Een Herinnering. Onze rustige tijd. Prinselijk paar van Monte Carlo gister vertrokken. Op 15 April zal het een kwart eeuw geleden zijn dat de „Titanic" van de White Star Line op haar eerste reis met een ijsberg in botsing kwam en zonk. Zestienhonderd menschen ver loren bij deze ontzettende scheepsramp het leven. Duizenden zullen zich deze gebeurtenis her inneren, die een geweldigen indruk in de ge- heele wereld maakte. Een medewerker schreef in ons nummer van Zaterdag over de om standigheden waaronder de ramp plaats had, over de luxe van het in drie jaar tijds gebouwde zeekasteel, dat verreweg het groot ste schip ter wereld was en welks veiligheid men zoo hoog aansloeg dat aan het bericht van de ramp nauwelijks geloof werd gesla gen. De ramp geschiedde in den nacht van Zondag 14 op Maandag 15 April 1912, om twee uur. Het schip was onderweg van Southampton naar New York; het had op Woensdagavond Cherbourg verlaten en had een bemanning van 800 menschen en 1800 passagiers aan boord, w.o. vele bekende figuren uit de krin gen van handel en scheepvaart. Onmiddellijk na de botsing met den ijs berg zond de Titanic SO.S.-seinen uit die werden opgevangen door drie stoomschepen: de „Virginia", de „Baltic" en de „Olympic", die alle te hulp snelden maar helaas van zeer grooten afstand. Zij waren tusschen de 170 en 200 zeemijlen verwijderd van de Ti tanic toen zij de seinen opvingen. En reeds binnen drie minuten begon het groote Oceaansohip slagzij te maken; binnen 20 minuten zonk het. Inmiddels had men de aanvankelijke paniek aan boord weten te be dwingen, waren alle reddingbooten bemand en hadden zij het schip verlaten, maar zij boden bij lange na geen plaats aan de 2700 opvarenden. Toen de drie te hulp snellende schepen na een urenlangen tocht ter plaatse kwamen konden zij alleen de schipbreuke lingen uit de reddingbooten aan boord ne men. De berichten op Maandag en zelfs die op Dinsdag wekten nog den indruk dat het niet zoo heel ernstig was. Aanvankelijk kwamen er zelfs nog telegrammen dat het schip drijven de was gebleven en naar New-York Harbour was gesleept, dat bijna de geheele beman ning gespaard was gebleven enz. De White Star Line zelf gaf eerst optimistische com muniqués uit, die weldra geloochend werden door de verschrikkelijke feiten. Aangezien men bij het bemannen der reddingbooten natuurlijk vrouwen en kinderen had laten voorgaan waren verreweg de meeste slacht offers mannen. Kapitein Smith, die zich een ware held toonde, ging met zijn schip onder. De Titanic mat 47-000 ton. Dat klinkt voor den huidigen tijd niet zoo indrukwekkend, want schepen als de Queen Mary en de Nor- mandie hebben een tonnage van om en bij de 80.000. Maar een Titanic bood toch al ac- 'comodatie voor 3500 opvarenden en vervoer de daarbij een groote lading en duizenden •zakken post. Het schip had 24 millioen gulden aan bouwkosten gevorderd maar was lang niet voor die waarde verzekerd. Het was al zeer luxueus ingericht. Natuurlijk bracht de ondergang van de Titanic geen stilstand in den wedstrijd in het bouwen van steeds grootere Oceaansche pen. Drie maanden later liep trouwens al de Imperator van de Hamburg—Amerika Linie van stapel, die 50.000 ton mat. Dit alles geschiedde ruim twee jaar voor den wereldoorlog, waarin op vele dagen zoo ontzaglijk veel meer menschen gelijktijdig omkwamen dat de herinnering aan de ramp van de Titanic in die jaren snel vervaagde. Men stompte geheel af. Drie jaar na de Ti tanic ging het passagiersschip Lusitania van de Cunard Line (30.000 ton) ten onder, ge torpedeerd door een Duitsche duikboot. Daar