleine hoeveelheid alcohol heeft gebruikt, beter kleine gewichtsverschillen kan con- stateeren. Nader is dit door dr. Jakobi ont leed. Het blijkt dat iemand die absoluut nuchter is bijna geen tijd noodig heeft de voorwerpen vast te pakken. Hiermede heeft iemand, eenigszins onder den invloed meer tijd voor noodig. Door deze z.g.n. latente tijd, is het mogelijk dat hij beter het ge- wichtsverschil voelen kan. Maar is de on dergrond hiervan weer niet verlamming? Een dronken mensch denkt steeds dat hij sterker is dan hij .in werkelijkheid is, dus een vermindering van het oordeelsvermogen. Om bijv. een getrokken lijn in twee even groote helften te deelen geeft bij gebruik van alco hol meer fouten bij meer tijd. Dr. Kraepelin constateerde dat alle functies van het lichaam ver beneden pari zijn. Nu vraagt men vaak. of het voor herstellende zieken niet goed is om hem of haar wijn te geven. Dan, zegt men, sterken zij gauw aan. Neen, zegt dokter, geen wijn. Wel kan wijn goed zijn om den patiënt eenigen tijd over de narigheid van het ziek-zijn heen te helpen, maar dat kan niet voortduren, anders moest de patiënt in een voortdurende halve dronkenschap gehou den worden en dit zou zeer gevaarlijk zijn. De mogelijkheid zou groot zijn dat de pa tiënt een chronische dronkaard werd. Ech ter de werking van alcohol in wijn is nog niet zoo gevaarlijk als de z.g.n. bouquet-stoffen. Men wordt door het gebruik van alcohol niet warmer. Hieraan is zelfs groot gevaar ver bonden want het warmte-centrum werkt niet meer er is dus een verlammingsverschijnsel Men zegt, dat het zoo goed is voor het hart want de pols gaat sneller. Het is slechts de om geving waar die alcohol gebruikt wordt die de pols sneller doet slaan. Bij gebruik op bed, zonder beweging doet de pols niets. Zoudt gij een zwaar gewonde alcohol geven? Zeer zeker al was het alleen maar opdat hij zijn narigheid niet zoo zou voelen en spr. zou dit ook doen met menschen die een flauwte had den. Want door het gebruik van alcohol ver wijden zich de bloedvaten en stroomt het bloed daar door gemakkelijker. Ook dit is een gevolg der verlammende werking van den alcohol, daar door de verlamming der bloedvatspieren de verwijding mogelijk is. Na het voorlezen van het gedicht „Begeerigheid" van Henr. Roland Holst besloot Dr. Bekker zijn rede. Hierna werden twee natuurfilms nl. „Berg- oestijging in Zwitserland" en een Schapen- farm in Patagonië vertoond, welke gevolgd werd door de Blauwe film, een beeld weer gevend van het geheelonthoudersleven en meer in het bijzonder de sluiting der Blauwe Week in 1936 te Alkmaar. De honderden vaandels en de 10.000 menschen tellende stoet vormden een prachtig geheel Nog steeds wordt in Nederland trots crisis en werkloosheid f 225.000.000 aan alcohol uit gegeven. Bedenk eens even dat de spoorwegen slechts een inkomen van f 100.000.000 heeft. Nederland zou voor een groot deel uit de crisis zijn zoo het jenever geld voor andere doeleinden gebruikt kon worden. Na het declameeren van „Jantje's wensch" waarin Jantje aan St.-Nicolaas vraagt zijn dronken vader mee naar Spanje te nemen, werd nog een komische film „Een tegenvaller" vertoond. Een luid applaus bij de verschil lende films bewees wel dat alles op hoogen prijs werd gesteld. Te circa 11 uur werd na een woord van dank aan dr. Bekker voor zijn rede en de N.V. Filmprojectie de Groot te Hilversum deze bijeenkomst gesloten. Om het clubkampioenschap van Nederland. D. C. IJ.Van Embden. Dinsdagavond zal in Hotel Kennemenhof de tweede wedstrijd tusschen D. C. IJ. en Van Emden gespeeld worden om een plaats in den landelijken eindstrij d Wist D. C. IJ. de eerste ontmoeting met 128 te winnen, thans zal de club met de drie meesters trachten ook dezen wedstrijd te win nen. Vooral nu in IJmuiden gespeeld wordt rekenen wij zeker op een overwinning. Van Emden zal zich wel nog niet gewonnen geven, daar met een 137 overwinning de Amster- dammers, zich in den eindstrijd doen plaatsen. Behalen de Amsterdammers dit resultaat niet, dan plaatst D. C. IJ. zich. De strijd om het clubkampioenschap van Nederland zal dan gaan tusschen Constant te Rotterdam, Utrechts Damgenootschap te Utrecht en D. C. U. te IJmuiden in een dub bele competitie. Wij geven onzen plaatsgenooten een goede kans. Het tiental voor de belangrijke match, welke om half acht aanvangt luidt; B. Dukel, Ligthart, P. Leyte, H. de Boer, C. Suyk, G. Post-ma, F. Basstra, C. Buis, H. Buis, H. Laros. In ons bericht over den wedstrijd Van Em den—D. C. IJ. stond voor bord 7 opgegeven J. Smit. Dit berust op een abuis; niet Smit doch C. Bais speelde voor D. C. IJ. aan bord 7 met het resultaat dat hij van den bekenden Koperberg won. Eere wien eere toekomt. HET BUREAU VOOR ARBEIDSRECHT Jaarvergadering Vanwege het districtsbureau voor Arbeids recht werd met de vertegenwoordigers uit Haarlem, IJmuiden, Halfweg, Weesp, Aalsmeer Hoofddorp, Alkmaar, Beverwijk, Uitgeest, Win kel en het Overheidspersoneel te Castricum