HET NIFUWE AVONDBLAD Een nieuw soort Huis. De banden tusschen onze bedrijven 22e JAARGANG No. 131 WOENSDAG 7 APRIL 1937 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2j4 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden. Telet. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER MIJ. VOOR COURANTUITGA VEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN15 regels T 0.15. Elke regel meei 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regeJ meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnês. Levenslange ongeschiktheid J 3000.— overlijden 400.verlies van üand, voet oi oog 200.beide leden duim f 100.één lid duim 501alle leden wijsvinger 60. één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger ƒ15.— één of twee leden anderen vinger ƒ5.arm- of beenbreuk ƒ30.enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. ƒ400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. De aandacht van onze lezers, en speciaal van onze lezeressen zal vandaag getrokken worden door een artikel van onzen Londen- schen correspondent over de Ideal Home Exhibition de Tentoonstelling van de Ideale Woning in Olympia. Hij vertelt veel interessante dingen over deze sinds den oorlog ingestelde j aarlij ksche tentoonstelling, die in de laatste jaren aanmerkelijk in belangrijk heid is toegenomen. Buiten de redenen die hij daarvoor opgeeft mag trouwens wel geconsta teerd worden, dat de Engelsche architectuur na lange tijden van gebrek-aan-eigen-karakter een nieuwen bloeitijd tegemoet schijnt te gaan. Durf en oorspronkelijkheid blijken ein delijk in den Engelschen woningbouw weer eens opgeld te gaan doen. Daarvan getuigt ook een nieuw soort huis. waarvan onze correspondent een beschrijving geeft. Het is niet nieuw ten opzichte van zijn architectonische schoonheid maar wel in zijn indeeling, die namelijk op velerlei wijzen te veranderen is. Alleen de buitenmuren, het dak, de trappen en de vloeren zijn „vast". De ka merwanden en kasten, buffetten, boekenrek ken enz. zijn geconstrueerd uit twee soorten schotten, die men op verschillende wijzen toe passen kan. Willen de huisvrouwen en hoevelen ba rer, ook in ons'land, houden wel niet van ver andering in de meubelopstelling en de be stemming harer kamers b.v. een suite ver anderen in een groote kamer met een klein vertrekje ernaast, dan kan dat. Men neemt het inwendige huis kalmpjes uiteen en past het op de gewenschte nieuwe wijze weer in elkaar. Het is de vraag of alle eehtgenooten dit nieuwe denkbeeld met geestdrift zullen be groeten. Mannen zijn conservatief in deze en andere dingen. De gedachte dat zij bij terug keer van hun werk plotseling den weg in hun eigen huis niet meer zullen kunnen vinden, omdat het eigenlijk een ander huis is gewor den, zal velen hunner afschrikken. Maar ik yermoed dat de meeste huisvrouwen het idee alleraardigst zullen vinden en dat is, waar het de echtelijke woning betreft, wel van zeer groot belang, zooals iedere firma, die iets voor die woning fabriceert of levert, weet en in haar reclame-methoden dan ook wel degelijk laat merken. „Dit huis is zijn tijd vooruit", zegt onze Londensche correspondent. Het zou mij niet verwonderen als de tijd het snel inhaalde en er zich meester van maakte. In Enge land heeft het een mooie kans omdat daar het vele verhuizen uit de mode is geraakt sinds haast ieder bij de Building Societies (bouwvereenigingen) zijn huis koopt met een zeer lage storting en een hooge hypotheek. In ons land zou men bij invoering van deze nieuwste soort huis, toch ook ontdek ken dat het veel goedkooper is „ter plaatse te verhuizen", om het zoo