Nieuwe Kantoeng komt er Nationaal Huwelijksgeschenk. LITTERAIRE KANTTEEKENINCEN BEVERWIJK WAARSCHUWING VAN DE POLITIE. Op verzoek van de politie plaatsen wij onder staande waarschuwingen. De Commissaris van Politie te Apeldoorn geeft belanghebbenden ernstig in overweging, alvorens een overeenkomst aan te gaan met het „Administratiekantoor Boha" en het „Ad ministratiekantoor Voor Aflosbare Waarden" «ook wel genaamd „Nationaal Kantoor voor Staats-Premieaandeelen")welke zich o.m. bezig houden met het vormen van zoogenaam de beleggingsclubs, speciaal hun aandacht te wijden aan de voorwaarden, waaronder die overeenkomst gesloten zal worden, en er zich rekenschap van te geven, welke tegenwaarde voor de door hen gestorte of te storten gelden wordt verkregen. De Brigade Commandant der Kon. Mare chaussee te Alphen (N.-B.) geeft een ieder in overweging, geen relaties aan te gaan met de publiciteits-afdeeling „Superbe", gevestigd te Baerle-Hertog (N.-B.), voor wat betreft het vergrooten van een foto. In werkelijkheid is Superbe niet gevestigd te Baerle-Hertog, doch te Zellik bij Brussel, doch de correspondentie moet worden gezonden aan het Hoofdpostkantoor te Tilburg, bijkantoor Baerle-Nassau. Deze publiciteits-afdeeling laat door geheel Mederland, huis aan huis, door de posterijen kaarten bezorgen, waarin staat vermeld, dat die kaart zoo spoedig mogelijk moet worden ingezonden en, wanneer men dan bij de eerste groep inzenders behoort, b.v. 5000, men een aardige verrassing kan bekomen. Natuurlijk is een ieder bij de eerste groep, waarvan men kennis krijgt en waarbij tevens verzocht wordt een foto te zenden van iemand, die U dierbaar is, waarvan dan geheel gratis een vergroot portret zal worden gemaakt en ook geheel gratis cnet vergulden of verzilver den lijst zal worden toegezonden. Kunstpro- paganda is hun doel, zoo heet het in de cir culaire. Heeft met eenmaal een foto toegezonden, dan krijgt men na verloop van tijd een schrij ven, waarin verzocht wordt een bedrag van f3.95 op te zenden voor kosten van admini stratie en dergelijke. Gaat men er niet op in, dan wordt de vergrooting onder rembours toegezonden. Het komt meerdere malen voor, dat de ge zonden foto niet meer in het bezit van den rechtmatigen eigenaar komt, of slechts na zeer veel moeite. HET R.K. ZIEKENFONDS IN 1936. Uit het jaarverslag van den administrateur van het R.K. Ziekenfonds blijkt om., dat de uitkomsten f 2049,90 hadden bedragen, waar van f21992,48 aan contributie. De uitgaven waren. Honoraria f 12542,79; verloskundige hulp f 657,50; ziekenhiuisverpleging Röntgeno logie en Diathermic f 106,10; behandeling f4256,60; kosten van geneeskundige hulp, ver voer en verbandmiddelen f 1398,62; maand- kaarten en consulten f 1769,50; brillen en breukbanden f230,45; diversen f 1537,30, totaal f 22498,86. Er was dus een deficit van f 448,96. Daardoor verminderde het saldo tot .f 691,49, waarmede het nieuwe boekjaar werd geopend. Het aantal leden van het fonds is stijgende. Thans telt het R.K. Ziekenfonds 2406 leden. JAARVERGADERING R.K. VOLKSBOND. De plaatselijke afdeeling van den Ned. R.K Volksbond zal op Donderdag 1 April in het gebouw der K. S. A. haar jaarvergadering houden. De agenda vermeldt de jaarverslagen van secretaris en penningmeester, bestuurs verkiezing wegens periodieke aftreding van de heeren A, v. d. Plas, W. Niesten en B. Hooge- boom en behandeling