kwamen 1200 menschen bij om. Zij heetten toen „non combattanten" en het waren niét meer de ijsbergen die scheepsrampen veroor zaakten, maar andere menschen, geheeten „combattanten". Nu wij weer in een soort vredestijd leven zal de herinnering aan de ramp van de Tita nic wel levendiger zijn dan zij in de oorlogs jaren, verdrongen door den enormen massa moord, geworden was. Er waren ontroerende gebeurtenissen bij die haar voor velen on vergetelijk m-oet doen zijn. Vooral het feit, dat de scheepskapel „Nearer my God, to Thee" speelde toen het schip onderging, is onvergetelijk. En onder de slachtoffers van de ramp was de Engelsche journalist William T. Stead, dié eenige jaren tevoren den on dergang van een groot Oceaanschip in een prachtige novelle beschreven had op een wijze, die volkomen overeenstemde met de gebeurtenissen bij den ondergang van de Titanic. R. P. BEVERWIJK EEN MOOI SUCCES VOOR DE JEUGDLUCHTVAARTCLUB. De Beverwij-ksobe Jeugdlucht vaartcluto heeft met succes deelgenomen aan de door de „Gooi- en Eemlander" georganiseerde wed strijden met vliegtuigmodellen. Het lid H. Steen behaalde namelijk van de 300 deelnemers den vierden prijs met een vlucht van 2 minuten 16 seconden, uitgevoerd met een eenigszins gewijzigde groote Strolch. DE TRAINING VAN „BEVERWIJK". Voor deze week is de training voor de spe lers van de voetbalvereeniging „Beverwijk" vastgesteld op Woensdagavond voor de adspi- ranten en op Donderdagavond voor de hoo- gere elftallen. JEUGDIGE KAMPIOENEN. Het junioren-elftal A van de voetbalver eeniging „Beverwijk" behaalde Zondagmorgen door een 91 overwinning op Kennemers b het kampioenschap van haar afdeeling. Na afloop van den wedstrijd heeft de voorzitter van „Beverwijk", de heer Kossen, de jongelui geluk gewenscht met het behaalde resultaat en een -bloemenhulde aangeboden. Dat ge schiedde ook door den voorzitter van de sup- portersvereeniging „Rood Wit". Aanvoerder Steerfvoorden heeft namens zijn elftal voor deze huldebetuigingen een dank woord gesproken. GECOMBINEERD CONCERT. De Kennemer Orkest Vereeniging en het Be- verwijksche Gemengd Koor, beiden onder directie van den heer Louis Stiens, zullen op Donderdag 29 April in het Kennemer Theater een gemeenschappelijk concert geven. LEZING OVER BLOEMBINDEN Onze plaatsgenoot de heer A. J. Martens, tuinbaas van de buitenplaats „Scheybeeck" heeft voor d-e leden van den Nederlandsehen Bond van vereenigingen van oud-leerlingen der tuintoouwcursussen een lezing met licht beelden gehouden. De heer Martens heeft daarin het belang rijke onderwerp „bloembinden" behandeld, waarfbij hij zoowel de binnenlandsche- als de buitenlandsche methoden behandelde. HERWONNEN LEVENSKRACHT. Op Woensdag 21 April zal in het gefoouw der K. S. A. een propagand'a-feestavond wor den gehouden, georganiseerd door het bestuur van „Herwonnen Levenskracht". Het Accordeongezelschap „Crescendo" en een humoristisch kwartet hebben voor dezen avond hun medewerking toegezegd. PROPAGANDAVERGADERING IN HET K. S. A.-GEBOUW. Vanwege de R. K. Propaganda Centrale zal waarschijnlijk op Woensdag 28 April in het gebouw der K. S. A. een feestelijke propagan da vergadering worden gehouden. De heer A. C. de Bruin, voorzitter van het R. K. Werkliedenverbond zal een rede uit spreken. Ter afwisseling zullen eenige films worden vertoond. R. K. DRANKBESTRIJDING. De toesturen van de R. K. Vereenigingen voor drankbestrijding „Kruisverbond en Ma- riavereeniging" hebben besloten gezamenlijk een propaganda- feestavond te organiseeren. Deze avond wordt binnenkort in het K. S. A.