HET NIEUWE AVONDBLAD Waar komt het openbaar slachthuis? 22e JAARGANG No. 123 ZATERDAG 27 MAART 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS. BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. AD VERTE NTIëN15 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.— overlijden ƒ400.verlies van hand, voet of oog ƒ200.beide leden duim f 100.één lid duim ƒ50.alle leden wijsvinger ƒ60. één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk 30.enkelbreuk 15.polsbreuk 15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. 400. bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. IJMUIDEN Bij het a.s. concert van „De Eendracht". De „Banda" van Barcelona. Nu de harmoniekapel der papierfabrieken Zaterdag 3 April a.s. ons weer met een con cert komt verrassen, waarvan het programma uit cultureel en artistiek oogpunt voor andere vereenigingen benijdenswaardig is, heeft het o.i. zin even stil te staan bij den ontwikkelings gang van het harmoniecorps in 't algemeen. Het zou interessant zijn om na te gaan, hoe sedert de oniddeleeuwsche stadstrompetters, die van de ommuurde steden af hun signalen blie zen in vrede en oorlogstijd en voorts bij alle groote, publieke gebeurtenissen de lijn zich heeft ontwikkeld tot dat instrumentaal en semble, dat men gemeenlijk in de provincie nog „de fanfare" noemt; n.l. het ensemble, dat uit louter koperblazers bestaande, in hoofdzaak als marschblazende (soms bij jachtstoeten fungeerende) groep aan het hoofd ging van een stoet. De „harmonie" is als het ware de emanci patie van de „fanfare" geweest. Er voegden zich aan de laatste houtblazers toe, olarinet- ten op de eerste plaats, hobo's, fluiten en fa gotten; ook de saxofoon-familie heeft sinds geruimen tijd haar intrede gedaan. Bovendien werd de lichtelijk barbaarsch klinkende groote en kleine trom sectie met de meer „gecilivi- seerde" pauken uitgebreid. Contrabassen, ja zelfs colli, voeigde men aan zeer selecte har- nnoniei-corpsen toe, zoodat men in die gevallen een symphonie-orkest dicht benaderde. Wat de muziek betreft heeft men aan de repertoire-keuze duidelijk den artistieken groei kunnen waarnemen. Terwijl de fanfare zich in hoofdzaak onle dig hield met marschen en potpourri's viel langzamerhand aan de harmonie een betere rol toe. In het algemeen moet men hierbij vaststel len, dat voor een repertoire van werken, diie uitsluitend voor harmoniebezetting geschre ven zijn, groote meesters weinig ambitie had den en nog hebben. Ze bezaten toch in het symphonie-orkest, het strijkkwartet, etc. dus danige superieure vertolkers, dat de behoefte om zich tot een plaatsvervangend apparaat te wenden, gering werd. Van haar kant is er bij de harmonie steeds naar gestreefd om het repertoire van het symphonie-orkest zich zooveel mogelijk eigen te maken en om het zoo getrouw mogelijk te imiteeren. En het is stellig bewonderenswaar dig hoe voortreffelijk deze transpositie kan De „Eendracht" heeft zulk een zware taak reeds meermalen volvoerd onder zijn dirigen ten K. H. Kerkhof en Gerard H. Boedijn. De Banda een volledig symphonieorkest. De sterkste bewijzen voor zulk een bewon derenswaardige transpositie kan (kon?) men waarnemen te Barcelona.. Daar bestaat de fameuze „Banda", een harmonieorkest van man onder leiding van Jean Lamote de Grignon. Het fameuze van dit orkest bestaat nu geenszins in het feit, dat het een grooter aantal leden heeft dan het grootste harmonie- corps op het vasteland en dat het een geluid kan ontwikkelen, waarbij hooren en zien kun nen vergaan. Maar merkwaardig is het, dat het ensemble met de fluisterendste pianissi mo's tot de grootste forti het bijna volledige repertoire van het symphonieorkest kan uit voeren. De leider, een dirigent met groote gaven, heeft reeds ver over de honderd symphonisohe werken uit alle scholen en tijden voor harmo niebezetting overgebracht. Hieronder zijn niet alleen composities van v. Beethoven, Haydn, Mozart, Schubert