van de begroeting voor 1937. HET 1-MEIFEEST VAN DE S.D.A.P. In de I Mei-feestvergadering van de S.D.A.P. en de moderne vakbeweging zal de heer G. J. Suurhof als spreker optreden. DE INGESCHREVENEN BIJ DE ARBEIDSBEURS. Bij den gemeentelijken dienst der werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddeling wa ren aan het einde der vorige week in totaal 1168 werkzoekenden ingeschreven, verdeeld over onderstaande vakgroepen: Beverwijk: bakkers 8, bankwerkers 19, behangers 2, betonvlechters 5, betonwerkers 8, blikbewerkers 3, boekbinders 2, boekhouders 2, opzichters 2, carrosseriemakers 2, chauf feurs 41, chefs 2, colporteurs 1, concierges 1, correspondenten 1, drukkers 3, electriciens 8, expediteurs 2, grondwerkers 131, handlangers 5. incasseerders 3, kappers 2, kantoorbedien den 13, kellners 1, klinkers 2, koks 1, lampe- kappenmakers 1, landarbeiders 86, lasschers 1, letterzetters 1, loodbranders 1, losse arbeiders 336, machinisten 13, machinedrijvers 4, machi nale houtbewerkers 4, marmerpolijsters 1, ma trassenmakers 2, metaalbewerkers 3, metse laars 15, meubelmakers 3, monteurs 13, mu sici 2, opperlieden 35, pakhuisknechts 1, plaat werkers 1, pijpenbuigers 1, reizigers 3, schil ders 19, schippers 6, schoenmakers 3, siga renmakers 81, sigarensorteerders 11, slagers 10, smeden 3, soldeerders 2, steenhouwers 1. stokers 13, stucadoors 1, stuurlieden 1, teeke naars 2, tegelzetters 1, timmerlieden 41, uit voerders 4, voegers 3, voerlieden 7, voor- slaanders 2, winkelbedienden 10, zeilmakers 1, lederbewerkers 1, isoleerders 1, dagmeisjes 6, dienstboden 6, fabrieksarbeidsters 7, kantoor bedienden (vr.) 7, kapsters 2, linnenjuffrou wen 1, typistes-boekhoudsters 1, werksters 7, totaal 1069 (vorige week 1129). Heemskerk: Betonvlechters 1, beton werkers 3, chauffeurs 5, correspondenten 1, grondwerkers 9, kantoorbedienden 3, land arbeiders 27, losse arbeiders 36, machinale houtbewerkers 1, metselaars 1, opperlieden 4, reizigers 1, schilders 1, timmerlieden 5, werk meesters 1, totaal 99 (vorige week 139). VERGADERING VAN DE S. D. A. P. De plaatselijke afdeeling van de S. D. A. P. houdt op Woensdag 24 Maart een ledenverga dering in het gebouw „Odeon" in de Baan- straat. In deze bijeenkomst zullen besprekin gen worden gevoerd over de te voeren verkie zingsactie. Vervolgens vermeldt de agenda de benoeming van een lid van de plaatselijke Plan-commissie. FEESTVIERENDE KORFBALLERS. De korfbalclub „Watervliet", onderafdeeling van Hoogoven-Stalen, heeft Zaterdagavond in de bovenzaal van Hotel „Oud-Meerensteijn" een feestavond gehouden. De voorzitter, de lieer Hou ting heeft een kort openingswoord gesproken, waarin hij er op wees, dat de club weliswaar een zeer on gunstige positie op de ranglijst inneemt, maar de j aarlijksche feestavond is zoo 'n intregee- rend onderdeel van het clubleven, dat deze toch niet achterwege mecht blijven. Deze feestelijke bijeenkomsten zijn zeer bevorder lijk aan het versterken van de onderlinge vriendschapsbanden en bovendien worden de vele genoodigden in de gelegenheid gesteld na der anet de club kennis te maken. Spr. wensohte daarna het groote aantal feestvier- diers een vroolijken avond toe. Aan vroolïjkheid heeft het niet ontbroken. De feestelijke stemming zat er al spoedig ge ducht in. Met zang, dairs en muziek heeft het gezelschap zich tot in den nacht op uitsteken de wijze vermaakt. De