Met de financiën moet gerekend. Indische begrooting in behandeling. Over een Paaschreis. „Hertog Hendrik", „Java" en „0 1 6" patrouilleeren. x j.vlL EERSTE KAMER. Herberekening Indische pensioenen geen beslissing. Maatregelen tegen te laag loonpeil DEN HAAG Woensdag. Het begon imet een wel zeer breed opgezette rede van Mr. Mend els (s.d.), die wederom kritiek uitoefende op het feit, dat men het in Indië met de olie-maatschappijen omtrent een door haar te betalen extra-cijns op een ac- coordje heeft gegooid en die vervolgens lang durig sprak over de z.i. bestaande nooden der inheemsche bevolking, over te ver doorgevoerde „afbraak"-pol itiek en die voorts in dit ver band een van Regeeringswege voor te schrij ven minimum-loonregeling bepleitte. Via het vraagstuk van de industrialisatie kwam spr. bij de economische en politiekebetrekkingen met Japan terecht gaarne wilde hij eens iets hooren over de onderhandelingen omtrent 'n handelsovereenkomst terwijl hij tenslotte op toekenning van grootere staatkundige en staats rechtelijke zelfstandigheid aan Indië aandrong. Later op den dag zette zijn partijgenoot O s- sendorp nog uiteen, dat de s.d. fractie op grond van de leer van onaantastbaarheid van pensioen van de herberekening der Indische pensioenen niets wilde weten. Mr. Jansen (R.K.) kon, in verband met de dringende noodzaak wel zijn stem aan het betreffende ontwerp geven; ook omtrent toekenning van het volledige interpellatierecht aan den Volks raad en omtrent hetgeen Mr. Mendels verder omtrent de verhouding' NederlandIndië had opgemerkt, dacht de R.K. woordvoerder gamsch anders dan de s.d fractie-leider. De heer Kalfl (c.h.) stak den oud-G. G. de Jonge wegens diens bewind een pluim op den hoed, handeling waarmee de nat. soc. spieker de Mar chant et d'Ansembourg het eens was. Maar overigens viel er tusschen deze beide senatoren menig verschilpunt waar te nemen. Zoo b.v. met betrekking tot het defensie vraagstuk. Zeker de heer Kalff legde een ge matigde ontevredenheid aan den dag' t.a.v. wat de Regeermg tot dusverre op dit gebied ge daan heeft, doch de ontevredenheid van den Lugano, Paschen 1937. Dit volk van Lugano is een goed en opge wekt volk. Maar hoe is het ook anders mo gelijk? Het kan immers den heelen dag de zon in het water zien schijnen en hoeft heusch niet van elke molshoop een berg te maken. Wenscht uw hotelier u een aangename nachtrust, hij zal niet verzuimen er aan toe te voegen: morgen zal het weer zeker buiten gewoon zijn! Er klinkt zoo'n overtuiging in zijn stem, hij knikt u zoo bemoedigend en vertrouwelijk toe, dat ge in uw bed stapt met de absolute zekerheid dat de zon u den vol genden dag uit een onbewolkte hemel tegen zal stralen. De volgende ochtend is de hemel grijs. Om de toppen der bergen hangén slierten nevel, het water is grauw en onrustig. Maar de zon straalt van het gezicht van uw gastheer, hij wrijft zich de handen en zegt: tegen den middag klaart het op! De ligstoelen op den daktuin staan klaar. U zult eens zien hoe brum u in éen dag wordt. Ge wandelt wat rillend langs de quai. Aan den waterkant liggen de roeibootjes klaar om met u te gaan spelevaren. Al waait de win nog zoo guur, de bootslui staan gereed met u zee te kiezen. Ze weten zoo zeker dat ge voor de verleiding bezwijken zult, dat ze het niet eens noodig vinden u aan te houden en de ver- lokkelijkheden van een tochtje op het water breed uit te meten. Ze wijzen met een theatraal gebaar op hun huikje en maken een armbeweging die het gansche meer met alle omliggende bergen omvat. Gaat ze niet op deze zwijgende invitatie in, dan