en Ma'hler, maar ook wer ken van groot gehiidsraffinement als Ravel's Rhapsodie „Espagnole" en „Boléro", Richard Strauss' „Tod und Verklarung", „Iberia" van Albeniz, werken van Strawinsky, de Falla, enz. De interpretatie van deze werken grenst aan het ongelooflijke voor een ieder, die de moeilijkheden kent, welke bij deze overzettin gen van sympihonie- in harmonie-orkest zijn te overwinnen. En een groot componist als Richard Strauss 'kon zich niet weerhouden om, bij een dergelijke vertolking zijner werken, dit ensemble Duitsehland als model voor te houden. Regelmatig geeft de Banda in de officieele concertzaal van Barcelona, die 6000 bezoekers bevatten kan, concerten. De toegang is vrij en honderden maken van de geboden gelegenheid gebruik wekelijks de werken van het symphonische repertoire te be luisteren in een zeer geacheveerde vertolking. Evenals bij symphonieconeerten hoort men hier solisten optreden, b.v. Cortot, Janaco- poulos, Thibaud, Rubinstein e. a. Het Eendracht-concert. Met dit voorbeeld van de „Banda" uit Bar celona hebben wij willen aantoonen tot welk een muzikaal uiterste een „harmonie" kan op klimmen en hoe in de ontwikkeling van bla- zerscerpsen een mogelijkheid zit. Zoo treffen we b.v. op het programma van de harmoniekapel de volgende werken aan: Gade's Nachklange van Ossian. Allegro Mode rato uit Schubert's Unvollendete, Slavische Rhapsodie van Freidemanm, Zigeunerliebe- wals van Léhar, Wagner's ouverture Tannhau- ser en de prachtige, speciaal voor harmonie orkest geschreven ouverture van Wettge „De Silvio Peilico", die alle zonder uitzondering wel een sprekend bewijs zijn hoe de leiding der kapel zich beijvert een voornaam programma uit te voeren. De namen Eendracht en Boe dijn waarborgen een verzorgde, weldoordachte vertolking van werken, welke men in zulk een bezetting zelden te hooren krijgt. Daarom mag men zich gelukkig prijzen in iJmuider Taxi Onderneming AOOfl Bel uitsluitend OUDSTE EN VERTROUWDSTE ADRES. (Adv. Ingez. Med.) dit corps een harmoniekapel te bezitten-, die zijn taak op zulk een verdienstelijke wijze vervult. Mogen daarom velen op 't concert van Za terdag 3 April as. in het gebouw Concordia te Velsen-Noord aanwezig zijn, W. 10-JARIG BESTAAN VAN „PAPYRUS" 3h het Jubileum-nummer van „Papyrus Wel en Wee" geeft de tegenwoordige voor zitter ëen beknopt overzicht van de geboorte en den groei van de thans zoo bloeiende ver eeniging „Papyrus" welke 10 April a.s. haar le decennium hoopt te beëindigen. Opgericht met het doel een grootere eenheid en saam- hoorigheid te brengen onder de ambtenaren aan de papierfabriek werd het eerste bestuur gevormd door de heeren Schuit, Doorn, van Geelen, Schilp Sr. en Kaper, door wie de solide fundeering werd gelegd waarop de vereeniging in den loop der jaren werd op gebouwd. In haar tweede levensjaar was Pa pyrus zoo gelukkig de heer Joan H. A. Krui mel bereid te vinden het beschermheerschap te aanvaarden. Behalve gezellige avonden werden inmiddels ook ontwikkelingsavonden georganiseerd. Ondanks het optreden van kunstenaars als Albert Vogel, Henry Dekking, Alt en anderen bleek het ledental in den toenmaligen vorm der Vereeniging te klein voor zulke avonden en werden pogingen aan gewend Papyrus op breedere basis te grond vesten aan welke pogingen door het in die dagen uitgekomen maandblad „Papyrus Wel en Wee" een krachtig aandeel werd genomen. 