versterkte Roemer's Band had daarin een zeer groot aandeel. Een zeer prettige en op hoogen prijs ge stelde afwisseling vormde het optreden van de Hoogovenparterre-acrobaten, een goed inge werkte groep, bestaande uit de heeren A. Mooy (leider), K. Boot en den 14-jarigen Koert Smit Dit drietal voerde op correcte wijze eenige fraaie nummers acrobtatiek uit, waarbij vooral het uitstekende en veelbelovende werk van den benjamin van het trio de bewondering op wekte. Het optreden van de Hoogoven-acro baten werd dan ook een groot en welverdiend succes. Na dit sportieve intermezzo werd de feest vreugde met nieuwe energie voortgezet. Toen tenslotte het uiur van scheiden aan de pret een einde maakte konden het bestuur van „Watervliet" en alle medewerkenden op een prachtig geslaagden feestavond terugzien. HEEMSKERK Buitenlandsch gezant bezoekt de tentoonstelling. Vol lof over de expositie. Zaterdagmiddag bracht zijne excellentie H. D. v. Broekhuizen, gevolmachtigd minister en buitengewoon gezant van de Unie van Zuid-Afrika, vergezeld van zijn echtgenoote een bezoek aan de bloemententoonstelling. De gezant werd ontvangen door enkele leden van het comité, die den gezant rondleiden over het terrein, waar deze zich uitvoerig liet inlichten over de verschillende beplantingen. Zijne exellentie was vol lof over de tentoon stelling en vertoefde er geruimen tijd. Na in het restaurant een kopje thee te hebben gebruikt keerden de hooge bezoekers om vijf uur weer huiswaarts. R.K. VROUWENBOND. De afd. Heemskerk van den R.K. vrouwen bond heeft mevr. MeüLandBeentjes, die dezer dagen haag taak als presidente neerlegde, be noemd tot eere-presidente. Voor het vele werk dat zij gedurende 15 jaren voor de R.K. Vrouwenbond gedaan heeft werd haar bovendien een zeer fraaien ruststoel aangeboden. Einde Mei zal de Vrouwenbond haai- jaar- lijksche uitstapje maken. Dit jaar zal een bezoek gebracht worden aan de Biueiubandfabrieken te Rotterdam. Bij ge noegzame deelname zal verder een bezoek ge bracht worden aan de H. Landstichting te Nijmegen. Schaap in het weiland geslacht Van den dader geen spoor. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is in een weiland gelegen aan de Mode weg een schaap geslacht, toebehoorende aan de vee houder J. Koger. De bout was meegenomen, terwijl de huid en het afval waren achterge laten. De heer K. heeft de overige schapen vlug naar veiliger haven overgebracht. De politie stelt een onderzoek in naar de daders. MISSIEFILM „AMARÏA" Dinsdag 30 Maart zal in het R.K. Vereni gingsgebouw, 's avonds 7.30 uur de bekende Missiefilm „Amaria" worden vertoond. VERSTERKING VAN DE POLITIE-MACHT. Om de goede orde in het dorp en op het tentoonstellingsterrein tijdens de bloemen tentoonstelling te handhaven, is op „Mar quette", tot de sluiting van de tentoonstelling, een drietal manschappen der Marechaussee gestationneerd. BILJARTCLUB DER GEZELLLEN. Heemskerk I ging bij Haarlem 2 op bezoek en wist daar een 40 overwinning te behalen. Dit is een goede prestatie na de nederlaag van de vorige week. De uitslag is als volgt: C. v. d. AarC. Bleyendaal 4650; J. Lui tenJo Koper 4850; J. SnoeksC. Beentjes 4350; H. WormerN. v. d. Kolk 3550. KENNEMER WANDELCLUB. De Kennemer Wandelclub heeft onder lei ding van den heer H. Houtwipper een wande ling gemaakt door Heemskerk. De tocht ging langs den Kleinen Houtweg, Strengweg, Voor weg, vervolgens den geheele duinkant tot den Rijksstraatweg, Marquettelaan en door het dorp tot Assumburg en van daar naar Bever wijk. A. D. O.