HET NIEUWE AVONDBLAD De ontwikkeling der Duitsche walvischvaart. Een student. 22e JAARGANG No. 125 WOENSDAG 31 MAART 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 254 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden. Telef. 5301 VERSCHIJN'! DAGELIJKS. BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN UITGAVE LOURENS COSTER. MIJ. VOOR COURANTUITGA VEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIéN1—5 regels 10.75* Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIéN OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HEI NIEUWE AVONDBLAD UE KENNEMER COURANT. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongesehiktneio J 2000.— overlijden ƒ400.—, verlies van nand, voet ot oog 200.— oeide leden duim '100.—, een lid duim ƒ50.—, alle leden wijsvinger ƒ60.— een 01 twee ïeaen wijsvinger 25.— alle leden anderen vinger 15.—, één of twee leden anderen vinger 5.—, arm- of beenbreuk ƒ30.—, enkelbreuk 15. polsbreuk f 15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. ƒ400.— by verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. IJMUIDEN Clubcompetitie Noord-Holland De eindstanden. Eerst nu pas kunnen wij de eindstanden van den Districtbond Noord-Holland plaatsen De arbitraire commissie heeft langen tijd noodig gehad om tot een resultaat te komen. Hieronder de stand der hoofdklasse: gesp.gew.rem.verl pnt. v.-t. IJmuiden 1 10 9 1 0 19 135—65 H. D. C. 1 10 6 2 2 14 121—79 Zaandam 1 10 6 1 3 13 109—91 Haarlem 1 10 4 0 6 8 90—110 Wormer 1 10 2 0 8 4 75—125 Helder 1 10 1 0 9 2 70—130 Het komt ons onwaarschijnlijk voor dat het verschil tusschen IJmuiden en H. D. C. 5 punten bedraagt. Wel moest de arbitraire commissie over eenige afgebroken wedstrij den van de H. D. C. beslissen, maar de inge wijden wisten wel, dat deze wedstrijden op één na, alle gewonnen waren voor de Haar- lemsche Damclub. Zelfs de ontmoeting IJmui denH. D. C. is in een gelijk spel beslist, een beslissing waarin de Haarlemsche Damclub niet zal berusten. Den Helder zal degradatie wedstrijden moeten spelen tegen IJmuiden 2 om een plaats in de hoofdklasse. Eerste klas: IJmuiden 2 7 6 1 '0 13 9149 Zaandam 1 7 4 1 2 9 81—59 D. K. Z. 1 7 3 2 2 8 77—63 Haarlem 2 7 3 2 2 8 71—69 Beverwijk 1 7 3 1 3 7 74—66 H. D C. 2 7 3 1 3 7 71—69 Helder 2 7 1 1 5 3 55—85 Castricum 1 7 0 1 6 1 40100 IJmuiden 2 wist, evenals het eerste tiental, het kampioenschap te veroveren. IJmuiden 2 komt nu in den eindstrijd om het clubkam- pioensehap van Nederland eerste en tweede klas. Castricum zal degradatiewedstrijden moe ten spelen. Tweede klas: Umuiden 3 7 5 1 1 11 91—49 Wormer 2 7 5 1 1 11 81—57 H. D. C. 3 7 4 1 2 9 77—63 Zaandam 3 7 3 1 3 7 72—68 D. K. Z. 2 7 3 0 4 6 68—7-2 Haarlem 3 7 3 0 4 6 66—74 Beverwijk 2 7 2 0 5 4 5684 Helder 3 7 1 0 6 2 4991 IJmuiden 3 wist door beter bordgemiddelde beslag op den kampioenstitel te leggen. Derde klas: H. D. C. 5 7 6 0 1 12 93—47 IJmuiden 4 7 5 1 1 11 87—53 H. D. C. 4 7 4 1 2 9 85—55 Zaandam 4 7 3 2 2 8 7169 Helder 4 7 3 1 3 7 65—75 Wormer 3 7 1 2 4 4 59—81 IJmuiden 5 7 1 1 5 3 5387 Zaandam 5 7 0 2 5 2 4793 IJmuiden 4 eindigde als tweede, doch smaakte het genoegen, van de kampioen H. D. C. 5 te winnen. Het eigenaardige geval doet zich hier voor, dat het vijfde tiental van H. D. C. sterker is dan het vierde. Resumeerende leverden de wedstrijden dit seizoen voor D. C. IJ. prachtige resultaten op: drie tientallen kampioen, één tiental bijna kampioen en het eerste tiental misschien kampioen van