1 BEVERWIJK vergadering van den nederland- schen tuindersbond Lezing over Rusland. Voor de leden van de plaatselijke afdeeling van den Nederlandschen Tuindersbond heeft de heer Tuin Maandagavond in het café van den heer Steyn aan de Tulpenlaan een le zing gehouden over zijn indrukken van een reis door Rusland. Hij leidde zijn onderwerp in met een be schouwing over den toestand in de land- en tuinbouwbedrijven in West-Europa, die vol gens spr., alleen dan beter kan worden, wan neer een goed georganiseerd coöperatief be drijf wordt gesticht. De verkeerde verhouding tusschen import en export maakt het werken voor de tuinders onmogelijk. De lasten zijn zoodanig opgevoerd, dat vele bedrijven het niet meer kunnen bolwerken. Van coöperatieve bedrijven had spr. in Rus land schitterende voorbeelden gezien. Aan het onderwijs van de jeugd wordt veel aan dacht besteed. Na eenige jaren van algemeen onderwijs worden de kinderen opgevoed in een richting, waarnaar hun ideeën uitgaan. Aan alle jongens wordt gelegenheid geboden hun vak tegen een behoorlijke vergoeding uit te voeren, niet echter, zooals dat bij ons gaat, ten koste van de ouderen. De arbeids voorwaarden zijn in Rusland, volgens den heer Tuin, zeer goed te noemen. Er is een pensioenregeling, waarbij de mannen op 60- en de vrouwen op 55-jarigen leeftijd in het genot van pensioen worden gesteld. Ook het tuinbouwbedrijf moet er, volgens den heer Tuin, schitterend voorstaan. De tuinders kunnen er zeker van zijn, dat de producten, die zij verbouwen loonend zijn en een af zetgebied vinden. Dit alles is mogelijk, door het economisch werken, dat volgens een vastgesteld plan ge regeld wordt. Zoo zal het ook in ons land moeten gaan, meende spr. Het bedrijf moet op coöperatieven grondslag georganiseerd worden, zoodat de winst aan de gemeen schap en niet aan enkelen ten goede komt. Na deze lezing werden verscheidene vragen gesteld, die door den heer Tuin uitvoerig wer den beantwoord. de verbouwing van het postkantoor. In verband met de verbouwing van het postkantoor zal de dienst vanaf 3 April tij delijk gehuisvest zijn in het pand Breestraat 68, dat deel uitmaakt van de vroegere siga renfabriek. De ingang van dit tijdelijke postkantoor aal echter niet zijn aan de Breestraat, maar ongetwijfeld tot verwondering van velen, aan de Koningstraat, dus aan de achterzijde van het perceel. uitkeering uit de werkloozenkas. In den loop van het jaar 1936 werd uit de werkloozenkas een bedrag van f 54908.35 uit betaald tegen f 54824,70 in 1935. Aan werkloozen in Beverwijk werd f 46868,94 en aan die in Heemskerk f 8039.41 uitgekeerd. In 1935 waren deze bedragen res pectievelijk f 44075,36 en f 107.34. bijeenkomst van de n.s.b. De N.S.B. houdt Woensdagavond in twat Kennemer Hotel een bijeenkomst, die uitslui tend op uitnoodiging toegankelijk is. In deze bijeenkomst zal de heer Peldmeyer als spreker optreden. aquariumvereeniging „kennemerland". De Aquariumvereeniging „Kennemerland" vergaderde gisteravond in de bovenzaal van Hotel „Ter Burg". In zijn openingswoord deelde de voorzitter de heer Vermeulen mede dat de filmvertoo- ning, waarover het bestuur in onderhande ling was, niet door kon gaan, omdat de kos ten te hoog zijn. Getracht zad worden een smalfilm te krijgen, waarvoor geen bioscoop zaal noodig is. Bij de bestuursverkiezing werd tot biblio thecaris benoemd de heer F. Bastra. Hierna werd een lezing gehouden over „Brandgevaar bij aquaria". Brandgevaar