glimlachen zij. Vandaag niet? Welaan, morgen dan toch zeker! Iedereen wil immers op de blauwe golf jes wiegen onder een stralende zonnehemel? Weliswaar zijn de baren even loodgrijs als de lucht, maar men moet in dit land over de noodige verbeeldingskracht beschikken. Fan tasie kruidt het leven, nietwaar? Glimlachend staat een jonge man met glim mende krullen en koolzwarte oogen bij een uitgemergeld Fiatje. Het is Paschen, dan wil len de gasten toch autorijden? Ze willen naar Castagnola, naar Tesserete, naar Morcote of naar andere plekjes met idyllische namen, waar óók de boomen kaal zijn en het gras dor is, waar ook de wind blaast en de zon zich achter wolken verstopt. Vroolijk_rookt hij zijn sigaretje, leutig staat zijn hoedje op één oor, met welgevallen beziet hij den wagen, waarop de badgasten af zullen vliegen als ze het maar in de verte aanschouwen, 's Avonds staat hij er nog en zijn glimlach is niet verstard._ Opeens breekt de zon door. En dan is Lu gano op hetzelfde oogenblik een mondain Kurort geworden. Het is of alle nurses met baby-in-den-wagen achter de deuren der groote hotels hebben staan wachten. De oude dames met sluiers om het hoofd rennen te voorschijn. Een kastanje bot uit. De heeren hebben plotseling geen ovei'jas meer aan; in het knoopsgat van hun luchtige colbertje prijkt een takje mimosa of een uitdagende roode camelia. Op de terrasjes spelen Italiaan- sche strijkjes met weemoedige uithalen en de syphons spuitwater sissen in roode en gele vochten De zwermen strijken neer om de ta feltjes. Naast de Baseier Neueste Nachrichten de Paris-Soir, de Times en een deftige Nieuwe Rotterdammer. Fransch, Engelsch, Duitsch, Italiaansch en Nederlandsch. Witte schoen tjes en witte stroohoedjes. Dan duikt de zon achter een wolk. Eigenlijk is het toch nog guur. Zouden we nu maai' niet liever In de hall van het hotel is het heerlijk. Even tegen de centrale verwarming staan, dan voel je je weer kiplekker. Vergis ik me? Neen werkelijk: de zon schijnt weer. En de hotelier knikt me van verre toe met een blik die zeggen wil: heb ik 't niet voorspeld? En dan vliegen weer alle deuren open en in twee minuten is de pantoffelparade weer in vollen gang. Zoo is Paschen in Lugano. P. H. SCHRÖDER 'heer d'Ansembourg kende, gelijk Minister Co- lijn zeide, geen grenzen en in zijn kritiek had hij aldus de Minister de grenzen van het behoorlijke overschreden (tenzij hij aan 'n heel zwak geheugen leed) door net te doen alsof er geen kruisers op het programma van de Regeerinig staan. Wel degelijk is er sprake van drie kruisers. Ja, zoo ging -de Minister voort, als ik, gelijk de nat soc. afgevaardigde geen rekening houd met de financieele gevol gen, kan ik hem in overvragen nog wel over troeven. De plannen van de Regeermg zullen 45 a 50 niillioen gulden per jaar meer kosten. Het zal al 'n heeie toer zijn die middelen hier voor te vinden. In tusschen is er voor mij, zoo merkte Dr. Colijn op, een grens dit in tegen stelling met de nat. soc. hier n.l. dat ik halt meen te moeten maken bij de grens va-n den financieelen ondergang van ons land, die ik niet wenscb te overschrijden! Tegenover het betoog van den heer d'Ansem bourg over de wenschelijkheid van Europee- sche kolonisatie van Nieuw-Guinea moest de deskundige bewindsman opmerken, dat „het heele denkbeeld onzinnig" is en dat alleen iemand, die zich absoluut niets aan trekt van de feiten zooals de in werkelijkheid zijn, kan beweren, dat de hoogvlakten zich goed leenen voor dergelijke kolonisatie: zulke hoogvlakten bestaan er n.l. heelemaal niet. Aan een gezond nationalisme in