—V. V. E. (0—2). Zondag speelde A. D. O. haar laatsten thuis wedstrijd in deze competitie. Direct na het begin ontstaat een vlugge strijd. Ondanks het feit dat er voor beide par tijen niets meer op het spel staat, geven de spelers zich toch geheel. Na acht minuten weet Schellevis bij een aanval van V. V. E. na goed doorzetten te scoren (0D.'Kort hierop als de linksbuiten den bal goed krijgt aangegeven, zet deze fraai voor. het is weer Schellevis, die weet te scoren (0—2). A. D. O. houdt goed vol; zij beheerscht vol komen het spel, doch Durge in het V. V. E.- doel weet scoren te voorkomen. Na de rust is eerst V. V. E. in den aanval; er ontstaat een gevaarlijk moment voor het A. D. O.-doel. Beentjes weet echter de situatie meester te blijven. A. D. O. wordt hierna weer sterker. Uit een corner op het V. V. E.-doel weet Koopman te scoren, doch dit doelpunt gaat wegens bui tenspel verloren. Het laatste gedeelte van den strijd is het spel meer verdeeld, doch tot doel punten komt het niet meer. A, F. C.A. D. O. 2 gestaakt A. D. O. 3—W. S. V. 3 6—1 G. V. O. a—A. D. O. a 1—0 SANTPOORT Zaterdagmiddag heeft de Zuid-Afrikaansche gezant, de heer H. D. van Broekhuizen, met zijn echtgenoote een bezoek gebracht aan de bloemententoonstelling op „Marquette" te Heemskerk. UITSLAG VERKOOPING. De ten overstaan van notaris G. D. Boerlage in café Zomerlust gehouden verkooping had het volgende resultaat: Het landhuis met schuur, erf en tuin Brede- rodeweg 57 werd gekocht door den heer W. Appel q.q. voor f 4865. Het landhuis met schuur erf en tuin Bred'e- rodeweg 73 werd gekocht door denzelfde voor f 4725. CAUSERIE Ir. VERHOEF. Voor een talrijk gehoor hield de directeur van Openbare Werken, Ir. Verhoef, in „De Weyman" zijn vervolg-causerie over het uit breidingsplan der gemeente Velsen. Feitelijk besprak Ir. Verhoef ditmaal niet zoozeer het uitbreidingsplan als wel de wijze van bouwen. Een goed uitbreidingsplan, aldus Ir. Ver hoef, sluit absoluut nog niet in, dat men een mooie gemeente krijgt. Daarvoor is noodig, dat met overleg gebouwd wordt. Een bouwtype, dat hier op zijn plaats is, zal elders absoluut niet voldoen. Veel is op deze wijze, óók in onze gemeente, reeds bedorven. Het is nooit weggegooid geld, als een wo ning weldoordacht is ontworpen. Dit zal kun- nerr gepaard gaan met hoogere bouwkosten, doch dit behoeft absoluut niet op ingrijpende wijze het geval te zijn. Een goed architect zal bij het ontwerpen van een woning rekening houden met de plaats, waar deze komt te staan. Bij een be paald stukje grond hoort een passende bebou wing. Hij zal zijn ontwerp doen aanpassen bij de omgeving, zoodat men in de woning het karakter van het terrein terugvindt. Hoe vaak ziet men niet, aldus Ir. Verhoef, dat de be staande rijkdom van het terrein niet gebruikt wordt, zoodat van het zoeken van een wo ning, passend bij een gegeven, geen sprake is geweest. Door de eischen van den modernen tijd heb ben we veel, van wat mooi was, moeten af staan. Daarom is het zoo noodig, dat alle krachten worden ingespannen, om weer wat op te bouwen. Dit is lang niet altijd in onze gemeente ge schied. Spr. wilde geen critiek uitoefenen uit een lust tot critiseeren, maar wel de aanwezi gen de oogen doen opengaan opdat in de toe komst misschien