Vindingrijkdom. men- RECITEERWEDSTRIJDEN. De heeren F. van Tuinen en Fr, Wen tink wisten op de reciteerwedstrijden te Velsen enkele prijzen te behalen. Het verplichte nummer was Aalmoes", F. van Tuinen wist een eersten prijs te behalen met 143 punten en de heer Fr. Wentink een dei-den prijs met 121 punten. Voor het vrije nummer „Cactussen" haalde Fr. Wentink den eersten prijs met 154 punten en F. van Tuinen met „Liesje" den tweeden prijs met 148 punten. ONVOORZICHTIG OVERGESTOKEN. Dinsdagavond stak een wielrijder op den hoek van de Kerklaan, vlak voor een nade renden luxe-auto, den weg over. De chauf feur trachtte de aanrijding nog te vermij den, door krachtig te remmen, doch de af stand was daarvoor te kort. De wielrijder werd aangereden, met het ge volg dat zijn rijwiel werd vernield en hij zelf eenige verwondingen opliep. WIJK AAN ZEE R.-K. VOLKSBOND. Het geheelc bestuur wil aftreden. In „Sonnevanck" vergaderde, onder voor zitterschap van den heer N. v. Keulen de plaatselijke af deeling van den R.-K. Volks bond. In deze vergadering besprak de districts bestuurder de heer A. J. M. Angenent de noodzakelijkheid van „Doorvoering Herstel" op dat elk lid van den Volksbond het week blad Herstel onder oogen zal krijgen. Dit zal slechts mogelijk zijn wanneer de ocntri- butie die thans 7 ct. per week bedraagt, ver hoogd wordt tot 10 ct. Hoewel uit de verga dering daartegen eenige stemmen opgingen, omdat contributieverhooging in dezen tijd niet meer te dragen zou zijn, werd tenslotte het voorstel tot verhooging aangenomen. Voor de vacature in het bestuur, ontstaan door bedanken van den heer C. Aardenburg, waren geen candidaten gesteld, De vergade ring werd daarop enkele minuten geschorst, waarna de voorzitter mededeelde, dat het ge- heele bestuur zou aftreden en aan de verga dering voorstelde een commissie te benoemen, die de loopende zaken zal afwerken, Een stemming over dit voorstel had tot resultaat dat slechts één biljet met enkele namen bin nenkwam. Uit de vergadering werd voorgesteld dit punt op de eerstvolgende bijeenkomst te be handelen. De voorzitter zeide nog, dat een oude onverkwikkelijke geschiedenis, welke nog onder enkele bestuursleden doorwerkt, de oorzaak van dit beslyit is. Tijdens de rondvraag werd de vergadering, welke een rustig verloop had plotseling ge sloten. R.-K. STAATSPARTIJ. De af deeling Wijk aan Zee van de R.-K. Staatspartij houdt Maandagavond in „De Zon" een ledenvergadering ter bespreking van de a.s. vergaderingen te Beverwijk. Een „autokerel" in de Tweede Kamer? Partij „Algemeen Belang voor Stad en Platte land" opgericht. (Van onzen G. P. D.-redacteur.) „Het motorverkeer wenscht de zorg en nood waarinhet is geraakt, ernstig besproken te zien, het hoopt dat de Regeering zich zal op werken tot een hoogte, die bescherming van het particulier vervoer te land en te water, medebrengt." Met deze woorden eindigde de heer N. Kraak-Steeman, secretaris van den Ned, Bond van Autobusondernemers in Den Haag, zijn rede over „De lasten van het Mo- tor-wegverkeer", in de vergadering van de Vereeniging „Algemeen Belang voor Stad en Platteland" Zaterdagmiddag te Utrecht ge houden. „Vroeger heeft men wel eens betoogd," al dus leidde spreker zijn rede in, „dat de mo- torbezitters het toch maar gemakkelijk had den. Zij betaalden niets endeden de Spoorwegen unfaire concurrentie aan. Toe gegeven moet worden dat er toen geen we genbelasting betaald werd, maar toch zat men reeds op lasten. Wilden vrachtdienst- of auto busondernemers een standplaats in de ge meente innemen, dan kon dat wel, mits er voor betaald werd. Daarbij