maar uit te druk ken, dan met zijn heelen inboedel op stap te gaan naar een andere woning, waarin zooveel vervangen en verbeterd moet worden. Wie weet welk een groote toekomst deze nieuwe Engelsche vinding tegemoet gaat! R. P. IJMUIDEN MEVROUW ARISZ—SCHRAMA VOOR DE MICROFOON. Naar wij vernemen zal onze plaatsgenoote mevr. AriszSchrama Woensdag 14 April des avonds 10.30 uur voor de Vara optreden met de Flierefluiters onder leiding van Jan v. d. Horst. - Mevr. AriszSchrama, die gekozen werd uit 24 mededingsters zal bekende operette-schla gers zingen. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: F. van TelgenJansen z., Wijk aan Zeeërweg 61, IJmuiden; A. van der Kort—Pieperbrink d., Anemonenstraat 15, Santpoort; H. E. SpanjaardGiesberts z., Kruidbergerweg 39, Santpoort; C. M. Corne- lissens—Zonneveld d., Schulpweg 46, Velsen- Noord; R. l. Bonnemade Vries z., Hagelin- gerweg 216, Santpoort; B. v. d. Zwet Slotema- ker—Meerkerk d., Ie Mairestraat 18, IJmui den. M. Th. MolenaarGranneman d., Bie- zenweg 50, Santpoort; E. M. Krugervan Len te, d., Velserbroekstraat 1, Santpoort. P. Te- kamp—Rozemeijer d., Smidt van Gelderstraat 17, Velsen-N., G. H. SchellevisJonker d., Ca- rolinastraat 14, IJmuiden. Overleden: J. Westra 64 j., echtgenoote van P. Luitze. Stationsweg 43, IJmuiden; Theresia Maria van Kaam, 2 dagen, dochter van A. A. van Kaam, Zeeweg 168, IJmuiden; H. van Hulst 64 jaren, echtgenoot van N. Zwaan, v. Wassenaerstraat 13, IJmuiden; F. Nijdam 62 jaren, echtgenoote van J. P. Hart- üef, Wüstelaan 51, Santpoort; A. Rooden- berg 6 maanden, dochter van J. J. Rooden- berg. Hoofdstraat 106. Santpoort; J. C. van der Heiden 45 j. echtgenoote van W. Leewis, Pompstraat 52, IJmuiden. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Overzicht over de maand Maart. Het totaal aantal ingeschreven werkzoe kenden 'bedroeg aan het einde der vecrslag- maand a. mannen boven de 18 jaar 2292 (vorige maand 2451); b. mannen jonger dan 18 jaar 111 (vorige maand 134) c. vrouwen boven de 18 jaar27 (vorige maand 26) d. vrouwen joniger dan 18 jaar 24 (vorige maand 28). Totaal 2454 (vorige maand 2639). Vergelijkend overzicht van de zuivere werk loosheid naar de voornaamste beroepsgroepen op 6 Mrt. 13 Mrt. 20 Mrt. 27 Mrt. Bouwvakarbeiders Meta albewerkers Houtbewerkers Landarbeiders Havenarbeiders Visschers Kantoorbedienden Losse arbeiders Overige beroepen 474 497 462 437 260 263 266 250 40 43 40 38 52 57 49 42 101 100 96 88 197 196 201 200 41 42 43 46 791 799 805 783 312 307 311 305 2268 2304 2273 2189 125 120 113 101 17 17 19 19 28 24 24 24 2438 2465 2429 2333 2962 2924 2932 2884 Mannen bov. 18 j. Mannen ond. 18 j. Vrouwen bov. 18 j. Vrouwen ond. 18 j. Totaal Over 1936 bedroegen deze aantallen De werkloosheid bedroeg naar de leeftijden op 31 Maart: ben. 18 j. mannen 111, vrouwen 24; 1824 j. mannen 354, vrouwen 9; 2530 j. mannen 363, vrouwen 4; 31 j. en ouder man nen 1410, vrouwen 6. Arbeidsbemiddeling. a. Aantal inschrijvingen van werkzoeken den 814 m. en 23 vr. b. Aantal plaatsingen van werkzoekenden 428 m. en 17 va*. c. Aantal aanvragen van werkgevers 428 m. en 26 vr. d. Aantal voldane aanvragen v. werkgevers 427 m. en 17 vr. In den loop der maand konden 3 leerlingen der Centrale Werkplaats bij particuliere werk gevers worden ondergebracht. Werkverschaffing. Aan het einde der maand waren tewerkge steld: 22 man bij 'het'palenschil'len aan de papier fabriek; 116 man bij de rioleringswerken; 20 mam bij de werkverschaffing voor Jeugdige Werkloozen; 6 man bij het spitten in Park „Velserbeek". De Rijkswerkverschaffing te Maasbommel (Maasverbeteringswerken) moest