nog veel goeds tot stand ge bracht kan worden. n den Brederoodscheweg met zijn natuur lijken rijkdom had veel meer gemaakt kunnen worden. De Terrasweg bleek allerminst spre kers bewondering te hebben. Als bewijs, hoe de ligging van een huis vol slagen vernietigd kan worden door bij-bou wing, wees spr. op de bebouwing van den tuin van huize „Shamrock" aan den Middenduin er- weg. En dat bouwen niet het maken van „con fectie" is, toonde spr. aan met de bebouwing van de ronding van de Duinvlietstraat te Velsen-Noord. Een door Ir. Verhoef vervaardigde film ver duidelijkte zijn bedoelingen nog op niet ge ringe wijze. De goede en minder goede wijze van bebouwing wisselden elkaar hierbij af. Verder gaf deze film tal van mooie plekjes in „Velserbeek" en „Waterland" te zien. Aan het einde van de causerie stelden de heeren Verhey, Dolleman en Wildschut nog vragen welke Ir. Verhoef beantwoordde, waar na de heer Joh. van Beem, voorzitter van „Santpoorts Bloei", den spreker hartelijk dank bracht. We weten aldus de heer Van Beem dat, hoezeer het ons ook spijt, niet alle natuur schoon is te behouden. We zijn er echter van overtuigd, dat U, mijnheer de directeur, alles in 't werk zult stellen, om zooveel mogelijk te behouden. En dat deze wensch van den voor zitter ook die van de vergadering was. bleek uit het krachtige applaus. M AANDAG 22 M AART 1937 WIJK AAN ZEE WIJDINGSSAMENKOMST. Dinsdag 23 Maart wordt in de Gereformeer de Badgastenkerk aan de Jiüianaweg een Paasch wijdingssamenkomst gehouden, een lithurgischen dienst, waarbij een zangkoortje eenige liederen ten gehoore zal brengen. PAASCHKAMP. Van Zaterdag 27 Maart tot en met Maandag 29 Maart wordt in het Natuurvriendentehuis „Paaschduin" een Paaschkamp gehouden. Een vijftigtal deelnemers afkomstig uit de groote steden heeft zich daarvoor aangemeld. Leider is de heer G. de Boef. WEDSTRIJD- EN FEESTAVOND „ONS GENOEGEN". De schiet vereen iging „Ons Genoegen" be sluit Donderdag 1 April haar oefeningen met een wedstrijdavond waarvoor diverse luxe en huishoudelijke voorwerpen als prijzen beschik baar zijn. De prijsuitreiking heeft plaats tijdens den feestavond pp Zondag 11 April. 7J Voorbereidende besprekingen begonnen Indië bij den bouw betrokken Uit de meest betrouwbare bron kun nen wij mededeelen, dat de voorberei dende besprekingen omtrent het bou wen van een nieuwen tinbaggermolen, ter vervanging van de „Kantoeng" reeds zijn begonnen. Er is echter nog geen enkele beslis sing genomen, aangezien de mogelijk heid bestaat, dat thans van de ge bruikelijke methode bouw van den geheelen baggermolen in Nederland en het sleepen daarvan naar Ned.- Indië wordt afgeweken. Indien zulks mogelijk is, ligt het n.l. In de bedoe ling, Indische bedrijven zooveel mo gelijk in te schakelen en een gedeelte van den bouw in Ned.-Indië te laten verrichten. Reeds zijn oriënteerende besprekingen hieromtrent gevoerd met de werf „Gusto", welke de Kantoeng in zijn geheel bouwde, en met de di rectie van een in Indië gevestigde maatschappij, de Droogdok-Mij. „Soe- rabaja", welke zich reeds eerder inte resseerde voor den bouw van pontons voor tinbaggermolens. Deze besprekingen zijn echter zooals zegd geheel voorbereidend geweest en een beslissing is nog niet genomen, daar verschil lende belangrijke kwesties, inzake samenwer king bij den bouw tusschen een Nederland- sche en een Indische werf, in beschouwing