ging men in de hoofdstad zelfs zóó verder, dat men geld vroeg, voor elke bus of vrachtauto, die op de standplaats verscheen. Dit stelsel is er, geluk kig, uitgewerkt. Tegenwoordig betaalt men naar de grootte van het stuk grond waarop men staat. En dan waren er nog meer lasten: tollen, ponten, veren. „Ik heb eens," aldus spreker, „in dien tijd, een rit door ons vader land gemaakt, en berekend, wat ik toen te zamen moest betalen: Ik was goedkooper uit geweest indien ik een derde klas-abonnement bij de Ned. Spoorwegen had genomen. Boven dien moest men soms uren wachten bij de ponten. Neen, zij die zeggen dat het vroeger in ons land een hémel op aarde voor auto rijders is geweest, moeten dat vooral niet al te hard zeggen, mede ook, omdat de.perso- neele belasting betaald moest worden. Auto rijden is in ons land altijd duur geweest. Na een overzicht te hebben gegeven van de vele regeeringsmaatregelen, welke ten aanzien van het motorverkeer zijn getroffen, behan delde spr. de verkeerscoördinatie. Daarbij zijn 2 stellingen in het geding gebracht. 1. Men moet het verkeer in ons land als een eenheid zien en 2. Alle verkeer moet de eigen kosten dekken. Wanneer spreker de eerste stelling aan vaardt, dan komt hij met de tweede in con flict en omgekeerd. Hoe men zich deze coördinatie ook denke. WOENSDAG 7 APRIL 1937 de teleurstellingen zullen daarbij niet van de lucht zijn. Niemand zal verlangen dat de Spoorwegen verdwijnen, maar wel is er over te discussieeren tot welken omvang de Spoor wegen zich moeten bepalen. Coördinatie wil voor het motorverkeer zeggen: iets meer be talen, zoodat de Spoorwegen wat ruimer kun nen ademhalen, maar dan moeten er ten bate van het autovervoer lijnen verdwijnen. Nu doet men het tegenovergestelde. Men neemt het verkeer van de auto af te" gunste van de N. S. (A. T. O.) Het is niet noodig, aldus de heer Kraak-Steeman, dat de N. S vervoer aan zich wil trekken, dat zij nooit hebben ge had. Wanneer straks het Reglement Auto- goederenverkeer (R, A. G.) werkt, dan zal de particulier ook het goederenverkeer naar de N. S. zien verdwijnen En de Regeering treedt daarbij veel te slap op, eerst wordt naar de Spoorwegen gekeken en dan pas naar het motor weg ver keer. De automenschen zeggen daarom: wij willen thans probeeren een autokerel in de Tweede Kamer te krijgen, want dan kan men ook da&r laten hooren, hoe het er mee staat", (Applaus) In een huishoudelijke vergadering is ten slotte de candidatenlijst voor de a.s. Tweede Kamerverkiezingen van „Algemeen Belang voor Stad en Platteland" vastgesteld: In de kieskringen Arnhem, Nijmegen, Mid delburg, Utrecht, Leeuwarden, Assen, Rot terdam, Den Haag, Leiden en Dordrecht als nr. 1 N. Kraak Steeman. In de kieskringen Amsterdam en Haarlem nr. 1 G. A. Wilman. In den kieskring Den Bosch-Tilburg nr. 1 A. van Gent, in de kieskringen Den Helder en Maastricht nr. 1 J. van Kampen, in den kies kring Zwolle nr. 1 B. F. Moerman. In den kies kring Groningen nr. 1 dr. R. de Waard, bene vens in alle kieskringen afwisselend J. Keizer, Mevr. Schwier-Rutters, J. Oosterman en J. C. Singels. VORDERING TEGEN DE KONINKLIJKE AFGEWEZEN. 