Neder- landsch-Indië legt de Regeering daar te lande geen hinderpalen in den weg. Zoo stond er in de M. v. A. De heer d'Ansembourg had -hierin aanleiding gevonden te klagen over de gansch andere wijze van optreden in Nederland, gelijk hier de N.S.B. moet ondervinden. Maar Minis ter Colijn verklaarde over dit verwijt toch lich telijk verbaasd te zijn. Want, als er nu één ding onnationaal is, -dan is het z.i. toch wel het hier door de N.S.B. nagejaagde d-qel: de vervanging van den rechts- door den machts- staat. Dit toch gaat lijnrecht in tegen wat er in de groote meerderheid van ons volk leeft. Overigens wees de Minister er nog op,, dat de houding van de N.SJ3. in Indië anders is dan hier. „Daar gedragen ze zich fatsoenlijk en ten onzent in h-ooge mate onbehoorlijk". Dat be wijst men o.m. eiken dag in de nat. soc. pers. Aldus de bewinsman, die zich met betrekking 'tot den afgetreden en den nieuwen Gouver neur Generaal bepaalde tot de opmerking, dat Jhr. de Jonge zich zeer verdienstelijk tegen over het vaderland had gemaakt en dat tot dusverre zijn Opvolger ten volle aan de van hem gekoesterde goede verwachtingen had be antwoord. Nogmaals schetste de Minister zeer uitvoerig, hoe men er om praktische redenen toe geko men was de regeling i. z. de extra-cijns der petroleummaatschappijen te maken. Mooi vond ook hij de figuur niet, doch in de ge geven omstandigheden was er niets anders op te vinden geweest.- Bovendien moest men voor al bedenken, dat het hier niet ging om wette lijke verplichtingen, want daaraan hebben -die maatschappijen ten volle voldaan doch al leen om 'n extra-bate voor de Indische schat kist. Het financieele beeld in Insulinde is wel wat gunstiger geworden, maar men overdrijve toch vooral niet. Waakzaamheid tegen te groote royaliteit is, op haar plaats, al moet er hier en daar wel weer wat meer gedaan worden, gelijk ook reeds op deze begrooting te bespeu ren valt. Wat nu de loonen in het vrije be drijf aangaat, gaf de Minister te vei*- staan, dat de ondernemingen het ze delijk recht op winstuitkeering missen bij handhaving van het huidige lage loonpeil. Dit oordeel is aan de maat schappijen kenbaar gemaakt. En als ze naar dit advies nu eens niet zou den luisteren? Wel zoo ging de Mi nister voort daix bezit ik op 't oogenblik tegen 'n dergelijk optreden geen wapen, maar indien ze mij in mijn vertrouwen zouden teleui'stellen, dan kan ik er wel één smeden. Dan zou n.l. het oogenblik aanbreken,, waarop dwingend recht t.a.v. een mi nimum-loonregeling in het leven ge roepen zou moeten worden. Naar aanleiding' van Mr. Mendels' gepaste of ongepaste nieuwsgierigheid omtrent den stand der onderhandelingen met Japan, kon de Minister alleen mededeelen, dat hij goede reden heeft om aan te nemen, dat zij in het allerlaatste stadium verkeeren. De scheep vaartregeling', die er een is tusschen parti culieren, doch met voor-wetenschap van de beide Regeeringen, bestaat in een verdeeling van de hoeveelheid lading tusschen schepen onder Japansche en onder Nederlandsche vlag en in een bevredigend werkende tarief regeling van de vrachtprijzen. Politiek is het met het land van den Mikado allemaal bo tertje tot den boom. Geen enkele kwestie tusschen de beide Regeeringen, een volko men vriendschappelijke verhouding zonder eenige wrijving. Aan uitlatingen van een of anderen indivi-dueelen spreker moet men heusch geen beteekenis van eenig belang toekennen. Dat klonk dus wel zeer gerust stellend. Betreffende de Staatsrechtelijke vraag stukken verklaarde Dr. Colijn nogmaals, dat voor hem de hoofdzaak is, dat men alle kracht concentreert op de autonome ontwik keling van de eenheidsgroepen in de Ned. Indische bevolking. Tot besluit van zijn rede verdedigde de minister nog eens het herberekenings-ont- werp, waai'bij hij o.m. aantoonde, dat er hier geen kwestie was van onbillijke aantas ting van „verkregen rechten". Z.