moeten worden genomen. Het spreekt vanzelf dat een dergelijke menwerking veel van het risico, verbonden aan het sleepen van den geheelen baggermo len naar Indië, zou wegnemen. Voorts vernemen wij dat de afwikkeling van de verzekering van den Kantoeng geheel nor maal en bevredigend gaat. Gisteren heeft de minister van Koloniën „letter of authority" geteekend, benoodigd om het geheele bedrag bij de betrokken verzekeringmaatschappijen te claimen. De algeheele afwikkeling van deze verzeke- rings-kwestie kan in den loop van deze week worden verwacht. Door comité f 664.661.67 ontvangen. Ook nog een groot aantal geschenken. Het algemeen comité tot aanbieding van een nationaal huwelijksgeschenk bericht, dat in totaal is ontvangen ten behoeve van de huwelijksgeschenken aan het Prinselijk bruidspaar een be drag van f 664.661,67. Bijeengebracht is door de comités voor de groote steden en de provinciale comités: Am sterdam f160.000; Rotterdam f67.350; 'sGra- venhage f66.700; Groningen f13.000; Fries land f7.204,45; Drente f6.337,70; Overijssel f 16.954,29; Gelderland f33.989.91; Utrecht f28.237,16; Noord-Holland f61.077,67; Zuid- Holland f44,260; Zeeland f 12.467,04; Noord- Brabant f26.747,16; Limburg f 12.129,91. Bij den algemeenen penningmeester zijn ook rechtstreeks van particulieren in Nederland en in het buitenland remises ingekomen welke inclusief de tot dusverre gekweekte rente m totaal f24.055,94 beloopen. Voorts zijn voor- bovengenoemd doel afzon derlijke inzamelingen gehouden door, resp. bijdragen ontvangen van: Comité vrouwen van Amsterdam f 9.580; Surinaamsch Comité f2,500; Curaeaosch Comité f 10.000; Comité van de Nederlandsche schooljeugd f38.000; Staatsbedrijf der P. T. T. f4.885,38; Orde van vrijmetselaren onder het Groot-Oosten der Nederlanden f2.000; Coöperatieve Centrale Raiffeisenbank en verschElende harer boe renleenbanken f2.000; Haagsche Post f 15.185,06. Aan deze bijdragen zullen ten deele bij zondere bestemmingen worden gegeven, te weten: bijdrage van het comité vrouwen van Am sterdam bestemd voor een gedeelte van de inrichting van de ontvangkamer van het pa leis Soes Wijk; bijdrage van het Surinaamsch comité be stemd voor een schouw in de ontvangkamer; bijdrage van het Curacoaosch comité be stemd voor een wandkleed en bijpassend ameublement in de eetkamer; bijdrage van het staatsbedrijf der P. T. T. bestemd voor de huistelefooninrichting van Soestdijk. Ook voor enkele andere o.m. uit het buiten land afkomstige bijdragen zullen overeen komstig de daartoe uitgesproken wensohen, speciale bestemmingen worden gekozen. Tenslotte is het bedrag, bijeengebracht door de Nederlandsche schooljeugd, bestemd voor de inrichting van de bibliotheek te Soestdijk, voor den aanleg van sport- en tennisvelden en den bouw van een daarbij behoorend pa viljoen. Voor het prinselijk jacht werd voorts nog een aantal speciale ge schenken ontyangen, welke buiten deze opgave vallen. Het algemeen comité wenscht bij het bekend maken van het in totaal door het Nederlandsche volk voor het na tionaal huwelijksgeschenk bijeenge brachte bedrag, zijn grooten dank te betuigen aan allen, die door hun ar beid en hun bijdragen aan het zoo bij uitstek bevredigend resultaat en het volledig slagen van het plan hebben medegewerkt. Militair vliegtuig over den kop geslagen. Geen persoonlijke ongelukken Zaterdagmiddag is de 32-jarige maand- vlieger