is bij een aquarium zeker niet denkbeeldig, vooral wanneer de verwarming en verlichting geschiedt door petroleum. Maar ook bij élec- trische verlichting is voorzichtigheid gebo den. Speciaal moet er op gelet worden, dat de verbinding geaard wordt Bij gasverwar- ming moet liefst een zoo kort mogelijke slang gebruikt worden. Ook het gebruiken van lampjes werd afgeraden, daar deze ge makkelijk springen. Vervolgens bracht de heer Verhagen ver slag uit over de Bondslezing die te Amster dam gehouden is. In de pauze werd een verloting en verkoo- ping van visschen en waterplanten ge houden. Tenslotte hield de heer Vermeulen een korte bespreking over de vischteelt, waarbij hij verschillende nuttige wenken uit de prak tijk gaf. Bij de levendbarende vischjes moet men pvobeeren een behoorlijk nest van70 stuks te krijgen. Vooral bij de zwaarddragers is het gewenscht, om voor plantengroei aan de oppervlakte van het water te zorgen, opdat de jonge vischjes beschutting kunnen vin den tegen de ouden. De temperatuur van het water moet ongeveer 24 graden zijn. Bij de teelt van Labyrinthvisschen wees de heer Vermeulen erop, dat de waterstand maar on geveer 15 c.M. mag zijn, daar het zg. schuim- nest aan de oppervlakte gebouwd wordt, en de eieren en later ook de vischjes, steeds door de ouderen van den bodem naar boven gebracht moeten worden. Tenslotte besprak de heer Vermeulen de teelt van maanvisschen en gaf hij eenige wenken over de soorten viseh, die zich het beste voor kweek leenen. DE BLAUWE-WEEK ACTIE. Het comité voor de Blauwe-Week Actie 1937 heeft een vergadering gehouden, waar in de grondslagen voor een nauwe samen werking tusschen de drankbestrijdingsorga- nisaties in een aantal punten werden vast gelegd. De functies zullen in de volgende ver gadering worden benoemd. De Blauwe Week zal worden gehouden van 6 tot 17 Mei. Na bekomen vergunning van het gemeen tebestuur zullen zoo mogelijk op Zaterdag 8 Mei de blauwe bloempjes ten bate van de drankbestrijding worden verkocht. Getracht zal worden toestemming te ver krijgen voor den verkoop van de bloempjes op het terrein van de bloemententoonstel ling „Marquette" te Heemskerk op Hemel vaartsdag. rennersclub „kennemerland". De Beverwij ksche Rennersclub „Kennemer land" heeft met veel succes deelgenomen aan een te Wieringen gehouden veldrit. Met elf leden werden niet minder dan acht prijzen gewonnen. Ook kwam „Kennemerland" in het bezit van den beker, welke beschikbaar was gesteld voor de vereeniging, die de beste prestatie leverde. Het parcours, dat 22 K.M. lang was, vier zeer moeilijk te berijden. Nadat 80 renners gestart waren bleven de renners van „Ken nemerland" bij de middengroep, maar toen een zwaren landweg gereden moest worden, kwam eerst tot uiting, hoe goed deze wiel renners getraind zijn. Zij werkten zich naar den kop en hadden van dat moment af de course in handen. De Beverwij ksche renners eindigden op de volgende plaatsen: Licentiehouders: 1. C. Bakker, 2. A. Duine- veld. 7. D. Neijzing. Niet-licentiehouders: 1. E. Tieleman, 3. M. Beliën. 4. W. Engelhart. 