VERWACHT WORDENDE SCHEPEN Rubriek voor Vragen IJMUIDEN De stand der werkloosheid. Aanzienlijke daling van het aantal werkloozen. Het aantal werkloozen in deze gemeente be droeg Bouwvakarbeiders Metaalbewerkers Houtbewerkers Landarbeiders Havenarbeiders Visschers Kantoorbedienden Losse arbeiders Overige beroepen op 27 Mrt. '37 437 250 38 42 88 200 46 783 305 Mannen v. 18 j. en ouder 2189 Mannen jonger dan 18 j. 101 Vrouwen v. 18 j. en ouder 19 Vrouwen jonger dan 18 j. 24 en op 28 Mrt. '36 544 364 42 44 122 396 45 754 352 2673 154 37 30 Om Het Damkampioenschap van Groot IJmuiden. Veel belangstelling. Totale werkloosheid 2333 288' Sedert de vorige week was het aantal 96 min der. Vergeleken bij verleden jaar vertoont het een daling van niét minder dan 551. PROPAGANDA-VERGADERING COMMUNISTISCHE PARTIJ. De propaganda-bijeenkomst welke Woens dagavond door de Communistische partij in bioscoop „De Pont" was belegd, mocht zich in een groote belangstelling verheugen. De grootse bioscoopzaal was nagenoeg geheel met belangstellenden gevuld. Te ruim 8 uur opende de voorzitter der afd. IJmuiden, de heer S, Warmenhoven met een welkomst woord tot de aanwezigen de vergadering. Spr. deelde mede, dat de Afd. Beverwijk, een open bare vergadering wenschende, niet in de ge legenheid werd gesteld in Beverwijk een zaal te bespreken. Dientengevolge werd de gast vrijheid der af deeling IJmuiden ingeroepen, waarvan deze bijeenkomst het resultaat is. De heer Warmenhoven wekte de aanwezigen op bij de a.s. verkiezingen ervoor te zorgen, dat zooiets niet weer kan gebeuren. Hierop gaf de voorzitter het woord aan den spreker voor dezen avond den heer Roestam Effendi, lid van de Tweede Kamer. De heer Roestam Effendi zeide een uiteenzetting te •willen ge ven van het verkiezingsprogram der Commu nistische partij. Spreker zal de groote lijnen uiteenzetten van de politiek voor het geheele Nederlandsche volk. De heer Roestam kwam op tegen de vaak geuite bewering dat de de mocratie bedreigd wordt door Fascisme en Communisme.. Niets is minder waar zegt spreker, want de Communisten strijden juist in' deze dagen met alle kracht en macht voor het behoud der burgerlijke democratie, Dit is, zeide spreker het eenige middel om het Nederlandsche volk te houden uit den greep van het fascisme. Het is in Nederland de N. S. B. die de democratie bedreigt. Wij zijn de partij die de concrete Nederlandsche be langen behartigt, aldus spreker, wij zijn het politieke geweten van het Nederlandsche volk daarom bij de a.s. verkiezingen zooveel mo gelijk communisten gekozen. Vervolgens hield de heer Roestam Effendi een beschouwing over de toestanden in ons Indonesië, waar de gemeenschappelijke gevaren van een Ja- panseh en een Duitsch fascisme dreigen. Als voorbeeld hiervan herinnerde spreker aan het geheime verdrag, voor eenigen tijd tus- schen Duitschland en Japan gesloten het welk een groot gevaar voor ons Indië of zoo als spr. zegt, Indonesië medebrengt, waarbij nog komt dat de Nationalistische partij in Indië door de Japansche provocateurs op al lerlei wijze tegen de Hollandsche regeering wordt opgezet. Niet Indonesië los van Holland zeide de heer Roestam Effendi maar een