18 Juni 1934 werd de reorganisatie een vol dongen feit. De bepalingen voor het toetre den als lid werden zoo ruim mogelijk gesteld en hierdoor de groei der Vereeniging in bree dere banen geleid. Het bestuur werd in zijn verwachtingen hieromtrent niet teleurgesteld daar het ledental van „Papyrus" sedert tot over de 200 gestegen is. Het tegenwoordige bestuur zal zeker niets onbeproefd laten om onder de leiding van haren eminenten voor zitter den heer C. Pels, de groote verwach tingen voor de toekomst van „Papyrus" in vervulling te doen gaan. Het Jubileum-num mer bevatte bovendien nog bijdragen van den heer Joan H. A. Kruimel, beschermheer en van den heer D. Schuit, de eerste voorzit ter der vereeniging, die beiden in warme be woordingen van hun waardeering blijk gaven Ook wij voegen hierbij onze beste wensehen voor den bloei van .yPapyrus" voor de ko mende jaren. ZONDAGSDIENST DER APOTHEKEN. De Zondagsdienst der apotheken wordt lsten en 2den Paaschdag waargenomen door de Kennemer apotheek aan den Wijk aan zeeër- weg. Deze apotheek is tevens aangewezen voor den nachtdienst in de komende week. De apotheek Velsen-Noord is alleen 2den Paasch dag geopend. Deze apotheek is in de ko mende week ook 's nachts geopend. HET NIEUWE PROGRAMMA VAN DE PONT. Lilian Harvey en Willy Fritsch. Op het nieuwe programma van De Pont ko men als hoofdnummers voor „Zwarte Rozen" met Lilian Harvey en Willy Fritsch en „De Ge vangene van Feng Woe", beide films die on getwijfeld in den smaak der bezoekers zullen vallen. Van eerstgenoemde film' volgt hieronder de inhoud: Het is in het begin van deze ee-uw, diat Rus land de onafhankelijkheid van het nabije Finland tracht aan te tasten. In talrijke krin gen der bevolking staan jonge mannen op, wie de vrijheid van hun vaderland na aan het hart ligt en desnoods hun leven voor deze goe de zaak veü hebben. Zij confereeren en beraadslagen op geheime plaatsen, doch den in Finland verblijvenden Russen blijft niets geheim, ook de geheime vergaderlokalen niet. Zoo gebeurt het, dat op een eenzaam en afgelegen stuk grond honder den kozakken komen aanstormen en een oude molen bezetten, waar Fïnsohe vrijheidsstrij ders hun plannen beramen. Onder hen is er een, Collin, die op zich genomen heeft een ge heim document naar een verre plaats over te brengen. De slachtoffers der Russische kozak ken vallen bij tientallen. Commando's en schoten verstoren den lande-lijken rust. Collin weet echter, zij het zwaar gewond, een plaats je op een passeerenden hooiwagen te bemach tigen en zoo voorloopig althans aan de Russen te ontkomen. Hij klimt via een balcon een groot huis binnen en verstopt zich in een der rijk gemeubileerde vertrekken. Hij blijkt zich te bevinden in de woonkamer van een ge vierd Russisch danseres Marina Feodorowna, op wie de Russische gouverneur-generaal ver liefd is, welke liefdie door Marina niet beant woord wordt. Zij raakt echter op 't eerste ge zicht verliefd op Collin, dien ze met veel zorg en toewijding verpleegt en voor haar landge- nooten schuil houdt. Collin, die Marina beloven moet zich niet meer in den strijd der Finsche vrijheidshelden te mengen, kan de verleiding niet weerstaan, nog éénmaal zijn kans te wagen. Dit plain valt echter in duigen, doordat Ma rina, uit angst, dat Collin iets zou kunnen overkomen, den gouverneur van zijn voorne men op de hoogte stelt. Allen worden dan ook gearresteerd. Marina, die inziet, dat zij de schuld is van Collin's ar restatie, weet. door den gouverneur haar ja woord te geve; Collin's invrijheidsstelling te bewerkstelligen Collin vertrekt naar het bui tenland, terwijl Marina achterblijft.... Op een totale oppervlakte van 4980 H.A. is het moeilijk, één H.A. voor deze inrichting te vinden. In geen geval binnen een bebouwde kom. Eenige dagen geleden hebben wij er in ons blad op gewezen, dat het in verband met de tunnelplannen, niet mogelijk zal zijn, het openbaar slachthuis te bouwen op het oor spronkelijk daarvoor uitgekozen terrein in den polder nabij den Rijksweg naar Amster dam. Er zal dus naar een ander terrein moeten worden omgezien ener wordt naar een ander terrein omgezien. Maar het zal niet gemakkelijk zijn een geschikt terrein te vin den. Het grondgebied der gemeente is groot 4980 HA. plus nog eenige Aren en eA. maar die geven we cadeau, immers aan een boom zoo volgeladen mist men vijf. zes pruimen niet. Want volgeladen is de boom zeer zeker, immers van die bijna 500 H.A. is