5. J. Bijl. 7. G Lute. 10. P. Heilo. Toeristen: 3. P. Kiumper. De clubuitslagen waren: 1. Kennemerland, Beverwijk 10 punten, 2. Medemblik 31 punten, 3. Leeuwarden 32 punten. Op den Tweeden Paaschdag houdt Kenne merland een z.g.n. eierenrit met klassementen over 36 K.M. voor alle klassen. De renners S. Jonker en B. Glas zullen op dien dag deelnemen aan de heropenings wedstrijden op de wielerbaan te Halfweg Duineveld, Neyzing, Engelhart en Molenaar starten, eveneens op den Tweeden Paasch dag, op de Olympiabaan te Badhoevedorp. lezing over theosofie. Donderdagavond wordt in het Witte Kruis- gebouw een bijeenkomst gehouden van de Theosofische Vereeniging. Spreker is de heer G. J. Zwertbroek uit Hilversum over het onderwerp: „Practische Theosofie in de Sovjet-Unie". veriiooging van loonen en steun gevraagd. Het raadslid G. A. Rollenberg (C.P.N.) heeft een adres gezonden aan het College van B en W., waarin hij verzoekt bij den Minister van Sociale Zaken pogingen aan te wenden om de loonen van werklieden en ambtenaren in dienst van de gemeente te mogen ver- hoogen naarmate de kosten van levens onderhoud zijn gestegen. Eveneens verzoekt hij om denzelfden reden aan te dringen op verhooging van den steun aan werkloo'ze arbeiders en op het wijzigen van den toe slag voor brandstoffen in een blijvenden duurtetoeslag met ingang van 1 April. De heer Rollenberg heeft tevens verzocht deze aangelegenheid in de eerstvolgende ver gadering van den gemeenteraad aan de orde te will enstellen. vereenigde veilingen kennemerland en vrije veiling Prijsnoteering van 22 Maart 1937. Waschpeen per kilo 24 ct. Spinazie per kilo 1022 ct. Boerekool per kilo 1V23 ct. Rabarber per bos 1014 ct. Raapstelen per bos 34 ct. Radijs per bos67 ct. Peterselie per bos 34 ct. Selderie per bos 1V23 ct. Prei per bos 210 ct. Aardappelen per H.L. f 2.50f 2.70 Uien per kilo iy22 ct. Witlof per kilo 712 ct. Wortelen per kilo 12 ct. Spruiten per kilo 614 ct. Knollen per bos 210 ct. Roode kool per stuk 38 ct. Gele kool per stuk 2V25 ct. Noteering van 22 Maart 1937. Spinazie per kilo 1319 ct. Andijvie per kilo 1316 ct. Raapstelen per bos 6y2 ct. Koolrapen per zak 85 ct. Wortelen per kilo 12 ct. Bieten per kilo 2 ct. Aardappelen, klei per kilo 3y25y2 ct. Spruitjes per kilo 814 ct. Boerekool per kilo 34 ct Roode kool peh 100 f 3f 5. Savoije kool per kilo 2y23 y2 ct. Bloemkool per 100 f 25 Uien per kilo 1V22 ct. Prei per kilo 46 ct. Rabarber per 100 bos f 11f 15 Pieterselie per bos 5 ct. Selderie per bos 4 ct. Appelen per kilo 2640 ct. Peren per kilo 24 ct. Brusselschlof per kilo 813 ct. WIJK AAN ZEE het fonds voor restauratie van de ned. herv. kerk. De opbrengst van het Kwartjesfonds, dat gesticht werd door mevr. Hovy voor de restauratie van de Ned. Herv. Kerk in de badplaats is, naar men ons mededeelt, mede dank zij een gift van f 25 gestegen tot f 626.50. SANTPOORT brand. Maandagavond brak door onbekende oor zaak brand uit in een der kleine woningen, welke even ter zijde van den Bloemendaal- schestraatweg, schuin tegenover het Sta tions-koffiehuis, liggen. Zooals steeds, was ook nu de brandweer onder leiding van opperbrandmeester Jak Jr. met bekwamen spoed ter plaatse en dit was maar goed ook, want toen zij arriveerde, sloegen de vlammen fel uit de ramen van de woning, bewoond door de wed. Bart. Toen evenwel water gegeven werd, was men in be trekkelijk korten tijd het vuur meester en behoefde voor uitbreiding niet gevreesd te worden. Hadden de omwonenden zulks kunnen ver moeden, dan zouden zij zeker hun huisraad niet naar buiten gedragen hebben, want dit zal er in den regen niet beter op zijn gewor den. HEEMSKERK stempelen door de werkloozen. Het stempelen voor de werkloozen aan de Arbeidsbeurs is deze week niet op Donder dag maar op Woensdag van 34 uur ge steld. supportersclub „blauw wit". Op Donderdag 1 April houdt de supporters club „Blauw Wit" haar jaarvergadering, des avonds 7.30 in het R.