's-GRAVENHAGE, 6 April. Men herin nert zich, dat de heer Siebrasse een proce dure tegen de Koninklijke Maatschappij tot exploitatie van Pe troleu mbronnen ten aan zien van de Nederlandsche tranche van de door de Koninklijke uitgegeven 4V2 pet. dol lar-obligaties aanhangig had gemaakt en dat hij uitbetaling op goudbasis vorderde van de verschenen coupons. Daar inmiddels de Koninklijke de gevorderde hoofdsom had vol daan, werd van pleidooien in deze procedure afgezien en bepaalde mr. de Visser zich na mens den eischer tot het nemen van een acte, waarin nog slechts betaling werd gevraagd van de proceskosten ten bedrage van f 1500. De Koninklijke had bij de onderhandelin gen hierover f 350 aangeboden, wel aan bod eischer evenwel had geweigerd. De rechtbank heeft heden deze vordering van proces-kosten-betaling afgewezen. Botsing in het kanaal van Hansweert. Voorsteven van sleepschip ingedrukt. HANSWEERT, 6 April. Gisteravond om streeks tien uur is op het kanaal bij Hans- weert het sleepschip „Gerco" in aanvaring geweest met het sleepschip „Stad van Doornik", waarbij het sleepschip „Stad van schade heeft opgeloopen. De Gerco was met een lading ijzer op weg van Brussel naar Rotterdam, de „Stad van Doornik" met een lading kolen van Duisburg Ruhrort naar Antwerpen. Van de Gerco werd de voorsteven inge drukt, waardoor een ernstige lekkage ont stond, zoodat de hulp werd ingeroepen van een pompboot. De Belgische sleepboot „Liège" was het eerst aanwezig en heeft bijna den geheelen nacht gepompt, waarna de sleepboot „Hooge- zand" van de firma Muller in Terneuzen het werk van de „Liège" overnam. Na korten tijd geraakte de pomp van de „Hoogezand" echter defect, zoodat het Belgische vaartuig „Dolfijn" van Van der Tak's bergingsbedrijf in Rotterdam op zijn beurt het pompwerk overnam. Men zal trachten het lek met een nood-reparatie te dichten. De „Stad van Doornik" liep slechts lichte schade op en heeft vanochtend zijn reis voortgezet. Door de aanvaring is de doorvaart van het kanaal eenige uren gestremd geweest. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 6 April. Ondertrouwd 6 April: S. Overste en E. J. F. Nieuwenhuis. Bevallen 2 April: A. Vos—Hartsuiker, d.; 3 April: H. E. WijnandsPüsch, d.; J. B. WijkhuizenPik, z.; A. Noort'Daim, z.; R. Delachaux—Müller, d.; 4 April: A. E. de Boe verv. Norde, d.; A. B. J. ter Reehorstde Boer, z.; 5 April: C. van KampenHoorendïjk, z.; W. P. Stengerv. d. Velden, z.; 6 April: J. Hoogreef—Lageveen, d.; M. Terreehorst Koningen, z. Overleden 4 April: G. J. Stekelenburg 53, j„ Schoterweg; G. C., 17 d„ z. v. C. A. Polak, Thorbeckestraat; S. van Wester hoven Negrijn, 58 j„ Karolingenstraat; 5 April: H. Hulk, 94 j., Jansstraat; J. J. Martin, 61 j., Schagchelstraat; A. KossenVink, 73 j., Z.B. Spaarne. BEVERWIJK Vergadering van de N. S. B. Boer Spelt over de crisismaatregelen. Dinsdagavond werd in gebouw „Odeon" een ouenbare vergadering gehouden van de Na tionaal-socialistische Beweging. De kringleider, de heer Kok uit IJmuiden, sprak een openingswoord, en verleende onmid dellijk bet woord aan den heer Spelt, die een rede hield over het onderwerp „Zonder strijd ceen overwinning". Spr. begon zijn rede met op te merken, dat alle partijen in Nederland samenspannen om het nationaal-socialisme te overwinnen, maar, zoo zei spr., dat is niet meer te overwinnen, want het nationaal- socialisme zal naar zijn overtuiging zegevieren Daarna memoreerde spreker de gebeurte nissen te Liendien, die volgens hem voor een groot deel te wijten waren aan de autoritei ten. Hij releveerde de gebeurtenissen in die vergadering. Toen spr. zag, dat een van de N. S B.