sa mengaan in het raam der tegenwoordige verhoudingen behoudens een verhooging van het levenspeil der inheemsche bevolking. Ook het leger moet niet weg, meende spreker, maar het riïoet vervormd tot een democratisch leger. Met een opwekking om vooral zooveel mo gelijk communistische stemmen bij de a.s. verkiezingen uit te brengen beëindigde de heer Roestam Effendi zijn geestdriftig betoog dat meermalen luide werd toegejuicht. Vervolgens wekte de voorzitter de aanwe zigen op de communistische .partij zoowel fi nancieel als moreel naar vermogen te steu nen daar de a.s. verkiezingen groote offers zullen vragen. Thans werd gepauzeerd en gecollecteerd. Na de pauze werd een tweetal films ver toond; de eerste over Spanje, de twee betrof het congres dat met Kerstmis in het Rai-ge- bouw te Amsterdam werd gehouden. Beide rolprenten oogstten veel bijval. Daarna wer den door den heer Roestam Effendi enkele schriftelijke vragen beantwoord welke gedu rende de pauze waren ingekomen. Vermeld dient nog dat de wanden der zaal met onder scheidene spreuken prijkten evenals de ach tergrond van het tooneel waar bovendien de hamer en sikkel, de emblemen der Commu nistische partij, waren aangebracht terwijl een Jazzband voor de noodige afwisseling zorgde. Na gemeenschappelijk zingen,der In ternationale sloot de voorzitter met dank voor de opkomst, de vergadering. MARKTPRIJZEN Tarbot per K.G. f 0.84—0.68 Griet per 50 K.G. f 35—17 Tongen per K.G. f 1.05—0.54 Groote schol per 50 K.G. f 2014 Middelschol per 50 K.Q. f 20—18 Zetschol per 50 K.G. f 23—4.20 Bot per 50 K.G. f 7.50—3.40 Schar per 50 K.G. f 8—1.70 Tongschar per 50 K.G. f 3222 Rog per 20 stuks f 2721.50 Vleet per stuk f 1.20 Kleine poon per 50 K.G. f 62 Groote schelvisch per 50 K.G. f 1915 Middelschelvisch per 50 K.G. f 2115 KI. middelschelvisch p. 50 K.G. f 1611.50 Kleine schelvisch per 50 K.G. f 12.504' Kabeljauw per 125 K.G. f 4213 Groote gullen per 50 K.G. f 8.10- Kleine gullen per 50 K.G. f 93.30 Wijting per 50 K.G. f 4.401.70 Makreel per 50 K.G. f 5.501.75 Heilbot per K.G. f 0.96—0.55 Leng per stuk f 1.900.80 Koolvisch per stuk f 0.400.10 Versche haring per kist f 1.501.15 5.50 BESOMMINGEN Trawlers; Vios 4, IJM. 96, 100 manden f 1430 Azimuth, IJM. 195. 245 m. f 1630, Sperwer, IJM. 133, 95 m., f 1040. Cornells, IJM. 15. 795 m. f 2360 Norma Marie IJM. 6, 1310 m. f 2980 Liesbeth Betty IJM. 183, 580 m. f 2570. Elie Chenevière, IJM. 161, 70 m. f 1040. Logger: KW 23 f 500 Kotters: E 24 f 410, E 482 f 600, E 501 f 330, •E 315 f 930. Er blijkt voor het jaarlijksche tournooi om het damkampioenschap van Groot IJmuiden ditmaal bijzonder groote belangstelling to be staan. Het bestuur van D.C.IJ., dat zooals altijd de organisatie in handen heeft, zal de gelegen heid tot deelneming open stellen tot Zaterdag 3 April a.s. Ieder die dus wenscht mee te dingen in de daarvoor in aanmerking komende klasse, ge lieve zich tot uiterlijk Zaterdag a.s. te wenden tot den secretaris van D.C.IJ. den heer A. Ligthart, Keizer Wilhelmstraat 2. Reeds nu staat vast dat ongeveer 60 spelers aan dit tournooi zullen deelnemen. Vooral in de hoofdgroep waarin spelers uit komen als B. Dukel, Ligthart, C. Suyk, H. Laros, H. de