A. P. van Roon, employé van de „Ba- taafsche" en wonende te Rhoon, met het mi litaire toestel 594 bij het landen op het vliegveld „Waalhaven" te laag binnen geko men. Het toestel landde daardoor op een stuk bouwland buiten het eigenlijke vlieg veld, waarbij de machine een grensbaken raak te en over den kop sloeg. Het bleef gelukkig bij materieele schade:" het landingsgestel werd afgerukt, de propeller sloeg stuk. terwijl ook het toestel verder vrij ernstig werd bescha aigd. De vlieger bleef in de riemen hangen en kon zichzelf bevrijden. Hij had geen letsel op geloopen. Bcb Vuyk Duizend eilanden. Utrecht. Uitg. Mij. W. de Haan. Onder den titel Voortrekkers begon deze uitgeversfirma een serie prozawerken, hoofd zakelijk romans, die beoogt het werk van be gaafde jongeren onder het publiek te bren gen. De waardeerbare onderneming staat onder leiding van Anthonie Donker (Prof. Donkersloot) en het debuut met dezen ro man van Bep Vuyk is zeer gelukkig. Van deze schrijfster herinner ik mij slechts een schrift der Vrije Bladen, dat al opmer kelijk van qua.iteit was. doch het is al wee» vrij lang geleden, dat dit cahier verscheen Nu blijkt dat zij in datzelfde jaar (1930) naar Indië vertrokken is en dat deze tro pen- roman „Duizend eilanden" aan deze veran dering van levensfeer zijn ontstaan dankt. Indische romans zijn er vele geschreven en een auteur als mevrouw Szekely—Lu lof* is er zelfs populair door geworden Couperu en Augusta de Wit mogen dan het litteraii meest voortreffelijke geleverd hebben, buiten hen is er nog, van gisteren en vandaag, een gansche pha lanx: Daum, Perelaer. Jo Man- clers etc. Bep Vuyck's boekBuizend eilanden" mag tot het zeer goede in de litteratuur ge rekend worden. Wil men iets van deze schrijfster en haar leven weten, dan zij ge citeerd dat zij Rotterdamsche is en in 1905 geboren werd. Dat zij als meisje al schreef, doch weinig gepubliceerd kreeg, tot zij in den kring der jongeren van „De Vrije Bla den" werd opgenomen. Maar dan gaat zij naar Indië en huwt daar twee jaar later in 1932 met een employé op een thee onderneming. Kort daarop wordt in de al- gemeene malaise haar man ontslagen en ver trekken zij van Java naar een eiland der Molukken. In dezen roman wordt dit met een enkel woord verhaalde leven geprojec teerd en door den bijzonderen aanleg van de schrijfster tot kunst verwerkt. Haar hande- '<mde personen zullen herscheppingen zijn •an ontmoetingen relaties, doorweven me: eigen ondervinding. Zij heeft stijl, een mo derne bondigheid en een levendigen geest. Slechts nu en dan bemerkt men dat dit haar eerste „boek" is, een werk dat een zekeren omvang moest hebben; zij komt dan op be haalde natuurbeschrijving nog al eens terug j, m gevarieerd. Maar wil men een goed voorbeeld van haar bondige ka rakteristiek dan lette men reeds daarop in de eerste alinea van haar eerste hoofdstuk, waarin de sfeer, waarin de jonge Ab Daal- ders: de spil van het verhaal, is opgegroeid, wordt geteekend. „De oorlog, verbeterde koeltechniek en de reclame voor bevroren vleesch doen de kleine slagerij in de Volmarijnstraat snel en ge drochtelijk groeien. Runderen, lendenen en achterbouten, pampa's, rancho's en speciale contracten met de scheepvartmaatschappijen verschaffen den ouden Daalders den com pagnon met den meestertitel en beschaving, zijn vrouw „Sunny Home" (centrale verwar ming garage, stroodak, de