HET NIEUWE AVONDBLAD Wij vragen de aandacht voor de rioleeringswerken. 22e JAARGANG No. 129 MAANDAG 5 APRIL 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 254 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden. Telef. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS. BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIeN1—5 regels 10.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct.. elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIeN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KEN NEMER COURANT. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnês. Levenslange ongeschiktheid J 2000.— overlijden 400.verlies van hand, vo^t of oog 200.beide leden duim f 100.één lid duim f 50.alle leden wijsvinger 60. één of twee leden wijsvinger f 25.alle leden anderen vinger ƒ15.—één of twee leden anderen vinger f5.—, arm- of beenbreuk 30.enkelbreuk f 15.—polsbreuk 15.— Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. 400. bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van 2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. IJMUIDEN R.'K. Tooneelvereeniging „Kunstkring". „Familieproblemen". Onder de beproefde leiding van den heer J. F. A. Jungbacker Sr. heeft de R. K. Tooneel vereeniging „Kunstkring" voor een niet te talrijk publiek in het R. K. Verenigingsge bouw aan de Mahustraat een uitvoering van de lachpil „Familieproblemen" gegeven, die er weer heeft mogen zijn. Door verbintenissen elders zagen wij slechts het optreden van Kunstkring na de pauze (zie de opmerking bij het verslag van K.Z.O.S.). De elementen voor een zot blijspel bezit „Familieproblemen" in velerlei opzicht; de intrige leidt herhaaldelijk tot de dolste onmo gelijkheden, waarom zelfs de meest ernstige mensch wel zal kunnen lachen. Hetgeen men dan ook niet vergat te doen. Zulk een spel als dit er een is, vraagt natuurlijk (wil het suc ces ten top stijgen) een sneltreinvaartje. En aan dit liet regisseur Jungbacker het niet ont breken, al moet ook zelfs een sneltrein af en toe vaart verminderen. Machinisten waren de heer Koene als papa en mej. J. v. d. Kolk als de jongste dochter; van den eersten was 't ons allen bekend, dat hij een vlot acteur en steunpilaar van „Kunst kring" is. Maar in de jonge krachten ligt de hoop der toekomst van de verenigingenhoe de débutante van enkele jaren zich ontpopt heeft tot de onmisbare ingenue-rol hebben we dezen avond mee kunnen genieten. Want het was een voortdurend plezier deze jonge dame in plankenland bezig te zien en te hoo- ren. Het leeuwendeel van het succes komt dan ook volmondig aan mej, v. d. Kolk toe, die het eerlijk met papa Koene deelen mag. Als Dritter im Bunde was het de heer C. Jongejans, die fleur aan deze uitvoering gaf door z'n geroutineerde optreden. Mevr. B. v. d. Kolk—Versteeg was een moe der, die zich in het kader aanpaste; mej. Truus Klaassen de vinnige, maar toch nog zachtmoedige zuster; P. Lieshout de schoon zoon in spé; N. Berkhout in de dubbelrol als Francis en een sappige, aardig getypeerde taxichauffeur. En laten we mej. Jo Meesters als Sadie niet vergeten! Allen hebben met hard werken een keu rige uitvoering weten te geven en den naam Kunstkring eer aangedaan. Pastoor de Moei heeft hen daar aan het einde van deze vlotte voorstelling terecht dank voor gebracht en mej. v. d. Kolk even apart genoemd voor haar aardig spel evenals een woord van lof voor den regisseur. W. Werking van het haringbesluit. Regeering geeft verschillende inlichtingen. Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake het ontwerp van wet tot wijziging van de haringwet 1927 wordt ontleend: De door enkele leden gestelde vraag om trent de werking der getroffen regeling in gevolge het zoogenaamde haringbesluit, moet op een misverstand berusten, aangezien het op de landbouwcrisiswet steunende haring besluit geenerlei verband houdt met de ha ringwet, welke uitsluitend betrekking heeft op den uitvoer van haring. De minister is niettemin gaarne bereid de gevraagde in lichtingen te verschaffen. Van een sterke bevoordeeling van de groote reederijen boven de kleine ondernemingen bij de vroegere regelingen is geen sprake. Dat de eerste vangst het meeste pleegt op te leveren, is in zijn algemeenheid niet juist. Bij over vloedige vangst in den aanvang van het sei zoen komt het dikwijls voor, dat de prijzen lager zijn dan in den loop van het seizoen bij schralere vangst. Het hangt ook van de kwa liteit der haring af. De bedoelde regelingen zijn vastgesteld na overleg met en advies van de onder de Nederlandsche visscherijcentrale ressorteerende sub-commissie voor de drijf- netharingvisscherij en hebben over het al gemeen bevredigend gewerkt. Ter voorkoming van een te grooten haring- aanvoer en dientengevolge van het seizoen is in 1936 het uitvaren der schepen geschied in 4 etappes, op eiken vastgestelden datum kon een vierde gedeelte der schepen van elke reederij uitvaren. De meeste moeilijkheden gaven bij deze regeling de reederijen van min der dan 4 schepen en in het bijzonder de ree derijen van één schip. Bepaald is, dat deze reederijen haar schip in de tweede groep mochten laten uitvaren, die slechts 24 dagen later viel dan de eerste groep, terwijl bij lo ting 5 dezer reederijen haar schip in de eer ste groep mochten doen uitvaren. Voor het seizoen 1937 zijn nog geen regelingen getrof fen. Daarom trent heeft nog overleg plaats, waarbij getracht zal worden aan de tegen de vorige regelingen ingebrachte bezwaren tege moet te komen, Aanvoer cokes. Het Zweedsche stoomschip „Mangen" kwam gisteren alhier binnen van Newcastle met een lading cokes voor het Hoogovenbedrijf. IJzerverscheping In de binnenhaven van het Hoogovenbedrijf arriveerde Donderdag het Nederlandsche mo torschip „Zeester" van Rotterdam. Het schip heeft een partij ijzer ingenomen, waarmede het inmiddels is vertrokken. Het Spaansche vrachtschip „Mar Caspio", dat aan de Fransche kust door een kruiser der Na tionalisten werd beschoten en tenslotte met een groot lek op het strand moest worden De spoorbaan op twee plaatsen ondergraven. Hoe vier paar armen 60 afm. druk produceeren. Een werk, dat weinig de aandacht getrokken heeft, maar dat veel inte ressanter maar dan ook moeilijker was dan het leggen der rioolbuizen in de diepe sleuven in de verschillende straten is Zondagmorgen gereed ge komen. Op twee plaatsen heeft men een verbinding onder de spoorlijn aangebracht, hetgeen moest geschie den, zonder dat het spoorwegverkeer daarvan hinder of vertraging onder vond. Dank zij de wijze, waarop het werk is uitgevoerd, dank zij het harde werken van de arbeiders, is alles op tijd gereed gekomen en heeft het treinverkeer niet den minsten hinder er van ondervonden. De plaatsen, waar de rioleering onder de spoorlijn is doorgetrokken liggen ter hoogte van de Van Spilbergenstraat en in den over weg bij de halte Julianakade, waar een ver binding tot stand moest worden gebracht tus- schen de reeds gereedgekomen rioleering in de Julianakade en de Kanaalstraat. De onder graving ter hoogte van de Van Spilbergen straat was noodig voor het maken van een „nooduitgang" naar het kanaal ter ontlas ting van het riool in den IJmuiderstraatweg bij zwaren regenval. Hoe de nooduitlaat werd gemaakt. Ongeveer 6 M. onder de spoorlijn heeft men een afvoerriool van l M. rond naar het kanaal moeten maken. Zou men dit op de ge wone wijze doen, dan kwam men daarbij voor haast onoverkomenlij.ke moeilijkheden te staan in verband met het treinverkeer. Door toepassing van een werkmethode, die in óns land nog slechts een enkele maal gevolgd werd, heeft men echter alle moeilijkheden overwonnen. Donderdag werd een begin met het werk gemaakt en Zondagmorgen waren de vijf buizen, elk van 3 M. lengte onder de spoorlijn doorgevoerd. Maar men heeft daar voor ook dag en nacht moeten doorwerken. Om deze nooduitlaat onder de spoorbaan door te leggen heeft men gebruik gemaakt van de uitvinding van Braimah, de hydrauli sche perspomp. Men heeft de rioolstukken dus eenvoudig door den grond geperst. De gesteld heid van den bodem was voor dit werk uiterst gunstig, daar er ondanks de diepte geen water