-h.st. gingen de Indische begrootings- hoofdstukken er door. Over het herberekenings-ontwerp vroeg ook niemand hoofdelijke stemming aan. Doch nadat achtereenvolgens Mr. Mendels voor de geheele s.-d. fractie, de heeren de Bruin (R.-K.), Andriessen (R.-K.) en d'Ansem bourg (nat. soc.), mede voor zijn fractiege noot Mr. v. Vessem, verzocht hadden te la ten opteekenen, dat ze geacht wenschten te worden tegen gestemd te hebben, vond de President het te bar worden. Hij liet de namen oproepen, maar ziet, er bleken nog slechts 21 senatoren present te zijn van wie er 8 (de v.-d. Mr. Werker, de beide nat.-socialisten, 3 R.-K. en de enkele aanwezige socialisten) tegen stemden. Het quorum, 26, was dus niet voorhanden. En duvS zal men Donderdagmorgen nog eens moeten stemmen. Dat reeds zóovelen huis waarts gekeerd waren, kwam doordat allen er op gerekend hadden, dat hoofdelijke stem ming achterwege zou blijven: d<e afwezigen hadden ook in dit geval ongelijk! E. v. R. Nederlandsche reeders zien toestand gunstiger in. Echter moeilijkheden met vernieuwing der vloot. Te 's Gravenhage is Woensdag de jaarlij k- sche algemeene vergadering van de Neder landsche reedêrsvereeniging gehouden. Deze vergadering werd door den voorzitter, den heer W. Ruys, Bzn., lid der directie van de N.V. Rotterdamsche Lloyd te Rotterdam geopend met een rede, waaraan wij het vol gende ontleenen: Nadat zoovelen van zijn voorgangers, dooi de omstandigheden gedwongen, zich vaak op zeer sombere wijze moesten uiten over de toe standen in en de toekomst van het reederij- bedrijf, was het spr, een groote voldoening, thans een meer optimistisch geluid te kun nen laten klinken'. Voor 1937 zijn ongetwijfeld de vooruitzich ten gunstiger en kunnen wij met meer hoop de toekomst tegemoet zien dan wij voor kort nog dachten, aldus de heer'Ruys. De internationale samenwerking tusschen de reeders in de verschillende minimum vrachten-schema's bleef in het afgeloopen jaar gehandhaafd en doorstond in April/Mei van het jaar een krachtproef, toen zeer vele scheen op lading wachtten, zoowel in Zuid- Amerika als in Europa. Gelukkig bleek die samenwerking hecht te zijn. Wat de houtvaart betreft, kan met voldoe ning worden vastgesteld dat de samenwer king tusschen de reeders, die betrokken zijn bij de houtvaart van de Oost- en Witte Zee, zeer gunstige resultaten heeft opgeleverd. De laatste 5 jaren verloor de Nederlandsche vloot ongeveer 20 pet. van haar tonnage, een schrikbarend groot percentage en wel het grootste percentage van alle zeevarende na ties. De oplossing van dit vraagstuk is dooi de belangrijke stijging van de bouwkosten zeker niet gemakkelijker geworden. Mogen de Nederlandsche reeders in staat zijn eindigde spr. het scheepvaartbe drijf in ons land op een gezonden basis ver der te ontwikkelen. De vergadering betuigde hierop haar dank aan den heer Ruys, die als voorzitter aftrad, voor het door hem gevoerde beleid. In zijn plaats werd tot voorzitter gekozen mr. D, A. Delprat, directeur van de N.V. Stoomvaart Mij. „Nederland" te Amsterdam. Tot onder voorzitter werd benoemd de heer J. G.A. Fontein, directeur van de N.V. Maatschappij „Zeevaart" te Rotterdam Ter voorziening in de vacatures, ontstaan door het periodiek aftreden van de heeren ir. M Eikelenboom en W. H. de Monchy wer den