-K. vereenigingsge- bouw. kamerlid roestam effende Op Zaterdag 3 April zal in café Flora een vergadering van de Communistische Partij Nederland worden gehouden, waar de heer Roestam Effendi, lid van de Tweede-Kamer, het woord zal voeren. r.-k. voetbalver. a.d.o. Programma voor den tweeden Paaschdag luidt: Geel-Wit I—A.D.O. I G.V.O. 2A.D.O. 2 A.D.O. 3—Oranje Wit 3 CASTRICUM veiling ons belang Noteering van Maandag. Spruiten 1213 ets. Gele kool 56 ets. Groene kool 4 ets. Boerekool 1416 ets. Prei 34 ets. Selderie 23 ets. Lof 6 ets. Schorseneeren 35 ets VOOR DEN- -POLITIERECHTER Help man, help vrouw. We willen beginnen met twee beroemde mannen te citeeren. Vondel: „Eén vrouw is duizend mannen te erg. Schiller: Die Weiber werden zu Hyanen (De vrouwen worden hyena's). Deze twee citaten zullen het verschoonlijk en begrijpelijk maken dat het jonge, tengere vrouwtje, dat naast haar man in de be klaagdenbank zat, den strijd had aangebon den met den forschen Zandvoortschen briga dier en boven op hem zittend, hem bij de ha ren had getrokken. Men begrijpt, dat iets het vrouwelijk gemoed in hevige beroering had gebracht en wat kon dit anders zijn dan het werkelijk of vermeend gevaar, waarin een harer dierbaren verkeerde? Zien we niet hoe een schaap haar lammeren verdedigt? 't Was nu wel geen lam, dat te verdedigen viel, maar 't was de echtgenoot, die met den brigadier over de straat rolde en waarbij de gummi wapenstok een woord meesprak. De haren van den brigadier moesten er aan gelooven en aangezien ook de sterkste briga dier daar niet ongevoelig voor is, liet hij af van den echtgenoot, maar de gummistok be roerde de vrouwelijke wang, welke door deze streeling rood en dik werd, maar de opwin ding deed zakken. Waarom dit alles? 't Was toch zoo vredig, haast idyllisch begonnen. Oome Willem, een oude zeerob, die zijn laatste jaren in een oude- mannehuis doorbrengt, was, ter aangename afwisseling in zijn gestichtsbestaan door het echtpaar op de koffie genood, maar toen hij binnenboord was, meende hij, dat koffie toch eigenlijk een flauw drinken is, waarmee de echtelieden in stemden en hij liet een paar maatjes jenever halen, voor f 1.30. Onder ge- zellïgen kout verdween de jenever in de res pectieve keelgaten waarbij oome Willem wellicht iets meer dan het derde deel had ge noten. Anders is het niet te verklaren, hoe oome Willem, die wel iets kan verdragen, het eenigszins in de beenen kreeg. Waren het nor male beenen geweest, dan was er niets ge beurd, maar de voeten van oome Willem zou den, zoo zei althans de mannelijke beklaagde, klauwvormig zijn, zoodat de eigenaar er een slecht steunsel aan heeft en geen schoenen kan dragen. Tengevolge daarvan zou, 't is alweer de be klaagde, die spreekt, oome Willem, toen hij na de feestelijkheid door het echtpaar naar huis werd gebracht, opeens door zijn knieën zijn gezakt en het echtpaar zette zich schrap, om oome Willem weer op zijn ondeugdelijke voeten te hijsehen. Dat zou wellicht terecht zijn gekomen en oome Willem, die enkele meters verder woonde, ware de haven binnen geloodst, als niet een jeugdig politieman in burgerkleeding ter plaatse ware verschenen die meende te constateeren, dat Oome Willem aan openbare dronkenschap leed en hem niet alleen wilde ophijschen, doch ook naar het bureau zou transporteeren. De juffrouw en