- gebouw gehouden. Er zal een spreker worden uitgenoodigd voor het houden van een propagandarede. WERKLOOSHEIDSVERZEKERING EN ARBEIDSBEMIDDELING. De plaatselijke afdeeling van den Ned. R. K. Volksbond heeft als cand-idaat voor de com missie van advies van den gemeentelijken dienst der werkloosheidsverzekering en ar beidsbemiddeling aangewezen den heer N. J. Zuurbier. OPENBARE VERGADERING VAN DE N. S. B. Dinsdagavond wordt in gebouw „Odeon" een openbare vergadering gehouden van den Kring Kennemerland van de Nationaal Socialistische Beweging. Spreker is de heer Spelt over het onderwerp „Zonder strijd geen overwinning". EENHEID DOOR DEMOCRATIE. Men deelt ons mede, dat de afdeeling Velsen van de Nederlandsche Beweging voor Eenheid door Democratie voornemens is op Dinsdag 13' April een openbare vergadering te houden in gebouw „Odeon" Baanstraat alhier. Sprekers zijn de heeren M. J. F. Ehrbecker, tweede voorzitter van de afdeeling Haarlem over: „Onze strijd tegen de dictatuur" en A. J. Leusen, arts te Velsen over „Onze strijd voor de democratie". CASTRICUM DE AMBTSWONING VAN DEN BURGEMEESTER. Lr verband met de omstandigheid, dat de burgemeester niet gehuwd is hebben B. en W. den Raad liet volgende voorgesteld: a. zoolang deze daartoe niet noodig is, de ambtswoning van dén burgemeester aan haar bestemming als zoodanig te onttrekken: b. B. en W., behoudens goedkeuring van Ged. Staten, te machtigen de woning te ver huren aan Mi*. J. Verkerk, thans wonende te Amsterdam met ingang van een nader te be palen datum voor f 650.per jaar; c. voor de noodzakelijke herstellingen een crediet van f 600.toe te staan. (Een Engelsch geleerde heeft ver klaard, dat hei tijdperk, waarin wij leven, mag beschouiod worden als betrekkelijk rustig vergeleken bij roerige perioden in vroeger eeuwen.) U grijpt in verbijstring soms naar uw hoofd, En zucht: is de menschheid van hersens beroofd? Wat zullen we straks nu weer lezen? 't Mag roerig geweest zijn in vroegeren tijd, Maar die toonde zeker toch, zachtjes gezeid, Niet zulk een verwarring als deze. De klemtoon op menschdom hoort eiglïjk op d om, Er blijft maar kortzichtige herrie alom, 't Is al nijd en afgunst en ruzie; Waar gaat het toch met onze wereld naartoe? Wij moeten gezamenlijk werken maar hoe, 't Lijkt haast een verloren illusie. In vroegere eeuwen ook vloeide er bloed, Maar voorvader had het toch nog wel zoo goed, Als wij het nu moeten beleven; Wij jachten en haasten maar ademloos voort, Terwijl onze zenuwen worden vermoord, Lang voor wij het zelve begeven. Na tijden van onrust kwam altijd weer rust, Dan werd, zij het tijdlijk. de ruzie gesust, (Ik heb het nu over 't verleden) Dan kwamen de vrede en welvaart terug, Soms moeizaam misschien, maar bij tijden ook vlug, Maar waar is het uitzicht van heden? Wij kunnen als menschen van heden misschien Niet al te precies het verleden meer zien, Je kunt dus niet goed vergelijken; En daarom wordt met interesse gehoord, Naar 't even verrassend als opbeurend woord, Van iemand, die 't wel kan.bekijken. Naast vroeger, zegt hij, en hij noemt het een feit, Is dit een betrekkelijk rustige tijd. Is -dat niet een troost voor ons allen? Wie anders gedacht heeft, die heeft zich vergist Een tijdperk van rust en van vreedzaamheid is 't Je kunt haast eenbom hooren vallen. P. GASUS. baten, want spoedig na zijn thuiskomst is dé' heer Kortehaas aan hartverlamming over leden. De heer Kortehaas was gehuwd en had drie kinderen. VERBETERING VAN DEN OPHAAL- EN VUILNISDIENST. Naar wij vernemen heeft het bestuur van •de plaatselijke afdeeling van den algemeenen bond van