slechts een zeer klein gedeelte bebouwd. Feitelijk zou het dus een klein kunstje zijn l/5000e deel van de oppervlakte der gemeente te vinden, waar op een openbaar slachthuis gebouwd zou kunnen worden, maar;.. Maar? Er zijn haken en oogen, heel veel haken en oogen zelfs. Zeker, er is nog wel bouw terrein in onze gemeente. Maar zoudt u wil len, dat we een abattoir gingen bouwen in den Neethof of langs den Driehuizer kerkweg? Of aan de Ramibonnetlaan of de Ver Loren van Themaatlaan? Neen immers. Bij zulke gelegenheden, wanneer er voor een bijzonder doel bouwterrein noodig is, komt steeds weer duidelijk naar voren, dat het jammer is dat men zoo zorgeloos met de bouwterreinen in onze gemeente omge sprongen is. Leest u eens het artikel van onzen medewerker J. Greshof „Bouwmisère in Brussel". Wat van Brussel gezegd wordt zou in zekeren zin ook van Velsen gezegd kunnen worden. Onze aanklacht zou echter niet zoo zeer den bouwstijl betreffen alhoewel ook daarover een hartig woordje gesproken zou kunnen worden als wel de „bouworde", die oorzaak is geweest, dat de gemeente Velsen met een geheele serie op zichzelf staande gehuchten bezaaid is geworden. Om welke reden we „bouworde" dan ook tusschen aanhalingsteekens schreven, want het bezi gen van het woord „orde" in één adem met de bebouwing van onze gemeente is een aan fluiting. Het systeemloos bouwen in onze gemeente begint zich thans hoe lan ger hoe meer te wreken. Laat ons dit voorloopig slechts aantoonen met het feit, dat onze gemeente van 46000 inwoners een rioleering noodig heeft, die een paar millioen gulden zal moeten kosten en met het feit, dat nu het ernst gaat worden met het bouwen van een openbaar slachthuis, we met de handen in het haar zit ten, omdat we niet weten, waar het te bouwen. Ondanks onze bijna 5000 H.A. gemeente-oppervlak. Want met die ééne HA. misschien is het iets meer zijn we er niet. We moeten één H.A. vinden in -een deel der gemeente, waar de inrichting zoo weinig mogelijk hinder kan veroorzaken, m.a.w. waar weinig bebou wing is. En die bebouwing is overalbe halve in den polder en daar brengt de bodem gesteldheid moeilijkheden met zich mede- Maar ons lijkt de kans groot, dat we ten slotte toch weer in het poldergebied zullen moeten gaan zoeken. Maar daarover straks. Wat is een openbaar slachthuis? Dat is een inrichting, waar particuliere slagers tegen een bepaalde vergoeding vee kunnen slachten of kunnen laten slachten en waar nog andere met het vleeschbedrijf verband houdende werkzaamheden verricht kunnen worden als: bevriezen, zouten, rooken van vleesch, smelten van vet, wasschen van darmen, zouten van huiden, enz. Men zal kunnen begrijpen, dat een derge lijke inrichting niet overal geplaatst kan worden. Wij hebben vóór ons het rapport van 19 Mei 1927, door de Gezondheidscommissie aan B. en W. uitgebracht in verband met de plannen tot het stichten van een openbaar slachthuis in de Ratels. Wij lezen daarin, dat volgens de meening der Gezondheidscommissie een openbaar slachthuis uit een hygiënisch, aesthetisch, moreel en pedagogisch oogpunt beschouwd, niet thuis behoort op een terrein dat is (of zal worden) ingesloten door bouwblokken en nabij vele scholen. (Dit laatste gold voor het terrein in de Ratels). Wij citeeren verder: In die gemeenten, waar plannen bestaan voor den bouw van een openbaar slachthuis, zal dit worden opgericht buiten de kom der gemeente. Een slachthuis, opgericht in de onmiddel lijke nabijheid van een wooncentrum zal als het niet hinderlijk voor de omgeving wil zijn, door de benoodigde installaties en de betere afwerking der gebouwen, buitenge woon kostbaar zijn. Als voorbeeld van een modern ingericht slachthuis wordt dat te Hilversum genoemd. Dank zij de oordeelkundige plaatsing der onderdeelen, in verband met de heerschende windrichting, is een goede ventilatie der ge bouwen en stallen mogelijk. Het onderhoud en schoonhouden dezer onderdeelen