Boer en P. Leijte zal het er om spannen en kunnen allerlei verrassingen verwacht wor den. Titelhouder is de heer B. Dukel. OOK DE DERIKA V REPAREERT IN HARLINGEN Naar wij vernemen is niet alleen de Sham rock, maar ook de Derika V naar Harlingen gezonden om bij de werf „Welgelegen" aldaar voor de visscherij te worden gereed gemaakt. HERDENKINGSVERGADERING „BELLAMY" Men verzoekt ons te melden, dat de her denkingsvergadering van „Bellamy" niet zal gehouden worden in „De Griffioen" maar in het Hervormd Vereen igingsgebouw in de Kal- verstraat. IN SURVEY. De Gerberdine Johanna die van de West kust met makreel terug was en slechts f 2100 besomde, is in vervroegd survey gegaan en zal'dus eenigen tijd uit de vaart worden ge nomen. Ook de Clazina Luther blijft eenigen tijd binén voor reparatiewerk. KLEINE KWESTIES IN DE VISSCHERS- HAVEN. Er hebben zich de laatste dagen, of beter gezegd de laatste 'nachten, eenige kleine kwesties in de Visschershaven voorgedaan, die tenslotte zonder verdere moeilijkheden zijn opgelost. Dinsdagavond zou de Willy kolen laden. De kolen werkers verlangden daarvoor den gebruikeliiken toeslag van 50 pet., hetgeen de betrokken reeder niet bereid was toe te staan. De kolenwerkers weigerden daarop het werk uit te voeren. Na een korte staking gaf de werkgever echter toe. In den afgeloopcn nacht ontstond een con flict bij de lossing van de trawlers Norma Marie -en Cornells "die met resp. 1300 en 800 manden visch aan den ikant lagen. De ree- ders wilden deze booten door twee ploegen laten lossen, wat niet naar den zin van de havenarbeiders was. Zij verlangden voor elke boot 6 man meer. Nadat de betrokken orga- nisa'tiebesturen in een conferentie met de De Bilt voorspelt: Meest matigen wind uit Oostelij ke rich tingen, nevelig tot zwaar bewolkt of be trokken met tijdelijke opklaring, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 776.6 m.M. te Riga. Laagste 734.6 m.M. te Reykjavik. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 45 F. Laagste hedennacht 40 F. Hoogste heden 42 F. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur 759 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 83 IJmuiden Telefoon 5460. HOOG WATER TE IJMUIDEN Vrijdag v.m. 6.42 uur; n.m. 7.06 uur. Zaterdag v.m. 7.26 uur; n.m. 7.57 uur. Zondag v'.m. 8.22 uur; n.m. 9.— uur, reeders, die twee uren duurde, de kwestie hadden besproken, gaven de werkgevers aan het verlangen van de werknemers toe. BEVERWIJK Noteering van Beverwijk 31 Maart 1937. Spinazie per K.G. 0,100,16 Andijvie per K.G. 0,100,15 Koolrapen per zak 0,85 Wortelenper K.G. 0,04 Bieten per K.G. 0,02,/2 Aardappelen, klei, per K.G. 0,020,05 Spruitjes per K.G. 0,080,16 Boerenkool per K.G. 0,020,04 Roode kool per K.G. 0,030,05 Savoije kool per K.G. 0,030,04 Bloemkool per 100 16.0020.00 Uien per K.G. 0,02 Prei per bos 0,040,06 Sla per 100 krop 6.008.00 Rabarber per 100 bos 10,0016,00 Pieterselie per bos 0,05 Selderie per bos 0,04 Appelen per K.G. 0,26—0.40 Brusselsch Lof per K.G. 0,080,12 KIND DOOR AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Woensdagmiddag om 1 uur is het achtjarig zoontje van den heer Werts, wonende in de Plataanstraat 'te 