-ers een slag kreeg, heeft hij een stoel genomen en den aanvaller tegen den grond Beslagen, (applaus). Het besluit is toen genomen, dat de N. S. B. binken een maand wederom te Lienden zal vergaderen. Tot zijn onderwerp komend zei de heer Spelt, dat de boeren en tuinders fel gekant zijn te gen de orisiswetten, die hun bedrijven aan banden leggen. Deze wetten werden uitgevaar digd tot steun van den boer, maar de teelt is nog niet loonend geweest, ondanks alle wet telijke bepalingen. Voornamelijk was dit het geval met de crisis-varkenswet. De boeren zijn volgens spr. daarmede bedrogen. De heer Spelt betoogde, dat deze crisiswet- ten in strijd waren met de grondwet. De boe ren moesten teekenen en daarmede waren zij gebonden. De Crisis-varkenswet was wel voor sommige personen goed. De bacon-fabrikan- ten voeren er wel bij. Het ontwerp voor de crisis-varkénswet was volgens den heer Spelt reeds in 1928 gereed. Zwanenberg was regeeringsoommissaris en tevens voorzitter van de organisatie van ba- con-fabrikanten. Hij kon dus zaken „met zich zelf' doen. In den nationaal-socialistischen staat zullen naar spreker's overtuiging, dergelijke dingen niet kunnen voorkomen. De deskundigen zul len dan de verantwoordelijkheid dragen. In den huldigen staat draagt niemand de verant woordelijkheid. Vervolgens nam de heer Spelt de Crisis- zuivelwet onder de loupe, die ook tot steun van den boer was uitgevaardigd. Maar tot nu toe is voor de melk r og steeds geen loonende prijs bereikt. Deze wet heeft alleen winst ge bracht voor de margarine-industrie. Onze natuurboter werd in 1934 uitgevoerd voor 34 ets. per K.G. Maar de Nederlanders betaalden f 1,80 a f 1,90 per K.G. en f0,60 per pond voor de margarine. De margarine-magnaten hebben hun verte genwoordigers in de regeerimgsinstanties en in verschillende partijen. Ten koste van den boer en van het Neder landsche volk, aldus spr., behartigen zij hun belangen. Dit zal in den nationaal-socialisti- schen staat onmogelijk zijn. Spr. heeft de ge dachte, dat de volksvertegenwoordigers wel aandeelhouders moeten zijn van de marga rine-concerns, want" in het tegenovergestelde geval zouden zij de belangen van het Neder landsche volk stellen boven de belangen van den enkeling. De ondergang van- den tuinbouw is volgens den heer Spelt gelegen in de olearingswetten, waardoor het afzetgebied in Duitschland voor onzen tuinbouw verloren ging. De belangen van het bankkapitaal werden gesteld boven diie van den tuinbouw. Om het in het buiten land belegde kapitaal en de rente te waar borgen werd de clearing uitgevaardigd. Wanneer de uitvoer voorkeur had gehad, zou de toestand volgens spr. niet zoo slecht zijn. Bovendien werkt de boycot van sommige Duitsche producten naar spr.'s overtuiging funest. Vervolgens sprak de heer Spelt over de de preciatie. Het- gevolg daarvan is geweest, dat de toestand van boeren en tuinders nog slech ter werd. De uitvoer is niet gestegen, maar wel ver toonden de bedrijfsonkosten een stijging van naar schatting 20 pet Voor de arbeiders heeft- de depreciatie al evenmin voordeel gebracht; wel verhooging van lasten. Alleen het aandeelenkapitaal was met de devaluatie gebaat. Naai- spreker's meening had de devaluatie reeds moeten geschieden in 1931, tegelijk met het verlaten van den gouden standaard door Engeland. Sindsdien is, aldus spr., het Neder landsche volle voor een milliard uitgezogen om een leger crisis-ambtenaren in stand te houden, Het werkloozenoijfer steeg van 133.000 tot 450.000 sinds het oogenblik, dat Colijn aan het bewind kwam. Spr. is er van overtuigd, dat dooi- opleving van den land- en tuinbouw de werkloosheid ^tmeer dan de helft zal verminderen. Colijn had, zoo zei spr. moeten verdwijnen toen de gulden devalueerde, want hij had nu eenmaal gezworen bij den gouden standaard. Ten aanzien van de verkiezingen merkte de heer Spelt op, dat het Nederlandsche volk weldra zal moeten beslissen of de toestand zoo zal moeten blijven of dat een Roomsch-roode coalitie tot stand zal komen. Indien dit laatste t geval is, zal volgens den heer Spelt, de te verwachten grondwetsherziening een toe stand teweegbrengen als in Oostenrijk. Hij eindigde zijn rede met een krachtige aanspo ring, om op de lijst van de N. S. B. te stemmen. Na de pauze heeft de heer Spelt de ingeko- me nschriftelijke vragen uitvoerig beantwoord. De vergadering werd met het zingen van het. volkslied besloten. /CUEEP/ T'JMMCEN HOLLAND—AMERIKA LIJN. Veendam, N.