is van dien aard, dat zij geen stank verspreiden, Hierbij dient te worden opgemerkt, dat een verbrandingsoven niet aanwezig is, wel een darmwasscherij en een huidendrogerij. Het slachthuis zelf veroorzaakt weinig hinder ongeveer 1 HA. Het gemeente-slachthuis te Arnhem heeft dit voordeel, dat het is gelegen in de on middellijke nabijheid van den Rijn. Het Het slachthuis zelf veroorzaakt weinig hinder aan de omgeving, wat met het oog op de hoeveelheid water, die voor het reinigen der gebouwen enz. wordt gebezigd, nJ.. meer dan 1000 M3. per dag(!) niet te verwonderen is. Wel geven de nevenbedrijven als vetsmelterij. darmenbewerking enz. alsmede de verbran dingsoven voor afgekeurd vleesch reden tot klachten, ondanks dat de naastbij gelegen bebouwing ongeveer 400 M. van het slachthuis verwijderd ligt. Als motief voor het bouwen van een slacht huis buiten de bebouwde kom wordt in het rapport nog aangevoerd: de bij een slachtplaats onmisbare vee- stallingen trekken vliegen; het vervoer van vee langs de straat, het vervoer van afval, dat door het ontbreken van een vaarwater eveneens langs de straat moet geschieden, is uit een aesthetischoog- punt verwerpelijk; een slachthuis, is op te richten buiten de kom der gemeenet, kan eenvoudiger en der halve goedkooper zijn dan een slachthuis nabij wooncentra, immers waar bij plaatsing in de bebouwde kom een muurafscheiding nodig is, zal men bij plaatsing der inrichting buiten, althans gedeeltelijk, met een draad- afscheiding kunnen volstaan en met het oog op het hinderlijke geschreeuw van varkens nuchtere kalveren enz. zullen de stallingen in het eerste geval veel meer gesloten moeten zijn dan in het tweede geval, teneinde het geluid te dempen. In Anhem ondervinden de omwonenden veel last van het geschreeuw van het gestalde vee. Verder wordt er nog op gewezen, dat een dergelijke inrichting niet gebouwd behoort te worden in de nabijheid van fabrieken, op> dat geen hinder van rook ondervonden wordt, Het slachthuis zal dus op een behoorlijken afstand van het hoogovenbedrijf en de pa pierfabriek gebouwd moeten worden. Uit het bovenstaande zal het den lezer duidelijk zijn, dat het vinden van een schikt terrein voor het gemeentelijk slacht huis niet zoo eenvoudig is. Het is ons bekend, dat men eenige terreinen op het oog heeft, maar tegen al deze bestaan zekere bezwa ren. Naar onze meening zal men tenslotte toch weer ten Oosten van den Rijksweg Santpoort- Velsen moeten gaan zoeken, bij voorkeur naar een terrein, aan dien weg gelegen, bijv. in de buurt van den Hofgeest. Wellicht is daal de gesteldheid van den bodem geschikter dan bij den weg naar Amsterdam. Er is daar geen bebouwing, men is gevrijwaard tegen hinder van rook, de heerschende Westen winden De hertogin van Bedford, bijgenaamd de „vliegende hertogin", van wie thans wel vast staat dat zij omgekomen is. voeren de minder aangename geuren den pol der in, men kan het spoelwater afvoeren langs het hoofdriool, dat thans van Sant poort naar Velsen wordt gelegd, er is ruim schoots gelegenheid voor het bouwen van de noodige pompinstallaties voor de watervoor ziening. Alleen: het is geen centraal punt. Maar is dit zulk een groot bezwaar? Het centrale punt onzer gemeente is Velserbeek of het Tiberiusplein en daar zal men toch geen openbaar slachthuis willen bouwen? De door ons bedoelde plaats is uitstekend gelegen voor den aanvoer van het vee. En voor het ver voer naar de slagerswinkel of de koelhuizen speelt de afstand haast geen rol, daar dit toch per auto geschiedt. Aan den eisch, dat de inrichting ligt aan een hoofdweg wordt eveneens voldaan. Er wordt vooral door deskundigen veelal beweerd, dat een modern geoutilleerd slacht huis geen hinder aan de omwonenden veroor zaakt. Een kind kan begrijpen, dat dit zoo al geen onzin, dan toch iets betrekkelijks is. Ondervindt men van het één geen hinder, dan is er altijd wel iets anders dat onaan genaam