's-Hertogenbosch. bij het spelen, onder een vrachtauto geraakt. Een der wielen ging het kind over het achterhoofd. Per autobrancard is het kind naar bet groot- zie kengasthuis vervoerd, waar het bij aan komst is overleden. Schip van verm. aankomst Laatste bericht Amstelkerk (Ned.) - West Afrika April 31 Maart van Hamburg. Ashlea (Eng,) West Afrika 19 April 21 Maart van Lagos. Amstelland (Ned.) Buenos Aires 30 April vertrekt 2 April. Aleinous (Ned.) x) Batavia 7 Mei vertrekt 3 April, Baarn (Ned.) Chili 11 Ajpril. 25 Maart te Hamburg. Bengkalis (Ned.) Batavia 3 April 29 Maart te Liverpool. Bodegraven (Ned.) Chili 11 April 27 Maart van Curagao. Bacchus (Ned.) Midd. Zee 28 Maart te Jerakini. Bennekom (Ned.) Ohili 27 Maart van Valparaiso. Barneveld (Ned.) Chili 29 Maart te Valparaiso. Br. Endeavour (Br.) Abadan 19 Maart vertrokken. Bintang (Ned.) x) Batavia 28 Maart vertrokken. Bloemfontein (Ned.) x) Zuid Afrika 30 Maart te Beira. Ohr. Huygens (Ned.) x Batavia 13 April 24 Maart van Colombo. Bourgas 13 April 30 Maart van Candia. Ned. Indië 30 Aprii 27 Maart van Telok Betong. Caribia (Du.) x) Pto Barrios 18 April 29 Maart van Pt. Limon. Oottica (Ned.) West Indië 7 April 22 Maart van Paramaribo. Costa Rica (Ned.) x) West Indië 30 Maart van Barbados. Deucalion (Ned.) Midd. Zee 5 April 29 Maart te Lissabon. Euryades (Br.) x) Ned. Indië 18 April 18 Maart van Sabamg. Enggano (Ned.) x) Batavia Mei 19 Maart van Colombo. Eurymedon (Eng.) x) Batavia 2 27 Maart vertrokken. Eemland (Ned.) Hamburg 4 April vertrekt 3 April. Ganymedes (Ned.) Zwarte Zee 3 April 30 Maart van Finisterre. Gaasterkerk (Ned.) x) Japan 27 Maart van Colombo. Grootekerk (Ned.) x) Japan 31 Maart van Pt. Said. Gisela Russ (Du.) Danzig 5 April 31 Maart vertrokken. Helder (Ned.) Chili 29 Maart van de Azoren. Heemskerk (Ned.) x) Zuid Afrika 23 Maart van Mombassa. Hercules (Ned.) Bourgas 28 Maart te Varna. Hilversum (Ned.) La Plata in lading. I. M. Embiricos (Gr.) Buenos Aires 21 April 24 Maart van Montevideo. Jagersfontein (Ned.) x Zuid Afrika 31 Maart te Duinkerken. J.v.Oldenbar nevelt (Ne< Batavia 4 Mei vertrekt 7 April. Lord Cochrane (Br.) Rosario 11 April 9 Maart vertrokken. Menes (Duitsch) Ned. Indië 16 April 27 Maart te Triest. Montferland (Ned.) x) Buenos Aires 16 April 30 Maart van Bahia. Myrmidon (Eng.) x) Batavia 21 April 29 Maart van Colombo. Maii Elvira Bilbao (v. IJm.) in lading. Magdeburg (Du.) x) Ned. Indië 29 Maart van Batavia. Meerkerk (Ned.) Japan 28 Maart van Yokohama. Midd. Zee 25 April 30 Maart te Fiume. Oberon (Ned.) Alexandrië 5 April 29 Maart te Valencia. Orpheus (Ned.) Stettin 6 April vertrekt 3 April. Odysseus (Ned.) Oporto heden 28 Maart van Vigo. Prometheus (Eng.) x) Batavia 3 April 22 Maart van Port Said. Palatia (Duitsch) Tampico 7 April 27 Maart v. d. Azoren. Poelau Roebiah (Ned.) Batavia 10 April 28 Maart van Port Said. Poelau Laut (Ned.) x) Batavia 14 April 24 Maart van Belawan. Phoenicia (Du.) Tampico 29 April 28 Maart vertrokken. Polykarp (Noor) x) New Orleans 10 April 23 Maart vertrokken. Pluto (Ned.) Hamiburg in lading. Rand fontein (Ned.) x) Zuid Afrika 31 Maart te Rotterdam. Reggestroom West Afrika 29 Maart van Takoradi. Riley (Eng.) Rangoon 11 April 26 Maart van Pt. Said. SalLand (Ned.) x) Buenos Aires 2 April 27 Maart van Madeira. Sesostris (Duitsch Pto Barrios 17 April 30 Maart van Trinidad. Saleier (Ned.) x) Batavia 19 April 25 Maart van Colombo. Saitwick Rosario 24 Maart vertrokken. •Simt Annaiand (Ned.) Danzig 5 April 1 April vertrokken. Taxiachis (Gr.) La Plata 14 April 12 Maart van Montevideo Tela (Ned.) Buenos Aires 15 Maart te Rosario. Tiberius (Ned.) Venetië 12 April 29 Maart van Bari. Troja (Du.) West Indië 5 April 20 Maart van Curacao. Trajanus (Ned.) West Indië 24 Maart van Kingston. Uckermark (Du.) Ned. Indië 21 April 30 Maart van Pt. Sudan. Venus (Ned.) Hamburg 2 April 1 April vertrokken. x) Schepen voorzien i van een x zijn grooter dan 6000 bruto register ton. j Hoogovens VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART TE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHETEN Zweedsoh s.s. Patiïa Amsterdam ,,'Jong-Nederland snakt naar werk." Ministers propageeren het werk onder jeugdige werkloozen. Tijdens een Woensdagavond georganiseerde bijzondere uitzending van de Ned. Chr. Radio Vereeniging ten behoeve van de derde collec te-actie „Jong-Nederland snakt naar werk", uitgaande van de Centrale voor werkloozen- zorg, welke gesticht werd op initiatief van den Raad van Ned. Kerken voor practisch Chris tendom zijn redevoeringen uitgezonden van mr. M. Slingenberg, minister van sociale za ken, van mr. -J. A. de Wilde, minister van bin- nenlandsche zaken en van mr. dr. A. A. van Rhijn, secretaris-generaal van de departe menten van handel, Nijverheid en scheep vaart en van landbouw en visscherij. Aan de rede van minister de Wilde wordt het volgende ontleend. Rede minister de Wilde. De ernstige gevaren, aan de jeugdwerkloos heid verbonden werden onlangs door den voorzitter van den raad van ministers, den heer Colijn, terecht aldus geschetst: „Een jeugd, die het vertrouwen in zichzelf verliest, die zelfs een schemering van hoop zou moeten missen, levert straks een volk, dat niet meer in staat zal zijn zijn plaats te mid den der natiën te handhaven." De Centrale zag deze gevaren. In overleg met en met steun van de regeering werd tot organisatie van werkkampen voor langen duur (ten minste 8 weken) overgegaan. De groote belangstelling van christelijk Nederland voor dit werk en de aandrang van werkloozejongens uit alle deelen van het land om in het werkkamp geplaatst te wor den, deed het bestuur besluiten meerdere kampen te stichten, waarna mocht worden aangenomen, dat voor de Prot. Chr. Jeugd van nagenoeg alle deelen van het land werk kampen waren geopend. De arbeid, door de centrale voor jong Ne derland verricht, kan nauwelijks hoog ge noeg worden geprezen. Zij heeft echter nog andere belangen tot een voorwerp van haar zorg gemaakt. Zij stichtte nl. de commissie vrouwen-crisiszorg. Deze stelt zich tot taak: le. Bevordering van de opleiding van werk looze meisjes voor huishoudelijke beroepen (door interne en externe cursussen). 2e. Vergrooting der geestelijke veerkracht der vrouwen van werkloozen door het orga- niseeren van vacantiedagen, cursussen en prettige middagen en avonden. 