wegens hoo- gen waterstand tijdelijk worden stopgezet. ,yKERK EN VREDE". Men schrijft ons: Op Vrijdag 9 April a.s. zal in de Goede Her- derkei'k aan den Velserduinweg te IJmuiden- Oost een wijdingsdienst. worden gehouden, uitgaande van de Vereeniging „Kerk en Vrede". In deze samenkomst, die onder leiding staat van Ds. A. A. Wildschut, zullen spreken Dr. J. Riemens, Ned. Herv. pred. te Leiden, over het onderwerp: „Bezinning" en Ds. R. Olde- man, Ned. Herv. pred. te Santpoort over het onderwerp .Kruis of Zwaard". Medewerking wordt verleend door het Christelijk Gemengd Dubbel-kwartet „Laudamus" en den orga nist, den heer J. J. Huizinga. Allen, die van meening zijn, dat Evangelie en oorlog onvereenigbaar zijn of moeilijk heden met dit vraagstuk hebben, worden door het bestuur hartelijk opgewekt om dezen dienst te komen bijwonen. De toegang is vrij, terwijl de aanvang is bepaald op 8.15 uur precies. SCHIETWEDSTRIJDEN VAN DEN B.V.L. Hieronder laten wij volgen den officieelen uitslag van de onlangs in het Patronaatsge bouw gehouden schietwedstrijden van het korps „Kennemerland" van den B.V.L. Korps. Ie prijs: Afdeeling Velsen-Noord met 239 punten. Vrijwilligers: L. P. Beentjes, G. Duin, M. Kwaak, H. P. van Roozendaal en H. J. van den Ham. 2e prijs: Afdeeling Schoten met 238 pun ten. Vrijwilligers: Van Asten, Hartsuiker, Gies- ke, Hoppenbrouwer Sr. en Van Riet. 3e prijs: Afdeeling Heemstede met 237 p. Vrijwilligers: J. Verzijlbergen, D. W. Duiker, J. A. van der Weiden, P. J. van Kesteren en P. van Dort. Verdere uitslagen: Bloemendaai met 236 punten; Beverwijk met 235 punten; Heems kerk met 234 punten; Haarlem met 232 punten; IJmuiden-Oost met 231 punten, (45); Santpoort met 231 punten (43); Wijk a. Zee met 226 punten; Zandvoort niet 222 punten; Bennebroek met 219 punten; Voge lenzang met 214 punten; buiten mededinging Landst. korps Mot. dienst met 234 punten (na Heemskerk) Personeel. De beste 12 geplaatsten waren: 1. G. van der Loos, afd. Beverwijk 5047; 2. J. Nijman, afd. Heemskerk 5043 (7); 3. G. N. van Looij, afd. Heemstede 5043 (6); 4. P. Hamers afd. IJmuiden 49—50 (na loting), 5. D. W. Duiker afd. Heemstede 4950 (na lo ting)6. van Asten afd. Schoten: 4948; 7. C. L. Flaton, afd. IJmuiden 4947 (9) (na lo ting), 8. J. Duin afd. Heemskerk 4947 (9> (na loting), 9. G. J. Ferron. afd. Haarlem 49 47 (9) (na loting); 10. S. Geldorp afd. Sant poort 4947 (8). 11. M. J. Koelemeijer afd. IJmuiden 49—46 (9); 12. A. van der Steen afd. IJmuiden 49—46 (8). Na de militaire moderniseering van Singapore is de Britsche regeering thans bezig het eiland Hongkong te versterken. Er zullen drie forten worden gebouwd, die einde 1938 gereed zullen zijn. De stad Hongkong in vogelvlucht. Belangrijke rol der nevenproducten bij de hoogovens. Gas, stoom en electriciteit binden de bedrijven onderling. Uit den aard der zaak is een hoog ovenbedrijf zonder nevenbedrijven moeilijk denkbaar, daar zoowel de grondstoffen als producten en bijpro ducten bewerkingen verlangen, die allerlei bijfabrieken noodzakelijk ma ken. Het is een veel verkondigde stel ling, dat wil een hoogovenbedrijf winst afwerpen, het juist de neven- bedrijven zijn, die deze winst moeten aanbrengen. Hoewel een dergelijke stelling in zijn algemeenheid te ver gaat, zit er toch veel waars in en wordt- daardoor de aanacht er op ge vestigd, dat juist alles wat als neven product van het ijzer aangemerkt kan worden, een belangrijke rol in •het geheel speelt. Aldus schrijft v. d. V. onder den titel „De banden tusschen onze bedrijven" in „Sa men". En dan vervolgt hij: Zooals allen wel zullen weten zijn de voor naamste