is. In onze gemeente hebben wij tal van modern geoutilleerde fabrieken, waarvan gezegd werd, dat zij volkomen neutraal zijn. Het werd gezegd van de visch- meelfabrieken, van de hoogovens, de papier- fabriekenz. En wie zou durven ontkennen dat de inwoners van IJmuiden of Velsen periodiek hinder van dezen inrichtingen on dervinden? Er dient tegen gewaakt te worden, dat de toch al groote luchtverontreiniging in een groot deel onzer gemeente, nog grooter wordt Daarom is het gewenscht, dat onze gemeen telijke autoriteiten bezinnen eer zij begin nen, als het zoover is, dat bepaald moet worden, waar men het abattoir wil bouwen. S. B. „UNIC". In de Houtmanstraat no. 4 bij den Wes tertoren is geopend het Handelshuis Unie. Dot is een speciaal huis tot verkoop van rij wielen, kinderwagens en stofzuigers met on derdeelen. De zaak ziet er riant uit. De koo- pers hebben er een ruime keuze. Er is, voor wie een rijwiel wensehen, een keuze uit 40 verschillende soorten. Evenzoo is het gesteld met de andere arti kelen. Beneden zoowel als boven, waar een drietal toonkamers is, is alles overzichte lijk opgesteld. „Unie", thans nog en onbekend voor onze plaats, zal ongetwij feld spoedig be kend worden en het vertrouwen van velen weten te winnen. Unie is voornemens te ver- koopen op gemakkelijke condities zoodat elke beurs daar terecht kan.. INWISSELEN VAN VAC ANTIEBONNEN. De R. K. B. B. „St.-Jozeph" alhier, geeft voor georganiseerden en ongeorganiseerden gelegenheid hun vacantiebonnen in te wis selen voor verzilvering op Dinsdag 30 Maart van 7—9 uur in het Patronaatsgebouw Zee weg (voor den 2den Paaschdag). S. O. s. SCHOOLVOEDING. Men verzoekt ons plaatsing van het volgende: De kas van het Comité Schoolvoeding heeft, wil het Comité het werk kunnen voortzetten, eenige versterking noodig. Daarvoor komt het met een nieuw, origineel plan, n.l. een centscollecte. Deze collecte wordt niet op straat, maar langs de huizen gehouden. Men wordt beleefd verzocht bij aanbieding van de bus, voor ieder lid van het gezin 1 cent in de bus te offeren. Natuurlijk mag men ook meer geven. Eén cent per gezinslid kan voor niemand een bezwaar zijn, zoodat de collecte moet slagen. Zorgt dat ook u kunt zeggen: „Ook ik heb een steentje bijgedragen de Velschensche kin deren voor gebrek aan het eerst noodige, ni. goede voeding, te behoeden." Het Comité zegt u bij voorbaat hartelijk dank. Het Comité Schoolvoeding: P. BOSMAN, Voorzitter. E. VTJLBRIEF, Secretaresse Het Comité verstrekt op advies van Dr. Limborg-Meijer, directeur van den Gem. Ge- neesk. Dienst, warme voeding, melk en lever traan. Er zijn in totaal 37 scholen in de gemeente Velsen, waarover de commissie hare zorgen uitstrekt. De dagen dat er gecollecteerd zal worden zijn Woensdag 31 Maart IJmuiden West tot den Watertoren. Donderdag 1 April IJmuiden-Oost. Vrijdag 2 April Driehuis-Santpoort en Za terdag 3 April Velsen Noord. VOORJAARSVERGADERING NAT. CHR. GEHEELONTHOUDERS VEREENIGING. De voorjaarsvergadering van het district Noord-Holland van den Nat. Chr. Geheel onthouders Vereeniging wordt Zaterdag 3 April a.S; gehouden in het Ned. Hervormd Vereenigingsgebouw alhier. In deze vergadering zal het lid van het hoofdbestuur de heer B. Diesbergen spre ken over. „Het Blauwe Jeugdvraagstuk" en zal de heer H. H. Kraan van Beverwijk ne gerliederen verklaren en zingen. WANNEER STEMPELEN? De stempeluren voor de diverse organisaties aangaande crisissteun zijn voor de week van 30 tot en met 3 April a.s. als volgt vastgesteld: Algemeene Nederlandsche Bouwarbeiders- bond 99.20. Algemeene Nederlandsche Metaalbewerkers- bond 9.309.50. IJmuider Transport Federatie (N. A. S.) 9.55—10.10. Oud Katholiek Vakverbond 10.2510.40. Chr. Bond van Fabrieks- en Transportar beiders 10.50—11.20. IJmuider Federatie 11.2512.10. Ongeorganiseerden 9—10.45. R. K. Bonden 10.50—11.30. Kleine bonden 11.4012.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1