3e. Bevordering van het bezoek aan cursus sen voor koken, naaien, enz., die plaatselijk gehouden worden door andere instanties. In September 1936 werd het eerste inter naat te Haarlem geopend met een aantal van 40 meisjes. Op 13 Januari 1937 werd de tweede cursus aangevangen. Het ligt in de bedoeling, van de „centrale", zoo mogelijk dit jaar nog een tweede internaat te openen, mits de collecte f 150.000 opbrengt. De zegen door de centrale reeds verspreid, is groot. Echter kan en mag de arbeid niet stil staan, meer nog, hij heeft dringend uitbrei ding noodig. De K .L. M. meldt een record. Reeds voor de Paaschdagen heerschte een ongekde drukte op de Europeesehe lijnen van de K.L.M. Honderden vacantiegangers wipten met het vliegtuig even over de grenzen om zoo lang mogelijk van de feestdagen te kun nen genieten. Donderdag vlogen alleen al tusschen Amsterdam of Rotterdam en Londen 130 passagiers terwijl op dien dag in totaal 324 luchtreizigers van de Europeesehe lijnen der K.L.M. gebruik maakten, tegen slechts 174 op den zelfden dag van het vorige jaar. NATIONALE JEUGD STORM. In de dezer dagen gehouden algemeene vergadering van den Nationalen Jeugdstorm werd het bestuur als volgt samengesteld: C. van Geelkerken, voorzitter, P. van Raamsdonk. eerste penningmeester, J. van Schelt, tweede penningmeester, G. J. Beèrt-huis, hoofdredac teur van „De Stormmeeuw", mej. C. G. van Eek, en de heer G. C. Holtzappel. leden. ARROND. RECHTBANK Dief en diefjesmaat. Een 22-jarige los arbeider uit Beverwijk had wegens diefstal van een damesrijwiel een ge vangenisstraf van zes maanden tegen zich hooren eischen. Daar de rechtbank van meening was, dat het onderzoek onvolledig was geweest, werd deze zaak uitgesteld, om een rapport over verd. in te winnen. Tegen den kooper van de fiets, beschuldigd van heling', was vier maanden geëischt. Ook over dezen verd. zal een voorlichtingsrapport worden ingewonnen: Doodelijk ongeval. In den vroegen morgen van den negen en twintigsten Januari had op den Kruisweg in den Haarlemmermeer een aanrijding plaats, waarbij de Haarlemsche melkcontroleur D. L. doodelijk werd gewond. De officier van Justitie meende dat het slachtoffer zelf veel schuld trof, doordat hij het rijwielpad had verlaten en zich op den rijweg bevond, en eischte tegen den chauf feur een voorwaardelijke straf van drie maanden benevens een boete van f 40, subs. 20 dagen. De rechtbank veroordeelde verd. conform den eisch laden LAWNTENNIS De Competitie van den N. L. T. B. De competitie-commissie van den N.L.T.B., bestaande uit de heeren J. J. B. J. Swaan en H. Hoyte Veder, heeft een nieuwe indeeling van de competitie vastgesteld. De hoofdklasse blijft intact, bestaande uit zeven clubs, nl. Leimonias 1 en 2 (Den Haag), D.D.V. 1 (Amsterdam), Het Spieghel 1 (Bus- sum), Rhijnauwen 1 (Utrecht), Thor 1 (Den Haag) en A.T.V. 1 (Arnhem)De eerste klasse wordt echter uitgebreid van twaalf tot zes tien clubs. Daarom worden vier ploegen van de overgangsklasse bij keuze gepromoveerd, te weten O.D.V. 2 (Amsterdam), de beide Haarlemsche ploegen Haarlem 1 en T.C.H. 1 en "Woburnpark 1 (Den Bosch). Vier tweede-klassers worden gepromoveerd tot overgangsklassers De reden tot deze onverwachte promotie