grondstoffen voor den hoogoven: het ijzererts, de kooks en de kalksteen. Hoe wel het erts in zijn verschillende samenstel lingen dikwijls diverse voorbewerkingen moet ondergaan, speelt dit in ons geval geen rol, hoogstens worden te grove soorten gebroken alvorens ze in den oven terecht komen. Ook de kalksteen wordt gebruikt zooals deze hier aangevoerd wordt. Met de kooks is het een ander geval. Kooks ontstaat door de speciaal hiervoor ge schikte kolen een bewerking te laten on dergaan, waarbij verschillende waardevolle bijproducten verkregen worden. De vraag is nu of de kooks als dusdanig direct van de mijn betrokken zal worden of dat de bewer king in eigen beheer geschiedt. De laatste weg is hier gekozen en heeft het aanzien ge schonken aan 2 kooksbatterijen met bijbe- hooren. De bijproducten zijn voornamelijk: teer. benzol en ammoniak. Vooral de teer kan weer uitgangspunt zijn -van allerlei andere producten, doch daar wij dit aan ons aan verwant bedrijf Tebu in Uithoorn overlaten, zullen we hierop niet verder ingaan. De benzol is een belangrijke stof en kan zoowel voor motorbrandstof dienen als uit gangspunt zijn voor weer andere chemische producten. De ammoniak wordt gebonden aan zwavel zuur en vormt zoo de zwavelzure ammoniak, die grootendeels als kunstmest zijn weg vindt. Het belangrijkste bijproduct van de kooks- ovens is echter nog niet genoemd en dat is het gas. Dit kooksovengas kunnen we wel als een groot rad in het geheele systeem aan merken en we zullen in het kort nagaan wat er alzoo mee gebeurt. Het kooksovengas is ons allen bekend in den vorm van het lichtgas van de gasfabrie ken, vroeger veel gebruikt voor verlichting en nu meer voor kookdoeleinden en verwar ming. Bij verwerken van kolen tot kooks komt per ton kolen ongeveer 325 M3. gas vrij en dit gas wordt na ontdaan te zijn van veront reinigingen en de verschillende waardevolle bijmengselen die reeds genoemd zijn. op zeer verschillende plaatsen in onze bedrijven ge bruikt en zelfs ver daarbuiten. In de eerste plaats als brandstof. Hier treedt het ten deele op naast het hoogoven- eas. waarover straks meer. Om de kolen te verkooksen is vrij veel warmte noodig. Daartoe worden de ovens met gas gestookt en zoo is dit dus al het eer ste gebruik dat we er van maken. Dan wordt het gebruikt onder de ketels'in de centrale om stoom te produceeren, verder voor aller lei verwarmingsdoeleinden. Doch de voor naamste afnemers zijn de omringende ge meenten en de Mekog. Reeds spoedig na het inbedrijfstellen is Velsen als afnemer gekomen om later ge volgd te worden door Beverwijk, Krommenie en Wormerveer als voornaamsten. Zoo nu en dan wordt zelfs naar Haarlem geleverd. In deze gemeenten wordt het gas voor verlich ting en huishoudelijke doeleinden gebruikt. Hier en daar ook in de industrie. De Mekog maakt wel een zeer speciaal ge bruik van het kooksovengas. Het is haar nl. uitsluitend te doen om de waterstof, die meer dan de helft ervan uitmaakt en na deze voor een groot deel eraan onttrokken te hebben, wordt het overschot als „restgas" weer terug geleverd. De waterstof dient om er de 'stik stof uit de lucht aan te binden, waardoor dan ammoniakgas gevormd wordt, dat weer als uitgangspunt voor de kunstmest dient. Het voert te ver om hier nader op in te gaan en het zij voldoende om op dit belang rijke gebruik van het kooksovengas gewezen te hebben. Tot zoover de bijproducten uit de grond stoffen. nu komen de bijproducten aan de beurt, die bij het fabricageproces van het ijzer gevormd worden. In hoofdzaak geldt het hier: het hoog- ovengas en de slakken. Bij de bespreking- van het kooksovengas