Nederland? JAARVERGADERING JONGELINGS- VEREENIGIN GEN De ring IJmuiden-Velsen-Beverwijk van den Bond van Jongelingsvereenigingen op Gerefor meerden grondslag houdt a.s. Woensdag avond in de tuinzaal van de Da Costaschool te Velsen haar feestelijke jaarvergadering. Behandeld zal worden het jaarverslag van den secretaris den heer S. de Waard van IJmuiden. De Vereeniging van Velsen zal een inleiding houden over „Het Calvinisme en de toekomst". VERKOOPING. De j aarlij ksche verkooping van vele fraaie en nuttige handwerken vervaardigd door een dameskrans ten voordeele der Geref. Kerk te IJmuiden-Oost zal begin April weder plaats vinden in een der bij zalen van het kerkgebouw. GESLAAGD. Voor het theoretisch tandheelkundig examen 2e gedeelte is geslaagd mej. B. Milatz alhier. BELLAMY-HERDENKING. De afdeelingen Velsen en Beverwijk der Intern. Vereeniging Bellamy organiseeren Vrij dag 2 April a.s. een Bellamy-Herdenkingsavond in „De Griffioen". Als spekers treden op de heeren G. H. Bosma, voorzitter der afdeeling Velsen, C. Oderkerk, lid van het hoofdbestuur en H. Vink, districtspropagandaleider. Verder is er declamatie van mevrouw Tine Kerkhof en verzorgt het Technisch Bureau Luttik een aardig filmprogramma. O.a. wordt vertoond een kleurenfilm uit de gemeente Velsen. NAGEKOMEN BESOMMINGEN. Trawler Silvain IJM 116 915 manden f 3010. Loggers: KW 169 f 200; KW 166 f 240; KW 175 f 280; KD 75 f 190; KW 162 f 160; KW 56 f 490; KW 48 f 270; KW 107 f 160; KW 51 f 490; KW 29 f 440; KW 39 f 570; KW 40 f 570; KW 46 f 240; KW 19 f 210; KW 135 f 170; KW 124 f 240: KW 36 f 230: KW 43 f 260; KW 64 f 220: KW 95 f 370; KW 173 f 240: KW 31 f 410; KW 104 f 180; KW 130 f 260; KW 42 f 400: KW 27 f 360: KW 91 f 200; KW 154 f 280: KW 108 f 2-20; KW 177 f 240: KW 112 f 250: KW 147 f 220; KW 170 f 360: KW 134 f 240; KW 62 f 180; KW 18 f 170; KW 155 f 270; KW 24 f 260; KW 114 f 250. Een nog niet gepubliceerde foto van het Prinselijk Paar. Foto Ziegler. Eert nieuwe vloot in aanbouw. Thans drie reederijen aan bod. Nadat de „Erste Deutsche Walfang. Ge- sellschaft" met de 15000 ton groote drijvende traankokerij Jan Wellem en haar zes jagers onder bevel van kapitein Kraul als eerste Duitsche vangexpeditie op de walvischgron- den in den Antarctis dit seizoen een succes vol bedrijf heeft kunnen uitoefenen, begint nu ook de tweede Duitsche vang-expeditie, die in het 'leven werd geroepen door den be kenden grootindustrieel Walter Rau vastere vormen aan te nemen, schrijft de Deutsche Fiseherei Rundschau. Reeds verleende de tweede aan de Deutsche Werft te Hamburg opdracht tot den bouw van een 22000 ton groote traankokerij, terwijl de acht daarbij behoorende jagers op de Seebeck Werft te Wesermünde gebouwd zullen worden. Als eerste schip van deze geheel uit nieuw ge bouwde schepen bestaande vloot is reeds op 13 Maart de jager Rau I van stapel ge- loopen, terwijl de zeven zusterschapen reeds in een van de komende weken de helling verlaten kunnen. In verband hiermede is het van voldoende belang, eens de ontwikkeling na te gaan van de Duitsche walvischvaart in de laatste ja ren. De Duitsche walvischvaart kreeg in den na-oorlogstijd een onvermoeid voorvechter in den persoon van den bekenden kapitein Kircheisz, die reeds vóór den oorlog als ka pitein van de Hamburg-Süd in het Zuiden van Argentinië met de walvischvaart in aan raking was gekomen en die later onder lei ding van den beroemden graaf Luckner aan boord van den zeilhulpkruiser Seeadler de