ligt in de omstandigheid, dat de samenstel ling van den competitie-vorm in zijn gelei delijke opklimming van de laagste naar de hoogste klassen niet voldoende de geleide lijke lijn vertoont, welke men in het nieuwe systeem heeft willen leggen. Om deze reden is die lijn er zooveel mogelijk door uitbrei ding van enkele klassen, en dus promotie bij keuze, ingebracht. DONDERDAG 1 APRIL 1937 De eerste klasse zal in het komend seizoen vier afdeelingen hebben en bestaan uit; Af deeling 1: Anglo Dutch 1 (Rotterdam), Schiedamsche L.T.V. 1, Kat 1 (Amsterdam), Rood Wit 1 (Den Haag). Afdeelïng 2: Groen Wit 1 (Amsterdam) Park Marlot 1 (Den Haag)Ace 1 (Den Haag) en Hilversum 1. Afdeeling 3: Festina 1 (Amsterdam), d. D.V. 2 (Amsterdam), Haarlem 1 en T.C.H. 1 (Haarlem) Afdeeling 4: Venlosche L.T.C. 1, Eindho- vensche L.T.C. 1, Philharmonie 1 (Tilburg) en Woburnpark 1 (Den Bosch). De samenstelling van de overgangsklasse is als volgt: Afdeeling 1: Game (Schiedam), Siod i (Rotterdam), Park Marlot 2 (Den Haag) en Leiden 1. Afdeeling 2: Mattenklopper 1 (Den Haag), Spieghel 2 (Bussum), Shot 1 ('Zeist), en Alta 1 (Amersfoort). Afdeeling 3: Zwolle 1, Enschedé 1, Nijme gen 1 en Arnh. L.T.B. 1. Afdeeling 4: Breda 1. Volley 1 (Eindhoven), Bastion Bazelaar 1 (Den Bosch) en Ready 1 Maastricht) De gepromoveerde clubs zijn: Alta, Het Spieghel 2, Ready en Breda. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnês van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van ons bladmet duidelijke vermelding van naam en woonplaats. De namen der vragers blijven redactie geheim. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken worden terzijde gelegd. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. RECEPTEN. VRAAG: Wat is het recept voor kletskoeken? ANTWOORD: 275 gram donkerbruine suiker, 125 gram bloem, 12 5 gram amandelen, 75 gram boter, een half theelepeltje kaneel, wat water. Broei en pel de amandelen, hak ze in stukjes. Kneed boter, bloem, kaneel, suiker en amande len door elkaar, voeg er zoo noodig een weinig wa ter bij. Rol van dit deeg een lange rol, als voor amandelpers; Snijd daarvan dunne plakjes of vorm balletjes van het deeg en leg de plakjes of balletjes ver uit elkaar op een goed geboterd bakblik. Zet het bakblik vrij hoog in een war men oven. Het deeg moet namelijk smelten en ragfijn uitloopen, terwijl toch de dunne randjes van dit noga-achtige deeg niet zwart mogen wor den. Laat de koekjes als ze dun uitgeloopen en heel licht bruin zijn, op het bakblik even be koelen. Neem ze, zoodra ze beginnen taai te worden voorzichtig van het bakblik af. Wacht men te lang met afnemen dan zijn ze zoo bros dat ze gevaar loopen te breken. Werk dus om vlug te kunnen opschieten met twee bakblikken tegelijk. Het eerste kan afkoelen terwijl het twee de in den oven gaat enz. Bovengenoemd deeg kan ook zonder amandelen worden gemaakt en met zooveel water verdund dat het spuitbaar is. Spuit dan op het bakblik kleine platte koekjes en leg enkele stukjes amandel in het deeg. VRAAG: Hoe verwijdert men glimmende plek ken door het strijken ontstaan, uit een crêpe sa tijnen japon? ANTWOORD: Als de japon van acetaatzijde is gemaakt is de glans