was. Nabij de sleuf stond een perscylinder opge steld, die door vier man werd bediend. Deze perscylinder was met een nauwe metalen buis met een drukpomp verbonden, welke druk- pomp in den werkput was geplaatst. Deze drukpoonp werd „gekeerd" door een ijzercon structie van eenige meters lang, die onwrik baar in den bodem was „verankerd". De aannemers van bestek I, de firma Bol- senbroek en Ouwehand lieten Donderdag het eerste rioolstuk in den werkput zakken. Zij nog vermeld, dat deze rioolstukken zijn ver vaardigd van z.g. geslingerd beton, dat een zeer sterke constructie oplevert. De drukpomp liet men daarna tegen het achtereinde van het rioolstuk haar kracht van 60 atm. uit oefenen en zoo werd het rioolstuk in den bo dem geduwd. Een tweetal arbeiders kroop daarbij in de buis om het zand ervóór weg te krabben. De constructie van de drukpomp was van dien aard dat deze telkens nadat de buis 15 c.M. weggeduwd was, overgesteld moest wor den, wat natuurlijk met het oog op de enorme tegenkracht zeer nauwkeurig moest geschie den en dus veel tijd vorderde. Maar langza merhand verdween het eerste rioolstuk in den bodem. Het tweede werd tegen het eerste ge- olaatst en nu moest de hydraulische pom© twee stukken wegduwen. Zoo kwam men aan het derde en het vierde stuk en Zaterdag middag kon men aan het vijfde stuk beginnen En steeds moesten de arbeiders in de buis van 1 M. diam. kruipen om het zand voor den kop weg te werken. De laatste loodjes wogen het zwaarst. Want hoe dieper de nu 15 M. lange buisleiding in den grond verdween, des te grooter werd de wrijving. Het varken was ten slotte ©p een oor 11a gevild en op ruim 1 M. na zat het stuk er in. Acht paar armen 125 atm. En toen was er haast geen beweg g meer in te krijgen. De hydraulische pers deed wat zij kon, die vier mannen aan de pomp even eens. Wat nu gedaan? Men heeft toen eenvoudig een kleinen zuiger in den cylinder aangebracht. In plaats van met vier paar armen werd m.et acht paar ge werkt en zoo kreeg men in plaats van 60 atm. een druk van 125 atm. En toen ging het, nog wel langzaam, maar Zondagmorgen zat de buisleiding op haar plaats. De tegendruk was echter zoo enorm, dat de gebruikte stopstuk ken kapotgedrukt waren. Het maken der aansluitingen aan weers kanten kan nu geschieden. Burgemeester Kwint heeft Zaterdagmorgen, vergezeld van Ir. Verhoef, directeur van Open bare Werken de werkzaamheden in oogen- sehouw genomen en zich de werkmethode la ten uitleggen. Er was ook nog belangstelling uit het verre Zuiden, n.l. de heer van Melinck, technisch ambtenaar bij Publieke Werken te Tilburg. Er was haast bij het werk aan den spoorwegovergang. Het maken van de verbinding in den spoor- overgang nabij de halte Julianakade was van geheel anderen aard. Hier kon men de pers- methode niet toepassen, zoodat dit werk moest geschieden tusschen den laatsten en den eer sten trein. Men had daarvoor den Zaterdag nacht gekozen, die de grootste rustpoos heeft, omdat de eerste trein Zondagmorgen later rijdt dan op een werkdag. Natuurlijk mocht in geen geval het treinverkeer belemmerd worden. En zoo togen Zaterdagnacht, nadat de laat ste trein gepasseerd was, 23 arbeiders, allen in dienst der werkverschaffing aan den arbeid om onder de spoorlijn de 3 M. diepe sleuf te graven en daarin de rioolbuizen te leggen. Bij het schijnsel van eenige lantaarns werd het zand weggegraven. Ook dit werk is op tijd gereed gekomen. Maar het was een dubbeltje op zijn kant. In de eerste plaats liep het tegen, doordat de grond vol met electrisehe kabels zat. Verder had men tegenslag met het maken van de verbindingen. De bulzen moesten op den kop in de sleuf worden geduwd, waarna de naden met loodwol gedicht werden. En dit viel lang niet mee. Zondagmorgen vijf uur was men zoover op het werkplan ten achter, dat de directeur Ir. Verheef, die den geheelen nacht bij het werk is geweest, er aan dacht den boel maar weer dicht te gooien. Maar men heeft doorgezet; de arbeiders, die al veel zwaar werk achter den rug hadden, gooiden er nog een schepje op. (figuurlijk!) en