-York n. Rott. 6 (2.— nm.) voor- gaats den Waterweg verw. Spaarndam, Rott. n. Philadelphia 6 te Boston Blommersdijk, 3 v. N.-Orleans n. Rott. Statendam, 6 v. New-York n. West-Indië. Boschdijk, N.-Orleans n. Rott. 5 te Londen. Maasdam, Rott. n. N.-York 5 op 1000 mijl van Ambrose lichtschip. Bil der dijk, Vancouver n. Rott. 3 te Seattle. Delftdijk, Rott. n. Vancouver 5 te Willem stad. Bürgerdijk, New-Orleans n. Rott. 6 v. Ant werpen. Lochgoil, Rott. n. Vancouver v. Kingston (Ja) Edam, 6 v. New-Orleans te lij(èê!7123456 Bürgerdijk, 6 v. N.-Orleans te Rott. veendam, 6 v. New-York te Rott. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Aludra (thuisr.) 6 v. New-Castle (N.Z.W.) Meliskerk (thuisr.) 5 v. Kaapstad. (In het jaar 1936 heeft het Bureau voor Uitvinders" 549 aanvragen be handeld en aan 10 uitvinders sub sidie verleend Men pleegt zich weieens af te vragen. Als men de vele wondren ziet, Van de techniek in onze dagen, Wat j er eigenlijk nog niet. Wat ^alt er nu nog te ontdekken, Op practisch vrijwel elk terrein, Dat tot nog meer gemak kan strekken, En heilzaam voor den mensch kan zijn? Vijfhonderdvijftig Nederlanders Elk voor zichzelf, los van elkaar. Bewijzen echter: het is anders, En dit bewijs komt jaar na jaar. Men levert het in alle landen, De vindingrijkheid van den mensch, Zijn scheppingsdrang met hoofd en handen, Is nauw gebonden aan een grens. Hun aantal is wel zeer omvangrijk, Dat heeft natuurlijk 't resultaat: Niet elke vinding is belangrijk, De meeste zijn van klein formaat. Maar allen samen kunnen spreken Van veerkracht en van energie, Die nooit de menschheid zal ontbreken, Gesteund door hoop en fantasie. En dit besef kan ons weer toonen, Als ons 't vertrouwen soms begeeft, Dat overal, waar menschen wonen, De daadkracht onverminderd leeft. P. GASUS. EEN ONGEMOTIVEERDE BESCHULDIGING. „Kennemerland" schrijft: „Nu een blad zich niet heeft ge stoord aan het dringend verzoek van het betrokken notariskantoor en zich toch aan een publicatie heeft ge waagd fraaie persmanieren! kunnen ook wij ons ontslagen achten van het verzoek om geheimhouding met betrekking tot de toekomstige bestemming van Hotel Oud-Meeren- steijn". Blijkbaar is dit een beschuldiging aan ons adres omdat wij reeds Vrijdag medegedeeld hebben dat dit gebouw was aangekocht door het rijk om daarin het kantoor van de be lastinginspectie te vestigen. Juist is, dat ook onze correspondent van notaris Bremmers het verzoek ontvangen had. de publicatie nog op te houden omdat hij nog geen bevestiging uit den Haag had ontvan gen. Maar evenzeer is juist, dat wij door den kooper (het regeeringslichaam in Den Haag dat opdracht gegeven had) gemachtigd waren tot publicatie, waardoor natuurlijk het be zwaar van den notaris kwam te vervallen. Hier betreft het dus geen geval van af te keuren persmanieren, maar een geval van verschil in activiteit. NEDERLANDSCHE ARBEIDERS SPORT BOND. Gisteravond vergaderde in het gebouwtje van den B.B.B. in de Wilhelminastraat, een aantal leden van den Nederlandschen Ar beiders Sportbond en belangstellenden onder leiding van den heer Onstenk. Het doel van deze bijeenkomst was om een zwemgroep op te richten, de dan in de in aanbouw zijnde