niet meer te verwijderen. Anders kunt u probeeren door de japon over te strijken onder een vochtigen doek met niet te warm ijzer en niet te hard drukken. VRAAG: Hoe verwijder ik een roestvlek uit een lichtgrijze regenjas? We hebben het gabar dine met terpentijn behandeld maar nu zijn er bovendien nog kringen bij gekomen. ANTWOORD: De terpentijnlcringen eerst ver wijderen door de geheele plek met een dotje watten gedrenkt in terpentijn af te wrijven, on middellijk daarna voordat de terpentijn verdampt is de plek bedekken met een laagje magnesia, dat na een uurtje weer verwijderd wordt. Probeer nu of de kleur van de jas zuringzout verdragen kan op een plek waar het niet hindert, b.v. aan den zoom. Is de kleur zuurecht dan kunt u de roest vlek zonder gevaar met dat zuur behandelen. Als de vlek verdwenen is de plek goed afsponsen met warm water. Tenslotte de plek bedekken met een laagje magnesia, dat na een uur weer verwij derd kan worden. VRAAGHoe verwijder ik een vlek van ge klopte room uit een grijze gabardine regenjas? (Benzine en ammoniak helpen niet). ANTWOORD: Dé vlek eerst ruim en goed af wrijven met waschbenzine. De plek daarna direct bedekken met een laagje magnesia, dat na een uurtje weer verwijderd wordt. Mocht de vlek nog niet verdwenen zijn, dan met borsteltje en warm water goed afschuieren, dan zoo droog mogelijk kloppen en weer bedekken met een laagje mag nesia, dat na een uur weer verwijderd kan wor den. VRAAG: Hoe wasch ik een wit wollen cape en dekentje die geel geworden zijn? (Ik heb ze be handeld met Lux). ANTWOORD: Als cape en dekentje met was- schen geel geworden zijn is er niets meer aan te doen. U kunt ze nu bleelcen in een oplossing van 25 gr. overmangaanzure kalk op 10 L. water. De goederen daarna 10 minuten behandelen, uitslaan en 5 minuten laten uitdruipen. Vervolgens in een zwavelig zuur had een paar minuten behandelen, en daarin laten staan totdat de goederen weer wit zijn. De behandeling in geëmailleerd vaat werk. VRAAG: Hoe reinig ik lichtgrijze nappa band schoenen? ANTWOOR: 1 uur in weeken in waschben zine. Daarna glad op een tafel leggen en met een harden borstel stevig afborstelen: dan met doek droog wrijven en op een handschoenrekker op rekken. RECHTSZAKEN VRAAG: Wanneer een moeder 1000 ont vangt bij het overlijden van haar man en er zijn twee kinderen uit dit huwelijk, is er dan van dit gedeelte ook iets bij dat den kinderen uitbetaald moet worden als zij 21 zijn? ANTWOORD: Ja. zij erven mede. VRAAG: Als een meisje van 21 jaar voor dag en nacht in betrekking gaat (vader werkloos) is zij dan nog verplicht een gedeelte van haar loon aan haar vader af te staan? Hoeveel? ANTWOORD: Ja, het bedrag hangt van ver schillende omstandigheden af, o.a. of er meer kinderen zijn die moeten steunen. DIVERSEN. VRAAG: Zijn in de omgeving van de Hooge Veluwe kam peerhuisjes te huur? Waar kan ik daarnaar informeeren? ANTWOORD: Ja, u kunt informeeren bij de Ver. voor Vreemdelingenverkeer te Apeldoorn. VRAAG: Mijn dochter is in November 13 jaar geworden en zal 1 April a.s. de laatste klasse doorloopen hebben. Mag zij dan van school af? ANTWOORD: Ja.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 6