combinatie van geld, gemak en sentiment) de beide meisjes de dure buitenlandsche kostschool en den eenigen zoon en erfgenaam den doem van een studie, waartoe verstand en aanleg ontbreken Zijn omgeving kent religieuse, noch aesthe- tische, noch maatschappelijke idealen; geld. .ekker eter., warme kamers en goede bedden zijn de eindelijke en volledig verkregen be geerten van tien generaties hongerlijders". Ziehier direct een aanvang die scherp op pooten staat, den lezer onmiddelljk voor het geval interesseert en tot dóórlezen dwingt. Het is anders dan de traditioneele manier, waarop de meeste dames auteurs zich op ■(toom plegen te zetten Die beginnen stee vast ongeveer zóó: „Na eenige weken van droogte en wind. kilte ondanks zonnebrand, is het dien nacht zachter geworden. In den ochtend heeft de tuin de regendroppels die gestadig neerruischten, opgeslorpt. Nog is de hemel bedekt, maar daarachter broeit de zon" (Fenna de Meyier, Doolhof). Ondanks een misschien wat nonchalante interpunctie, is Bep Vuyk's aanhef direct boeiend en men gevoelt dat ze wat te vertellen heeft. Bij de andere schrijfster geeft de aanhef met zijn „kilte ondanks zonnebrand" en „ruischende droppels" direct der. indruk van beroeps matig geleuter. De jonge Ale Daalders kan op het gymna sium niet meekomen voelt ook niets voor de geleerdheid en wil naar buiten, desnoods naar Wageningen, voor den landbouw. Zijn vader voelt dat als een teleurstelling en ver zet zich maar de jongen, die volstrekt niet dom is, alleen maar een beetje aan zijn dooi de omstandigheden gegroeid minderwaardig heidscomplex lijdt, vindt in een aardig vriendinnetje, dal hij bij de leeraarsweduwe, bij wie zijn vader hem in de kost heeft ge geven om op zijn huiswerk te Letten, een begrijpenden steun en voorspraak. Ze komt zelve uit Indië deze Edu Nauta en ze weet voor Ab gedaan te krijgen dat hij op een thee-onderneming een plaatsje krijgt. Daar gaat Ab, met in zijn jongenshart .tdu's beeld en zijn noofd vol idealen. We krijgen nu Ab's carrière op de plan tage, zijn. kennismaking met andere em ployés, voonoopig zijn meerderen, zijn bin nenvallen in geheel hem vreemde sfeeren en levensopvattingen. Hij arriveert in een tijd van kentering. Kentering in bestuursopvat- ting en in inzicht der aankomende employés. De botsingen die daaruit voortkomen zijn ook in Bep Vuyk's boek een belangrijk bestand deel van haar werk. Het is het conflict dat ontstaat tusschen den ouderwetschen plan ter, den voortrekker, met zijn Hoofdbestuur. Deze man, die zijn land voetje-voor-voetje heeft moeten openkappen en vruchtbaar maken, die daarop heerschte als oppermach tig meester en krijgt als alles eindelijk voor elkaar is gekomen en de ontginning tot bloei geraakt geschil met de heeren van een Hoofdbestuur dat hem gediplomeerde land bouwkundigen en moderne administrateurs op het dak stuurt, die 't hem alles nog beter zullen vertellen. Daardoor krijgt zijn gevoel van eigenwaarde en oppermachtigheid een knauw. Het is niet fonkelnieuw, dit psychisch conflict tusschen het oude en het nieuwe, waaraan veel ouderen te gronde gaan, maar Bep Vuyck teekent de toestanden met be grijpende liefde voor beide partijen en een zuiver stellen van het probleem waardoor veel sensationaliteit voorkomen wordt en haar inzicht frisch en onbevangen blijft. De ma- (Vervolg pag. 2),

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 6