werd het hoogoven- gas reeds even genoemd. Dit laatste gas is van geheel anderen aard en is veel armer. Een M3. heeft ongeveer maar èén vierde deel aan verwarmend vermogen van een M3. kooksovengas. De samenstelling is ook ge heel anders: het product uit de kooksovens bestaat naast waterstof voornamelijk uit ver bindingen tusschen koolstof en waterstof, terwijl het gas uit de hoogovens voor circa een derde uit koolmonoxyde bestaat, voor de rest is het stikstof en kooldioxyde en een klein beetje waterstof. Ondanks deze betrek kelijk arme samenstelling is het gas uitste kend geschikt als brandstof. Het wordt in hoofdzaak gebruikt in de windverhitters, de kooksovens, onder de ketels in de centrale en tenslotte onder de ketels in de P.E.N.- Centrale. We zien het beeld zich nu al ontwikkelen, het gas in al zijn soorten bindt als het ware de verschillende deelen van de bedrijven aan elkaar, men zou haast de buizen waar het door stroomt, als sterke kabels kunnen den ken, die de verbindingen vormen. Ook onze jongste spruiten, de Cemij en de Buizengieterij zijn op deze wijze aan het moederbedrijf gebonden, bij de Cemij ge bruikt men het hoogovengas in de slakken- drogerij, terwijl het in de Buizengieterij voor verschillende verwarmingsdoeleinden ge bruikt wordt. Maar niet alleen het gas bindt de bedrij ven onderling, ook de stoom en de electrtci- teit vinden net als het bloed in het mensche- lijk lichaam overal hun weg. Beide zijn min of meer kinderen van het gas. In onze cen trale wordt de stoom uitsluitend met het gas bereid, in de PE.N.-Centrale wekt men de electriciteit via stoom op, die ten deele met kolen ten deele met hoogovengas is gemaakt. Meestal is het wel zoo, dat minstens het deel dat met het hoogovengas wordt gemaakt, door onze bedrijven weer wordt verbruikt. Hier is de cirkel dus op een fraaie wijze ge floten De stoom vertakt zich eigenlijk het minst ver. In de centrale wordt het grootste deel direct in de windmachines gebruikt, die de aanblaaslucht naar de hoogovens oersen. Een deel gaat naar de kooksovens en de benzolfabriek, verder ook naar de Mekog. Hier wordt ook nog in het bedrijf zelf eenige stoom gemaakt met de warmte die vrijkomt in de salpeterzuurfabriek. Men zou de verschillende bijproducten die nu genoemd zijn kunnen onderbrengen onder de rubriek „energiedragers". Of het nu is gas. stoom of electriciteit, steeds wordt ener gie overgebracht in één of anderen vorm. Een uitzondering maakt eigenlijk het geval van de Mekog, die de waterstof uit het kooks ovengas haalt vool" chemische binding. De bron van al deze energie zijn de kolen, die dus naast de ertsen wel een zeer voor name rol in een hoogovenbedrijf spelen. Het is nu ook wel duidelijk van hoe groot belang het is, de kooks zelf te maken. Mocht hier later overgegaan worden tot het oprichten van een staalbedrijf annex walser ij en, dan gaat de vertakking van het gas weer een stuk verder, vooral hier is het gebruik van gas zeer belangrijk. De staal- ovens worden met gas verhit en ook voor de ovens waarin de walsprodncten op tempe ratuur gebracht worden is gas de aangewe zen brandstof. Het electrïciteitsverbruik van een walserij kan ook zeer aanzienlijk zijn, dus ook van die zijde zal dan weer een sterke band gelegd worden. Tenslotte resten nog de slakken. Als men bedenkt dat ongeveer slechts de helft van de ertsen uit ijzer bestaat en de rest de slak vormt, dan is duidelijk, dat ook dit bijpro duct een belangrijke rol moet spelen. Onge lukkigerwijze laat de slak zich niet zoo ge makkelijk verwerken als gas. Niet alle slak is zonder meer te gebruiken. Een deel vindt