avontuurlijke kapertochten in de Zuidzee meemaakte. Na het einde van den oorlog ging de onvermoeibare kapitein weer naar de groote vaart. Met zijn kleinen vischkotter „Hamburg" zeilde hij de wereld rond, een daad die hem over de geheele wereld bekend deed maken. I11 het jaar 1927 van deze groote reis terug gekeerd, werd den rusteloozen kapitein van de zijde van den toenmaligen voorzitter van de Duitsche Zeevisscherij-Vereeniging Frei- herr von Maltzahn het voorstel gedaan, de moderne walvischvaart, die tot dusver alleen door Noorwegen, Engeland en Rusland werd uitgeoefend, ook in Duitschland weer op de been te helpen. Het probleem „Duitsche wal vischvaart" liet Kircheisz van toen af niet weer los. Nadat de onderhandelingen met de verschillende geïnteresseerde kringen door verschillende oorzaken op niets waren uitge- loopen, reisde Kircheisz in 1930 alleen en voor eigen rekening naar de Antarctis, om ter plaatse het walvischvaart-vraagstuk en de voor Duitschland aanwezige mogelijkheden te bestudeeren. Deze nieuwe reis voerde hem niet alleen naar de Zuidelijke IJszee, maar ook de vangplaatsen aan de Westkust van Zuid-Amerika en de kust van Alaska werden bezocht. I11 het bekende boek „Polarkreis SüdPolarkreis Nord" legde hij zijn onder vindingen op deze reis opgedaan vast en verder hield hij zich onledig met moderne walvischvaart in Duitschland in woord er beeld bekend te maken. In tal van voordrach ten heeft hij zijn ideeën omtrent de walvisch vaart in alle kringen uiteengezet. Zijn jarënlange arbeid leidden tenslotte in 1934 tot het eerste oositieve resultaat. In sa menwerking met deh Wesemünder visscherij- deskundige en syndicus van de Handelska mer Dr. Dierks kon Kircheisz in genoemd jaar de „Erste Deutsche Walfang-Gesell- schaft" met den zetel in Wesermünde in het leven roepen. Deze organisatie was voorloopig alleen als zuiver studie-inst'.tuut gedacht, die alle met de Duitsche walvischvaart in be trekking staande problemen zou onderzoe ken en die zich tot taak stelde de walvisch vaart in Duitschland economisch, technisch enrtinancieel op de been te helpen. Juist toen deze maatschappij begonnen was met haar voorbereidende werkzaamhe den. greep de vetindustrieel Walter Rau, die reeds voorheen kennis had genomen van de denkbeelden van Kircheisz en die in het stichten van een Duitsch walvischbedrijf ge weldige mogelijkheden voor de vetvoorzie- ning van Duitschland zag, actief in den loop der dingen in en stichtte in het voorjaar van 1935 een eigen maatschappij die met een eigen vloot de walvischvaart zou gaan uit oefenen. Als een man van de daad stelde Walter Rau, die zich van een klein f abri kantje had opgewerkt tot eigenaar van de grootste margarinefabriek van het rijk, zich met alle energie achter het plan. Bij de „Erste Deutsche Walfang-Gesell- schaft" was inmiddels de bekende zeepfirma Henkei van Dusseldorp geïnteresseerd en na besprekingen werd in het najaar van 1935 de organisatie, die als een studiegenootschap gesticht was, in een actieve visscherijmaat- schappij veranderd. Zij behield den ouden naam en legde zich met ijver toe op het aan schaffen van een vloot. Kapitein Kircheisz, de eigenlijke voor vechter van de Duitsche walvischvaart en stichter van de eerste maatschappij, trad la ter weer uit de „Erste" en ging over naar de firma Rau, die hem een leidende positie bij den bouw van hare vloot verleende. Nadat nu deze beide Duitsche reederijen begonnen waren, hun schepen te laten bouwen, begon