tot bestuursleden gekozen de heeren Z. W. Dekkers, te Rotterdam en F. C. Bonman, directeur van de N.V. Holland-Amerika Lijn te Rotterdam. Vervolgens werd het jaarverslag over 1936 goedgekeurd. Aan dit jaarverslag ontleenen wij het'volgende: Op 1 Januari 1937 waren aangesloten 41 reederijen met 574 schepen, metende 2.322.674 br.t. (w.o. 156 motorschepen, 1 zeelichter en 20 sleepbooten)hetwelk bijna 97 pet. pet. van de totale Nederlandsche handelsvloot (stoom- en motorschepen met Nederlandsche, Neder - Iandsch-Indische en Curacaosche zeebrieven) uitmaakt. Na een lichte daling in de eerste twee kwartalen zijn de vrachten in de tweede helft van het jaar buitengewoon snel gestegen. Het afgeloopen jaar heeft eindelijk ook voor de Nederlandsche scheepvaart de zoo lang verbeide verbetering.,.gebracht, welke de hoop doet koesteren, dat thans de jaren van in zinking, en achteruitgang, voorbij zijn eir -een, herstel-van het scheepvaartbedrijf als bïoiï' van welvaart voor ons land mag worden ver wacht. Tegenover de vermeerderde inkomsten door de depreciatie staan echter ook verhoog de uitgaven wegens kosten in buitenlandsche havens, aanschaf van brandstoffen, exploi tatie van buitenlandsche kantoren, e. d. ter wijl nog afgewacht moet worden, welke ge volgen de onvermijdelijke prijsstijgingen van bepaalde -artikelen hier te lande alsmede de verhooging van reparatiekosten voor het scheepvaartbedrijf zullen meebrengen. Herhaaldelijk is door de vereeniging de aandacht gevestigd op de noodzakelijkheid tijdig voor vernieuwing van de vloot zorg te dragen. Te vreezen is echter, dat de gunstige tijd om den achterstand in te halen voorbij is. Nu het handelsverkeer toeneemt, kunnen, de Ne derlandsche reeders weinig nieuwe schepen in de vaart brengen en geen profijt trekken van de nieuwe ontwikkelingskansen, welke de verbeterde omstandigheden wellicht bie den; zij dreigen ten achter te komen bij hun buitenlandsche concurrenten, niet zonder be zorgdheid kan dan ook de toekomst van vele Nederlandschereederijen worden tegemoet gezien. AAN GEVOLGEN VAN ONGEVAL OVERLEDEN De 26-jarige tuinman van het krankzin nigengesticht „Zon en Schild" te Amersfoort T. van Bijsteren, die Vrijdagmiddag, toen hij een familielid naar de tram had gebracht, op den Utreehtscheweg voor den ingang van genoemd gesticht door een auto werd aan gereden, is in het ziekenhuis „De Lichten berg" aan zijn verwondingen overleden. Naar men zich zal herinnerenj werd zijn 21-jarige verloofde mej. B. M. van Herwaarden bij het ongeluk op slag gedood. AGENDA TE HAARLEM Heden: DONDERDAG 1 APRIL Groote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Elisabeth, de Vrouw zonder Man, met Else Mauhs, 8 uur. Concertgebouw: Opening Haarlemsche Voorjaarsbeurs, 3 uur. Des avonds Tholen en Van Lier. Palace Filmac: 11--5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Rembrandt Theater: Shirley Temple in „Het arme rijke meisje", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater„San Francisco" met Jeanette Mac Donald, Clark Gable en Spen cer Tracy. 2.30, 7 en 9,15 uur. Cinema Palace: „De banjospeler van de Mississippi" met Barbara Stan wij ck en Joel McCiea. 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „De kandelaars van den keizer" met o.a. Sybille Schmitz en Jo- han Heesters. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarïie 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. H a a r 1 e m-N oord: Bazar in de houten Hulpschool Rijksstraatweg nabij de Maas straat voor de Ned. Herv. Gemeente te HaarT.-N -Spaarndam. 25 en 7.3010 uur. VRIJDAG 2 APRIL Concertgebouw: Haarl. Voorjaarsbeurs. 