een jaarvergadering gehouden in het gebouw van den Haarlemschen Bestuurdersbond. De voorzitter van het districtsbureau de heer A. Mars, memoreerde de verplaatsing van het kantoor naar een rustiger omgeving en voorts de toeneming van het ledental door aanslui tingen van o.a. Weesp, Enkhuizen en het Overheidspersoneel te Castricum, terwijl ver der nog met andere bestuurdersbonden, waar onder den Helder besprekingen loopende zij'n, Binnenkort zal in Alkmaar een vergadering worden gehouden welke toegankelijk zal zijn voor de bestuurders van de bestuurdersbonden en waar Mr. H. O. Drilsma een inleiding zal houden over het Arbeidsrecht. Hierop kwam het jaarverslag van den ad viseur Mr. Drilsma in bespreking, welk verslag met algemeene stemmen werd goedgekeurd, waarna de heer Mars namens de aangesloten bestuurdersbonden dank bracht aan mr. Drils ma voor het vele werk, door hem in het be lang van de arbeiders verricht. Ook het finan cieel verslag van den penningmeester, den heer Flameling, werd met algemeene stemmen, evenals de begrooting, goedgekeurd. Nadat mr. Drilsma nog een uiteenzetting had gegeven van de verschillende moeilijkhe den waarmede men op juridisch gebied te kampen heeft en over de nieuwe regeling wel ke ingevoerd zal worden inzake de bewijzen van onvermogen, werd deze vergadering door den heer Mars met een toepasselijk woord ge sloten. Op weg naar Rome Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn Zondagochtend om half tien per auto van kasteel mittersill vertrokken. Terwijl het regende en sneeuwde ging de toch eerst naar Innsbrück, waar het paar in hotel „Tirol" de lunch gebruikte. Zij hadden daar een ontmoeting met Prins Julius zur Lippe, den oom van prins Bernhard. Om half twee werd de tocht over besneeuwden Brennerpas naar Bol zano voortgezet. Naar wij vernemen is Rome het voor- loopige doel van de reis. De prinses zijn van plan tot het einde dezer week in de ïtaliaansche hoofdstad te blij ven. Daarna zullen zij naar Monte Carlo gaan. Neem Domaniale 'f is de BESTE tricssonstr. 1Zeeweg 263. Iel. 5220 (Adv. ingez. Med.) Speciaal tarief van de Spoorwegen. Maatregel gaat Donderdag in. Naar wij vernemen zal met ingang van 25 Maart door de Nederlandsche spoorwegen ingevoerd worden een spe ciaal tarief voor het vervoer van militairen, beneden den rang van of ficier Dit tarief is van toepassing voor het vervoer van niet in het belang van 's Rijks dienst in uniform reizende militairen beneden den rang van of ficier, zoowel van de land- als van de zeemacht, daaronder begrepen de koninklijke marechaussee. Verkrijgbaar gesteld worde enkele reiskaarten voor de tweede en derde klasse tegen den halveu prijs eener gewone enkele reiskaaxt. Eén doode, twee zwaar gewonden. Motor botste tegen voetganger. Zonderdagavond te kwart voor zeven is op den rijksweg MaastrichtRoer mond een ernstig motorfietsongeluk gebeurd, dat aan een man het leven heeft gekost. Twee andere mannen werden zwaar gewond. De 45-jarige Laurens uit Heerlen was gisteravond te voet op weg gegaan naar het station Roermond, Hij liep aanvankelijk op het fietspad, maar verliet dit en ging op den rijweg loopen, omdat hij van de fietsers hinder ondervond. Hij werd toen door een hem met groote snelheid achterop rijdende motorfiets gegrepen en tegen den grond geslingerd, waarbij het voertuig over den kop sloeg. De beide berijders, de heeren P. Houben en M. Machelissen, beiden uit Roermond, werden zwaar gewond. Beiden liepen een ernstige schedelfractuur op en werden in hopeloozen toestand naar het St. Laurentius ziekenhuis ver- voex'd. De dex-tigjarig heer Houben is daar in den den loop van den nacht overleden. Ook de voetganger werd zwaar gewond. Zijn rechterbeen werd versplinterd en bijna van het lichaam gerukt. In ernstigen toestand werd hij eveneens naar het genoemde zieken huis overgebracjht.. Veldwachter in moeilijk parket. In een hevige vechtpartij gewikkeld. Zaterdagavond is in het café van den heer Loeffen aan de Rog.straat te Berghem (N.B.), een twist ontstaan tusschen twee bezoekers, de arbeiders Ceelen uit- Berghem en Theu- nissen uit Schayk, waarvan laatstgenoemde onder invloed van sterken drank verkeerde. Toen de caféhouder het tweetal buiten de deur wilde zetten, keerden de mannen zich tegen hem. De hulp van den Rijksveldwachter werd ingeroepen, die de beide mannen na veel moeite meenam naar het arrestanten- lokaal. Daar aangekomen greep Ceelen den veldwachter plotseling naar de keel, waarna, hem hem tegen den grond wierp. De politie man wist echter zijn sabel te grijpen, en daarmede zij'n tegenstandera eenige klappen toe te brengen om hem vervolgens te. over meesteren. De tweede arrestant had van de gelegenheid gebruik gemaakt om te ont vluchten. doch des nachts te half een werd hij weer aangehouden. C. die bij de vecht partij eenige bloedende wonden aan het hoofd had opgeloopen, is door een dokter verbon den.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1