zijn weg naar den slakkenberg en een ander deel naar de Cementfabriek. Hier ontmoeten ze weer gas en electriciteit, de andere banden die de Cemij aan Hoogovens binden. De hoog ovencement is daar het eindproduct. Ook de slakkenberg heeft nog weer het aanzien aan een klein bedrijf geschonken. De firma Pelt en Hooykaas graaft den berg af om de oude slak als wegverharder te verkoopen. Verder verdienen nog de aandacht de silicakalkfa- bricatie en de drijfsteenfabriek, die beide weer de slak als grondstof gebruiken. Maar niet alleen de bijproducten vormen de banden tusschen de afdeelingen, ook de sporen vragen de aandacht, daar toch een hoogovenbedrijf een groote slokop is en enorme hoeveelheden te vervoeren geeft. En dan nog alle maatveröindingen, tele fonen. om per slot den mensch niet te ver geten. want zonder hem zou geen der ban den eenigen zin hebben! Hopelijk heeft dit kort overzicht u wat meer kijk op een en ander gegeven. Wellicht is het mogelijk in eenige volgende nummers van Samen enkele onderdeelen uitvoeriger te behandelen. JUBILEUM. Op 15 April zal mej. E. Hopman 25 jaar onafgebroken als onderwijzeres aan de R.K. Meisjesschool alhier werkzaam zijn. Des mid dags 4 uur zal in het schoolgebouw aan de Kerkstraat de huldiging der jubilaresse door de leerlingen plaats hebben. PERSONALIA. Den heer Corn. Kramp, vroeger alhier, thans oefenaar te Borne en candidaat tot den H. Dienst bij de Geref. Gemeente onder het Kruis, heeft uit de beroepen tot hem uitge bracht het beroep naar Enkhuizen aan vaard. A. R. J. A. WILLEM VAN ORANJE. De groote openbare vergadering tegen de Chr. Dem. Unie is thans bepaald op 21 April in de Gereformeerde Kerk (West). Prof. Dr. K. Schilder zal spreken over de beginselverklaring der CjD.U. Er zal geen debat worden gehouden maar er zal gelegenheid zijn tot het stellen van vragen. AANBESTEDING. Op Vrijdag 30 April zal door den Rijks waterstaat worden aanbesteed het verwisse len. schoon- en roesvrij maken, herstellen en met beschermende lagen bestrijken van de buiten- en middenvloeddeuren en de midden ebdeuren der Middensluis alhier, met bij komende werken. De raming bedraagt f 30.000. Tandtechniker veroordeeld. Drie maal 75.boete. Het kantongerecht heeft gisteren schrifte lijk vonnis gewezen tegen den 29-jarigen tandtechniker uit Santpoort, die in de ge meente Velsen in samenwerking met een ge neesheer, een tandheelkundige kliniek heeft. Verd. werd schuldig bevonden aan het ten laste gelegde onbevoegd uitoefenen van tand heelkunde en conform den eisch tot drie maal f 75 subs. 15 dagen veroordeeld. SIMULTAAN SéANCE „VIRmUS-UNITIS". Zaterdag gaf de heer H. W. van Dort uit Haarlem een schaaksimultaan séance voor leden en niet-leden der Sport- en Ontspan ningsver. „Viribus-Unitis" te Santpoort. Hieraan namen 20 personen deel. De heer Van Dort wist 16 partijen te win nen, 3 remise te spelen; hij verloor 1 partij. Winnaar was de heer P. Schnack. Remise speelden de heeren Schulz, Helmers en J. Schut Jr. Op dezen middag, die bedoeld was als propaganda, werd besloten een schaak club op te richten onder auspiciën van bo vengenoemde vereeniging. OUD-KATHOLIEKE AARTSBISSCHOP GEKOZEN. UTRECHT, 6 April (A.N.P.) Vanmorgen is te Utrecht een nieuwe Oud-Katholieke aarts bisschop gekozen als opvolger van wijlen mgr. Kenninck, die op 10 Februari i.l. is overieden. Gekozen werd prof. Andreas Rinkel, die de benoeming nog acht dagen in beraad heeft gehouden. Prof. Rinkel is hoogleeraar in de leerstel lige en zedekundige godgeleerdheid aan het Oud-Katholieke Seminarie te Amersfoort.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 1