ook het Engelsch-Hollandsche Unilever con cern zich in stijgende mate voor de Duitsche walvischvaart te interesseeren. Aan de werf van de Deschïmag te Bremen werd spoedig van de zijde van deze belangengroep de bouw van een groote traankokerij met daar bij behoorende jagers in opdracht gegeven, die eveneens later onder Duitsche vlag zal varen en eveneens in het komende najaar zeeklaar zal zijn. Voor de beide eerstgenoemde Duitsche wal- vischreederijen deden zich bij het aanschaf fen van de noodige scheepseenheden groote moeilijkheden voor. Terwijl de „Erste" er in het jaar 1935 nog juist in slaagde, het oude Hapag. stoomschip Württemberg op gunstige voorwaarden te koopen, om dit 8829 bruto- ton groote schip vervolgens tot traankokerij te laten verbouwen, besloot de firma Walter Rau na zijn beraad, af te zien van het koopen van een schip, dat later verbouwd zou moe ten worden en maar liever een nieuw schip te bestellen. Zoo kon in het seizoen 1936-1937 alleen de „Erste" met haar uit het s.s. .Württemberg" ontstane traankokerij Jan Wellem en zes jagers uitvaren, terwijl de ?irma Walter. Rau en het Unilever concern eerst in het seizoen 1937—-1938 met haar vloot gereed zullen zijn. Het volgend seizoen zal Duitschland dus een belangrijk aandeel in deze oud-Neder- landsche visscherij hebben. Waar blijven de Nederlandsche .valvisch- vaarders? (Aan de Nippon Universiteit te Tokio heeft de 84-jarige student Seyoesji Takai zijn doctoraal exa men theologie gedaanna vier jaren studeeren.) Dit is waard om te vermelden, In een tijd, waarin men helden, Nog slechts zoekt onder de jeugd, En den mensch aan 't eind van 't leven, Hoogstens wat respect wil geven Voor routine en voor deugd Is een grijsaard vierentachtig, Dan is 't lichaam niet meer krachtig En verzwakt is vaak zijn geest; Hij wordt, eens zoover gekomen, Nauw meer au sérieux genomen. Voor hem is de tijd geweest. Men hoopt, dat hem in dit leven, Nog wat jaren zijn gegeven, Doorgebracht in rust en vrêe; Dat wil men hem gaarne gunnen. Maar als factor door zijn kunnen. Telt zoo'n oude niet meer meè Daarom treft het zoo, te lezen Van 't merkwaardig feit van dezen Ouden grijsaard in Japan, Die, in plaats van vegeteeren, Zoo bejaard nog ging studeeren, En nog promoveeren kan. En laat men nu niet verklaren: Hij 's een dwaas, want op zijn jaren, Heeft hij daar toch niets meer aan; Niet als vak om van te eten, Maar terwille van het weten Heeft de man dit slechts gedaan. Voor de jongren die beweren, Dat zij klaar zijn met studeeren. Ligt hierin de les gereed. Dat de mensch eerst in zijn grijsheid Komt tot d' allerhoogste wijsheid, Dat hij bitter weinig weet Spaansche vluchtelingen in ons land. De aankomst te Eindhoven. Visscherijnieuws in een notedop. Aanvaring. Bij het binnenkomen raakte de IJselmond het s.b. schijnlicht van de Bergen, waardoor dit vernield werd. Wordt opgelegd. De Eveline IJM. 115 wordt opgelegd en zal vermoedelijk naar Vlaardin gen gaan voor reparatie. Niet verkocht. De Emma IJM. 177, die voor de Maandagmarkt binnen was, is gisteren niet verkocht, in verband met den grooten aanvoer. De vangst van dezen trawler werd heden af geslagen. Een kleine kioestie. Er zou een trawler wor den opgelegd en daarom moesten de kolen die zich nog in de bunkers bevonden, op een an deren trawler van dezelfde reederij worden overgescheept. De reeder wilde dit door de op varenden laten doen, maar de kolenwerkers verzetten zich hiertegen. Dit was hun werk, zeiden ze. Ze