zwem- en badinrichting te Velsen gemeenschappelijk zou kunnen zwem- In zijn openingswoord zei de heer Onstenk, dat de plaatselijke afdeeling van den N. A. S. B. in zijn taak tekort zou zijn geschoten, als zij deze gelegenheid niet zou gebruiken, om de zwemsport te beoefenen. Reeds had het bestuur besprekingen gevoerd met de af deeling IJmuiden van den N.A.S.B. en de di rectie van het bad, die tot resultaat hadden, dat er binnenkort een eigen afdeeling opge richt zal worden, welke echter nauw met IJmuiden verbonden zal zijn. Hierna gaf spreker het woord aan den heer P. Mooyman uit Haarlem, die een korte in leiding hield. De heer Mooyman wees er op, dat Bever wijk en IJmuiden straks in de gelukkige om standigheden verkeeren, om in een overdek te zwem- en badinrichting te zwemmen. Want geregeld zwemmen in open water is bij ons ongeregeld klimaat practisch onmo gelijk. Vooral de arbeidersjeugd is meestal, volgens spreker, aangewezen op open water of een openlucht-bad, waar niet altijd die hygiëne is, als bij een overdekte zweminrich ting. Een groepsbestuur is hiervoor noodza kelijk. Vervolgens gaf de heer Mooyman nog eenige voorbeelden van de zwemgroep in Haarlem, die aanvankelijk 35 leden telde en nu reeds ongeveer 550. De hoofdzaak is echter de jeugd leer en zwemmen, waarbij spreker wees op de vele verdrinkingsgevallen in Nederland tijdens de zomermaanden. Ook werd de aandacht gevestigd op zwemmend redden, waterpolo, figuurzwemmen en schoonspringen, wat bij de zwemgroepen van den N.A.S.B. geleerd wordt. De heer Onstenk dankte den heer Mooy man voor zijn rede en deelde mede, dat het bad waarschijnlijk op 15 Mei geopend zal worden. De contributie werd bepaald op f 0.25 per week voor degenen, die nog geen lid waren van een afdeeling van den N. A. S. B., f 0.20 voor de leden en f 0.10 voor adspirant- leden, waarvoor men dan één uur per week kan baden. Vervolgens deelde de voorzitter van de af deeling van IJmuiden nog eenige bijzonder heden mede over het bad. Hierna bestond gelegenheid om zich op te geven als lid, waarvan ongeveer 50 personen gebruik maakten. In de eerstvolgende huishoudelijke verga dering zal een bestuur worden gekozen. De heer Onstenk sloot de vergadering met een opwekking om zooveel mogelijk nieuwe leden te winnen. HOLLAND—A FRIKA-LIJN Jagersfontein, 6 v. Rott. n. Bremen. Boschfontein (uitr.) 4 van Dakar. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Amstelkerk (uitr.) 4 van Boulogne. Maaskerk (thuisr.) 4 v. Takoradi HALCYON LIJN. Stad Schiedam 4 v. Vlaardingen te Narvik voor Rott.-Vlaard Maasburg, 7 (n.m.) v. Pepel te Vlaard. verw. KON NEDFRL STOOMBOOT MIJ. Euterpe, 6 van Bordeaux te Amst. Ganymedes, 6 v. Amst. n. Hamburg. Saturnus, 5 van Nea Playa n. Vols. Vesta, 6 v. Napels te Palermo. Ariadne, 4 v. Pto Barrios n. Curacao. Bennekom, 3 van Arica n. Mollendo. Costa Rica., Barbados n. Amst. p. 5 Azoren. Euterpe, Bordeaux n. Amst. p. 5 (8.50 n.m.) Lydd. Merope, 5 van Danzig n. Kopenhagen. Oberon, Alexandrië n. Amst. p. 5 Ouessant. Orpheus, 6 van Stettin te Amst. Poseidon, 5 v. Alexandrië te Jaffa. Simon Bolivar, 5 v. Cristobal n. Cartagena. Telamon, 5 van Lissebon n. Oran. Theseus, 5 van Setubal n. Oporto. Triton, 5 van Algiers n. Napels. Van Rensselaer, 4 n. N.