ten slotte is men nog juist op tijd klaargekomen. Van Ir. Verhoef vernamen wij nog, dat hij buitengewoon tevreden was over de prestaties van de arbeiders. De menschen hebben ge werkt als paarden. Een moeilijk karwei is achter den rug. Maar nog is men er niet want thans moeten nog vóór den Zeeweg en tusschen de tunnels twee nooduitlat-en aangebracht worden. Er wordt veel gemopperd over de rioleerings werken. Laat men echter bedenken, dat zij, die thans de buien op hun dak krijgen, geheel vrijuit gaan. Al deze narigheden hebben we te wijten aan onze vroegere stadsbestuurders, die een stad lieten bouwen zonder er voor te zorgen, dat er een behoorlijk rioleeringsstelsel was. Deze nalatigheid wreekt zich thans. Scheepvaartbeweging. In de afgeloopen week kwamen alhier bin nen 39 stoomschepen, 14 motorschepen en 2 zeesleepbooten, tezamen 55 schepen tegen 67 schepen in de voorafgaande week. Naar zee vertrokken 45 stoomschepen, 17 motorsche pen, 3 zeesleepbooten, 1 baggermolen en 2 on- derlossers, tezamen 68 schepen tegen 63 sche pen in de week tevoren. Uit- en naar zee passeerden er in de laatste week 123 schepen tegen 130 schepen in de vorige week. R.-K. Tooneelvereeniging K. Z. O. S. „Mijnheer de Senator". Een stampvolle Patronaatszaal en een vlotte uitvoering van een spel, dat er overal in gaat „als koek", ziedaar juist wat Kunst Zij Ons Streven noodig had om ook dezen laatsten speelavond van het seizoen tot een pakkend afscheid te maken en 1937/'38 vol vertrouwen tegemoet te zien. „Mijnheer de Senator", een blijspel uit de onvolprezen kluchten-fabriek van Schönthan- Kadelburg is al heel wat malen voor het voet licht gekomen, maar is voor den gemiddelden bezoeker van dilettant-uitvoeringen in de pro vincie nog geenszins verouderd. Het krioelt van die fijne zetjes, welke, goed gespeeld (zoo als vele inderdaad waren), den gullen blijen lach weten op te wekken. Frisch opgezet in vluggen stijl, met geluk kig niet al te lange monologen, vertelt het in drie bedrijven van de belevenissen, verwikke lingen en daaruit voortvloeiende komische si tuaties, waarvan het lid der Hamburgsche Se naat Andersen de aanstichter is door zijn im peratief optreden als de man voor wien alles moet buigen De titelrol was bij den heer J. van Baar in veilige handen. Forsch en beheerscht was de figuur van dit tyrannieke heerschap door hem opgezet en met enkele woorden en gebaar teekende hij hem ten voeten uit; een rol die hem als 't. ware opgelegd was; en welks ver tolking een stimulans tot het succes was. Zijn vrouw Helena (mevr. C. Vrijhoef—Zwa nenburg) stond hem waardig ter zijde. De 3 spruiten des senators, Agathe, Oscar en Stephanie (mevr. Jean v. d. Kolk-Zwanen- burg, J. v. d. Does en mej. A. Zwanenburg) wa ren onmisbare elementen in het geval van den senator. De heer v. d. Kolk heeft zich weten op te werken tot een bijzonder luimig speler en voor zijn inleidende scène in 1 willen we hem zeker ons compliment maken; vlot en gemakkelijk met een uitnemende rolkennis. Mevr. v. d. Kolk had dezen avond als altijd weer eens den juisten toon te pakken en wist de vele pakkende tooneeltjes nog even aan te zetten. Frisch, zooals we het van haar gewoon zijn, was de verschijning van Stephanie, die de zonnige noot in het strenge huishouden des senators weldadig aanbracht; een groeiende kracht. Als de advocaat was de heer J. G. Olsthoorn de ware vriend van den ongelukkigen pantof felheld Mittelbach; leuk dat scènetje in 2 met Stephanie. Andere medespelenden in dit blijspel waren J. v. d. Does als zoon Oscar, H. C. van Kuije- ren als dr. Steiner, mej. J. Palsen als Sophie, het kamermeisje Thekla (mej. J. van Leeu wen) en de huisknecht Jozef (G. Zwanenburg). De houding b.v. bij het voorstellen aan iemand is zoo hier en daar met de bijfiguren voor herziening vatbaar. De rollen werden door de meesten gekend, dat het een lieve lust was. De regie had het tempo, na een wat aarze lend begin, er goed in en kon het daarna ver dienstelijk handhaven. Pater Theodorus opende met een hartelijk welkomstwoord, waarin hij tevens het