1.30—5.30 en 7.30—11 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscopen nieuw programma. Amsterdams raad keurt millioenen-plannen goed. Het z.g. Boschplan en het D. P.-plan. De Amsterflamsche gemeenteraad heeft gisteren zijn goedkeuring ge hecht aan twee belangrijke voorstel len van B. en W., resp. betreffende het z.g. D. P,-plan en het Boschplan. Zooals bekend is beoogt het D. P.-plan de capaciteit van de gemeentelijke waterleiding op te voeren tot 54 millioen kubieken meter per jaar, een hoeveelheid die, al naar gelang men de verwachtingen omtrent de toeneming- van het waterverbruik hoog of laag stelt, tot 1945 of 1954 toereikend zal zijn, waarbij ge rekend wordt op geleidelijke uitvoering over een tijdperk van zes jaren en waarmede een bedrag van globaal begroot vijftien mil lioen gulden gemoeid zal zijn. Wat het boschplan betreft moge ter toe lichting in zeer korte trekken dienen, dat reeds op 28 November de raad besloten had tot het aanleggen van een bosch op de gron den, gelegen tusschen het Nieuwe Meer, de Ringvaart van de Haarlemmermeer, den Schinkelweg, den Poel en de Ringvaart van den buitendijkschen Buitenvelderschen pol der. Bij het nadien uitwerken van het plan B, en W. zijn ten deze voorgelicht door de op 31 Januari 1929 als gevolg van het raadsbe sluit geïnstalleerde z.g. boschcommissie, welke zich weder de hulp van andere instan ties en deskundigen assumeerde is de zaak breed opgezet en is men o.m. uitgegaan van den eisch dat het bosch dient te strekken tot voldoening' van de behoeften van de be volking in haar geheel aan ontspanning en natuurgenot beide. In dit verband zijn, be halve de thans reeds practisch voltooide roeibaan, verschillende andere objecten, zoo als o.m. een complex terreinen voor georga niseerde sport, speelweiden, een jeugdherberg- vijvers en waterloopen en een systeem van autowegen, rijwiel- en wandelwegen, zoomede bosch- en veldpaden, in het plan, waaraan aanmerkelijk grootere uitbreiding is gegeven dan oorspronkelijk was gedacht en dat rond 895 hectare beslaat, opgenomen. Luchtverbinding Amsterdam Parijs geheel met Douglas. Naar wij vernemen heeft de Air France de beschikking gekregen over een Douglas- vliegtuig van het type DC 2, die zij in het a.s. zomerseizoen zal gebruiken voor de luchtlijn AmsterdamParijs v.v., dié zij gezamenlijk met de K. L. M. vliegt en waarop viermaal per dag gelegenheid zal zijn van Amsterdam naar Parijs of omgekeerd te vliegen. Aangezien de K.L.M. op deze lijn uitslui tend Douglas-machines van het genoemde type gebruikt heeft de Ah' France er de voor keur aan gegeven de eenige Douglas die zij be zit op deze lijn in dienst te stellen, waardoor men eenheid van materiaal óp dit traject krijgt. Het Fransohe Douglas-toestel. de eenige D C. 2 die zich in Frankrijk bevindt, is in 1935 toen mede door het succes der K.L.M. tijdens- de Melbourne-race in alle luchtvaartkringen de aandacht op het nieuwe Douglas-product werd gevestigd, voor studiedoeleinden door het Fransche Luchtvaartministerie aange kocht en is thans ter beschikking van de Air France .gesteld". Deze, gebruik makende van de groote erva ring die de technische dienst der K.L.M. met Douglas-machhies. waarop deze dienst geheel is ingesteld, heeft, heeft thans de K.L.M. op gedragen, het toestel in haar eigen werk plaatsen geheel na te zien en in denzelfden staat te brengen als de Douglassen dei' K.L.M. De Fransche Douglas zal op Schiphol ge- stationneerd worden. Geheimzinnige ziekte te Buitenpost. Een kind overleden. Geval van voedselvergiftiging? In