-York te Curacao Vesta, 5 van Napels naar Parlermo. Coöp. Boerenleenbank Beverwijk. Bevredigende resultaten. Donderdagavond hield de Coöp. Boerenleen bank Beverwijk haar 29ste algemeene verga dering in café „De Groentenbeurs". De voorzitter, de heer Herb. Blom, herin nerde er in zijn openingswoord aan, dat het afgeloopen jaar, evenals de voorgaande jaren voor de leden en voor de instelling zeer moei lijk is geweest. Wij zijn er echter goed door gekomen. aldus de voorzitter en over het- be haalde resultaat kunnen wij tevreden zijn. Het schijnt, dat zich voor de toekomst eenige lichtpunten voordoen; landbouw en veeteelt schijnen den ergsten druk te hebben gehad, industrie en scheepvaart zijn bezig zich te her stellen en de vooruitzichten voor de bloem bollencultuur wettigen een zeker optimisme. Alleen de tuinbouw, een der voornaamste takken van bedrijf in onze streek, bevindt zich nog op de onderste sport, maar als alles zich herstelt mag men toch hopen, dat ook de tuinbouw met en door anderen weer omhoog zal gaan. Het vertrouwen in de organisatie is nog on geschokt gebleven. Door de gezamenlijke boerenleenbanken is nog voor ongeveer 70 millioen gulden bij de Centrale gedeponeerd, terwijl slechts circa 6 millioen door diverse banken van de centrale is opgenomen, waar van Beverwijk op 31 December j.l. ongeveer f 30.000, of circa f 15000 minder dan het voorgaande jaar. Het is zelfs mogelijk ge weest gedurende een paar maanden in het afgeloopen jaar een vordering te hebben op de centrale, waarop een klein verlies wordt geleden, aangezien de bank daarvan minder rente ontvangt, dan zij aan de spaarders ver goedt. Door de algemeene verlaging van den rentestandaard is dit verschil nog grooter ge worden en het bestuur heeft dan ook gemeend ook de rente te moeten verlagen en te bren gen voor deposanten op 3 pet. en voor schul denaren op 4V2 pet. De voorzitter wees er verder op, dat, dat doorgegaan moet worden op den ingeslagen weg om „bevroren" credieten te beperken en op aflossing van voorschotten aan te dringen. De bank heeft blijk gegeven zware stormen te kunnen weerstaan. Zoo heeft zij onmiddel lijk na den val van het Engelsche Pond, circa 60 pet. van haar deposito's moeten terugbe talen. Doch al had men om 100 pet. gekomen, er had aan voldaan kunnen worden. Medegedeeld werd hierna, dat de vereeni ging op 31 December j.l. 238 leden telde tegen 241 in het voorafgaande jaar. In 1936 werden 2981 dagboekposten gemaakt; op 31 Decem ber waren 467 spaarbankboekjes in omloop en 71 voorschotten uitgegeven, terwijl 126 leden bij de bank in rekening-courant ston den. Bij de bestuursverkiezing werd. de heer D. Kluft herkozen, evenals de heer H. A. Ree horst, die als lid van den Raad van Toezicht moest aftreden. Als plaatsvervangende be stuursleden werden gekozen de heeren F. J. Frölich en T. Winkel. De rekening en balans werden in orde be vonden en vastgesteld. Het winstsaldo van f 1097.85 werd overgebracht naar de af schrijvingsreserve. In de commissie voor het nazien van de rekening en balans 1937 werden benoemd de heeren J. L. F. Post en E. Zwager. ORDE VAN JONGE TEMPELIEREN. Op Zondagmiddag 8 April zal in gebouw „Odeon" een propagandabijeenkomst worden gehouden voor de oprichting van een plaat selijke afdeeling. Leden van de afdeeling Amsterdam zullen zorgen voor zang, declamatie en muziek. WINKELIERSCOMBINATIE „PLAN WEST". In de maand Maart werden bij de Winke lierscombinatie „Plan West" in totaal 173 vol geplakte zegelboekjes ingeleverd. De datum van inlevering waarvoor een extra premie geldt, was 9 Maart. Er waren slechts drie gelukkigen, namelijk mevr. Broeze, Bankalaan, mevr. Van Eist, Corn. Matersweg 49 en mej. Zonneveld, Ro- merkerkweg 14. PERSONALIA. Voor het diploma volledig electro-technisch opzichter slaagde onze plaatsgenoot de heer H. W. Kessens. HEEMSKERK MES IN HET OOG GEKREGEN. Een zoontje van den heer H. Beentjes aan de M. v. Heemskerckstraat alhier, stak zich