forensen afgezien van deelneming aan de op 12 April voort te zetten besprekin gen over een betere regeling van den vuilnis ophaaldienst. Na grondig onderzoek van het vraagstuk in de bestuursvergadering en met de leden is het bestuur van oordeel, dat daarvan geen nuttig effect kan worden verwacht in de rich ting, zooals het gemeentebestuur heeft aan gegeven. R. K. LANDDAG. Op Zondag 18 April zal op een terrein aan den Breedeweg alhier een R. K Landdag worden gehouden. SOC. DEM. VROUWENCLUB. Heden, Maandagavond, wordt een vergade ring gehouden van de Sociaal Democratische Vrouwenclub. Er zullen onder meer besprekingen worden gevoerd over een uitstapje van één of meer dagen naar de Bom, Voorts vermeldt de agenda de verkiezing van de commissie voor d'en 1-Meidag. TRAGISCH STERFGEVAL. De heer J. Kortehaas, die in dienst was bij de firma Turks-tra, werd Zaterdag tijdens zijn arbeid onwel en moest naar zijn woning wor den vervoerd. Geneeskundige hulp mocht helaas niet meer SANTPOORT MAANDAG 5 A PR ID 1937 GEITENFOKVEREENIGIN G. De afdeeling Velsen en Omstreken van de Vereeniging tot het verbeteren van het gei tenras hield in café „Rozenstein" een leden vergadering, onder leiding van den heer J. Gozeling. De heer Van Oers, Rijksveeteelt- consulent, trad als spreker op. Inleider noemde de geit een voordeelig huis dier, dat echter en dit in tegenstelling met wat sommige houders wel eens schijnen te meenen gevoelig is voor goede stalling en voeding. De stalling moet zonnig zijn, want donkere stallen zijn kweekplaatsen van bac teriën, die, zooals te begrijpen is, een nadee- ligen invloed op de ontwikkeling der dieren hebben. Ongetwijfeld zijn, we op den goeden weg, doch er valt nog veel te verbeteren. Dit toonde spreker met lichtbeelden aan. Duidelijk kon men zien het verschil tusschen goede geiten van bekende afstamming en van geiten, die men vroeger veelvuldig aantrof: lichte diertjes met mismaakten lichaams bouw, doorgezakte koten en lange hoeven. Ieder dier, aldus spr., heeft zijn verzorging noodig. Voorts toonde de heer Van Oers afbeeldin gen van goede en minder goede stallen, waar mede de aanwezigen ongetwijfeld hun voor deel konden doen. Na deze causerie gaf de voorzitter nog een uiteenzetting over den handel in geregis treerde geiten, welk onderwerp nog al stof tot discussie opleverde. Tot leden der kascontrole-commissie wer den benoemd de heeren F. Martens, G. J. P Dekker en G. A. Heilsegge Jr. Na een geanimeerde rondvraag sloot de voorzitter de bijeenkomst. LAND- EN TUINBOUW. De afdeeling Velsen van den R.K. Diocesane Land- en Tuinbouwbond hield in ,,'t Huis te Velsen" haar jaajrvergaderin-g. De voorzitter, de heer F. Heeremans, wees in zijn openingswoord op de waarde van de verzorging der geestelijke belangen: verwaar- loozing daarvan beteekent, dat we nog verder in den put geraken. De organisatie heeft krachtig gewerkt in t afgeloopen jaar, vervolgde de hee-r Heeremans. doch veel moet nog gedaan worden. De inscha keling d-er organisaties bij de uitvoering der crisiswetten gaat voort. Voor deze uitvoering was door 5 organisaties een plan ingediend. Dat van den L. T. B. werd het meest geschikt bevonden. Het jaarverslag van den penningmeester wees een voordeelig saldo van f20 aan. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren F. Heeremans, P. Heeremans en Jac. Gra-man werden herkozen. Dank werd gebracht aan de commissie van bijzondere nooden in de gemeeente Velsen voor de hulp bij den aankoop van meststoffen. Be sloten werd een dankschrijven aan genoemde commissie te zenden. GEVONDEN VOORWERPEN. Een bankbiljet en een belastingplaatje BURGERLIJKE STAND. Geboren: Anna Maria Quinera, d. v. G. H. Tuin en M. Benning; Karei, z. v. G. I. Klesser en S. M. Oudshoorn. Ondertrouwd: Joh. A. H. Huijbens te Velsen en KL M. Bakknm, alhier Installatie van Prins Bernhard in den Raad van State. Op Donderdag 8 April. 