werk van K. Z. O. S. prees en de aanwezigen op werkte het ensemble daadwerkelijk te steu nen. Op ondubbelzinnige wijze heeft het publiek aan het slot van elk bedrijf blijk gegeven, hoe zeer spel en stuk in den smaak vielen. Wij hebben van K. Z. O. S. slechts het op treden voor de pauze kunnen gadeslaan, maar vertrouwen dat het derde bedrijf de ontknoo ping op de juiste manier gebracht zal heb ben. Een vraag nog. Waarom plegen de twee be langrijkste Katholieke tooneelvereenigingen in IJmuiden geen overleg over het geven van hun uitvoeringen? Thans speelden beide op denzelfden avond en doen elkander dus qua bezoek afbreuk. Dat kan toch wel anders? W. PROPAGANDA-AVOND DER I.O.G.T. Zaterdagavond 3 April gaf Loge „Recht door Zee" der I.O.G.T. een propaganda-avond in het Hervormd Verenigingsgebouw aan de Kalver- straat. In zijn openingsrede deelde de voorzitter, de heer J. Dalmeijer mede, dat de heer Preger door ziekte verhinderd is aanwezig te zijn. Hiervoor is in de plaats de heer Bout, even eens uit Rotterdam. Hierna was het woord aan den heer Bout. Toen ik, aldus spr., opgebeld werd door den heer Preger en hij mij verzocht in zijn plaats naar IJmuiden-Oost te gaan. dacht ik onwille keurig aan de oorlogsjaren, toen werd er, bij gebrek aan beter noodbrood gegeten, wat na tuurlijk lang niet van dezelfde kwaliteit was als het gewone brood. Ook met de rede van hedenavond zal het zoo moeten zijn, gezien den korten tijd van voorbereiding. „Laat de machines maar draaien" was het onderwerp dat spreker gekozen had. Als men de economen gelooven mag zijn er teekenen te bespeuren dat er na een langdurige crisis weer een op leving komt. Deze voorspellingen zijn echter ongeveer zoo precies als de Bilt. Evenwel meldt ook het Centr. Bureau voor de Statistiek het zelfde. Daardoor wordt de toestand eenigszins hoopvoller. Het Comité voor Werkverruiming wist in één maand voor f 1.000.000 aan orders te krijgen. Waarom, aldus spr., vertel ik dit Menig hart klopt hoopvoller maar voor den geheelonthouder is het tevens het sein ..Weest op uw hoede". Wat hier opgebouwd wordt dreigt elders weer even snel afgebroken te wor den dooi het drankkapitaal. Wederom ver schijnen er groote advertenties die het aanprij zen „ïederen dag één glaasje" van dit of dat te gebruiken. Maar het drankkapitaa! kan niet bestaan van lederen dag één glaasje en de practijk en het huisbezoek bewijzen helaas dat het ook niet bij één glaasje blijft. Reeds nu vallen de slachtoffers van den alcohol in groo- tere mate. De CoolsLngel baadt 's avonds weer in een zee van licht uit de drankpaleizen, dan cings en bars. Maar thuis verbergt een zwak schijnseltje een zee van ellende. Meermalen zag spreker slachtoffers van den alcohol, het café uitgesmeten, opgeraapt door een publieke vrouw. En menigeen zal later bittere tranen vergieten over de gevolgen van zijn dronken schap. Velen komen pas in hun laatste levens jaren tot geheelonthouding. Doch in onze generatie zijn er al zeer velen die nooit drank proefden en niet weten wat het beteekent, slaaf te zijn van den alcohol. Spr. wilde een klein overzicht geven van het zoo uitstekend geschreven werk Lieuwertje Brand. Lieuwer- tje Brand was een Enkhuizer visscher die het heel goed had en gelukkig en tevreden was. Hij was een van die menschen die graag God zouden willen ontmoeten, maar die altijd den duivel tegenkomen. Zoo had Lieuwertje on danks zijn goed willen alles verloren wat hij bezat. Hij trachtte den kost te verdienen door af en toe met een klein vischwagentje te ven ten. De booze machten dreven den spot met hem. Zoo was hij op een warmen zomerschen dag aan het venten toen hij aan een boerin z'n laatste zoodje verkocht. Lieuwertje had dorst en de boerin vroeg hem: „Moet je een tas koffie?" Hem wordt een kop „gootwater" ingeschonken en onder het drinken denkt hij: „wat ben je toch gek om met een vollen buidel gootwater te drinken. Lieuwertje dacht aan het cafétje aan den weg. Als hij daar nu maar eens voorbij kon komen. Door een geweldige zelfoverwinning lukt het hem het als een magneet