Buitenpost deden zich dezer dagen in het gezin van den arbeider H. Oldenburger vergiftigingsverschijnselen voor. Deze ver schijnselen werden ontdekt bij twee kinde ren van het gezin, die een bezoek hadden ge bracht aan kennissen. Den volgenden dag lagen meerdere kinderen van bet gezin Oldenburger ziek te bed. Van drie hunner was de toestand zoo ernstig, dat zij naar het R.K. ziekenhuis te Groningen moesten worden gebracht. Daar is een hun ner, een vierjarig meisje overleden. Het lijkje is op last van den officier van Justitie te Groningen in beslag genomen. Vermoedelijk betreft het hier een geval van voedselvergiftiging. Een onderzoek wordt in gesteld. De toestand van de beide ander kinderen is naar omstandigheden goed. Sit down-staking geëindigd. Slagerswinkel weer door het personeel geopend. Sedert Dinsdagmorgen heeft het personeel van een slagerswinkel in de Kinkerstraat te Amsterdam, naar Fransch- Amerikaansch voorbeeld den winkel bezet gehouden, zonder een vinger uit te steken om hun arbeid te ver richten. Vleesch was er gedurende de Paasch- dagen niet in de zaak en het kwam D^dag ook niet binnen. In hun slagerskiel re ge woon „hi burger" staakten de knechts, ter wijl op de winkelruiten ter verduidelijking van dit zonderlinge optreden was bekend ge maakt, dat de proteststaking ging tegen de crisislasten en niet tegen den patroon. Den nacht hebben de stakers in den winkel doorgebracht en Woensdagmorgen bleven verschillende nieuwsgierigen evenals Dins dag in de drukke winkelstraat tegenover den bewusten winkel staan kijken naar de din gen, die komen konden. Er gebeurd*» evenwel niets. De politie maande alleen de kijkers tot doorloopen aan Woensdagmiddag om half drie kwam er een einde aan de demonstratie. De handen werden weer uit de mouwen gestoken: er werd weer vleesch binnengebracht en het be drijf liep weer als gewoon. Uit Haarlem's Dagblad van 1887 1 April: In de Nieuwe Rotterd. Courant treft men eene verlovingsadvertentie aan. Het schijnt dus dat men ook ten onzent deze wijze om een engagement publiek te maken gaat invoeren. GIBRALTAR, 31 Maart. (ANP) Na hier kolen te hebben geladen heeft Hr. Ms. „Hertog Hendrik" koers ge zet naar de straat van Gibraltar en zich gevoegd bij Hr. Ms. „Java" en „O. 16", die voortdurend tusschen Tarifa en Ceuta patrouilleeren. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K. B. van 30 Maart 1937 is met ingang van 15 April 1937 benoemd tot burgemeester der gemeente Hellendoorn: E. C. Witschey. De heer Witschey is 45 jaar en is thans secretaris van de directie der Zuiderzee werken. Bij K. B. van 30 Maart 1937 is benoemd tot notaris binnen' het arrondissement Alkmaar, ter standplaats Bermingbroek (gemeente Sij- bekarspel)J. H. M. Noot, candidaat-notaris te Benningbroek. Shell maakt hoogste winst sedert 10 jaar. In totaal 19.654.860 dollar over 1936. De geconsolideerde netto-winst der Shell Union Oil Corporation en haar dochterondernemingen, na aftrek van alle onkosten en belastingen, bereikte over het jaar 1936 het hoogste niveau sedert tiexx jaren. Zij bedroeg 22.494.364 dollar, d.x. 19.654.860 dollar netto-winst uit het bedrijf en 2.839.503 dollar netto winst op den verkoop van een kapi taalbelegging. De bedrijfsresultaten over het voorafgaande jaar 1935 toonden een netto-winst aan van 6.812.835 dollar. In 1936 hebben de gezamenlijke bruto-be- drijfsinkoansten, niet medegerekend onderlinge verkoopen, 231.698.033 dollar bedragen, tegen 202.169.217 dollar in het voorafgaande jaar. De netto- inkomsten, zooals die voor 1936 worden vermeld, zijn berekend na aftrek voor