's GRAVENHAGE. 3 April. Naar wij vernemen, zal op Donderdag 8 dezer de Raad van State bijeenkomen in buitengewone vergadering, waarin Prins Bernhard, wien, zooals men zich zal herinneren, in het college zitting is verleend, als zoodanig zal worden geïnstalleerd. (LN/T IN UTTIIEN HEEMSKERK LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: Th. Apeldoorn, tulnarbeiders. Luttik Cle 2, van 's-Gravenhage. Ant. Lucassen en gezin, agent van politie, Marquette 34, van Gemert. Vertrokken: G. Joosten en gezin, timmerman Rijks straatweg 103n naar Haarlem. Joh. N. Schellekens, 'zonder ber., van Ouden dijk 25 n. 's-Gravenhage. M. Legebeke geb. de Boer en dr., zonder ber., van H. Relweg 2 naar Beverwijk. Een niet alledaagsche verhuizing vormde het kantoor te Beverwijk, dat een verbouwing Koningstraat, dat tijdelijk als postkantoor zal overbrengen van den inventaris van het post- moet ondergaan, naar een perceel in de moeten dienen. MUZIEK CONCERT TE SANTPOORT. Vrijdagavond 2 April gaven de pianist Joh. Weegenhuyze, de zangeres Mary Loogman Snijders en Santpoort's Gemengd Dubbelkwar- tet in het zaaltje aan de Wüstelaan een con cert, dat door een half honderd belangstellen den werd bijgewoond. Dat concert had een bij uitstek bont programma, het gaf een ordelooze opvolging van stukken uit de meest verschil lende tijden te hooren en heeft desniettemin zeer goede en aangename indrukken achter gelaten, vooreerst wijl bijna alle uitgevoerde werken van hoog muzikaal gehalte waren en voorts wijl de wijze van vertolken dien wer ken geen oneer aandeed. Zeer serieus is er op dat concert gemusiceerd. De pianist Joh. Weegenhuyze had het leeuwen aandeel van den avond; zijn solo's vormden samen bijna de stof voor een geheele piano recital. Franck's „Prélude, Choral et Fugue", Scarlatti's „Pastorale et Capriccio", Chopin's „Taran telle" en „Polonaise in As gr. t.", Schu mann's „Etudes symphoniques" en Brahms' Intermezzo op. 117 no. 2: dat is voorwaar geen kleinigheid! Alleen de technische beheersching van al die werken verlangt reeds een meer dan middelmatigen pianist, en we kunnen gerust zeggen dat Weegenhuyze zich in dat opzicht zeer goed van verreweg het grootste deel zijner taak gekweten heeft. Fouten en onduidelijk heden kwamen slechts sporadisch voor. Toch was er in zijn vertolkingen nog heel wat dat we ons anders en mooier kunnen denken. Over 't algemeen was zijn spel wat zwaar en massief en kwam het nog te weinig boven een correct weergeven van de noten uit. Dit trof ons vooral bij Franck en Brahms. Van de „Etudes Symphoniques" werd de tweede Variatie te langzaam, de vierde met te veel pedaal, de vijfde te weinig rythmisch- straf gespeeld, de negende ging te vlug en werd onduidelijk; de Finale toonde een agi tato, dat aan het karakter niet ten goede kwam. Chopin's Polonaise kan heroïeker klinken; de voordracht der Taran telle was hoogstverdienstelijk We zouden dan ook bo venstaande op- en aanmerkingen niet ge maakt hebben, indien 's pianisten ernstige opvatting van zijn taak niet de verwachting wekte dat ze op vruchtbaren bodem zullen vallen en er wellicht toe bij kunnen dragen om zijn spel op een hooger plan te brengen. De zang van mevr Lóogman-Snijders was niet minder dan een blijde verrassing. Een mooi