trekkende kroegje voorbij te komen. Als hij echter thuis komt wordt hij teleurgesteld. Noch zijn vrouw, noch zijn kinderen hebben eenig vertrouwen meer in hem. Ze hebben slechts belangstelling voor het geld dat hij thuisbrengt. Door deze koude ontvangst, die zijn behoefte aan liefde krenkt, verdwaalt hij toch in het cafétje dat hij zoo even gepasseerd was. Door een sterfgeval van zijn jongen wordt hij geheelonthouder en na vallen en opstaan lukt het hem ten slotte, staande te blijven. En na den dood van Lieuwertje kwam er op den grafsteen het op schrift. dat hij als geheelonthouder gestorven was. Er zijn nog velen van die Lieuwertjes in onze samenleving. De handen moeten uit de mouwen gestoken worden om deze weer bruik baar te maken voor de maatschappij. Kent u zoo één. geeft zijn adres en de I.O.G.T. heeft weer werk aan den winkel. Laat dan de ma chtnes maar draaien. Hij, die in zijn gansche leven slechts één Lieuwertje redde heeft niet tevergeefs geleefd. Na deze rede werd door de Tooneelvereeniging „Hierna Beter" het too- neelstuk „Kind wie heeft jou gedood?" opge voerd. Dit vlot gespeelde stukje laat zien de verwoestende werking, op alle gebied, van den alcohol. De spelers mochten dan ook een da verend applaus in ontvangst nemen. De dames kregen nog een extra bloemenhulde. In de pauze werd ter dekking van de kosten gekiend en een loterij gehouden. Na een woord van hartelijken dank aan alle medewerkenden sloot de heer Dalmeijer deze goedgeslaagde bijeenkomst. Nat. Chr. Geheelonthouders- Vereeniging. Voorjaarsvergadering district Noord-Holland. Zaterdag heeft in het Herv. Verenigings gebouw de voorjaarsvergadering van N.C.G. O.V., district Noord-Hblland plaats gehad. De vergadering stond onder leiding van den dis- tricts-voorzitter, den heer W. Zwaan, te Enk huizen. De vergadering was bezocht door 43 bezoekers en afgevaardigden, vertegenwoordi gend 20 afdeelingen. Na gebed en voorlezing van Gal. 5-1-13 tot 14 opende de voortzetter de vergadering met een kort woord naar aan leiding van het voorgelezen schriftgedeelte, waarbij spreker den nadruk legde op de plicht van den Christen, inzake zijn verantwoording jegens zijn naaste. Na vaststelling der notulen werd rekening- en verantwoording der fi nanciën uitgebracht en de begrooting voor 1937 vastgesteld. De te houden najaarsver gadering zal vermoedelijk in Haarlem plaats hebben. Dit houdt verband met het 50 jarig bestaan der afd. Haarlem. Uit de mededeelin gen van de districtsbestuurders, die verschil lende afdeelingen bezocht hebben, bleek dat er in de verschillende afdeelingen nog al activi teit bestaat. De middagvergadering werd ge opend met de verkiezing van drie comitéleden wegens periodieke aftreding van de heeren G. J. van Gelder, F. M. J. Sremerts en W. Zwaan. De afgetredenen werden herkozen. De heer J. Diesbergen, lid van het hoofdbestuur hield een inleiding over het onderwerp: „Het Blauwe Jeugd vraagstuk". Spreker vestigde het eerst de aandacht op de afdeelingen. Wil men hierin leven hebben, dan moet er leven zijn in de jeugdorganisatie's. De oudere leiders der blauwe beweging zijn gekomen met de pioniers der drankbstrijding en geboren in de dagen van strijd. De tijden zijn anders ge- worden. Een organisatie die voortdurend nieuw leven wil ontvangen moet een goede jeugdorganisatie achter zich hebben. Om een goede jeugd organisatie te hebben moet men de jeugd weten te leiden. Hierbij komt het aan op de beginselvastheid der oudere leiders. Volgens den heer Diesbergen staat de groote organisatie te hoog boven de jeugdorga nisatie, vandaar dat vele leden van de jeugd later niets gevoelen voor de groote or ganisatie. Naar aanleiding hiervan bracht spreker zijn gedachten naar voren over de in richting der jeugd-organisatie en hoe men de oudere jeugdleden moet overschakelen naar de groote vereeniging. Over deze inlei ding werd uitvoerig van gedachten gewisseld .Na de bespreking der voorstellen en de blauwe weekactie werd de vergadering door den heer J. Diesbergen

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1