Dinsdagmiddag met een scherp mes in het oog. Het ventje is naar een ziekenhuis te Haarlem overgebracht. Men vreest dat hij het oog zal moeten missen. MELKAUTO WEGGEZAKT. Dinsdagavond wilde de chauffeur N. R„ met een auto beladen met melkbussen, waarvan eenige gevuld waren met melk, achteruitrij dend een langs de Maerelaan staanden wagen passeeren. Op het oogenblik van het passeeren ver zakte de zware auto en wanneer de langs den weg staande scheering de sterk overhellende auto niet gesteund had, zou de wagen onge twijfeld in de Schoolbeek terechtgekomen zijn. Nadat was geprobeerd om met behulp van een paard de auto uit haar benarde positie te bevrijden, echter zonder succes, is zij later met behulp van een andere auto met veel moeite weer op den weg gehaald. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Meerkerk (thuisr.) 5 van Dairen. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kota Inten (uitr.) p. 6 Finisterre. Blitar (thuisr.) 6 te Suez. Sitoebondo (thuisr.) pass. 6 Galle. Buitenzorg (thuisr.) p. 6 Dover. Indrapoera (uitr.) 6 van Port Said. Kertosono (uitr.) 6 van Port Said. Kota Tjandi (thuisr.) pass. 6 Finisterre. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Aldabi (thuisr.) 5 te Santos. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Chr. Huygens (thuisr.) 6 te Genua. Bintang (thuisr.) 5 van Belawan. Boena, 5 van Shanghai n. Batavia. Saleier (thuisr.) 6 te Suez. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Achilles, Japan, n. Rott. 3 te Singapore. Alcinous, 4 v. Batavia n. Amst. Bennevis, Japan n. Rott. 6 v. Penang. Bendoran, Japan n. Rott. 1 van Otaru. Benmohr, Japan n. Rott. 6 te Antwerpen. Dlomed, Japan n. Rott. p. 6 Wight. Benvorlich, 6 v. Japan te Rott. Eurylochus, Rott. n. Japan 5 v. Port Sudan. Vernietiging van dolfijnen. De minister van landbouw en visscherij in Italië heeft besloten premies beschikbaar te stellen voor de vernietiging van dolfijnen, wel ke zulke groote schade aan de visscherij ver oorzaken. Visscherij in Italië. Op het oogenblik heerscht er in Italië een groote belangstelling voor de visscherij. Niet alleen in Turijn doch ook in Rome is een g-roote maatschappij opgericht, welke de diep zee visscherij zullen gaan exploiteeren. AANGEKOMEN. 5 April: Ousel s.s. Liverpool Audacity s.s. Shoreham 6 April: Socombel ss. Duinkerken Avance I s.s. Londen Orpheus s.s Stettin Astra s.s. Christiansand Finland s.s Gdynia Euterpe s.s. Bordeaux VERTROKKEN. 6 April: Marvel s.s. Oslo Sunflower s.s. Rotterdam. Stijgende waarde van schepen. Hoe het gebrek aan staalproducten allerwe gen van grooten invloed is op de prijzen der schepen kan blijken uit den verkoop van het Engelsche stoomschip Mary Walton. Dit 4360 bruto reg. ton metend stoomschip werd in 1925 gebouwd en in 1934 aan een nieuwen eigenaar verkocht voor 21.000 Pd. Sterling. Dezer dagen is het opnieuw van eigenaar verwisseld doch de nieuwe kooper moest, ofschoon het schip alweer een paar jaar ouder was geworden, pre cies het dubbele bedrag betalen. Oude zeilschepen. Dezer dagen berichtten wij, dat een in 1801 gebouwde Deensche brik voor den sloop was verkocht. Het blijkt ons, dat er op het oogenblik in Denemarken nog twee schepen zijn met nog respectabeler ouderdom. Het is het zeilschip Anna, dat in Marstal thuis behoort en in 1794 gebouwd werd. Tot nog toe is er aan het schip niets veranderd en wordt het nog door zeilen voortbewogen. Dit is niet het geval met het zeilschip Trei- holm, dat in 1776 gebouwd werd doch later een hulpmotor heeft gekregen voor het inloo- pen of verlaten der havens.

IJmuider Courant | 1937 | | pagina 5