klinkende, volumineuze en uitmuntend geschoolde stem, meer mezzo dan sopraan, onberispelijke intonaties, intelligente voor dracht; we konden bezwaarlijk meer verlan gen! Zij zong Mozart met bel canto, kwinke leerde (welk een mooie trillers!) in de Ariette van Rameau en wist aan Mahler's „Nicht wiedersehen" karakter te geven. Wee genhuyze, van wien zij een eenigszins roman tisch getint „Ave Maria" voordroeg, bege leidde correct maar wat stug en in 't begin, toen de Beclisteinvleugel geheel open stond, wat te sterk. Santpoort's Gemengd Dubbelkwartet be hoort wel tot de beste ensembles van dien aard. We konden dat vroeger al eens con- stateeren; de indrukken van Vrijdagavond hebben die meening nog aanzienlijk versterkt. De dirigent Henk Arisz had het voor 'n moei lijke taak gesteld maar het bleek er tegen opgewassen. Orlando di Lasso's 5 stemmig „Ave verum" en Reger's „Maria Wiegenlied" vergen wel zeer veel van de uitvoerenden; de zuiverheid van den samenzang bleef echter bewaard. Croce's „O sacrum convivium" en het door z'n parallel-kwinten en -octaven antiquizeerende „De 3 Princessen" van Jan Nïeland zouden o.i. door wat strakker voor dracht en stabieler toongeving nog gewon nen hebben, Toch past een woord van warme hulde aan het adres van deze zangeressen en zangers en van hun dirigent Arisz. Een zóó serieuze beoefening van den samenzang door dilettanten kan velen anderen tot voor- Qeeld gesteld worden. De pianist, die als toegift nog Chopin's „Ber ceuse" gespeeld had en de vocale soliste werden door de aanbieding van bloemen ge- eerd, en de voorzitter der vereeniging „Sant poort's Bloei", voor wier leden dit concert gegeven werd, dankte allen die belangeloos hun krachten daarvoor beschikbaar hadden gesteld. K. DE JONG. Prinses Juliana en prins Bernhard zijn Zondag om half negen per auto van Monte Carlo naar Parijs vertrok ken, waar zij heden werden verwacht. DR. D. W. BARON VAN HEECKEREN OVERLEDEN. Op 59-jarigen leeftijd is te 's Gravenhage overleden dr. D. W. Baron v. Heeckeren oud administrateur bij het departement van bui tenlandsche zaken. Baron van Heeckeren is te Bergum geboren en doorliep het gymna sium te Haarlem. Te Leiden promoveerde hij in de rechten. Hij trad weldra in rijksdienst bij het de partement van buitenlandsche zaken, waar bij het bracht tot de functie van administra teur. In 1920 werd hem als zoodanig' op zijn verzoek eervol ontslag verleend Baron van Heeckeren was ridder in de orde yan den Nederlandschen leeuw en officier in de orde van Oranje-Nassau. Wettelijke regeling inzake stichtingen. Bestaande toestand onbevredigend. Wetsontwerp door Regeering ingediend. Ingediend is een wetsontwerp houdende een wettelijke regeling inzake stichtingen.- Aan de memorie van toelichting wordt het vol gende ontleend. Bezwaren tegen het geldende recht. Een bezwaar tegen den bestaanden toestand is, dat een instituut hetwelk in het rechtsver keer een steeds belangrijker plaats is gaan in nemen. aan geen enkelen regel zelfs van aan vullend recht is onderworpen. Bij onvolledig heid der stichtingsakte doet zich die moeilijk heid zoowel in de interne verhoudingen der stichtingen als naar buiten het meest gevoe len. Ook wanneer het doel is bereikt of vast staat, dat het onbereikbaar is, biedt het po sitieve recht geen uitkomst. Voorts kan het ontbreken van elke controle op de gestie van het bestuur tot ongewenschte gevolgen leiden. Wanbeheer en verkwisting kunnen ongemerkt plaats vinden, bestuurders kunnen zichzelf bevoordeelen. Meermalen is er niemand, die het recht heeft hiertegen op te treden. Daar het