kregen hun zin. Geen erts meer uit Spanje? Nadat er in de maanden Januari en Februari van dit jaar tamelijk veel Spaansche schepen aan de Hoogovens arriveerden met ijzererts uit Bilbao is er sedert 9 Februari j.l. geen meer geweest. Het laatste schip uit genoemde haven betrof het stoomschip „Sendeja", dat met ruim 4000 ton erts hier binnenliep. Een glimpje van den ouden tijd. De in 1801 voor den Groenlandschen handel gebouwde Deensche brik „Hvalfisken" zal nu worden gesloopt. Na vele jaren in bedrijf te zijn geweest werd het schip aangekocht als club vaartuig van den zeil vereeniging te Ko- penahgen dool} later ging het over in eigen dom van de zeevaartschool te Svendberg als oefenschip voor de leerlingen. In den laatsten tijd werd de toestand van het vaartuig evenwel van dien aard. dat men besloot het op te ruimen. Sleepreis. De Duitsche sleepbooten Fairplay V en 10 zijn hier van Hamburg aangekomen om een baggermolen en twee onderlossers van hier naar Duinkerken te brengen. Om te dokken. Het Grieksohe stoomschip „Eleni" passeerde alhier, komende van Danzig, naar Amsterdam. Het schip zal in één der droogdokken aldaar eenige belangrijke herstellingen ondergaan. Een drietal Grieksche schepen, die even eens reparaties hebben ondergaan, vertrok dezer dagen weer naar zee, n.l. de stoomsche pen „Mount Atlas", Mount Othrys" en „Nellie", respectievelijk bestemd naar Emden, en laatst genoemd schip naar Vlissingen. VERPACHTING ZEESTRAND. Bij de van gemeentewege gehouden verpach ting van een gedeelte zeestrand ten Z. van de Zuiderpier werd ingeschreven door de wed. A. F Beukmanvan Driessen voor f 600 per jaar JONG HOLLAND SNAKT NAAR WERK! De collecte voor bovengenoemd doel die te IJmuiden-Oost oorspronkelijk 1* 2 en 3 April zou worden gehouden is door onvoorziene om standigheden uitgesteld tot 22, 23 en 24 April aanstaande. EINDHOVEN, 30 Maart. „Holland is een goed land. De menschen. die er wonen hebben bet goed en met open armen wachten zij de genen op, die de ellende van hun in bloed ge drenkte en door granaten omwoelde geboorte grond ontvluchten." Dat was de verzuchtng van één van de vier Spaansche vrouwen, die met het eonvooi der Madrileensche vluchtelingen, die in Holland zullen worden ondergebracht, mee waren ge komen. Nog kunnen de bewoners van het grensgebied langs den weg EsschenRoosen daal verhalen doen van de deerniswekkende "karavanen Belgische vluchtelingen, die in het oorlogsjaar 1914 het gastvrije Holland binnentrokken. Nog leeft in menig Oosten rijks en Hongaarsch hart de warme herinne ring aan het Hollandsche familieleven, dat zonder terughoudendheid voor de arme oor- logs-hongerlijdertjes openstond. En nu, nu zijn het de slachtoffers van het zelf moor dende Spanje, die met open armen in ons land ontvangen worden. En wanneer wij dan zien, hoe hier thans de volgepropte trein, die door den nacht van Marseille naar Parijs en van Parijs naar Roosendaal voortraasde met tientallen dood vermoeide menschen stopte met bleeke, on geschoren gezichten, zouden wij, die in een goed land leven en het goed hebben, dan niet iets van onzen overvloed afstaan en deze vaderlandloozen in hun moeilijkheden hel- pen? Dit was de gedachtengang van het R.K. Huisvestingscomité, dat zijn fondsen dan ook benutte voor het verleenen van hulp aan uit geweken buitentenders en zoo dacht ook bet Utrechtsche comité-Schmutzerm, dat zich speciaal belast met de zorg voor in nood ver- keerende Katholieke uitgewekenen. En uit de nauwe