haar man teekenden daar protest tegen aan en wilden weten, wie die burger was, die hun Dome Willem wou ontfutselen, want zij ken den den politieman niet. Deze zei, dat hij tot de politie behoorde, maar kon dit niet la ten zien omdat hij zijn twee handen noodig had voor oome Willem, die als lijdelijk voor werp met zich liet sollen. De gastheer van oome Willem wou ontfutselen, want zij ken- matie, tot welken eisch wellicht de gebruikte jenever hem ook drong en hij begon aan oome Willem te trekken. Een brigadier in uniform, die het spectakel zag, kwam erbij en behoefde zich natuurlijk niet te legitimeeren. maar de zenuwen waren nu eenmaal aan 't werk en 't gevolg was, zooals we in den aanhef vermeldden. De jeugdige politieman had in middels oome Willem meegenomen. Nu verschenen allen voor den politierechter behalve Oome Willem, want die had geen actief aandeel aan den strijd genomen, doch was te vergelijken met het been, waarom twee honden vochten. De mannelijke beklaagde zei, dat hij niet had geweten met politie te doen te hebben en geen opzettelijke wederspannigheid had gepleegd, maar de officier van justitie meende van wel. De oorzaak school, volgens den offi cier, alweer in de jenever en het was geen excuus, dat de politieman geen penning of zooiets had getoond, dat was niet noodig. En het was ook erg dat de juffrouw den brigadier aan de haren had getrokken. Geëischt werd daarom 14 dagen gevangenisstraf tegen ieder der beklaagden. Mr. de Jong, de verdediger, was van oor deel, dat de jeugdige politieman niet tactvol was opgetreden, want Oome Willem was vlak bij huis en bovendien meende hij dat de be klaagden geen opzet hadden gehad. Bij de juf frouw was, meende de verdediger, sprake van zenuwoverspanning en als gevolg daarvan een exces bij de verdediging van haar echt genoot. Mi-, de Jong vroeg daarom vrij spraak. Gedeeltelijk ging de politierechter er in mee door te oordeelen, dat de man geen opzet had gehad om weerspannig te zijn, waarom hij werd vrijgesproken, maar de haren van den brigadier moesten betaald worden met een week gevangenisstraf voorwaardelijk. Nog meer genever. In Bloemendaal was op een Zondag in De cember een voetbalwedstrijd geweest. In hoeverre de uitslag van dien wedstrijd schul dig is aan hetgeen volgt, wagen we niet te beslissen, maar we weten alleen, dat verschil lende toeschouwers na afloop in een café be landden, waar ze iets gingen gebruiken. Een der bezoekers had beter gedaan zich tot koffie te bepalen, want dan had hij zich zeer waarschijnlijk tegenover andere bezoe kers niet uitgelaten zooals hij nu deed. We zeggen dit op gezag van getuigen, die ver klaarden, dat bedoelde Bloemendaler overi gens een zeer respectabel mensch is, maar zich op den bewusten dag erg had misdragen; de persoon in kwestie deed er het zwijgen toe, want hij was zoo dronken geweest, zei hij, dat hij zich niets meer herinnerde, waar mee hij zichzelf geen compliment maakte. Een feit is dus, dat hij dronken in het café was en dat er een paar heeren van het voet balveld binnenkwamen Terstond keerde hij zich tot een hunner en zei hem leelijke din gen terwijl hij bewegingen maakte alsof hij den ander wilde aanpakken Maar toen deze antwoordde, dat hij hem in de vier hoeken van het café zou smijten, was de dronken man toch nuchter genoeg om af te zwaaien. Hij klampte een anderen heer aan, die aan een tafeltje zat, zei ook van alles tegen hem, deed of hij hem in de oogen wou