niet bekend is, welke stichtingen bestaan en wie bestuurders zijn, is zelfs verduistering heel moeilijk te ontdekken. Grondslagen yan het wetsontwerp. In de definitie van de stichting wordt aan sluiting gezocht aan rechtsleer en practijk. Wel is het doel der stichting minder ruim ge nomen dan met de practijk overeenkomt. Elk ontwerp erkent slechts als geldige stichting de instelling, welke niet het maken van winst ten doel heeft. Het spreekt vanzelf dat de stichting bij uitsluiting doeleinden, wel ke niet liggen op het terrein van winstbejag, en dus geen nevendoeleinden van commerciee- len aard mag nastreven. Medewerking van een notaris bij de tot standkoming van een stichting ook thans reeds gebruikelijk, is voortaan vereischt. Op straffe van nietigheid eener stichting moet het reglement bevatten: den naam, doel' en aanvangskapitaal, de wijze waarop de be stuurders moeten worden benoemd en zoo mo gelijk de namen der eerste bestuurders. De wet is.op alle stichtingen van toenassing. met uitzondering van kerkgenootschappen, kerkelijke instellingen en stichtingen met godsdienstig doel, en eveneens met uitzonde ring van de stichtingen, bedoeld in de Ar menwet, omdat deze reeds afdoende geregeld zijn. De eerste bestuurders, en voor de reeds be staande stichtingen de huidige bestuurders, zijn verplicht de stichtingsakte, die het regle ment moet bevatten, in een centraal openbaar register in te schrijven. Indien het doel ge richt is op het maken van winst, dan wel in strijd met de openbare orde of de goede zeden, of het reglement op anderen grond nietig is, kan iedere belanghebbende en het O.M. nietig verklaring vprderen bij de Rechtbank. De bestuurder, die iets doet of nalaat in strijd met de bepalingen van deze wet of van het reglement, dan wel zich aan wanbeheer schuldig maakt, kan door de rechtbank wor den afgezet. Het ontwerp schept de mogelijk heid wanbeheer te ontdekken en tegen te gaan. Jongeman door messteken ernstig gewond. Sedert eenigen tijd had een zekere Vossel- man te Nunspeet. connectie aangeknoopt met een meisje, dat in Vierhouten logeerde. Dit wekte de afgunst van een troepje opge- >choten jongens uit dit dorp, met het ge volg dat V. op een avond, toen hij van zijn meisje kwam, lastig gevallen werd. Toen hij nu Zaterdagavond zekeren P. uit Vierhou ten, die ook tot dit troepje behoorde, tegen kwam, ontstond er een twistgesprek tusschen beiden, die ten slotte zoo hoop liep, dat zij besloten de oneenigheid op een afgelegen plaats achter de Hervormde pastorie'uit te vechten. Broederlijk liepen zij naast elkander naar de afgesproken plek, maar eenmaal daar aan gekomen gingen ze elkaar met messen te lijf. Het einde van dit droevig drama was, dat beide vechtersbazen door messteken wer den gewond. Vooral P. bleek er zeer ernstig aan toe te zijn Met verschillende diepe won den aan het hoofd en den pols werd hij in hoogst ernstigen toestand naar het zieken huis „Salem" te Ermelo vervoerd. Ook zijn te genstander, wiens pees van de linkerhand werd doorgesneden, moest in het ziekenhuis opgenomen worden, maar kon dit echter, na behandeld te zijn, Zondagmorgen weer ver laten. KNAAPJE VERDRONKEN Zaterdagavond is het achtjarig zoontje van de familie de Schaapmeester bij het vis- schen in de Oude Haven te Nijmegen van de kade in het water gevallen. Het knaapje was "ergezeld van twee vriendjes, die eerst eeni gen tijd na het ongeluk de politie van het gebeurde op de hoogte hebben gesteld. Deze heeft naar het lijkje gedregd, dat evenwel niet werd gevonden

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 7