samenwerking van deze twee organi saties op dit punt, met goedvinden der regee ring, die asylrecht verleende, is de mogelijk heid geschapen om een groot aantal katho lieke Spaansche vluchtelingen in het zui den van ons land onderdak te brengen en van de noodzakelijke levensbehoeften te voorzien. Op dezen stralenden zonnigen voorjaarsmor gen bestond er op het Roosendaalsche station groote belangstelling voor de Spanjaarden. Het R.K. Huisvestingcomité uit Den Bosch was ver tegenwoordigd door den heer van Mackelen- berg en enkele andere bestuursleden, de Spaansch-Hollandsche arts, dr. Vermont, was er om als tolk te dienen, het departement van binnenlandsche zaken was vertegenwoordigd door mr. Boon; pater dom. van Hout, trappist, die meer dan dertig jaar in Spanje had ge leefd en het vorig jaar moest vluchten, toen het klooster te Algemezi. bij Valencia, waar over hij rector was in elkaar werd geschoten, bood zijn diensten als tolk, terwijl hy later de geestelijke verzorging der vluchtelingen in Eindhoven op zich zal nemen. Eén minuut over tijd, om 8.30 uur, werd in de bocht van de spoorbaan de stroomlijn-loco- motief van den Parijschen trein zichtbaar. Het perron werd onmiddellijk afgezet en toen de trein stilstond, werd de derde klas-wagon, waai'in de Spanjaarden zaten, uit den trein gekoppeld en op het doode spoor gereden. Het waren zeventig mannen, vier vrouwen en één kind, een vierjarig meisje, dat Palo- mita heet. De Spaansche dame, wier woorden wy hier boven aanhaalden gaf in een fleurig mengel moes van Spaansch en Fransch, dat wij ter nauwernood verstonden, uiting aan haar vreugde. Met denzelfden trein was ook meegereisd de Nederlandsche journalist H. Hermans, die lan gen tijd in Madrid heeft vertoefd en daa.r alle emoties, waaraan de honderden refugié's in het legatiegebouw waren blootgesteld geweest, had meegemaakt. De vluchtelingen in de Nederland sche legatie. De heer Hermans heeft ons een en ander van zijn wedervaren verteld. 17 Juni van het vorige jaar was hij naar Madrid gegaan en had hij zich ter beschikking gesteld, terwijl begin Oc tober de eerste Spanjaarden als vluchtelingen in het legatiegebouw kwamen. Dat is toen langzamerhand opgeloopen tot 460. Alle omringende gebouwen werden door gra naten getroffen en de Nederlandsche legatie zelf door een groot aantal granaatscherven en de gebrekkige behuizing maakte het allen hoe langer hoe moeilijker. Wel had de Nederland sche regeering met het ss. ..Oberon" via Valen cia levensmiddelen gezonden, maar dit was slechts voor korten tijd toereikend. Dinsdag nacht 23 Maart om één uur brak men op en ging men met vrachtauto's naar Valencia Deze reis van 350 K.M. nam 25 uur in beslag, natuur lijk met-aanrijdingen, lekke banden en andere euvelen. Woensdagnacht om twee uur kwam de laat ste vrachtauto met de laatste vluchtelingen in Valencia aan en daarna werd gansch het eonvooi met de zeer edelmoedige toestemming van de regeering te Valencia de gevluchten behooren tot de rechtsche Spanjaarden ge ëmbarkeerd in het 1500 ton metende s.s. „Ajax" van de K.N.S.M. De reis op dit kleine schip naar Marseille duurde 36 uur doch werd zeer veraangenaamd door de welwillende en be hulpzame houding der bemanning. In Marseil le, waar zij Zondagmiddag om vier uur aan kwamen, werd goed voor de vluchtelingen ge zorgd. Hedenmorgen om ongeveer kwart over elf vertrok het gezelschap in vier autobussen naar Tilburg en Eindhoven.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1