steken, maar gaf hem toen onverwachts zoo'n duw, dat de heer met stoel en al omviel en met het hoofd tegen den hoek van een automaat bonsde, waardoor hij een bloedende wonde opliep. We hebben eenig vermoeden, dat de aanval ler toen veel kans maakte toch de vier hoe ken van het café te gaan bekijken, doch ge lukkig bemoeiden anderen er zich mee. Nu stond de heer, die in de oogen wou ste ken, gegooid en leelijke dingen gezegd had, terecht en er werd een boekje opengedaan waaruit bleek, dat de jenever al eerder een rol in zijn leven had gespeeld. De verdachte had veel berouw en beloofde beterschap, wou een blauwe knoop gaan dragen en geen café meer aankijken, als hij maar niet in 't ge. vang moest. De officier was onverbiddelijk en vroeg 14 dagen gevangenisstraf, maar de politierech ter hield er rekening mee. dat verdachte geen slecht mensch is en den drank wil laten staan. Daarom kreeg hij 14 dagen voorwaar delijk en mag in 3 jaar niet in een café ko men. DINSDAG 23 MAART 1937 De Nederlandsche Bond van Werkgevers in Hotel-, Restaurant- Café- en aanverwante be drijven, „Horecaf", afdeeling Haarlem en Om streken, de Vereeniging „Onderling Belang", afdeeling Haarlem van den Nederlandschen Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters en de Middenstandscentrale voor Haar lem en Omliggende Gemeenten hebben een verzoekschrift tot H.M. de Koningin gericht, waarin zij wijzen op den grooten nood, die heerscht in de gedistilleerd bedrijven en die met den dag ernstiger wordt. Adressanten zijn van oordeel, dat, hoe slecht de uitkomsten ook in andere branches zijn, zij wel durven bewe ren, dat hunne grootendeels luxe bedrij ven tot de meest getroffenen behooren. Dit kan geconstateerd worden uit de onrustbarende daling van den gedistilleerd-accijns en mede door het percentage uit dezen bedrijfstak der faillissementen. Zij vestigen er de aandacht op, dat blijkens een uitlating van den Minister van Financiën in de Eerste Kamer, van een a.s. accijnsverla ging, waarop alle hoop was gevestigd, geen sprake zal zijn en dat de gemeente Haarlem, blijkens de door haar op 10 Maart 1937 aan genomen begrooting, dank zij een goed finan- cieeel beheer, niet behoefde over te gaan tot verhooging van belastingen en tarieven. Daar bij moest evenwel één uitzondering worden ge maakt ten aanzien van het vergunningsrecht, dat verhoogd werd met 25 pet. en gebracht op f 12.50 per 50 huurwaarde. Volgens de Drank wet moet deze belasting inééns, vóór 1 Mei worden betaald. Adressanten merken hierbij op, dat èn door onmacht èn door nieuwe fail lissementen èn door steunverleening de ge meente het meerder geraamde bedrag in geen geval binnen zal krijgen. Zij verzoeken H.M. „deze onrechtvaardige verhooging, ten aanzien van één enkelen be drijfstak, ongedaan te maken, door het betref fende raadsbesluit der Gemeente Haarlem dato 10 Maart 1937 te vernietigen." Het verhoogde vergunnings recht. „Horecaf". „Onderling Belang" en de Middenstandscentrale verzoeken vernietiging van raadsbesluit. HOLLAND—AMERIKALIJN. Delftdijk Rottm. n. Vanc. p. 21 Pr. Point. Blommersdijk Rottm. n. N.-Orleans 19 te Tampico. Edam 21 van New York n. Rotterdam. Volendam 20 v. N.-York n. Bermuda. Boschdijk 18 van N.-Orleans n. Rott. Maasdam 21 v. N-York te Rotterdam. Spaarndam 21 van Rotterdam n. N.-York. bochkatrine Vanc. n, Rott. via Liverpool 19 i; Ln'm') mijl Z.W. v. Land's End. Rotterdam 20 v. Rio de Janeiro te N.-York. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Rykerk (uitreis) p. 21 Dungeness. HOLLAND OOST-AZIë LIJN. Serooskerk (uitr.) 2 van Suez. Meerkerk (uitr.) 22 te Mopi. HOLLAND—BRITSCH INDIë LIJN. Hoogkerk (thuisr.) 21 v. Antwerpen via Hbg. HALCYONLIJN. Mensburg 21 van Narvik te Vlaard. ötad Zaandam. Vlaard. n Stockholm p. 21 Holtenau. Maasburg 20 v. Pto Ferrajo te Pepel, voor «otterdam-Vlaardingen. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Aagtekerk (uitr.) 20 van Antwerpen en pass. Vlissingen. Stad Vlaardingen 23 (n.m.) v. Narvik te Rottm.-Vlaard. verwacht. Vredenburg 24 van Narvik te Rottm.-Vlaar dingen verwacht. Rozenburg, Les Falaises n. Velsen p. 21 Ou ess. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Springfontein 21 v. Beira n. Rotterdam. Boschfontein 21 v. Antwerpen n. Hamburg en pass. Vlissingen. Heemskerk (thuisr.) 22 te Mombassa. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Amstelkerk (thuisreis) 22 te Havre. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Zaanland 21 v. Hamburg te Amst. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Simon Bolivar 18 v. Barbados n. Pt. Limon. Flora 10 v. New-York n. Inagua. Bennekom 18 v. Valparaiso n. Talcahuano. Colypso Burriana n. Amst. p. 21 Gibraltar. Aurora Bari n. Lissabon p. 20 Gibraltar. Barneveld 20 v. Amsterdam te Callao. Berenice 22 van Kopenhagen te Amsterdam. Bodegraven 10 v. Paita n. La Libertad. Ceres 22 van Stamboul te Limni. Colombia 22 v. Amsterdam te Hamburg. Costa Rica 22 v. Cristobal n. Cartagena. Cottica 21 v. Curacao te Paramaribo. Crijnssen Amsterdam n. Barbados p. 20 Dun geness. Deucalion 21 v. Canea n. Algiers. Ganymedes 20 v. Salonika n. Algiers, Hercules 21 van Salonika te Izmir. Merope 21 van Port of Spain te Amsterdam. Orestes 21 van Amsterdam te Hamburg. Perseus 21 v. Hamburg te Kopenhagen. Saturnus 21 v. Beyrout n. Mutzuna. Stella 20 v. Lissabon n. Algiers. Telamon 22 v. Sfax te Rotterdam. Theseus 22 van Aarhuus naar Amsterdam. Tiberius 21 van Triest te Fiume. Ulysses Amsterdam n. W.-Indië p. 12 Flores. Vulcanus 21 v. Rotterdam te Lissabon. Reinhart L.M. Russ 22 v. Amsterdam te Aar huus. Eberhard 22 v. Hamburg te Amsterdam. Gisela L. M. Russ Amsterdam n. Kopenhagen p. 22 Holtenau. Achilles 22 van Amsterdam naar Ham burg. Pluto. Stettin n. Amsterdam p. 22 Bruns- buttel. Poseidon 22 Maart van Oran naar Piraeus. Boskoop, Amsterdam n. Chili 91 (70,21 nam.) 64 mijl Z.W. van Niton, Irene, Amsterdam naar W.-Indië 19 (9.59 nam.) 80 mijl O. v. Niton Juno Rotterdam naar Tanker p. 21 Dur. geness. Mars 22 v. Catania n. Venetië. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alpherat (uitr.) p. 21 Ouessant. Alwaki 21 van Rotterdam naar Hamburg. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kota Nopan (uitreis) 22 Maart te Genua. Sibajak (thuisreis) p. 21 Kaap del Arml. Blitar (thuisr.) 22 van Belawan. Buitenzorg, (thuisreis) 22 van Port Said. Kedoe (uitr.) p. 20 Pantellaria. Kota Radja 22 v. Batavia te Rotterdam. Kota Tjandi (thuisr.) 24 te Djedda verw. Païembang (uitr.) 21 te Belawan. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Aeneas. Dairen n. Rott. 20 te Londen. Neleus, Batavia n. Liverpool p. 20 Lizard. City of Birmingham Dairen n. Rotterdam 20 v. Dahican. City of Kimberley, Japan n. Rott. 21 v. Pt. Said. Prometheus Batavia n. Amsterdam, 22 van Port Said. Melampus 21 v. Batavia te Amst. Laertes 22 v. Batavia te Amsterdam. Myrmidon 20 van Batavia n. Amsterdam. Protesilaus Rotterdam n. Japan 22 te Moji. Gleniffer, 20 v. Dairen n. Rotterdam. Deucalion Japan n Rotterdam 21 van shanghai. Diomed, Japan naar Rotterd. 