depletie, depreciatie, „intangible" kosten van ontginnig, amortisatie, interest, inkomstenbe- lastingen en een gedeelte der inkomsten ver schuldigd aan een kleine groep van aandeel houders in onder-maatschappijen. In dezen aftrek is begrepen een ^edrag ad 9.449.836 dollar, vertegenwoordigende de voor 100 pet. geamortiseerde „intangïbl"oantgin- ningskosten. Deze wijze van afschrijven wordt door de maatschappij nog steeds onveranderd Het verslag vermeldt voorts dat de vorming van een reserve voor extra belasting op onver deelde winsten niet noodzakelijk werd ge acht. Na aftrek van het bedrag, bemoedigd voor de uitkeering van het normale dividend op de preferente aandeden, waren de geconsoli deerde netto-inkomsten over het verslagjaar gelijkwaardig aan 1,57 dollar per aandeel van de 13.070.625 uitstaande gewone aandeelen, de dienovereenkomstige whist over 1935 bedroeg 0,37 dollar per aandeel van een even groot aantal uitstaande gewone aandeelen. De president der maatschappij, de heer R. G. A. van der Woude, duidt in het verslag de politiek aan, welke in de toekomst met betrek king tot de dividenduitkeering op de gewone aandeelen zal moeten worden gevolgd. Hij deelt namelijk mede, dat, aangezien het bedrag, dat ingevolge de federal revenue act aan ex tra belasting op onverdeelde winsten onder hevig is, niet nauwkeurig kan worden geschat vóór het einde van het jaar, er een groeiende neiging bestaat, te breken met de gewoonte, geregelde kwartaaldividenden uit te keeren en daarvoor een interim- en een eventueel slot- diividend in de plaats te stellen. Ook het bestuur der Shell Union staat een dergelijke regeling' der dividenduitkeering voor, vooral ook omdat de uitkomsten van baar be drijf door seizoensinvloeden aan schommelin gen onderhevig zijn. Daarom heeft het be stuur besloten, indien de financieele positie der maartschappij en de toestand van het be drijfsleven in het algemeen zulks zouden toe laten, in het midden van het jaar op de ge wone aandeelen een interim dividend uit te keeren, zoo mogelijk gevolgd dooi' een slotdivi- dend tegen het einde van het jaar. De door de maatschappij gedeclareerde divi denden bedroegen in 1936 gezamenlijk 13.721.792 dollar. Behalve dat in 193 6 1.952.508 dollar preferent dividend over dat jaar wei'd gedeclareerd, weoxi ook al het achterstallige preferente dividend ad 8.501.627 dollar met be trekking tot de voorafgaande jaren betaald, terwijl bovendien voor het eerst sinds 30 Juni 1930 weder een uitkeering op de gewone aan deelen plaats vond ten bedrage van 25 dollar cents per aandeel of 3.267.656 dollar in totaal. Na deze betalingen en na het aanbrengen van enkele aanvullende boekingen, bedroeg het geconsolideerde surplus per 31 December 1936 11.579.155 dollar tegen 3.419.589 dollar per 31 December 1935. De geconsolideerde balans vertoont per 31 December 1936 een totaal van 84.072.406 dol lar aan opeischbare vorderingen tegen een to taal van direct op vorderbare schulden ad 31.443.712 dollar. De kasmiddelen, banksaldi, deposito's op kor ten termijn en sohatkistpapier der Ver. Sta ten bedroegen per 31 December 1936 27.819.656 tegen 18.419.465 dollar per 31 December 1935 De verbetering der kaspositie is gedeeltelijk veroorzaakt door de netto-opbrengst der op 10 Maart 1936 uitgegeven 60,000.000 dollar 3% pet. obligatieleenmg, verminderd met het be drag vereisoht voor de aflossing der uitstaande 5 pet. obligaties Shell Union Oil Corporation en Shell Pipe Line Corporation en voor de pre- miën, waartegen deze aflossingen werden verricht.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 2