16 van Co lombo. mgr. bos overleden. PONTIANAK, 22 Maart. (Aneta-A.N.P.) Alhier is op Zondag overleden Mgr. J. Bos, oud-apostolisch vicaris. Mgr. Bos was de pionier van de missie op Borneo. Pauselijke vermaning tot de leiders van het Derde Rijk. Critiek op rassenleer en „bloed en bodem". Bisschop Preysing heeft in de St. Hedwig- kathedraal te Berlijn een pauselijk schrijven voorgelezen, waarin de Paus het nationaal- socialistisch regime er van beschuldigd het Concordaat te hebben geschonden en de an ti-Christelijke bewegingen aan te moedigen. Bisschop Preysing heeft den nadruk gelegd op den ernst van de situatie en zijn gehoor verzocht zich voor te bereiden op een open lijken strijd. Dit schrijven werd in alle Katholieke ker ken van den kansel voorgelezen. De Paus zegt o.a.: dat indien het tusschen het Rijk en bet Vaticaan gesloten concor daat niet werd eerbiedigd, de fout daarvoor niet ligt by de Katholieke kerk, maar bij de rijksregeering. die, naar hij zegt, de bepa lingen van dit tractaat niet op loyale wijze heeft geïnterpreteerd. „Laat ons voortgaan de rechten der ge- loovigen te verdedigen tegenover de leiders van uw volk. Laten wij ons niet laten be- invloeden doo voobij gaand succes of tegen spoed" De encycliek critiseert vervolgens de ras sentheorie. Zij veroordeelt ernstig de theorie van „bloed en bodem". „Wie dergelijke dwa lingen profeteert, schendt eens gezworen trouw, Overal waar men probeert de ouders te verhinderen hun kinderen op te voeden, zooals zij dat voelen, schendt men den trouw aan God. Nooit zal de kerk vrijelijk de scholen erkennen, waar de met het kerkelijk onderwijs belaste onderwijzer niet vrij is of waar het onderwijs wordt gegeven in anti christelijken geest" „Bid voor allen, die lijden om hun geloof. Tot in de gevangenissen en concentratiekam pen moet men zoo noodig den lijfsdwang weerstaan". BURCERLIJKE STAND HAARLEM, 22 Maart. Bevallen 19 Maart: A, H. de Bell—Schar- wachter, d.; M. P. Piek—v. Beek, z.; 20 Maart: W. Sun ter—Vosselman, d.; S. A. Maarsen Belterman, d.; L. Kieft—Mooij, d.; 21 Maart: B. E. HooglandHartog, d.; G. C. Christiaans Dam, z.; G. A. LammersSchmidt, d.; C. H. Serné—Beenders, d.; 22 Maart A. J. t. van Poppetenv. d. Vaart, z. Overleden 19 Maart: M. E. Keepe—Ort, 77 j„ Jansstraat; 20 Maart: W., 4 mnd., z. v. W. v. d. Berg, Holsteynstraat; A. F. Rompel—Moor man, 94 j., Schotersingel; 21 Maart: W. Ver molen, 74 j., Scheepmakersdijk; J. Koese, 29 j-, M. v. Heemskerkstraat; M. M. Divendal— Meijer, 62 j„ Antoniestraat. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Bengkalis (thuisreis) 20 van Marseille. Marnix van St.-Aldegonde 23 (1 n.m.) van Batavia te Amsterdam verwacht. Tajandoen (uitreis) p. 20 Gibraltar. Johan de Witt (uitreis) 19 (19.23 nam.) 150 mijl Z.O. van Land's End. Johan van Oldenbarnevelt (uitreis) 21 te Chr. Huygens (thuisreis) 21 v. Sabang. Saleier (thuisreis) 21 van Sabang. Poelau Laut 20 v. Batavia n. Amsterdam. Simaloer (uitreis) 21 (2.24 nam.) 90 mijl O.Z.O. van Land's End. 21 Maart: aangekomen. Rhein s.s. Hamburg Berenice s.s. Danzig 22 Maart: Bowling s.s. Leith Laertes s.s. Batavia Eberhard s.s. Hamburg Niobé s.s. Oaen Zaanland s.s. Hamburg VERTROKKEN. 22 Maart: Cordillera m.s. Hamburg

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 5